ECONOMIE Numico stoot ook GNC af Fiscus eist namen van klanten escortservice5 Kleine en grote klussen vastgelegd in nieuw huurrecht Suriname krijgt dollar Laatste overgebleven vitamineconcern verkocht TUI stopt deze maand met Frits Bom Vakanties Hoogste gebouw ter wereld in Taipei Wat verandert er in de WW? Betaalmeester van Europa het nieuwe aartgezicht - Oud-verkeersminister Kroes is de nieuwe voor van het Nederlands vaart Overleg. Zij volgt Simons op die dit plat- eidde sinds het ontstaan 1. Door allerlei factoren terreuraanslagen dat jaar VS is het platform weinig juiten getreden. Kroes zal ezichtbepalende rol' gaan i in het publieke debat, het NLO. Het platform Q als doelstelling het poli- iestuurlijke draagvlak voor raartactiviteiten te verbre- laast luchtvaartmaat- pijen en luchthavens zijn 11 ferkgevers- en werkne- irganisaties aangesloten koepel. [oord steunt isioenfondsen De bevriezing van de kan de pensioenfondsen land veel geld opleveren, eringen van Ortec, een ibureau voor de pensi- ctor, wijzen in de richting miljard euro. De meeval len gevolg van de koppe- issen de lonen en de pen- oezeggingen. Volgens di- Boender levert ieder nt lagere loonstijging een w ling op van 1,5 miljard ip de pensioenrechten, in ook niet hoeven te wor- erhoogd. Op de premie- wordt ook nog eens per nt 1 miljard euro uitge- d. In de premies zitten in- ekosten ingebouwd op in toezichthouder PVK. teeltsector wacht groei - De Nederlandse sier- sctor zal in 2012 45 pro neer snijbloemen en pot- in verkopen dan nu. De al dan 7,4 miljard euro v jen, tegenover 5,1 miljard o| n2002. Vooral de export 1 tusland en het Verenigd nd ikrijk groeit de komende link, zo verwacht Bloe- ureau Holland. Ook de R e lidstaten van de Euro- Jnie kopen waarschijnlijk bloemen en planten. Het u baseert zijn prognoses verwachtingen van de jp in 26 landen die samen H rijn voor 97 procent van ort. In de sector werken ^4 mensen. N' coop pc's gestegen 10 vcham - De verkoop van en lijft sterk toenemen. Vol- be ijfers van het Amerikaan- pf erzoeksbureau IDC wer- in het derde kwartaal liljoen verkocht, 15,7 pro- ïeer dan in dezelfde pe- van 2002. In het eerste en eede kwartaal was er al lljS oei van circa 10 procent i. De sterke groei kwam al vooral door de toene- e vraag naar notebooks, al in Europa steeg de ap van deze minicompu- leer dan 50 procent. Ook jzenslag tussen compu- i03 rikanten trekt kopers, al- mh )C. Dell bleef marktleider 14 en aandeel van 17,4 pro- lewlett-Packard kwam N rbij en had eind septem- 1 procent van de wereld- in handen. Daarna volg- grote afstand IBM, Fu- ïmens en Toshiba. lot gascontract r ExxonMobil Olieconcern ExxonMo- at de komende 25 jaar sa- net de staatsonderneming Petroleum de Amerikaan- j-, rkt van vloeibaar gas uit voorzien. Het contract :en waarde van 12 miljard aldus het ministerie van ezaken van het Golfstaat- tar wordt naar verwach- 2010 de grootste produ- an vloeibaar gas met een e oductie van 30 miljoen en noorden van het land werelds grootste gasveld, eer dan 15 procent van de en wereldreserves her- Met het veld kan Qatar, echts 600.000 inwoners ?ti50 jaar vooruit. potheekrente t iets omhoog zaterdag l8 OKTOBER 2003 zoetermeer/anp - Voedingsconcern Nu mico stoot zijn laatste grote vitamine dochter af. Het concern verkoopt de Ame rikaanse vitamineketen GNC voor 750 miljoen dollar aan de investeerder Apollo Management. De verkoop levert Numico een boekverlies van 375 miljoen euro op, maar dat wordt beperkt door een belas tingmeevaller van honderden miljoenen. GNC werd in 1999 ingelijfd voor circa 2,5 miljard dollar. Vanwege tegenvallende resultaten heeft Numico de afgelopen jaren al fors afge schreven op de keten met 5750 vitami newinkels in de Verenigde Staten. Het vermogen komt door het afstoten van GNC 450 miljoen euro onder water te staan. Numico verwacht het vermogen binnen twee tot drie jaar weer op het droge te krijgen. Dat zal worden gefi nancierd uit de winst van het bedrijf. Daarbij steunt de onderneming hoofd zakelijk op babyvoeding, waar het van oudsher sterk in is, zoals potjes Olvarit, de graanmaaltijden Bambix, en klini sche voeding. GNC is een van 's werelds grootste be drijven in voedingssupplementen. Het bedrijf draaide in de eerste helft van 2003 een omzet van 625 miljoen euro en heeft 15.200 werknemers op de loonlijst staan. Met de verkoop van GNC heeft Numico al zijn belangrijke vitaminebedrijven buiten de deur gezet. Het concern be sloot eind jaren negentig fors in vitami nen te investeren. De expansiedrift in deze markt heeft Numico echter aan de rand van de afgrond gebracht. Grote investeringen in de Amerikaanse vitaminebedrijven Rexall Sundown en GNC bleken miskopen.,Rexall is in juni voor 250 miljoen dollar verkocht. Numi co verwierf dit bedrijf enkele jaren eer der voor circa 2 miljard euro. Nu beide grote vitaminebedrijven bui ten de deur zijn gezet, kan Numico zijn Amerikaanse divisie volledig opheffen. Daarmee moet het voedingsconcern wel wachten tot 3 november, de dag waarop de aandeelhouders zich over de verkoop uitspreken. Gisteren voorbeurs meldde Numico dat het in Europa ook een laatste belangrij ke stap heeft gezet in het afscheid van de vitaminen. Het concern heeft zijn Zweedse dochteronderneming Vitamex verkocht. Het Zweedse bedrijf Wilh. So- nesson betaalt 31 miljoen euro voor de ze onderneming. Vitamex maakt voedingssupplementen en heeft in Zweden 52 winkels. Het ver koopt ook producten via postorder, on der meer in Nederland onder de naam Sana Direct. Het bedrijf had in 2002 een omzet van 60 miljoen euro en heeft 300 mensen in dienst. den haag/gpd - Bedrijfsjurist De Lange van Hofstad Escort Service in Den Haag is boos op de Belastingdienst omdat de fiscus na een controle ver zocht een adressenlijst met klanten af te staan. „Dat heb ben we natuurlijk geweigerd. Als dat moet, is er geen man meer die een dame bestelt via een escortservice." De belastingcontrole had vo rige week plaats. De Lange: „Het was een reguliere con trole, daar heb ik geen pro blemen mee. Maar als ze na men, adressen en woonplaat sen willen hebben van onze klanten, dan vind ik dat een aantasting van de privacy." Hofstad Escort Service no teert adresgegevens als de call girl met een chauffeur naar de klant wordt gebracht. Volgens de jurist vertelde de Belastingdienst niet waarom ze zo'n overzicht wil hebben. „Ze zeiden dat het verplicht is. Ik weet dat dit niet zo is; ik draai al lang genoeg mee in dit circuit", aldus De Lange. Woordvoerster Voermans van de Belastingdienst kan door de 'huisregels' geen uitlatin gen doen het specifieke geval van de Haagse escortservice. Wel wil ze 'in algemene zin' kwijt dat controleurs aan de belastingplichtige zullen vra gen aan te tonen dat aftrek posten voor een juist bedrag zijn opgegeven. „De belastingplichtige moet aannemelijk maken bijvoor beeld reiskosten zijn gemaakt. Dat kan door taxibonnen, treinkaartjes of een rittenad- ministratie." De bewijslast ligt bij de belastingbetaler, aldus Voermans. De Lange zegt op korte ter mijn een gesprek met de Be lastingdienst te willen. „De privacywet wordt - als dit alle maal kan - gigantisch aange tast. Het is ook funest voor de escortbranche. Als het overleg met de Belastingdienst op niets uitdraait, dan ga ik naar de rechter", verzekert De Lan ge. enschede/gpd - Het leek zo'n goed idee, vakanties verkopen die door Frits Bom persoonlijk getest waren en voorzien van zijn 'goed hè'-keurmerk. Maar het publiek liet het afweten. De reizen die door de vroeger van tv bekende Vakantieman wer den aangeboden onder de pa raplu van Kras Ster Vakanties, werden nauwelijks geboekt. Terwijl het met Kras Ster Va kanties juist goed gaat. Frits Bom Vakanties stopt eind deze maand. Een woordvoerder van h,et TUI-concern, waaron der Kras Ster Vakanties valt, wil niet meer kwijt dan dat 'Kras per 31 oktober het contract in de huidige vorm opzegt'. Frits Bom Vakanties ging precies een jaar geleden met veel tamtam van start De reisbrochure was doorspekt met vele tientallen foto's waarop Bom de kwaliteit van het zwemwater leek te tes ten, of de buffetten in de hotels inspecteerde. Maar de boekingen liepen van meet af aan achter bij de prog noses. Mogelijk oorzaken zijn het te diverse aanbod (van Maastricht tot Thailand), of de extra's als een meereizend or kestje, waarvoor moest worden betaald. Frits Bom laat desgevraagd we ten nog in gesprek te zijn met TUI en Kras Ster Vakanties over voortzetting van de samenwer king. Hij wil niet ingaan op plannen over eventuele toe komstige samenwerking met anderen. „Dat zou niet chique zijn", aldus Bom. „Kras heeft me gevraagd mee te werken aan tv-programma's over rei zen." Frits Bom wil de komen de tijd nadenken over deze voorstellen. (advertentie) SZWnl Dan weet u het snel Taipei - De Taiwanese hoofdstad Taipei heeft giste ren de voltooiing van het hoogste gebouw ter we reld gevierd nadat bouwvakkers de pinakel op het 508 meter hoge Taipei loi-gebouw hadden ge plaatst. Het 91 verdiepingen tellende gebouw wordt volgend jaar officieel geopend. Het bouw werk is 50 meter hoger dan de Petronas Towers in Kuala Lumpur in Maleisië. De liften in Taipei 101 zijn de snelste ter wereld. De laatste meters tot de spits moeten met de trap gedaan worden. Critici maakten zich zorgen over het bouwen van zo'n hoge toren in Taiwan, dat geregeld door aardbe vingen wordt getroffen. Volgens de projectontwik kelaars is de dichtstbijzijnde breuklijn 200 meter verwijderd van het gebouw en is die al 45.000 jaar niet meer actief. Taipei 101 zal zijn titel niet lang behouden. Het Chinese Shanghai World Financial Center, dat in 2007 voltooid wordt volgens de bou wers nog hoger. Foto: Reuters/Simon Kwong Rotte kozijnen, lekkende dakgoten... Je zult er maar mee zitten. Sinds de invoe ring van het nieuwe huurrecht hebben huurders meer mogelijkheden om hun verhuurder achter de broek te zitten. Het woongenot van de huurder staat voorop. Lakse verhuurders kunnen voortaan een onderhoudsrekening van hun huurders verwachten. Huurders en verhuurders zijn samen verantwoordelijk voor het onderhoud aan een woning. Als huurder zorg je zelf voor klein onderhoud zoals het witten of behangen van binnenmuren, en je ver vangt ook zelf een versleten kraanleertje of doucheslang. Regelmatig was er on duidelijkheid over de vraag wat precies voor rekening van de huurder of de ver huurder kwam. Huurders kregen nogal eens klussen toegeschoven (of de kosten daarvoor) die eigenlijk bij de verhuurder thuishoorden. Die onduidelijkheid behoort tot het ver leden sinds de invoering van het nieuwe huurrecht, per 1 augustus van dit jaar. Tot het nieuwe huurrecht behoort ook het 'Besluit kleine herstellingen', een of ficiële lijst met de klusjes die je als huur der hebt te verrichten. In het huurcontract mogen geen bepalingen opgeno men zijn die in strijd zijn met dit besluit. Wel kan de verhuurder bepaalde klus sen op zich nemen en deze als servicekosten bij de huurder in rekening bren gen. Dat geldt bijvoorbeeld voor het jaarlijks vegen van schoorstenen of het schoonhouden van geza menlijke ruimtes, onder houd dat eigenlijk op het bordje van de huurder ligt. Groot onderhoud, zoals het schilderwerk buiten, onder houd aan dak en goten, het onderhoud van gas-, water- en lichtin stallaties, is voor rekening van de ver huurder. Een verhuurder moet een wo ning zonder gebreken aanbieden. Het is voor het eerst dat het begrip 'gebrek' bij wet is gedefinieerd. Het begrip reikt be hoorlijk ver. Een gebrek is elke omstan digheid waardoor de huurder niet het woongenot heeft dat hij in het algemeen van een goed onderhouden woning mag verwachten. Dat is niet alleen een lek kende dakgoot of schimmel op de mu ren, maar bijvoorbeeld ook ernstige ge- EIGEN BEURS Brerida van Dam luidsoverlast van de buren. Dan moet de verhuurder maar voor betere isolatie zorgen. Stel je hebt inderdaad hin der van rotte kozijnen of een slechte riolering. Wat doe je dan? Allereerst altijd goed communiceren! Laat de verhuurder schriftelijk weten wat er aan de hand is en geef hem de kans om het gebrek te herstellen. Geeft de verhuurder niet thuis, dan heb je bijvoor beeld de mogelijkheid om via de huurcommissie een huurverlaging aan te vra gen voor het feit dat er sprake is van ernstige onderhoudsgebre- ken. Maar daarmee is het gebrek nog niet verholpen. Ook kun je de verhuur der dwingen zijn verplichtingen na te komen. Dit móet via de rechter, wat na tuurlijk een erg grote stap is. Sinds de invoering van het nieuwe hum- recht is er een nieuwe en makkelijker mogelijkheid om als huurder je gelijk te krijgen. Als de verhuurder het onder houd niet uitvoert, kun je het als huur der zélf doen of laten doen en de kosten daarvan vervolgens in rekening brengen bij de verhuurder. Of de kosten in min dering brengen op de huur. Voorwaarde is wel dat je eerst de verhuurder schrifte lijk van het onderhoudsprobleem op de hoogte hebt gebracht, zodat die het ge constateerde gebrek binnen een redelij ke termijn kan (laten) herstellen. Als huurder heb je nog meer wapens achter de hand. Zo kun je een vergoeding eisen als je schade hebt geleden door het ge brek, bijvoorbeeld als een lekkende dak goot de vloerbedekking vernield heeft. Ook kun je voor de periode waarin de verhuurder verzuimt het onderhouds probleem aan te pakken, huurverminde- ring vorderen. Maar voor dit laatste is een gang naar de rechter noodzakelijk. Als je een van de bovenstaande stappen wilt ondernemen, is het zaak eerst goed (juridisch) advies in te winnen. Dat kan bij een bureau rechtshulp, sociale raads lieden, een advocaat of de Nederlandse Woonbond, die een brochure over on- derhoudsconflicten heeft uitgegeven, getiteld 'Onderhoud: afwachten, zelf (la ten) doen of afdwingen'. Neem nooit het besluit om zo maar geen huur meer te betalen, want dan loop je het risico uit huis gezet te worden. Meer info: www.woonbond.nl; www- .minvrom.nl; www.huurcommissies.nl Telting praat met de pers. Foto: GPD/Hijn Bijnen paramaribo/gpd - Suriname heeft drukkerij Joh. Enschedé gevraagd de nieuwe biljetten van 1 en 2,5 dollar te drukken. Als de Nationale Assemblée eind deze maand de wetswijzi ging voor de muntomwisseling goedkeurt, betalen Surinamers vanaf 1 januari niet meer met guldens maar met Surinaamse dollars. Alleen de 'muntbiljetten', zo ge heten omdat deze worden uit gegeven door de minister van financiën en niet door de presi dent van de Centrale bank: van Suriname, worden bij het Haar lemse bedrijf gedrukt. De bank biljetten die de Centrale Bank uitgeeft van 5, 10, 20, 50 en 100 dollar worden vervaardigd bij de Canadian Banknote. Ook zullen er net als voor de enorme geldontwaarding in de jaren tachtig weer muntjes in omloop worden gebracht. Het ene deel wordt geslagen door The British Royal Mint en het andere deel moet door de men sen zelf weer in omloop wor den gebracht. „Veel muntjes zinn nog in handen van het pu bliek. Met een stimulerings maatregel hopen we die weer in roulatie te brengen", licht An- dré Telting, president van de Centrale Bank van Suriname, toe. De voorbereidingen voor de omschakeling zijn al enkele ja ren aan de gang. „Al sinds mijn aantreden in 2000 zit het schrappen van drie nullen in mijn hoofd. We moesten alleen orde brengen in onze monetai re verhoudingen en onze finan ciële positie", zegt Telting. Door te hoge uitgaven verkeer de de Surinaamse regering in ernstige geldnood en werd geld bijgedrukt, wat tot een snelle geldontwaarding leidde. De in flatie moest de kop worden in gedrukt en de wisselkoers in rustiger vaarwater gebracht. Buitenlandse schulden - onder meer aan Ballast Nedam voor de bouw van de Jules Wijden- boschbrug over de Surinameri- vier - zijn de afgelopen drie jaar betaald of herschikt. En er zijn wetten gemaakt die de dollar moeten beschermen. Telting: „We hebben bijvoorbeeld schuldplafonds ingesteld voor de minister van financiën. Als hij die zonder toestemming van het parlement overschrijdt, hangt hem een 10 jaar cel en 2 miljard gulden boete boven 't hoofd." Drie nullen weg Duizend Surinaamse gulden zal op 1 januari één Suri naamse dollar worden. Maar het volk houdt zijn hart vast. Mensen zijn bang dat net als in Europa met de introductie van de euro alles duurder wordt Telting: „Maar wat in Europa met de prijzen is ge beurd, hoeft hier helemaal geen navolging te krijgen. Wij zijn maar een kleine landje en zitten niet in een eurozone met 12 landen en tientallen miljoenen inwo ners. Bovendien hanteren wij een simpele conversie verhouding. Eén op duizend, daar kan geen mens moeite mee hebben." ECONOMIE WIJZER Recentelijk werd bekend dat Nederland in 2002 opnieuw, per hoofd van de bevolking, de grootste netto contribuant aan de Europese Unie was. De ge middelde Nederlander droeg netto 130 euro aan de EU bij, terwijl de Duitsers netto maar 61 euro en de Fransen slechts 36 euro per hoofd betaalden. Velen van u vragen zich af hoe dit komt, aangezien Nederland toch niet zo veel welvarender is dan Duitsland en Frankrijk. De grote netto bijdrage van ons land vloeit vooral voort uit het gemeenschappe lijk landbouwbe leid - dat inmid dels geleidelijk aan wordt afgebouwd - en de steeds om vangrijker worden de structuur- en cohesiefondsen voor achtergeble ven Europese re gio's. Behalve voor Fle voland - dat tot 2007 nog een be perkt bedrag ont vangt - krijgt Ne derland allang geen regiosteun meer. Het zuiden van Europa is rijker bedeeld. Griekenland, Ita lië, Portugal en Spanje ontvan gen sinds hun EU-toetreding forse bedragen uit de structuur fondsen, terwijl wij hier toch niet echt kunnen spreken van arme landen. In sommige lan den - bijvoorbeeld Portugal - is de infrastructuur flink verbe terd en de groei verhoogd, ter wijl het Mezzogiorno in Italië nog steeds een achterbleven re gio is gebleven. In de ronde voor 2007-2013 gaan de structuurfondsen nog verder omhoog, waarschijnlijk naar 360 miljard euro voor de gehele periode, waarbij de nieuwe EU-lidstaten ongetwij feld een aanzienlijk beroep op deze fondsen zullen doen. Im mers, het bruto binnenlands product (bbp) per inwoner be droeg vorig jaar voor huidige EU-landen meer dan het dub bele van de meeste nieuwe EU- landen. Vooral het grote Polen, maar ook de Baltische staten, Honga rije, Tsjechië en Slowakije zul len hun deel uit de structuur fondsen zeker opeisen, terwijl de Zuid-Europese broeders hun claim hierop proberen te be houden. Een land als Spanje zal niet schuwen om zijn vetorecht hiervoor te gebruiken. Bij een nieuwe ronde zal dit bij ongewijzigd beleid betekenen Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg dat Nederland vanaf 2007 vol gens het Interdepartementale Beleidsonderzoek (IBO) Struc tuurbeleid in het perspectief van de uitbreiding van de EU uit ju ni 2001 (verricht door een werk groep van hoge ambtenaren met uw columnist als voorzitter) per jaar 100 tot 500 miljoen euro ex tra gaat betalen. Dit gaat zelfs de doorgaans genereuze Nederlan der te ver. Daarom heeft de werkgroep voor het toenmalige kabinet een aantal varianten uitgewerkt om de structuurfondsen beter be heersbaar te hou den. Deze varianten kwamen in het kort hierop neer, dat zij de verantwoorde lijkheid voor de ont wikkeling van ach tergebleven regio's in beginsel bij de landen zelf leggen. Als Italië en Spanje ervoor kiezen vooral te investeren in de infrastructuur in Mi laan, Rome, Barce lona en Madrid, dan is dat hun keuze maar daar hoeven wij dan niet aan mee te betalen. Het voorstel van de werkgroep was dan ook om in de toekomst alleen die lidsta ten regiosteun te geven van wie het bbp per hoofd duidelijk on der het EU-gemiddelde ligt. Dit zou er toe kunnen leiden dat de structuurfondsen vanaf 2007 beter beheerst kunnen worden door het ombuigen van deze geldstroom van het zuiden naar het oosten van Europa. Dit is de enige echte oplossing voor het idiote rondpompen van gelden, maar maakt weinig kans door de Zuid-Europese landen geaccep teerd te worden. Daarom kwam eurocommissaris Schreyer (begroting) vorige week met een voorstel om een automatische korting op de net to-contributie boven een be paalde grens voor alle nettobe talers vanaf 2007 in te voeren. Essentieel voor Nederland, dat vorig jaar 0,65 procent van zijn bbp aan Brussel afdroeg, is na tuurlijk waar de drempel vastge steld wordt. Als deze drempel 0,38 procent zou bedragen - het percentage van het bbp dat Duitsland in 2002 aan de EU betaalde - dan scheelt dat Nederland ongeveer 1 miljard euro per jaar. Bij een veel hogere drempel zal er slechts sprake zijn van een sym bolisch gebaar. Dan blijft Neder land tot 2013 toch nog de be taalmeester van Europa. „«'li

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7