KLM-winst stijgt maar omzet daalt ECONOMIE ING ziet handel in tekorten bij meeste pensioenfondsen Berlusconi wil afspraken euro oprekken Technologiebedrijven schuiven productie naar Oost-Europa naïüZe verhoog Son Van Heek-Tweka verdwijnt van de beurs Forse omzetdaling in supers Laurus Boosheid over Ghettopoly Consumenten blijven nog steeds somber Eerste winst bij Bol.com aat treedt op en spam in VS ugton - De Amerikaanse heeft gisteren een wet iomen die de burger be- iet beschermen tegen on- ;de e-mails. Verstuur- spam kunnen rekenen ;e boetes en mogelijk igenisstraf. Amerika- mnen bij een meldpunt ven dat zij niet gediend in de mails. Meer dan de 0 an de verstuurde e-mails /S bestaat uit spam, tot k. ergernis van consumen- 25 bedrijven. In de mails 11 n vooral pornografie en S3 irmedicijnen aangebo- i Nederland wil minister 50 ïorst ook optreden. Een 37 unt ziet hij niet zitten, zo gisteren in de Tweede 29 1 jestax België 1 dt uitgesteld 85 53 l - België stelt de milieu- ;op blikjes en plastic 58 waarschijnlijk uit. De 221 op milieubelastende 85 kingen zou 1 januari in- !oo ïaar moet aangepast •®-j i. Voor gerecyclede ver- '80igen zou een vrijstelling ,oomaar minister DeMotte schrappen. Het bedrijfs- '90 :an hem niet garanderen .55 ecyclede verpakkingen ijn voor de gezondheid. ,601 vooral riskant zijn als Tjj voedingsmiddelen gaat. o( gische milieubeweging 50 In elk geval de fiscale ïg van herbruikbare fles- >1 iet doorgaan. ,60 geen sancties '5 agierslijsten ,iO| - De VS treffen nog |\|£ncties tegen luchtvaart- >'2i>happijen die niet alle ge- ),2! i passagiersgegevens af- 4J Iet uitstel geldt gedu- l'cx inderhandelingen met yzo heeft eurocommis- j|0 ilkestein laten weten. ),9jse politici zijn beducht /S te veel privacy-gevoe- >rmatie krijgt. Alitalia is 3,7 e Europese maatschap- gveigert gegevens te over- i*8 :n. Austrian Airlines en jus verstrekken gevraag- j'g matie gedeeltelijk. o!4 Tiareus Merck: banen weg 5I3PUSE station Het Ame- 4 0 e farmacieconcern 7;^aat 4400 van de ruim o',9firbeidsplaatsen schrap- 2'2 rder wordt de distributie 8 0 eesmiddelen via de 5.2 lanse groothandel aan- In het derde kwartaal 0,4 nettowinst met 5,5 4,9 tot 1,58 miljard euro. 4]rijnactiviteiten die het 9.3 inmiddels heeft afge- liet inbegrepen. Het re- 7'j iel analisten tegen. De ïlaam toe met 6,2 procent 1|2piljard euro. onald's is aan trende hand )ok - Fastfoodketen Mc- fs heeft zijn resultaten jrbeterd door zich meer 45'8n op gezondere voe- 59 ^oral in de VS slaan de qq ides en ontbijtsandwi- 6i L McDonald's behaalde 93 irtaalwinst van 547,4 71 (dollar, 12 procent meer 51 jg jaar. De omzet groei- f naar 4,5 miljard dollar. g5 Se VS sloeg de vernieu- 95 jg niet aan. Zo daalde de Q2 n Europa, het Verre 69 En Latijns-Amerika. 30 versobert pioenen - ABN Amro heeft 50 tae CAO voor de 30.000 dewerkers in Neder- irknemers krijgen 2,5 meer loon. Grote knel- le onderhandelingen e snel stijgende pensi- in. Werknemers krijgen rvolg een pensioen ge- op het gemiddelde urn hele carrière. Nu iet eindloon de loop hoogte van het pensi- der gaan ABN Amro en ■33 en samen onderzoeken ensioenkosten omlaag De bank wil hiervoor donderdag 23 oktober 2003 ,40 naatregelen nemen. De AO loopt tot 1 juni 11 hoger aantal bgzaken |'igj*M - Ook volgend jaar if'83(r°ot aantal werkne- i,05ji arbeidsrechtszaak ™nen tegen de baas. Die Wijting sprak DAS, de Nederland gisteren constateert dat zaken de afgelopen telkens met 50 pro- ilocestegen. Nu verwerkt lijks zo'n 20.000 zaken. I de retail- en uitzend en in de horeca stijgt il zaken fors. In de toe- illen ook de overheid toep grote bedrijven blemen zorgen ver- IS. door onze correspondente Hetty van Rooij straatsburg - EU-voorzitter Berlusconi zaagt aan twee steunpilaren van de euro. Vol gens de premier van Italië moe ten de strenge afspraken over de gemeenschappelijke munt op de helling. Berlusconi vindt dat het beleid van de Europese Bank niet deugt omdat het is gericht op inflatiebestrijding. „In tijden van recessie staat de strijd tegen geldontwaarding in een ander licht", zei hij gisteren in het Europese parlement. Berlusconi wil niet langer vast houden aan de strenge regel dat het begrotingstekort in de eurolanden niet hoger mag zijn dan 3 procent van de omvang van de totale nationale econo mie. Dit Stabiliteitspact kraakt in zijn voegen, omdat Frankrijk en Duitsland er al jaren achter een niet in slagen hun tekort beneden die limiet te houden. Frankrijk heeft van de Europese Commissie een jaar respijt ge kregen. Het land moet zijn begroting in 2005 op orde hebben, wat bete kent dat er volgend jaar een re cordbedrag van zes miljard be zuinigd moet worden. De Fran se minister van financiën Mer heeft aangegeven dat hij zich van die verplichting weinig zal aantrekken. Italië zit nog onder de kritieke grens, maar balan ceert op de rand van wat vol gens de afspraken aanvaard baar is. Volgens Berlusconi, tot 1 janua ri voorzitter van de EU, moet de Europese Unie uitzonderingen accepteren in tijden van econo mische crises en mag de drie- procents-regel niet als een 'ab solute norm' worden gezien. Die opvatting staat lijnrecht te genover die van de Nederland se regering. Minister Zalm van financiën heeft gedreigd met juridische stappen tegen Frank rijk wanneer dat land zich niet aan de afspraken houdt en de opdracht van de Commissie aan zijn laars lapt. „We moeten een enkele afwij king van de regel accepteren, rekening houdend met bijzon dere omstandigheden als 11 september en de strijd tegen het terrorisme en de stand van hun economie", aldus Berlus coni. Volgens hem is de nodige soepelheid vereist: „Soms zou een limiet van 4 procent ook mogelijk moeten zijn, bijvoor beeld in tijden van economi sche crisis. Op andere momen ten, als het economisch beter gaat, moet je misschien een li miet stellen van 1 procent." De Italiaanse premier Berlusconi. Foto: EPA/Christian Hartmann den haag/anp - Steeds meer technologiebedrijven verplaat sen een deel van hun productie naar Centraal- en Oost-Europa. Binnen vijf jaar zal ruim 20 pro cent van de Nederlandse tech- bedrijven er produceren. Dat staat gelijk aan ruim 480 onder nemingen. Dat zeggen werkge versorganisatie FME-CWM en het ministerie van EZ op basis van onderzoek. Daaruit blijkt dat ongeveer 11 procent van de bedrijven aangesloten bij de FME-CWM al een fabriek heeft in Centraal- en Oost-Europa. Volgens de onderzoekers lijkt het onvermijdelijk dat daardoor kennis weglekt. Bedrijven verplaatsen hun pro ductie omdat de lonen er lager liggen en toeleveranciers er ook zitten. „De ondernemers reali seren zich dat ze hun klanten moeten volgen om ze te behou den", staat in het rapport. Ondernemers moeten vooral geduld meenemen en voorzich tig beginnen, aldus de onder zoekers. Zo kost het jaren van inspanning om de cultuurver schillen te overbruggen. Tsje chië en Polen zijn de meest po pulaire landen. Slowakije en Hongarije volgen op enige af stand. Kinderen kijken naar naar vliegtuigen van KLM en partner Northwest Airlines op de luchthaven Schiphol. Foto: ANP/Robert vos amstelveen/anp - Luchtvaart maatschappij KLM heeft tot ver rassing van analisten de winst zien stijgen. De nettowinst in het afgelopen kwartaal kwam uit op 90 miljoen tegen 86 mil joen euro een jaar eerder. De omzet daalde met 12 procent tot 1,6 miljard euro, zo maakt de on derneming vanochtend bekend. Er wordt minder gevlogen door de slechte economische om standigheden. Daarnaast heeft KLM in de afgelopen periode te maken gehad met onder meer de mysterieuze longziekte SARS, waar de maatschappij de gevolgen nog van voelt. Dat de winst toch steegen komt vol gens topman Van Wijk door de effecten van kostenbesparin gen. Hij schrapt de komende ja ren 4500 banen. De al eerder aangekondigde reorganisatie werpt nu al vruchten af. KLM zag het aantal passagiers flink afnemen, zo bleek de afge lopen maanden uit cijfers over de beladingsgraad. Nu blijkt dat de omzet in deze tak met 9 pro cent daalde. In de afgelopen drie maanden zag KLM dat het aantal passagiers op Europese routes afnam. Op interconti nentale trajecten was er een be scheiden groei en richting Azië was er enig herstel te zien. In het vrachtvervoer daalde de omzet met 4 procent. Vooral in Europa was het vrachtvervoer slecht door de economische te genwind die er waait. KLM had op het einde van het tweede kwartaal een schuldpo sitie van bijna 3 miljard euro. Het bedrijf heeft nog voor 845 miljoen euro aan snel opvraag bare geldmiddelen in huis. KLM is eigenaar van de lucht vaartmaatschappij Transavia. Het bedrijf zag de inkomsten over het tweede kwartaal met 11 procent dalen tot 156 mil joen euro. De chartermaat schappij voelde de tegenwind door lage boekingen en het uit blijven van herstel in de vraag naar tickets. Door de fantastische zomer van het afgelopen seizoen bleven mensen vaker thuis. Verder voelt Transavia met Basic Air, de hele goedkope vliegtickets, de druk van concurrenten als Easyjet en RyanAir. Het be drijfsresultaat daalde hierdoor van 32 miljoen naar 25 miljoen euro. Analisten van banken waren al lemaal pessimistisch over de resultaten. Deze groep hanteert het winstbegrip 'winst per aan deel'. Deze wpa van KLM werd tussen de 93 eurocent en 1,73 euro geschat. Het kwam uit op 2,02 euro. KLM wordt overgenomen door Air France. Het definitieve koopcontract is vorige week on dertekend. Het duurt nog wel even voordat de resultaten in elkaar worden geschoven. KLM verwacht over het hele boekjaar 2003/2004 quitte te draaien. rotterdam/anp - De voorspel ling dat de verkoop van sterke drank na de forse accijnsverho ging in januari zou instorten, is uitgekomen. Volgens de Com missie Gedistilleerd is de ver koop van drank tot augustus met 27 procent teruggelopen tot 31 miljoen liter. Markton derzoeksbureau ACNielsen be vestigt de omvang van deze da- ling. „Het ziet er nu naar uit dat er minder accijnsopbrengsten binnenkomen", zegt voorzitter Blauw van de Commissie Ge distilleerd van het Product schap Dranken. „Ze zijn in Den Haag ziende blind en horende doof. Gedis tilleerd is zoveel duurder ge worden dat mensen minder zijn gaan drinken." Volgens Blauw heeft de accijnsverho ging van 18 procent twee nega tieve effecten. „Door de verminderde verkoop komt werkgelegenheid in ge vaar. Ik voorzie dat vele slijters moeten sluiten omdat de omzet flink is ingezakt." Bovendien verdwijnt er volgens Blauw veel geld naar het buitenland waar sterke drank goedkoper is. den bosch/gpd - Textielconcern Van Heek-Tweka, een bedrijf met een historie van 101 jaar, verdwijnt van de Amsterdamse effectenbeurs. De notering zal worden geschrapt omdat aan deelhouders naar hun geld flui ten. Van Heek-Tweka werd in juli failliet verklaard. Uit het verslag van curator Hijmans blijkt dat schuldeisers en aandeelhouders niet meer op een uitkering hoe ven te rekenen. Beursbeheerder Euronext kan nu aan de slag om het aandeel uit de notering te halen. Vol gens een woordvoerster is dat doorgaans een kwestie van we ken. De handel werd gisteren stilgelegd. Het faillissement werd in juli ingeleid door het bankroet van dochterbedrijf Iduna in Uden. Dat gebeurde nadat huisbankier ABN Amro de geldkraan had dichtgedraaid voor de financiering van nieu we collecties badmode en on dergoed. Het pand van Iduna in Uden wordt ontmanteld en van de 90 personeelsleden werken er 30 bij bedrijven die aan de slag zijn gegaan met de Iduna-mer- ken. Pastunette, het grootste lingeriemerk van Iduna, is ver kocht aan Zetex Night Home- wear uit het Limburgse Haelen. Tweka (badmode en onder goed) ging naar L. Ten Cate in Losser. Met de merken Nickey Nobel (badmode), Wings (sportkleding) en Catamar (luxe badmode) begon oud-Iduna- medewerker Egbert Geurts sa men met vastgoedmaatschappij Kadans het bedrijf Centrecourt Fashion in Vught. Van het faillissement van Iduna is nog geen curatorenverslag verschenen. „Het wachten is nog op de afwikkeling van ver koopkantoren in Nederland en in het buitenland en het atelier in Tunesië", aldus curator Groenen. Hij verwacht het ver slag binnen enkele maanden te kunnen presenteren. Eigenaar van Iduna was G. Steinmeijer die 55 procent van de aandelen van Van Heek-Tweka in zijn be zit heeft. Steinmeijer gaat nu verder met L. Ten Cate, dat hij heeft ondergebracht in de niet- beursgenoteerde textielonder neming Van Heek-Ten Cate. Daar zwaait hij ook de scepter. Uit het bericht van curator Hij- mans blijkt dat ABN Amro nog den bosch/gpd - De stroef draaiende economie en de verkoop van vestigingspunten aan concur rent Sperwer tikken flink aan in de omzet van su permarktconcern Laurus (Edah, Super De Boer en Konmar). Over de eerste negen maanden daalde de consumentenomzet met 8,3 procent naar 3,5 miljard euro. Alleen Edah bleef met een omzetgroei van 1,3 procent aan de positieve kant van de score. De franchisenemers van Edah deden het aanzienlijk beter dan de eigen filialen van de prijsvechter. De 60 franchisers scoorden een plus van 4,8 procent, de 204 eigen filialen slechts 0,4 procent. Maar ook Edah boert achteruit, want in de eerste zes maanden noteerde de supermarktketen nog een plus van 3,2 procent aan omzetgroei. Bij Super De Boer daalde omzet met 0,7 procent. Ook daar deden de circa 218 franchisers het be ter dan de eigen 145 filialen. Waar de eersten nog een licht plusje haalden (0,3 procent), zagen de eigen vestigingen de omzet teruglopen met 2,6 procent. Zoals verwacht was de omzetdaling het grootst bij de Konmar-keten. Het sluiten van 29 filialen in 2003 was grotendeels verantwoordelijk voor de omzetdaling van 9,1 procent. Sinds eind 2002 is het aantal vestigingen geslonken van 134 naar 105. De prijzenslag die deze week is losgebarsten zal het resultaat 'uiteraard negatief beïnvloeden', zo schrijft de directie van Laurus. Het supermarkt concern heeft voor alle drie de formules onge veer duizend producten blijvend in prijs ver laagd. Laurus handhaaft echter de bij de presentatie van de half) aar cijfers uitgesproken verwachting van een 'bescheiden positief resultaat over ge heel 2003. Die verwachting is gebaseerd op een belastingteruggave door de verkoop van de Belgi sche activiteiten en bezuinigingen op overhead, logistiek en medewerkers bij de ombouw van Konmar supermarkten naar Super De Boer en Edah. Van de 140 Konmar-winkels worden tot 2005 79 filialen omgebouwd naar Edah en Super De Boer. den haag/anp - ING werkt aan een plan om pensioenfondsen tijdelijk aan extra vermogen te helpen. De bankverzekeraar wil obligaties uitgeven en de op brengst daarvan uitlenen aan de pensioenbeheerders. Zo kunnen pensioenfondsen wer ken aan het herstel van de buf fers zonder de uitkering te ver soberen of de premies op te schroeven. In Nederland hebben 189 fond sen te weinig vermogen om aan alle toekomstige verplichtingen te kunnen voldoen. Het dubbe le aantal pensioenbeheerders kampt met buffers die te klein zijn om nieuwe tegenslagen op te vangen. In totaal belopen de tekorten enkele miljarden euro. Toezichthouder PVK heeft bij de probleemfondsen een her stelplan afgedwongen. Daarin moeten ze aangeven hoe ze binnen acht jaar voldoende kunnen herstellen. Volgens di recteur Bergsma van de vermo gensbeheertak van ING kunnen de fondsen met een lening de premies geleidelijker laten op lopen, krijgen ze een sterkere solvabiliteit en kunnen vrijuit beleggen om een goed rende ment te behalen." De PVK is volgens Bergsma akkoord met deze vorm van financiële steun. Probleem is dat het risico van de constructie voor de bank te groot is om alleen te dragen. Daarom zoekt ING diverse fi nanciële partners. „Maar ook de overheid zou zijn steentje kunnen bijdragen", aldus Bergsma. Obligaties die niet door landen of bedrijven worden uitgegeven om hun eigen financiële huis houding op orde te krijgen, zijn in opkomst. In de VS bestaan deze leningen al langer, maar in Europa dateren ze van halver wege de jaren negentig. Steeds vaker verkopen ook Nederland se banken en verzekeraars bij voorbeeld hun hypotheken in pakketjes aan grote beleggers. pawtucket - Ghettopoly, de achterbuurtpersiflage van het gezelschapsspel Monopoly is voor fabri kant Hasbro aanleiding om in de VS naar de rech ter te stappen. De speelgoedreus vreest imago schade en ziet het als een inbreuk op zijn intellec tueel eigendom. Ook de zwarte gemeenschap is boos omdat het spel een cliché maakt van de ach terbuurten Harlem, The Bronx en Westside Liquor. Zo verbeelden speelstukken een brok marihuana, een machinegeweer, een pooier en een fles drank. Kanskaarten leveren 50 of 75 dollar op omdat een bank is beroofd. Het speeldgeld is vals. De maker, de 28-jarige David Chang, beroept zich op de vrij heid van meningsuiting. Vandaag is er in Neder land een speciale Friese editie op de markt ge bracht. Foto: AP/Mark Stehle den haag/gpd - De koopbereidheid van de consument en het vertrouwen in de economie blijft laag. Al het hele jaar is het vertrouwen van de consument min of meer stabiel op een zeer laag niveau. Het consumentvertrouwen is in oktober vrijwel gelijk gebleven als in september. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek vanochtend. De bereidheid van consumenten om te kopen is in oktober nauwelijks veranderd ten opzichte van september. De koopbereidheid is geba seerd op het oordeel van de financiële situatie van het eigen huishouden en het doen van grote aan kopen. Voor de komende twaalf maanden zijn consumenten daar iets minder somber over. Ook zijn ze wat positiever over het doen van grote aankopen. Sinds februari zijn consumenten zelfs niet meer zo optimistisch geweest over de aankoop van computers, tv's en koelkasten. bijna 18 miljoen euro tegoed had toende rechter Van Heek- Tweka bankroet verklaarde. Daarnaast heeft onder meer Dexia Bank nog enkele miljoe nen tegoed. Van Heek-Tweka is op de beurs nog 1,4 miljoen eu ro waard. Het aandeel noteerde gisteren 11 eurocent op het moment dat de handel werd stilgelegd. Het textielbedrijf heeft de afgelopen jaren tot tweemaal toe nieuwe aandelen uitgegeven. Eind 2001 leverde een emissie 3,6 miljoen euro op. Nog geen jaar later moest het concern opnieuw vers kapi taal aantrekken. amsterdam/gpd - Internet boekhandel Bol.com heeft voor het eerst in zijn vierjarige be staan winst behaald. Veel con sumenten verkozen in de hete zomer winkelen op het web bo ven het bezoeken van snikhete winkels. „Op de warmste dagen in augustus zagen wij onze ver kopen dag na dag stijgen," zegt directeur Daniel Ropers. „Vanaf 28 graden begon de omzet te stijgen. Terwijl de winkelstraten leeg waren, boekten wij 20 pro cent meer omzet." Ropers denkt niet dat het geen eenmalige meevaller is. „Ik ver wacht dat 2004 als geheel winstgevend wordt." Bol.com opereert als bedrijf volgens de wetten van de oude economie, in tegenstelling tot veel webbe- drijven die rond de internethy pe drie jaar geleden verliezen als investeringen beschouw den. De webwinkel zit niet op een hippe grachtenlocatie, maar in een onopvallend kan toorpand in Nieuwegein. Ropers: „Onze vaste kosten zijn nu stabiel en dalen zelfs iets. Tegelijk stijgt de omzet snel, met zo'n 30 procent." Bol.com verkocht afgelopen kwartaal voor 9,5 miljoen euro aan boe ken, cd's en dvd's. De stijgende omzet komt voor een deel uit computerspellen en software." Eind vorig jaar besloot eige naar, de Duitse uitgever Ber telsmann, te stoppen met al zijn internetactiviteiten. Alleen de Nederlandse tak van Bol- .com bleef overeind en werd verkocht aan drie Duitse finan ciers. Zij gaven Ropers drie jaar om de nummer drie van de Neder landse boeken- en platenhan- del te worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11