REGIO Bianca treft boosaardig lot uit de loteri 'Je moet de bullshit filteren' Advocaat maakt witboek over crècheleidster die van moordpogingen werd vrijgesproken 'Als alcohol een 'verboden vrucht' wordt, is het hek helemaal van de da en condooms, ik weet er nog wel een pa 'Geen alcohol, tabak, softdrugs WOENSDAG 22 OKTOBER 2003 NAVRAAG Zo'n 66.000 Nederlanders zijn verslaafd aan internetgebruik, blijkt uit onderzoek. Bij hen loopt het gebruik van het medium de spuigaten uit. Navraag bij ROB, een fanatiek internetter uit Leiden. Hoei>eel uur per dag ben je online? „Kijk, mijn systeem is altijd online. Maar ik kijk niet naar het aantal uren dat ik zelf achter het scherm zit. Ik luister bijvoorbeeld veel naar internetradio. Ben ik dan vier uur aan het internetten als ik daarnaar luister? Met mijn handen aan de muis zit ik misschien maar twee uur." Wat doe je in die tijd? mu ziek downloaden, chatten? „Muziek downloaden heb ik wel gedaan. Maar op een gegeven moment heb je genoeg. Sommige mensen maken er een sport van om 120 gigabyte te vullen met MP3, zodat je anderhalve maand muziek kan luiste ren zonder ooit hetzelfde nummer langs te horen ko men. Tja, fijn voor ze. Ik heb geen Winkler Prins van tweeduizend euro in mijn kast staan. Internet is veel uitgebreider dan de encyclopedie. Het verschil is: je treft verschillende bronnen met een verschillende kijk op de stof. De kunst van goed gebruik is dus goed filteren. Er is een gigantische berg bullshit. Je moet leren de informatie te scheiden van de nonsens." Kan je jezelf nog voorstellen zonder ADSL-aansluiting? „Moeilijk. Stel: je wilt een wasmachine kopen. Dan ga je even snel langs sites met een vergelijkend warenonderzoek, naast een stort vloed aan reclame krijg je dan een redelijk objectief beeld." Je kan toch ook een consumentengids kopen? „Tuurlijk. Maar dan blijkt in het laatste nummer alleen een test van vouwcontainers te staan, niet van wasmachines." Stel, je moet kiezennooit meer internetten of nooit meer een boek lezen „Geen relevante vraag. Er is nou eenmaal internet op deze planeet. Het klinkt misschien abstract, maar ik denk dat internet misschien de start is van een collectief bewustzijn van alle mensen op aarde. Alle kennis van universiteiten. En ook boeken tref je aan op het web. Mijn vriendin heeft een palmtop-computer, zodat ze altijd 150 boeken bij zich heeft: Ludlum, Stephen King. Internet is een aanvulling op media die al bestaan. De tijd zal leren of het al het andere zal vervangen." Ken je gevallen van echte verslaafden „Die ken ik. maar dat heeft niets met internet te maken. Sommige mensen zijn eenzaam en kunnen gemakkelijker via internet con tact leggen dan in de kroeg, voor fysiek beperkte mensen is het ook een uitkomst. Iemand die verlamd is, zou op internet prima kun nen communiceren en uit zijn isolement komen. Daar zie je niet dat iemand verlamd in bed ligt." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 21 oktober LEIDEN - Omtrent de roofmoord op de 72-jarige Leidse juwelier L. van Amerongen uit de Haarlemmerstraat tast de politie nog altijd vol komen in het duister. Het enige dat vast is komen te staan is dat de ju welier tussen half zeven woensdagavond en half tien donderdagoch tend is vermoord en dat roof het motief van de moord is geweest. Voorts vermoedt de politie dat het slachtoffer zelf zijn moordenaar(s) moet hebben binnen gelaten. Bij het uitgebreide technische onder zoek heeft men namelijk geen sporen van inbraak kunnen vinden. Uit de chaos die in de winkel en de daarboven gelegen woonruimte is aangericht heeft men niet alleen kunnen opmaken dat er meer dan één dader bij de roofmoord betrokken is geweest, maar ook dat er lan gere tijd in het pand is vertoefd. De inventarisatie van de voorwerpen uit de winkel en het woonhuis zal in de loop van vandaag worden afgerond. Vanochtend kon men daar over nog geen mededelingen verstrekken zodat nog altijd niet precies bekend is hoeveel er bij de roofmoord is buitgemaakt. De heer Van Amerongen leidde een nogal teruggetrokken leven. Hij was weduwnaar en woonde helemaal alleen boven zijn juwelierszaak. Met de buren had hij zelden of nooit contact. ANNO 1978, maandag 23 oktober LEIDEN - Rond half negen vanmorgen is de 'oversteekbrigade' op de Hoge Rijndijk van start gegaan. De brigade bestaat uit zo'n dertig ouders die bij toerbeurt zorgen dat de schoolgaande kinderen uit de wijk Meerburg de Hoge Rijndijk veilig kunnen oversteken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uii' AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De 28-jarige crècheleidster Bi anca uit Nieuw-Vennep werd vorige week vrijgesproken van twaalf pogingen tot doodslag op zes baby's. Ondanks de vol ledige vrijspraak - in hoger be roep - blijft onder het publiek de twijfel bestaan. Bianca zelf wil niet over de zaak praten. Haar advocaat M. de Klerk doet haar verhaal: „Mensen kunnen zich gewoon niet voorstellen datje door zo'n toeval wordt getroffen. Er moet dan toch méér aan de hand zijn." De 'vox populi', zoals de ad vocaat van het Velserbroekse advocatenkantoor De Klerk Rozemeijer zegt, kreeg al in de rechtszaal bijval van een sta tisticus wiens bevindingen tot de voornaamste munitie be hoorden van de officier van justitie. De kans dat één crè cheleidster meemaakt wat de Vennepse hoofdpersoon van deze affaire heeft meege maakt, is één op de 50 mil joen, oftewel 'verwaarloos baar klein', luidde diens slot som. En kinderarts R. Bijlmer: „Het grote aantal incidenten in bij na drie jaar tijd op één en de zelfde plek, namelijk een kin derdagverblijf, terwijl ze niet bij de ouders thuis voorko men, moet als uiterst merk waardig worden gezien." Er moet dus wel een verband bestaan tussen het optreden van de crècheleidster en de kinderen die telkens met blauw zwaailicht werden af gevoerd. Dat blijft ondanks de vrijspraak hangen in de pu blieke opinie. Haar advocaat heeft dat beeld in de rechtszaal met succes bijgesteld en doet dat in het vraaggesprek opnieuw. In de hoop dat nu de rechter haar niet heeft veroordeeld, het publiek daar ook mee op houdt. De Klerk heeft daarom een 'witboek' samengesteld, om tegenwicht te bieden aan alle negatieve publiciteit en beeld vorming. Daar staan onder meer toegestuurde foto's in van crèchekinderen voor wie Bianca zorgde, inclusief foto's van enige baby's die ze van plan'zou zijn geweest om te brengen. „Ik heb even niet paraat wélke ouders, maar ik werd na de vrijspraak door ouders van één der betrokken Illustratie: Ingrid Joustra kinderen gefeliciteerd", zegt De Klerk. Zijn cliënte was op dat moment niet aanwezig. „Er zijn mensen die nog altijd met haar weglopen", zegt hij over haar. „Ik heb de afgelo pen periode ook veel mensen gesproken die haar buiten het kinderdagverblijf om graag op hun kinderen lieten passen. En daar zaten ook, laat ik zeg gen, moeilijke kinderen bij, met wie zij goed raad weet." De zaak rondom de Vennepse begon te rollen na wat later het twaalfde incident bleek te zijn. Er ontstond een arbeids conflict tussen de vrouw en kinderdagverblijf Duimelot in Schiphol-Rijk. Haar werkgever vond het verdacht dat de drie kindjes die herhaaldelijk met een ambulance naar het zie kenhuis moesten worden af gevoerd, allen uit haar groep kwamen en dat zij het telkens was die als eerste in de gaten had dat ze onwel waren ge worden. Navraag leerde dat het met drie baby's van haar vorige werkplek, kinderdag verblijf Les Petits in Nieuw- Vennep, ook zo was gegaan. In de dagvaarding wordt voor alle baby's een scala aan mo gelijke oorzaken opgesomd: de Vennepse kan de slachtof fertjes door elkaar hebben ge schud. Ze kan vingers, han den, voorwerpen in, op of om de keel, mond of neus hebben gebracht, gestoken of gehou den. De officier van justitie kwam er in de dagvaarding niet helemaal uit. In de dag vaarding zijn als symptomen vermeld: wit weggetrokken gezichten, wegdraaiende ogen, bloed spugen, bloed neuzen, slap worden van het lichaam, dreigend bewust- zijnsverlies, verstoorde adem haling en onregelmatige hart slag. Al deze symptomen of combi naties ervan vallen volgens advocaat De Klerk echter on der de noemer 'alte', een af korting van Engelse termen. De vertaling luidt: ogenschijn lijk levensbedreigende ge beurtenis. Alte kan een wie gendood inluiden, maar deze twee begrippen zijn niet syno niem aan elkaar, benadrukt De Klerk. Toch zijn ze volgens hem door het openbaar mi nisterie en de opgetrommelde deskundigen op één hoop ge gooid. Naar 'alte' is geen uitgebreid internationaal onderzoek ge daan en omdat de term zo veelomvattend is, is het veel -lastiger om eensluidende con clusies over bijvoorbeeld de oorzaak te trekken. „Bij een baby die het slachtoffer is van wiegendood, is dat relatief eenvoudiger. Je kunt immers op levende kinderen geen ob ductie plegen." De Klerk stelt vast dat alte in elk geval veel vaker voorkomt dan wiegen dood. „Sinds ik me erin heb verdiept, krijg ik het Spaans benauwd als ik mijn kinderen in bed leg", zegt hij half seri eus. Maar ook al is alte dan niet zo heel bijzonder, blijft het dan niet des te vreemder dat de zes zuigelingen er alleen maar in het kinderdagverblijf last van kregen? De Klerk: „Het is helemaal niet zeker dat ze al leen dóór onwel werden. Ze kunnen ook thuis tijdelijk op houden met ademen, zonder dat de ouders dat ooit merken of zonder dat ze erop reage ren. In zo'n beetje de helft van de gevallen is alte dan ook niet ernstig. De meeste kinde ren houden er niets aan over." In zijn zoektocht naar nóg meer mogelijke oorzaken ont dekte de advocaat, dat de kin deren ten tijde van de inci denten zélf iets onder de le den hadden of konden heb ben gehad. Zo bestaat bij een babymeisje voor wie vier keer alarm werd geslagen een ver moeden van epilepsie. En zou KLANKBORD bij een ander kindje de zo naamde zesde ziekte een i kunnen hebben gespeeld, bestaat er wellicht een ver band tussen de raadselacl bloedneus van een jonget en de 'recidiverende' bloe neus van zijn vader. En di er ook nog een jongetje vc wie twee keer alarm is ges gen vanwege bloedneuzei ademhalingsproblemen. I eerste keer bleek in het zii kenhuis dat hij al langer v kouden was en de tweede keer, drie weken later, wei zelfs een longontsteking g constateerd. Wat zijn cliënte is overkoi j zegt de advocaat, is helen niet zo bizar of verdacht wordt aangenomen. „Als j zeg dat de kans net zo gre dat mijn cliënte de staats! rij wint, kunnen ze zich d j al heel wat meer bij voors len." De vrijspraak wil nog niet gen dat de in Nieuw-Vera wonende vrouw onschul< is. Ze is 'slechts' vrijgespi wegens gebrek aan bewij D Dat is het enige dat juridi E vaststaat, erkent ook haai j vocaat. Toch is het voor h een uitgemaakte zaak dat s vrouw niet één keer heeft probeerd een baby om h j ven te brengen.Als ik zt t had gedacht dat er een li aan deze zaak zit, had ik niet aan moeten beginne De vrouw heeft altijd in a D toonaarden ontkend dat iets van doen had met he wel worden van de kinde j. Ze signaleerde en alarme M slechts, alles helemaal vo het boekje. Er was geen I Jj er waren geen getuigen, concrete aanwijzingen, 1 staan bewijzen. Wel had c zoals advocaat de Klerk 2 j 'de schijn van de getallei gen'. j De media hebben zijn cl -c vindt hij, als een soort Er des Doods afgeschilderd is ook één van de redene waarom de 28-jarige vro uit Nieuw-Vennep, die 11 maanden gevangen heef zeten, zélf elk contact mi e pers mijdt. Ze wil haar le r opnieuw opbouwen, ver )j haar advocaat, en zo mil j gelijk mensen belasten r haar geschiedenis. Ze ht trouwplannen, een nieu baan én het vaste voomi t om nooit meer een stap kinderopvangsector te z y Wim Koevoet gaat invoeren, gaan jon geren stiekem drinken. En dan op straat en dan is er dus helemaal geen controle meer." J. van Ulden, Roermond: „Onzin. Net of een vlegel van 21 wijzer is dan één van 18. En wie moet dat controleren?" C. van der Plas, Katwijk: „Een alcoholverbod werkt niet. Goede voor lichting, vooral door ou ders, lijkt me een heel stuk zinvoller." P.S. Rhijnsburger, Ha- zerswoude-Rij ndijk: „Jongeren worden tegen woordig niet meer zo op gevoed dat verantwoor delijkheid wordt bijge bracht. Wij moeten radi caal terug naar vroegere tijden, toen we absoluut niet vonden dat alles moest kunnen, zoals dat tegenwoordig is. Dus geen alcoholverkoop be neden de 21 en de kroe- gen op tijd dicht. Dan is er ook geen overlast meer en geen uit alcohol misbruik ontstaan van dalisme, dat miljoenen euro's kost." G.J. van den Toorn, Oegstgeest: „Een verbod heeft geen zin. Dat werkt op die leeftijd eerder prikkelend om het stie kem toch te doen. Ik ben meer voor een aanpak zoals met het brommer rijbewijs. Ben je ouder dan 16 en onder de 21 en wil je drinken, prima, maar dan moet je eerst je drinkbewijs halen. Dat drinkbewijs haal je door onder professioneel toe zicht goed dronken te worden; hoe zieker hoe beter. Alleen dan krijg je een drinkbewijs en mag je zwakalcoholische dranken kopen (ook in uitgaansgelegenheden) Het gaat om het leeref fect, mijn eerste ervaring met alcohol op 16-jarige leeftijd is ongeveer op deze manier verlopen. Daarna heb ik jaren geen alcohol aangeraakt en ben ik nooit meer dron ken geweest." Anneloes Wassenaar, Leiden: ,Als men met 18 jaar oud genoeg wordt geacht om verantwoord om te gaan met zaken als autorijden, het huv en stemrecht, moe! toch aannemen dat mand dan ook oud noeg is om verantv iet alcohol om te 1 ^pie nieuwe stelling rer de prijzenoorlo uitgebroken onde o vaderlandse supern ten. De stelling luid De prijzenoorlog be\ dat we jaren te veel hebben betaald in de supermarkt Reageren kan tot ei maandag: www.leii I dagblad.nl, fax 071- 5356415 of LD/De St postbus 54, 2300 AE den. :r Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist, actief in de WD: „De basisprincipes van vrij heid, tolerantie, respect en eigen verantwoordelijkheid zakken steeds verder weg in het verstikkende moe ras van normen en waarden. De re pressie regeert en straks kiezen we een ayatollah als burgemeester. Het onvermogen om orde te houden in een gevarieerde samenleving leidt tot verdere gebods- en verbodsbepa lingen. Geen alcohol, geen tabak, geen softdrugs, geen condooms. Zo weet ik er nog wel een paar. Mensen doen domme dingen, de overheid kan het niet aan, dus verbieden we er op los. Het wordt donker in Ne derland, en het begon in Kat wijk." Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournalist, PvdA- raadslid: „Ja, ja, omdat dat in Ame rika zo goed werkt, zeker? Het zou fijn zijn als de wereld zo werkt, dat als je dingen verbiedt, ze ook echt niet gebeuren. Maar ik denk dat je kinderen beter rustig kunt opvoeden met alcohol, zodat ze er mee kunnen omgaan. En dat ze niet later, als ze een keer de kans krijgen, zich met een een delirium zuipen. Ik heb de discussie in Katwijk niet gevolgd, maar het lijkt me toch een teken aan de wand als kinderen in de supermarkt drank kopen en dat ergens op straat opdrinken. Dan hebben ze blijk- jr jgj baar geen betere plek om naartoe te gaan. Misschien moet de gemeente dat eens bestuderen." Karin Castelein.(42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Dat hoeft van mij niet. Jongeren moeten zelf hun ver antwoordelijkheid nemen en niet al leen de ambitie hebben om dronken te worden. Wie weet worden ze thuis niet genoeg gecontroleerd. Ik hoefde dat vroeger niet te proberen hoor, om dronken thuis te komen. En dat gold voor mijn broers ook. Want dan mocht je niet meer uit. De alcohol is blijkbaar ook niet duur genoeg, of ze krijgen te veel zakgeld. Het kan ook zijn dat de Katwijkse jongeren juist te kort worden gehou den, ik weet het niet. Trouwens, er geldt in gemeenten toch al een verbod om op straat te drinken? Daar kun je toch al wat mee doen?" Dennis Salman (3i) uit Noori medewerker Noordwijkse wo stichting: „Ja, en vloeken mag niet. Iedereen weet dat als je z gaat verbieden, het juist inten is om de regels te overtreden, om gaat het in kerkdorp Katw ook mis. Jongeren onder de 1 ook niet aan seks en jongeren de 18 kopen ook geen sigarett laat me niet lachen. Hoe vaak meemaak dat in de supermar woon drank wordt meegegev( minderjarigen van amper 15 j Het verhogen van di atijd naar 21 jaar totaal geen zin. je dat handhav< gaan we daar o< politie op inzetti is weer typisch voorbeeld bemoeizi overheii Katwijk bindt serieus de strijd aan tegen alcohol misbruik door jongeren. Als het aan burgemeester Jos Wienen ligt wordt de leeftijdsgrens van de klan ten waaraan supermark ten en slijterijen mogen verkopen opgetrokken van 16 naar 18 jaar. 'Werkt niet', zegt een Kat wijkse slijter, die nog een stapje verder wil gaan: 21 jaar. De winkelier krijgt van de bezoekers van de LD-internetsite wel steun voor zijn standpunt, maar een meerderheid (58 pro cent) is het met de stel ling 'Aan jongeren onder de 21 mag geen alcohol worden verkocht' toch niet eens. Een greep uit de reacties. Michel Smit, Oegstgeest: „Ik denk dat het geen en kel nut zal hebben. Je ziet het nu aan sigaretten, als ze het willen hebben, krijgen ze het toch wel te pakken. En dat zal bij dit ook gebeuren. Natuurlijk is het op papier een goed plan, dan komt het weer onder de aandacht en zal de controle misschien weer toenemen." Tini Verheij, Leiden: „Ik ben er tegen, omdat al cohol dan de 'verboden vrucht' wordt en dan is het hek helemaal van de dam." H. Ouwersloot, Katwijk: „Dit is een stelling die niet na te leven is zonder controle. Iemand moet zelfleren zich te beheer- Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant, belegger: „Het probleem in Katwijk zijn niet de jon geren maar de ouderen. Wanneer je zoon of dochter in het weekeinde zo dronken als een garnaal 's avonds thuiskomt en het wordt allemaal normaal gevonden, schiet je als ou der toch echt te kort. In de gemeen schap Katwijk worden dit soort hei kele zaken vaak met de mantel der liefde bedekt. Een goede remedie is om de ouders er op aan te spreken - door de dominee en/of de politie - en bij herhaling sanc ties op te leggen bij de ouders. Die ou ders zullen zelf wel licht ook eenvoor keur hebben voor alcohol. Kinde ren kopiëren immers." Aan jongeren onder de 21 mag geen alcohol worden verkocht. sen. Zo niet, dan is het vechten tegen de bier kaai." Jeffrey Potters, Leiden: „Onzin!" S.C. van Schooten, Zoe- terwoude:Als je dat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14