Orgie van geweld in Gaza-strook BUITENLAND Het Parelhuis koestert Surinaamse hiv-patiëntjes De benzine is op: heel Zimbabwe ligt nu plat 'Middellandse Zee is een enorm diep kerkhof Europese defensie kan bestaan naast de Navo Leger VS nonchalant over burgerslachtoffers in Irak Sharon optimistisch over vrede Tribunaal klaagt vier Servische generaals aan Britten herdenken Trafalger ilg wantrouwt het meest ksel - Van de Europeanen -ftjen Belgen en Zwitsers het tste wantrouwen tegen de ip de vraag of Amerika de ld veiliger of gevaarlijker a, antwoordde 69 procent hen 'gevaarlijker'. De en- werd recent gehouden in iCht van de Amerikaanse iabedrijven Time en CNN. erlanders zijn iets minder tatief over de VS. rord-leren gaan ar de stembus o ast - Noord-Ierland gaat 26 o jmber stemmen voor een we assemblee, heeft de 2 e regering bekendgemaakt, o rerkiezingen moeten leiden e vorming van een nieuwe io ring van protestanten en ■0 olieken. De vorige kwam !o jaar ten val toen het Ierse 12 jblikeinse Leger (IRA) de elijkheid open leek te hou- 50 om zijn gewelddadige cam- le te hervatten. Verwacht It dat nadere ontwape- .stappen van het IRA be- worden gemaakt. ihathir blijft bij i-joodse praat 5kok - De Maleisische pre- Mahathir Mohamad heeft inti-joodse uitlatingen her- 1, ondanks de westerse kri- ,5 :rop. In de Bangkok Post randaag zegt hij dat de kri- op zijn beweringen die al maar heeft bevestigd. Ma- r zei vorige week dat joden vereld bij volmacht rege- en dat „1,3 miljard mos- ,'^jniet kunnen worden ver- oom door een paar miljoen U2n" ).O0 18 1 iara-gijzelaars ueten betalen 9,3? n - De Duitsers die maan- o o? Algerije waren gegijzeld, 3 3= en tussen de 1092 en 2301 4 4( betalen voor hun bevrij- 3.25, De Nederlander Arjen Hil- ,|'4 die ook gegijzeld was, jVgiigeen rekening gekregen •0,81 ritsland 49.50 6,00 38.50 ?;q og 44,40 7.53 37,01 37,66 64,' 2.1 a Bush Foto: AFP 3,9 iimocraten zijn 36,C 4.2 'zielig zooitje j\ mcton - De voormalige 17.7 iaanse 'first-lady' en hui- rst-mother' Barbara indt de tegenstanders in mocratische kamp die gend jaar tegen haar jen op te nemen maar ig zooitje". Ze zei dat voor de Amerikaanse iezender NBC. „Tot dus- ze maar een zielig zooi- mijn mening wilt ho- ldus Barbara Bush. openheid kernprogram Iran is bereid „volle- 38.69 |zage" te geven in zijn ire programma. Dat e Iraanse minister van andse zaken Kamal vanmorgen gezegd te- Britse, Franse eri Duitse ;rs van buitenlandse za- zijn in Teheran om ït Iraanse nucleaire pro- 25 00 a te praten. Ze zullen onderhoud hebben met 80,25 nt Khamenei. Iran heeft is..|5 Internationale Atoom- 66*60 Agentschap (IAEA) tot 36,90 ber de tijd gekregen om onen dat het land geen 82,45 pens probeert te maken. 49,40 eheran heeft altijd ge- 41 )7 een vreedzame doelen a reven. tr ioo burgers bod in Sudan 31 2j um - Islamitische ben- 01 ben eind vorige week in !o ten van Sudan zeker I mensen gedood. Ook 9 e vijftien dorpen in ,o n de regio raken her- '21 Arabische komaf en i! van Afrikaanse origine ags. Doorgaans over het jjn de schaarse waterput - '9 reiden in het gebied, dat 2 80 door ernstige droog- agd wordt. itste gletscher enrijk smelt De grootste gletsjer 2 tenrijk, de Pasterze op i glockner, smelt drama een al afgelopen zomer ijer dertig meter korter l Het smelten komt lenindustrie niet ten Franz-Josef-hoogte iet van de gletsjer trekt londerduizenden be- Zorg voor doodzieke kinderen draait op schenkingen en vrijwilligers brussel/gpd - Een Europees le ger mag geen bedreiging vor men voor de Navo en geen transatlantische tweedeling ver oorzaken. Maar de Europese landen gaan door met de op bouw van een eigen leger dat op de termijn ook zelfstandig moeilijke militaire missies moet aankunnen. Die boodschap kreeg de Amerikaanse Navo- ambassadeur Nicolas Burns gisteren van zijn Europese col lega's bij het bondgenootschap. Een nieuwe vertrouwenscrisis binnen de Navo is daarmee voorlopig afgewend. Bums had een extra vergade ring van de Navo-raad bijeen geroepen omdat de VS zich zor gen maken over Europese de fensieplannen. De Navo-am- bassadeurs deden gisteren hun best om de angel uit het con flict te halen: er is volgens hen geen sprake van ondermijning van het bondgenootschap. Bums noemde vorige week de plannen voor intensieve mili taire samenwerking 'de grootste bedreiging voor het Navo- bondgenootschap'. „Wij zijn het er over eens dat niemand probeert de Navo te beschadi gen", aldus Navo-woordvoer- der Jamie Shea gisteren na af loop van de bijeenkomst. De hele kwestie draait om de vraag hoe zelfstandig Europa op strategisch en militair ge bied van de Amerikanen mag worden. Tot nu toe zijn de be scheiden Europese militaire missies voorbereid onder de paraplu van de Navo, dus on der het wakend oog van de Amerikanen. Maar Frankrijk, Duitsland en België willen veel verder gaan en zien het liefst een zelfstandig Europees mili tair hoofdkwartier. klaarden dat de grootste ge vechten in Irak voorbij waren. „Het is een tragedie dat het Amerikaanse leger in Bagdad zoveel burgers heeft gedood, maar wat echt ongelooflijk is, is dat het Amerikaanse leger het aantal burgerdoden niet eens bijhoudtzei HRW-directeur Joe Stork bij de presentatie van het rapport. In veel gevallen passen Amerikaanse soldaten excessief of willekeurig geweld toe, en dat blijft vrijwel altijd ongestraft, zegt HRW. Bij con troleposten ontstaat vaak ver warring doordat de Amerika nen geen Arabische tolk bij zich hebben en de gebaren van Ira kezen niet begrijpen. Soms leidt die verwarring ertoe dat de Amerikanen het vuur openen. new york/ap - De mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch is op de hoogte van bij na honderd burgerslachtoffers die Amerikaanse soldaten de af gelopen maanden in Bagdad hebben gemaakt. Volgens HRW doet het Amerikaanse leger geen serieus onderzoek naar in cidenten waarbij burgerdoden vallen. In een gisteren gepubli ceerd rapport documenteert HRW twintig incidenten in Bag dad waarbij Iraakse burgers om het leven kwamen. De organi satie baseert zich vooral op ooggetuigenverslagen en inter views met nabestaanden. Voor de dood van 74 andere burgers heeft HRW „geloofwaardige aanwijzingen". Alle incidenten deden zich voor nadat de Ver engde Staten op 1 mei ver door Daphne Groenendijk Paramaribo - Baby Ray is negen maan den oud, maar een paar maanden achter in ontwikkeling. „Hij is besmet met het hiv-virus", zegt de Nederlandse verpleeg ster Annie Bischop (59), m Paramaribo beter bekend als 'zuster Annie', opricht ster van Stichting Het Parelhuis. Het is midden Op de dag en warm, maar Ray slaapt niet. Boven zijn wipstoeltje slingert bij ieder zuchtje wind een baby-speeldin- getje met Mickey Mouse, Donald Duck en Goofy heen en weer. Er verschijnt een brede glimlach op zijn donkerbruine ge zichtje. „Ja, je hebt honger, hè?", spreekt Annie hem liefjes toe. In een box ligt Roël. Hij is even groot als Ray, alleen zijn zijn beentjes en armpjes magerder en heeft hij een dikke buik. „Hij is al ruim een jaar, maar zit op het niveau van vier maanden. Zijn ouders komen uit het binnenland en zijn beiden seropositief. Hij is lange tijd ondervoed geweest. Zijn zeventienjarige moeder had geen geld voor eten", zo vertelt zuster Annie. Er wonen nu acht kinderen in Het Parel huis, een tehuis voor kinderen die be smet zijn met hiv, het virus dat aids ver oorzaakt. De oudste is de negenjarige Ro saline. Zuster Annie: „Ze was zeven toen we haar vonden. Ze lag al drieënhalf jaar op een zaaltje in het ziekenhuis, met twee gehandicapte kinderen, achtergela ten door familie." In Suriname bestaat nog steeds een groot taboe rond hiv en aids. Vooral onder de armere bevolking, waar de ziekte juist vaak voorkomt. „Juist in de arme gezin nen beginnen de kinderen al op jonge leeftijd met seks, en proberen allerlei din gen uit, met alle gevaren van dien. De meisjes raken jong zwanger en besmet ten hun baby via de moedermelk", ver klaart Bischop. Hoeveel Surinamers op dit moment sero positief zijn, is moeilijk te zeggen. Bij het Nationaal Aids Programma staan officieel ruim tweeduizend mensen met hiv gere gistreerd, maar het werkelijke aantal ligt volgens de organisatie zeker drie maal hoger. Lang niet iedereen laat zich - ook weer uit angst - op de ziekte testen, wat tot gevolg heeft dat veel mensen ziek worden en overlijden zonder geweteny.-e door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Veertien Palestijnen - onder wie zes burgers - zijn gis teren en afgelopen nacht om het leven gekomen bij een reeks Is raëlische acties in de Gazastrook. Er vielen minstens zestig gewon den. Het Palestijnse Bestuur heeft voor het gebied de nood toestand afgekondigd en de isla mitische organisaties Harnas en Islamitische Jihad hebben wraak gezworen. In Israël zijn de veiligheids dienst en de politie sinds van ochtend extra waakzaam we gens de verhoogde kans op Pa lestijnse zelfmoordaanslagen. Volgens de Israëlische regering vormden de acties van gisteren in Gaza een antwoord op de lancering van acht Kassem-ra- ketten door Harnas, afgelopen zondag, tegen Israëlische be volkingscentra. Ze richtten al leen materiële schade aan. Ook zondag sneuvelden drie Israëli sche miltairen toen ze op de westelijke Jordaanoever door militante Palestijnen onder vuur werden genomen. De meeste slachtoffers in de Gazastrook vielen gisteravond laat, bij een aanval door lucht machthelikopters op een auto in het dichtbevolkte vluchtelin genkamp Nusseirat. De vier in zittenden, Hamas-militanten, kwamen om het leven toen de wagen werd getroffen door de eerste raket. Even later troffen twee andere raketten een toestromende me nigte. Vijf burgers, onder wie een arts die hulp wilde verle nen, kwamen om het leven. Ze ker vijftig mensen liepen ver wondingen op. De getroffen auto was eigendom van Imam Akel, een van de commandan ten van Izadin al-Kassem, de gewapende vleugel van Harnas. Het is niet duidelijk of Imam Akel zelf onder de slachtoffers was. Israëlische gevechtshelikopters viuurden gisteren ook raketten af op een auto af, waardoor ze ker twee leden van de radicale groepering Harnas en een Pa lestijnse passant om het leven kwamen. Verder bestookten de Israëliërs een vermoedelijke Hamas-wapenfabriek en een huis van een leider van de Isla mitische Jihad vanuit de lucht. In het Israëlische parlement vroegen extreem rechtse partij en Sharon de Palestijnse presi dent Arafat - wiens Fatah-groep achter de aanslag op de Isra- elsche soldaten zat - onmiddel lijk te verbannen. Maar eind vo rige week zei Sharon al dat het verbannen van Arafat 'nooit een goed idee is geweest', en gisteren, bij de opening van het parlementaire jaar, zei Sharon dat Israël heeft besloten tot Arafats 'verwijdering van het politieke toneel'. De Israëlische premier benadrukte in zijn toe spraak dat de internationale 'routekaart' de enige hoop voor vrede is. Hij was optimistisch: „Ik geloof dat er de komende maanden een echte kans is om de impasse te doorbreken", al dus Sharon. den haag/ap - Het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag heeft gisteren vier Servische gene raals aangeklaagd wegens oor logsmisdaden begaan in Koso vo. Onder hen is Sreten Lukic, nu onderminister van binnen landse zaken in Servië. Lukic was in 1998 en '99 het plaatsvervangend hoofd van de Servische politie. De vier zijn aangeklaagd wegens onder meer moord en etnische zuive ring. Ze worden door de aan klagers verantwoordelijk ge houden voor de daden van hun ondergeschikten. Het geval van onderminister Lukic is extra delicaat. De Servi sche premier Zoran Zivkovic zei gisteren dat hij de aanklacht zou beoordelen „volgens onze wetgeving over samenwerking met het tribunaal". Lukic zelf wilde niet reageren. Volgens de aanklagers hebben eenheden van de Servische po litie en het leger Albanese dor pen in Kosovo aangevallen, ge plunderd en verwoest. harare/gpd - De overheid in Zimbabwe heeft 'geen druppel' benzine of diesel meer. Dit heeft de regering bekend ge maakt. Daarmee is een nieuwe fase in de brandstofschaarste die het land teistert, ingegaan. „Iedereen denkt alleen nog aan zichzelf. Het is overleven, maar ook binnenhalen wat er nog binnen te halen valt. Dat er straks geen ambulances of brandweerauto's zullen rijden, wordt gemakshalve vergeten", zegt transportondernemer Stanley Ngube. Hij legt de schuld bij corrupte ambtenaren en vrienden van de machtige als een dictator rege rende president Mugabe en zijn politieke beweging. Chauffeurs bij het openbaar vervoer kunnen nog tanken te gen gereduceerd tarief bij staatsbedrijf Noczim. „En dat doen ze dan ook. Soms drie keer per dag. Het belandt allemaal op de zwarte markt." Brandstof is al vier jaar schaars, maar nu het regime vrijwel fail liet is en buitenlandse valuta - behoudens op de zwarte markt - onvindbaar zijn, wil niemand het land meer iets leveren. Ook de Libische leider en vriend van de Zimbabwaanse revolutie, Moammar Gadhafi, heeft de oliekraan dichtgedraaid. President Mugabe heeft parti culieren onlangs toegestaan zelf brandstoffen te gaan importe ren. Noczim - met een schuld van 300 miljoen dollar - zou zich dan alleen nog hoeven richten op het openbaar ver voer en het wagenpark van de staat. Maar zelfs dat lukt dus niet. Zimbabwe verkeert in een de solate toestand. Bedelaars be volken de straten. Een meerder heid van de bevolking is aange wezen op buitenlandse voed selhulp. De winkels zijn wel vol, maar met een inflatie van offici eel 400 maar officieus meer dan 1000 procentzijn de meeste producten onbetaalbaar. Mu gabe bouwt ondertussen een luxe paleis en zijn elite eigent zich de boerderijen van blanke boeren toe die na onteigening formeel aan arme, landloze boeren toegewezen zouden worden. Maar omdat er geen persvrij heid meer is in Zimbabwe, is de kritiek verstomd. Volgens de regeringskranten is het allemaal de schuld van het buitenland. Volgens de Sunday Mail zit de Britse ambassadeur in Zimbab we achter de brandstofcrisis. rome/ap - Tientallen Somaliërs zouden aan boord van een gammele boot die gisteren naar het eilandje Lampedusa werd gesleept zijn overleden en in zee gegooid. Dat hebben over levenden gezegd. De kustwacht trof op het scheepje vijftien overlevenden en dertien lijken aan. De overlevenden waren er slecht aan toe. De meesten wa ren ernstig uitgedroogd, onder voed en onderkoeld. Ze zouden twintig dagen niet hebben ge geten en drie dagen niet heb ben gedronken. Overlevenden zeiden dat in de laatste paar dagen voor ze wer den gered de lichamen van tientallen andere opvarenden die waren bezweken overboord waren gegooid. Ze zouden geen kracht meer hebben gehad om de laatste dertien lijken in zee te gooien. Vrijwel dagelijks slagen migran ten uit Afrika, die illegaal naar Europa willen, erin Lampedusa te bereiken. Het eilandje ligt dichterbij Tunesië dan bij het Italiaanse vasteland. Heel veel anderen overleven de oversteek uit Noord-Afrika niet. De krant van het Vaticaan, L'Osservatore Romano, schrijft vandaag dat de Middellandse Zee „een enorm, diep kerkhof' aan het worden is voor mensen die op de vlucht zijn geslagen voor de honger en ellendige levensom standigheden. De Italiaanse mi nister van binnenlandse zaken, Guiseppe Pisanu, zei dat de sterfgevallen op het geweten van Europa drukken. Volgens hem zijn tot nu toe dit jaar on geveer honderd immigranten voor de Italiaanse kust bezwe ken. Portsmouth - Een matroos voer» een laatste inspectie uit op HMS Victory, het vlag- is in Groot-Brittannië - premier Tony Blair werd er letterlijk ziek van - laten de Britten genschip van de grootste Britse zeeheld, Lord Nelson. Die stierf op 21 oktober 1805 in zjch zo'n herdenking niet ontgaan. Brittannia Rules tha Waves is elke Brit aan het hart de zeeslag bij Trafalger. De Britten wonnen die slag en braken zo op zee de macht van gebakken. Napoleon. En hoewel het onderwerp oorlog op dit moment buitengewoon onpopulair F0t0: EPA hebben dat ze aids hadden. Zieke kinderen worden door de familie, die vaak geen raad met hen weet, achter gelaten in een ziekenhuis of een van de vele kindertehuizen in de stad. „Maar daar horen deze kinderen niet. Ze heb ben speciale medicijnen nodig, en extra aandacht. Die kun je hen in een gewoon kindertehuis met 35 andere kinderen niet geven", vindt Annie Bischop. In 1970 verhuisde ze van Emmen naar Suriname om als verpleegkundige - 'blo te voeten dokter' noemt ze het zelf - bij de indianen in het binnenland te gaan werken. In Paramaribo zette ze later een tehuis op voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Na enige tijd kwam ze in aanraking met een seropositief kindje dat nergens terecht kon. Ruim twee jaar gele den opende ze daarom Het Parelhuis, met hulp van de in Nederland opgerichte Stichting Vrienden van Het Parelhuis. „We willen de kinderen in een zo nor maal mogelijke gezinssituatie, een zo goed mogelijk leven geven. We krijgen steeds meer aanvragen, maar beperken ons tot de kinderen onder de acht jaar. Als ze ouder zijn, hebben ze al zoveel meegemaakt en is het veel moeilijker om voor hen te zorgen", zegt zuster Annie. In haar tehuis werken nu vijf medewerkers, allemaal betaald uit giften en donaties uit voornamelijk Nederland. Ook de meeste medicijnen worden met hulp van 'vrienden' bekostigd; de Suri naamse overheid betaalt alleen voor be paalde medicijnen, zoals pijnstillers. De kinderen krijgen iedere dag een speciaal drankje van aidsremmers toegediend. Genezen doen ze echter niet meer. „Het is nog steeds niet bekend hoe het afweer systeem van kinderen reageert op de me dicijnen, en ook niet hoe oud ze kunnen worden. Wat we weten is dat ze een min der goede weerstand hebben en daar door erg bevattelijk zijn voor griep, long ontsteking en hersenvliesontsteking." En uiteindelijk overlijden. Zuster Annie: „De dokter geeft Rosaline nog maar een paar weken. Ze braakt veel en heeft last van diaree. Je ziet haar achteruitgaan, en dat is erg moeilijk. Ik ben van haar gaan houden. We proberen haar in de laatste V. weken zoveel mogelijk te geven wat ze wil, en haar hier op een rustige en na- Zuster Annie Bischop met twee van de aids- tuurlijke manier te laten stenen." trouwd. Foto: GPD babies die aan haar zorgen zijn toever-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7