SCHRIJVENDE LEZERS PeursumTTiiTrr? bv I SONY Ten Hoopens kraakverbod is slecht en onbesuisd plan Hoezo mag je krakers ni associëren met criminele vliegtarieven.nl I DINSDAG 21 ÖKTOBER 2OO3 CDA-kamerlid Ten Hoopen heeft nogal wat opzien gebaard met zijn wilde plannen om het kraken in Nederland bij wet te verbieden. Enkele aspecten van zijn redenering vragen om een korte reactie. Ten Hoopen vindt zijn plan be langrijk, omdat hij meent zo het eigendomsrecht in ere te her stellen. Dit is een vreemd idee, want het kraken van een wo ning of bedrijfspand heeft nog nooit in de geschiedenis iets verandert aan het eigendoms recht. Een gekraakt pand blijft gewoon eigendom van de eige naar; het enige wat verandert bij kraken is dat een onbe woonde situatie overgaat in ge bruik. Voor deze praktijk, het kraken, bestaat in Nederland geen wet geving: kraken wordt in de praktijk getolereerd indien een pand meer dan één jaar onge bruikt leeg staat. Als een eige naar iets wil aanvangen met zijn gekraakte en voorheen on gebruikte pand (verbouwing, verkoop, verhuur, sloop of an derszins) kan hij de krakers er uit laten zetten. Nog nooit heeft een huiseigenaar door een kraakactie zijn eigendom verlo ren. De huidige wetgeving biedt huiseigenaren dus voldoende bescherming. Merkwaardig is verder de op vatting van Ten Hoopen dat kraakpanden in Nederland 'buitenlandse criminele groe peringen' zouden aantrekken. Waar deze opvatting op is geba seerd, is een groot raadsel. Ten zij Ten Hoopen buitenlanders die in Nederland in een kraak pand wonen, wat voorkomt, tot georganiseerde criminelen re kent. Of wellicht doelt Ten Hoopen op het feit dat een deel van de vastgoedsector, met na me in Amsterdam, in handen is van de criminele onderwereld, zoals ook de AIVD heeft vastge steld. Het blijft gissen. Ik vind het belangrijk hier naar voren te brengen dat in Neder landse kraakpanden niet alleen krakers voor zichzelf wonen, maar dat veel gekraakte panden een maatschappelijke functie hebben die door veel mensen wordt gewaardeerd. In Leiden bijvoorbeeld biedt Vrijplaats Koppenhinksteeg' plaats aan een biologisch eetca fé, een alternatieve boekwinkel, een weggeefwinkel, een low budget sportschool, een spreekuur voor illegalen en een jongerencentrum. Van deze initiatieven maken el ke week honderden mensen ge bruik, en ze bestaan al jaren zonder een cent subsidie van gemeente of landelijke over heid. De in Vrijplaats Koppen hinksteeg actieve organisaties hebben jarenlang het door de gemeente nagelaten onderhoud voor eigen rekening genomen. Naast Vrijplaats Koppenhink steeg heeft Leiden het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). cultu reel centrum De X en Kunst centrum Haagweg 4 te danken aan kraakacties. En Leiden is zeker niet de enige stad die een belangrijk deel van haar soci aal-culturele leven door kraak acties heeft weten te verrijken. Krakers op een kraakpand. Archieffoto: Ton Kastermans Tot slot dit: mochten Ten Hoopens plannen onverhoopt doorgang vinden, dan biedt dit, net als in - althans in dit land - gelukkig lang vervlogen tijden, voor huiseigenaren de moge lijkheid uit speculatie-oogpunt panden jarenlang te laten leeg staan en verkrotten. Dit is niet alleen gezien de nog steeds be staande woningnood onaccep tabel, het is ook niet bevorder lijk voor de veiligheid en sociale cohesie in steden en buurten indien woningen jarenlang leegstaan en verloederen, zon der dat daar iets aan te doen is. En dat alleen om er op lange termijn veel geld mee te verdie nen. Zinniger dan de onbesuisde plannen van Van Hoopen zijn de ideeën van minister Dekker van VROM om leegstaande kantoorgebouwen om te bou wen tot woningen, en rijke wo ningcorporaties te dwingen te investeren in verloederde oude wijken. D.A. Vervoort, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 14 oktober las ik het hoofdredac tioneel commentaar van Hugo Schneider over het kraken. Hij maakte er een vriendelijke, neutrale nabeschouwing van, een soort voetnoot bij de vader landse geschiedenis der afgelo pen veertig jaar. Ik denk dat een rechtgeaarde anarchist zich daarmee grotelijks tekort ge daan moet voelen. Op mijn netvlies zie ik nog steeds de beelden van dat bran dende tramstel in Amsterdam; van die gebivakmutste stadsgu- errilla's achter hun barricaden in Nijmegen; dat zwaargeha- vende traject van Amsterdam Centraal tot de Schreierstoren, alwaar elk bankfiliaal ten prooi viel aan het verwoestend ge weld van de krakers. Ruiten van 5 tot 10 centimeter dik werden letterlijk ingeramd, met houten balken. De politie bleef on zichtbaar; die kwam pas tevoor schijn toen het dierlijk geweld was uitgeraasd. De heer Schneider gewaagt van een tekort aan studentenka mers. Dat was er natuurlijk. Maar die uit alle uithoeken van Nederland bij elkaar getrom melde medekrakers, waren dat nou echt studenten? Zelfs van uit Hamburg liet men krakers aanrukken, om hier de zaak te komen 'verbouwen'. Maar los van Amsterdam, ons eigen Leiden kan er ook over meepraten. Enkele jaren gele den kwam een groep Engelse nitwits hier de filialen van Mc Donald's ruïneren. Zij logeer den, even vanzelfsprekend als voorspelbaar, in het kraakp van Eurodusnie aan het ein van de Boerhavelaan. 1 De heer Schneider: 'Onbej pelijk dat krakers worden g socieerd met criminelen, kraakpanden als uitvalsbasi gebruiken'. O ja? Toen rom Amsterdam op grote schaa slangen van Shell-pompen den doorgesneden; toen de tigingen van de Makro in \1 men opgingen; toen RaRai vernielingen op onze milit; vliegbasis aanrichtte; toeni bibliotheek van het Institui Nederland Zuid-Afrika in e Amsterdamse gracht verdv toen liepen alle sporen voc politie dood bij kraakpand ook toen al een no-go-arec iedere politieman die 's av graag heelhuids weer thuij kwam. Ik neem de vrijheid om hc de heer Schneider oneens zijn over de omvang van d j groep die 'maling heeft aaj samenleving'. Een bewegi I zichzelf anarchistisch noe heeft als geheel structuree principieel maling aan de 1 menleving. Als de heer Scl der vindt dat de heer Ten Hoopen de klok dertig jaai 'J rugzet, dan denk ik dat hij de klok vijftig jaar terugzet Naar de tijd toen wij nog overzichtelijke, beschaaft menleving vormden, waai mensen van goeden wille ren, en met eerlijk werk in J behoeften voorzagen. HJ. P Oegst (advertentie) uit het spelersaanbod redivisie een eigen elftal samenstellen. De deelnemers scoren punten op basis van de wedstrijdresultaten. Meer informatie op ad.nl T 035-647 7234 Anouar Hadouir de aanvaller van Willem II blijkt de meest populaire speler onder de bijna 20.000 deelnemers aan ons spel Coach van het Jaar. De naam Hadouir kwam op 5598 inschrijfformulieren voor. Kennelijk wordt er veel verwacht van deze speler die in eerste instantie van zijn trainer Mark Wokke buiten het team werd gelaten. Wellicht dat zijn vast gestelde waarde hem de eerste plaats heeft bezorgd. Voor het luttele bedrag van slechts 250.000 euro kon deze ras Willem ll-er in het team worden opgesteld. Overigens heeft Hadouir tot nu slechts één keer de bal tussen de vijandelijke palen geschoten. Nee, dan Rafael van der Vaart. Drie miljoen harde euro's moest de middenvelder van Ajax kosten. Naast zijn met Sylvie Meijs druk bezette liefdesleven dachten onze deelne mers dat Van der Vaart menig goaltje zou scoren en dus goed was voor de nodige bonuspunten. Dus werd de naam Van der Vaart 4610 keer ingevuld. Vrijdagavond tegen Volendam deed Van der Vaart wat hij doen moest. Winnen met Ajax en zelf twee keer scoren. Sidney Lammens, de man die voor RBC de doelpunten moet maken, staat trou wens op een verrassende derde plek met 3913 voorkeur stemmen. Zowel Hadouir en Lammens stonden afgelopen zaterdag tijdens de confrontatie tussen Willem II en RBC droog. Het duel eindigde in 0-0 en Hadouir en Lammens waren ieder goed voor slechts een schamel puntje. Het zijn aantallen waar veel modale voetballers uit de Holland Casino Competitie slechts van kunnen dromen. Neem Brett Holman. De Feyenoord aanvaller waar slechts weinigen van gehoord hebben, kostte slechts 100.000 euro. Desondanks prijkt zijn naam op precies 12 formulieren. Eldrigde Rojer van Vitesse is iets gewilder. Hij werd achttien keer in het favoriete elf van onze deelnemers opgenomen. Coach Bob Spies heeft van bovengenoemde spelers alleen Rafael van der Vaart in zijn team opgenomen. Die 19 pun ten pikte hij mooi mee. Maar Collins John, de jonge veelbe- lovende spits van FC Twente, hielp Spies met zijn 21 punten j definitief als eerste over de streep. Met 11 punten sprak Stefano Seedorf van NAC overigens eveneens een aardig woordje mee. voetbalreizen 023-528 3843 Alle weekwinnaars ontvangen een jaarabonnement op FHM, For Him Magazine t.w.v. 40,50 HOE SCOORDEN DE SPELERS ADO Den Haag Jansen 3, Van der Gun 0, Bodde 3, Dos Santos 3, Van der Laan 3, Pronk 3, Van As 3, Carrilho 3, Van Boxel 0, Cales 3, Hofstede 15, Stroeve 3. Ajax Lobont 3, Ibrahimovic 3, Grygera 3, Van der Vaart 19, Pienaar 3, Galasek 3, Escudé 3, Trabelsi 13, Maxwell 3, Pasanen 3, Soetaers 3, Heitinga 3, Sonck 9. AZ Timmer 8, Elkhattabi 15, Perez 9, Nelisse 3, Van Galen 3, Kromkamp 3, Buskermolen 3, Lindenbergh 3, Mans 3, Obdam 6, Fortes Rodriguez 3, Wijker 6. FC Groningen Beukenkamp 0, Pinas 6, Salmon 6, Drent 0, Landerl 0, Smit 0, Hugo 0, Tuhuteru 8, Krstev 0, Matthijs 0, Van Gessel 0, Elshot 0, FlorÈn 0, Van der Linden 0. FC Twente Ramzi 3, Cakhokidze 3, Christensen 3, John 21, Ten Rouwelaar 3, Paauwe 3, Van der Weerden 13, Heubach 3, Pothuizen 3, Grujic 3, OuÈdraego 3, Zomer 3, Niemeyer 3. FC Utrecht Van de Brink 0, Tanghe 0, De Jong 0, Broerse 0, Zuidam 0, Van de Bergh 0, De Groot 0, Van de Haar 0, Chaiat 0, Ponk 0, Zwaanswijk -3, Shew-Atjon 0, Lamey 0. FC Volendam Kras 0, Fung a Wing 0, Koning 0, Breinburg 0, Luirink 0, Tuyp 0, Buys 0, Wilson 0, Esajas 6, Ouhsaine 0, Faria 0, Van Westerop 0, Henar 0. FC Zwolle Van der Haar 0, Schol 0, Ravensbergen 0, Roelofsen 0, De Ridder 0, Karlsen 0, Van der Werff 0, Lim-Duan 0, Hristov 3, Cvetkov 0, Van Dinteren 0. Feyenoord Paauwe 1Van den Berg 1Buffel 1 Ono 1, Ancuna 1, Snoyl 1, Schreuder 1, Zoetebier 1, Lazovic 1, Kuijt 7, Van Persie 1, Lurling 1. NAC Penders 6, Schenning 6, Gudelj 6, Boukhari 3, SlotO, Seedorf 11, Barakat 3, Stam 3, Elmander 6, Engelaar 7, Vos 3, Boussaboun 3. NEC Wisgerhof 0, Zonneveld 0, Schuurman 0,p Wielaert 0, Ebbinge 0, Leiwakabessy 0, Hersi 1' Govedarica 0, Gentenaar 0, De Nooijer 0, Demouge 0, Tumba 0. PSV Ooijer 6, Hofland 6, Bouma 6, Lee 3, Ji-Sj 3, Vogel 3, De Jong 3, Van der Schaaf 3, Luci{ Waterreus 8, Kezman 9, Robben 9, Rommedahl 3. RBC Oliseh 4, Hesp 4, Molenaar 4, HellemonC De Graaf 1, Tininho 1, Lammens 1, Aerts 6, Hj,p 1Daelemans 1Youssouf 1Razic 1 RKC Waalwijk Boulahrouz 1Olfers 1Greeny, Van Diemen 1, Boutahar 1, Petrovic 1, )ai Erg Hoogendorp 1Cornelisse 1Oost 7. ic l 1, Senden 1, Luijpers 1, Rui 3essel 1, Vicelich 1, Filipovic! RodaJC Sonkaya 1Sérgio 9, Van Dessel Vandenbroeck 1Kujovic 1Anastasiou 1 Cristiano 1Sonko 1 Knopper 0, Vayrynen 0, Sibon 0, Selakovic 0, Samaras 0, Coreia 0. SC Heerenveen Hansson 0, Seip 0, Venema üH Bakkati 0, Van Hoving -3, Vonk 0, Radomskil Jd H F Vitesse Konterman 1Cornelisse 1DingsdagW' Jansen 1Bochem 1Jevric 1Van Fessem 1 Rankovic 1Schaars 1Martel 1Rojer 13, EJ Mbamba 1Van Beukering 1Zongo 1Js Willem II Hadouir 1, Mathijsen 4, Van Nieu 1Jaliens 4, Victoria 1De Vlieger 6, Landzai" Sektiuoi -2, Caluwé 1, Shoukov 1, Quinn 1, d, Özkaya 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18