~)e derby 't erkeerde shirt si l.n.r: randje buitenspel SPORT ZATERDAG l8 OKTOBER 2003 Willem Spierdijk vuk - Richard Hoek (23) heeft liddag in de Katwijkse derby het van Quick Boys aan, Ronald k (28) is in het oranje van w Kat- gehuld. Beide spelers droomden lit van de belangrijkste wedstrijd twijk te spelen, maar wel in het van de concurrent. Hoek (voor ier) begon als jeugdspeler bij ijk, Pronk (rechtermiddenvelder) de bij de junioren van Quick Beide spelers over de negen ngen die hen aan de vooravond Ie derby der derby's worden jelegd. ipelen allebei in het verkeerde k: Ie begint bij de club waar je idjes spelen. Ik dacht dat ik bij indere club meer kans zou heb- Ik was 20 toen ik overstapte, ik [de in Quick Boys 2, een enkele mocht ik mee met het eerste, •erste en tweede trainden bij kBoys toen gescheiden. Ik was le enige jonge speler die een s in het eerste wilde. Er waren ren die ook dat ene plekje in het wilden, Mark Jansen, Hisham die kregen meer vertrouwen. Ik me af of ik nog ergens het 1de halen of dat ik tevreden iet het tweede van Quick Boys. ig me toen af welk speltype bij irt, welke club bij mijn instel- iu passen. Ik dacht dat Katwijk bij mijn karakter zou passen, :ft goed uitgepakt. Bij w Kat- de inzet het belangrijkste, zo maar je best doet is het goed, je dan met goed voetbal wint, lelemaal super. Ik heb voor igen kansen gekozen." „Als je jong bent, wil je in het team van je club komen. Maar ;p anders. Toen ik een jaar of [tien was, raakte ik het plezier tbal kwijt, ik had wat gezeik lers. Toen ben ik vervroegd tapt naar de senioren, ik in het derde van Katwijk. Het it gemoedelijker, ik vond het itere uitdaging. Na een half het derde, ben ik naar MVKV ;tapt." „Te snel, denk ik, aan de an- cant is het heel moeilijk om van erde elftal het eerste te halen. 1 maar een paar voorbeelden !t wel lukt. Bij ons is Jean-Paul de via het derde in het eerste nen." „Ik ben naar MVKV gegaan it plezier terug te krijgen in het al, dat was bij Katwijk weg. Dat ikt. Bij MVKV kwam ik al snel eerste. M'n eerste seizoen pro erden we. Er zaten nogal wat jongens in de ploeg die van Quick Boys kwamen. Eind december in 2001 werd ik gebeld of ik bij Quick Boys wilde voetballen. In principe werd ik gehaald voor het tweede, vo rig jaar heb ik een paar keer ingeval len. Dit jaar sta ik in de basis, ook omdat de voorstopper van vorig sei zoen, Eef Schoneveld, geblesseerd Ik heb nog altijd een warm gevoel voor m'n oude club. Pronk: „Het is niet zo dat ik op zater dag hoop dat Quick Boys heeft ge wonnen, maar ik hoop wel dat de club altijd in de hoofdklasse blijft. Deze wedstrijden wil niemand mis sen. Maar je bent in de eerste plaats met jezelf bezig." Hoek: „Je merkt wel dat niet ieder een het erg vindt, dat Katwijk min der draait. Maar ik denk dat bestuur ders en supporters hier wat feller over zijn. Op zaterdag kijkje wel meteen wat de concurrent heeft ge daan, je wil in elk geval de beste ploeg van Katwijk zijn." De rivaliteit tussen de beide sup porterskampen heeft ongezonde vormen aangenomen. Hoek: „Ik kijk wel eens op de inter netsites van de beide clubs. Wat daar wordt geschreven, slaat soms ner gens op. Er zijn daar altijd een paar gekken tussen die de boel willen provoceren. Maar over het algemeen denk ik dat de sfeer prima is." Pronk: „Ik denk dat de clubs nu goed zijn voorbereid op ongeregeld heden, er worden steward aange steld. Nu dat stelselmatig gebeurt, is het een stuk rustiger geworden." Hoek: „Er zijn inmiddels ook een paar raddraaiers geschorst." Pronk: „Vorig jaar werd een tas in de fik gestoken. Jammer van het veld, maar het is niet heel erg." Hoek: „Er wordt veel geprovoceerd. Zolang het daarbij blijft, vind ik het best." Pronk: „Rivaliteit mag er altijd zijn, als het maar niet tot knokken leidt." We hebben wakker gelegen van de wedstrijd. Hoek: „In het begin van de week is het nog niet een belangrijk onder werp van gesprek. Op donderdag gaat het leven. Als je vrijdagavond naar bed gaat, dan gaat het kriebe len." Pronk: „Vrijdagavond is het ergste, je gaat op bed liggen en je denkt aan de volgende dag. Je haalt de mooiste dingen in je hoofd. Voor de wed strijd tegen Quick Boys heb ik dat veel meer dan bij andere tegenstan ders. Op de wedstrijddag zelf gaat het wel, tot vijf minuten voor de wedstrijd in de catacomben, dan is de spanning het grootste. Die valt van je af als het fluitje gaat." Hoek: „Je speelt met meer adrenali ne in je lichaam, je bent geconcen treerder. Je moet oppassen datje niet doorslaat in je felheid, geen stomme overtredingen maken." Pronk: „Het is niet zo dat je je been terugtrekt." Hoek: „Je gaat zover tot de scheids rechter het toelaat." Voetbal is het belangrijkste in het leven. Hoek: „Het bepaalt je leven. Drie keer in de week trainen, we doen aan krachttraining. Je bent altijd be zig met voetbal. Ook op woensdag, mijn vrije dag, spookt het toch door je hoofd." Pronk: „Zondag zit je nog na te den ken over de wedstrijd, over wat er verkeerd gegaan is. De nederlaag te gen ASWH van vorige zaterdag zat dinsdag nog in m'n hoofd. Hoek: „Soms zit je nog dagen te ma len over iets wat verkeerd is gegaan. Ik ben niet zo gauw tevreden over mijn eigen spel. Als anderen roepen dat het goed is gegaan, heb ik zelf al tijd wel een paar punten die beter moeten." Pronk: „Op m'n werk gaat het ook vaak over voetbal, er zitten bij ons allemaal voetballiefhebbers." Hoek: We hebben het daarom thuis ook veel over voetbal. Mijn va der heeft Quick Boys 1 nooit ge haald, dus die vindt het prachtig dat het mij nu wel is gelukt. Hij is een echte voetbalgek." Voor de niet-Katwijkse spelers is dit een gewone wedstrijd. Pronk: „Supporters praten er wel over met de spelers, maar ik denk dat zij eerst een keer zo'n wedstrijd meegemaakt moeten hebben voor dat ze het begrijpen. De wedstrijd blijft bij ons in Katwijk onderwerp van gesprek, met je vrienden, je fa milie." Hoek: „Die jongens merken heel goed aan de Katwijkers dat het deze wedstrijd toch wat anders ligt. Een groot verschil is dat zij 's avonds naar huis gaan en niet meer met de wedstrijd worden geconfronteerd." Quick Boys heeft de betere ploeg. Pronk: „Qua resultaten wel." Hoek: „En wat spelers betreft ook. Quick Boys heeft een goede mix van jong spelers en ouderen met erva ring in het betaald voetbal." Pronk: „Je hebt veel ploegen met ge lijkwaardige spelers. Het is belang rijk dat je in de beginfase van de competitie niet teveel tegenslag krijgt. Het is wel zo dat de beste ploeg na 26 wedstrijden bovenaan staat." Hoek: „Belangrijk is ook datje een brede selectie hebt, hoe goed zijn je zestiende en zeventiende man." Het is denkbaar dat ik terugga naar m'n oude club. In koor: „Nee, onmogelijk." Hoek: „Ik speel nu anderhalf jaar bij Quick Boys en vind het er super. Pronk: „M'n vrienden vragen wel eens of ik in een vriendenelftal kom spelen bij Quick Boys, maar dat zal er nooit van komen. Als ik verder kijk, dan denk ik nog een paar jaar te voetballen. De mensen bevallen me bij Katwijk, daarom wil ik later ook iets met de jeugd gaan doen. Het is m'n achtste jaar bij Katwijk, je maakt zoveel mee bij zo'n club. Dat is heel anders dan wanneer je in een lager elftal voetbalt." Hoek: „Het wordt sowieso niet ge waardeerd wanneer je naar de ande re club overstapt. Toen ik in de Cl zat, gingen er drie spelers van Kat wijk naar Quick Boys. Tegenwoordig gebeurt dat niet." Met een gelijkspel zijn we tevreden. Pronk: „We hebben de punten hard nodig. We incasseren ze graag van Quick Boys." Hoek: „We zijn het niet eens, want wij willen ook drie punten. We moe ten niet achter raken op de kopploe- gen." Pronk: „Misschien dat we in deze si tuatie normaal gesproken blij zou den met een punt.' Maar niet als we tegen Quick Boys spelen. Je bent toch een half jaar koning van Katwijk als je wint. Het zou een heel mooie opsteker zijn. We hebben vorig jaar twee maal gelijkgespeeld, de ene keer waren wij beter, de andere keer Quick Boys." Hoek: „Je moet inzet hebben anders kom je nergens. Als je tegen Katwijk wil winnen moet je net zoveel inzet hebben als zij, of meer; anders ben je bij elke bal te laat, je verliest de tweede bal. En datzelfde geldt voor Katwijk. We kunnen van elkaar win nen. Het verschil is niet zo groot." Pronk: „Het zijn meestal geen mooie wedstrijden, zeker de laatste jaren niet." Hoek: „Vaak is het een beetje Engels voetbal." Pronk: „Meestal wordt er één op één gespeeld, dan is er best wat te bele ven. Voor de neutrale toeschouwers is het misschien niet altijd aantrek kelijk, maar voor de supporters is het altijd spannend." Hoek: „Als je verliest moet je het hier in Katwijk nog twee of drie weken horen. Dat wil ik graag voorkomen." ovenste rij v.l.n.r: Onbekend, Alfons Groenendijk, Karei Bouwens, Ron Sinteur, Martin Jol, Remco Boere en Heini Otto. Middelste rij v.l.n.r: Leo Steegman (assistent), To- Morley, Pablo Plak, René Stam, Ron de Vos van Steenwijk, Cor Lems en Lex Schoenmaker (assistent-trainer). Onderste rij v.l.n.r: Loek van Driel (verzorger), Ron de Dode, Marco van Alphen, Pim van der Meent (trainer), Edwin Purvis, Joop Lankhaar en Ton van der Tuin (verzorger). Foto: archief Marco van Alphen in slecht in namen. Dat ik op een iereen herken, is al een wonder. Ik :ht videobanden met opnamen uit d en die heb ik nog nooit bekeken, ieft alles te maken met het feit dat 991 werd afgekeurd wegens rug- en. Dat bleek later een hernia te laar heb ik het jaren moeilijk mee en1 en daarom heb ik alles van me af- Ik kreeg geestelijke, lichamelijke bel anciële pijn en nazorg vanuit de ras er ook niet. Kwaad was ik. Nu lal ik foto's als deze boven water mijn zoon het toch wel interes- indt dat zijn vader hoog heeft ge lid; pappa samen met de huidige FC Den Haag werd in seizoen i98s-'86 ongeslagen kampioen van de eerste divisie. De selectie kende het jaar daarna haar maximale inbreng uit Leiden en omstreken: drie Leidenaars (Groenendijk, De Roode en Van Alphen), een Leidse student (Stam), een Lei derdorper (Sinteur) en een Alphenaar (Lankhaar). De 39-jarige Marco van Alphen, werk zaam bij sportkledingfirma Beltona, bewaart goede herinneringen aan die periode. trainer van RKC. Dat vindt hij leuk." „Neemt niet weg dat ik aan mijn tijd in Den Haag goede herinneringen bewaar. Kampioen onder Rob Baan, een iets mindere periode met Van der Meent en later de mooiste tijd met de jonge Co Adriaanse. Als Leidenaars reden we al tijd samen naar het Zuiderpark. Dat was op zich al lachen, soms met zijn vijven in een kleine Datsun van Alfons Groe nendijk. De Hagenaars noemden ons 'de bende'. Er gebeurde in die tijd van alles in het Zuiderpark. De club stond regelmatig in het nieuws en meestal niet positief." „Gek genoeg zie ik de andere Leidenaars niet zo vaak terwijl we dicht bij elkaar wonen. Toevallig sprak ik Ron vorige week en ben ik met Alfons en Joop naar de open dag bij ADO geweest. Daar wa ren lang niet alle spelers van toen aan wezig. De club heeft jarenlang bestuur lijke problemen gehad en daardoor wordt er nu pas wat geregeld voor oud spelers. Een échte reünie zie ik wel zit ten, misschien dat het nieuwe stadion daar aanleiding toe geeft. En met dat nieuwe stadion kan de club, voor het eerst sinds onze tijd, zich ook weer een beetje op Leiden gaan richten." suggesties voor deze rubriek? sportredac- tieAd@tidc.nl Eindelijk weer eens een Leid se sporter die landelijk nieuws is. Jeffrey van As. Niet dat we fier op hem mogen zijn vanwege een sportief hoog standje, maar toch, we staan weer even op de kaart. Van As is nieuws omdat hij zweert dat De Telegraaf hem woorden in de mond heeft gelegd. De 31-jarige voorschopper van ADO Den Haag zou helemaal niet hebben toegegeven dat hij de PSV'er Mateja Kezman heeft geschopt en geslagen. Zou best kunnen. Ik bedoel, je bent toch niet goed bij je hoofd als je tegen De Telegraaf zegt, datje iemand hebt aangerand. Kun je net zo goed meteen de tuchtcommis- sie vragen of ze je een wed strijdje of zes willen schorsen. Van As loopt al een tijdje mee in het profvoetbal en boven dien is hij, voor zover ik weet, niet op zijn achterhoofd-geval len. Dus kan ik me goed voor stellen, dat de dienstdoende sensatiezoeker van De Tele graaf de woorden van Van As flink heeft verdraaid. Maar hij heeft het natuurlijk wél gedaan, Kezman geschopt en geslagen. Voetballers van het bescheiden niveau van Van As hebben namelijk altijd handen, voeten en ellebogen nodig om knappe spitsen als Kezman het leven zuur te maken. Van As weet heel goed hoe je zoiets aanpakt, vandaar dat hij nog al tijd een baan als beroepsvoet baller heeft. Zijn grote broer Laurens was vroeger een topju doka en van hem zal Jeffrey best een paar beenworpen en verwurginkjes hebben opgesto ken. Opgenaaid door het Haagse pu bliek én Van As verloor Kezman zijn kop. Hij gaf Van As een beuk terug en kreeg rood. Daar mee was de kous nog niet af. In de rust stond Kezman zijn be klag te doen in de microfoon van een tv-verslaggever toen Van As voorbij kwam. Kreeg hij nog een bodycheck na ook. Guus Hiddink wist niet wat hij zag en riep Van As na: 'Joh, doe effe normaal.' Ik roep dat ook steeds vaker, doe effe normaal, tegen de tv of naar het veld als ik ergens op de tribune zit. Het voetbal begint steeds idioter te worden. Komt door het geld, maar ook door de groeiende agressiviteit van het mensdom, denk ik. Zo'n Rüstü bij Turkije - Engeland. Wdanzinnig. De aanslag van Schumacher op Battiston die onze Charles Corver éénen twintig jaar geleden zo grandi oos door de vingers zag, was er een onschuldige overtreding bij. En wat zei deskundige Hans Kraay senior toen hij de Turkse keeper met de noppen vooruit door het beeld zal vliegen in zijn poging een Engelsman te onthoofden? 'De keeper is bui ten de zestien en weet dat hij daar niet met zijn handen aan de bal mag komen. Hij moet hem wel proberen te trappen. Kan niet anders.' Doe effe nor maal ouwe Kraay! Terug naar Kezman. Het wordt lekker druk vanavond in het strafschopgebied van Heeren veen. De PSV-spits krijgt im mers niet alleen een mannetje van Foppe achter zich aan. De politie en een beveiligingsbe drijf maken namelijk ook werk van Kezman. Dat wordt dan Seip of Hansma in de clinch met Mateja de warrior terwijl een rechercheur in grijze regen jas en een bodyguard met een zendertje in zijn oor de boel van nabij in de smiezen hou den. Trouwens, stel dat die ont voering was doorgegaan. Zou den de kidnappers dan vanuit de Ajax- of Feyenoord-hoek geld zijn geboden om de top scorer van de concurrent wat langer vast te houden? Laatst was ik bij Jan Mulder op de koffie. Ik interviewde hem voor Johan, het voetbalmaand blad. Nog voordat de spelers bus van Ajax in de hens vloog en nog voordat Rüstü zijn aan slag pleegde, en toen er nog he lemaal geen sprake was van een plan om Kezman te gijzelen, zei Mulder dat hij zich grote zor gen om het voetbal maakt. Om dat het ten prooi is gevallen aan ziekelijke hysterici. Mijn idee. Nog één keer terug naar Kez- man. Die maakte er tegen ADO Den Haag natuurlijk ook zelf een potje van. Dat gedr ein na die rode kaart. Ik vond het ook geen elleboogstoot, maar Van As kreeg wel eenddap van de molenwiek. Kezman gebruikte zijn arm om zichzelf ruimte te verschaffen én zijn belager uit te schakelen. Dat was zo klaar als een klontje. Dat de speler zichzelf vervolgens probeert vrij te pleiten, is zijn goed recht. Al leen, weinig geloofwaardig. Maar zo bespottelijk als het ver weer van de advocaat van PSV was het bij lange na niet. Want wat zei deze weledelgestrenge dorpsgek? Dat Van As een kop pende beweging naar de uitge stoken arm van Kezman maak te. Doe effe normaal joh, advo caatje! Jaap Visser Reageren?: sportredactie.ld@dximia- te.hdc.nl Ronald Pronk en Richard Hoek toosten op de derby. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21