LEIDE Tweehonderd huizen langs de Schipholweg Van doodgaan heb ik nog niks gemerkt 'Vliegtuiglawaai voortaan meten via internet' Makelaars: oude panden mogelijk onverkoopbaar door bouwstop Nieuw: ISDN 100 uur Principeakkoord tussen gemeente en bouwer Brandje door kortsluiting Weerman p bezoek n Boerhaave Argeloze etsers krijgen leldenontvangst tenlid LPF solotoer AC - De LPF in Zuid-Hol- bij de verkiezingen in t dit jaar vier zetels haalde bvinciale Staten, heeft nog f drie zetels over. G. Dors- uit de fractie gestapt uit beid over het besluit van om in Rotterdam een ei- Ifdeling op te richten, die oncurreert met Fortuyns partij Leefbaar Rotter- Lij gaat verder als solist ^de naam 'Onafhankelijke ractie Dorsman'. Voor- [T. Eelkman Rooda van de ebleven LPF-fractie in de betreurt het vertrek van 2üj vindt dat hij nu |etel beschikbaar moet n. Dorsman zei gistermid- at hij dat niet van plan is. lienaar (35) zit t voor ontucht De 35-jarige Leidenaar len aantal weken vastzit verdacht van het plegen ituchtige handelingen bij jarige vrouw en niet, zo- Ier vermeld werd, bij iijarige meisjes. ,A1 is niet loten dat hij meerdere heeft gemaakt. Dat tog onderzochtaldus irdvoerder van het tar ministerie. De man (ook verdacht van ver- of poging daartoe. Hij jn slachtoffer een drug toegediend en haar hebben misbruikt. De een bekende verschij- Leiden en Noordwijk, hij uit hoofde van zijn b vaak in de horeca In tegenstelling tot het mje bericht is hij niet door ontslagen. woensdag 22 oktober 2003 door Paul de Tombe leiden - De gemeente en bouw bedrijf Jobo zijn in principe ak koord over de invulling van het terrein op de kop van de Schip holweg in Leiden. De aannemer wil daar een appartementen complex bouwen, met tweehon derd woningen. Aan de wegkant is op de begane grond plaats voor kantoren. Het complex krijgt een parkeerkelder en een promenade aan de waterkant. Er staat nog niets vast, het ont werp ligt nog bij een ambte naar. „Maar globaal zijn we het eens over de aantallen en de vormen", zegt projectontwikke laar Boy van Dijk, die samen werkt met Jobo en eigenaar is van het terrein. „De volume- schets ligt er en die kunnen we nu nader uitwerken. Voor maart 2004 moeten we het complete ontwerp hebben in gediend, daarna kan het de procedures in." Volgens Van Dijk is de gemeen te gecharmeerd van het door architectenbureau Verheyen, Verkoren, Knappers en De Haan ontworpen concept. Eer dere bouwplannen liepen stuk op de wens van de aannemer om een woon- of kantoortoren neer te zetten op het terrein, dat precies ligt op de kruising van de Schipholweg. de Willem de Zwijgerlaan en de Oegst- geesterweg. Van Dijk blijft van mening dat die plek zich daar 'geweldig' voor leent („ter ver volmaking van het stationsge bied"), maar heeft zich neerge legd bij de afwijzing daarvan door de gemeente. In het 'nieu we' plan blijft de hoogte van de gebouwen beperkt. Aan de waterkant komen vier woonlagen, aan de wegzijde loopt het aantal verdiepingen vanaf de spoorbrug op van drie tot maximaal zeven. Nu 'alle neuzen eindelijk dezelfde kant opstaan', hoopt Jobo eind vol gend jaar te kunnen beginnen met de sloop van de panden op het terrein, waarin vroeger een bouwmarkt en een autobedrijf waren gevestigd, en met de sa nering van de grond. „Dan kan eindelijk het laatste armoedige stukje van Leiden verdwijnen", zegt Van Dijk „Het is ook hoog tijd dat daar iets gebeurt, want het ziet er snoeüelijk uit, terwijl het zo'n mooie plaats is om te wonen. Dichtbij het station en op loop afstand van de binnenstad. Daar zijn we het over eens, het gaat nu alleen nog om de uit werking van de plannen." |rval op mislukt Een nog onbekende ïan heeft maandagmid- probeerd een café aan de isweg te overvallen. Rond 11 kwam hij de net ge- zaak binnen, bedreigde arige eigenaresse met pen en eiste geld. In ran geld te geven drtikte iw echter op een luid Daarop rende de ot/fer- laar buiten, sprong öp en verdween richting raat. esrover comt Een 69-jarige man uit is gisterochtend rond ïalf beroofd van zijn tas. ange Sint Agnieten- :r hoogte van Museum ave werd hij door de ie dader eerst omver ge- n daarna beroofd. De iver vluchtte richting de lare, werd achterna ge- oor de echtgenote van htoffer en een paar om- maar wist te ontko- nkomst modernisme Volgende week don- houdt de Universiteit ien 'colloquium', een happelijke vergadering, e naam 'De wonderen ld uit'. Met deze bijeen- ver modernisme in de ntse en Rooms-Katho- rk markeert de universi- )egin van een samen- sproject met de univer- 1 Leuven. Het colloqui- rt de hele dag en begint 0 uur in het academie- aan het Rapenburg, formatie op www.lei- •nl/gg. leiden - Kortsluiting in een verwarmingsketel leidde gisterochtend tot een brandje met de nodige rookontwikkeling in een pand op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Prinsessekade. De ketel stond op de begane grond, waar een uitzendbureau zit, maar een omwonende sloeg alarm nadat hij rook uit een raam op de eerste verdieping van het blok zag komen op de hoek van de Schapensteeg. De brandweer had het vuur snel onder controle en onderzocht het pand nog met een infraroodcamera om mogelijk andere vuurhaardjes op te sporen. Er waren geen gewonden. Over de schade aan het pand is nog niets bekend. Foto: Hielco Kuipers leiden - Met behulp van inter net kunnen omwonenden van Schiphol het vliegtuiglawaai zelf gaan meten. Als duizenden bewoners van de Randstad via hun eigen pc metingen doorge ven, ontstaat een betrouwbaar en onafhankelijk beeld van het vliegtuiggeluid. Volgens de Leidse initiatiefnemer René Post is dit de oplossing voor de al jaren voortdurende discussie over het meten van vlieglawaai. Het is een proefballon, zo er kent de 35-jarige Post. Het wachten is vooral op een ge meente die bereid is geld te ste ken in een proefproject met 25 tot 50 deelnemende bewoners. Een grootschalig netwerk met duizenden deelnemers kan vol gens hem voor zo'n half mil joen euro per jaar betrouwbare gegevens leveren. „Hiermee moet een einde wor den gemaakt aan alle onzindis- cussies", zegt de initiatiefne mer. „Er moeten onafhankelij ke gegevens worden geleverd aan alle partijen. Zo kun je ook laten zien wat de kracht van in ternet is." Deelnemers moeten beschikken over een pc met ge luidskaart en een vaste inter netverbinding. Zij kunnen vol gens Post met behulp van een doe-het-zelf-meetpakket auto matisch gegevens gaan leveren aan een centrale computer. Die kan het lawaai via internet weergeven in de vorm van een 'geluidslandschap' boven woongebieden. De Vereniging Milieudefensie, die gemeenten ertoe probeert te bewegen andersoortige meetposten te plaatsen, rea geert sceptisch op het plan. Woordvoerder J. Wijnhoven zegt er niet in te geloven. „Je moet op een flinke hoogte gaan meten en al het achtergrondla waai, zoals dat van brommers, wegfilteren. Verder moet je veel afweten van vliegroutes. Het is een heel ingewikkelde klus." door Timoteus Waarsenburg leiden - Vrijwel elke aanpassing aan huizen in de Leidse bin nenstad, zowel binnenshuis als buitenshuis, is bouwvergun- ningsplichtig. Of het nu gaat om het plaatsen van een nieu we keuken, het betegelen van een badkamer of het opnieuw laten voegen van een voorgevel, voor alles is officieel toestem ming van de gemeente nodig. Makelaars vrezen dat bepaalde huizen in de Leidse binnenstad onverkoopbaar worden nu de gemeente in elk geval een jaar lang geen bouwvergunningen voor het overgrote deel van de binnenstad mag afgeven. „De hele binnenstad is aange merkt als beschermd stadsge zicht", zegt Nol Karbet, hoofd van de afdeling Vergunningen Leidse universiteit doet onderzoek naar langlevende familie door Leon Janssen sevenum/leiden - „We zijn van het oudé geslacht, dat is sterk." Twee zussen en één broer van de familie Lucassen uit het Noord- Limburgse Sevenum hebben in middels de respectabele leeftijd van negentig jaar bereikt. Heel uitzonderlijk, oordeelde een team van de Universiteit Leiden. Dat onderwerpt de familie aan een grondig onderzoek. Met z'n zessen komen ze weke lijks bij elkaar op de kamer van Trien Dinghs-Lucassen in ver zorgingshuis Sevenheym in Se venum. De broers en zussen Lucassen. En hoewel de helft van hen zich al boven de ne gentig beweegt, verloopt het ge sprek vlot en zijn de herinne ringen helder. „Kijk." Piet Lucassen (81) haalt een aangebroken pakje North State zonder filter uit zijn borst zakje. „Lees hier: Roken is do delijk. Met grote letters. Nou, ik rook al vanaf m'n dertiende jaar. Van doodgaan heb ik nog niks gemerkt." Ook de twee borreltjes en twee flesjes bier die de Sevenummer dagelijks met smaak consu meert lijken hem geenszins te deren. „Nou Piet, dat zegje nu wel, maar de een is vatbaarder voor ziekten dan de ander", weerlegt zijn broer Grad (90). „Dan kun je niet zonder meer zeggen dat roken niet slecht is. Wij zijn van het oude geslacht, dat is sterk." Zelf stopte Grad met het roken van sigaretten toen hij veertig was, maar een paar borreltjes per dag - 'die van half elf 's morgens, dat is de lekkerste' - hebben ook hem er niet van kunnen weerhouden een geze gende leeftijd te bereiken. En de beide broers zijn niet de enigen in de familie die de tand des tijds met glans doorstaan. Samen met hun zussen Trien Dinghs-Lucassen (93), Nel Tim mermans-Lucassen (91, vrijdag wordt ze 92), Drika van Encke- vort-Lucassen (84) en klooster zuster Leen Lucassen (77) vor men ze het levende bewijs dat de familie Lucassen een sterk Vijf van de zes broers en zussen Lucassen in het verzorgingshuis Sevenheym in Sevenum. Foto: GPD ras is dat respectabele leeftijden in de stamboom laat noteren. Dat was ook de Universiteit Lei den opgevallen, na een tip van een familielid. De faculteit geneeskunde doet onderzoek naar de langlevend heid onder Nederlanders. „De Lucassens uit Sevenum zijn voor ons project 'Lang Leven' een heel waardevolle familie", zegt arts-onderzoeker Manja Schoenmaker. „De kans dat ie mand ouder wordt dan negen tig is minder dan een half pro cent. Dat een broer of zus ook negentig wordt, is al heel uit zonderlijk." Laat staan dat er drie nog in leven zijnde broers en zussen ouder worden dan negentig. Inmiddels hebben Trien, Nel en Grad thuis een onderzoeker op bezoek gehad die bloed kwam prikken en hen onderwierp aan een aantal tests. Drika, Piet en Leen moeten dit onderzoek nog ondergaan. De kinderen van Trien (zes) en Grad (acht) zijn onderzocht in Leiden. Maar zoekt de Universiteit Lei den de oorzaak van ouderdom in bloed en erfelijk materiaal, de ervaringsdeskundigen zelf kunnen ook nog wel een aantal factoren opnoemen die wellicht van invloed zijn geweest op het behalen van de hoge leeftijd. Si garetten en borrels zijn in ieder geval geen bepalende factor, want alle vier de dames ont houden zich van beide genot middelen. Het is ook niet zo dat alleen de naam Lucassen garant staat voor een hoogbejaarde toe komst. Van de elf zoons en dochters van Hubert en Maria Lucassen-Billekens (ze stierven op respectievelijk 79- en 86-ja- rige leeftijd) zijn er namelijk vijf overleden: An (82), Trui (74), Gon (53), Mien (84) en Leentje (de tweelingzus van Gon, 17 maanden). Dat een regelmatig leven zon der al te veel stress een goede basis is voor een hoge leeftijd, daarvan zijn ze allen overtuigd. „Je maakte soms wel lange da gen, maar het ging altijd rustig aan", vertelt Grad die vroeger boer was. „Je kon naar het land gaan. Kwam je onderweg ie mand tegen en bleef je daar een uur mee praten, dan was dat geen probleem." „Inderdaad", zegt Trien, die samen met haar man een boerderij bestierde in Evertsoord. ,,'s Winters werd er wat op stal gewerkt of gedorst. Maar toen zeiden ze al: Er komt nog wel een tijd dat de boeren de uren moeten gaan tellen." En het eten dan, is dat een fac- en subsidies van de Dienst Bouwen en Wonen. „In theorie zou je nog geen spijker in de muur mogen slaan zonder een vergunning. Nu zal niemand daar natuurlijk een vergunning voor aanvragen. En dat is maar goed ook, want zo heeft de wet gever het niet bedoeld. Maar.als je een keuken wilt vervangen, raad ik iedereen toch aan om even bij servicepunt Wonen van de gemeente langs te gaan. Daar kunnen ze zo vertellen of een vergunning nodig is of niet. Wij mogen de komende tijd geen bouwvergunningen afge ven. Maar dat betekent niet dat er het komende jaar helemaal niets meer gedaan kan worden aan huizen." De gemeente Leiden mag pas weer bouwvergunningen ver strekken, wanneer alle bestem mingsplannen voor dit deel van de stad aangepast zijn, zo oor deelde de rechtbank van Den Haag onlangs. De huidige be stemmingsplannen bieden geen bescherming voor het be houd van het 'beschermd stadsgezicht'. En dat is wettelijk verplicht. De gemeente heeft inmiddels toegezegd haar best te doen om vanaf november 2004 de bestemmingsplannen in orde te hebben en vanaf die tijd dus ook weer bouwvergun ningen af te kunnen geven. Makelaars vrezen echter het ergste. „We hebben nog geen last gehad van deze bouwstop", zegt makelaar Mia de Beun van Fick Makelaardij. „Maar oude panden in de binnenstad die echt grondig gerenoveerd moe ten worden zullen het komende jaar waarschijnlijk onverkoop baar zijn. Goed onderhouden panden kunnen natuurlijk wel gewoon verkocht worden. Als het inderdaad zo zou zijn dat zelfs voor het aanpassen van een badkamer of het plaatsen van een keuken een bouwver gunning nodig zou zijn, zou je geen huis meer kunnen verko pen. Er is ook nog zoiets als 'de praktijk'. Maar inderdaad, een muur verwijderen om een open keuken te maken mag niet zon der vergunning." De bouwstop heeft vooral on der bouwers, architecten en makelaars tot grote consterna tie geleid. Zij vrezen een finan ciële strop omdat ze het ko mende jaar geen opdracht zul len krijgen in Leidse binnen stad. Ook huizenbezitters die dit jaar hun oude pand in de stad zouden willen verkopen, kunnen gedupeerd raken. „We hebben op dit moment een huis te koop aan de rand van de binnenstad", zegt make laar Martijn Verbeek Wolthuys van Fides Makelaars. „Dat pand valt onder het beschermd stadsgezicht. Er is een stel geïn teresseerd, maar ze twijfelen ernstig. Het feit dat ze er het ko mende jaar niets aan zouden kunnen laten doen, nemen ze zeker mee in hun beslissing." Tegenvaller Ad Beljaars kocht in mei een beeldbepalend pand aan de Apothekersdijk. Een ernstig verwaarloosd huis, waarin tientallen jaren studenten woonden. Een pand zonder zelfstandige riolering, met verouderde installaties. Een verbouwing van een half jaar was gepland. In september vertelde de notaris tijdens de overdracht dat de bouwver gunning nog wel even op zich zal laten wachten. „Dat was dus even een tegenval ler. We waren ook erg ver baasd. We wisten helemaal niet dat het speelde, de ver koper wist dat ook niet", ver telt Beljaars. De Leidenaar las de berichten over de ge meentelijke bouwstop, en ging maandag langs bij het Stadsbouwhuis, waar hij te horen kreeg dat ook kleine aanpassingen aan het pand niet kunnen doorgaan. Een heel vervelende situatie voor zijn gezin, dat zich ver heugt op de verhuizing van een appartement naar een grotere woning. Het is on mogelijk om nu met een klein zoontje in het pand aan de Apothekersdijk te gaan wonen, zegt Beljaars. Een ge luk bij een ongeluk is dat de familie de huidige woning niet heeft verkocht, en dat waarschijnlijk ook niet gaat doen. Hij is niet van plan om actie te ondernemen tegen de gemeente. „Behalve als ik me kan aansluiten bij ande ren. Anders lijkt het me niet zo zinvol, en dan kost het me ook te veel tijd." (advertentie) tor geweest bij de leeftijdsop bouw? „Kan zijn. Vroeger werd er niet op een randje vet geke ken. Het smaakte in ieder geval veel beter dan nu", zegt Drika nuchter. „Wat lekker is, dat we ten we wel", vult broer Piet aan, „alleen de grote vraag is: waar halen we het vandaan?' Een van de vragen tijdens het onderzoek was of ze het wel prettig vonden om zo oud te worden. „Het wordt wel min der", moet Trien toegeven. „Je krijgt natuurlijk ook wat gebre ken. Als je echt niks meer kunt, dan is oud worden niet leuk." Of ze ook benieuwd zijn naar de uitkomst van het onderzoek? Aan de ene kant natuurlijk wel", zegt Grad. „Maar het zal nog wel een aantal jaren duren voordat het helemaal afgerond is. Dat maken wij waarschijnlijk niet meer mee." I 100 uur Internet per maand i Zonder telefoontikken i Altijd telefonisch bereikbaar Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planetnl/isdnlOOuur of ga naar Primafbon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13