LEIDEN REGIO Al 65 jaar Steeds Voorwaarts Argeloze fietsers krijgen heldenontvangst 'Als je toch thuiszit, kun je heter een bedrijfje beginnen' 'Sneltram een feest om mee te rijden' Hulpverlening moet zich beter inleven in allochtone vrouw elfstandig jeterwoude [bi niet op jn lauweren an rusten' woensdag 22 OKTOBER 2003 Startersdag 2003 bij Kamer van Koophandel door Rody van der Pols leiden - Bedrijven moeten be zuinigen, mensen verliezen hun baan. Wie durft er in een tijd van economische malaise nog een eigen onderneming te star ten? Toch is juist dit bij uitstek het moment om voor jezelf te beginnen, zegt Brazata Kop pers, een van de organisatoren van de Startersdag voor begin nende ondernemers op 1 no vember in de Hooglandse kerk in Leiden. „Als je toch werkloos thuiszit, kun je maar beter een eigen bedrijfje beginnen." Niet dat de Kamer van Koop handel, drijvende kracht achter de Startersdag, aankomende ondernemers rozengeur en ma neschijn belooft. Tijdens de workshop 'Zet uw blik op scherp' wordt binnen een uur duidelijk gemaakt wat er alle maal bij het opzetten van een eigen bedrijfje komt kijken. En dat is niet niks: vergunningen, diploma's, een deugdelijk fi nancieel plan, verzekeringen, noem maar op. „Even die roze bril afzetten. Daar gaat het in deze workshop om", zegt Kop pers. Ondanks de hindernissen waar mee een beginnend onderne mer te maken krijgt, rekent de Kamer van Koophandel op een grote belangstelling. Kwamen er vorig jaar 600 mensen op de Startersdag in Alphen aan den Rijn af, dit jaar rekent de orga nisatie op zo'n 750 belangstel lenden in de Hooglandse Kerk in Leiden. De grootste aantrekkingskracht van de Startersdag zit hem in de mogelijkheid om te netwerken, zegt Koppers. „Alle organisaties en instellingen die relevant zijn voor het opzetten van een eigen bedrijfje zijn aanwezig. Je moet dan denken aan banken, ac countants, een notaris, de be lastingdienst. Maar ook bijvoor beeld een leverancier van kan toorartikelen." Ook is er de mogelijkheid om alle mogelijke praktische vra gen te stellen, zoals: is het mo gelijk om een eigen onderne ming te beginnen en toch - tij dens de aanloopfase - een uit kering behouden? Of: hoe zit het met het opbouwen van een pensioen? Koppers: „Er komen nogal wat vragen op je af, wan neer je een eigen onderneming begint." Cruciaal voor iedere beginnen- (advertentie) |rp| KUNSTSTOF J KOZIJNEN MET Min,» VKG-KEURMERK? KOZIJNEN ggg v"-"' ■l'.i.UJIilLIU.I.I'M.ILIJ.HIM TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN de ondernemer is het vinden van een investeerder. Mensen die een goed idee denken te hebben, kunnen dat op de Star tersdag meteen voorleggen aan een vertegenwoordiger van de bank. Voor wie in dat opzicht goed beslagen ten ijs wil ko men, is er ook nog een work shop waarin vragen centraal staan als: hoe maak je een in vesteringsbegroting en exploi tatieprognose, hoe beoordeelt de bank een kredietaanvraag en hoe zorg je voor continuïteit in je bedrijf? Ook aan het maken van recla me wordt de nodige aandacht besteed. Koppers: „En dan vooral hoe je met een beperkte beurs - want dat geldt tochn voor de meeste beginnende on- dernemers - toch je bedrijfje op1 de kaart kunt zetten. Denk daarbij aan visitekaartjes, je ei gen huisstijl en de vraag waar je het beste kunt adverteren." Na een dagje in de Hooglandse kerk te hebben rondgelopen, moet een beginnend onderne mer een helder beeld hebben van wat hem te doen staat. Koppers: „En de praktijk wijst uit: hoe beter de voorbereiding, hoe groter de kans van slagen." Startersdag, 1 november tus sen 10.00 en 16.00 uur in de, Hooglandse kerk in Leiden. Toegang gratis. Voor meer in formatie: www.kvk.nl 3I 'erwoude - Het was toch al die ene toezegging die !t oeterwoudse CDA'ers gis- rond van partijgenoot en !t puteerde in Zuid-Holland e van Dijk wilden hebben: iun dorp de komende ja- last meer heeft van ende annexaties. Het po- café in De Meester zou II over de ruimtelijke toe- it van Zoeterwoude, over V| edrijventerrein in de Gro- 'e ilder en over de Rijneke ei evard. Maar het ging toch 8 voornamelijk over ge- ïtelijke herindelingen. ópig is Zoeterwoude van n lerindelingsperikelen ver- 2 De landelijke gemeente s haar bestuurlijke taken aan, zo concludeerde de s' ricie Zuid-Holland uit een d urskrachtmeting. „Maar Kietekent niet dat Zoeter- le op zijn lauweren kan el rusten", waarschuwde III ireker Van Dijk. „In de d<e regio is een krachtige hvverking nodig om aller- Dnomische en ruimtelijke op te lossen. Ook ^iwoude moet zich daar- h nzetten. De provincie wil al erst de regionale samen- ng bevorderen. Alleen als h'öet lukt, komt een ge- se lelijke herindeling in lu rwoude heeft een waar- ie nd burgemeester. „Dat is a oor het eerst en dat geeft lt erheid, ook bij onze 1( maren", zei wethouder Ier Kooi, overigens niet ie iet CDA, maar van de ons nou eens tien onder annexatiegevaar." I Van Dijk, die de nieuwe i' neester begin volgend d erwacht, herhaalde nog c 2 het standpunt van de ei icie: „Een herindeling iiden is niet aan de orde. aarde is alleen dat er ge- bestuurskracht is in de regio. Wij nodigen u na- 'lijk uit om in gesprek te het andere regiogemeen- n e' it van Van Dijks verhaal 111 e bij de ongeveer 25 aan- i® n minder vragen los. er)ijk legde nog eens uit 131 provincie allemaal doet, n lastig het is om in Zuid- d efficiënt om te gaan schaarse ruimte. „Het inctioneel gebruik van vind ik belangrijk", zei daarom zouden we bij- :eld geen sportzaal bou- Dven een bedrijfsruimte? r de meeste waardering Van Dijk met de toe- g, dat de provincie bij ingen over gemeentelij- indelingen het draagvlak [bevolking wel degelijk Jlaat spelen. Bijeenkomst over huiselijk geweld door Erna Straatsma alphen aan den rijn - AllochtO- ne vrouwen voelen zich vaak slecht op him gemak tussen Nederlandse hulpverleners. „De vraag 'wat kan ik voor je doen', werkt bij deze groep niet", aldus E. Sion van de Leidse vrouwenopvang Rosa Manus gisteren tijdens een conferentie over huiselijk ge weld in Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst in vogelpark Avifauna werd georganiseerd door intercultureel instituut Meander, in samenwerking met de GGD Zuid-Holland Noord en het Leidse vrouwenhulpcen trum Hara. Sion is van Creools/Surinaamse afkomst en werkt al twintig jaar in de vrouwenopvang, die 'voornamelijk bevolkt wordt door allochtone vrouwen'. Ze pleitte tijdens de bijeenkomst voor een speciale - en niet altijd met de westerse normen stro kende - aanpak van problemen in hulpverlening voor vrouwen van niet-Nederlandse afkomst. „Zo is er in Amsterdam een project met een sjamanistische benadering dat goed werkt." Uit onderzoek dat Intomart vo rig jaar hield in opdracht van het ministerie van justitie blijkt dat veel allochtone vrouwen niet of nauwelijks over huiselijk geweld durven te praten. Met name op seksueel geweld rust een taboe. Daarnaast speelt de angst voor een gewelddadige- echtgenoot een grote rol bij het zwijgen over mishandeling. Uit een enquête onder 850 vrou wen met diverse etnische ach tergronden kwam naar voren dat ongeveer een kwart regel-, matig bloot staat aan huiselijk geweld. Elf procent van de vrouwen doet uiteindelijk aan gifte bij de politie. Dat is even veel als het aantal aangiften van witte N ederlandse vrouwen. Sion stelde dat de aanpak van de problemen complex is door de diversiteit aan culturen waaruit de mishandelde vrou- wen komen. De meeste hulp verleners zijn wit en Neder lands en kunnen zich volgeris haar niet genoeg inleven in de wereld van allochtone vrou wen. „Voor Nederlanders is hét zo vanzelfsprekend dat je voor jezelf opkomt. Het lijkt logisch, maar veel allochtone vrouwen weten niet wat 'een eigen me ning' is. Ze komen uit landen met een wij-cultuur." De kans dat allochtone vrouwen zich, na een slechte ervaring, afkeren van de Nederlandse hulpverle ning acht Sion groot. „Hulpver leners moeten zich beter inle ven in de denkwereld van deze vrouwen." door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina den haag - De Rijn Gouwe Lijn is één van de onmisbare scha kels bij het bouwen van wonin gen, kantoren en de uitbreiding van het Bio Science Park bij Leiden-West, net als de aanleg van de Nil tussen de A4 en de A44. Maar: één ding tegelijk, zegt gedeputeerde Mamix Nor- der (PvdA/vervoer) van de pro vincie Zuid-Holland. Dus zet hij alles op alles om het laatste be nodigde geld binnen te krijgen van het rijk, om de sneltram van Gouda naar de kust te kun nen aanleggen. Lightrail is het vervoer van de 21ste eeuw, heeft Norder bij herhaling gezegd. Lightrail is wat de Leidse regio met de Rijnstreek en de Bollenstreek moet verbinden. Tegen de Rijn Gouwe Lijn kan geen buslijnen netwerk op: het tracé is de rug gengraat van de regio. Het wordt tijd dat het rijk dat ook inziet, stelt Norder. „Waar ik me druk over maak, is de beperkte ruimte die lightrail krijgt van het rijk. De Rijn Gou we Lijn loopt voorop in Neder land. We kunnen gewoon 1 ja nuari beginnen met de realisa tie. Als de financiering er maar komt en de minister het besluit neemt. Iedereen in de regio zegt: we willen dat ding. Politie ke partijen, van links tot rechts, alle maatschappelijke organisa ties op een enkeling na, willen erin investeren. Kom dan met steun. De praktijk is: zoek het zelf maar uit." Als voorbeeld noemt de gede puteerde de veiligheidseisen die het ministerie van verkeer en waterstaat aan lightrail wil stellen. Hij beschouwt die als absurd. „Zeer overdreven. Ligh trail wordt vergeleken met goe derenvervoer. Als een sneltram gaat remmen, staat hij in een poep stil. Bij een goederentrein is dat onmogelijk. Het gewicht drukt door. Ik garandeer dat de Rijn Gouwe Lijn veilig wordt", aldus Norder. Gisteren stemden gedeputeerde staten in met het voorkeurstra cé van de regio voor de snel tram naar de kust: via Valken burg naar Katwijk en Noord- wijk. Een variant met twee aparte tramlijnen naar beide kustplaatsen, via Rijnsburg, is een stuk duurder (zo'n twintig miljoen euro). Dat geldt ook voor de exploitatie. „Het is de variant die de meeste mensen uit de auto lokt. Maar de exploi tatie is veel duurder, omdat je twee trams hebt. En een half- uursdienst is niet interessant. Lightrail moet frequent rijden." In plaats daarvan rijdt de Rijn Gouwe Lijn langs Valkenburg, met een halte op of bij het vliegkamp - met het oog op de toekomstige bebouwing. Ken nelijk rekent de regio op defini tieve sluiting. „Het is heel sim pel. Een paar partijen vinden dat het vliegkamp bebouwd moeten worden, een paar dat het open moet blijven en een paar willen dat het een natuur gebied wordt. Dat krachtenveld is er. Ze moeten eerst in de Tweede Kamer besluiten. Maar de Rijn Gouwe Lijn moet langs zoveel mogelijk woningen gaan." Het transferium bij Leiden langs de A44 is straks een ver voersknooppunt, als vanaf 2010 de tram doorrijdt naar de kust. re Avanti betekent Steeds [raarts. En dat is precifes J t muziek- en showgezel- al 65 jaar doet. Op 31 ok- 1938 begon Sempre in Leiden als mandoli- I eniging. De vereniging oen opgericht uit leden BiG dat inmiddels 75 jaar lt. Toevalligerwijs wordt geoefend in dezelfde i van het Muziekverza- )ouw aan de J.C. de Rijp- Tweede Wereldoorlog iempre Avanti uitgebreid in zangkoor en richtte :h op Nederlandstalige sy die lekker in het gehoor d en nog steeds liggen. Het oire werd uitgebreid en inteel wordt er een ort r """N, ez avondvullend programma ge boden, met Amsterdamse lied jes tot The Beatles en van country and western tot kront jong liedjes. Maar ook de ope rette wordt niet geschuwd. Het zal niemand verbazen dat mu ziek- en showgezelschap Sem pre Avanti vooral bij de 50- plussers populair is. „Er is een toenemende hang naar nostal gie", constateert dirigent Jan de Vries tevreden. Sempre Avanti bestaat uit een gemengd orkest van 20 leden en een zanggroep van 18 vrou wen. Met zes solisten (drie mannen en drie vrouwen) is de groep bijna compleet Bijna, want een paar vrouwen méér in het koor zou het lustrum ex tra feestelijk maken. Van de le- zo goedkoop mogelijk aan te schaffen. Vervolgens krijgen de leden een patroon en moeten ze de kleding zelf maken. Ui teraard bieden wij hulp aan." Sempre Avanti treedt op tot zo'n 35 kilometer buiten Lei den. „Verder weg wordt te gek", aldus dirigent De Vries. „De leden variëren in leeftijd van 30 tot 83 jaar en daar moe ten we natuurlijk rekening mee houden. We proberen dan ook altijd op donderdagavond öp te treden. Slechts een paai' za terdagen per jaar maken we daarop een uitzondering." Voor dit jaar is het gezelschap al volgeboekt en de agenda voor 2004 begint ook al aardig vol te lopen. De meeste optre dens spelen zich af in verzor gingscentra, verpleeghuizen of op feestavonden van ouderen bonden of liefdadigheidsinstel lingen. Wil van den Bosch pre senteert het programma en zingt tevens mee. „We hebben niet alleen veel schik onder el kaar tijdens de repetities, maar ook bij dé optredens. Die op tredens zijn altijd lekker ont spannen en dan ga je met een blij gevoel naar bed. En dat geldt natuurlijk ook voor ons publiek." Eric-Jan Berendsen Er komen woningen, kantoren en het Bio Science Park kan uit breiden. De as Leiden-Katwijk zal verder verstedelijken. Nor der gelooft heilig in de kansen voor het gebied. „Hier gaat het gebeuren. De Leidse universi teit wordt een wereldspeler. Over de hele wereld zal men weten: hier wordt kermis ge maakt, hier wordt productie ge maakt. Gevolg is dat je ruimte moet hebben. Voor wonen, re creëren, werken. Die Rijn Gou we Lijn loopt daar doorheen." Bereikbaarheid is cruciaal, be seft de bestuurder. Dan is een sneltram niet genoeg. Een ver binding tussen de twee snelwe gen A4-A44 is ook noodzakelijk, de verdubbeling van de N206 naar Katwijk ook „Die weg komt er. De vraag is hoe. Het is iets later dan ik had gewild. Er zaten verkiezingen tussen. Is het voldoende om de groei op te vangen? Ja. De bereikbaar heid wordt beter, die met het openbaar vervoer véél beter. De Rijn Gouwe Lijn is een feest om mee te rijden. Sociaal veilig, 21ste-eeuws, snel en comforta bel." leiden - Een oorverdovend ge juich stijgt op telkens wanneer een argeloze fietser door de Mandemakerssteeg rijdt. Een joelende meute van zestig man staat langs de muren van V&D en studentenhuis Hotel au Bord du Rhin opgesteld. Ze schreeuwen, klappen en geven de passerende fietsers enthou siast tikken op de rug. Alsof Mi chael Boogerd en Erik Dekker zelf met hun racefietsen door de steegjes van Leiden heen ja gen. Maar dat is met het geval. Op wielergebied viel er gistermid dag niets te beleven in de stad en de juichende menigte in de Mandenmakerssteeg bestond ook niet uit wielerfanaten, maar uit grappenmakers, zogeheten flashmobbers. Flashmobben is een uit de VS overgewaaide hype die ook in Nederland korte tijd populair was. Het principe van de flash- mob is simpel: op internet en met flyers wordt een flashmob aangekondigd. Pas op het aller laatste moment is bekend wat er zal gebeuren, waar en hoe laat. Op dat moment duiken van alle kanten de deelnemers op, zij voeren hun korte actie uit en verdwijnen weer in de menigte. Een nors kijkende oudere heer, aktetas achterop, stuurt zijn fiets met vaste hand door de menigte, schijnbaar ongevoelig voor het gejoel. „Kom op Mi chael!", schreeuwt Wouter van Noort, eerstejaars lid van het Quintus-dispuut Aquavit. Wou ter is opgetogen en vooral op gelucht; hij moest met de eer- Breeduit lachend ondergaat een toevallig passerende fietser het eerbetoon van de flashmobbende scholieren en studenten in de Mandenma kerssteeg. Foto: Hielco Kuipers stejaars van het dispuut de flashmob organiseren, als ont groeningsopdracht. De jonge Quinten hadden gehoopt op vijftig tot honderd deelnemers, maar daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Stipt om vier uur, het tijdstip van verzamelen, wa ren er slechts een man of twin tig op het afgesproken punt bij de Visbrug; vrienden en vrien dinnen van de Quinten en wat middelbare scholieren. „Het was nogal kort dag", zegt Wou ter. „We moesten binnen een paar dagen de opdracht uitvoe ren. We hebben dus flink wat flyers uitgedeeld. Maar ja, je weet nooit of er iemand komt." Toch kwam de steeg nog aardig vol, dankzij een aantal bereid willige lolbroeken die op het laatste moment van straat wer den geplukt. De kostuums waarin Sempre Avanti optreedt, zijn door de leden gemaakt. Publiciteitsfoto den wordt verwacht dat zij één keer in de week repeteren, twee keer per maand optreden en dat zij meewerken aan een nieuwe show die eens in de twee jaar wordt gepresenteerd. Die show wordt overigens ge geven in door de leden zelf ge maakte kleding. „Die kleding wordt door de kledingcommis- sie bedacht en ontworpen", al dus Wil van den Bosch. Zij is al jarenlang lid en ook na haar verhuizing van Leiden naar Al phen aan den Rijn Sempre Avanti trouw gebleven. „Als eenmaal besloten is wat er wordt gedragen, proberen we de stoffen via de groothandel De donkere lijn op de kaart bepaalt globaal de loop van de sneltram van Leiden naar de kust: het beste tracé volgens de Milieueffectrapportage. De stippellijnen zijn alternatieve routes van het voorkeurstracé: Illustratie: provincie Zuid-Holland Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraatftgt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15