Twaalf miljoen Irakezen wachten op werk VS en EU in clinch over Euro-leger BUITENLAND Drie verdachten moordzaak Cools spoorloos 'We willen wel werken, maar er is helemaal niks te doen' Bondsdag slikt harde sanering door Schroder Europeaan vindt religie belangrijker dan politiek Amerika vecht voor de Navo 'President van Bolivia treedt af Angstig spanning in India Bidden voor Moeder Teresa x-Siamese weeling uit coma kiLAS - Twee Egyptische jon- >ns die tot afgelopen zondag iet de hoofden aan elkaar za- n, zijn gisteren uit hun kunst- ïatig opgewekte coma ont- aakt. Dat heeft het Ameri- ianse ziekenhuis meegedeeld aar de intussen voormalige amese tweeling is geopereerd, et kan nog wel enkele dagen uren voordat beide jongens eer helemaal bij bewustzijn jn, aldus een zegsman van het nderziekenhuis in Dallas. }ud ondergoed liet importeren ar es salaam - Tanzania gaat invoer van gedragen onder- jed verbieden. De reden is in hygiënische aard. De mees- gebruikte kleding wordt uit eVS geïmporteerd. Behalve idergoed mogen vanaf vol- md jaar ook geen sokken, lusen of nachtgoed worden •ïmporteerd. amil-Tijgers aten kinderen vrij diombo - De Tamil-rebellen in ri Lanka hebben dertien ont- Derde kinderen vrijgelaten, at heeft UNICEF gemeld. De amil-Tijgers ontvoerden de nderen begin deze maand, og geen 24 uur nadat ze 49 an- ere kinderen hadden vrijgela- n. De rebellen, die vorig jaar en wapenstilstand sloten met regering, blijven kinderen ntvoeren, ook al staan ze on er grote internationale druk m daarmee op te houden. Bij- a vierhonderd ontvoerde kin eren zijn nog spoorloos. hina wil grootste euzenrad maken EiJiNG - Bemande ruimtevaart China niet genoeg. Het wil )k het grootste reuzenrad van la wereld bouwen. Een dag na- it China's eerste ruimtevaar- er na een vlucht van 21 uur eer op aarde landde, maakte et Chinese persbureau Xinhua ekend dat 's werelds hoogste uzenrad 210 meter hoog ordt, ruim 70 meter hoger dan o it huidige grootste rad - 'Het in Londen. Het Chinese d moet plaats bieden aan 720 lensen. De bouw begint vol- ;nd jaar en moet in 2007 zijn jltooid, het jaar voordat de n lympische Spelen naar China lusionist in kooi leeft problemen - Bijna zit het er op >or de Amerikaanse illusionist avid Blaine, die in Londen in E ill glazen kooi boven de ïeems hangt. Zondag mag hij uit, nadat hij 44 dagen zon- :r te eten in de kooi heeft ge- angen. Al die tijd dronk hij al en maar water. Gisteren eldde zijn woordvoerder dat j last heeft van hartkloppin- ;n en ademhalingsproblemen, e 30-jarige Blaine heeft ook st van een verslechterd zicht- irmogen. Allemaal verschijn- :len die ook bij hongerstakers orden waargenomen. Bijna 50.000 mensen kwamen de af- ilopen maand naar hem kij- Duitse circussen onder beesten - De Duitse Eerste Ka ler (Bondsraad) heeft gaat de igering vragen om een verbod het gebruik van dieren in rcussen. Volgens de Bonds- ad brengen circusdieren 90 ocent van hun tijd door in l'gfcoien en hebben ze te weinig ïtoegingsruimte. Slechts enke circussen hebben verwarmde interaccommodatie, terwijl ile nauwelijks een dierenarts Jinnen betalen. De Bondsraad lil met name het inzetten van ote dieren als olifanten en be- n tegengaan. nel vonnis voor oke-smokkelaars ULiPSBURG - Elf Slowaken en n ree Tsjechen die vorige aand op Sint-Maarten wer en betrapt toen ze met koffers >1 cocaïne op het vliegtuig aar Nederland wilden stap- ,n en, zijn tot dertig maanden ivangenisstraf veroordeeld, mdat de gevangenis van Sint- laarten overbevolkt is, hoeven veroordeelden maar tien laanden van hun straf uit te tten. legaten gered oor kustwacht ome - De Italiaanse kustwacht reft ten zuiden van Sicilië 25 ligranten gered van een wan- il bootje dat omsloeg toen de ustwacht naderde. Er werd >k een dode geborgen. Opva- "reden vertelden dat sinds hun rtrek uit Tunesië een volwas- ree en twee kinderen aan oord waren gestorven en over- »ord zijn gegooid. Omdat Sici- het dichtst bij Afrika ligt is t vaak de eerste stop voor il- alen die naar Europa probe- te komen. bagdad/ap - Met zijn honderden staan ze in de rij, in de ochtendhitte van Bagdad, hopend op een kans om een dag in de bouw te werken en zo een paar dollar te verdienen. Elders probeert een werldoze ingenieur op straat thee te slijten, voor een paar cent per glas. Fortuinlijker Irakezen krij gen een bezem uitgereikt om de straat te vegen. De Amerikaanse bewindvoerder Paul Bremer, die er een gewoonte van maakt problemen simpel weg niet te noemen, wees vorige week op de her opende winkels en de drukke straten van Bag dad. „Iedereen kan zien dat de wielen van de bedrij vigheid draaien", zei hij bij de presentatie van een rapport over de staat van de Iraakse econo mie na een half jaar Amerikaanse bezetting. De miljoenen werklozen kwamen in Bremers rapport niet voor. Maar Irakezen zien hen overal: op straat, in hun eigen huis. Het Iraakse ministe rie van arbeid schat het aantal werklozen op 12 miljoen, oftewel 70 procent van de beroepsbevol king. „Dit is ons grootste probleem", zegt onder minister van arbeid Nouri Jafer. Met de val van het regime van Saddam Hussein werd Irak een land van werklozen. Ministeries werden in brand gestoken, staatsbedrijven sloten de deuren en olie-installaties werden geplun derd. Een van Bremers eerste beleidsdaden na zijn aantreden in mei was het ontbinden van het leger en de politie. Dom, zegt Jafer. „Dit leidde tot nog meer werkloosheid. Saddam Hussein had meer dan een miljoen mensen in de veiligheids diensten." Een politiemacht is weer in opbouw. Zo'n 40.000 agenten zijn weer in dienst genomen. Het nieu we Iraakse leger daarentegen verkeert nog in em bryonale toestand, met welgeteld één bataljon van zevenhonderd man. Sommige staatsbedrijven zijn weer open, maar de zware industrie ligt nog altijd op zijn gat. De Amerikanen financieren 340.000 noodbanen. Dat komt er meestal op neer dat Irakezen a raison van drie dollar per dag de straat vegen of ver waarloosde irrigatiekanalen uitbaggeren. De Amerikanen hebben prachtige plannen voor arbeidsbureaus, die banen moeten vinden voor werklozen en hen desnoods omscholen. Zo'n 350.000 voormalige soldaten en officieren zitten al in de computer. Er is echter een probleem: er is geen geld. Sinds juli geldt voor de Iraakse mi nisteries een personeelsstop. Mensen die wel een baan hebben bij een minis terie zijn zelden aan het werk. Bij het ministerie van volkshuisvesting staan tientallen werkne mers dag in dag uit urenlang met elkaar te klet sen. Er is een tekort aan bureaus, en belangrijker: er is geen werk. „We willen wel, maar er is niets te doen", zegt de 21-jarige Rabad Hussein. De „draaiende wielen" van Bremer blijken in veel gevallen een illusie. Onder Saddam was het allemaal beter, vinden sommige van de mannen die dag in dag uit op het Tayeran-plein samenkomen in de hoop zich een dag lang voor twee dollar in het zweet te mo gen werken in de bouw. Die hoop is meestal ver geefs: er wordt in Bagdad weinig gebouwd. „Vóór de oorlog had iedereen een baan", zegt Khalaf Jassim, een 57-jarige man die vanuit het zuiden van Irak naar Bagdad is gekomen in de hoop een manier te vinden om zijn negen kinderen te on derhouden. Kolonel James Otwell, een Amerikaanse adviseur van het ministerie van arbeid, heeft een minder zonnige kijk op de staat van de economie ten tij de van Saddam. De Baath-partij bouwde een ver zorgingsstaat op, maar na twee decennia oorlog en internationale sancties was daar weinig van over, zegt Otwell. De salarissen daalden en veel Irakezen verloren hun baan. De middenklasse raakte ernstig verarmd. Het moet komen van particuliere investeerders, zegt Otwell. Staatsbedrijven moeten worden ver kocht - bij voorkeur aan Iraakse of Arabische in vesteerders, anders aan westerse. Het idee heeft ook aanhangers onder de mannen op het Tayeran-plein. „Als de buitenlandse bedrijven naar Irak komen vinden we werk", zegt de 40-ja- rige Un Holam Sajid. Ook de Iraakse bestuursraad streeft naar het aan trekken van buitenlandse investeerders. Onder minister Jafer is echter realistisch genoeg om toe te geven dat die bepaald niet in de rij staan. De ene aanslag na de andere in combinatie met de welig tierende criminaliteit, met name in Bagdad, houdt de investeerders weg. Steeds meer jonge werklozen sluiten zich aan bij misdaadbendes - het is een neerwaartse spiraal. Privatisering van de Iraakse staatsbedrijven gaat zeker vier jaar duren, schatten de Verenigde Na ties. En in de tussentijd? Jafer weet het ook niet. „Ik heb de bestuursraad het idee aan de hand ge daan om iedereen honderd dollar te geven, als een soort cadeautje voor ramadan", zegt Jafer. De ramadan begint eind deze maand. Maar ook het ministerie van arbeid weet niet wat het moet doen om banen te creëren. „Heeft u misschien ideeën? Ik zou ze graag willen horen." ioi gesneuvelden Het aantal Amerikaanse militairen dat in Irak is gedood sinds het officiële einde van dé oorlog op 1 mei staat nu op 101Gis teren sneuvelden drie sol daten tijdens een aanval in Karbala en werd een militaire politieman doodgeschoten in Bag dad. Bij de 101 gesneuvel de Amerikanen zijn de militairen die omkwamen door ongelukken of zelf moord pleegden niet meegeteld. Daarnaast raakten nog 650 Ameri kaanse militairen gewond. In diezelfde periode zijn elf Britse militairen ge dood. Over het aantal burgerslachtoffers sinds 1 mei zijn geen cijfers be kend. berlijn/gpd - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder heeft gisteren zijn harde her vormingsplannen door de Bondsdag geloodst. Een over winning die hij alleen maar binnenhaalde omdat hij met af treden dreigde als het parle ment 'Agenda 2010' zou af stemmen. Schroder riep de oppositie op de maatregelen, die een ingrij pende hervorming van de ar beidsmarkt tot doel hebben, niet te blokkeren in de Bonds raad, de Eerste Kamer. De con servatieven hebben in de Bondsraad een meerderheid. De christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP hebben al aangekondigd dat ze dat juist wel gaan doen. Voor de christen-democraten, die re cent hun eigen hervormings voorstellen bekend maakten, heeft Schroder teveel water bij de wijn gedaan in zijn toezeg gingen aan de 'oude linksen'. De acht wetsvoorstellen, waar over gisteren werd gestemd, vormen samen de kem van Schröders 'Agenda 2010'. Die hervormingsvoorstellenmoeten de stugge Duitse arbeidsmarkt versoepelen en de werkloos heid terugdringen. De werk loosheid in Duitsland ligt op tien procent. Werklozen zal het minder een voudig worden gemaakt om passende arbeid af te wijzen. Ook wordt de hoogte en de duur van werkloosheidsuitke ringen bekort. Bovendien zal veel meer dan nu het geval is de nadruk komen te liggen op snellere en efficiënte arbeidsbe middeling. Opmerkelijk was dat in het Bondsdag-debat regelmatig de Nederlandse situatie ten voor beeld werd gesteld. 'Supermi nister' Clement (SPD, economi sche zaken en werkgelegen heid), die goed bekend is met de Nederlandse omstandighe den, denkt met de maatregelen de werkloosheid met zo'n 15 tot 20 procent te kunnen terug dringen. Ter stimulering van de con junctuur werd ook besloten om per 1 januari de inkomstenbe lasting drastisch te verlagen. Duitse belastingbetalers gaan er gemiddeld tien procent op vooruit. De laagste belasting schaal daalt van 19,5 naar 15 procent en het toptarief van 48,5 naar 42 procent. Hier staat tegenover dat veel aftrekposten en subsidies, waaronder een ei gen huis-toelage worden ge schrapt. istanbul/anp - De meeste Eu ropeanen vinden religie belang rijker dan politiek en beschou wen zichzelf als religieus. Maar de officiële leer van kerken is niet meer bepalend voor hun morele gedrag. De meerderheid laat zich bij ethiek leiden door het eigen geweten, waarbij om standigheden en niet langer principes een cruciale rol spe len. Dat blijkt uit de jongste uitkom sten van de zogeheten Europe se Waardenstudies, waaraan sinds 1978 tienduizenden men sen in Europa hebben deelge nomen. De Belgische godsdienstsocio loog dr. J. Kerldiofs presenteer de de resultaten gisteren in Is tanbul tijdens de tweedaagse dialoog tussen de Orthodoxe Kerk en de Europese Volkspar tij/Europese Democraten (EV- P/ED). Het belang van religie is tussen 1990 en 1999 iets afgenomen in West-Europa, maar juist toege nomen in het zuiden, oosten en noorden van Europa. Dat is vol gens Kerkhofs in tegenspraak met de veelgehoorde opvatting dat de secularisatie geleidelijk steeds verder in de samenleving doordringt, waardoor religie op termijn mogelijk zou verdwij nen. Ongeveer 77 procent van de Europeanen zegt in God te ge loven. Maar dat is een „anonie me God", aldus oud-hoogleraar theologie en sociologie Kerk hofs. Zo'n 41 procent gelooft in een persoonlijke God en 33 procent in een levenskracht. In Nederland gelooft 61 procent in God en 39 procent niet. rome - Nonnen van de orde van Moeder Teresa, de Missionarissen van de Liefdadigheid, zijn diep in gebed in Rome, waar gisteren een speciale dienst werd gehouden voor Moeder Teresa. Morgen wordt ze door paus Johannes Paulus II zalig verklaard, de eerste stap naar de heiligverklaring. Het is het hoogtepunt van de viering van het 25- jarig pontificaat van de paus. Maar niet iedereen is daar gelukkig mee. Om heilig te kunnen worden moet Moeder Teresa een wonder zijn toegeschreven. In haar geval is het de wonderbaarlijke genezing van kanker van een jonge vrouw in India. De vrouw, Monica Besri, zou zijn genezen nadat ze met een amulet van Moeder Teresa had gebeden. Maar volgens artsen is ze genezen door de medicijnen die ze kreeg voorgeschreven. Foto: Reuters door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Amerikaanse rege ring oefent zware druk uit op Eu- rdpa om de plannen voor een Eu ropese defensie - naast de Navo - af te zwakken. Vooral de Brit ten worden zwaar onder druk gezet om niet mee te werken aan een zelfstandig Europees le ger. De Amerikaanse Navo-ambas- sadeur Burns noemde de plan nen voor een Euro-leger deze week 'de grootste bedreiging voor de toekomst van de Navo'. Binnen de EU groeit de irritatie over de Amerikanen die zich, zoals een diplomaat het uit drukt, 'niet moeten bemoeien met plannen waarover de EU- landen het nog niet eens zijn." Op verzoek van de Bums wij den de Navo-ambassadeurs maandag een extra vergadering aan het vraagstuk van de Euro pese defensie. De Amerikanen willen hun greep op wat er op militair ge bied in Europa gebeurt niet los laten. Maar Frankrijk, dat zo weinig mogelijk met de Ameri kanen te maken wil hebben, en Duitsland sleutelen aan een ei gen Europees leger, met een ei gen hoofdkwartier in België. In het centrum van het conflict bevindt zich de Britse premier Tony Blair, die zowel de Ameri kanen als zijn Europese part ners te vriend wil houden. Om Groot-Brittannië tegemoet te komen, hebben Duitsland en Frankrijk het 'eigen' EU-hoofd- kwartier inmiddels stilletjes van tafel laten verdwijnen. In Amerikaanse ogen verzwakt een zelfstandig Europees leger het bondgenootschap. Boven dien beschouwt de Amerikaan se minister van defensie Rums feld de Navo graag als zijn mili taire 'gereedschapskist', waar uit hij naar believen kan putten. Die arrogante houding heeft veel kwaad bloed gezet. Nog steeds zijn de Europese bond genoten niet vergeten hoe de VS na de aanslagen van 11 sep tember de Navo links liet lig gen, en in plaats daarvan de oorlog in Afghanistan begon met een coalitie van landen die 'mee wilden doen'. „Trouw wordt in Washington niet be loond", schampert een Navo- diplomaat. Tijdens de Europese top in Brussel benadrukte de Franse president Chirac deze week dat een Europese defensiemacht zonder Britse deelname van geen enkele waarde is. Blair, op zijn beurt, erkende dat het nodig is een Europese strijdmacht te hebben voor het geval de Navo niet kan ingrij pen, maar benadrukte dat zo'n Europees leger altijd onderge schikt moet zijn aan de Navo. Ook premier Balkenende denkt er zo over. la paz/ap - President Gonzalo Sanchez de Lozada heeft na weken van protesten tegen zijn beleid besloten af te treden, zo heeft oud-president Jaime Paz Zamora gisteravond gezegd. Paz Zamora, een politieke bondgenoot van Sanchez de Lozada, noemde het een „pa triottisch besluit". Op vragen van journalisten of dat beteken de dat hij ging aftreden, ant woordde Paz Zamora: „Jullie zijn intelligente mensen. Jullie weten wat dat betekent." Het besluit van de president volgt op weken van protesten tegen zijn plannen om aardgas te verkopen aan Mexico en de Verenigde Staten. Bij de protes ten zijn volgens mensenrech tengroepen minstens 65 men sen omgekomen. Gisteren ver loor de 73-jarige president - een van de rijkste mannen in Bolivia - politieke steun toen de belangrijke coalitiepartner zich terugtrok uit het kabinet. ayodja - Kinderen gluren vanachter gordijn naar politieagenten die hindoe-activisten arresteren in Ayodja in India. Het kwam daar gisteren weer tot hevige onlusten tussen hindoes en moslims. De hindoes willen een tempel ter ere van hun god Ra- ma bouwen op de plaats waar in de zestiende eeuw een moskee stond. De demonstratie werd door de politie hardhandig uiteengeslagen. Met rubberkogels en traangas ging de politie de hin does te lijf. Er zouden meer dan 600 arrestaties zijn verricht. Ayodja is al tientallen jaren het toneel van godsdienstige twisten. Foto: AP Geruchtmakend proces over moord Belgische politicus begonnen door onze correspondent Pascale Thewissen luik - Drie verdachten van de moord op de Waalse socialist en Belgisch minister van Staat André Cools zijn spoorloos. Dat bleek gisteren op de eerste dag van het geruchtmakende pro ces tegen de acht vermoedelijke daders voor de rechtbank van Luik. De zoon van Cools is woedend. Hij vindt dat justitie veel te laks is geweest en de betrokkenen al jaren geleden had moeten op sluiten. André Cools werd in de vroege ochtend van 18 juli 1991 dood geschoten op een parkeerplaats in Luik. Zijn maitresse Marie- Helene Joiret raakt bij de aan slag zwaargewond. De acht beklaagden zijn alle maal afkomstig uit de entoura- André Cools Foto: EPA ge van Alain van der Biest, no toir alcoholist en vermaledijde minister in de Waalse regering die nauwe contacten onder hield met het Luiks/Italiaanse misdaadmilieu. Hij was (te recht) bang dat Cools hem aan de kant wilde schuiven. Van der Biest pleegde vorig jaar maart zelfmoord. In zijn afscheids brief beweerde hij onschuldig te zijn. Meest prominente verdachte is oud-politieman en secretaris van Van der Biest, Richard Taxquet. Ook de chauffeur van Van der Biest, Pino di Mauro, staat terecht. Hij is door de twee Tunesische moordenaars herkend als de man die hen in huurde om 'een Luikse drugba ron' om te leggen. De twee Tu- nesiërs zelf werden 1998 in ei gen land veroordeeld tot twin tig jaar cel voor de moord op Cools en tot vijf jaar voor po ging tot moord op Joiret. De beklaagden moesten zich 'gisterochtend melden bij de ge vangenis van Lantin. Domenico Castellino, die het contact legde met de twee Tunesische huur moordenaars en de enige be schuldigde die zijn aandeel in de moord heeft bekend, liet verstek gaan. Hij houdt zich schuil op Sicilië. Italië levert geen onderdanen uit aan ande re Europese lidstaten. Ook Co- simo Solazzo, die de twee huur moordenaars onderdak ver schafte tijdens hun verblijf in België, is op de vlucht. Zijn ad vocaat heeft geen idee waar hij uithangt. Derde afwezige is Carlo Todarello, de zware jon gen die meteen na de moord uit de school klapte over de be trokkenheid van. Volgens zijn advocaat weet ook zijn familie niet waar is. Ze zouden het erg ste vrezen. De zoon van André Cools, Mar cel, uitte gisteren forse kritiek op het Luikse gerecht. Volgens hem heeft justitie de beklaag den veel te lang op vrije voeten gelaten. De familie Cools be twijfelt bovendien of wel alle schuldigen aan de moord op de Waalse socialistenleider terecht staan. Volgens Marcel Cools hadden de medewerkers van Van der Biest er geen direct be lang bij om Cools uit de weg te ruimen. Hij vermoedt dat ze werden gemanipuleerd. „Mijn vader had vele vijanden. Ik denk dat zijn dood veel meer mensen goed uitkwam." Het proces voor de Luikse rechtbank gaat waarschijnlijk meer dan acht weken duren. Er zijn meer dan vierhonderd ge tuigen opgeroepen. Een uit spraak wordt voor kerstmis ver wacht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5