'Overbevolking bij wortels aanpakken^ GESPREK VAN DE DAG Kabeljauw: van volksvis tot luxeproduct Behandeling" fobieën via a computerspel Wassen Britney Spears ademt Prijzenslag DAGELIJKS LEVEN Mier omkijken. MENSELIJK Historicus Paul Gerbrands met 'Club van tien miljoen' politiek in Omdat de politiek volgens hem weigert te luisteren, gaat Paul Ger brands zelf de politiek in.' Den Haag, de stad die hij jaren geleden verliet om de drukte te ontvluch ten, is voor de voorzitter van de 'Club van tien miljoen' nu het ver trekpunt voor zijn plannen. Ger brands' missie: Nederland moet te rug naar tien miljoen inwoners. Beticht Paul Gerbrands (56) niet van racisme of discriminatie. De historicus heeft het beste voor met de Nederlandse bevolking, vindt hij. Die bevolking moet snel krimpen, want anders wordt het een chaos, voorspelt de voorzitter van de 'Club van tien miljoen'. Sinds deze week is hij politiek lei der van wat de 'Partij tegen over bevolking' moet gaan heten. De man die ooit Den Haag heeft ver laten om de drukte te ontlopen, keert daar nu terug om het pro bleem van de overbevolking 'bij de wortels aan te pakken'. Als eerste moet de komst van mi granten flink worden beperkt. Ra cistisch is dat niet, benadrukt Gerbrands keer op keer, want hij wil ontwikkelingshulp koppelen aan bevolkingspolitiek. Stop met de bouw van huizen en fabrieken in Nederland, maar begin daar mee in de Derde Wereld, luidt zijn credo. Ook de autochtone bevolking ont komt niet aan de aanpak van overbevolking. Eén kind? De ou der krijgt gewoon kinderbijslag. Een tweede? Geen stuiver kinder bijslag meer. En voor een derde kind gaan de ouders een boete betalen, al is het maar een symbo lisch bedrag van één euro per jaar. Derde pijler onder de partij is het gratis verschaffen van anti conceptiemiddelen. In oktober 1994 richtte Ger brands, woonachtig in het Bra bantse Dommelen, de 'Club van tien miljoen' op. Een willekeurig getal noemt hij die tien miljoen, want het liefst zou hij terugwillen naar circa vijf miljoen inwoners. Net zoals Denemarken, ongeveer even groot als Nederland. De aan hang van de club groeit gestaag en telt nu tweeduizend donateurs. Met de oprichting van een politie ke partij maakt Gerbrands een eerdere aankondiging waar: al in 1994 liet hij weten een eigen partij te beginnen, als de heren en da mes in Den Haag niet naar hem zouden luisteren. Zijn pogingen om de 'ecologische voetafdruk' onder de aandacht te brengen, heeft weinig stof doen opwaaien. Met die voetafdruk wordt het maximaal aantal inwo ners bedoeld dat een land kan verdragen zonder grondstoffen el ders te halen. Hij vindt het oneer lijk dat een klein land als Neder land veertien keer meer grond stoffen verbruikt dan het zelf kan leveren, schrijft hij in zijn boek 'Mijn land van veel en vol'. Naar ecologische maatstaven le ven er te veel mensen in Neder land, stelt Gerbrands daarom. Want wat te doen als er wereld wijde crisis komt, terwijl Neder land driekwart van het voedsel uit het buitenland moet halen? Politi ci staan daar niet bij stil, vindt de voorzitter, zij creëren alleen maar nieuwe problemen door bestaan de problemen half op te lossen. Zijn geliefde vergelijking: een par- keermeter plaatsen lost het par keerprobleem niet op, maar ver plaatst het. Datzelfde geldt voor meer voedsel uit het buitenland halen, als de eigen bevolking als maar groeit. Gerbrands wil het liefst een staatscommissie overbevolking. Net als de staatscommissie Mun tendam in de jaren zeventig, tijds ingesteld door het kabinet Biesheuvel. Die vond dat de komst van gastarbeiders kon den gestopt, en gratis anticoi c tiemiddelen moesten wordei d strekt. Maar de PvdA was teg I het eerste voorstel, het CDA 1 voorstel twee niet waarderen Maar toen kón er nog wel ov< worden gediscussieerd. De inmiddels overleden Han Janmaat heeft volgens Gerbr: - de discussie over overbevolki i' een kwaad daglicht gesteld. brands vindt net als veel reel tremisten ook dat Nederland n is, maar bedoelt niet dat Ned land 'zwart' is. „En dat is hee ;i anders." Overigens heeft de schiedenisleraar zelf drie doc n ters. En daar is hij blij mee. Nfa als hij opnieuw zou beginnei h hij 'dat niet meer doen'. Rudi Buis De Amerikaanse acteur TONY CUR TIS is begonnen aan een nieuwe rol: de 78-jarige acteur gaat Hongarije, het land van zijn ouders, in reclame spots aanprijzen. De commercials zullen vol humor zitten en ik ga ach ter een heleboel meiden aanzitten", zei Curtis voordat de opnames be gonnen. Curtis, wiens echte naam Bernard Schwartz is, doet het werk gratis ter ere van zijn ouders, Hon gaarse joden die naar de Verenigde Staten emigreerden. De voormalige basketbalster DENNIS ROD MAN is in Las Vegas aangehouden wegens rijden ONDER INVLOED nadat hij meteen motorfiets stunts uitvoerde voor de deur van een stripclub en tegen een paal knalde. Hij moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Vorige maand werd de 42-jarige Rodman aangehouden wegens openbare dronken schap in de Californische stad Newport Beach, waar de buren van het enfant terrible vrijwel continu klagen over geluidsoverlast. Rodman duikt regelmatig op in Las Vegas, waar hij vorig jaar een schikking trof met vier vrouwen die hem beschuldigden van onge wenste intimiteiten. Rodman zou hen in 1998 in een casino hebben betast. Foto: AP lonoen - Een danseres poseert bij het wassen beeld van Britney Spears, dat gisteren werd ont huld bij Madame Tussaud's in Londen. De popu laire popzangeres is in het museum neergezet in een 'upside down'-pose die is ontleend aan haar live-optreden in Las Vegas, enkele jaren geleden. De makers van het beeld kozen voor deze gewaagde houding om mannelijke bezoe kers een blik in haar decolleté te gunnen, aldus een medewerker van het museum. Om het nog echter te maken is de wassen Britney voorzien van twee ballonnen in haar lijf die haar borsten subtiel op en neer laten bewegen, alsof ze ademt. Foto: AFP Populaire computerspelletje als Half-Life en Unreal Toun ment zijn goedkope en effect j- middelen om fobieën te beh f delen. Dat blijkt uit een ond< er zoek van Canadese wetenscl j( pers waarover het tijdschrift nj Scientist op zijn website berijd De wetenschappers pasten dt)C spelletjes aan om zo de gebn e te confronteren met zijn diejL^ angsten. Zo werden aan het i Unreal Tournament benauw jj] ruimtes en enorme hoogtes gevoegd om mensen met cla strofobie en hoogtevrees te b handelen. Het spel Half-Life v werd verrijkt met verscheide r spinnen. Om het geheel nog levensecl te maken, kregen de testpers nen een virtual reality-helm gemeten. Met de helm word driedimensionale wereld ge< t eerd. Via sensoren werden d L angstgevoelens geregistreen m Speciaal ontworpen spélletji n werden al gebruikt om fobie behandelen. Het bouwen va ie nieuwe spelletjes kost vele d jj zenden euro's. Nu blijkt dat ook effectief werkt om besta jj spelletjes te gebruiken, wore ze manier van therapie volgt de wetenschappers veel goe aj per en toegankelijker, anp De prijzenoorlog die maandag in alle hevigheid uit brak, brengt niet het allerbeste in de mens naar boven. Dat hoeft ook niet, want Super de Boer is de paus niet. Ik rende een supermarkt binnen en trof één groot slagveld. Troepen in allerlei uniform, ofschoon jurken en damespantalons overheersten. Boodschappenwa gens in volle bepakking trokken als tanks op door het gangpad. Ook het veteranenlegioen van rollators viel op. Het leek fragiel en kwetsbaar maar dat was schijn. Het ging als lichte artillerie trefzeker op zijn doel af. De afdelingen fijne vleeswaren en wasmiddelen ver keerden in de hoogste paraatheid. Alle verloven ble ken ingetrokken. De filiaalchef al dagen in de weer, deed een hazenslaapje in zijn stofjas. Wist u dat die prijzenslag een complot is van de su permarkten gezamenlijk? In het diepste geheim heb ben ze de psychologie ontleed van winkelend publiek; voorzover Albert Heijn en Dirk van den Broek hun pappenheimers al niet kenden. Een pappenheimer koopt alles waarvan hij denkt dat de winkel er geld op toelegt. Het geeft niet wat. Als het daarbij ook nog voor het grijpen ligt op de schap dan is het pleit be slecht. De geest is willig maar de fijne vleeswaar zwak. Ik stuitte bij het bestuderen van de advertenties waar van die supermarkten hun vrijgevigheid vergezeld la ten gaan, op interessante zaken. Albert Heijn presen teert zich over tiuee pagina's met kleurige plaatjes in miniatuur die ik nauwelijks thuis kan brengen. Het lijkt erg op een postzegelalbum voor beginners. Er is veel gegoochel met procenten korting natuurlijk, maar het woordje „voortaan" steelt toch de show. „Niet zomaar voor eventjes, maar blijvend" staat er in iets grotere letters. Daar beloven ze even wat in Zaan dam. Voortaan en blijvend. De krant heb ik even opzij gelegd om te bewaren voor later als ik via mijn scha- deadvocaat bij de heer Anders Moberg persoonlijk verhaal ga halen, mochten de prijzen desondanks stij gen. De concurrentie blijft niet achter, maar introdu ceert al minuscule slagen om de arm. Ik noem het tac tische vluchtroutes. Het is tenslotte oorlog. Zo melden ze bij Edah dat de aanbiedingen slechts gelden tot en met komende zondag en Super De Boer schrijft in zijn advertentie met de kleinste van de kleinst beschikbare lettertjes dat behalve drukfouten ook prijswijzigingen zijn voorbehouden. Die kunnen dus helemaal alle kanten op als ze het daar wel welletjes vinden met hun superscherp geprijsde wokkels van Smith in na turel of paprika. Geruime tijd maakte ik gebruik van de goede diensten van een buurman. Die deed in onbestemde zaken en beschikte uit dien hoofde over een kaart waarmee hij tegen bodemprijzen bij de groothandel in levensmid delen zoals daar zijn de Makro en andere mensen- 't vrienden kon shoppen. Hij leende grootmoedig j zijn kaart uit en er was een periode dat we niet Jïfg. metéén pak bastognekoeken thuiskwamen maar mSa met de hele dagproductie uit de oven van de voor de koeken verantwoordelijke bakker. Met wat we aan kratten bier aansleepten, had een middengrote slijterij weken vooruit gekund. Geen onsje fijne vleeswaren, nee, harde wor sten bij het dozijn. Maar zie, de bastognekoe ken werden zacht van het lange liggen, het bier verschraalde in de fles, de worst be schimmelde en kleurde daarna groen en geel. Bederf won het van de graaizucht. Sindsdien mijd ik elk groothandelparadijs en de buurman is inmiddels verhuisd. Met de huidige prijzenslag gaat het net zo. Ik heb gisteren voor een vermogen aan scherp geprijsde wasverzachter gekocht en nu al spijt. Ik heb veel te weinig vuile was om te verzachten. Alweer ge fopt. Op mijn dankbaarheid mag de filiaalchef niet rekenen. De populaire tv-presentatrice Evely- ne Thomas is gekozen tot de nieuwe MARIANNE, het symbool van de Franse Republiek. Haar beeltenis verschijnt binnenkort in ongeveer 38.000 gemeentehuizen in Frank rijk, ter vervanging van die van de huidige Marianne, de mannequin en actrice Laetitia Casta. Een speciale commissie van burgemeesters kiest elke vier jaar een nieuw gezicht voor 'Marianne'. De commissie koos de 38-jarige Evelyne Thomas vanwege haar „republikeinse kwaliteiten, haar persoonlijkheid en haar dyna miek". Zij werd verkozen boven on der anderen de actrice Sophie Mar- ceau, mannequin Carla Bruni, de jonge zangeres Lorie en de verras sende kandidate Cécilia Sarkozy, de echtgenote van de minister van bin nenlandse zaken. Eerder hadden onder anderen de filmsterren Brigit te Bardot en Catherine Deneuve de eer 'Marianne' te zijn. Foto: AP PAMELA ANDERSON heeft hepati- tis-C en weigert de reguliere medi cijnen daartegen te slikken. „Ik denk dat ik een goede TIEN JAAR TE LEVEN heb", zegt Anderson in het Amerikaanse tijdschrift Us Weekly. „Misschien vijftien, als ik geluk heb." Anderson zegt zich des ondanks uitstekend te voelen. He- patitis-C is een virus dat onder meer leverkanker kan veroorzaken. Meer dan de helft van alle patiënten heeft dankzij medicijnen nergens last van. De rondborstige blondine uit Baywatch slikt die medicijnen dus niet. Zij heeft alleen vertrouwen in haar homeopathische dokter, die 'speciaal voor Pam' een therapie heeft gemaakt. Anderson zegt ver der dat het uit is met de zanger Kid Rock, met wie ze zich in april vorig jaar verloofde. De 36-jarige actrice wil zich de komende tijd vooral rich ten op haar twee zoons, Dylan en Brandon, en hun relatie met hun va der, de drummer Tommy Lee, van wie Anderson in 1998 na drie jaar huwelijk scheidde. De Spaanse zanger JULIO IGLESI- AS en zijn Nederlandse vrouw MI RANDA RIJNSBURGER hebben be sloten de Amerikaanse stad Miami te verlaten. Volgens Amerikaanse media staat hun woning, met zeven badkamers en eigen jachthaven, te koop voor een slordige 32 miljoen dollar. Dakloos zijn ze overigens niet. De Iglesiasjes hebben nog hui zen in Spanje en de Dominicaanse Republiek. Op een workshop over euthanasie in het Australische Brisbane heeft een cursiste een ZELFMOORDMACHI NE gemaakt. Kosten van het materi aal: een paar dollar. De pro-eutha nasielobby in Australië wil er de re gering mee overtuigen dat euthana sie legaal moet worden. Op het ap paraat zitten slangen die aan de neus worden bevestigd. Daardoor stroomt een binnen enkele minuten dodelijke dosis koolmonoxide. Initi atiefnemer van de cursus is de Au stralische vereniging voor vrijwillige euthanasie. Cursiste Sandra Milne bouwde haar machientje in een half uur: „Je kan gewoon in bed gaan liggen, de slangen aansluiten, je ogen sluiten en in slaap vallen. Het is een extra voorzorg voor me, ik ben niet van plan het apparaat te gebrui ken". KOBE BRYANT, sterbasketballer van de Los Angeles Lakers, moet te rechtstaan op verdenking van VER KRACHTING van een 19-jarige me dewerkster van een hotel in Eagle, Colorado. Bryant moet op 10 no vember voor de rechtbank verschij nen. Daar zal de 25-jarige forward op de hoogte worden gesteld van de definitieve aanklacht. Het eigenlijke proces zal in 2004 beginnen, moge lijk pas na het einde van het basket balseizoen in juni. Volgens de aan klager heeft Bryant op de avond van 30 juni in zijn suite in het luxueuze Lodge and Spa Hotel een receptio niste na een flirt seksueel misbruikt. De basketballer geeft toe seks met de betrokkene te hebben gehad maar op vrijwillige basis. Foto: AP Kabeljauw was vroeger de vis voor de gewo ne mensen. Vis op tafel betekende bijna al tijd kabeljauw op het bord. Goed, lekker en niet duur. Hoe anders is dat tegenwoordig. Bij de visboer is het inmiddels een van de duurdere vissoorten. Kabeljauw wordt zeldzaam en dreigt zelfs uit te sterven. De hoeveelheid in de Noord zee is historisch laag. Het gaat zo slecht met de vis dat de vangst moet stoppen. De soort moet eerst de kans krijgen om te her stellen. Dat adviseerden internationale vis serij-deskundigen deze week aan de Euro pese ministers van visserij. De biologen kwamen vorig jaar met hetzelfde advies, maar de ministers lieten toch een beperkte vangst toe om de vissers niet te veel teleur te stellen. In de Noordzee, Skagerak en het oostelijk deel van het Kanaal is de kabeljauwstand afgelopen jaar tot 52.000 ton teruggezakt. Eigenlijk is het drievoudige nodig voor bio logisch evenwicht, aldus de deskundigen. In de zee ten westen van Schotland zwemt nog 2500 ton, terwijl 22.000 ton het aanbe volen minimum is. De kabeljauw is sinds deze zomer een offi cieel bedreigde diersoort. Vijftien landen en de Europese Commissie hebben een lijst opgesteld met 27 bedreigde zeedieren waaronder ook walvissen, oesters, schild padden en haaien. Een oorzaak voor de achteruitgang van de kabeljauw is hoogstwaarschijnlijk de stij ging van de temperatuur van het Noord zeewater. De kabeljauw paait niet of veel minder in te warm water. Een andere oor- zaak'is overbevissing, die nog niet zo lang geleden bijna fataal was voor de haring. Kabeljauw is voor Nederlandse vissers ove rigens niet zo belangrijk. Slechts acht sche pen zijn daar nog in gespecialiseerd. Een visverbod op kabeljauw komt wel hard aan in Denemarken Schotland. Kabelja leeft vooral in de gem de en koude zeeën van h noordelijk halfrond. Door h aanmaken van een soort nat lijk antivries kan de kabeljam zich in het koudste zeewater t handhaven. c Op de kop van de kabeljauw bevind n zich de lekkerste delen. Vooral de wanj e en de keel zijn delicatessen op zich. Di om bekende kibbeling werd van oorspi vaak gemaakt van deze wangen en keel Kibbeling en lekkerbekjes zijn nog stee de onbetwiste toppers in het assortime van de gemiddelde visboer maar beide c worden nauwelijks meer gemaakt van I beljauw. De meeste visverkopers zijn jajg geleden al overgeschakeld op altematii als koolvis en heek. Nathalie Strijker

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2