Israël heeft lak aan de VN MASTERCLASS Nieuwe hoop op vrede in Noord-Ierland BUITENLAND Diplomaten aan de bedelstaf Grens met Irak zo lek als een mandje Iran werkt volledig mee met atoomagentschap Duur reisje van Raffarin Comateuze vrouw mag niet sterven van Bush Bouw muur langs Palestijns gebied gaat door Prinsen van de Kerk Parlementsverkiezingen; IRA belooft te ontwapenen door onze correspondent Esther Gotink Belfast - De Noord-Ieren gaan weer naar de stembus, de IRA belooft de wapens te vernieti gen en het traditionele gebak kelei tussen de partijen is weer begonnen. Maar het vredespro ces is weer op gang, nadat Lon den een jaar geleden de Noord- Ierse regering ontbond en Ul ster weer vanuit Downingstreet 10 ging besturen. Premier Tony Blair herhaalde het gisteravond nog eens: De Noord-Ieren kunnen op 26 no vember naar de stembus om een eigen parlement te kiezen, zoals maandag werd aangekon digd. Blair is bereid de parami litaire IRA een nieuwe kans te geven. Maar die moet nu wel aantonen dat het aanbod om te ontwapenen serieus is en dat ze de 'oorlog' staakt. Het regeringswerk in Noord Ier land kwam in oktober 2002 stil te liggen omdat er sterke aan wijzingen waren dat een net werk van IRA-spionnen actief was in de regering. In de kanto ren van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, werden gehei me regeringsdocumenten aan getroffen. In ruil voor de stap van de IRA heeft Blair de republikeinen toegezegd dat het parlement in Belfast straks meer bevoegdhe den krijgt, ondermeer de zeg genschap over politie en justi tie. Dat ligt nog wel gevoelig bij de protestantse unionisten van de UUP, die bang zijn dat de vijand, de IRA, de politie zal overnemen. UUP-voorman David Trimble sputterde gisteren nog wel wat tegen, maar dat leek vooral voor de verontruste achterban bedoeld te zijn. Trimble zei dat hij alle wapens uit de politiek wil. Hij onderstreepte tevens het belang van totale ontwape ning en hield een vurig pleidooi om alleen met democratische en vreedzame middelen me ningsverschillen te overbrug gen. Sinn Fein-leider Gerry Adams heeft toegezegd dat de IRA nu veel verder zal gaan dan in het verleden, zowel in omvang als controleerbaarheid. sao paulo/gpd - De huur van de ambtswoning wordt niet meer betaald. Creditcards zijn geblokkeerd. Salaris hebben ze al maanden niet meer gezien. Braziliaanse diplomaten zijn wereldwijd aan de bedelstaf ge raakt. Oorzaak, het keiharde bezuini gingsbeleid van de socialisti sche regering Lula. Bij het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken stro men de e-mails van de woeden- (advertentie) de en desperate diplomaten binnen. Sommige onder de 156 ambassadeurs hebben bij Lula persoonlijk him nood geklaagd. Het duurt niet lang meer, zo stellen ze, of ook de telefoon- en stroomrekeningen kunnen niet ftieer betaald worden. En daardoor wordt het contact tus sen de ambassade en de bui tenwereld onmogelijk. Het imago van Brazilië in het buitenland loopt ernstige scha de op, zo geven de ambassa deurs te kennen. In veel landen dreigen schuldeisers naar justi tie te stappen. Bijvoorbeeld in New York, waar het Braziliaan se consulaat de 70.000 dollar huur per maand voor een etage in een torenflat niet meer kan betalen. Brazilië heeft bijna 2500 diplo maten. De meesten betalen al vijf maanden de huur van hun woonhuizen zelf, omdat de Braziliaanse overheid het geld niet meer overmaakt. De totale rekening is al opgelopen tot ruim 100 miljoen euro. Uitga ven voor representatie mogen de dames en heren inmiddels zelf dragen. Datzelfde geldt voor het schoolgeld voor hun kinderen. Diplomaten die over geplaatst worden zitten op hun nieuwe post veelal zonder huis raad. De verhuizer wil eerst geld zien. Veel getroffenen be strijden de financiële nood door het afsluiten van leningen op eigen naam. IRA kent gewelddadig verleden De Provisional ERA ontstond in 1969 als reactie op de harde onderdrukking van het katholieke verzet door het Britse leger. Het was een afsplitsing van de oude IRA, het Ierse Republi keinse Leger dat in het begin van de vorige eeuw de Ierse on afhankelijkheid bevocht. Alleen Noord-Ierland, Ulster, bleef onder Brits bestuur. De IRA was ondermeer verantwoordelijk voor de moord op Lord Mountbatten, neef van koningin Eli zabeth, en voor de bomaanslag in Brighton op het partijcon gres van de conservatieve partij van Margareth Thatcher. Die ontsnapte maar net aan de dood. De IRA richtte een politieke poot, Sinn Fein, op. Najaren onderhandelen werd in 1998 het Goede Vrijdag-akkoord gesloten, dat voorzag in gedeelde pro testant-katholieke macht in Noord-Ierland. Maar een radicale afsplitsing van de ERA, de Real IRA ('de ech te ERA'), zette de strijd voort. Met als trieste dieptepunt de aanslag in Omagh in augustus 1998 waardoor 29 mensen om kwamen. De leider van de Real IRA is onlangs tot twintig jaar cel veroordeeld. teheran/ap - Iran staakt het verrijken van uranium en zal onaangekondigde inspecties toelaten van zijn - volgens Te heran vreedzame - kernpro gramma. Dat heeft de machtige Opperste Nationale Veiligheids raad van Iran gisteravond be kendgemaakt na overleg in Te heran met de ministers van buitenlandse zaken van Groot- Brittannië, Duitsland en Frank rijk, respectievelijk Jack Straw, Joschka Fischer en Dominique de Villepin. De secretaris van de raad, Hasan Rowhani, zei dat Iran een protocol bij het non-proli feratieverdrag zal tekenen dat voorziet in onbeperkte, onaan gekondigde inspecties. Verder zal Iran, om zijn goede wil te tonen en een nieuwe sfeer van vertrouwen tussen Iran en de internationale gemeenschap te scheppen, voorlopig geen ura nium meer verrijken. Rowhani zei dat het protocol geen be dreiging mag vormen van „on ze nationale veiligheid, natio nale belangen en nationale trots". Wanneer de maatrege len ingaan zei Rowhani niet. De drie ministers erkennen het recht van Iran op vreedzaam gebruik van atoomenergie met inachtneming van de bepalin gen van het non-proliferatie verdrag. Zij zeiden dat de volle dige uitvoering van de Iraanse toezeggingen de huidige crisis moet kunnen afwenden. Als Iran zijn beloften nakomt kan het verwachten gemakkelijker toegang te krijgen tot moderne technologie en materialen op gebied van kernenergie en tal' van terreinen, aldus de minis ters. Volgens Teheran blokke ren de Verenigde Staten Iran nu de toegang daartoe. parijs/gpd - De Franse premier Raffarin en zijn echtgenote An- ne-Marie, in gezelschap van mevrouw Bemadette Chirac, heb ben voor een slordige 100.000 euro aan hotelkosten uitgegeven om aanwezig te zijn bij de zaligverklaring van Moeder Teresa in Rome. Dat meldt het doorgaans goed geïnformeerde Franse weekblad Le Canard Enchainé vanmorgen. Het drietal zou zijn vergezeld door veertigtal personen, die volgens de Canard alle maal werden ondergebracht in hotel Hassler, het chicste hotel van de stad. De goedkoopste kamer 435,45 euro per nacht, de duurste suite 3.131,82 euro. Tegenstanders van het staken van de sondevoeding houden een ge bedswake voor het hospitium waar Terri Schiavo wordt verpleegd. Foto: AP tallahassee/gpd - Gouverneur Jeb Bush van de Amerikaanse staat Florida heeft een bittere strijd over het leven van een co mateuze vrouw beëindigd door artsen te verplichten haar weer te gaan voeden. Hij kon dat doen omdat het parlement van Florida een noodwet heeft aan genomen die Bush - de broer van de president - het recht gaf de uitspraak van een rechter te negeren. De echtgenoot van Terri Schi avo won vorige week een juri disch gevecht met zijn schoon ouders over de kunstmatige voeding van zijn vrouw. Hij liet de voeding stoppen, zo dat Terri (39) kon sterven. De vrouw raakte in 1990 in coma na een zware hartaanval. Vol gens haar man wilde ze zo niet leven. Haar ouders beweerden het tegendeel. „We zijn in extase", reageerde haar vader Bob Schindler nadat Bush hervatting van de sonde voeding had bevolen. „Het- heeft mijn geloof in God her steld." Sinds 1998 vecht Michael Schi avo voor het stoppen van de kunstmatige voeding. Rechters, gaven hem gelijk omdat de her senen van Terri volgens des kundigen onherstelbaar be schadigd zijn. Volgens zijn schoonouders heeft Michael Schiavo de doodswens van zijn vrouw be dacht om te kunnen hertrou wen. Michael heeft een vrien din en twee kinderen. jjard kinderen ft in armoede roRK - Meer dan een mil- inderen leeft in armoedi- istandigheden. Dat blijkt n onderzoek van Unicef, tiderfonds van de Ver- e Naties. De armoede is [leen gemeten naar inko- maar ook naar mensen- (n zoals onderkomen, el en drinkwater, sanitaire ieningen, gezondheid en vvijs. Meer dan 90 miljoen ren in Zuid-Azië lijden >r. Wereldwijd zijn 134 •n kinderen tussen zeven jaar nooit naar school ge- De meesten van hen zijn is. woensdag 22 oktober 2003 ise journalist idgeschoten kN - In Ivoorkust is gister correspondent Jean Hé- an de Franse wereldom- IFI doodgeschoten. Hij zijn auto voor het hoofd- u van politie te wachten hten op de vrijlating van oppositieleden, toen een op hem afstapte en hem r aanleiding door het schoot. De agent is aan- den. De oppositieleiders sinds vrijdag vast op ver- ïg van een complot om sident te vermoorden. oenenbuit weg in moeras ILD - Amerikaanse politie- fen hebben afgelopen nnde in een moeras in de üabama 1,5 miljoen dol- tegraven die in 1995 was «naakt bij een overval op ödtransport. De plaatse- neriff omschreef de resten |buit als 'een massa groe- pber'. De overval was ge- I door de bestuurders van ten en twee medeplichti ge laatste twee zijn echter tevonden, net als het te gedeelte van de buit. utie vond het geld na een i verbod op enjacht '9 L - Het Britse Hogerhuis '3 ten totaal verbod op de Jq nacht verworpen. De jo itemden in met een iement waarin wordt j5 Bteld geen verbod in te i6 1 maar de jacht wel te 1 aan vergunningen. In 30 pde het Lagerhuis tegen 19 tan de regering Blair J® fen algeheel verbod. Nu 75 |ls dat hebben afgewezen et Lagerhuis zich op- 25 )ver de wet buigen. jeruzalem/anp-rtr - Israël gaat gewoon door met de bouw van een muur langs de Palestijnse gebieden en trekt zich niets aan van de resolutie die de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties afgelopen nacht aan nam. In de resolutie eisen de VN- lidstaten dat Israël onmiddellijk stopt met de bouw van de afzet ting. De resolutie werd met 144 stemmen vóór, vier tegen en twaalf onthoudingen aangeno men. De Israëlische vice-premier Ehud Olmert zei vanmorgen voor de Israëlische radio: „De bouw van de veiligheidsmuur gaat door." Het Palestijns Be stuur daarentegen was erg blij met de VN-resolutie. „Het is een grote overwinning voor de vrede", aldus een verklaring. De Palestijnse hoofdonderhande laar Saeb Erakat zei in een reac tie: „Het is een heel belangrijke resolutie in politiek, juridisch en moreel opzicht." De Europese Unie steunde de resolutie nadat de Palestijnen en Arabische en andere islami tische landen hadden afgezien van een tweede resolutie, waar in het Internationaal Gerechts hof in Den Haag werd gevraagd zich uit te spreken over de rechtmatigheid van de muur. Ook schrapten de indieners in ruil voor EU-steun een passage uit de resolutie waarin wordt gesteld dat de muur illegaal is en voegden ze een veroordeling toe van Palestijnse zelfmoord aanslagen, liquidaties door Is raël en een aanslag in de Gaza- strook die vorige week aan drie Amerikanen het leven kostte. In de resolutie wordt ook geëist dat Israël het reeds gebouwde deel van de muur afbreekt. Eerder spraken de VS - die nu ook tegenstemden - in de Vei ligheidsraad hun veto uit over een resolutie die de aanleg van de muur veroordeelde. Israël zegt dat de muur nodig is om te voorkomen dat Palestijn se terroristen het land binnen dringen om aanslagen op jood se doelen te plegen. Hoewel de Amerikanen tegen de resoluties stemden, zijn ze niet blij met de bouw van de af rastering op de westelijke Jor- daanoever. Washington heeft de regering Sharon gedreigd met korting op de jaarlijkse financiële steun, maar ook voor dat dreigement is premier Sharon tot nu toe ongevoelig gebleken. Muur schaadt klooster Bouwvakkers die de veilig heidsmuur rond Jeruzalem bouwen hebben schade toe gebracht aan een plaats waar 1 archeologen een 1500 jaar oud Byzantijns klooster op- -v' graven. Volgens archeoloog Yehiel Zelinger van de Dienst voor Oudheden heeft het le ger zich niets aangetrokken van de wet die bepaalt dat een bouwplaats eerst moet worden onderzocht en in kaart gebracht voordat de werken mogen beginnen. Een honderdtal experts is drie weken bezig geweest om alle historisch waardevolle voorwerpen te verwijderen. De bouw van de muur is in- .-.in middels hervat. 0 0 0 ii i0 9 10 18 18 '5 1 10 15 14 50 56 '0 )0 15 16 10 57 56 15 58 70 47 58 51 35 40 25 bo 20 b6 59 76 40 71 20 40 00 45 90 90 20 33 13 50 80 34 ,50 ,78 ,25 ,30 ,55 ,20 ,25 ,50 Mohammed Foto: AP iman Al-Oaeda noordde Pearl' igton - Daniel Pearl, de [aanse journalist die in Pakistan werd ontvoerd noord, is volgens Ameri- onderzoekers de keel kneden door al-Qaeda- tt Khalid Shaikh Moham- |et vermoedelijke brein lie aanslagen van 11 sep- i2001. Dat meldde de jreet Journal, de krant lor Pearl werkte, gisteren, ttmed werd in maart op- (loor de Amerikaanse in- Jendienst CIA en sinds- fdervraagd. k of ik schiet riENNE - Een Franse ikker heeft zijn vrouw looi tegen de slaap ge in haar te dwingen zijn Inden te strijken. Een nk in Saint-Etienne ver- de hem daarvoor giste ler maanden gevange- Zijn advocaat had vrij- jevraagd met het argu- at de vrouw het incident naar gebruikte om meer pheicfing te slepen waar- aar verkeert. ikhanenplaag ttord-Afrika Sprinkhanen bedreigen ten in het noorden van inorme zwermen zijn al bffen in Mauritanië, Ni- judan. Dat heeft de I- en Landbouworgani- \0) van de VN gisteren Volgens deskundige jlonard bedreigen de in lok het zuiden van Ma tt Algerije. Volgens haar ituatie snel verergeren, e regenval hebben de anen zich in groten ge- Itgeplant. Een zwerm anen kan binnen enkele i een hele oogst vemie- Vaticaanstad - In Rome woonden alle kardinalen gisteren de benoeming bij van 31 nieuwe collega's. Daarmee sloot Johannes Paulus II de viering van zijn zilveren jubileum als paus af. De zieke paus maakte een alerte indruk, maar moest het spreken aan anderen overlaten. Met de nieuwe lichting kardinalen, ook wel Prinsen van de Kerk genoemd, is het college dat een opvolger van Johannes Pau lus moet kiezen met 135 ruim boven de vereiste 120 gebracht. Bijna alle kiesgerechtigde kardinalen zijn door de paus zelf geselecteerd de afgelopen 25 jaar. Onder hen een groot aantal van hetzelfde conservatieve stempel als de Poolse kerkvorst, wat de speculaties heeft gevoed dat de nieuwe paus sowieso een conservatieve zal zijn. De naam van één van de 31 nieuwe kardinalen is niet bekend ge maakt, een Vaticaans gebruik wanneer deze gees telijke uit een land komt waar het katholicisme onderdrukt wordt. Foto: Reuters Dagelijks trekken tientallen 'vrijwilligers' illegaal Irak in door onze correspondent Arthur Blok Beiroet - De 500 kilometer lange grens tus sen Syrië en Irak is zo lek als een mandje. Dit tot grote woede van Amerika dat de Sy rische president Bashar al Assad ervan be ticht veel te weinig te doen om illegale grensoverschrijdingen van mensen en goe deren tegen te gaan. Op die manier zou hij indirect het Iraakse verzet steunen. Elke dag is er wel melding van een incident maar dat schrikt de illegalen niet af. In te gendeel. Zevenhonderd kilometer bedraagt de af stand tussen de Syrische hoofdstad Da mascus en Bagdad in Irak. Dagelijks leggen tientallen taxi's en vrachtwagens de afstand over de snelweg die beide steden verbindt, af. Het verkeer is drastisch afgenomen na de Amerikaanse invasie in Irak. De weggebruiker wordt 250 kilometer van Damascus voor het eerst gecontroleerd. Daar splitst de snelweg zich in tweeën. Rechtsaf richting Bagdad, recht door naar de oase van Palmyra. Elke auto die dit punt wil passeren wordt door militairen tegen gehouden. Veel stelt de controle echter niet voor. Slechts één soldaat bemant de post. In zijn wit betonnen huisje ligt een matras op de grond en staat een kruik water. De slag boom is meestal open. Elke passant wordt alleen gevraagd naar de eindbestemming. Meer gebeurt er niet. Vanaf dit punt is het nog een kleine 100 ki lometer naar de grens met Irak. De woes tijn is bijna onbewoond. Hier en daar staat een bedoeïentent, omringd door een kudde geiten en soms een kameel. De woestijnbe woners trekken al eeuwen door deze dorre vlakte, zonder zich iets aan te trekken van de internationale politieke situatie. Het woord grens heeft hier weinig betekenis. Op veel plaatsen is het onduidelijk waar Sy rië ophoudt en waar Irak precies begint. Vanaf enige afstand houden Amerikaanse soldaten met geavanceerde instrumenten de grens zo goed mogelijk in de gaten. Toch is het een haast onmogelijke opgave. Zo nu en dan vliegt er een gevechtshelikop ter laag over. Aan de Syrische kant staat her en der een oude toren van de grenswacht. Op een paar kilometer afstand van de grens ligt het 'Iraq-café'; de Syrische versie van een wegrestaurant. Naast vrachtwagen chauffeurs stoppen hier regelmatig groe pen 'vrijwilligers' die 's nachts de grens over proberen te sluipen. De eigenaar van het café serveert de bestel lingen op zijn gemak. Niemand heeft hier haast. Hij wil niet veel kwijt. Rept over 'een gastheer' die in Irak de vrijwilligers die ille gaal de grens over zijn getrokken, opvangt. Wie die mensen zijn en waarvoor ze wor den opgevangen door een Iraakse gastheer laat zich raden. „Er zijn nog diverse plaat sen in Irak waar ze worden getraind. In Syrië wordt nooit op een lege maag over dit soort onderwerpen gesproken. Een lach klinkt door het bijna lege restaurant. Een schaal kamelenkaas wordt samen met stuk ken plat brood en een kan water op tafel gezet. Het gesprek blijft echter beperkt tot enkele zinnen. „Na een korte training wor den ze in diverse cellen over het land ver spreid. Ze duiken onder in speciale huizen totdat ze een opdracht krijgen. Ze krijgen voor hun 'werk' ook flink betaald." Dage lijks proberen tientallen Arabieren illegaal Irak in te komen, meldt onze gesprekspart ner. „Ze blijven maar komen." De Amerikanen hebben langs de grens tot nu toe zo'n 400 mensen opgepakt. De helft van hen had de Syrische nationaliteit. On dertussen doet het regiem in Damascus of de neus bloedt. Volgens president Assad is Syrië alleen verantwoordelijk voor perso nen die het land bij één van de drie officiële grensposten verlaten. Wil Amerika meer dan moet het land over de brug komen met economische hulp en Israël dwingen vrede te sluiten met de Palestijnen. Voor wat, hoort wat, aldus Assad. De eigenaar van Iraq-café zal zijn klandizie voorlopig zeker niet zien dalen. Leaseprijs (Toyota lease) o.b.v lull operational lease, 48 mnd en vwnwuui 20 000 km p.j, excl. BTW en brandstol. Gecalculeerd mei 75% .-. n. Prijs ind. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Brand- Ot7 I flV tl T stotverbruik varieert van 7,2 L/100km (13,9 km/l) tot 10,81/100 km (9,3 km/l), w w C02 191- 259 gr/km Wijzigingen voorbehouden. Distr.. Louwman Parqui B.V 'n Wereld van vertrouwen Toyota Previa. Vanaf €36.190/-/€680/- per maand. Vergelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. 'Full size' op weg naar de top! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7