Het geheim van de pratende prullenbak GESPREK VAN DE DAG DActtiiKs levenGordon op de bres voor kinderfonds Nelson Mandela Gelijke monniken 'IQ Loeki hoger dan van menig presentator' gaan noc; jit vanavonp nee^ze^e^- MENSELIJK Een beetje op zijn Gordons, zo ging het er gistermiddag aan toe in de Hilversumse Wisseloordstu dio's. Veel luim, veel donderend klatergelach maar ook de serieuze toon ontbrak niet. De zanger én presentator van Radio Noordzee had zijn vrienden uitgenodigd voor de opnamen van het num mer End of The Road, oorspron kelijk van Boys 11 Men, dat op het album Gordon Friends komt te staan. Op 10 november begint de verkoop. Een deel van de op brengst van de cd gaat naar het Nelson Mandela Children's Fund Netherlands. Productie van het nummer: Tjeerd Oosterhuis. Als er nu een bom ontploft is het gebeurd met de hele Nederlandse entertainmentindustrie", consta teerde de zanger. Oordeel zelf, wie er naast, achter en vóór Gordon stonden in de opname-studio: Marleyne, Edsilia Rombley, Trijn tje Oosterhuis, Glanice Grace, Se- rina (zij zat bij Gordon in het ach tergrondkoor), Romeo, Re-Play, Sat R Day en Lloyd. Zij allen staan hun artiestenroyalties af voor het Zuid-Afrikaanse kinderfonds, dat door Nelson Mandela is opge richt. Het fonds helpt kinderen van 0 tot en met 21 jaar in Zuid- Affika aan een 'nieuwe, veilige en zinvolle toekomst.' Het fonds helpt kinderen die het slachtoffer dreigen te worden van hiv/aids of kinderen die al besmet zijn met dit dodelijke virus. Tijdens mijn toernees door Zuid- Afrika en ook omdat ik er nog even heb gewoond ben ik in con tact gekomen met het fonds. Ik heb het fonds enkele weken gele den benaderd dat ik van plan was iets voor hen te doen, nadat ik in Pretoria enkele - soms schrijnen de - projecten had bezocht. Ra zend enthousiast waren ze met een." „Toen ik de ellende zag, dacht ik: ik kan natuurlijk gewoon langs de kant blijven staan, maar ook iets met mijn bekendheid doen. Ik heb ook een warme band opge bouwd met het land. Al mijn mu zikale vrienden zeiden onmiddel lijk 'ja' toen ik ze over mijn plan nen vertelde." „Ik vind het een hele eer dat ik Nelson Mandela twee keer heb ontmoet en hem een handje heb mogen schudden. Of hij nog weet wie ik ben, weet ik niet. Dat vind ik ook niet zo belangrijk. Ik ga wel Op de Toneelschool hadden wij les van Lucas van der Land. Hij gaf een soort maatschappijleer. In die tijd, de jaren zestig, was het maatschappelijk geën gageerd theater in de mode dus die studie kwam goed van pas. In de eerste les schotelde hij ons dit probleem voor: een student en een handelsreiziger veroorzaken met hun auto allebei een ongeluk waarbij iemand lichtgewond raakt. Moeten zij de zelfde straf krijgen? Dat vonden wij allemaal van wel natuurlijk. Zelfde zonde, zelfde boete. Gelijke monniken, gelijke kappen. Toen zei Lucas: „Stel de student wordt voor zes maanden het rijbewijs ont nomen. Dan is dat niet zo erg voor zo'n jongen. Stu denten hebben nu eenmaal geen auto nodig. Maar een handelsreiziger die zijn auto kwijtraakt, is ook zijn baan kwijt. Een ramp natuurlijk. Ik vind dat de rechter daar best rekening mee mag houden". Dat vonden wij bij nader inzien ook. Vanochtend hoorde ik op televisie Noord-Holland dat er binnenkort bij het winkelcentrum van Schalkwijk parkeermeters komen. Schalkwijk ligt bij Haarlem maar het probleem dat ik ga behande len is universeel voor de Randstad. Ik vertel dat er maar meteen bij vóór de redactie gaat klagen dat columnisten uit Haarlem en omgeving rekening moeten houden met 'onze lezers in andere regio'. Schalkwijk dus. Een buitenwijk van Haarlem. En in die buitenwijk ligt een overdekt winkelcentrum met gratis parkeerfaciliteiten. Dat gaat dus veran deren. Over een week of wat moet er voor het parke ren in Schalkwijk betaald worden. Op de buis hoor de ik een tevreden winkelier uit de binnenstad: „In het centrum moeten de mensen betalen voor het parkeren. In Schalkwijk kunnen ze gratis terecht. Oneerlijke concurrentie! Het is niet meer dan billijk dat er daar ook betaald gaat worden. Gelijke mon niken, gelijke kappen"! Mijn vraag aan u: bent u het met die winkelier eens? Zelf koop ik regelmatig in Haarlems centrum én in Schalkwijk. Ik acht mij dan ook tot oordelen be- zaterdag l8 oktober 2003 Studenten in de bres voor reclameleeuw 'Loeki is uit, telt niet meer mee, kan ophoepelen en wordt ordinair afge dankt na ruim dertig jaar trouwe dienst.' Een schande, vinden de Am sterdamse studenten Martijn Zuur- veen en Jordy Prinsen. Voor het duo is een leven zonder Loeki ondenk baar. Met de actie Red Loeki! ijveren zij nu voor het behoud van de recla meleeuw. De Ster besloot onlangs om Loeki van de buis te halen rond avondpro gramma's van de publieke omroep. Alleen in de reclameblokken tussen jeugd- en amusementsprogramma's zou nog ruimte zijn voor de goeiige leeuw. Volgens de Ster 'passen de avonturen van Loeki niet meer bij de intellectueel uitdagende program ma's van de publieke omroep'. Onzin, menen Zuurveen en Prinsen. „Wij durven rustig te stellen dat het niveau van Loeki hoger is dan menig programma op de publieke omroep. Sterker nog: het IQ van Loeki is ho ger dan dat van de presentatoren van Lingo, Tuti Famili en Get the picture bij elkaar opgeteld." De Amsterdammers, die samen een studentenprogramma presenteren bij de lokale zender Salto, vragen zich af 'of ze bij de Ster helemaal van de pot gerukt zijn'. „Hoe halen ze het in hun hoofd om hét reclame boegbeeld van de televisie te halen. Loeki is een icoon en hoort gewoon op de buis als onderdeel van de Ne derlandse televisiecultuur." Meer kijkers zijn kennelijk van me ning dat Loeki gered moet worden van 'een treurig en roemloos einde'. Het tweetal zegt via de actiesite ww- w.redloeki.tk in twee dagen al ruim duizend steunbetuigingen te heb ben ontvangen. De proteststemmen worden volgende maand aangebo den aan de directeur van de Ster. Zuurveen en Prinsen zijn overigens geen nieuwelingen aan het ac- tiefront. Anderhalf jaar geleden voerden ze de actie Weg met West broek om radiopresentator Henk Westbroek van Radio 3FM te ban nen. De ontwerper van Holle Bolle Gijs in De Efteling wist het in 1959 al: mensen willen het milieu best een handje helpen, maar dan moet het wel leuk zijn. Als eerste gemeente in Nederland krijgt Rijswijk ze daar om ook: pratende prullenbakken. Eén ding is nog niet duidelijk: wat moeten ze zeggen voor het juiste effect? Het lijkt een nieuw album van Suske en Wiske, maar in werke lijkheid is het de laatste vondst van de gemeente Rijswijk in de verwoede strijd tegen zwerfvuil: de pratende prullenbak. De ge dachte achter het novum ligt voor de hand: elk propje of papiertje wordt beloond met een woord van dank. Maar wanneer trekt de bak de notoire vervuiler over de streep? Als deze schreeuwt, zeurt of juist slijmt? De pratende prul- Aardbeving door bezoekers Efteling Een groep van ongeveer dui zend mensen heeft gistermor gen in De Efteling een aardbe ving met een kracht van 1.2 op de schaal van Richter veroor zaakt. Op het centrale plein van het attractiepark werd om half twaalf massaal gesprongen. De trillingen in de aarde werden gemeten door seismologen van het KNMI. Een uitslag van 1.2 op de schaal van Richter is vol gens de deskundigen „meer dan een rimpeling in de vijver". Het veroorzaken van de aardbe ving was het initiatief van het nieuwe wetenschapsprogram ma Hoe? Zo!. In het park wer den ook andere 'wetenschappe lijke' proeven gedaan. Zo kon den bezoekers in de Python kij ken hoe middelpuntvliedende kracht werkt door met een be kertje water aan boord te gaan. Uit het experiment blijkt dat het water in het bekertje blijft als je over de kop gaat. Maar in de zo genoemde kurkentrekker wer den de inzittenden van de acht baan drijfnat, anp lenbak in Rijswijk heeft nog geen vaste kreet. De teksten zijn eerst op proef. Wat werkt wel en wat werkt niet? René Straver is communicatiead viseur en is beroepshalve bezig met woorden, zinnen en slogans. Hij is door de gemeente ingescha keld om ervoor te zorgen dat de bakken welbespraakt voor de dag komen. Immers, Rijswijk heeft een primeur en er wordt vanuit het hele land belangstellend toe gekeken. „Uiteraard zijn er een paar dingen die je in de gaten moet houden", zegt Straver. „Zo is het niet de be doeling dat zo'n prullenbak twin tig seconden achter elkaar praat. Vijf seconden is het maximum. Je komt aan, je stopt je hand erin en je bent weg. In die tijd moet het gebeurd zijn." Geen eenvoudige opgave, als je bedenkt wat zo'n bericht voor im pact moet hebben. Het doel van de pratende prullenbak is om ge drag te veranderen. En omdat dat het beste kan als je nog jong bent, richt de bak zich op de jeugd. „Zo'n boodschap bestaat als het ware uit drie onderdelen", aldus Straver. Een introductie, de kern boodschap waarin duidelijk wordt wat de bedoeling is: 'voorkom af val', en nog een pay-off, een korte, pakkende zin die blijft hangen. In de jaren '60 en '70 kon je nog wel aankomen met belerende tek sten, maar die tijden zijn voorbij. Helemaal als je jongeren wilt be reiken, zegt Danny Brederoo van reclamebureau Brederoo in Rijs wijk. „Die zitten niet te wachten op een autoritaire toon. Zoiets als 'Kom hier met dat papier', zou dus niet werken." Straver: „Je moet het positief hou den. Sympathiek. Niet bestraf fend, want dan is het niet leuk en onthouden mensen het niet." 'Leuk' is tegenwoordig het tover woord. In het jargon van de recla- megoeroe's: 'fun fun fun'. Consu menten worden niet meer geprik keld door standaardboodschap- pen op affiche of radio. Vooral jongeren onthouden pas iets als alle zintuigen worden geprikkeld, weet Straver. Als je hun gedrag wilt veranderen, moetje de bood schap 'leuk' verpakken. In De Efteling begrepen ze dat de cennia geleden al. In de jaren na de opening bleek al snel dat al die Gordon in de studio. Foto: Ton Kastermans De politie heeft de WEKKERRADIO van een 44-jarige inwoner van Purmerend in beslag genomen. Hoe hard de vaste slaper de radio ook zette, hij werd er niet wakker van. Maar zijn buren wel. Woensdagmorgen tussen vijf en half zes was voor hen de maat vol. De opgetrommelde agenten lukte het overigens maar met grote moeite wat de wekker niet lukte: namelijk de man wakker krijgen. Omdat hij eerder al verschillende waarschuwingen had genegeerd, werd de wekkerradio door de politie meegenomen. voegd. En ik vind dat die binnenstad-winkelier geen gelijk heeft. Het winkelcentrum van Haarlem heeft een vóór- en een nadeel. Voordeel: het is een erg gezellig centrum. Er zijn weinig steden in Nederland waar de binnenstad zó gezellig is als in Haarlem. En een ambulant acteur als ik komt overal. Nadeel: parkeren is vaak lastig en er moet voor betaald worden. Schalkwijk heeft ook een vóór- en nadeel. Het heeft niet M de gezelligheid van de binnenstad maar het fl parkeren is makkelijker en gratis. Als je dat parkeer-voordeel afpakt, vervalt een belangrij ke reden om in Schalkwijk te winkelen. Par keermeters op beide plekken lijkt rech tvaardig maar is het niet. Want zoals de student niet ge lijk is aan de handelsreiziger, zo is Schalkwijk niet gelijk aan het oude stadscentrum. Door de parkeergelden gelijk te schakelen, zijn de kap pen wel gelijk geworden. Maar de monniken zijn het niet. proberen contact te zoeken met Nelson Mandela, zodra bekend is welk bedrag Einde van de weg heeft opgebracht. En dan wil het bedrag zélf aan hem gen als het even kan." Jan van Stipriaan Luïscius In een ziekenhuis op het Caribische eiland Dominica is MA PAMPO OVERLEDEN, een vrouw die beweer de 128 jaar en daarmee de oudste mens ter wereld te zijn. Ma Pampo, wier echte naam Elizabeth Israel was, werd deze week opgenomen met complicaties van griep. Zij beweerde 27 januari 1875 geboren te zijn, een datum die door doopgegevens van de katholieke kerk wordt bevestigd. Die datum staat ook op haar geboortebe wijs, maar dat werd pas in het jaar 2000 afgegeven. Het Guinness Book of Records vond het bewijs te zwak en erkende als oudste mens ter wereld de Fran?aise Jeanne Calment, die in 1997 op 122-jarige leeftijd overleed. De oudste nog levende mens ter we reld nu is volgens Guinness de Japan se Kamato Hongo, die in september 116 werd. Ma Pampo had een man en een zoon die allebei zijn overle den. Haar drie kleinkinderen zijn al lemaal over de 50. Haar hoge leeftijd schreef zij toe aan biologisch voedsel en het vermijden van alcohol. Holle Bolle Gijs vraagt dringend om papier, de kinderen stropen het park af op zoek naar weggeworpen afv om te worden bedankt door Gijs. Foto: GPD/Cees Zorn Een JAPANSE MAN die voor zijn 70ste verjaardag eens iets nieuws wilde proberen en in zee ging snor kelen, heeft 19 uur lang moeten ZWEMMEN om de kust te bereiken nadat het getij hem ver in zee had getrokken. Zijn familie meldde hem aan als vermist toen hij 's avonds niet thuiskwam. De politie organi seerde een zoektocht maar die lever de niets op. Op zijn verjaardag be reikte de man op eigen kracht de kust. Hij had de nacht drijvend en zwemmend doorgebracht, wachtend tot het vloed werd. Hij vertelde de politie dat hij 's nachts nog altijd de lichten aan het strand kon zien. ,,Het spijt me dat ik jullie zo be zorgd heb gemaakt. Ik heb nu wel genoeg vertier op zee meegemaakt voor de rest van mijn leven," aldus de 'vermiste'. honderdduizenden bezoekers wel héél veel afval achterlieten. Peter Reijnders en Henk Knuivers be dachten in 1959 dé oplossing: een bol figuurtje dat 'Papier Hier' riep en met een gulzige zuigkracht zo alle propjes naar binnen hapte. En die Holle Bolle Gijs wérkte. Een beetje te goed zelfs, bleek al vlak na plaatsing van de veelvraat. Omdat kinderen het zo leuk von den om er propjes in te gooien, lag er binnen de kortste keren geen papiertje meer op de grond. Om de onverzadigbare Gijs toch aan een maaltje te helpen, begon nen de kinderen ook de blaadjes van de omheining te plukken. Niet lang daarna werd een ijzeren hekje geplaatst. „Peter Reijnders was een beetje de Willie Wortel van De Efteling", vertelt directeur communicatie Henk Groenen. „En sommigen dichtten hem ook psychologisch talent toe. Hij bestudeerde het ge drag van kinderen altijd heel goed en dat uitte zich in zijn attracties. Hij zei in 1959, toen hij Holle Bol le Gijs bedacht: 'Mensen willen het milieu best helpen, maar dan moet het wel leuk zijn'." Holle Bolle Gijs was eerste attractie van De over de hele wereld bekend is worden. En in de loop der de 'fariiilie Gijs' ook flink breid: er zijn er nu tien en allen verslinden ze duizend bieke meter papier per jaar. ,,Z< zeggen wel allemaal 'Papier Hit maar hun dankwoord verschilt1 aldus Groenen. Cindy van Vliet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2