SPORT locos moet lastige uzes gaan maken Bob Peeters valt bij Millwail van de ene in de andere verbazing Shooters vloert Grasshoppers hgmaker Niek de Vries toont zijn serieuze kant S2 Alleen Paul Bergen kan De Bruijn laten stralen bunschoten - Grasshoppers heeft ook de derde wedstrijd van het seizoen verloren. De Katwijkse eredivisionist ging bij Shooters in Bunschoten met 86-65 onderuit. Een waslijst aan afwezigen was debet aan het verlies tegen de ploeg die in de voorbereiding op het seizoen nog met twintig punten verschil werd verslagen. „Shooters wilde niet meerwerken aan het verzetten van de wedstrijd. Van de acht speelsters zijn er vier nog junior. Daar van was er een ziek en een geblesseerd. Met zes speelsters konden we geen druk zetten en daarbij haalden we een laag schotpercentage. We hadden gewoon de macht niet", aldus coach René Mulder. Lichtpuntje bij Grasshoppers was het optreden van Tanya Bröring. Zij scoorde twintig punten en pakte twaalf rebounds. Carola de Jong kwam tot vijftrien punten. lan Leefmans Hij wordt door zijn me en trainer aangekon- dé gangmaker in de se- derdeklasser Docos. >n blijkt er zeker ook ize kant te zitten aan 'Vries, de 26-jarige mid- der. Hij voorziet dat zijn de toekomst voor een fi- el dilemma komt te staan hele vereniging aangaat, schuwt hij zelfkritiek k mis de mentaliteit om Wj tog te voetballen." oen ofluies is bedrijfsleider van "iaal van de Free Record »™n de Haarlemmerstraat. ni aantje waarbij de ont- ;n sfeer wordt bepaald den ïuziek naar keuze of de to, te dvd. „Ik ben niet hele- n tlind van muziek en ik n verschillende stromin- r'^ils ik met vrienden ga ,eel n dan moet het feest zijn wil ik gddddnmuziek." noot De Vries zag Do- he tot begin jaren negentig taa euwige' vierdeklasser - Ve( trainer Wim Visser een i inzetten. Die reikte tot ^in de tweede klasse. De edt oon van voormalig voor- am maakte dat van een I mee omdat hij tijdelijk vaVSB uitkwam. „Via Wout da, die daar toen assis- ïiner was, kwam ik in vijkerhout terecht. Een club met supermensen, vil echt hogerop en dat )k gebeuren. Alleen, de g er alleen Noordwijkers Clorduijkerhouters speel- voorbij. Dat is de prijs n aarvoor betaalt." e seizoenen, waarvan er or een kruisbandblessu- oren ging, keerde De het najaar van 1998 te- I de Haagse Schouwweg. „Dat is de kracht van Docos; jongens die het elders hebben geprobeerd, komen altijd weer terug. Het is aan de ene kant jammer dat spelers vertrekken, maar als ze, nadat ze hun blik hebben verruimd, weer terug keren dan profiteert Docos daar ook van." De Vries vind het de normaalste zaak dat Docos'ers door andere clubs worden benaderd. „Het toont aan dat we worden be schouwd als een vereniging waar talent zit, al spelen onze jeugdteams op een laag niveau. Toen ik terugkwam van WSB had Docos net de tweede klasse bereikt. Zeer waarschijnlijk met de beste lichting die de club ooit heeft gehad. Er zijn van dat elftal nog vier spelers over; de broers Van Marwijk, Arjan Cie- re, die tussentijds ook weg is geweest, en ik. We zijn in verge lijking met het oude team één klasse en twee stapjes achteruit gegaan." Het dilemma dat De Vries bij zijn vereniging signaleert, is dat Docos dolgraag terugwil naar de subtop van het amateur voetbal, maar ook de club wil blijven waar 'geen cent' aan premies en onkostervergoedin- gen aan de spelers wordt uitge geven. „Dat er niet wordt be taald, heeft zeker ook voorde len. Je weet zeker dat de spelers trouw zijn en voor de club kie zen. We wisten toen we in de tweede klasse voetbalden dat we de enige vereniging waren waar niet werd betaald. Dat had ook weer zijn charme tussen clubs als Kranenburg, WM en Alphense Boys waar de geld kraan vol open stond. Willen we weer omhoog dan gaat het niet meer zonder betalingen lukken. Het is niet anders. Nie mand verandert nog voor niets van club, dat is toch al lang geen geheim meer." De Vries is voor- noch tegen stander in de discussie die bij Docos onvermijdelijk aan de orde komt. „Als het aan mij ligt, kiezen we voor een soort mid denweg; geen betalingen, maar financiële prikkels. Veel club mensen waren daar altijd falie kant tegen, misschien dat de meningen langzaam zijn bijge draaid." De discussie zou wellicht dit seizoen al gevoerd moeten wor den. Want volgens De Vries is de kans op promotie groot en de kans dat het huidige team zich vervolgens in de tweede klasse handhaaft klein. Docos 1 bereikte afgelopen voorjaar de nacompetitie en struikelde in het zicht van de haven. Sinds dien is zijn ploeg met de komst van Robin Ravensbergen en de terugkeer van Herman van Marwijk en Raul Wallaart er niet minder op geworden. „Al leen het vertrek van verdediger Ruud van de Heuvel is een aderlating. Daardoor zijn we defensief nog altijd zoekende. Een goede klassering is dit sei zoen afhankelijk van die linie." Het belangrijke treffen met koploper Verburch bepaalt of Docos aansluiting vindt met de top of middenmoter wordt. De blessuregevoelige De Vries, die vorig seizoen voor de tweede keer in zijn voetballeven een jaar miste door een kruisband- kwestsuur, is erbij. „Op het ein de van mijn revalidatie heb ik me lekker laten afbeulen. Ik wil de snel herstellen, maar een zaam rondjes lopen om het veld zag ik niet zitten. Ik heb af en toe een schop nodig. Voor malig DIOK'er Wim Fallaux nam me acht weken lang stevig onder handen op het strand. Na afloop was ik de fitste in de selectie." Ondanks zijn inzet, geeft De Vries eerlijk toe dat hij de juiste mentaliteit ontbeert. „In de jeugd heb ik in verschillende Niek de Vries: „Dat is de kracht van Docos; jongens die het elders hebben geprobeerd, komen altijd weer terug." Foto: Henk Bouwman Leidse selecties gespeeld en dan sta je al snel in de belang stelling van andere clubs. Het leek me niets om me jarenlang de pestpokken te werken en dan, heel frustrerend, het eerste elftal van Quick Boys nét niet te halen. Of je gaat naar ADO om daar in de A3 te belanden. Daar had ik allemaal geen zin in. Dat ik hard aan mijn revalidatie werkte, kwam doordat ik een bereikbaar doel had: het eerste van Docos. Daar wilde ik het wel voor doen." zaterdag l8 oktober 2oo3 door Arjan Vos eindhoven - De hernieuwde sa menwerking met Paul Bergen is onvermijdelijk, wil Inge de Bruijn tijdens de Olympische Spelen van komend jaar op nieuw kunnen schitteren. Voor al dankzij de Spartaanse trai ningsmethodes van de Ameri kaanse zv emcoach werd De Bruijn immers de snelste zwemster ter wereld. Jarenlang combineerde De Bruijn periodes bij de Philips- ploeg van Jacco Verhaeren met langdurige sessies in de VS. Met ijzeren wilskracht en discipline, opgelegd door Bergen, reikte De Bruijn tijdens de Spelen van Sydney in 2000 tot drie gouden medailles. Daarna liep na jaren van zelfopoffering het ballon netje langzaam leeg en werden de verleidingen van het leven als ster haar soms teveel. De Bruijns gedrag leidde tot wrevel, met twee 'scheidingen' als gevolg. Eerst werd ze in de zomer van 2002 door de leiding van de Philips-ploeg op de kei en gezet, begin dit jaar liep ook de samenwerking met Bergen op de klippen. De Bruijn meld de zich bij de Amsterdamse profploeg TZA van trainer Fe- dor Hes. In de luwte van het Sloterparkbad wilde ze zich voorbereiden op het WK in Bar celona. Erg lang ging het ook in Amsterdam niet goed. Vlak voor het WK verkoos De Bruijn een sponsortrip boven trai- ningsarbeid, wat Hes en bonds coach André Cats verleidde tot een welgemeend advies aan de zwemster: blijf thuis, om neder lagen en dus gezichtsverlies te voorkomen. Dat advies krenkte De Bruijn die de vereiste limieten ge zwommen had. Ze werd alleen ingeschreven voor de 50 meter vlinderslag en de 50 meter vrije slag, nummers zonder veel uit straling. Boven op de Mont- juich liet De Bruijn op een voor Nederland tegenvallend WK zien dat ze ook met weinig trai ningsuren tot veel in staat is. Ze pakte tweemaal goud en redde zo min of meer het WK voor Oranje. Triomfantelijk deelde De Bruijn, met de gouden plak ken om haar nek, enkele sneren uit naar haar criticasters Hes en Cats. Hes opperde dat het misschien wel beter was als De Bruijn met het oog op de Spelen van 2004 haar heil weer in het buitenland zou zoeken. In Nederland werd ze 'te snel afgeleid', vond Hes. De Bruijn reageerde geïrriteerd op die suggestie, maar duidelijk was dat de samenwerking met TZA eigenlijk geen succes meer kon worden. De Bruijn keert nu terug naar Bergen, waarschijn lijk de enige coach die De Bruijn nu nog richting Olym pisch goud kan stuwen. Bergen is geen zachte heelmeester, De Bruijn zal diep moeten gaan. 73 Rob Sporken ar. den - Bewierookt in Kerkrade, afgebrand in Arn- Yll opgepikt door Millwail. Na zes jaar Nederland, leriode doorspekt met succes en misère, werd v 'eeters plotseling gedropt in zijn ultieme droom: l_l{ lallen in Engeland. Welkom in de romantiek van ind rush. was even schrikken deze week. Bob Peeters gt amper twee maanden de trotse leeuw van vall op zijn borst of de trainers die hem naar iland lokten, hebben hun koffers al kunnen en. Dat is lekker voor de met veel tamtam bin- Hjehaalde Belgische aanwinst. „Tsja, het voetbal inderdaad nergens op. Ik neem aan dat de we coach in elk geval een andere spelstijl zal eren, want hier was geen eer mee te behalen," Peeters, voor wie het snelle ontslag van het niet echt als een verrassing kwam. Daarvoor t de nieuwkomer al te veel meegemaakt de eer reken. londsey, Deptford, New Cross. Illustere namen I leruchte wijken die door de bewoners van het kjdaine Londen City neerbuigend worden beti- ypls 'de andere kant van de Thames'. Een voet- - van New Cross Gate, het deprimerende eind- van de East London-metrolijn, naar de Denn, ïusse en moderne thuishaven van voetbalclub vall, reflecteert een depressief beeld van de )ere buurten aan de zuidelijke oevers van de ri- Het gebied lijkt een abonnement te hebben op asgrauw wolkendek. Voorbijgangers, geteisterd regen en een ijzige wind, kruipen weg in hun chons. Zelfs een krakkemikkige spoorlijn voelt verheven boven de trieste omgeving die in enkele toeristengids vermeld staat, inaliteit en armoede hebben hier een pact ge il, hier ligt de kiem van de working-class hero, illend genoeg is geen sprake van verpauperde ges met bouwvallige woonblokken. Toch bor- inder het likje verf dat over de afgebladderde nen is gestreken de collectieve onvrede over ansarme toekomst. „De stad knapt dit gedeel- om het imago te verbeteren", legt Deano ding uit. „Toch zal het altijd de streek van de narbeiders blijven. Je zult er weinig welvaart effen." ding is de perschef van Millwail FC, met een iting van ongeveer twintig miljoen euro één Ie kleinste van de dertien profclubs in London, lub ook die Bob Peeters in augustus na een emtransfer inlijfde, waarmee voor de 29-jarige een droom werkelijkheid werd. Na zijn eerste ismaking was de lange spits meteen verkocht: stap moest hij maken. Vitesse, dat weinig ple- ïad beleefd aan de voor veertien miljoen gul van Roda JC overgenomen aanvaller, was blij zwaargewicht van de begroting te kunnen pen. De deal was dan ook snel gemaakt. „Mill- is ambitieus, heeft een leuk stadion, beschikt een schatrijke voorzitter en ligt in London, op kwartier vliegen van Antwerpen. Het hele |je sprak me meteen aan", verklaart de hoofd deler. s inmiddels twee maanden en tal van lucht- verder. De verwondering bij Peeters maakt taam plaats voor gewenning en aanpassing. I het was even slikken, voetballen in de First _jion. „Na zes seizoenen verzorgd voetbal, ben Bob Peeters: „Millwall is ambitieus, heeft een leuk stadion, beschikt over een schatrijke voorzitter en ligt in London, op drie kwartier vliegen van Antwerpen. Het hele plaatje sprak me meteen aan." Foto: GPD/Peter Schols ik in een andere wereld terechtgekomen. Dit is het pure kick and rush. Sommige teams proberen te combineren, maar het lukt van geen kant. Alles wordt naar voren gepeerd, de aanvallers moeten het verder uitzoeken." Een ideaal spelletje voor de Belgische beer, zou je denken. Peeters schudt zijn hoofd. „Ze zagen in mij een type dat alles en iedereen omver loopt, maar ondanks mijn lengte ben ik geen echte targetman. Ik kan een bal goed afschermen, heb hem liever in de voeten. Die hoge ballen zijn geen pretje, want de verdedigers hier zijn beesten. Die kletsen erin, on gelooflijk. Laatst won ik vier van de twintig kop duels. Dat kreeg ik te horen ook. Ze vinden dat ik zwaarder moet worden. Om dat duidelijk te maken hadden de spelers in het kleedlokaal een skelet ge hangen met mijn voetbalkleren aan. Onvoorstel baar. Bij Roda lette een voedingsdeskundige nauw gezet op mijn vetpercentage. En dan krijg je hier doodleuk te horen: 'Bob, je bent te licht'." In de ruimte waar de Belgische aanwinst werd be groet door een verzameling botten in Millwall-out- fit staat een enorme gettoblaster te pronken op een tafel. Het geluidsmonster vervult een prominente rol in het voorbereidingsritueel op een wedstrijd. „Dat apparaat wordt vol opengedraaid. Dan hoor je een loeiende sirene, gevolgd door 'Warning, this is a fire-alarm'. De eerste keer raakte de clubarts in paniek, die dacht echt dat er brand was. Ik wist ook niet wat ik meemaakte. Als ik me dan heel stil op mijn plekje zit te concentreren, krijg ik van die gas ten een klap tegen mijn hoofd: of ik een beetje vro lijker wil doen." Het zijn de bekende verhalen die over het Engels voetbal op lager niveau de wereld in worden geslin gerd. Een ontspannen voorbereiding gevolgd door negentig minuten hersenloos gedraaf. Waar de Lions echter vooral bekendheid om genie ten is hun gewelddadige aanhang. De club stond ja renlang synoniem voor hooliganisme, extreem sup- portersgeweld en vreselijke veldslagen. Geen won der in deze troosteloze omgeving, waar de sociale ellende een ideale voedingsbodem vormt voor agressie en misdaad. Als Peeters zijn jeep als een volleerd Engelsman door het drukke verkeer loodst staan op de hoek van een straat een jongen en ee„ meisje na een kleine botsing ongegeneerd op elkaar in te meppen. Een enkele passant kijkt met de han den in de onvermijdelijke joggingbroek toe, het me rendeel vervolgt zijn weg. „Als ze hier een paar bier op hebben, worden ze zo snel agressief, niet meer normaal. Het klopt dat Millwall een slechte naam heeft op het gebied van supporters. Het is een erfenis uit het verleden. Ik heb zelf nog geen problemen meegemaakt. Het is nu eenmaal lastig van dat imago af te komen. Eens een dief, altijd een dief. Je ziet wel dat de fans voor namelijk uit het arbeidersmilieu komen, maar wat vooral opvalt is dat ze zo vriendelijk zijn." De laatste escalatie dateert van mei vorig jaar. Naar schatting negenhonderd hooligans sloegen na een ongelukkig verloren play-offwedstrijd alle frustratie van zich af en zetten de buurt in de fik. Bijna vijftig agenten raakten gewond tijdens de gedenkwaardige Slag om Bermondsey. Het was de bekende druppel. Millwall voelde zich gedwongen de verguisde mem- bercard te introduceren. De harde kern is sindsdien buitengesloten, maar tegelijkertijd liep het toe schouwersaantal vorig seizoen terug van 14.000 tot 7000. Momenteel passeren gemiddeld 10.000 man de poortjes bij een thuisduel. Van de minder rooskleurige levensomstandigheden in het treurige gebied rond de Denn heeft Peeters geen last. Samen met vriendin Ilse en de kinderen Saar (bijna twee) en Wout (vier maanden) heeft hij een sfeervol, typisch Engels huis betrokken in het voorstadje Bromley, zo'n twaalf kilometer zuidelij ker. „Het leven bevalt prima. In Bromley vinden we alles wat we nodig hebben. Een mooie omgeving, rust, een leuk centrum met winkels en restaurants. We zijn nog geen enkele keer Londen in geweest." Hoewel de gemiddelde Londenaar er een sport van maakt zo snel mogelijk van plek A naar B te sprin ten, heeft de Belg (tot nog toe goed voor drie tref fers) geen angst in het centrum van de mierenhoop onder de voet te worden gelopen door handteke ningenjagers. Het nietige Millwall is blijkbaar alleen interessant voor de (boulevard)pers als er ouder wets op los wordt geslagen naast het veld. De rust op de tribunes houdt het gros van het journaille weg. Hetzelfde geldt voor de resultaten. De heetgebaker de supporters eisten na de verloren thuiswedstrijd tegen Preston afgelopen dinsdag het ontslag van Mark McGhee. Prompt werden de hoofdcoach en zijn assistent een dag later de keien op .geschopt. Peeters: „Het geeft aan hoe ambitieus men is. Als het slecht draait, wordt meteen ingegrepen. Hoewel ik aardig met hem kon opschieten, was hij als trai ner geen topper. En dan druk ik me voorzichtig uit. Er zat totaal geen samenhang in het spel, het team werd constant door elkaar gehusseld. Van de vier spitsen heb ik de meeste wedstrijden in de basis ge staan. Als je echter elke keer een ander naast je vindt, raak je nooit ingespeeld. Of ik het daar wel eens met de manager over heb gehad? Nee, dat is not done in Engeland. Over de beslissingen van de hoofdcoach ga je hier niet in discussie." En zo vervelend is het niet af en toe te moeten toe kijken. Door het loodzware programma, gekoppeld aan het moordende tempo is een plaatsje op de bank op zijn tijd eerder eer> verlossing dan een straf. „Normaal baal je wanneer je een wedstrijd moet missen. Hier is het wel eens prettig om er naast te staan. Laatst was ik echt aan te einde van mijn Latijn. We hebben nu veertien duels gespeeld, maar hebben bijna nog een hele Nederlandse com petitie (32 wedstrijden, red.) voor de boeg." Vanwege het grote aantal wedstrijden worden de trainingen aangepast. Althans dat leert de overleve ring: trainingen moeten oomamelijk worden ge zien als tijdverdrijf. Toch? Peeters fronst zijn wenk brauwen en wijst bij het passeren van het trainings complex in Bromley naar de velden. „Als warming- up lopen we wel eens twee rondjes om die velden daar. Dan heb je het over vier kilometer, als war- ming-up. Echt, hier wordt zoveel gelopen tijdens een training. De assistent-coach vroeg me onlangs eindelijk of ik hem een paar trainingsschema's uit Nederland kon bezorgen." Daar heeft de goede man nu niets meer aan. Nu het düo op straat is gezet, breekt ook voor Peeters mo gelijk een onzekere tijd aan. „Het is afwachten wat de nieuwe manager van plan is. Ik heb een contract voor drie jaar en kan me niet voorstellen dat ik, met mijn salaris, op een zijspoor word gezet." Al beseft Bob Peeters na twee maanden kick and rush dat het er in de First Division toch anders aan toegaat dan in Nederland.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23