ffl D66 wil rechter in terreurbuurt IETS BHH verkopen? Leidsch Dagblad 'Koffie 1,39 euro, dat scheelt nog dubbeltje' Tweede Kamer schiet plan kruisraketten af Experiment om jonge Marokkanen sneller te kunnen straffen KPN-top man moet fors inleveren SP-jongeren kraken pand Hooigracht Ajax verliest 4 miljoen euro Week van de waarheid voor vliegkamp Leidsch Dagblad «uwe president ilivia installeert politiek kabinet lim 21.000 deren delen >g steeds kamer IV: 'Dit is iximaal lalbare' denaar nart meer ugsoverlast tierige zege lick Boys op aal Katwijk ïeftijd verbergen is inneringen /lakken AMENTAAR IAROKKANEN de vijf Nederlanders dat Marokkaanse jonge- eds gewelddadiger wor- bleek vorige week uit iniepeiling. Goede kans op de vijf Nederlanders gissen. Een kleine maar Ickige kern Marokkaanse is al jaren op het crimi- d. Hun wandaden komen teeds pregnanter in het En de neiging ze van al- ilitiek correcte kantteke- te voorzien, neemt zien- 1 af. Alleen een spijker- lanpak van de boefjes 1 in het gareel brengen, eeft de Marokkaanse ge- tap zelf het meeste be- isterdamse politiechef essen becijferde vorige ït een groep van onge- 00 jongeren tussen de en zeventien jaar de stad maakt Onder hen zijn rokkanen, maar ook tuig ere origine. Agenten met ld bedreigen, bewoners woon- en zorgcentrum >sychiatrische inrichting :ren, brandstichting; het lemaal tot het repertoire eugdbendes. standaardreacties op dit Dorvallen hoort de op dat niet de hele Marok- gemeenschap op het ge in ontspoorde jongeren irden aangekeken. Een iwelijker cliché is niet c. 'Er zitten ook goeden leidt te vaak tot niets drukt de hele etnische het verdomhoekje. Verdonk (integratie) chade die boeven aan- verhalen op hun ouders, die een uitkering heb- t is niet meer dan lo- aar van een kale kip kun et al weinig veren pluk- arom is het idee van po- 1 Van Riessen om het Bboefte naar heropvoe- npen te sturen, veel be pakt het probleem bij aan, namelijk bij het onaangepast gedrag, eten er wel snel veel n die heropvoedingsin- :n komen, want met het tarige aanbod duurt het ivigheid voor deze aan- hten afwerpt. Vries maandag 20 OKTOBER 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPRINTERS Leidsch Üi Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43364 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Amsterdam/anp - Ajax heeft het gebroken boekjaar 2002/2003 afgesloten met een verlies van 4 miljoen euro. De beursgeno teerde voetbalclub deed het be ter dan het voorgaande seizoen toen een recordverlies van 25,9 miljoen euro werd geboekt. Vooral het bereiken van de kwartfinale van de Champions League bracht veel meer geld (20 miljoen euro) binnen. De omzet steeg met ruim 50 pro cent tot 76,5 miljoen euro. Voor het lopende jaar wordt een net towinst verwacht. door Bas de Rue en Timoteus Waarsenburg leiden - Af en toe snelt er een klant haastig de Albert Heijn- winkel aan de Hooigracht uit, een tasje met een halfje bruin en een pak melk onder de arm. Maandagochtend is geen tijd om uitgebreid te winkelen. De prijzenactie die de Albert Heijn dit weekeinde heeft aangekon digd, lijkt vooralsnog weinig in druk te maken op de vroege be zoekers. Als een van de weinige klanten staat Leidenaar Ronald Kooitje, zelfstandig makelaar, met een volle kar bij de parkeerauto maat in de vestiging aan de Hooigracht. Hij heeft wel van de actie gehoord, maar dit heeft zijn keuze voor de 'Appie' niet beïnvloed. ,,Ik let nooit op prij zen", zegt hij. „Ik ga hier ge woon naar toe omdat ze altijd alles hebben. Een andere su permarkt hoeft voor mij niet zo." Opvallend aan de bezoekers van de supermarkt aan de Hooigracht is dat ze allemaal vlak in de buurt wonen; de su permarkt lijkt meer te profite ren van haar centrale ligging dan van iets anders. Erik Slachtmuijlders (42) loopt liefst niet te ver. „Tja, ik woon hier om de hoek. Ik heb wel van de actie gehoord, maar ik kwam hier toch altijd al. Waarom zou ik verder lopen?" Ook bij de nabijgelegen Digros aan de Langegracht is het rus tig. „Ik kom hier altijd", zegt mevrouw S. Redmeijer.Ande re supermarkten bezoek ik ook wel eens, maar de Digros is ge woon een goedkope, betaalba re. Albert Heijn is verschrikke lijk duur, daar kom ik nooit. En als ze hun prijzen verlagen? Het duurt wel even voordat zo'n dure winkel over de hele linie een betaalbare supermarkt wordt." „Ik werk bij Albert Heijn", zegt een andere vrouw, die om be grijpelijke redenen haar naam liever niet in de krant terug ziet. „Ik haal m'n boodschappen na tuurlijk wel eens bij Albert Heijn, maar ook vaak bij de Di gros. Iedereen moet tegen woordig op z'n uitgaven letten. En zeg nou zelf, de prijzen bij supermarkten variëren behoor lijk. Bij Albert Heijn krijg ik als personeelslid korting, maar zelfs dan blijft het een hele dure zaak. Ik ben wel benieuwd naar de prijsverlagingen, ik heb ze nog niet gezien." Als ze vervolgens de twee pagi na's grote advertentie van Al- bert Heijn uit de krant krijgt aangereikt, leest ze die aan dachtig door. „Ik moet zeggen, het zijn best aardige prijsverla gingen, maar hiermee is Albert Heijn nog steeds niet goed koop. Wat kost een pakje Dou- we Egberts koffie nu bij Albert Heijn? Ah, kijk", zegt ze, terwijl ze het fotootje van een pakje DE-koffie in de advertentie aan wijst. .Afgeprijsd van 1,55 naar 1,49 euro." Dan diept ze uit haar portemonnee de kassabon van de Digros op. „Even kijken hoor. Daar staat 'ie: 1,39 euro. Dat scheelt nog altijd een dub beltje." Pagina Economie: Leveranciers betalen mee aan actie AH den haag/gpd - Het plan van minister Kamp (defensie) om voor 109 miljoen euro zo'n vijf tig Tomahawks aan te schaffen, vindt geen steun in de Tweede Kamer. CDA, PvdA en de kleine linkse partijen vinden de kruis raketten overbodig en te duur voor een ministerie dat tegelij kertijd zo zwaar bezuinigt op haar personeel. Kamp, die vandaag in de Twee de Kamer zijn defensiebegro ting verdedigt, wil de vier nieu we Nederlandse marinefregat ten uitrusten met Tomahawks. Volgens de minister hebben de NAVO en de Europese Unie be hoefte aan dit soort offensieve raketten. Nederland zou met Groot-Brittannië en de Verenig de Staten het derde land wor den dat deze precisiewapens tot zijn beschikking heeft. Volgens CDA-er Kortenhorst zijn de Tomahawks ontzettend duur. „Die 109 miljoen euro zijn alleen maar de investe ringskosten. Over de exploitatie van de raketten heeft niemand het nog gehad." Het Kamerlid vindt de aanschaf niet te ver antwoorden als er op hetzelfde moment 'zo'n enorme wissel getrokken' wordt op personeel. Bij Defensie verdwijnen 5.000 tot 6.000 banen. „Mijn advies: niet doen dus." Oppositiepartij PvdA voelt evenmin voor de aanschaf van Tomahawks. „We zijn daar al tijd tegen geweest", Iaat Kamer lid Timmermans weten. Vol gens het Kamerlid gaat Neder land met de kruisraketten op een gewelddadiger manier oor log voeren. „In de Verenigde Staten neemt de president per soonlijk het besluit om de To mahawks in te zetten. Stuk voor stuk. Dat geeft wel aan over wat voor wapens we het hier heb ben." Liever geeft de PvdA het bedrag uit voor een goed her- plaatsingsbeleid voor het de fensiepersoneel. amsterdam/gpd-anp - Telecomconcem KPN verlaagt de beloning van de topbe stuurders. Topman Scheepbouwer levert een vaste bonus van een half miljoen euro en andere mogelijke financiële voordelen ter waarde van 11 miljoen euro in. Boven dien krijgen vertrekkende topbestuurders hun jaarinkomen voortaan als maximum mee. Scheepbouwer krijgt geen geld meer als het concern in andere handen komt en hij moet vertrekken. Hij zou bij deze afvloei ingsregeling tot zijn 61ste inkomen blijven ontvangen. Dit komt overeen met 8,8 mil joen euro. Ook het concurrentiebeding dat hem recht gaf op 2,2 miljoen euro extra komt te vervallen. Verder krijgt de Centrale Ondernemingsraad voortaan vooraf infor matie over wijzigingsplannen in de belo ning van de top. De aanpassing gebeurt na heftig protest van vakbond Abvakabo FNV. Volgens het telecomconcem speelde ook de noodzaak om de loonkosten de komende jaren in de hand te houden een rol wegens de steeds toenemende druk op de werkgelegenheid. De mime beloning van Scheepbouwer lag zwaar onder vuur. Hij ontving vorig jaar een bonus van 2,7 miljoen euro. Zijn jaar inkomen bedroeg dik 3,5 miljoen euro. Abvakabo FNV dreigde naar de rechter te stappen als de inkomens niet werden aan- gepast.De beloning stond volgens de bond in geen verhouding tot pijnlijke reorganisa ties die zijn doorgevoerd wegens de ongun stige situatie waarin KPN verkeerde. De af gelopen weken heeft de bond een aantal 'indringende' gesprekken met KPN ge voerd. Samen zijn ze tot de aanpassing van de beloningsstructuur gekomen, aldus be stuurder Paping. Met de nieuwe vertrekre- geling voldoet KPN aan de regels zoals die zijn opgesteld door de commissie-Tabaks- blat. Peter Paul de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters reageerde verheugd op de beslissing van KPN. „Dit is een goede stap. Hoewel de affaire rond Ahold-topman Moberg deze kwestie heeft overschaduwd, was er toch veel om te doen. De staat heeft ook een duidelijk signaal afgegeven." De Vries weet niet of dit het begin is van een trend. „De gevolgen van de code Ta- baksblat beginnen zich wel af te tekenen. Hopelijk volgen er nu meer bedrijven. Bij ING bijvoorbeeld zijn nog wel wat aanpas singen mogelijk."FNV Bondgenoten kon- Ad Scheepbouwer. Foto: ANP digde eerder aan de beloningen bij auto matiseerder Getronics aan te pakken. Ge- tronics stuurde twee topmannen met 7,3 miljoen euro naar huis, terwijl de onderne ming tot aan de nek in de schulden zat. Vrouw zonder papieren aan boord vliegtuig door Richard Mooyman schiphol - Een verwarde vrouw is zaterdagavond op Schiphol zonder papieren uit een vliegtuig met de be stemming Tokio gehaald. De marechaussee en de luchthaven weten niet hoe de 46-jarige Duitse erin is geslaagd zonder identiteits bewijs en ticket langs de beveiliging te komen. „Het klopt niet dat ze daar was", aldus marechaussee woordvoerder F. Hermie „De marechaussee en Schiphol hebben gezamen lijk een steekje laten val len." Het toestel van de Ja panse luchtvaartmaat schappij JAL werd ont ruimd en doorzocht nadat het cabinepersoneel had ontdekt dat de vrouw niet in het vliegtuig hoorde. Er werd niets bijzonders aan getroffen. De Duitse zat vanochtend nog vast. Ze maakt volgens Hermie een zeer verwarde indruk. „Ons gevoel is dat ze geen kwaad in de zin had." Het is onduidelijk hoe ze erin is geslaagd aan boord te komen. Ook is niet bekend of ze echt naar Tokio wilde. De luchtha ven, die beveiligingstaken uitvoert onder toezicht van de marechaussee, heeft ex tra maatregelen genomen, maar een woordvoerster wil niet zeggen welke. door Eric-Jan Berendsen leiden -De groep ROOD, die be staat uit jongeren van de socia listische Partij (SP), heeft gister ochtend het leegstaande pand Hooigracht 42 gekraakt. De ac tie is een onderdeel van een landelijke campagne tegen de groeiende woningnood. Met de bezetting wil de SP de gemeen te dwingen actie te onderne men tegen dit probleem dat vooral jongeren raakt. Hooigracht 42 was het doelwit omdat het vervallen huis al ja ren leegstaat. Vorig jaar is het pand in andere handen geko men, maar de nieuwe eigenaars mogen volgens ROOD niet ver bouwen. Zij krijgen geen ver gunning omdat het gemeente lijke bestemmingsplan niet klaar is. „De actie is dan ook vooral gericht tegen het wanbe leid van de gemeente", aldus Driek van Vugt, landelijk leider van Rood. Pagina Ri: Krakers willen pand opknappen en klaar maken voor bewoning Maase doorbreekt magische grens Amsterdam - Kamiel Maase heeft gisteren in Amsterdam het 23 jaar oude Nederlands re cord op de marathon gebroken. Maase, lid van Leiden Atletiek, bracht een tijd van 2.08,31 op de klokken, een halve minuut sneller dan Gerard Nijboer in 1980. Na afloop van de mara thon meldde de dolgelukkige Maase dat hij zo'n vreselijke spierpijn had dat hij de komen de dagen bij voorkeur op de bank doorbrengt. Pagina Sport 2 In kogelvrij vest naar kinderen Leeuwarden - De politie is gis teravond uitgerukt voor vijf jon getjes die in Leeuwarden oor logje speelden. In kogelvrije vesten gingen agenten naar de vermeende schutters op zoek. Even later troffen ze de soldaat jes aan, in leeftijd variërend van 10 tot 16 jaar. Vier van hen ble ken in het bezit te zijn van le vensechte verboden nepwa- pens. Deze zijn in beslag geno men en zullen worden vernie tigd. Omdat de jongens min derjarig zijn, worden ze verder niet vervolgd. den haag/gpd - Jongeren die ernstige overlast veroorzaken, moeten voortaan direct worden bestraft. D66 wil daarom dat rechters zitting houden in probleem wijken, zodat weinig tijd verloren gaat tussen de arrestatie en de berechting van de veroorzaker van overlast. Fractievoorzitter Boris Dittrich deed dit voorstel het afgelopen weekeinde naar aanleiding van een uitgelekt rapport over het terroriseren door Marokkaanse jongeren van woon- en zorgcentrum Nieuw-Geuzenveld en de psychiatrische instelling De Geuzenhoek in Amster dam. De terreur bestaat uit doodsbedreigin gen aan het adres van personeelsleden, georganiseerde inbraken, diefstal, brandstichting en vernieling. Minister Verdonk van integratie en vreemdelingenbeleid toonde zich ge schokt over de gebeurtenissen in Am sterdam. „Het is een kleine groep die het niet goed doet. Wat mij betreft is de grens bereikt", aldus de minister. Zij voelt echter niets voor het voorstel van D66. „De rechter in de buurt is niet het eerste waar ik of mijn collega van Justitie aan denken. Wij onderzoeken of we de schade kunnen verhalen op de ouders. We bekijken ook of we hen eventueel kunnen korten op de uitkering." Het D66-voorstel de rechter in de wijk vormt het sluitstuk van het project 'Jus titie in de buurt'. Daarin wordt nauw sa mengewerkt tussen politie, justitie en bureaus voor taakstraffen. „Dat project is erg succesvol", aldus Dittrich. „Het probleem is alleen dat het nu soms een jaar duurt voordat een verdachte wordt voorgeleid bij de rechter. Daarom moet de rechter de buurt in en de daders snel straffen." De aanwezigheid van de rechter in de wijk heeft voor Dittrich te maken met de aanpak van een specifieke groep over lastgevers: de Marokkaanse jongeren. „Die leven veel meer in een schaamte cultuur. Autochtone Nederlanders zijn grootgebracht in een schuldcultuur, we valkenburg - Het was nog donker en het was koud. Toch was een grote groep marinemensen en burgerper soneel vanmorgen al om zeven uur aanwezig op Vlieg kamp Valkenburg om deze 'week van de waarheid' geza menlijk te beginnen. Vanaf vandaag wordt in de Tweede Kamer gedebatteerd over het plan van defensieminister Kamp om het vliegkamp te sluiten. Het personeel werd vanmorgen aan de poort toegesproken door vertegen woordigers van de personeelsbonden en zwaaide de monstratief een Orion uit die vertrok voor een missie naar het Middellandse Zeegebied. Een deel van de mede werkers ging na de actie in twee bussen naar Den Haag, om het debat in de Kamer te volgen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden doen iets fout en moeten daar voor boe ten. Voor Marokkanen is het veel erger dat ze voor het oog van de eigen ge meenschap worden aangepakt. Voor hen is de schaamte voor de eigen groep belangrijk. Door de rechter in de buurt te laten werken, bereik je dat effect." Dittrich wil het experiment met de rech ters zo snel mogelijk beginnen. „Het is de bedoeling dat het in buurten begint waar de grootste overlast is, zoals Geu zenveld in Amsterdam." Pagina Binnenland: Meer over overlast Marokkaanse jongeren in Amsterdam Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekep gratis. NaamM V Hfr ri. controle nabezorgirtg) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cototon van de krant treft u nadere informatie ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekenina: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betafing is mijn bank^ironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1