Autodate moet worden aangeduwd REGIO Ruziezoekende vrienden en een dief die zijn eigen geld terugsteelt g GERECHT NAVRAAG Erica Terpstra (60) is de nieuwe voorzitter van de sportkoepel NOC *NSF. In de peilingen stond de WD'ster dik op verlies, Ruud Vreeman was de ge- 'Ze heeft het imam van doodverfde op- volger van een echte sportbestuurder Hans Blankert. Maar peilingen zeggen niet altijd iets. In sportcentrum Papendal werd de voormalig zwemster tot de nieuwe roerganger van 'alle' sportbonden be roemd. Navraag bij HANS VAN BEEK (56) uit Alphen aan den Rijn. Hij zit in het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) en is voorzitter van de sectie baansport. Verder verricht hij voor de bond pr- en marketingwerkzaamheden. Bent u blij met Erica Terpstra? „Nou en of. Dat zij voorzitter is geworden, is een uitstekende zaak. Ze heeft uitstraling. Ze heeft het imago van een echte sportbe stuurder." Heeft de KNWU op haar gestemd? „De stemming was fif- tyfifty in ons bestuur, we hadden geen uitge sproken voorkeur. Ik weet niet eens waar we als bond op hebben gestemd. We hebben de afgevaardigden carte blanche gegeven. Persoonlijk ben ik dus gelukkig met de keuze, hoewel ik eerlijk moet zeggen dat ze nau welijks verschilden van standpunt." T77777 „Ik heb een paar weken geleden het verkiezingsdebat gezien tus sen haar en Vreeman. Toen viel ons op dat ze veel overeenkom sten hadden. Maar voor mij geeft het imago van Terpstra de door slag." Wat kan Terpstra voor de KNWU betekenen? „Ze kan gelijk aan de slag om de subsidie die wij zijn kwijtgeraakt terug te krijgen. Van de ene op de andere dag lopen we een bijdra ge van 175.000 euro mis vanwege de bezuinigingen. Dat is een har de klap, hoor. Maar ik verwacht dat Terpstra daar op korte termijn niet zoveel aan doen kan. Blankert is nog voorzitter en moet alles nog overdragen." Wat zou u Terpstra als opdracht meegeven? ,Dat ze onze wielrenners alle medewerking geeft om zich voor te bereiden op WK's en Olympische Spelen. Daar is, simpel gezegd, geld voor nodig. Die toernooien zijn heel belangrijk, een wielren ner die daar presteert betekent voor de KNWU een onvoorstelbaar belangrijk uitgangbord." tekst: Rob Onderwater foto: ANP/Ed Oudenaarden UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 23 October KATWIJK-AAN-ZEE-Omtrent het bomschip 'K.W. 37' van den reeder N. Parlevliet, schipper Jb. Plug, kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning het veertien dagen lang zwaar te verantwoorden heeft ge had. Reeds ruim twee weken geleden hebben zij getracht om binnen te loopen, doch vruchteloos, en hebben toen al dien tijd met gebroken tuigage, zeilen, enz. rondgezwalkt, totdat het eindelijk gelukte gisteren te ongeveer twaalf uren te IJmuiden binnen te komen. Groot was de belangstelling der visschersbevolking, toen de equipage des avonds om 8 uren per stoomtram aankwam. Het zag zwart van de menschen, allen nieuwsgierig om de lotgevallen der opvarenden te vernemen. LEIDEN - Bij de firma Burgersdijk en Niersmans, alhier, zal op 2 No vember en volgende dagen een boekverkoping plaats hebben, die zeer de aandacht verdient. Verkocht zal worden o.m. de boekerij van wijlen Dr. W. Pleyte, directeur van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden, bekend Egyptoloog en oudheidkundige, bevattende boeken en hand schriften op het gebied der geschiedenis en aardrijkskunde, penning kunde, klassieke philologie. De cata logus vermeldt zeer veel kostbaars en merkwaardigs, zeld zame handschriften, oude drukken, o.a. een Leidsche druk op perkament, oude kinderboeken en prenten. ANNO 1978, maandag 23 oktober LEIDEN - Geconcen treerde blikken van een deelnemer aan het open Neder lands jeugdkampi oenschap sjoelen 1978 dat zaterdag in sporthal De Vliet- schans werd gehou den. Voor Leiden kwam de sjoelclub Plan Noord in de B- klasse het sterkst naar voren via Hans van As. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO «Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, G.P Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl hoofdkantoor Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 advertenties 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 abonneeservice 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl abonnementen Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za: 10-13 uur auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem HDC970 ide DONDERDAG 23 oktober 20( Twee Leidenaars zijn hartsvrienden. Ze heb ben alles voor elkaar over. Hun loyaliteit gaat zelfs zo ver dat als de een ruzie heeft, de ander met gebalde vuisten klaar staat om het geschil te beslechten. Deze vorm van kameraadschap brengt de mannen soms in de problemen. Zo ook tijdens een avondje stap pen in Leiden. Na tientallen biertjes te hebben genuttigd, be sluit het tweetal een af zakkertje te halen in de kroeg. De barman is in opperbeste stemming. Hij complimenteert een van hen met de mooie sieraden die hij draagt. Maar door het overmatig drankgebruik weet de Leidenaar de lovende op merking niet te waarde ren. Sterker nog, het compliment schiet bij hem volledig in het ver keerde keelgat. Hij denkt tussen de regels door uit gemaakt te zijn voor ho moseksueel. Boos en ver ontwaardigd doet de man verslag bij zijn maat. Die begint geheel in lijn met hun vriend schapscode direct om zich heen te slaan en te schoppen. In de rechtszaal schote len de dikke vrienden de rechter een heel andere lezing van de gebeurte nissen voor. De man die als eerste met de gasten van de horecagelegen heid op de vuist is ge gaan, beweert dat hij die bewuste avond niet de agressor kan zijn ge weest. „In de kroeg ont stond voor mijn ogen een gevecht. Ik ben er tussen gesprongen en heb geprobeerd de onbe kende mannen uit elkaar te houden. Een van hen heb ik zelfs bij de polsen gepakt om hem te kalme ren." De herinneringen van de twee verdachten staan haaks op die van de vele getuigen van de vecht partij. In hun versie ko men de heren er minder fraai vanaf. De verdach ten denken het verschil in interpretatie te kun nen verklaren: „Pas maanden later hebben ze aangifte gedaan. Toen hebben ze er met elkaar natuurlijk een mooi ver haaltje van gemaakt. Nadat de officier van jus titie het tweede strafbare feit heeft voorgelezen blijft weinig overeind van hun eigen, geromanti seerde verhaal. De twee de tenlastelegging betreft eenzelfde soort vergrijp: het veroorzaken van een opstootje in een horeca gelegenheid. Wederom hebben beide verdachten een vloedgolf aan excu ses en verklaringen pa raat. Te veel voor het ge duld van de officier. „Jul lie zoeken iedere keer de slachtofferrol", onder breekt hij. „Het is telkens een ander die begint en bij jullie de reactie uitlokt van: dit gaan we even rechtzetten, klap, klap, klap. Het lijkt wel een wildwesttafereel. Ook de rechter vindt de versie waarvan beide he ren hem proberen te overtuigen, onaanneme lijk. Volgens hem komt uit het dossier duidelijk naar voren dat de ene Leidenaar eerst omstan ders probeert uit te da gen om vervolgens de hulp van de ander in te roepen als hij door zijn grote mond in de proble men raakt. De vrienden worden samen veroor deeld tot een taakstraf: de Leidenaar met de scherpe tong krijgt twin tig uur en zijn kameraad die graag voor bodyguard speelt veertig uur. Dief of niet? Is het terugpakken van geleend geld stelen? Vol gens een jonge verdachte uit Wassenaar niet. Hij is ach van geen kwaad be wust als hij met de pin pas van zijn vriendin het bedrag, dat ze zojuist heeft geleend, opneemt. Maar als even later de politie een bezoekje aan zijn huis brengt, begrijpt hij dat de eigenares van de pinpas daar duidelijk anders over denkt. Zijn liefje doet aangifte van de diefstal van honderd eu ro. Ook wordt de jongen ervan beschuldigd het meisje een kopstoot te hebben gegeven. De Wassenaarder moet voor diefstal en zware mishandeling in de rechtszaal verschijnen. Dat hij terechtstaat voor een kopstoot, kan hij be grijpen, maar voor dief stal niet. Sinds wanneer is het terugpakken van je eigen geld strafbaar, vraagt hij zich af. Dat juridisch gezien ie mand kan worden ver oordeeld voor het weg nemen van geld op an dermans rekening met een 'valse sleutel' - de pinpas in dit geval - wordt hem in de recht bank pas duidelijk. Toch rekent de rechter hem het vergrijp niet zwaar aan omdat de jongeman zijn goede wil heeft ge toond door het 'gestolen' bedrag weer terug te be talen. De mishandeling daaren tegen is een heel ander verhaal. Daarover wordt de Wassenaarder flink aan de tand gevoeld. De vir jongen probeert ai draging uit te legkaj door het incidenjl.I juiste context te fCI „We liepen die dl men over de ken! was opgefokt en I opmerkingen te i over of ik niet bel een ander kon ga was erg gekwetst Begrijpelijk, mee: ficier, maar nog vrijbrief om eenj uit te delen. Die i is de rechter ook daan. De jongen) een verplichte cl agressiehanterirf r volgen om in de| komst zijn woed; "N len de baas te ku Om er zeker van! dat onbedoelde ten tot het verlet behoren, voegt <j ter er een voorwj ke boete aan toe euro met een pr) van twee jaar. I Floor Ligtvoet Voor de abonnementhouders van autodate staat zeven dagen in de week, 24 uur per dag een huurwagen klaar, op diverse vergrendelde parkeerplaatsen in de stad. Foto: Hielco Kuipers Project met huurwagens voor abonnementhouders na twee jaar nog steeds niet goed op gang Het leek allemaal zo mooi. Autodate zou het gebruik en het bezit van au to's ook in Leiden verminderen. Twee jaar geleden ging het project met de speciale huurwagens van start. Vanaf 26 parkeerplekken in de stad, en als het concept zou aanslaan, zouden er nog meer bijkomen. Inmiddels zijn het er alleen maar minder geworden en is het 'autodaten' no^ lang niet al gemeen bekend. „Alleen als er meer promotie voor wordt gemaakt, kun je de vaart erin krijgen." Vraag aan willekeurige personen wat het begrip autodate inhoudt. Tien tegen één dat er een paar met een glimlach antwoorden dat het wel iets te maken zal hebben met 'samen iets doen op de achterbank'. Fout. Autodate is geen afspraak in een au to, maar een afspraak met een auto. Het is een systeem waarbij voor abonnementhouders zeven dagen in de week, 24 uur per dag een huur wagen klaarstaat op diverse vergren delde parkeerplaatsen in de stad. Wie er gebruik van wil maken, kan de auto telefonisch of via internet re serveren bij het verhuurbedrijf. Voor een uurtje of een hele dag, tegen bil lijke tarieven. Een uitkomst voor mensen die geen auto (willen) hebben, ideaal voor echtparen die af en toe over een tweede wagentje willen beschikken. Niet duur en goed voor het terug dringen van het auto bezit en het aantal parkeerplaatsen. Gestimuleerd door de over heid is het au todaten in middels in meer dan maar daar wil het nog niet echt van de grond komen. Van de drie aan bieders in de stad is Multirent in middels gestopt. HuurMij en Green- wheels, dat het concept overigens met de eigen bedrijfsnaam blijft aan duiden, wachten met respectievelijk zeven en negen auto's op betere tij den. „Het is een mooi systeem, maar onbekend. En onbekend maakt on bemind", moeten de betrokkenen voorlopig vaststellen. De nog altijd geringe belangstelling voor het autodaten in Leiden is pre cies de reden waarom Multirent is afgehaakt. Aan het eind van het twee jaar durende proefproject, dat op initiatief van de gemeente in 2001 werd gestart, trapte die aanbieder in februari resoluut op de rem. „Omdat we er geld op moesten toe leggen", verklaart Ralph Mol, manager van de Leidse vestiging van de autoverhuur der. „We zijn begonnen met acht auto's (groene Opel Agila's) op vijf parkeerplekken en daar hadden we tussen de 120 en 160 klantén voor moeten hebben om ze rendabel te maken. Daar kwamen we bij lange na niet aan. Als we er in totaal dertig hadden, was het veel." „Daarnaast", zegt Mol, „kwam de gemeente sommige toezeggingen niet na. Een van de parkeerplaatsen die we hadden gekregen, was zo maar verdwenen na de herinrichting van de Jan van Houtkade en de sub sidies die we zouden krijgen voor de aanloopkosten zijn nooit volledig af gekomen. Het project vrat tijd om dat we met een systeem van bonnen werkten die moesten worden opge haald en de auto's moesten wor den schoongemaakt en afgetankt. Afgezet tegen een huurprijs van 3,75 euro per uur, plus de kilome- terprijs en de brandstof, was het gewoon niet rendabel te krijgen. Omdat we torenhoge investerin gen hadden moeten doen om het bonnensysteem te veranderen in een digitale ki lometerregi stratie en er geen uitzicht was op ver be tering van de situatie, hebben we de stekker eruit getrokken. Heel jammer, vindt Mol. „Want we zijn er vol passie aan begonnen, maar voor ons werkte het niet. Al kan ik me wel voorstellen dat het concept voor anderen wel levensvat baarheid heeft. Op zich is het een mooi systeem." Deelnemers zijn ook enthousiast over autodate, dat eenvoudige spel regels kent. Na aanmelding bij de aanbieder, betaal je een vast bedrag per maand of per jaar en vervolgens is een belletje voldoende om een au to te reserveren. Sleuteltje en chip card meenemen die je bij het afslui ten van het contract hebt gekregen, de persoonlijke pincode intoetsen op de boordcomputer die alles bij houdt, de parkeerbeugel verwijderen en wegrijden. Voor een uurtje of een hele dag. Enige nadeel is dat de auto in veel gevallen niet op loopafstand staat. „Maar het is relatief goedkoop en je hoeft je nergens zorgen over te ma ken", zegt Selma Linschooten uit Leiden, die haar tweedehandsje heeft weggedaan en met haar man Bel en Rij abonnee is geworden bij Greenwheels uit Rotterdam. „Je hebt niet te maken met de kosten van aanschaf, verzekering, wegenbelas ting, reparatie en APK, je hebt altijd een goede auto en altijd een par keerplaats als je terugkomt. Toevallig is dat een plek bij ons voor de deur, maar ook als die ergens anders was, zou ik het doen. Het is zo gemakke lijk, Greenwheels staan ook vaak bij NS-stations, dus je kunt ook de trein pakken en in een andere stad in zo'n auto overstappen." Die geluiden klinken echter nog wei nig en niet alleen in Leiden. „In Am sterdam en Rotterdam loopt het heel goed tot redelijk, maar in andere ste den valt het wat tegen. In totaal zijn er misschien vier- tot vijfduizend ge bruikers", schat Bram Louwers van de Stichting voor Gedeeld Autoge bruik in Utrecht. Cijfers die overi gens worden bestreden door Jan Borghuis, een van de oprichters van Greenwheels, dat in 1995 met drie au to's in Rotterdam begon en inmiddels in meer dan 20 steden een knalrode Peugeot 106 met groene strepen klaar heeft staan voor de gebruikers. „Vanuit ons ei gen klantenbestand, kan ik zeggen dat die aantallen niet kloppen", zegt hij. „Wij zien een forse groei van tien procent per jaar en voorzien die ook voor de toekomst. Voor ons is er dus geen enkele reden om ermee te stoppen. In Leiden loopt het matig, maar ook daar gaan we gewoon door." Het bestaansrecht van het systeem is inmiddels wel bewezen, vindt ook Louwers. „Maar bij de stichting had den we wel gehoopt op grotere aan tallen. Kan nog komen, want Green wheels breidt het werkterrein vol gens een afspraak met de NS uit naar alle steden met een intercity station, maar voorlopig is het succes nog bescheiden." „En dat terwijl autodate het beste al ternatief is voor mensen die de auto niet elke dag nodig hebben, minder dan 12.000 kilometer per jaar rijden en geen auto kunnen of willen delen met vrienden of bekenden zegt Louwers. „Volgens een onderzoek van de Consumentenbond is auto daten in dat geval goedkoper dan het rijden met een eigen auto, of het moet een heel goedkoop tweede handsje zijn. Maar daar is niet ieder een van doordrongen." „Komt volgens mij toch door de be perkte voorlichting", zegt de advi seur van de organisatie, die gemeen ten, particulieren en ondernemers adviseert als het gaat om autodate. Een door reclamemakers bedachte benaming die het volgens de Stich ting beter doet dan 'auto- delen', „omdat veel mensen niet willen delen. Het begrip moest een wat meer sexy uit straling krij gen." Dat laatste mag dan goed gelukt zijn, met de pro motie van het concept wil het maar niet vlotten. Een d j het ministerie van verkeer en w staat gefinancieerde tv-spot scl Zl het doel compleet voorbij. „Di< niet duidelijk genoeg en was bofz; dien landelijk, terwijl autodate namelijk in de Randstad bestaa e veel gemeenten willen wel, ma e ten niet waar ze moeten begini ,0 De gemeente Leiden wist dat v maar daar is ook volgens direct Fred van Meegen van HuurMij Leiderdorp alles mee gezegd. gemeente heeft wel het initiatii z nomen, maar doet er verder ni aan. Wat ze als subsidie zien, is wij voor de parkeerplekken, wa de groene Agila hebben staan, het bedrag voor een bedrijvem gunning hoeven te betalen, m; voor een particuliere vergunni Verder denken ze dat we er acl over liggend rijk van worden." N „Nou ik kan melden dat het te deel het geval is", zegt Van Me fi „Het project heeft in de aanloc een klauw geld gekost en nu hi a< we er nog geen piek aan verdi< a Als ik de opbrengst van losse v si huur ermee vergelijk, zeg ik ze D| ik niet goed bij mijn hoofd benv; maar we gaan toch door met a date. Er zijn wel degelijk mog< den. Zeker nu de economie a» gaat en meer mensen hun aut len wegdoen. We merken nu het langzaam maar zeker groi verdienen er nog niks op, zitten met 125 tot 150 gebruil onze zeven auto's op vijf locatjd bijna op het break-even pointjin zou alleen een goede promotip pagne voor moeten komen, wflil principe is niet erg bekend. Ei naam als autodate werkt er o( echt aan mee. Die maakt niet L duidelijk waar het om gaat." zi Paul de Tombe

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18