Via Schiphol Van sociaal gebruik naar problematisch gebruik Euforie Reportage nterview Interview ZATERDAG 18 OKTOBER 2003 weekendbijlage van Leidsch Dagblad Somaliërs In Eindhoven hebben zich uitvoerig geïnstalleerd om qat-bladeren te kauwen. Foto: GPD/Ton de Hond - Van de Meulenhof Zorgen over qat De meeste qat komt Nederland binnen via Schiphol. De luchthaven probeerde de invoer in 1994 door de Haarlemse rechter te laten ver bieden, maar zonder succes. De rechter oordeelde dat weliswaar enkele ingrediënten van de plant onder de opiumwet vallen, maar de plant als geheel niet. Wekelijks komen in de gekoelde vrachtruimten waarmee bloemen uit Kenia worden vervoerd, honder den kilo's qat via Schiphol Neder land binnen. Om hoeveel qat het precies gaat, zegt niemand te kun nen vertellen. De KLM en Kenya Air ways zijn de grootste vervoerders van de cargo. Omdat de drug niet illegaal is, beschikt de douane ook niet over gegevens. Na de legale Invoer verdwijnt de qat in een schimmig circuit Begin jaren negentig werd Schiphol over spoeld door tientallen Somalische handelaren die de vluchten uit Ke nia op stonden te wachten en de binnengekomen qat ter plekke on derling verdeelden. Na klachten daarover van de luchthaven gaat de handel via tussenpersonen. Vöt- gens betrokken Somaliërs loopt de hele Nederlandse invoer via deze drie of vier mannen, die ook de be stellingen in Kenia plaatsen. De straathandel gebeurt zonder vergunningen en wordt niet gecon troleerd, „Het zit niet in een regu lier handelskanaal en Wordt voor zover bij ons bekend niet openbaar verkocht", zegt een woordvoerder van de Voedsel- en Warenautori teit „Het is zo'n kleine groep die het gebruikt, dat het niet mogelijk is erop te controleren. Volgens mij is er geen toezicht" I e rijdt zonder ongelukken J van Noord- naar Zuid-Mo- 1^ gadishu als je qat hebt ge kauwd", zegt Sheer Bahadoon stel lig. De kleine donkere man staat op donderdagavond met een paar land genoten naast de Sibeliusflat in Til burg. Zijn slordig getrimde snor trilt van opwinding als hij over de door hem geliefde bladeren vertelt. De omgeving van de flat, die door de hoge concentratie Somaliërs in Til burg bekend staat als Klein Mogadis hu (de Somalische hoofdstad, red.), is rustig, maar het onderwerp 'qat' leidt bij de aanwezige Somalische mannen onmiddellijk tot heftige dis cussie. „De Nederlandse regering moet het gebruik stoppen", zegt Suleman be slist. Hij is op het oog de oudste van het stel. Kalend hoofd, goud omran de bril, grijze jas en een wollen trui met gebreide strepen. Hij spreekt uit ervaring, waarschuwt hij. „Maak het illegaal. Het is net cocaïne en leidt tot veel problemen." Bahadoon, met voetbalsjaaltje en blouse uit zijn broek, onderbreekt hem druk geba rend in het Somalisch. Suleman ver taalt met tegenzin. „Qat is goed. Je wordt er rustig van, zegt hij." Als Ba hadoon niet meer naast hem staat voegt Suleman eraan toe: „Dat zeg gen alle verslaafden." Niet iedereen wil praten. Een man die er door zijn vrienden bij geroe pen wordt om te vertalen, vertrekt na een paar minuten luisteren zon der een woord gezegd te hebben. Wie als Nederlander poogt een bosje van de bladeren te kopen, stuit op een muur van ontkenningen en gro te vragende ogen. „Qat? Nooit van gehoord, misschien bij de Afrikaanse winkel om de hoek", is de boodschap in een hei huis vlakbij de Haagsche markt, waar Somalische mannen met hun wangen bol van de bladeren om heen staan. In de Afrikaanse winkel is de reactie hetzelfde. De woorden worden begeleid door schaapachtig gelach. De eigenaar van de winkel ernaast hoort het schouderophalend aan: „Ze verkopen het allemaal ille gaal, vooral op straat." Beleid De Sibeliusflat in Tilburg ligt vlakbij het Verdiplein. Eind juli ging daar een groep van tachtig Antillianen en Somaliërs met elkaar op de vuist. De politie meldde terloops dat het een plek betrof waar veel 'qat gedeald' werd, maar dat ze daar niets aan kon doen, omdat de drug in Nederland niet onder de opiumwet valt. Enkele Nederlandse gemeenten heb ben er bij minister Donner van Justi tie op aangedrongen qat op de lijst van verboden middelen te plaatsen. De minister liet deze week in reactie op vragen van CDA-Kamerlid Cisca Joldersma weten daar niet voor te voelen. Hij noemt de gezondheids schade door qat 'beperkt' en vindt dat gemeenten op basis van lokale wetgeving voldoende middelen heb ben om drugspanden te sluiten en overlast te bestrijden. Donner wijst erop dat het gemeenten vrij staat 'gebruikersruimten' in te richten waar de qat verhandeld en gekauwd kan worden. Qat is in die benadering vooral een probleem voor orde handhavers, niet voor drugsbestrij ders. Het Verdiplein ligt er tegenwoordig 's avonds verlaten bij. Sinds de vechtpartij geldt een half uur na slui ting van de winkels een parkeerver bod. Zonder auto's en winkelende mensen is alle vrolijke franje ver- Jemen. Handel in qat. Foto: Archief/ANP dwenen. Het blauw-witte licht van de Aldi en het gele schijnsel van de Chinees op het plein geven als enige kleur aan de grauwe omgeving. Een klein groepje jongeren hangt in de schaduw van de overhangende win kelpuien op brommers naast de in gang van een bel- en internetwinkel. Overdag vindt op het plein en in de omgeving volgens de Somaliër Sule man nog altijd een levendige handel in bosjes qat plaats. De bladeren worden voor vijf of zes euro per bos verkocht uit achterbakken van au to's. Somalische mannen met kleine plastic zakjes lopen af en aan. Til burg heeft nog geen 'qathuis'. De ge meente is om de overlast te beper ken sinds enkele maanden wel op zoek naar zo'n ruimte, maar stuit steeds op bezwaren van omwonen den. Die zien de bui al hangen. Een qat huis naast de deur veroorzaakt on geveer dezelfde overlast als een cof feeshop of drukke kroeg. In de Rot terdamse wijk Feijenoord veroorza ken de spontaan ontstane qathuizen zoveel overlast dat de gemeente een uitgebreid onderzoek naar de Soma lische gemeenschap is gestart. Re cent zijn twee qathuizen op grond van de horecawet gesloten. Omwo nenden klaagden over lawaai, seksu eel getinte opmerkingen tegen vrou wen die langs lopen en uitgespuug de qat op de straat. „Ze gaan het gedrag vertonen van een vervelende dronken vent die vrouwen naroept", zegt Barend Rombout, projectleider van het pro grammabureau Veilig, dat in Rotter dam met de bestrijding van overlast van qathuizen is belast. Rombout spreekt op basis van de eerste on derzoeksresultaten van een 'zorg wekkende situatie waarin de Soma liërs op dit moment in Nederland verkeren'. „Er zijn sociale achter standen, hoge werkeloosheid, een taalachterstand en als gevolg van dat alles heel veel vrije tijd. Als je die omzet in qatgebruik ontstaan er pro blemen." Rombout komt voor het onderzoek regelmatig bij Somalische gezinnen waarin het qatgebruik een ontwrich tende werking heeft. „De man is weg, de vrouw en kinderen zitten met de schulden, wonen in een slecht huis, er zijn opvoedingspro blemen." De projectleider ziet qat- kauwen als 'oorzaak én gevolg' van de problemen van Somaliërs. „Het is een katalysator. Als je al problemen hebt, ga je eerder qat gebruiken, en dat maakt de problemen vervolgens erger." Door qat-bladeren te kauwen proberen Nederlandse Somaliërs hun zorgen te vergeten. Minister Donner van Justitie wil de verslavende drug niet verbieden, maar het aantal probleemgebruikers groeit, en de overlast ook. „Het is net cocaïne." door Marioes de Koning Ali Yahye is Somaliër en werkt als consulent nieuwkomers bij de ge meente Rotterdam. Hij was betrok ken bij het opzetten van Somalische organisaties en was zelf ook be stuurslid van zo'n organisatie in Delft. Yahye ziet het qatgebruik on der Somaliërs toenemen. Het baart hem zorgen. „Steeds meer Somaliërs raken verslaafd. In Nederland heeft het qatgebruik een ontwikkeling doorgemaakt: toen de meeste Soma liërs hier begin jaren negentig kwa men, gebruikten jonge mannen en vrouwen het niet. Nu zie ik die ook steeds meer gebruiken. Het lijkt alsof het hier een steeds belangrijker on derdeel wordt van de Somalische le venswijze." Qatgebruik staat volgens Yahye een soepele integratie van Somaliërs in de Nederlandse maatschappij in de weg.Als je onder invloed van qat bent, raak je de realiteit kwijt. Je komt in een droomwereld terecht. Somaliërs fantaseren dan over het leven in Somalië en over hun toe komst. Ze zijn niet in staat deel te nemen aan de samenleving, ze isole ren zich." Yahye schat dat 20 tot 25 procent van de jonge Somaliërs qat kauwt. Onder oudere mannen ligt dat per centage op zeventig tot tachtig pro cent. „Hun kinderen belanden tus sen de Nederlandse samenleving en de Somalische opvoeding. Daardoor zijn ze moeilijk te corrigeren." Somalische jongeren figureren pro minent in de Nederlandse criminali teitsstatistieken. Uit het onderzoek 'Schimmige werelden' naar nieuwe etnische groepen en jeugdcriminali teit, gemaakt in opdracht van het wetenschappelijk bureau van het ministerie van justitie, blijkt dat jon ge Somaliërs (tussen 12 en 24 jaar) twee tot vijf keer zo vaak verdacht zijn van een delict als gemiddeld. Ook Rombout ziet dat het gebruik van qat toeneemt. „Van sociaal ge bruik wordt het problematisch ge bruik." De oncontroleerbare manier van handelen is volgens Rombout één van de problemen rondom het qatgebruik. Het leidt 'niet echt tot integratie', formuleert hij voorzich tig. En: „Dat een aantal er grof geld aan verdient, is zeker. Dat willen we ook nog eens gaan aanpakken, maar we gaan nu eerst voor de sociale be nadering." Niet iedereen durft met zijn naam in de publiciteit. „Het gebruik is be hoorlijk toegenomen", zegt een So malische onderzoeker die anoniem wil blijven. „Mensen die hier weinig mogelijkheden zien, zoeken hun toevlucht in qat. Zolang het traditio neel en met mate gebruikt wordt, is er niets mis mee, maai- de verslech terde sociale perspectieven hier ge ven het een andere wending." Hij omschrijft de ruimten waar gekauwd wordt als 'onhygiënisch' en noemt de manier waarop Somaliërs qat ge bruiken 'erger dan hasj gebruik'. Waarom beginnen de Somaliërs dan geen legale qatzaak, vergelijkbaar met een coffeeshop? „Hier moetje bij alles wat je begint diploma's heb ben en aan voorwaarden voldoen. Daar kom je niet doorheen." Hij ziet het als één van de redenen waarom veel Somaliërs uit Nederland naar Engeland vertrekken. „De regels zijn daar niet zo streng." Voorlichting Na een uitvoerige rondgang blijkt: zoveel Somaliërs, zoveel meningen over qat. Yahye is geen voorstander van een verbod, zoals de gemeente, waar hij werkt wél voorstaat. Hij ziet er juist meer in de verkoop uit het il legale cir cuit te halen en voorlich ting over qat te geven, maar weten schappelijk onderzoek dat daaraan ten grondslag kan liggen, ontbreekt. Het meest recente Nederlandse on derzoek is een literatuurstudie over qat door het Coördinatiepunt Assess ment en Monitoring nieuwe drugs (CAM). Het CAM valt onder de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Bij monde van inspecteur opiumwetzaken Wim Best conclu deert het CAM dat het middel slechts licht verslavend is en niet ge vaarlijk. „Het hangt ook af van hoe veel je eet, maar naar het gebruikers patroon hebben wij niet gekeken. Wij kijken alleen naar het stofje." Of mensen zich letterlijk suf kauwen en daardoor in de problemen ko men, is door het CAM dus niet on derzocht. Wel adviseert ook het co ördinatiepunt dat meer aan voor lichting moet worden gedaan. Qat (khat, of tsjaad) is een drug uit Oost-Afrika die in Nederland voor al door Somaliërs wordt gebruikt. Door op de bladeren en stelen van de plant Catha edulis te kauwen komen stoffen vrij met een stimu lerend effect. De bladeren zijn al leen te gebruiken als ze vers zijn. Gebruikers kauwen ze tot een bal en spugen deze daarna,uit. De sterkte van de bladeren hangt af van de groeiomstandigheden. De werkzame stof cathine is een amfetamine (nèt als cocaïne en speed), maar veel minder krachtig. Het kauwen leidt tot gevoelens van euforie. Gebruikers worden vaak heel spraakzaam en voelen geen vermoeidheid of honger. Als de qat is uitgewerkt slaat dit vaak om in loomheid en depressie. Ge bruikers klagen regelmatig over slaapproblemen en buikpijnen. De kans op lichamelijke verslaving is klein. Wel is het mogelijk geeste lijk verslaafd te raken. De risico's nemen toe bij regelmatig en lang durig gebruik. Oat is legaal in Nederland. In Frankrijk, Zwitserland, Italië, België en de Scandinavische landen is qat verboden. Machtige mannen namen Madeleine Albright niet altijd serieus De opmars van de huiscultuur in Leidse studentenhuizen Jan Rot is een ander mens geworden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1