Megadeal in medicijnen met Pfizer ECONOMIE Brussel laakt Duits statiegeldbeleid op blikjes Opmars digitale foto's nekt Kodak-lab Consument zuiniger maar ook ethischer 'Duitse economie gaat EU-fraude graan ook in suiker? groeien maar met mate' F Turkse charter zoekt personeel in Nederland Akzo in zee met Amerikanen Voorlopig geen geding tegen Corns Moskou dreigt Shell met intrekken van olielicentie ilefoonstoring in gio Amsterdam haag Amsterdam en om- ing heeft vanaf gisteravond uur tot vanochtend last ge- Ivan een telefoonstoring. In gebied lagen een aantal vas- elefoonlijnen en intemetlij- i eruit. Verder liep het inter- ionale telefoon- en intemet- keer en het mobiele tele- nverkeer stagnatie op. Vol- isKPN betrof het een 'fikse' •ing. Vanmorgen rond 08.00 waren de problemen ge- lltelijk verholpen en kwam telefoon- en dataverkeer ge- lelijk weer op gang. dgië houdt )rd-fabriek issel - De Belgische fabriek Ford blijft vrijwel zeker ook !006 open. Die toezegging ft vice-voorzitter Fleming Ford Europa gisteren ge- n aan de vakbonden. Hij ft gezegd dat de fabriek in ik in Belgisch Limburg ook ipvolger van de Mondeo maken. Daardoor is het oud van 5000 tot 6000 ar- lsplaatsen voor langere tijd irandeerd. rpotheekrente bobank hoger iCHT - De Rabobank ver gt in navolging van concur- 1 Delta Lloyd de hypotheek- Ie. Reden voor de verhoging stijging van de rente op de taalmarkten. De rente voor igen van één en twee jaar an zeven tot en met vijftien stijgt bij de Rabobank met irocent. Voor een hypo- k van vijf jaar geldt een vas- nte van 4,5 procent. Hypo- ;en met een looptijd van tot en met zes jaar worden irocent duurder. Tien jaar betekent een rente van 5,2 :ent. oyer Franse nkpresident' is - De Franse regering zal stian Noyer (53) aanwijzen e nieuwe president van jue de France, de centrale ;van Frankrijk. Dit heeft lersbureau AFP vernomen igeringskringen. Noyer was 1998 tot mei vorig jaar vice- ident van de Europese rale Bank (ECB) en daarna ouweling van de Franse ster van financiën. Als t wordt benoemd, volgt hij Claude Trichet op. Die tper 1 november Wim Dui- rg op bij de ECB. woensdag 22 OKTOBER 2003 ,e, ld Wereldbank er opbouw Irak Iiington - De Wereldbank de komende vijfjaar tus- Se 3 en 5 miljard dollar uit |de wederopbouw van Irak. enk zal de donatie bekend pn tijdens een donorconfe- le in Madrid. Aan de bijeen- ist, die donderdag begint, en 78 landen en negentien nisaties deel. De Wereld lis bereid het beheer van (ndsen voor Irak met de pigde Naties op zich te ne- L De VS hopen in Madrid pden voor Irak op te halen. zenkopers iroblemen rmeer - Huizenkopers zijn ar dieper in de financiële emen geraakt. In 2002 was antal gedwongen verkopen 'erlies 80. Dit jaar is dat tot opgelopen tot 140. Ook is intal mensen met een be- (sachterstand groter. Vanaf iari kunnen huizenkopers lationale Hypotheek Ga- e aanvragen tot 230.000 5000 meer dan tot nu toe. Ie NHG wordt bij gedwon- rkoop een eventuele rest- bij de bank betaald. hogere winst moeder vu e - De Amerikaanse twagenfabrikaut Paccar, pierland eigenaar van DAF Is, heeft in het derde kwar- fets beter gepresteerd dan jaar. Paccar behaalde, [dankzij kostenbesparin gen nettowinst van 132,5 en dollar. Vorig jaar was ?8,9 miljoen. De omzet tan 2 miljard naar 2,1 mil- iollar. DAF wist zijn taandeel voor zware jtwagens op te krikken tot [rocent. Schneider na trnameverbod iel - Elektronicabedrijf fider eist een schadever- ng van de Europese Com- i omdat die een overname irechte tegenhield, rider heeft een zaak aan- nnen bij het Europese 1 Luxemburg. Volgens de dal Times eist het bedrijf ljard euro. Schneider zag 'ername van branchege- pegrand enkele jaren gele- Btorpedeerd. Schneider dat besluit aan en kreeg jer 2002 gelijk van het hof. door onze correspondent Hetty van Rooij straatsburg - De Duitse strijd tegen wegwerpverpakkingen voor bier en frisdrank kost be drijven in andere EU-landen miljoenen en is in strijd met de Europese regels. Er moet een einde komen aan het omstre den systeem dat zowel de Duit se consument als de winkeliers dupeert, en bovendien het pro bleem van het zwerfvuil niet oplost. Dat vindt eurocommis saris Bolkestein, die een proce dure is gestart om Duitsland in het gareel te krijgen. Volgens europarlementariërs Manders (WD) en Oomen (CDA) hanteren de Duitsers een 'belachelijk' statiegeldsysteem dat de markt feitelijk afsluit voor buitenlandse bedrijven. Volgens het dagelijks bestuur van de Unie is het Duitse sys teem in strijd met het 'vrije ver keer van goederen'. Wie in Duitsland een blikje bier of fris koopt, betaalt een kwart je statiegeld en krijgt een bon netje mee. Tegen inlevering van dat bonnetje kan hij zijn blikje terugbrengen naar de winkel waar hij het heeft gekocht. Doet hij dat niet, bijvoorbeeld omdat hij frisdrank langs de snelweg koopt of omdat hij zijn bonne tje verliest, dan is hij zijn kwart je kwijt. De Duitse winkeliers zitten door het systeem bovendien met een voorraad blikjes en flesjes. Zij willen geen buiten landse producten meer, omdat er niet is nagedacht over een systeem om de gebruikte ver pakkingen weer bij de buiten landse fabriek te krijgen. „Voor een gigant als Coca Cola is het nog wel mogelijk om een ophaalsysteem op poten te zet ten, maar wat moet een kleine Duitse winkelier die frisdrank van een kleine Nederlandse fa briek betrekt?", aldus Manders. Oomen kwam in het Europees parlement met het voorbeeld van een Limburgs bedrijf dat mensen moest ontslaan omdat alle opdrachten uit Duitsland wegvallen. Manders becijferde de schade voor de Nederlandse frisdrankindustrie op zo'n 11 miljoen euro per maand. De afgelopen tien maanden heeft het Europees parlement Bolkestein onder zware druk gezet om een procedure tegen Duitsland bij het Europees Hof te beginnen. Die kan uitmon den in een hoge boete als Ber lijn niet meewerkt. Als eerste stap krijgt Duitsland twee maanden tijd om meer infor matie te vertrekken over het systeem. Manders vindt dat onnodig. „Duitsland heeft van de Com missie al eerder drie maanden de tijd gekregen, maar alle vra gen zijn tot nu toe steeds ont wijkend beantwoord. Bolke stein zou meer vaart moeten zetten." schiphol - De Turkse luchtvaartmaatschappij Inter Airlines wil een Nederlandse tak opzetten met de naam Dutch Inter Airlines. Het bedrijf uit Antalya is op zoek naar gezagvoerders, grondpersoneel, managers en administratieve medewerkers met Nederland als standplaats. Volgens een vertegenwoordigster van Dutch Inter Airlines in Am sterdam is het de bedoeling dat er begin 2004 vanuit Schiphol en andere Nederlandse luchthavens met tenminste één chartertoestel op Turkije en andere bestemmingen wordt gevlogen. Hoeveel me dewerkers er precies nodig is onduidelijk omdat het vluchtschema nog niet bekend is. Op advertenties zijn volgens haar al 300 reacties binnengekomen. Sinds de terreuraanslagen van 11 september 2001 hebben veel Ne derlandse luchtvaartmaatschappijen banen geschrapt. Inter Airli nes verzorgt onder meer vliegreizen voor Kras Stervakanties. De maatschappij beschikt over de nieuwste generatie Boeings 737. londen/gpd - Organon gaat sa menwerken met Pfizer, 's we relds grootste producent van ge neesmiddelen. Ze ontwikkelen samen het middel Asenapine te gen schizofrenie en manische depressiviteit. Akzo Pharma, waartoe Organon behoort, en Pfizer hebben een akkoord ge sloten over wereldwijde samen werking, waarbij Pfizer Akzo 100 miljoen dollar betaalt voor deel name aan het project. Voor de verdere ontwikkeling, productie, marketing en ver koop van Asenapine draagt Pfi zer nog eens 270 miljoen dollar bij. De winst wordt samen ge deeld. Akzo beaamt dat Pfizer instapt omdat de Amerikanen het geneesmiddel als een nieu we kaskraker beschouwen. Or ganon heeft tot nu toe 100 tot 150 miljoen euro in de ontwik keling gestoken. Akzo koos voor een partner omdat het zelf onvoldoende middelen en mogelijkheden heeft om Asenapine op de markt te brengen. Het middel moet nog grootschalige testen en goedkeuring van de autori teiten ondergaan voordat het te koop is. Dat is niet eerder dan 2006. De deal moet nog worden goedgekeurd door anti-kartel autoriteiten in de VS. Pfizer met een omzet van meer dan 40 miljard dollar en een nettowinst van 6 miljard dollar is onder meer bekend van het erectiemiddel Viagra. Akzo Pharma heeft met een 25ste plek een bescheiden plaats op de wereldranglijst van farma- umuiden-laren - De rechtszaak die de Larense vermogensbe heerder ACM wilde aanspan nen tegen staalconcern Corns Nederland om meer informatie voor de obligatiehouders is voorlopig van de baan. Volgens woordvoerder Crol is gebleken dat de Nederlandse wet een dergelijke informatie voorziening niet verplicht. ACM probeert nu via beursbedrijf Euronext aan gegevens te ko men. ACM wil weten wat de gevolgen zouden zijn voor obligatiehou ders wanneer de aluminium di visie, een Hoogovens-onder deel, zou worden afgestoten. De vermogensbeheerder be heert voor 2,7 miljoen euro aan obligaties Corns Nederland (het voormalige Hoogovens). Van afstoting van de aluminiumtak was in maart sprake, maar ging uiteindelijk niet door. De Franse aluminiumgigant Pé- chiney heeft echter tot morgen het exclusieve recht om met Corns over de aankoop van de aluminiumpoot te onderhande len. Voorwaarde is dat Péchiney de raad van commissarissen van Corus Nederland ervan weet te overtuigen dat verkoop een goede zaak is. Een rechtszaak van ACM tegen Ahold behoort nog steeds tot de mogelijkheden. De vermogens beheerder had eerder gedreigd met een kort geding wanneer Ahold geen openheid van zaken zou geven. ACM beheert voor 2,5 miljoen aan obligaties van Ahold-dochter Albert Heijn. Crol heeft de Ahold-top ge vraagd om inzicht in de jaarver slagen. De verkregen informatie is echter onvoldoende, aldus Crol. ACM beraadt zich nu op juridische stappen. Dat moet deze week duidelijk worden. ciebedrijven. Akzo Pharma heeft een omzet van 6 miljard euro en een re- searchbudget van 500 miljoen euro. Pfizer besteedt daar 7 mil jard dollar aan. De samenwerking duurt tot 2015, wanneer het patent op Asenapine afloopt. Pfizer sloot eerder dit jaar een samenwer kingsverband met Diosynth, de Akzo-dochter die grondstoffen voor de geneesmiddelenindu strie produceert. Akzo Pharma zoekt naar meer samenwerkingsverbanden, zo werd gisteren toegelicht op een bijeenkomst in Londen. Binnen een jaar komt Pharma met een partner voor de marketing van Veriza, een middel tegen de pressies. Ook dit middel moet nog uitgebreid getest worden. Volgens topman Wijers is ver zelfstandiging van Akzo Phar ma (Organon, Intervet en Dio synth) niet aan de orde. „Een zelfstandig Organon is voer voor de haaien", aldus Wijers. Het bedrijf zou volgens hem di rect door een concurrent wor den opgeslokt. Organon maakt moeilijke tijden door. De omzet daalt hard om dat het bedrijf zware concur rentie ondervindt. Bovendien loopt de nieuwe Nuva-ring (an ti-conceptie) en Arixta (een an ti-trombosemiddel) stroef. Ook in 2004 en 2005 zullen ver kopen en marges onder druk staan. Wijers: „Pharma is de motor die onze waarde aandrijft. Hij sput tert nu een beetje, maar zal straks weer volop draaien." waddinxveen/anp-gpd - De sterke opkomst van de digitale fotografie betekent het het ein de voor fotolaboratorium Hpogwerff Eikelenboom in Waddinxveen. Eigenaar Kodak maakte gisteren bekend het lab te moeten sluiten. Daardoor verliezen alle 116 werknemers hun baan. Het fotografiecon cern had de vestiging sinds 1982 in bezit. „Door de uitzonderlijk snelle groei van digitale fotografie bie den mensen veel minder rolle tjes voor ontwikkeling aan", lichtte algemeen directeur De Kerpel van Kodak Nederland het besluit toe. „Zij kunnen di gitale foto's ook zelf printen of laten printen bij de vakfoto graaf." Kodak wil mede door deze ont wikkeling ruim 20 van zijn 47 Europese laboratoria sluiten en zich concentreren in de reste rende vestigingen. Zo worden alle fotorolletjes die Kodak in de Benelux ontvangt vanaf half december in het Belgische Oostende ontwikkeld. Kodak heeft in Nederland ook nog een verkoopkantoor in Via- nen. Daar werken 120 verko pers voor het bedrijf. De dalende verkoop van fotoro lletjes wordt volgens De Kerpel gecompenseerd door de ver koop van camera's en digitale minilabs. Nieuw zijn de Ideine zuiltjes, binnenkort bij super markten en fotowinkels, waar consumenten de foto's die ze maken met hun mobiele tele foontje, op fotopapier kunnen afdrukken. „Dat neemt abso luut een vlucht," verwacht De Kerpel. Kodak Nederland 'doet' ook in medische fotografie. De rönt genfoto's die in ziekenhuizen worden gemaakt, maken ook een digitale revolutie door. Pa tiëntengegevens worden digi taal bewaard. In Amsterdam zit nog een klein kantoor dat lang speelfilms voor cineasten ver koopt. De opmars van de digitale foto grafie heeft het gehele Ameri kaanse moederconcern East man Kodak in de problemen gebracht. Het concern besloot onlangs tot een forse dividend verlaging om financiële ruimte te maken voor een inhaalslag op de digitale markt. Volgens vakbond FNV Kiem is het gezien de wettelijke ont slagtermijnen niet mogelijk om de vestiging in Waddinxveen al half december te sluiten. FNV Kiem vindt dat de directie van Kodak veel te hard van stapel loopt. De bond wil eerst een onderzoek naar alternatieven voor de sluiting en gaat ook proberen om met andere Euro pese vakbonden acties op po ten te zetten. straatsburg/gpd-anp - Top ambtenaren houden er reke ning mee dat de EU niet alleen is opgelicht met subsidie voor graan, in verband waarmee vo rige week een Nederlandse EU- beambte is opgepakt. Ook in de suikersector zou sprake zijn van omkoping van ambtenaren om vooraf subsidieprijzen te weten te komen. Volgens europarlementariër Stauner heeft een hoge ambte naar dat laten doorschemeren. De Europese Rekenkamer zou bovendien al eerder hebben ge wezen op de fraudegevoelig heid van het subsidiesysteem. Justitie in Brussel hield vorige week een 54-jarige Nederlandse EU-ambtenaar aan op verden king de spil te zijn van een cor ruptienetwerk rond graanprij zen. Hij blijft voorlopig een maand in arrest evenals een medewerker van een Franse handelsfirma in landbouwpro ducten. De Nederlander werd gearresteerd bij een inval van de Belgische politie in het kan toor van het directoraat-gene raal Landbouw. Hem wordt 'passieve corruptie, schending van het beroepsge heim en bendevorming' ten las te gelegd. Tegelijkertijd vonden huiszoekingen plaats waarbij in totaal 140 politieagenten wer den ingezet. Verder werden in Frankrijk zes personen aange houden. De EU-ambtenaar zou jaren lang vertrouwelijke informatie over de Europese graanmarkt tegen betaling hebben doorge speeld aan twee verschillende netwerken van graanhandela ren. Die zouden dankzij die voorkennis miljoenen euro's hebben verdiend, doordat ze enkele uren eerder dan andere handelaren wisten hoe de Eu ropese Unie op de graanmarkt ging opereren. Ze konden daar door anticiperen op prijsstijgin gen of prijsverlagingen. eindhoven/gpd - De COnSU- ment wordt zuiniger en spaart meer. Maar tegelijkertijd is er meer aandacht voor producten met een eko-stempel, die door gaans duurder zijn. Ook wil de klant steeds vaker weten of het producerende bedrijf wel duur zaam en ethisch zaken doet? Dat zijn enkele trends die marktonderzoeksbureau NFO Trendbox gisteren in Eindho ven presenteerde op het jaar lijkse trendcongres. De consu ment heeft meer eetmomenten, let op biologisch verantwoord voedsel, wil minder eten, maar wel lekker. Het prijsbewustzijn wordt nog steeds groter, maar er is meer aandacht voor buitenlandse keukens en ook wordt er vaker verschil in eet- (en dus koop) gedrag vertoond in het week einde. Dat mag best wat luxer dan door de week. Op de achtergrond speelt steeds meer een rol dat de con sument zich bewust is van zijn gezondheid. Dat leidt tot 'ingre diëntenargwaan': consumenten letten steeds meer op de kleine lettertjes van de etiketten. Wel is er meer belangstelling voor 'gezonde' producten, waar fa brikanten vitaminen en mine ralen aan toe hebben gevoegd. Ook constateert NFO Trendbox dat het 'graasgedrag' van de consument (veel hapjes ver deeld over de dag en avond) wordt gecombineerd met een sterk stijgend bezoek aan fit nesscentra. Bij het onderwerp vergrijzing is sprake van een aantal trends, die soms met elkaar in tegen spraak lijken. Ouderen zullen meer worden gewaardeerd als kennisdragers, is de verwach ting. Tegelijkertijd worden ou deren ook meer als een (toe komstig) maatschappelijk pro bleem gezien. Maar ook wordt 'ouder zijn' ge zien als een nieuwe, eigen life style en wordt verwacht dat het meer-generatiesgezin terug keert. Op basis van trends uit het verleden kan dat ook, aan gezien Nederlandse huizen ge middeld steeds groter zijn ge worden. En er leven in ons land gemiddeld steeds minder men sen. Een andere trend is dat Neder land behoudender wordt. Minder merkvast Consumenten hechten min der aan merken dan een paar jaar geleden. De prijs is daarentegen een stuk be langrijker geworden. Dat blijkt uit een studie naar het koopgedrag in supermarkten van onderzoeksbureau Mill- ward Brown/Centrum. De traditie dat merken van ge neratie op generatie over gaan, lijkt steeds minder vanzelfsprekend. In 2001 zei nog 36 procent van de con sumenten zich verbonden te voelen met bepaalde mer ken. In 2003 geldt dit nog maar voor 15 procent. Bij aankopen speelt het merk een steeds geringere rol. Slechts 16 procent kijkt naar het merk. Dit percentage lag twee jaar terug nog op 30 procent. Klanten kijken daarentegen steeds vaker naar de prijs. In 2001 zei 9 procent van de supermarkt bezoekers zich door de prijs te laten leiden. Twee jaar la ter is dit 24 procent. Steeds meer mensen, vooral in de hogere opleidingsgroepen, geven aan zich conservatiever te vinden, aldus het onderzoek. Dat komt ook tot uitdrukking in het oordeel over straffen voor misdadigers in Nederland. Steeds meer mensen, vooral jongeren, vinden dat in ons land te mild wordt gestraft. Een aantal incidenten van zinloos geweld in 1998 en de moord op Pim Fortuyn in mei 2002 heb ben dit standpunt versterkt. berlijn/dpa-anp - De economie van Duitsland, de grootste in Eu ropa, groeit in 2004 weer na drie jaren stagnatie. Maar de expansie is onvoldoende om de grote werkloosheid te verminderen. Dat staat in het gisteren gepubliceerde najaarsrapport van de zes belangrijkste Duitse instituten voor economisch onderzoek. In het voorjaar werd voor 2003 nog een toename van het bruto binnen lands product (bbp) verwacht met 0,5 procent, maar dat is gecorri geerd tot nul. De prognose voor 2004 is verlaagd van 1,8 tot 1,7 procent. Van een krachtig economisch herstel in 2004 is geen sprake omdat de groei voor een groot deel ligt aan het feit dat 2004 meer werkda gen telt dan 2003. Na correctie voor dit effect zakt het percentage naar 1,1. Volgens de instituten zal het aantal werklozen nog iets verder op lopen tot 4,45 miljoen. „Tot ver in 2004 neemt de werkgelegenheid af en stijgt het aantal werklozen. Pas in de tweede helft valt een lichte verbetering te verwachten." De instituten voorspellen dat het Duitse begrotingstekort dit jaar uitkomt op 4 procent van het bbp en volgend jaar op 3,5 procent. Daarmee zit Duitsland voor het derde jaar achtereen boven het maximum van 3 procent voor eurolanden. De officiële groeiprognoses van de regering staan nog op 0,75 pro cent voor dit jaar en 2 procent voor 2004, maar die worden mor gen herzien. De Duitse minister van financiën Eichel verklapte gis teren al dat zijn regering voor dit jaar niet meer rekent op econo mische groei. (advertentie) 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl den haag/anp - Koninklij- ke/Shell Groep dreigt zijn licen tie voor de ontwikkeling van de Oost-Siberische Salym-olievel den te verliezen. De Russische minister Artjoechov verwijt de Brits-Nederlandse multinatio nal toezeggingen niet te zijn na gekomen. De bewindsman verklaarde te gen persbureau Interfax dat 'verscheidene nieuwe klachten waren binnengekomen die de waag kunnen doen rijzen of de licentie ingetrokken moet wor den'. Shell zou achterlopen op het investeringsprogramma dat voorzag in een kapitaalinjectie van 1 miljard dollar voor mid den september. Shell spreekt de beschuldigin gen tegen. Volgens een woord voerder is er recentelijk nog 1 miljard dollar in de ontwikke ling van de Salym-velden gesto ken. Het geld.wordt uitgegeven via een joint-venture met Sibir Energy. Shell verwacht dat de eerste olie in 2005 uit de grond komt. In 2009 wil de maatschappij dage lijks 120.000 vaten pompen. Shell is volgens Artjoechov niet de enige oliereus die zijn af spraken niet nakomt. Ook een project van ExxonMobil op het schiereiland Sachalin is mik- punt van kritiek. Het fotolab van Kodak in Waddinxveen gaat dicht. Foto: ANP/Koen Suyk De consument wordt zuiniger maar heeft oog voor milieuvriendelijke producten. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9