REGIO Buurt ergert zich aan scholieren in portiek Statenfracties bezorgc over stagnatie plannei voor Oude Rijnzone Tieners met gedragshandicc kunnen eindelijk naar scho Boete voor vredesactivist HSL-kraan valt om Schansen willen met schone lei beginnen Winkelochtend voor ouderi Zuideinde toneel van brandweerfinale Rook stijgt op HDC973 den haag/alphen - De Alphen- se.vredesactivist kapitein buiten dienst Mr. Meindert Stelling is gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een boete van 110 euro. Stelling is schuldig bevonden aan het opzettelijk niet opvolgen van een sommatie van een politie man om te stoppen met het uit delen van folders. Stelling voerde samen met het Platform tegen de nieuwe oor log op 25 juni van dit jaar actie bij de ingangen van de Tweede Kamer. Op het Plein trok hij zich niets aan van een opdracht van een politieman om de de monstratie te beëindigen. Hij ging in zijn eentje bij de ingang van de Tweede Kamer staan en ging verder met het uitdelen van pamfletten. De vredesactivist kreeg een boete van 110 euro opgelegd maar betaalde niet. Hij het de zaak voor de rechter komen omdat er voor hem principiële aspecten aanzitten. Volgens Stelling is het in strijd met de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting als de politie hem belet zijn mening over de uitzending van militairen naar Irak kenbaar te maken. Stelling zei op het moment van het politiebevel een eenmans actie te voeren. De politierech ter deelde zijn opvatting niet omdat Stelling actie voerde met groepje medestanders, die T- shirts met opdruk droegen en pamfletten uitdeelden. Een an dere fout van Stelling en het Platform tegen de nieuwe oor log was volgens de politierech ter dat zij geen kennisgeving van een demonstratie hadden gedaan bij de gemeente. door Marieta Kroft regio - De CDA- en WD-sta- tenfractie van de provincie Zuid-Holland maken zich zor gen over de ontwikkeling van de Oude Rijnzone. De fracties krijgen signalen dat de voort gang stagneert. In schriftelijke yragen aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland vragen ze om opheldering. Gedeputeerde Dekker tekende in december de bestuursover eenkomst met de gemeenten langs de Oude Rijn: Leiden, Al phen aan den Rijn, Rijnwoude, Bodegraven en Zoeterwoude en de Kamer van Koophandel Rijnland. Samen willen ze de zone tussen de Oude Rijn en rijksweg 11 opnieuw inrichten en zo de 'verrommeling' tegen gaan. Zo moet er een plan ko men voor woningbouw, bedrij venterreinen, recreatie en de infrastructuur. De partijen drin gen vooral aan op een snelle oplossing voor de bereikbaar heid die nu al tekort schiet. Het CDA vindt bijvoorbeeld het van groot belang dat de Rijn Gouwe Lijn en de Maximabrug bij Kou dekerk aan den Rijn er snel ko men. Voor secretaris Broeksma van de Kamer van Koophandel Rijnland kan de uitvoering van de projecten ook niet snel ge noeg gaan en is daarom blij met de aandacht van de statenfrac ties van het CDA en de WD. „Maar ik vind niet dat de vaart uit het project is. Het is maar wat je gewend bent qua tempo. Het bedrijfsleven wil het meteen aan de slag. Ik ve me over het enthousiasm der de ondernemers om n willen werken. Maar overl zitten weer aan allerlei j dures vast." Broeksma toont daarom I voor de overheden die nie een zogenoemde transfi tievisie op tafel toveren. gemeente Leiden bijvoor zijn er nogal wat ambte bezig met de samenwr tussen de Leidse regio i Bollenstreek. Een ambi kan zich niet in tweeën de1 De secretaris van de Kam i Koophandel hoopt dat b enkele jaren het 'domino- in de Oude Rijnzone ga ginnen. Hij legt uit: „Een d bedrijven zit klem en w i plaatsen. Op de vrij gel plek creëer je mogelijk voor woningbouw of ree Zo kom je met elkaar t< r betere inrichting van h v bied." Wethouder Uljee van Rij de spreekt evenmin va stagnatie van het project gaat niet snel, maar ruin procedures kosten nu ee tijd." Wel vindt Uljee dat steeds maar weer pl moeten worden bedach ten we nu een visie op h< J nen maken, op basis vr streekplan van de provini De twee statenfracties 1 er bij GS op aangedron het belang van het proj vragen zo snel mogelijk antwoorden. roelofarendsveen - Een 36 meter hoge hijskraan is gisterochtend omgevallen op het HSL-bouwterrein in Roelofarendsveen. Niemand raakte gewond. De kraan raakte uit balans bij het lossen van een damwand. Om de damwand in de grond te krijgen wordt een zogeheten trilblok gebruikt. Eén van de kabels waaraan het trilblok hing liet los, waardoor de kraan instabiel werd. Foto: Hielco Kuipers Politie en ROC tevreden over situatie in Leiderdorpse Schansen en Dreven door Janneke Dijke leiderdorp - Bewoners van de Rietschans, de Peppelschans en de Bosdreef voelen zich geïnti mideerd door rondhangende leerlingen van het Regionaal Op leidingen Centrum (ROC) aan de Leidseweg in Leiderdorp. De poli tie en het ROC vinden dat het, sinds de scholieren in september gedragsregels kregen opgelegd, al een stuk beter gaat. De Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL) zit boven op dit probleem, meldde directeur Ton -Verdoes gisteravond tij dens een informatieavond over de renovatie van de wijk Schan sen en Dreven. Bewoners uitten hun ergernis over jongeren die in bergingen en bij de brieven bussen rondhangen, blowen en vuil achterlaten. „Op verzoek van ons is er voor de zomerva kantie een gesprek met ROC en politie geweest. Het ROC heeft vervolgens alle leerlingen schriftelijk op de hoogte ge bracht van de gedragsregels. Die houden in dat het verboden is om rond te hangen bij de flats, en zeker niet de bergingen en portieken in te trekken. Volgens de afspraken contro leert de politie intensiever in de wijk. Enige bewoners gaven gis teravond toe dat ze vaker agen ten zien op het binnenterrein, maar de overlast neemt niet af. Een bewoonster van de Peppel schans betrapt de jeugd vaak in een berging onder haar flat, waar de brievenbussen tijdelijk hangen omdat de entree van de flat wordt vernieuwd. „Als je je post haalt, ga je zowat over je nek van de lucht. Ik heb die jongeren er een keer op aange sproken. Je wilt niet weten waar ik toen voor uitgemaakt werd. Ze gooiden colablikjes naar mijn hond, en mijn kind werd uitgescholden. 'We gaan toch niet naar de brievenbus?', zei zij de volgende keer dat we naar buiten gingen." In tegenstelling tot de bewo ners vindt de politie dat het sinds de zomervakantie een stuk beter gaat. De gedragsre gels voor de Schansen en Dre ven zijn opgenomen in het pro tocol Veilige School', dat ROC en politie in 2001 met elkaar opstelden. „Het protocol heeft nu niet alleen betrekking op het ROC-terrein, maar het strekt zich uit naar de flats", meldt teamchef Aad Gravekamp. „Scholieren hingen rond op plekken waar ze niets te zoeken hadden, pleegden vernielingen en vertoonden intimiderend gedrag: voor de ingang hangen en niet opzij gaan als dat ge vraagd werd. Als wij ze nu te genkomen, krijgen de jongeren te horen dat ze er niets te zoe ken hebben. Blijf in beweging, hang niet op één plek rond, zeggen wij. Op zichzelf is het geen verboden gebied. We vin den dat het acceptabel is en zijn niet ontevreden." Van ex treme drugsoverlast is volgens hem geen sprake. „Sommige leiderdorp - Nu de renovatie van de helft van de flats aan de Schansen en Dreven bijna klaar is willen veel mensen met een schone lei beginnen. Maar dat lukt niet altijd. De overlast van blowende en inti miderende scholieren is één van de problemen waarmee de flatbewoners kampen. Vuilnis zakken die naast de bakken worden neergezet, grofvuil dat door wijkbewoners maar ook door 'shoppers' wordt ge dumpt en fietsen op de galerij en: het zijn ergernissen waar aan bewoners zich al sinds jaar en dag ergeren. Voor het vuilnis is pas over een paar jaar een definitieve oplos- alleen met het vingertje naar sing, als ook de tweede helft de gemeente te wijzen, want van de flats gemoderniseerd is die produceert het afval niet." bewoners zijn hier zeer aller gisch voor." Net als de politie is het ROC te vreden over de nieuwe aanpak, zegt ROC-onderwijsmanager Jan-Willem Simmelink. „Met de politie is afgesproken dat er ze- ro-tolerance is. De politie wijst jongeren erop dat het geen plek is om zich op te houden, en bij een tweede keer gaan ze mee naar het bureau", zegt Simme link. Tot nu toe is dat nog niet nodig geweest. leiderdorp - Ouderen, chro nisch zieken en mensen met een handicap die niet meer zelfstandig kunnen winkelen maar graag weer eens een kijkje nemen in Winkelhof kunnen op woensdag 5 november terecht in het Leiderdorpse winkelcen trum. Tijdens deze speciale winkelochtend staan leerlingen van de derde klas vmbo van het Visser 't Hooft Lyceum klaar om hand- en spandiensten te verlenen, zoals het duwen van een rolstoel. In en rond het winkelcentrum zijn extra aan passingen, zodat mindf biele mensen overal ge lijk bij kunnen. Winkelhf g gratis koffie met gebak winkeliers komen hun i uit met aanbiedingen ei matie. De winkelochtenije van 10.00 tot 12.30 uur. Mensen moeten zelf vo* voer naar het winkelc zorgen. Wie hulp wil met de rolstoel kan tot 3f ber bellen met Pluspun nisator van de winkelo op werkdagen van 9| 12.00 uur (5413536). en de binnenterreinen op nieuw zijn ingericht. Er moe ten meer en betere afvalbak ken komen, vinden zowel be woners als de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp Zodra een flat uit de steigers is, treedt de AWL streng op tegen schotels. De tv-ontvangers mogen niet buiten het balkon hangen. „We hebben beugels beschikbaar gesteld om ze on- (advertentie) (AWL). AWL-directeur Verdoes der het balkon te hangen. Voor wil dat de gemeente, ook tot er de flats die in de verkeerde een nieuwe oplossing is, richting staan, is er plek op het dumpafval sneller en grondi- dak. We willen het complex ger verwijdert, maar hoopt dat schotelvrij hebben", aldus daarnaast bewoners elkaar Verdoes. Hij kondigde aan aanspreken op fout gedrag, streng op te treden, want som- „Met elkaar moet je ervoor mige mensen boren alsnog zorgen dat het schoon blijft, een schotel in het gloednieuwe Het is iets te gemakkelijk om metaal van het balkonhek. Hoogwaardige onderkasten, voor een uiterst interessan prijs. Kwaliteit, innovatie en veel keuze zijn de kenmerk Het 184 pagina's dikke Aln keukenboek ligt gratis vooi klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. HAZERSWOUDEDORP: Keukencentrum Waddinxveen, Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN: Möbel Kaiser, Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM: Sassenheims Vloerenhuis keukens-kasten, Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN: Keukenstudio. Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 roelofarendsveen - De finale van de regionale brandweer wedstrijden wordt zaterdag ge houden in Roelofarendsveen. Zes korpsen uit het district Hol lands Midden voeren hierbij dezelfde opdracht uit. Een jury beoordeelt de teams op snel heid, inzicht, communicatie, veiligheid en omgang met ge reedschappen. De zes deelne mende korpsen hebben in de voorrondes 29 andere korpsen achter zich gelaten. De finalis ten komen uit Liemeer, Wou- brugge, Haastrecht, Nieuwer- kerk aan den IJssel, Zevenhui zen en Krimpen aan den IJssel. De wedstrijd duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Auto knalt op beton roelofarendsveen - Een 23-ja- I I rige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt toen hij met I i zijn auto tegen een betonnen afbakening reed op de afrit van j de A4 in Roelofarendsveen. I Door de afbakening, die is j neergezet vanwege werkzaam- heden aan de HSL, is de afrit smaller geworden. Vermoede- lijk schatte de automobilist de i situatie verkeerd. De man is I met letsel aan de borst naar het Rijnland Ziekenhuis in Leider- dorp gebracht. De politie heeft inmiddels met rijkswaterstaat 1 contact opgenomen over de af- bakening, waarvan de verlich- Lting kapot was. leiderdorp - Rookwolken stijgen op uit de bouwput aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Bouwvakkers zijn bezig met het omleggen van de stadsverwarming. De buizen liggen precies op de plek waar begin volgend jaar een van de vier woontorens wordt gebouwd. Het lassen van de stadsverwarming veroorzaakt nogal wat rook. De werkzaamheden onder de grond op de kruising van de Laan van Ou derzorg en de Van Diepeningenlaan duren nog een paar dagen. Van af maandag gaat het kruispunt weer open voor verkeer. Volgens planning gaat de Laan van Ouderzorg in december opnieuw op slot voor het autoverkeer, om nooit meer open te gaan. De vier woonto rens worden op de rijbaan gebouwd. Daarlangs legt de gemeente al leen een voet- en fietspad aan. Foto: Hielco Kuipers P.C. Hooftcollege in Leiderdorp herbergt steeds meer klas door Marieke de Kok leiderdorp - Uit het plafond steekt een dikke groene kabel. Op het glas van de deur is een groot karton geplakt. Met kleur potlood staat in kleurige letters de naam van de school gespeld: P.C. Hooftcollege. Twee klassen van acht zeer moeilijk opvoerba- re kinderen (zmok) hebben nu les in het nieuwe schoolgebouw. In januari komt er een derde groep bij en volgend schooljaar nog twee extra groepen. For meel is de school in Leiderdorp een nevenvestiging van de Leo Kannerschool in Oegstgeest, in de praktijk een - bijna - zelfstan dige middelbare school. De tafeltjes staan dik een meter uit elkaar. „Onze kinderen heb ben zulke erge gedragsproble men dat ze het niet aankunnen om dicht naast een klasgenoot te zitten", zegt directeur Hooft van de Kannerschool die vooral autistische kinderen onder zijn hoede heeft. „Daarom zitten ze ook maar met acht in een klas. Ze hebben een vaste leerkracht en een vast lokaaL Deze kinde ren hebben structudr nodig." Zonder dit 'onderwijs op maat' zouden de pubers wellicht geen toekomst hebben. „Normale scholen schorsen deze tieners vaak. Ze zetten de klas op stel ten, zijn snel agressief of komen in het criminele circuit. Sommi ge scholen weten zich geen raad met deze 'probleemgeval len' en dus zitten oproerkraai ers verplicht thuis, omdat ze op geen enkele school terecht kun nen. "Zes gemeenten (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Al kemade, Zoeterwoude en Voor schoten) vonden dit onaan vaardbaar en zétten met eigen middelen deze speciale school op. Door de oprichting krimpt de onderwijswachtlijst voor jongeren met gedragsproble men maar liefst met de helft. Drie jaar geleden werd duidelijk dat 120 tieners wachtten, thuis of op een gewone school, om onderwijs op maat te krijgen. Als de P.C. Hooftschool hele maal in gebruik is, kunnen zes tig leerlingen terecht op de de pendance. Omdat de overheid niet mee werkt aan de oprichting van nieuwe scholen, kwamen de gemeenten met de oplossing van een nevenvestiging. Op de ze manier mag het wel, maar dit betekent dat de nieuwe school geen subsidies krijgt voor een conciërge of een di recteurskamer en andere zaken die in het hoofdgebouw al aan wezig zijn. Daarom hebben de betrokken wethouders derdorp en Oegstgeest r werk moeten verzetten pl krijgen wat ze wilden. Wethouder Steens uit O geest vindt dat de wachij voor gedragsgehandicai' kinderen geen regioprol1 zijn maar een Nederlanbf bleem. „We wachten vol op het rijk. Het wordt tij— hier wat aan gaan doenjj Steens, doelend op de o tige en onlogische wette initiatieven als deze allen tegenwerken. De overhi- dat gehandicapte kindö veel mogelijk integrereij reguliere onderwijs. r „Voor gehandicapte leeL die in een rolstoelzitte™ of blind zijn, is het al ed| bleem om in het regulifl teem te worden ingepal kinderen met een gedr£ dicap is dat nog moeilijp gewone school heeft nik middelen om deze leer! aangepast onderwijs tel aldus Hooft. „Ze kunnJj van lokaal naar lokaal, F nen niet twintig verschL leraren hebben en ze kl ook niet op een school! leerlingen zitten." Red^ noeg voor de initiatieffi houders om binnenkok aan te tekenen bij de Tl 3 Kamer om alsnog subsUe krijgen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16