LEIDEN REGIO 'bekende van .eiden zoals het vroeger was, voor de zestiende keer Jonge onderzoekers bijten zich vast de bekenden' neemt afscheid R3 Omstreden Postmasters opent tweede vestiging Maatregelen tegen afval rond Bonaventuracollege De Groot wint Dirven-prijs Sober jubileum kerkenveiling O HDC972 zaterdag l8 OKTOBER 2003 t dubbele gevoel van vip-coördinator b Onderwater INBURG - Het afscheid valt zvvaar. Steven de Frel is 51 ag vanaf gisteren als afge- id marineofficier genieten ez ijn pensioen. Maar de ge- n, te dat vliegveld Valkenburg hoogstwaarschijnlijk la gaat, maakt boze dromen it im los. Dat hij het perso- achterlaat in klemmende 01 kerheid, zit De Frel niet air. n de Frel is op Valkenburg in lekende van de bekenden, t andaag is hij de vip-coör- eltor. staatshoofden en leden n koningshuizen passeren II grote regelmaat zijn t'. De Frel doet dat werk al aar. De fotocollage in de naast zijn kantoor vertelt aj erhaal. De Frel staat er in schap van mannen als n ir Arafat en Nelson Man- ei i. het was met die mensen io 'oude jongens krenten- md'. De Frel hield zich altijd en als de 'andere ti die afstand wilde verklei- lal dan was het de geboren le naar ook best. Zoals hij d rvond met Koningin Noor, ar jenote van wijlen koning Hussein van Jordanië. De Frel hoorde dat Noor verzot was op stroopwafels. „Ik dacht: leuk om haar te verrassen. Dus ik rij hier naar een plaatselijke bak ker, kóóp stroopwafels en laat die in het vliegtuig brengen. Afijn, dat hele gezelschap komt weer terug van het staatsbezoek en verdwijnt het vliegtuig in. Dat ding staat op het punt weg te rijden, als de deur weer opengaat. Komt koningin Noor naar mij toe en bedankt mij persoonlijk. Ze hoeft het niet te doen, maar dat zijn toch wel de leuke dingen." Met koningin Beatrix praten is volgens het protocol verboden, maar dat neemt niet weg dat er wel eens wat wordt gezegd. Voor De Frel het bewijs dat de koningin zich prettig voelt in een vertrouwde omgeving. Hij hoort het wel vaker: Valkenburg is een paradijs vergeleken met Schiphol. Waar de staatshoofden straks naar toe moeten, weet hij niet. In Valkenburg landen gemid deld duizend staatshoofden en regeringsleiders per jaar. Met het oog op het voorzitterschap van de Europese Unie, vindt De Frel sluiting uitermate onhan dig. „Toen ik pas begon, was Nederland ook voorzitter. Nou, dat gaf me een drukte. De twee de landingsbaan moesten we volledig gebruiken om al die vliegtuigen van de regeringslei ders te parkeren." Hij ziet dat niet op Rotterdam en al hele maal niet op Schiphol gebeu ren. De Frel schudt zijn hoofd en zegt: „Het enige regeringsvlieg veld van Nederland opheffen, wat moet ik ervan zeggen? Maar ja, het is een centenkwestie." Hij hoopt dat de lobby vanuit de vier dorpen rondom het vliegveld gewicht in de schaal legt. „Toch vreemd. Normaal gesproken heb je vijanden wo nen naast een vliegveld, maar Valkenburg heeft louter vrien den." Een andere taak van De Frel is het geven van rondleidingen. Toen het kabinet bekendmaak te dat het vliegkamp gesloten moest worden, is De Frel daar mee gestopt. „Dat was een rare situatie. Ik draaide een verhaal tje af dat de Orions in de hele wereld zulk goed werk verrich ten. Vervolgens moest je ant woord geven op de vraag waar om het vliegveld dicht moest." De beslissing om die rondlei dingen niet meer te doen, nam Vip-coördinator Steven de Frel: „Het enige regeringsvliegveld in Nederland opheffen, wat moet ik ervan zeggen?" Foto: Dick Hogewoning De Frel met pijn in zijn hart. „Want het was heel leuk om te doen. Die mensen waren altijd goedgehumeurd, het was ge woon een dagje uit voor ze." Een van de laatste inspannin gen was een asverstrooiing. Mensen die bij de Marine Luchtvaart Dienst hebben ge diend, kunnen als wens opge ven dat na het overlijden hun as over zee wordt uitgestrooid. De Frel: „Dat zijn telkens weer indrukwekkende bijeenkom sten die bij de betrokkenen veel losmaken." De Frel pakt na het afzwaaien zijn hobby weer op. Zijn ogen glinsteren. „Ik ga weer spelen op mijn gitaar." Met zijn vrouw wil hij met de camper vakantie reizen maken. Als ondertussen de marine, die hij vanaf 12 fe bruari 1968 heeft gediend, maar blijft bestaan: „Want het is hoe dan ook een schitterend be drijf." door Silvan Schoonhoven leiden - Pakket- en kopieerwin kel Postmasters, pal achter sta tion Leiden Centraal, wil over twee weken een nieuwe vesti ging openen op het Rapenburg. Dat is opmerkelijk, omdat de onderneming overhoop ligt met schuldeisers. Vorige maand dreigde een deurwaarder de in boedel van de winkel en het huis van de eigenaar te veilen. Een van de schuldeisers is het Hazerswoudse reclamebureau Partners en Partners, dat een complete huisstijl ontwierp voor Postmasters. Stephen Smith van Postmasters zegt dat hij Partners en Partners alleen om een offerte had gevraagd en dat hij het reclamebureau niet kan betalen voor de geleverde diensten. De rechter gaf Part ners en Partners gelijk en wees een vordering van 28.000 euro toe. Die is nog niet betaald. „Ik vermoed dat ik niets meer, van die vordering hoor", zegt Smith, die tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep is gegaan. Smith denkt dat het reclamebureau hem 'kapot wil maken' om in een goed blaadje te komen bij concurrent TPG Post. Volgens Eric van Ulden van het Hazerswoudse reclamebureau is Partners en Partners echter maar een klein deel van Smith's probleem. „De belastingdienst, de bedrijfsvereniging, het pen sioenfonds hebben het hem ook behoorlijk moeilijk ge maakt. Ze hebben beslag gelegd en staan op het punt van exe cutie. Ik sprak een drukkerij die een enorm bedrag heeft open staan. Bij de deurwaarder lig gen al vijf dikke vorderingen." Van Ulden ziet het hoger be roep met vertrouwen tegemoet. Hij voelt zich ernstig benadeeld door Postmasters. „Smith kwam bij me met het verhaal: ik ga driehonderd winkels openen in twee jaar tijd en ik heb een miljoen gulden om de promotie op te zetten. Hij heeft groot heidswanen en komt met krankzinnige verhalen, maar hij betaalt gewoon niet. Dat twee de filiaal, dat is gewoon in de woonkamer van zijn huis aan het Rapenburg. Een bedrieger? Zo wil ik het niet zeggen. Hij is een Bill Gates zonder geld. Het zou goed zijn als hij zo snel mo gelijk van de markt af ging. Zo dat hij het bedrijfsleven geen schade meer kan toebrengen", besluit Van Ulden. leiden - Het Bonaventuracolle ge en de gemeente nemen sa men maatregelen om de hoe veelheid afval rond de school aan de Burggravenlaan te ver minderen. Veel omwonenden ergeren zich aan de troep die de leerlingen achterlaten. Er worden tien containers ge plaatst, tijdens de lessen aan brugklassers wordt over het on derwerp gesproken en reini gingscontroleurs en de wijk agent gaat extra opletten. Mo gelijk gaat de school leerlingen straffen die zich niet aan de af spraken houden. De containers komen op het schoolplein, rond de school en op de zoge heten snoeproute tussen de school en de winkel op de Roomburgerlaan. De maatregelen zijn vastgelegd in een convenant tussen de school en de gemeente, dat woensdag wordt ondertekend door directeur Van der Drift en wethouder Van der Sande. De actie is onderdeel van het drie jaar durende project Leiden ruimt op. Als de maatregelen effect hebben, dan wil de ge meente ook met andere scho len een convenant sluiten. leiden - Dr. Vincent de Groot is de winnaar van de Henny C. Dirvenprijs, vanwege 'baanbre kend onderzoek' op het gebied van borstkankermedicatie. De Groot ontwikkelde een medi cijn dat pas actief wordt als het in aanraking komt met kwaad aardig weefsel. De Leidse prijs is vernoemd naar een vrouw uit 's Hertogen bosch die in 1989 overleed aan borstkanker. De jaarlijkse on derscheiding wordt sinds 1993 uitgereikt door de Universiteit Leiden, in samenwerking met de Henny C. Dirven Stichting. Ze wordt toegekend als aan moediging voor jonge medi sche wetenschappers in de Be nelux. De Groot (1974) studeerde scheikunde aan de Universiteit van Nijmegen en promoveerde cum laude. De voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, A. Kist, overhandigt de prijs woensdag. De prijs bestaat uit een oorkonde, een bronzen beeldje en een geldbedrag van 5.000 euro. katwijk - Het honderdjarig be staan van de kerkenveiling dit jaar is voor de Katwijkse paro chie geen reden voor een groot feest. Het overlijden van pas toor Ammerlaan en de ziekte van een van de leden van de veilingcommissie, heeft de ove rige bestuursleden doen beslui ten de viering van het jubileum een jaar uit te stellen. De ko mende veiling, 24 oktober om 20.00 uur in de grote zaal van het parochiehuis aan de Kerk straat 68, zal er niet anders uit zien dan in de voorafgaande ja ren. Er liggen onder meer bol- lenpakketten, speelgoed en kle ding in de verkoop. De op brengst heeft de parochie de laatste jaren besteed aan on derhoud van haar kerkgebouw. Wendela Kolkman in haar 'skills-lab', waar ze een la- paroscopieoperatie oefent op een neppatiënt. Foto: Henk Bouwman van Vliet in het laboratorium waar bloedmon- onderzocht worden. Foto: Henk Bouwman De Botermarkt was in 1965 in de donkere dagen voor de kerst fraai verlicht. Foto: N. van der Horst van der Horst „Omdat het steeds moeilijker wordt om fo to's te vinden die aan onze ho ge éigen voldoen. De bodem van ons archief komt in zicht. Toch doen we al het mogelijke om een zeventiende kalender samen te stellen. Doen we dat niet, dan stellen we duizenden mensen teleur." Van der Horst streeft er naar om foto's te vinden waarop de situatie of omgeving in de loop der jaren flink is veranderd. Zo siert een foto van K&G uit .1953 de maand januari. Leuk om naar de oude uniformen te kij ken. Een dame achter een 'an tieke' kinderwagen loopt met de muziek mee. Verder zijn er onder meer plaatjes Van een Leids hulptransport naar de getroffenen van de waters noodramp in 1953 in Zeeland en de Zuid-Hollandse eilan den, de muziektent in het Van der Werfpark, een overzichts foto van de veemarkt op de Nieuwe Beestenmarkt en de sloop van het gebouw van de GG&GD aan de Lammermarkt ten faveure van de aanleg van de city-ring in 1963. De GG &GD verhuisde naar het ge bouw van het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roo- denburgerstraat. Vanaf die plek is de instantie inmiddels verhuisd haar de Schipholweg. Leiden verandert en daarom moeten enthousiastelingen als Van der Horst doorgaan met het maken van kalenders om die veranderingen voor het na geslacht vast te leggen. De kalender 'Leiden inde ja ren vijftig' is verkrijgbaar voor 7,95 euro bij diverse boek- en tijdschriftenwinkels, sigarenmagazijnen uiteraard bij de winkels van foto Van der Horst zelf. Eric-Jan Berendsen „Momenteel zit ik heel veel in de kamer, achter de computer. Ik moet schrijven, want ik heb net een reeks uitslagen van onderzoeken binnen. Die moe ten verwerkt worden. Verder ben ik veel aan het re gelen. Zo moet je bijvoorbeeld langs de medisch- ethische commissie met je onderzoeksaanvraag. Het daadwerkelijk bloedprikkcn bij patiënten laat ik aan een student over. Verder ga ik veel naar praatjes over mijn onderzoeksterrein. Je volgt af en toe eens wat cursussen. En ik werk ook aan een literatuurover zicht over anticonceptie." „Voorlopig wil ik nog een tijdje onderzoek doen, ze ker tot 2005. Dan hoop ik dat mijn promotieonder zoek af is. En tegen die tijd wil ik solliciteren naar een opleiding gynaecologie. Ik wil niet m'n hele lang alleen maar onderzoek doen. Met patiënten werken is ook heel leuk. Maar ik wil wel het liefst in een aca demisch ziekenhuis blijven werken en één dag in de week vrij hebben voor onderzoek." Wendela Kolkman (28) haalt meer plezier uit wer ken in een ziekenhuis dan aan wetenschappelijk onderzoek. Maar een goed onderzoek is een voor waarde om te promoveren. En dus is ze, sinds een half jaar, bezig met een studie naar de mogelijke uitbreiding van kijkoperaties in de gynaecologie. Over twee jaar begint ze met de opleiding tot gy naecoloog. „Voor ik aan mijn opleiding tot specialist, begin pro beer ik te promoveren op dit onderzoek. Gebleken is dat gynaecologen te weinig gebruik maken van de mogelijkheid van kijkoperaties, ofwel laparoscopie. Dat zijn operaties via twee gaatjes: door de navel en vlak boven de schaamstreek. Wat zijn de factoren die bepalen dat dit soort operaties weinig voorkomen in de gynaecologie? Dat is mijn onderzoeksopdracht." „Ik heb twee jaar in het Leyenburg-ziekenhuis in Den Haag gewerkt en vind het nu wel leuk om me fulltime met onderzoek bezig te houden. Je werkt el ke dag van half negen tot zes uur, heel regelmatig. Geen weekenddiensten, geen pieper, lekker rustig. Dat is na twee jaar hectiek wel een verademing." „Je leert een ziekenhuis ook op een heel andere ma nier kennen. Onlangs heb ik een enquête gehouden en daarvoor moest ik naar de drukkerij. Zit hier ook ergens in het gebouw. Als onderzoeker merk je echt goed dat een ziekenhuis ook een groot bedrijf is. Met allerlei technisch en ondersteund personeel. De mannen die je computer komen repareren als ie stuk is, bijvoorbeeld." „Ik ben minder onderzoeksgericht dan Huib. Het gaat mij er vooral om dat ik het belangrijk vind om te promoveren. En dat ik straks, als ik over acht jaar als gynaecoloog in een maatschap zit, een bepaald spe cialisme heb. Dan ben ik in die maatschap degejie die alles over laparoscopie weet." „Het echte plezier haal ik uit contacten met de pa tiënten, dus ik wil geen onderzoek blijven doen. Het liefst wil ik later in een algemeen ziekenhuis werken. In academische ziekenhuizen heb je een trage, logge manier van werken. In andere ziekenhuizen gaat het sneller, heb je meer productie. Die snelheid, daar houd ik wel van." „Voordeel van zelf onderzoek doen, is dat ik straks ook goed ander wetenschappelijk werk kan beoorde len: of het goede onderzoeken zijn of flutonderzoe- ken." Erna Straatsma De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestrèat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 leiden - Wat bezielt jonge onderzoekers? Je vastbij ten in stapels literatuur en dagenlang labuitslagen analyseren. En als het meezit na enkele jaren een klein steentje bijdragen aan de wetenschap. Aan de vooravond van de Leidse wetenschapsdag vertellen twee jonge artsen uit het Leids Universitair Medisch Centrum over hun drijfveren. Ze werken in dezelfde kamer op de afdeling gynaecologie, maar doen ver schillende onderzoeken. Huib van Vliet (28) vindt wetenschappelijk onder zoek interessanter dan werken in de kliniek. Sinds maart bestudeert hij het effect van vrouwelijke hormonen op bloedstolling. De resultaten van dit onderzoek zijn relevant voor de vraag of de anti conceptiepil en het (hormoonafgevende) Mirena- spiraal de kans op trombose verhogen. „Voor mijn afstuderen ben ik naar Amerika geweest en daar vond de omslag plaats. Ik had een begelei der die heel prikkelend was en je direct betrok bij onderzoeken. Veel studenten zijn niet intensief bezig met het onderwerp 'onderzoek', maar hij maakte me heel erg duidelijk dat wetenschappelijk onderzoek een blijvende waarde heeft en werken in de kliniek 'denken voor de korte termijn' is." „Werken in de kliniek vond ik altijd heel erg span nend, omdat het veel snelheid heeft. Een bevalling doen, bijvoorbeeld. Maar in onderzoek kan ik toch meer mijn ei kwijt. Inhoudelijk is het veel interessan ter. Natuurlijk ben je met een heel klein gebiedje be zig. Maar het is heel spannend om erachter te ko men hoe iets werkt. Of je veronderstelling klopt. Je leert hier elke dag, al doe je dat in de kliniek ook, maar dan meer in de breedte." er de Illuminatienota horen de laatste tijd weinig in de d. Blijkbaar vindt de ge- iente de verlichting van een ntal monumentale gebou- n en bruggen voldoende en iet wachten op de jaarlijkse ■stverlichting rond Sinter as en Kerstmis zo her en der de stad. Dat er niet meer nden en bomen in Leiden rden verlicht of aangelicht animer. Immers, in de jaren rtig van de vorige eeuw tot oorlog stond een groot aan- bruggen en gebouwen in iden al in de schijnwerpers, kant van V en D aan de Aal- arkt, de Karnemelksebrug en t hoekpand op 't Gangetje de Morspoort baadden in t licht. In 1952 kwamen de npjes terug op initiatief van n aantal middenstanders. Lichtweek stierf in de jaren stig een stille dood. aarom dit verhaaltje over he verlichting? Omdat de kalen der 'Leiden rond de jaren vijf tig' van Nico van der Horst van de gelijknamige fotowinkels te koop is. En op die kalender staat bij de maand november 2004 een fraaie foto van een verlichte Botermarkt in 1965. Ook toen waren de donkere dagen voor kerst voor de Leid se middenstand een econo misch lichtpuntje. Simpele peertjes aan de gevels van win kels als Pander, Gerzon, Van Moorsel, Gronheid en Zurloh, zorgen voor een gezellige uit straling die het winkelende pu bliek naar de stad trok. Verder is opvallend dat er op de Bo termarkt toen nog gewoon mocht worden geparkeerd. Als de dagen korter worden, komt Van der Horst steevast met een kalender. De zestien de dus, dit jaar. Toch is de ka lender niet meer zo vanzelf sprekend, waarschuwt Nico Steven de Frel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15