Valkenburg hoopt op afstel 'Scheidsrechter door Ajax omgekocht' w Leidsch Dagblad Minister geeft vliegkamp en Orions nog een jaar respijt Pauluskerk in de verhuur Leidsch Dagblad Stevige kritiek Kamer op AIVD-onderzoek Mabel 'Aanslag terroristen verijdeld' Mozaïek Minstens 15 jaar geëist tegen beul van Vlasic Atlete Jacobs ook betrapt op doping Studente voor school ontvoerd et des Heils e mode met itainerkledij' gsverslaving [roeiend »leem rd-Korea telt ook op e schaal se krakers eren terwijl lower loeit jdate it worden geduwd Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43368 los donderdag 23 oktober 2003 DE ANDERE JUWELIER ^Lve/jers^' Maarsmansteeg 21(iiaast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com nr. 43368 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 den haag/valkenburg - Van uitstel komt afstel, wordt voorzichtig geopperd na de be kendmaking van minister Kamp van defen sie dat vliegkamp Valkenburg op z'n vroegst per 2005 dicht gaat. Op aandringen van een meerderheid in de Tweede Kamer gaat de minister eerst onderzoek doen naar een ge zamenlijke Marine Patrouille-groep met Duitsland en België, breder gebruik van vliegkamp Valkenburg en alternatieven voor de taken die de Orions op de Antillen en Aru ba verrichten. „De kurk gaat nog niet van de champagne, maar een wijntje gaat er zo wel in", zegt een medewerker van het vliegkamp die bij het Kamerdebat aanwezig is. Voorzitter J. Stassen van de medezeggenschapscom missie van de Marpat kiest voor cider, bur gemeester Van der Reijden houdt het bij een borreltje voor zichzelf en secretaris M. Borst van de Stichting Vrienden Marine vliegkamp Valkenburg (SVMV) heeft het over champagne in figuurlijke zin. Hun lobby heeft succes gehad, beseffen ze, maar daarmee is het gevaar nog niet gewe ken. Kamp gaf aan met grote tegenzin en wat hem betreft slechts voorlopig zijn plan nen te wijzigen: „Ik heb er de pest over in dit te moeten doen." Het uitstel kost hem volgend jaar 13 miljoen euro, om dat gat te vullen moet hij investeringen uitstellen. Maar hij wees de Kamer er gisteren nog maals op dat het sluiten van het vliegkamp en het afschaffen van de Orions structureel 57 miljoen euro kan opleveren, en de ver koop van grond en vliegtuigen tot 2008 nog eens een bedrag tussen de 50 en 100 mil joen. Op de opmerking vanuit de Kamer dat langer open houden van Valkenburg jaarlijks een gat van 57 miljoen oplevert, reageerde Kamp dan ook met: „Ik moet er niet aan denken." „Het personeel krijgt hiermee niet de ze kerheid die ik ze had willen bieden", zei Kamp. Eerder deze week gaf hij aan dat uit stel van sluiting het risico van leegloop op het vliegkamp met zich mee zou brengen. Geld Oegstgeestse protestanten bijna op Minister Kamp. Foto: ANP door Silvan Schoonhoven oegstgeest - Na jarenlange on zekerheid is het lot van de Oegstgeestse Pauluskerk nu be zegeld. De Verenigde Protestantse Ge meente in Oegstgeest (VPGO) is gedwongen het gebouw aan de Warmonderweg te verhuren aan andere gelovigen. Blijft de financiële situatie van de VPGO zo slecht als die nu is, dan gaat de Pauluskerk zelfs in de ver koop. Dinsdag valt het formele besluit over de reorganisatie van de gemeente. De Oegstgeestse protestanten hebben in tien jaar tijd duizend leden verloren en staan nu aan de vooravond van een 'financi ële vrije val'. Dat sombere beeld schetste Wim Visée (namens het college van beheer) gister avond op een vergadering. De VPGO bezit nog bijna an derhalf miljoen euro aan finan ciële reserves. De kerkelijke ge meente is daar echter stevig op aan het interen. Binnen een jaar of vier komt de bodem in zicht. Het vermogen van de ge reformeerden (450.000 euro) gaat al gestaag achteruit en komt in 2006 onder de nullijn. De ruim negen ton van de her vormden gaat nog iets langer mee, maar voor hen wordt de val in de rode cijfers na 2007 des te dieper. Pagina R5: 'Zelfs drie gebouwen openhouden wordt moeilijk' Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 56,20 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummec Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HEEN Trainer Celta de Vigo eist onderzoek UEFA na nederlaag in Arena amsterdam/gpd - Trainer Miguel Angel Lotina van Celta de Vigo, baarde gister avond na afloop van het met 1-0 verlo ren duel met Ajax opzien door te sugge reren dat de Duitse scheidsrechter Mar kus Merk zou zijn omgekocht. De oefen- meester vond dat zijn ploeg twee duide lijke penalty"s waren onthouden en eiste op hoge poten dat de UEFA een onder zoek instelt op basis van de tv-beelden. Lotina, die na de desastreuze competi tiestart van zijn ploeg de druk voelt toe nemen, noemde het optreden van Merk beschamend. Hij zei dat zijn elftal het slachtoffer was geworden van de scheidsrechter. De Spaanse trainer meende dat Celta eerst een strafschop had moeten hebben toen spits Savo Milosevic ten val kwam in een duel met Petri Pasanen, en vervolgens nog een, toen Jesuli struikelde in een duel met dezelfde Fin. Volgens Lotina moest Merk wel geld hebben gekregen. Bij Ajax lagen ze niet wakker van de aan tijgingen van de Celta-trainer. „Blijkbaar kan hun trainer niet accepteren dat hij heeft verloren", counterde Ronald Koe man. „Ik heb de beelden net teruggezien en ik vond het geen strafschop." Om de suggestie dat Merk zou zijn om gekocht, moest Koeman alleen maar la chen. „Ik snap hun teleurstelling. Celta heeft hier een heel goede wedstrijd ge speeld en alleen door pech hebben ze te weinig gekregen. Maar het is wel heel makkelijk om dat bij de scheidsrechter neer te leggen. Lotina zit wat moeilijk met zijn eigen positie, misschien heeft dat er iets mee te maken." We zijn door het oog van de naald ge kropen, erkende Koeman. „Het ging moeizaam, misschien was er bij ons sprake van onderschatting, omdat ze in Spanje zestiende staan." Ajax was niet zo goed als verwacht, Celta juist beter.' „We hebben wellicht iets te veel gehad en zij te weinig. Daarin geef ik mijn col lega wel gelijk, al is het mij te makkelijk om de scheidsrechter de schuld te ge ven." Pagina Sport: Ibrahimovic maakt weer het verschil 'Secretaresses ministers beter gescreend' den haag/gpd - Er gaapt een groot gat tussen de waarheid over Mabel Wisse Smit en de onderzoeksresultaten van de inlichtingendienst AIVD. En dat roept de vraag op of de inlich tingendienst AIVD zijn werk wel goed heeft gedaan. Dat zei CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen vanmorgen in het debat over het intrekken van dc Toestemmingswet voor prins Johan Friso en zijn ver loofde Wisse Smit. Verhagen zei te willen weten of de AIVD echt alles heeft gedaan wat mogelijk was. Hij voelt veel voor een ver ruiming van die bevoegdheden. „Want ik vind het vreemd dat de secretaresses van de minis ters beter worden gescreend dan toekomstige leden van het koninklijk huis", aldus Verha gen. D66-leider Boris Dittrich uitte stevige kritiek op de wijze waar op de AIVD te werk is gegaan. „Als men gegevens tegenkomt, heeft men dan wel de antenne om te doorzien of het relevant is?" Dittrich pleitte sterk voor een parlementair onderzoek, maar daar lijkt geen Kamer meerderheid voor te vinden. De oppositiepartijen SP en Groenlinks reageerden geïrri teerd op de weigering van Ver hagen om nadere informatie te geven over het geheim overleg in de commissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten. Verhagen zei dat het beraad ging over de zeilcontacten van Wisse Smit met wijlen topcri mineel Klaas Bruinsma en de vraag of de verloofde van prins Johan Friso inzage heeft gehad in haar dossier van de AIVD. „De regering heeft daarop naar tevredenheid geantwoord", zei Verhagen. En daar liet hij het bij. „Want wat wij vertrouwelijk te horen krijgen, mogen we niet in de openbaarheid brengen." Buien Mam z 3/4 MENTAAR 120 KM eider den haag/gpd - De politie denkt een aanslag van moslim terroristen te hebben voorko men met de aanhouding van vijf verdachten. Het vijftal is vo rige week vrijdag al opgepakt en gisteren voorgeleid aan de rechter commissaris in Rotter dam. Vier van hen zijn voor tien dagen in hechtenis genomen, de vijfde is wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Volgens justitie is niet bekend waar de aanslag plaats had moeten vinden. Wel is gebleken dat de verdachten explosief materiaal wilden gebruiken. Over het bezit van wapens wordt niet gesproken. Een link naar het buitenland is volgens een woordvoerder nog niet ge vonden. De verdachten zijn opgepakt in Amsterdam (2), Amersfoort, Schiedam en Den Haag. In hun woningen zijn huiszoekingen verricht waarbij beslag is gelegd op een vals paspoort, vals rijbe wijs, computers, diskettes, vi deobanden en cassettes. Over de achtergrond van de verdach ten laat een woordvoerder van het parket niets los. Hij stelt al leen dat de vijf deel uitmaakten van een 'radicaal moslim net werk'. De politie kwam in actie na concrete aanwijzingen van de Algemene- Inlichtingen en Vei ligheidsdienst AIVD. Eerder al heeft justitie op basis van AIVD-informatie verdachten van een terroristische aanslag opgepakt. Zo diende begin dit jaar in Rotterdam een zaak te gen twaalf mannen die volgens de AIVD deel uitmaakten van een zogenoemde duikcel, een groep mannen die onder water aanslagen wilde plegen. De twaalf werden door de rechter naar huis gestuurd omdat in formatie van de AIVD alléén onvoldoende is als bewijs in een rechtszaak. De AIVD heeft het voorkomen van terreur tot speerpunt van de activiteiten gemaakt. De Algemene Rekenkamer zegt in een vandaag gepubliceerd rapport dat de gebrekkige ma nier waarop in het Schengenge- bied visa worden verleend in Nederland terrorisme, crimina liteit en illegaal verblijf in de hand werkt. Hoewel jaarlijks 400.000 visa voor het Schen- gengebied (vijftien Europese landen die samenwerken op het gebied van grenscontroles) bij Nederland worden aange vraagd, heeft de overheid er geen enkel zicht op hoeveel vreemdelingen het land in- en uitgaan. Pagina Binnenland 1: Terreurdreignig houdt aan cairo - Het speciale squadron van de Britse Royal Air Force, de Red Arrows, vliegt in een perfect uitgevoerd mozaïek over de piramides van Gizeh in Egypte. Het was de slotact van een vijf weken durende goodwill show door het Midden-Oosten. De leider van het squadron, Spike Jepson, noemde de vlucht over de piramides een nederige ervaring, die hij de rest van zijn leven niet meer zal vergeten. Foto: AP den haag/anp-afp - VN-aankla ger Alan Tieger heeft gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal 15 tot 20 jaar cel geëist voor de Bosnische Serviër Darko Mrdja. Die voormalige agent heeft toe gegeven dat hij op 21 augustus 1992 heeft meegedaan aan de massaslachting van de Vlasic- berg. Daar werden meer dan twee honderd moslim- en Kroatische burgers geëxecuteerd aan de rand van een ravijn. Zij waren in bussen gestapt nadat de Ser viërs hen hadden verteld dat zij zouden worden uitgewisseld. Maar bij de Vlasic-berg in Cen- traal-Bosnië stopten de bussen en werden ze gedood. Een overlevende van de massa slachting, Midhet Mujkanovic (39), vertelde de rechters hui lend hoe hij zich tussen de lij ken achter een rots schuilhield toen de Serviërs in het ravijn schoten. Nadat hij ontsnapt was en in een ziekenhuis was opgenomen, werd hij ook daar nog mishandeld. Mrdja (36) bood de families van de slachtoffers zijn excuses aan. Hij zei dat hij niet uit haat heeft gehandeld, maar omdat hij daartoe het bevel had gekregen. Indianapolis - De vijfvoudig wereldkampioene Regina Ja cobs is één van de Amerikaanse atleten die betrapt zijn op het gebruik van de nieuwe anabole steroïde tetrahydrogestrinon (THG). Dat meldt de Washing ton Post vandaag. De vijftien - voudig Amerikaanse kampioe ne op 800,1500, 3000 en 5000 meter is na kogelstoter Kevin Toth (VS) en de Britse sprinter Dwain Chambers de derde sporter wiens naam in verband wordt gebracht met het nieuwe, verboden middel THG. Rotterdam - Een 22-jarige stu dente van de Rotterdamse op leiding HBO Nederland is gis terochtend door onbekende mannen in een auto meegeno men. Het gaat mogelijk om een ontvoering. Het meisje is nog steeds niet gevonden. Docen ten van de school hebben het meenemen van de vrouw pro beren te verhinderen, maar dat lukte niet. Volgens ooggetuigen werd de vrouw door een vriend van haar in een auto naar school gebracht. Deze auto werd klemgereden. Bie over de maximum- 1 op rijkswegen lijkt ebed zonder end. Al ja- t Tweede Kamer ver- Wee kampen: de fractie Pesten en de fractie f. Tot de 'pestkoppen' de linkse partijen, die rijden steeds duurder van Kok) maken en twee doelen nastreven: ng van een betere in- lur en bescherming efmilieu. i Autolobby wordt aan- bor WD en LPF. Deze ajn nooit flink genoeg im de hogere benzine- mgedaan te maken, ivillen de automobilis- lioet komen door de tsnelheid te verhogen, i van het CDA eisen zij ïobilisten op alle snel- er 120 km per uur mo- n. Alleen in de spits- net slecht weer moet laai terug naar 80 km. eijs van verkeer (WD) erecht niet van de wijs loor de 'ereleden' van in de Tweede Kamer, gen van de maximum- S een slechte zaak. Op plaats kost het vele ontn miljoenen guldens >trageluidswerende maat- Dals woningisolatie, te e Wder leidt harder rij- lonbaar tot meer uit- I C02-gas. Daardoor Ierland steeds verder ngl van zijn internatio- /gjichting om de lucht- aan te pakken, lelweg bij de Rotter- ivoonwijk Overschie B interessant experi- aan, waarbij de hele arder dan 80 km mag treden. De ervaringen ief: minder geluids- minder luchtvervui- er files en minder on- Het tijdverlies voor isten tijdens de spits |en zeer beperkt Uit- an deze proef verdient irder een kans dan het 'an de blij-dat-ik-rij- de snelheidsgrens te haar en liefde lachen als ze :n en huilen als ze

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1