LEIDEN REGIO Storm van protest tegen bouwplannen Wassenaar Kinderrechtswinkel met sluiting bedreigd D66-toppers op jongerencongres lo is het leven dat ik na mijn ongeluk heb opgebouwd kapot' Wij willen geen huizen, wij willen ons wm R3 Directeur: 'Verzoening is niet meer mogelijk' Studenten geven jaarlijks tweehonderd adviezen donderdag 23 oktober 2003' r Paul de Tombe Ze heeft een dwarslae- zit in een rolstoel en is vol- afhankelijk van de hulp, Ühaar sinds mei van dit jaar dt ontzegd. Een bewoonster een aangepast apparte- it aan het Professorenpad .eiden heeft een kort geding gespannen tegen de stich- Fokus, die mensen met een tige handicap de mogelijk- b edt om onafhankelijk zelfstandig te leven door op afroep te verlenen. In K zaak die morgen in Den g op de rol staat, eist de 46- vrouw dat Fokus de assis- hervat die haar wordt pilden sinds ze heeft ge- v ;d over de afwezigheid van cjjoneel rond en tijdens de dagen. „Zonder die zorg ik hier niet blijven wonen", ze. „Dan is opname in een verzorgingstehuis het enige al ternatief. Maar dan wordt het leven kapot gemaakt, dat ik na mijn ongeluk heb opgebouwd." Ze wil absoluut niet dat haar naam wordt genoemd („Ik ben toch al de dupe in deze zaak en die situatie wil ik niet vererge ren"), maar wil wel haar ver haal kwijt. Niet alleen om te vertellen hoe 'onrechtvaardig' ze haar uitsluiting vindt, maar ook en vooral om 'het machts misbruik' van directeur Okko Jongsma van de Stichting Fokus aan de kaak te stellen. „Hij was het die me na mijn klacht per aangetekende brief liet weten dat ik niet meer op assistentie van medewerkers van de stich ting hoefde te rekenen. Hij sloot de weg naar overleg af door te lefonisch mee te delen dat hij zijn standpunt ook in een ge sprek niet zou veranderen. En hij maakte me het bewandelen van andere wegen onmogelijk door zichzelf in mijn geval tot enige contactpersoon uit te roepen. „Dat heeft me ertoe gedwongen dit kort geding aan te span nen", zegt ze. „Ik moet wel, want zonder die zorg kan ik niet leven. De dwarslaesie die ik twintig jaar geleden heb opge lopen bij een verkeersongeluk, maakt dat ik totaal afhankelijk ben en nergens anders zelfstan dig kan wonen dan daar waar 24 uur per dag assistentie kan worden verleend. Fokus heeft op dat gebied een monopolie positie in Nederland, dus is er geen enkel alternatief." Met het werk van de stichting op zich is niets mis, zegt ze. De in 1974 opgerichte landelijke organisatie, die gesubsidieerd wordt door de staat, biedt men sen met een ernstige lichamelij ke handicap mogelijkheden om onafhankelijk en zelfstandig te leven. Op bijna 70 plaatsen in Nederland verleent de stichting assistentie bij algemene dage lijkse levensverrichtingen in en om zogenoemde Fokuswonin- gen. Op afroep en op aanwij zing van de cliënt, gedurende 24 uur per dag. Vanuit een cen trale post op loopafstand. „Een ideale situatie vanuit mijn handicap. Vandaar dat ik hier graag wilde wonen toen dat ook in Leiden mogelijk werd. In een leuke flat, op een mooie locatie. Ik heb het hier ook altijd prima naar mijn zin gehad," zegt de vrouw. „Tot ik die klacht in diende over de afwezigheid van personeel tijdens en rond de kerstdagen. De eerste die ik of ficieel uitte in al die jaren. Er waren wel eens eerder proble men geweest, maar die betrof fen technische zaken. De me dewerkers van Fokus komen ongeschoold binnen en leren de handelingen die ze moeten doen in de praktijk. Bovendien is het verloop van personeel nogal groot, dus er ging wel eens iets mis. Maar na overleg kwamen we er altijd uit. Met de medewerkers heb ik ook nooit een conflict gehad. Dat heb ik nu alleen met de directeur." Hij zette de vrouw na haar klacht neer als lastig. De assis tentie die ze vroeg zou ernstig afwijken, er zou regelmatig sprake zijn geweest van een on heuse bejegening van en een gebrek aan samenwerking met het personeel. „Absoluut niet waar", weerspreekt ze. „Die aantijgingen kan ik allemaal weerleggen. In de periode dat de stichting mij de assistentie had ontzegd, was er een ander bureau ingehuurd om mij hulp te bieden. Om te doen voorko men dat ik zo onmogelijk ben. Nienke Ledegang [e enaar - De anders zo rus omgeving van raadhuis hJaauw in Wassenaar is deze ag het decor van woelig v ist. In optocht stampen de :e ngen van het Adelbert Col van hun school naar het a ïuis om hun ergernis ken- ■e te maken over de plannen c le gemeente het sportveld it le school te bebouwen, ajmiddelen bij hun actie: iefcs, spandoeken en T-shirts, vernieuwend, wel effectief, ;e de vele opgestoken dui- at die de scholieren onder- at intmoeten. ïkomen bij De Paauw wilt de lange rij leerlingen 'er het groene gazon en de iojanen, terwijl de leerlingen LVA (de leerlingenvereni- zich op het bordes bij de meester vervoegen. Deze leen grote stapel handte- jgen aangeboden, binnen Ir verzameld. „Meneer de (meester, ik kom u met Chap vertellen dat het er f4000 zijn", meldt een jon- |iet een rood petje opgeto- Die overhandig ik u, sa let het bord 'Handen af is Adelbert sportveld', ingen brengt bovendien woorden waarom de ;en - plus docenten en - zo bezorgd zijn over de n van de gemeente de te bestemmen voor wo- iuw. „Hoe moet het met iportdag? Met onze gym- Waarom moeten die daar komen? Wij willen (huizen, wij willen ons ild behouden. Handen in it, iedereen die dat ook [oelend steken de toe- irs, zonder uitzondering, fmen de lucht in. re bezorgd over gymles irtdag, zijn ze teleurge- at de gemeente, volgens amaar voorbij gaat aan iraken die er al waren nieuwbouw van het Leerlingen van het Adelbert College maken hun ergernis kenbaar over het plan om het schoolsportveld te bebouwen. Foto: Hielco Kuipers Adelbert. Afspraken waarbij het sportveld behouden zou blij ven. Caspar Steinebach (19, 5 VWO) en Ton van den Berg (16, 5 VWO) hadden vandaag eigen lijk een vrije dag, maar zijn spe ciaal naar De Paauw gekomen om te protesteren. Caspar: „Er moet wel gebouwd worden, maar niet in Wassenaar. Niet realistisch? Ze kunnen vliegveld Valkenburg toch volbouwen?" Zijn vriend Ton verbaast zich vooral over de enorme geluids installatie die de gemeente voor de gelegenheid op het bordes heeft gezet. „Dat huren, kost duizenden euro's. Dat doen ze vast om ons te paaien." Maar paaien doet burgemeester van den Muijsenberg de menig te niet, blijkt wel uit zijn korte toespraak. „Ik ben oprecht blij dat jullie in zulke groten getale hier gekomen zijn. Jullie zijn heel betrokken bij jullie school, dat is mooi. Ik snap dat jullie graag het sportveld houden, maar ik wil er ook op wijzen dat er in ons dorp meer zaken spe len, zaken waarbij we het heb ben over de kwaliteit van ons dorp. Er is een nieuw zwembad nodig en een nieuwe biblio theek. Dat kost geld en dat heb ben we niet. Daarom verkopen we grond en bouwen we hui zen, want dat levert geld op. Maar toch: we luisteren naar jullie en proberen rekening met jullie te houden." Marieke Ebbing (17, 6 VWO); zit in de LVA. Zij noemt de toe spraak van de burgemeester 'vrij neutraal'. „Maar hij kan ook niet echt anders", denkt ze. „Het zou wel een beetje apart zijn als onze actie dé omslag was. Maar we blijven hopen." Burgemeester Van den Muij senberg wil na afloop nog wel kwijt dat hij de actie van het Adelbert College heel bijzonder vindt. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, dat 1300 man mij komt opzoeken. Ja, het borrelt en het gist. Trouwens, niet al leen op het Adelbert, maar in heel Wassenaar. Maar ik denk dan: laat het maar gewoon ge beuren. Zo wordt het duide lijkst wat de moeilijkheden zijn. Aan de andere kant vind ik dan wel dat de gemeente ook haar zegje moet kunnen doen. Wij hebben ook een verhaal, en dat is niet zomaar uit de lucht ko men vallen. Dat zal ik van avond, bij de vergadering in de Warenar ook benadrukken. Nee, het laatste woord is hier nog niet over gezegd. De race begint net." Dat krijgen de leerlingen van het Adelbert niet meer mee. Die waren immers razendsnel ver dwenen toen hun rector afsloot met de woorden: „We gaan nu terug naar school. Tas pakken, fiets pakken en naar huis." Want alle actie ten spijt, zoiets hoeft een rector geen twee keer te zeggen. Maar in diezelfde periode ben ik ook geholpen door medewer kers van Fokus zelf, met wie ik een heel normaal contact heb." Het inhuren van andere zorg verleners was, volgens haar, een van de meinieren van de di recteur om haar zwart te ma ken. „Vermoedelijk omdat ik mijn klacht naar de Raad van Bestuur van de Stichting had gestuurd. Ik denk dat hem dat in het verkeerde keelgat is ge schoten." „Ik vind het ongelofelijk dat een directeur dit allemaal zomaar kan doen en dat dit überhaupt mogelijk is bij een stichting die wordt gesubsidieerd door de staat", voegt ze er aan toe. „We leven toch in een land, waarin je mag zeggen wat je niet be valt? In de krant van de stich ting wordt daar zelfs op aange drongen. Maar nu ik het heb gedaan, lig ik er meteen uit. Want daar komt het op neer. Ik ben zo afhankelijk dat ik ner gens anders zelfstandig kan wo nen. Ik wil dit niet opgeven. Het heeft me veel tijd gekost om na mijn ongeluk mijn draai te vin den en dat zou dan zomaar ka pot gemaakt worden door een directeur die zijn positie mis bruikt. Onrechtvaardiger kan het niet, vind ik. Ik kan alleen maar hopen dat de rechter dat ook vindt. Anders ziet de toe komst er somber voor me uit." door Robbert Minkhorst Groningen - De verhoudingen tussen de cliënt en de stich ting Fokus zijn ernstig verstoord. Zo ernstig, dat do relatie moet worden beëindigd. „Ik noem dat niet lastig", zegt di recteur Okke Jongsma, ik noem dat halsstarrig niet meer mee willen werken. Er is een waslijst van problemen, al tien jaar lang." Fokus heeft de overeenkomst met de Leidse opgezegd. Dat wordt nu aangevochten. „Uiteraard zijn we zo netjes om te wachten op het vonnis van de rechter", zegt Jongsma. Dat het nog goed kómt - ook al verliest Fokus het kort ge ding, sluit de directeur uit. „Verzoening is niet meer moge lijk. Op een gegeven moment is het uit tussen partijen. Zij' verwijt ons van alles en nog wat. Er is bij haar geen sprankje, inzicht in het geheel. Het loopt zo hoog op, dat ons geduld opraakt. Mevrouw wenste niet mee te werken en wilde abso-, luut niets meer." Ze stelde dat het personeel dat haar verzorgde, ongekwalifi ceerd is. Er waren problemen bij het 'in en uit bed tillen in, de rolstoel', bij 'handelingen aan het bed' en 'met de hygië-!' ne'. „Over en weer is de afgelopen jaren van alles gepro beerd. Zij gooit haar handicap in de strijd. En die klacht is af gewezen door een onafhankelijke klachtencommissie." De spanningen liepen volgens Jongsma zelfs zo hoog op, dat, personeel een brief schreef aan de directie met het verzoek^ 'verlos ons'. „Het werd teveel na al die jaren." „Ik zou het onplezierig vinden als u dit publiceert", zegt Jongsma verder. „Niet vanwege ons. U zou het mevrouw niet' moeten aandoen. Dit is erg pijnlijk. Dit is ook een uiterst- zwaar en ultiem middel van ons. Voor haar is dat zeer ingrij-, pend. Mevrouw moet haar huis uit." De directeur gelooft overigens niet dat ze dan een verzorgingshuis in moet. In de ze tijd, met de moderne vormen van zorg, hoeft dat niet no dig te zijn. door Joris Rietbroek wassenaar - Wassenaar loopt massaal te hoop tegen nieuw- bouwplannen van de gemeente. Maar liefst 58 insprekers uitten gisteravond bijna zes uur lang hun woede en onbegrip over de plannen tijdens een speciale raadsvergadering in cultureel centrum de Warenar. Ruim 600 mensen bezochten de Warenar en het naastgelegen Van Heeckerenhuis, waar de bijeen komst op een scherm te volgen was. Een greep uit de boze reac ties van gisteravond: „Absurd. Schandalig. Zijn ze nou helemaal gek geworden? Geen groen voor poen." Bovendien kregen de raadsle den enkele honderden handte keningen en bezwaarschriften tegen de plannen voorgescho teld. 'Heel Wassenaar' voert kortom actie tegen het gemeen tebestuur. Als het aan het gemeentebe stuur ligt, worden vijftig groene plekken in het dorp de komen de jaren bebouwd. Dit moet 25 miljoen euro in het gemeente lijke laatje brengen. Het gaat onder andere om plekken bij de De Kempenaerstraat, de Jacht haven Zijlwetering en de volks tuintjes aan de Storm van 's Gravensandeweg. Vooral de ge plande bebouwing van 'het ei land' en het sportveld van het Adelbert College ligt bij veel in woners extreem gevoelig. Het dorp hangt inmiddels niet voor niets vol spandoeken met de boodschap 'Niet bouwen, groen behouden.' Gedurende de avond wordt inderdaad dui delijk dat de bevolking van Wassenaar unaniem vindt dat alle plannen direct van tafel kunnen. Alle sprekers kunnen rekenen op bijval. „De protestcoupons, met diver se toevoegingen, stromen nog steeds bij ons binnen", aldus G. de Vries van de huurdersvereni ging Zijlwetering als hij een reeds flinke stapel aan de raad overhandigt. „Het doet mij veel verdriet te lezen", zegt M. Rus, bewoner van de Bellesteynlaan, „dat de doelstelling van het plan niet het vinden van betaal bare woningen is, maar alleen het genereren van geld." ,Alle partijen hadden in hun verkiezingsprogramma toch het behoud van groen in de ge meente staan?" spreekt T. van der Zwaan tot de raad. „Donder deze slechte plannen maar in de prullenbak." Het publiek trakteert zelfs voorstellen van de insprekers om de onroeren- dezaakbelasting dan maar met tien tot vijftien procent te ver hogen met een daverend ap plaus. Als het groen van Wasse naar maar niet worden aange tast. Maar het zijn de drie broertjes Spencer, Tom en Robbin van der Meulen en hun vriendjes die al vroeg op de avond het meeste opzien baren met hun protest. Ze vinden het vreselijk dat de plannen hun geliefde speelplekken bij het eiland be dreigen. „De speeltuinen zijn aangelegd toen jullie raadsle den nog klein waren", zeggen de jongens. „Nu hebben jullie ze natuurlijk niet meer nodig, maar wij willen ook nog kun nen spelen. Deze plannen pik ken we niet!" De drie verpakken hun noodkreet in een liedje: j Burgemeester, wat doe je nou? Waarom doe je toch zo dom 1 Straks gaat er nog echt iets fouX Wassenaar vraagt hier echt nipt om De vergadering wordt op dins dag 28 oktober voortgezet in de Kikkertuin in Duinrell. Dan ant woordt de raad op de Wasse- naarse storm van protest. f (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN De Leidse kinder- en renrechtswinkel in De rij aan de Oude Rijn over twee jaar de deuren 1. Dat voorspellen stu- 'oorzitter Sara Berghout prdinator Caro Vermeu- tet kabinet wil namelijk Wee jaar de subsidie aan (delijke rechtswinkels ptten. Deze week over- gde de Landelijke Vereni- lan Kinder en- Jongeren- yinkels uit protest een :rt j aan de voorzitter van de nervoorzitter van Jus- ei de Pater-Van der Het kabinet is van plan de sub sidies aan de kinderrechtswin kels de komende twee jaar met tweederde terug te brengen. In 2006 gaat de subsidiekraan he lemaal dicht. En dat is een gro te blunder, aldus de voorzitter van de Leidse kinderrechtswin kel, want de kinderrechtswin kels bestaan uitsluitend bij de gratie van de overheidssteun. Als de kinderrechtswinkels hun deuren sluiten, kunnen kinde ren nergens meer met hun juri dische problemen terecht. „Dan is er alleen nog de kin dertelefoon. Maar daar hebben ze geen juridische kennis in De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 huis", aldus voorzitter Berghout. Coördinator Ver meulen sluit zich hierbij aan. „De reden dat wij drie jaar ge leden in het leven zijn geroe pen is juist dat er nog helemaal niets was voor juridische bij stand aan kinderen. Deze be zuiniging is echt onbegrijpelijk; op deze manier wordt ons de nek omgedraaid." De Leidse kinderrechtswinkel geeft gratis rechtshulp aan kin deren en jongeren tot 18 jaar. Zij kunnen bij de rechtswinkel terecht als ze bijvoorbeeld vra gen hebben over hun om gangsregeling wanneer hun ouders zijn gescheiden, als zij ergens een bal door een ruit hebben geschoten, of als ze met de politie in aanraking zijn gekomen. Op één kracht na zijn de 18 werknemers van het pand aan de Oude Rijn allemaal vrijwilli gers, Leidse rechtenstudenten Per jaar beantwoorden zij zo'n tweehonderd vragen van kin deren, de meeste per brief. Soms kost het formuleren van een antwoord wel een paar da gen. Het werk leeft onder de Leidse rechtenstudentén; dit jaar kreeg de rechtswinkel 22 aanmeldingen, terwijl er maar 7 plaatsen beschikbaar waren. Alleen coördinator Vermeulen heeft een betaalde plaats. Haar salaris wordt betaald uit de subsidie van de overheid, per jaar ongeveer 35.000 euro. Een deel van dit bedrag, 7000 euro, Medewerkers van de kinderrechtswinkel in Leiden vrezen dat sluiting betekent dat kinderen nergens meer met hun juridische problemen terecht kunnen. Foto: Dick Hogewoning gaat op aan de huur en tele foonkosten. De overheid is de enige subsidiegever van de kin derrechtswinkel: einde subsi- die betekent einde coördinator en einde pand. Volgens Sara Berghout is de co ordinator juist cruciaal voor het functioneren van de win kel. Zij onderhoudt de contac ten met Leidse welzijnsorgani saties, zit in diverse landelijke en regionale werkgroepen en organiseert congressen. En als jurist controleert zij ook alle brieven die de studenten de deur uit doen. Zo voorkomt ze dat de vrijwilligers fouten ma ken of dingen over het hoofd zien. Voorzitter Berghout: „Als de coördinator verdwijnt, dan gaat de kwaliteit van het gele verde werk achteruit. Wij zijn maar studenten; we weten ge woon nog lang niet alles." Een oplossing voor het wegval len van de overheidssteun is nog niet in zicht. Aanschrijven van particuliere fondsen is vol gens de coördinator geen optie, omdat deze uitsluitend op pro jectbasis werken. „Als het gaat om projecten zoals het uitge ven van foldets, dan staan de fondsen daar altijd heel sympa thiek tegenover. Maar geen en kel fonds is bereid de salaris kosten van een vaste kracht of de huur van ons pand over te nemen van de overheid." Bas de Rue door Robbert Minkhorst leiden - Een politieke jongeren organisatie oprichten was niet genoeg. De Leidse Jonge De mocraten, verwant aan D66, wilden zichzelf maar gelijk op de kaart zetten. Daarom organi seren zij het landelijk partijcon gres voor JD'ers, dat dit week einde plaatsvindt in Antonius Zalencentrum. Thom de Graaf komt, en Alexander Péchtold ook. „We hebben best al wat be reikt", vindt Jeffrey van Haas per, voorzitter van de Jonge De mocraten. De afdeling groeit als kool. „Blijkbaar is er veel ani mo. We hebben 130 mensen op de ledenlijst staan. Het is niet zo dat we ze allemaal zien, sommigen zijn actiever. Maar 130 leden is aardig wat." Van Haasper (20) en mede-be stuurslid Sellama Bauch (20) zijn bewust politiek actief ge worden. „Ik ben geïnteresseerd in maatschappelijke vraagstuk ken", zegt Bauch. „En hoe je zaken kunt veranderen, wil ik met leeftijdgenoten bespreken. D66 pikt van alles wat mee en is pragmatisch. Ik kwam al gauw bij D66 uit." „Sommigen zeg gen ook weer dat pragmatisme een ideologie is", zegt Van Haasper daarop. „Een van onze doelen is politieke bewustwor ding en meningsvorming." Volgens de twee studenten po litieke wetenschappen is D66 ook de enige echte liberale par tij. De WD, vindt Bauch, staat voor 'dogmatisch liberalisme'. „Vrijheid voor de burger, eigen verantwoordelijkheid, die idéa len spreken mij wel aan", zegt Van Haasper. Politiek is ook helemaal niet saai. „Politiek is wél interessant, en niet zo duf als veel mensen vinden. Het is niet belegen, tiiet oubollig", stelt Van Haasper. „Omdat het iedereen aangaat", zegt Bauch. „Het zijn brede on derwerpen en thema's waar over wordt beslist. Het gaat over grote maatschappelijke vraagstukken. Iedereen heeft een mening over wat om hem heen gebeurt, het hele maat schappelijke leven is verbonden met de politiek. Politiek is dy namisch, levend en hartstikke interessant." Van Haasper: „Je moet niet het idee hebben dat wij ons opslui ten in een studentenkamer en daar urenlang filosoferen over hoe het beter kan. We spreken af in een café." Inderdaad, beaamt Bauch: „Bij ons hangt een gezellige sfeer." Het partijcongres voor Jonge Democraten behandelt zater dag en zondag twee maat schappelijke vraagstukken: de rol van Europa en het cultuur beleid. Gasten zijn minister Thom de Graaf en staatssecre taris Medy van der Laan (van cultuur). Ook oud-wethouder Alexander Pechtold uit Leiden, partijvoorzitter en inmiddels burgemeester van Wageningen, komt. Verder is oud-kamerlid Jan Hoekema erbij. Hij is tegën- woordig speciaal ambassadeur van buitenlandse zaken vöör culturele samenwerking op mondiaal niveau.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19