Een leven barstensvol fanfaremuziek REGIO Door Parnassia zijn inzake Regouw spelletjes gespeeld Stijlvol HDC970 ZATERDAG l8 OKTOBER 200 NAVRAAG De Universiteit Leiden presenteert zich morgen tijdens Nationale Wetenschapsdag. Belangstellenden kunnen in de Wintertuin van de Hortus Botanicus tussen 12.00 en 17.00 uur 'praten' met de taaicom puter Delilah, Perfect grammaticale waar de °p|ei- 0 7 7 7> ding Taalweten- zinnen zonder gedachte schap acht jaar aan heeft ge werkt. Delilah maakt perfect Nederlandse zinnen, maar drukt geen gedachten uit. Onderzoeker CRIT CREMER belooft een prijs aan iedere bezoeker die Delilah wél tot het uitdrukken van een gedachte kan verleiden. Denkt Delilah dat bezoekers haar een gedachte kunnen laten uitdrukken? „Ik gebruik de concepten 'zin', 'toekomst' en 'betekenis'. 'Ernstige invoering zal iedere betekenis die zinnen bieden'. Ja, het betekent niets, maar grammaticaal is de zin juist. Je kunt ook zeggen: 'Ern stige boeken zullen iedere lezer dat genoegen bieden'." Ik vind Delilah maar een raar ding. Wat heb je aan een compu ter die zinnen maakt die niets betekenen? „De opleiding Taalkunde doet fundamenteel onderzoek. Delilah is niet bedacht met een toepassing in gedachten. Zij is een compu terprogramma die grammatica verwerkt. 'Menselijkheid verbreden de vragen schilderden menig gebruik', zegt Delilah." tekst: Wilfred Simons foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN Wie is Delilah? „Ze is een computerprogramma dat grammaticaal juiste Neder landse zinnen maakt. Je kunt haar geen vragen stellen, maar je moet concepten aanklikken, zoals 'zo merdag','mijzelf'zin' of'begro tingstekort'. Als ik nu 'mijzelf in tik, dan kunnen we zien of Delilah iets over zichzelf wil zeggen. Ja. 'Gewone mij geschonken zin leek me meer dan vertrouwd verblijf. Mooi hè? Delilah woont in haar zinnen." Wat venvachten jij en Delilah van de gebruikers die morgen naar de Hortus komen? „Ik ben benieuwd of er bezoekers zijn die een zin van Delilah zo kunnen veranderen dat er een ge dachte uit te voorschijn komt. Ze is gebruikersvriendelijk en we hebben snelle computers waar mee ze bam, bam, zinnen op het scherm tovert. Eens kijken wat Delilah verwacht. 'Crisisbeheer singsoperaties zetten me in voor hun'. Dat daar 'hun' moet staan, daar hoefje niet aan te twijfelen." „Je kunt gerust stellen dat ik uit een muzikale familie kom. Mijn moeders vader was betrokken bij de oprich ting van de St. Jans Fanfare in 1903. En ook de generaties daarna werd er veel muziek gemaakt. Het was dus eigenlijk logisch, dat ik muziek ging maken. Ik was zeven toen ik een keer naar een repetitie ging, aan de hand van mijn vader. Samen met mijn broer van negen, Gerard. In die tijd hadden we nog geen tele visie thuis en geen radio. Maar dat wil niet zeggen dat ik me verveelde of zo. Ik deed van alles met mijn vriendjes: schotsje springen in de winter als er ijs lag, voetballen, sloot je springen. Maar muziek vond ik echt geweldig, helemaal nadat ik naar die repetitie was meegegaan. Dus ik werd lid. Ik begon op bugel. Nou, ik speelde al gauw. Na een week of zes, zeven kon ik al aardig blazen. Ach, ik had de eerste keer een boekje mee naar huis gekregen - tegenwoordig krijgen ze er zelfs cd's bij, waar de muziek op staat - en ik ben hard gaan studeren. Van toon ladders tot etudes. Ik kreeg les van Nic Straathof en mocht af en toe mijn vorderingen laten horen. Het duurde niet lang voor hij zei: kom er maar tussen. Prima leraar en prima dirigent, die Nic Straathof. Vijf zonen had-ie. Al lemaal lid van de fanfare. Dat was ook typerend, de St. Jans Fanfare was toentertijd een echte familiefan fare. Je had de families De Boer, Straathof, Verhagen en Lelieveld. Nu heb je toch veel meer verschillende namen. Zoals natuurlijk wel meer verschillend is. In de begintijd dat ik lid was, zochten de leden elkaar veel meer op. Nu zijn het veel meer een lingen, dat is sowieso de tendens van tegenwoordig. Kijk, de leden gaan nu wel goed met elkaar om, hoor. Daar niet van. Maar als het op het muzikale gedeelte aankomt, staat bijna iedereen toch alleen. Is het toch ieder voor zich, ook al spe len we uiteindelijk samen. Vroeger lag dat anders. Ik weet nog dat er een stuk of zes, zeven jongens waren die veel samen optrok ken. Het Het leven van Jan Verhagen (64) is een leven vol fanfaremuziek. Barstenvol zelfs. De Zoeterwoudenaar is over een paar jaar zestig jaar lid van de St. Jans Fanfare uit zijn dorp. En vandaag viert hij een ander jubileum, dat van de hon derdjarige fanfare zelf. Nog immer als spelend lid. Omdat hij het nog zo leuk vindt om te doen, zegt hij. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN was allemaal gemoedelijker. Nu moet je presteren, vroeger hoefde dat niet. Als je wel heel goed pres teerde, viel dat meteen op. Tegen woordig niet. Wat niet wegneemt dat we vroeger heus wel ons best deden. We studeerden er flink voor, hoor. Het lidmaatschap kostte vijf cent per week. Dat lijkt nu misschien niet veel. Maar toen lag dat toch heel an ders. Als twee kinderen van het gezin lid waren, zoals bij ons, dan kostte dat bij elkaar aardig wat. Tien cent, dat was een flink bedrag in die tijd. Mijn vader was een tuindersknecht, echt breed hadden we het niet. Ik weet nog goed dat ik als kleine jon gen af en toe meeging naar een con cours en dan soms van een van de andere leden een uitsmijter kreeg. Heerlijk, voor mij echt een traktatie. Dan was meteen mijn hele jaar goed. Wat wel scheelde was dat we de in strumenten niet hoefden te kopen. Die lagen in de kerk en die konden we gebruiken. Dat scheelde tenmin ste. De St. Jans Fanfare was toen nog echt een fanfare van de kerk. Die steunde ons financieel. Je snapt na tuurlijk wel dat we geregeld speel den voor de kerk. Nu ligt dat anders. Maar de kerk is nog wel voelbaar. Al was het alleen maar omdat we in het oude patro naatsgebouw oefenen, aan de Schenkelweg. Dat is nog van de kerk geweest. De kerk is natuurlijk ook niet weg te denken. Die zit in onze naam en onze geschie denis. Een aparte geschie denis trouwens, van het ontstaan. In 1902 waren er j wat jongeren van een to neelvereniging die be gonnen te praten over de mogelijkheid om muziek te gaan maken. Muziek! Dat was wat hoor. Dat was natuur lijk veel te fri vool, dat kon echt niet. De jongens kregen dus een standje van de de ken. Wat heet een standje, die kre gen een preek bijna in het Latijn voorgeschoteld. Maar ja, het idee is toch blijven hangen. En uiteindelijk was het ook niet tegen te houden. In 1903 was het zover en later was er zelfs een kerkelijke inzegening, met Willem II. Belangrijk, dat rooms-ka- tholieke aspect. Een niet-katholiek was een ketter, zo dacht men nog. Een oom van mij had een keer ie mand begeleid, muziek gemaakt met een protestant. Hij mocht meteen drie maanden niet meer zingen in de kerk. Maar ach, die normen en waar den zijn in de loop der tijd wel ver vaagd. Er zitten hier nu zelfs heide nen, ha ha. Echt groot is de vereniging nooit ge weest. In de eerste jaren van mijn lidmaatschap schommelde het aan tal leden tussen de 22, 23 leden en de dertig. Nu hebben we er een stuk of vijftig. We zijn heel lang een lo pend korps geweest. We liepen met Koninginnedag, met de kermis, als iemand veertig jaar getrouwd was, ga zo maar door. Ik liep rechts voor aan. Op die plek zie je alles en hoef je niet met het lopen van de anderen rekening te houden. Bovendien, je loopt toch ook een beetje om gezien te worden. Middenin lijkt me niet zo leuk. Inmiddels zijn we een zittend korps en lopen we niet meer. Drumfanfare VIOS nog wel. Rond 1970 hadden we een drumband van en man of acht, tien bij de fanfare. Op een gegeven mo ment kregen die een eigen bestuur, gingen eigen muziek maken. Dan kwam het wel voor dat wij er gens een optre den hadden zonder drumband. Omdat die zelf op die datum een optreden had. En uiteindelijk zijn de twee ook gescheiden. De drumband werd VIOS en wij bleven de St. Jans Fanfa re. Inmiddels ben ik het oudste lid. Ik ben bijna 65 en op mijn zevende kwam ik bij de fanfare. Kun je na gaan. Ik speel nog steeds, al is het nu wat anders. De eerste acht jaar heb ik op bugel gespeeld. Toen kwam de liefde voor de trombone, dertig jaar heb ik op de ventieltrombone gebla zen. En nu speel ik alweer twaalf jaar op de schuiftrombone. Waarvan al 35 jaren op de eerste partij. Dat be tekent op zijn tijd hard studeren. Dat geldt voor iedereen trouwens, hoor. Maar iedereen doet het zonder morren. Nou ja, in de jaren tachtig liep het een beetje uit de hand. Te gelijkertijd waren het ook prachtige jaren. Op een gegeven moment speelden we zelfs in de zogeheten landelijke superieure afdeling. Dat is de hoogste afdeling die er is. Hoog tepunt was een keer een tweede plaats tijdens het kampioenschap met 324 punten. Dat was een aantal dat tot dan toe bijna nooit was ge haald. Toch werden we daarmee tweede, omdat de kampioen het presteerde 326 punten te halen. Een Limburgse fanfare. Ach ja, je verliest het altijd van die Limburgers, ha ha. „Als er dan een concours naderde, dan was het in de drie maanden er voor keihard repeteren. Vijf avonden in de week. En dan 's zondags nog een keer les. Ja, dan gaat er hier en daar wel een huwelijk naar de don der. De fanfare heeft uiteindelijk ook bewust een stapje teruggedaan. Kijk, zo'n toptijd, die moet je gewoon een keer meemaken, dat is een prachtige ervaring. Maar je bent en blijft na tuurlijk een gezelschap van amateur-muzi kanten. En dan kun je niet jaar in jaar uit zo ver schrikkelijk veel avonden per week in de weer zijn, repeterend als een professional. En nu staat dan het grote jubi le umfeest voor de deur. De laats i' petities zijn weer heel goed be; i En het repertoire zit er goed in j is nog steeds een fanfare met h veel potentie. Het komt er hela 1 niet altijd uit, maar wel als het 1 Zoals nu dus. 1 Mijn leven is voor een heel grcxk deel de fanfare. Ik heb er niet a t gespeeld al die jaren, ik heb er 1 nog veel andere dingen gedaai heb jaren les gegeven, en een t i terug heb ik wat dat betreft dei weer opgepakt. Verder ben ik n lid van het stichtingsbestuur. D ook nog dertig jaar bestuurslid l weest van de fanfare, waarvan a meeste jaren als penningmeesi Echt heel veel jaren. Kun je na| t Het eerste jaar ging het om eer taaibedrag aan inkomsten van 1 gulden, de laatste jaren om bet gen van 50- tot 60.000 gulden. 1 Ja, ik weet het, ik heb er een ho tijd ingestoken en ik steek er ru i steeds een hoop tijd in. De mei 5 vragen zich ook af waar ik de ti vandaan haal. Nou, ik denk dal 1 het gewoon heb getroffen. Ik le 11 een vrouw kennen die ook in d r ziek zat. Thea is vijftien jaar tai |t geweest bij een Voorschotense eniging. Thea heeft altijd achte gestaan. Bovendien schuwde z ook het werk niet. Geld ophalei donateurs, loten verkopen en j ij lang helpen in de kantine van 1 muziekcentrum. Zij heeft het n moeilijk gevonden haar privé-1 aan te passen aan de verenigin En ik, ik ga ook lekker door. Ik nog veertig nummers uit mijn I en speel voor een biertje. Omd 1 het nog steeds leuk vind. Ik vin zo erg dat er betaalde muzikan zijn die de hele tijd van bladmi staan te spelen. Die sti geen plezier uit. Wij Goed, je moet en voor repeteren, we spelen soms tig vier, vijf uur terelkaar uit het hoofd." L Jan Verhagen: „Betaalde muzikanten die alleen van bladmuziek staan te spelen stralen geen plezier uit, de St. Jans Fanfare doet dat wel." Foto: Hielco Kuipers Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem SCHRIJVENDE LEZERS Ik wil reageren op het ar tikel 'Daklozen en ver slaafden maken meubels bij De Zaak' (LD 20/9). Als goede vriend van Si- mone Regouw was ik di rect betrokken bij het proces, van op non-actief stellen van Regouw, tot aan haar ontslag via de kantonrechter. Door Parnassia zijn inza ke Regouw vreemde spel letjes gespeeld. Zo is nim mer de inhoud vrijgege ven van achter haar rug door medewerkers verza melde verklaringen van zogenaamd verkeerd ge drag. Daar komt bij dat de telkenmale door Par nassia aangedragen alter natieve functies niet ble ken te bestaan, of rap werden ingetrokken. Daarna bleek het niet moeilijk Regouw van de tafel te knallen. Ik noem dit min gedrag. Het aanvankelijke doel van het laagdrempelige dagbestedingsprogram ma De Zaak was om te trachten verslaafden zo mogelijk toe te leiden naar reguliere behandel- circuits. Dit doel blijkt met de komst van Peter 't Hoen te zijn verlaten, waarmee De Zaak een van de circa drie instellin gen in Leiden is die voor dezelfde doelgroep onge veer hetzelfde aanbod heeft, met drie synchrone geldstromen: belasting geld door Leidenaars, of breder, opgebracht. Het gehele veld, inclusief de Leidse wethouder, duur betaalde Leidse ambtenaren en inmiddels ook de Leidse gemeente raad, weet dat er subsi- dieoverlap is, zonder dat de doelgroep maximaal wordt bediend. Wat in Leiden - en het geldt ui teraard voor meer steden - voor de doelgroep echt nodig is, is één brede or ganisatie die 7 keer 24 uur actief kan zijn, met dag en nachtopvang en actie ve toeleidingsmogelijkhe- den naar de behandelcir- cuits. Dit alles laat trouwens onverlet dat Peter 't Hoen, die ik eveneens lang ken, een uitstekende kracht is voor het werk. Alfred Lagerweij, Voorschoten. OEGSTGEEST, 15.45 UUR De Pauw-vrouw is stijlvol en elegant. Heeft een goedgevulde portemonnee en woont niet in Leiden. Wel in Oegstgeest. Ze is chic, maar ingetogen. Nooit overdressed, nooit underdres- sed. Het type dat alles onder controle houdt. Voor alles heeft ze een eigen tijd, plaats, vorm en kleur. Haar kledingkast is gevuld met goed-voor-de- dag-pakjes. Zwart, bruin, grijs of blauw. „Nee groen hebben we niet", zegt de verkoopster in de De Kempenaerstraat. „Moeilijke kleur." Ze advi seert een kort fluwelen jasje. „Kan netjes, kan ook op een spijkerbroek." En wat denkt de klant van het marineblauwe wollen jasje? „Nee, niet met een witte blouse eronder. Dat ziet er al snel goedkoop uit. Wit, tja, 't is zo wit, hè. Dan zou ik eerder ecru nemen. Da's een stuk chiquer." Een beetje somber zijn de kleuren voor het win terseizoen. Al mag een oranje mantelpakje ook. Tussen lange, kuitlange en knielange rokken han gen zelfs enkele supermini's: gekkigheid waar de meeste Pauw-vrouwen niet in lopen. Zo is er ook een lange leren broek met wollen manchetten aan de pijpen. De verkoopsters vonden 'm eerst 'heel lelijk'. Totdat een klant 'm aantrok en he verrassend leuk stond. „Al moet je er wel het f guur voor hebben. Lang, slank, absoluut geen dikke bovenbenen. En dan trek je die pijpjes t beetje op. Krijg je een soort kuitbroek. Best ge Uitgebreid passen is noodzakelijk. Een gabari rok met een zijden overslagblouse en een griji j rok van geschoren leer met een katoenen trui Mixen, meten, matchen. Pauw-vrouwen kieze hun kleding niet met gevoel, maar met verstal De verkoopster loopt als mental coach om de klant heen. „Wilt u die rok nog een keer aanti ken, dan kijk ik nog even. We zouden die zijna een beetje kunnen uitleggen." En anders belt de vestiging in Soest wel even. „Misschien het ze daar een maatje groter." Wie weet krijgt Leiden ook Pauw-vrouwen. Ee ondernemer in de Breestraat doet pogingen 0 het modehuis naar de stad te halen. Stijlvol ei elegant, dat kan het straatbeeld van Leiden be gebruiken. Erna Straatsma ANNO 1978, woensdag 18 oktober NOORDWIJKERHOUT- „Het beleid van de provincie hinkt volgens ons op twee gedachten. Aan de ene kant belooft men om van het Oos- terduinse meer een recreatie gebied te maken. Aan de andere kant is er nog steeds niet besloten of de kalkzandsteenfabriek Van Herwaar den weer vergunning krijgt om zand uit het meer te halen. En dat is te genstrijdig." Aldus wethouder Heemskerk van Noordwijkerhout. Vorige week heeft het college van burgemeester en wethouders van die ge meente de toezegging gekregen dat het Oosterduinse meer op kosten van de provincie tot een recreatiegebied gemaakt zal worden. Een na tuurgebied, dat voor iedereen toegankelijk zal zijn. Er wordt nu op war me dagen al druk gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de voor malige zandafgraving biedt. Ongeveer een jaar geleden was Van Herwaarden uit Hillegom 'klaar' met het zuigen van zand uit het Oosterduinse meer. Het zandzuigen had toen ongeveer 10 tot 11 jaar geduurd. Er was een provinciale ver gunning voor nodig en daaraan was de voorwaarde verbonden dat de provincie na afloop voor een symbolisch bedrag de beschikking zou krijgen over het ANNO 1978, woensdag 18 oktober LEIDEN - Schrijf ster Miep Diek- man en illustra tor The Tjong King waren gis termiddag in het kader van de kin derboekenweek bij V&D om hun boeken van een handtekening te voorzien. Het ging met name om het nu met de gouden griffel en het gouden penseel bekroon de boekje 'Wiele wiele stap', be- doeld voor peu- ters van twee, jP h- - driejaar. jk Foto: archief WH Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO dd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14