in glas een goed idee Vrouwen centraal in campagnes De affiches uit de jaren vijftig zijn opvallend braaf. Da mes met handschoentjes, handtas en een hoedje op het hoofd kondigen de Damesbeurs of de Fas hion Week aan. Er is nu heel wat meer nodig om te shockeren, maar in de jaren vijftig en zestig werd een laag decolleté al met wantrouwen bekeken. De schilder van het affiche van de Fashion Week uit 1952, CAB. Bantzinger, zag een boekje van zijn hand zelfs uit de boekwin kels verwijderd worden. Er zou te veel naakt in staan. Reclame maken voor sigaretten is nu dan uit den boze, in de jaren vijftig en zestig werden de pakjes rookwaar nog groot aangeprezen. En nog wel door dames. Rokende vrouwen op de affiches straalden sensualiteit uit. Na de Tweede Wereldoorlog kwam ons land in contact met Amerikaan se producten, want naast Marshall hulp kwamen bijvoorbeeld ook Ca mel en Coca-Cola mee naar Neder land. Er verschenen nieuwe producten als soep in een pakje of blik, oploskoffie en nylons. Amerika werd een voor beeld als het ging om reclame ma ken. Nieuwe bureaus maakten ge bruik van marktonderzoek. Voor luxeartikelen richtten reclamema kers zich op de sociale bovenlaag. Maar het waren hoe dan ook vrou wen die allerhande producten aan prezen. Ook al hadden ze niets met het onderwerp. Want wat had de la chende dame op het affiche nou met de wetenschappelijke expositie 'Het Atoom' te maken? Al die nieuwe producten dienden om het leven van de huisvrouw te verlichten of te veraangenamen. Daarnaast werden vrouwen ingezet om typische mannenproducten aan te prijzen op affiches. Dit vanuit de gedachte dat de heren weliswaar het geld binnenbrachten, maar de da mes het besteedden. Zo wordt een tricot overhemd van Enkalon uit 1962 gepresenteerd als het ideale overhemd: „Maakt mannen trots en vrouwen blij, blijvend nooit strijken! Of een réclame voor een krant in 1970: een levensgroot model dat door een krantenpagina springt met de kreet „U doet uw vrouw er 's 1965. Illustraties: Collectie Atlas van Stolk IÊ SI ZATERDAG Stralende g, reclame b| »noxv? Vrouwen spelen een hoofdrol in reclames voor wasmiddelen en vaatwaspoeder. Ook anno 2003. Wie dat ergerlijk stereotiep vindt, moet zeker niet gaan kijken in Museum Het Schielandshuis in Rotterdam, waar de komende maanden oude reclameaffiches te zien zijn met stralende vrouwen die allerhande producten aanprijzen. door Jan van Kampenhout morgens een reusachtig plezier mee! Op de expositie ligt een aantal (da mes) bladen uit die tijd, opengesla gen bij de wasgoedreclames. Daaruit zou je kunnen opmaken dat een vrouw al dolgelukkig werd van een stralend witte was. In de jaren zestig ontstond er door de emancipatie kri tiek op het traditionele vrouwbeeld zoals reclamemakers dat naar buiten brachten. Kritiek kwam er vooral van Provo, Dolle Mina en de Rooie Vrou wen van de PvdA. Niet iedereen had tenslotte maatje 36 en was huis vrouw. Maar reclamemakers hielden vast aan het heersende ideaalbeeld, want dan bleek reclame het grootste effect te hebben. 'Gelukkige vrouwen', reclameaffiches uit de jaren '50 en '60; t/m 8 februari in Museum Het Schielandshuis, Kor te Hoogstraat 31, Rotterdam; open: di t/m vr 10-17 uur, zo/zo en feestdagen 11-17 uur. Vrouwen brachten in de reclame van alles en nog wj| onder de aandacht (1957) 1968 1957- 1959-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4