f Zalm: Het is slikken of stikken BINNENLAND Onderzoek naar sabotage bij aanbesteding hidpnet C2000 Vraagtekens bij ruimere bevoegdheden politie Zondag open! van tiHMWh Zweven met Rolf Benz L Nokia: explosie door nepbatterij Holbewoner wil erfenis nalaten bij Van Til Onderzoek naar rellen bij NEC 'Ze komt nu thuis bij haar vader' juwe tips in lk-Vaatstra Warden - De politie heeft de sluiting van het onder- naar de moord op Marian- latstra 44 nieuwe tips ge in. Twee politiemensen en ze na. De 16-jarige Ma- ie Vaatstra uit Zwaagwest- werd in 1999 in de nacht april in een weiland bij dooster verkracht en om ven gebracht. De dader is gevonden. Het OM zette iderzoek op 1 juli stop. ndelpad hangmatten incen - Wandelaars kun- anaf volgende week op riginele manier genieten Ie natuur. Staatsbosbeheer langs een nieuwe wandel- op de Gronings-Friese vier hangmatten opge ien. De wandelroute is zo [ïstrueerd dat die op blote n afgelegd kan worden. orderlingen konder oud iT - Noorderlingen van 65 i ouder leven langer in gezondheid dan hun Jsgenoten in de zuidelijke icies van Nederland. De ïen beginnen er gemid- een halfjaar later te tobben ïun gezondheid, voor i* ven is het verschil zelfs aar. Dat blijkt uit een stu- on instituut NIVEL. apen slachterij met met TSE graftdijk - Bij een slach- In het Noord-Hollandse Graftdijk zijn bij twee ter aangeboden schapen lijnselen van TSE gecon- rd. TSE is een verzamel- van besmettelijke aan- ngen van het zenuwstel- e twee verdachte dieren en deel uit van een grote tij. Alle dieren zijn uit jrg vernietigd zenden bele boetes farden - In de regio Haag- n hebben 7021 mensen de pen dagen twee bekeu- i in de bus gekregen voor irkeersovertreding. Dat een woordvoerster van intraal Justitieel Incasso u (CJIB) in Leeuwarden f d, Het CJIB heeft er 'gi- 6ch'veel telefoontjes over fc- „Mensen die de boete Jr keer hebben betaald, krij- e helft teruggeboekt", al en woordvoerster. I van den Berg A-lijstrekker zaterdag l8 OKTOBER 2003 aag - PvdA'er Max van lerg is tot lijsttrekker geko- oor zijn partij bij de Euro verkiezingen in juni vol- jaar. Hij is nu fractievoor- van de PvdA in het Euro parlement. Van den Berg 70 procent van de stern en won het van Tineke enbos (oud-minister van er) en Maartje van Putten europarlementariër) blijfstitel »r slachtoffer ,g - Personen die voor irblijf in Nederland af- ijk zijn van hun partner linnen die relatie (seksu- Jiishandeld worden, kun- 'oortaan een zelfstandige jfstitel krijgen. Minister ink van Vreemdelingenza- Integratie is van plan ienfantoonbaar huiselijk ge- ng als reden voor een voort- is i verblijf toe te staan. De 1161 iter komt hiermee tege- aan twee PvdA-moties die gelopen jaar werden aan- o- ku-K, „Z 111 i hilt1 door Ferdi Schrooten den haag/gpd - Het ministerie van binnen landse zaken laat onderzoeken of TetraNed, een joint-venture van KPN en ,Getronics, in 2001 semafoons van een concurrent heeft ge saboteerd. TetraNed zou daarmee het con tract voor 33.000 semafoons voor het hulpnet C2000 hebben veiliggesteld. De piepers van de concurrent, het Tilburgse NMA-Ecom, vertoonden in de testfase storingen. De semafoons zijn bestemd voor vrijwillige brandweerlieden en ambulancemedewerkers, die daardoor altijd en overal in Nederland kunnen worden opgepiept. TetraNed ontkent de sabotage. Maar direc teur Jan Otten van NMA-Ecom presenteert als bewijs een onderzoek van een ingenieursbu reau uit Wormerveer, dat ook in het bezit is van deze krant. Het bureau concludeert dat een medewerker van TetraNed eind 2001 een code aan het radiosignaal heeft toegevoegd. Daardoor kwamen op de semafoons van NMA-Ecom opeens onverklaarbaar vermink te berichten binnen. De piepers van TetraNed hadden nergens last van. Het Tilburgse bedrijf voelde nattigheid en schakelde het ingenieursbureau in. Dat on derschepte met een scanner nog tijdens de testfase stiekem het radiosignaal en analy seerde dat. Otten: „Als we dat niet hadden ge daan, waren we er nooit achter gekomen." Na het onderzoek door het ingenieursbureau kon NMA-Ecom zijn piepers aanpassen en werkten ze weer goed. Otten komt met zijn beschuldigingen omdat hij heeft vernomen dat het ministerie van binnenlandse zaken komende week de op dracht gunt aan TetraNed. De aanbesteding heeft een waarde van naar schatting twee k drie miljoen euro. Volgens het ingenieursbureau kon de Tetra Ned iets aan het signaal veranderen, omdat dat bedrijf al in 1999 opdracht kreeg de infra structuur voor C2000 op poten te zetten. De semafoons werden in 2001 getest bij de Am sterdamse brandweer: „Ik neem aan dat me dewerkers van TetraNed er niet bij gebaat zijn dat andere piepers vol lof worden bezien. Welke pet draagt zo'n persoon tijdens de tests", zegt Otten. Bij KPN en TetraNed is met verbazing gerea geerd op de beschuldiging van sabotage. „De rol van TetraNed was tijdens de testfase be hoorlijk beperkt", zegt een woordvoerder. „Het bedrijf was geen operator van het net werk en heeft de tests ook niet gedaan. Tetra Ned was dus helemaal niet in staat te sleute len aan het netwerk." Directeur Veiligheid, Informatiebeleid en Pro jecten Gronsveld van het ministerie van bin nenlandse zaken spreekt niettemin van een 'buitengewoon riskant verhaal'. Hij durft de beschuldiging niet af te doen als een 'india nenverhaal'. „We weten gewoon niet of het waar is. Daarom hebben we gevraagd om een onderzoek door het projectbureau dat de aanbesteding heeft gedaan." Volgens Gronsveld is de test niet de reden dat NMA Ecom de opdracht niet krijgt. Het Til- burgs bedrijf zou te klein zijn geweest voor de opdracht. Otten begrijpt dit niet. „We leveren ook producten en diensten aan KLM, de NS en Lufthansa. Dat zijn toch ook geen kleine jongens." helsinki/afp/anp - De explosie van een mobiele telefoon van Nokia waardoor onlangs een jongen in Hengelo gewond raakte, is veroorzaakt door een namaakbatterij. Dat heeft het Finse bedrijf gisteren bekend gemaakt op basis van eigen on derzoek. Begin oktober liep de jongen brandwonden op toen zijn mo bieltje explodeerde. De Consu mentenbond eiste een onder zoek. Het was voor zover be kend de tweede keer dat een gsm-toestel van Nokia in Ne derland ontplofte. Eerder ge beurde dat in Amsterdam bij een vrouw, die brandwonden in haar gezicht en nek opliep. Nokia weet het incident in Am sterdam aan de batterij in het toestel. Volgens het bedrijf was dat een niet-originele merkbat- terij. Volgens Nokia heeft het incident in Hengelo een soort gelijke oorzaak. De telefoon die in de broekzak van de super marktmedewerker zat, had vol gens de Consumentenbond echter wel degelijk een origine le batterij. Nokia betwist de lezing van de Consumentenbond. „Een on derzoek door Nokia-experts heeft duidelijk bewijs opgele verd dat de batterij van het inci dent niet een Nokia-batterij was", aldus een verklaring van het bedrijf. Recentelijk heeft Nokia twintig soortgelijke inci denten onderzocht. Onderzoek wees steevast uit dat de explo sies waren veroorzaakt door na- maakbatterijen. Deze batterijen zijn kwalitatief veel minder en vliegen snel in brand. walem - Frans Marx (65) woont al veertien jaar in zijn kleine, zelf uit gehakte grotwoning in de Schaelsberg bij het Zuid-Limburgse Walem. Nu hij weet dat hij binnenkort doodgaat aan maagkanker wil hij er alles aan doen om zijn 'erfenis' na te laten als speelgebied voor kinderen. Zijn hond Skippie is ook oud en versleten. Die gaat met hem mee, denkt Frans. Hond Django gaat naar een boerderij en eekhoorn Sjuulke, die hij met het flesje grootbracht, krijgt ook een andere verzorger. Het enige waar hij zich nog zorgen over maakt, is zijn grot. Hij wil dat kinderen straks zijn paradijsje kunnen kampe ren. Foto: GPD/Harry Heuts den haag/gpd - Alle toezeggin gen van het kabinet om de be zuinigingen op WAO en WW te verzachten zijn van tafel als de FNV-leden het najaarsakkoord van afgelopen dinsdag afkeuren. „Het kabinet dient alle bezuini gingsplannen op de WAO en WW dan gewoon weer in", dreigde vice-premier Gerrit Zalm de vakbondsleden gisteren na afloop van de ministerraad. Volgens Zalm is het uitgesloten dat het kabinet opnieuw met de vakbeweging en de werkgevers om de tafel gaat zitten als het najaarsakkoord wordt getorpe deerd. „Dat zou betekenen dat we een beloning zetten op dit soort gedrag; keur het akkoord af om zo nog meer binnen te halen. Dat gaan we niet doen." Volgens de vice-premier heeft het kabinet enkele 'forse con cessies' gedaan. „Ik kan u ver zekeren dat ik daar ook op ben aangesproken, vandaag in de ministerraad. Zo viel het bij sommige collega's slecht dat we hebben toegegeven op het punt van de WAO. Alle werknemers die straks in het nieuwe stelsel gedeeltelijk arbeidsongeschikt worden, behouden toch een uitkering, zoals de bonden wil den. Maar de kritiek van mijn collega's is voor mij geen reden het akkoord maar af te blazen." Tijdens het najaarsoverleg kwa men kabinet en sociale partners overeen dat de lonen in 2004 bevroren worden. Behalve de concessies bij de WAO, heeft het kabinet beloofd van zijn plan af te zien vertrekpremies bij ontslag voortaan te korten op de WW-uitkering. Ook trekt het 200 miljoen euro uit om de ziekenfondspremies volgend jaar te verlagen. Verder is afgesproken dat de lo nen ook in 2005 gematigd blij ven, maar dan moet het kabinet eerst met een nieuwe regeling komen voor vut en prepensi oen. Het kabinet heeft toege zegd de voorgenomen afschaf fing van de fiscale voordelen voor het eerder stoppen met werken af te zwakken. Sommige FNV-leden nemen het de lei ding van de vakcentrale kwalijk dat zij geen hardere afspraken hebben gemaakt over dit voor veel werknemers zo wezenlijke punt. De leden moeten zich tussen 23 en 31 oktober uit spreken over het akkoord. Volgens Zalm hoeven zij zich geen zorgen te maken en is het kabinet bereid over de brug te komen. „Er is voor 2005 zo'n 500 miljoen euro gereserveerd voor een overgangsregeling in de vut en een uitbreiding van de levensloopregeling." Volgens Zalm waren collega's van andere landen zeer onder de indruk'. „Ze zeiden niet te Eerwachten dat zoiets in hun land zou lukken." door Petra Huijser den haag - Grijpt Big Brother de macht in Nederland nu poli tie en justitie de mogelijkheid krijgen om in bepaalde gevallen privacygevoelige informatie over het seksuele leven, de ge zondheid of de godsdienst van een verdachte op te vragen? Zonder goede controle bestaat dat gevaar volgens deskundigen inderdaad. „Wie houdt eigenlijk bij wat mijn seksuele voorkeur is", vraagt informatiedeskundige Roger Vleugels zich af. „En waar denkt de overheid te ach terhalen hoe het met mijn ge zondheid is gesteld?" Het is zijn eerste, instinctieve reactie op het wetsvoorstel dat het kabinet gisteren naar buiten bracht. Daarmee krijgen alle opspo ringsambtenaren in Nederland de mogelijkheid om gegevens van mensen op te vragen, zoals een rekeningnummer bij bank of giro. Een officier van justitie kan toestemming geven om in formatie op te vragen over bij voorbeeld het reisgedrag van een verdachte. Gevoelige infor matie, zoals over iemands sek- (advertentie) Door de aluminium voeten lijkt de serie 6300 te zweven in de ruimte. Optisch bedrog, maar tegelijk een visueel meesterwerk. Ruimte is er ook in overvloed voor wie zich neervlijt in de kubistische vormen met hun luxueuze kussens. Zo luchtig kan wonen zijn. suele leven, mag opgevraagd worden in zaken die 'de rechts orde ernstig hebben geschokt'. „Er zitten echt allerlei risico's aan deze wet als niet heel goed is vastgelegd bij welk delict de politie mag kijken naar ie mands seksuele geaardheid", denkt Vleugels. „Dan maakt het Europese gerechtshof er korte metten mee, want dat is heel stellig in zijn eis voor heldere richtlijnen." Sowieso vreest Vleugels voor de controle op het gebruik van de wet. „Politie en justitie houden er niet van als er restricties zijn." Het College ter Bescherming van de Persoonsgegevens is minder somber gestemd. Gert Onne van de BQashort is juist te vreden dat nu eindelijk eens zwart op wit staat wat er juri disch wel en niet mag bij het opvragen van gegevens. „Daar mee is er zekerheid en weet ie dereen waar hij aan toe is." Wel vindt hij dat de politie nu wel heel veel mogelijkheden krijgt om informatie op te vra gen. „Maar goed, het is nu een maal lastig om vooraf te zeggen welke gegevens nodig zijn in een onderzoek. En we hebben de toezegging dat regelmatig wordt gekeken waarom bepaal de informatie is opgevraagd en wat er uiteindelijk mee is ge beurd. Dat vinden wij ook een belangrijke voorwaarde." Die toezegging stelt Maurice Wessling, oprichter van de 'di gitale burgerrechtenbeweging' Bits of Freedom, bepaald niet gerust. „Alleen als er een volle dige registratie zou zijn van alle aanvragen en waar die toe lei den zou ik hier een beter gevoel bij hebben. Maar dan nóg. On ze ervaring leert tot nu toe dat bij het afluisteren van telefoons de politie niet echt happig is om gegevens te registreren, on danks allerlei waarborgen die stellen dat ze daartoe verplicht zijn." Wessling vindt dat met deze wet hetzelfde gebeurt als na de IRT-affaire. „Toen is geconsta teerd dat de politie vaak ge bruik maakte van illegale me thoden omdat er onduidelijk heden in de wet zouden zijn. Vervolgens wordt de wet aange past zodat een methode wel mag." (advertentie) Delft, Duiven, Eindhoven, Sliedrecht en Utrecht Alleen zondag 19 oktober Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 u 0900-235 45 32 (0.10/min). wwvdKEA.nl r« -30% van 19.90 voor 13.90* SYRE tafellamp hercheur in aar geslagen 'arden - Een 50-jarige i politieman is donderdag- ag in Leeuwarden door Leeuwarders in elkaar ge- Dat heeft de politie gis- bekendgemaaid. De twee chten zijn aangehouden, chercheur, gekleed in bur- filde bemiddelen tussen )ewoners die ruzie had- len van de twee had drank werd agressief. De man a 27-jarige zoon gooiden litieman op de grond en en en schopten de man. tenlandse arts lier aan de slag Iaag - Artsen van buiten )adie in Nederland willen in moeten voortaan een uoren. Dat heeft minister ervorst (volksgezondheid) en aan de Tweede Kamer c reven. Volgens de minis- 0 n het artsentekort op deze :r sneller worden ingelo- Ju moeten buitenlandse nog een ingewikkelde Jfleggen voordat ze in Ne- ad aan het werk kunnen. Ons adres: Openingslijden: Noorderkade 1038 Ma-OI-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Bgen parkeerterrein www.vantll nl DESIGNCENTRUM nijmegen/anp - De recherche in Nijmegen stelt een onder zoek in naar NEC-supporters die woensdag tijdens en direct na de UEFA Cup-wedstrijd te gen het Poolse Wisla Krakow politiemensen in het nauw dre ven. Twee agenten raakten ge wond. Een 27-jarige Nijmege- naar is gisteren aangehouden. De politie neemt de supporters zeer kwalijk dat zij hen bekende agenten hebben aangevallen en ernstig bedreigd. amsterdam/anp - Een verte genwoordiger van de Marok kaanse gemeenschap in Neder land in Nederland kwam spijt betuigen, gisteren bij de begra fenis van An ja Joos. De vrouw die vorige week door een groep jongeren werd doodgeschap is op begraafplaats St. Barbara in stadsdeel Westerpark in Am sterdam teraardebesteld. Ruim honderd mensen waren bij de plechtigheid aanwezig. Voorafgaand aan de begrafenis vond een herdenkingsdienst plaats in de Oranjekerk. Toespraken stonden niet op het programma tijdens de sobere dienst, maar toch richtte een aantal vrienden en bekenden van Anja het woord tot de aan wezigen. „Wat moetje toch een weerstand hebben om te over leven op straat", zei een vrouw die tot voor kort ook heeft ge zworven. Anja, jij kan boven een ander leven beginnen. Ik kan hier beginnen." Mensen lazen gedichten voor en zongen. Iwan, een drink- maatje van Anja schreeuwde een paar keer haar naam tij dens de plechtigheid. Achter de kist stond een bordje met de tekst: Geweld lost niets op. Veel mensen gooiden bloemen Een vertegenwoordiger van de Marokkaanse gemeenschap in Nederland gaat na een spijtbetuiging bij de begrafenis van Anja Joos door de knieën. Foto: GPD/Harmen de long op de kist. „Ze komt nu bij haar vader thuis die ze in het echte leven heeft gemist", zei een ou dere man. De sociale dienst in de hoofd stad nam de uitvaart voor haar rekening. De in Duitsland op gespoorde ouders van Joos wil den niet voor de begrafeniskos ten opdraaien. Zij hadden al lang geen contact meer met hun dochter. Op St. Bar bara kwam Joos in een speciaal graf te liggen dat door het Drugspastoraat in Am sterdam is gekocht. Dat graf is bedoeld voor mensen die ster ven in de anonimiteit of van wie geen familie is gevonden die de uitvaart wil regelen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3