Werkhotel eindelijk open 'Vierhonderd daklozen? Hooguit vijftig' i REGIO Tegenstanders Rijn Gouwe Lijn voeren opnieuw actie E' Korevaarstraat en omgeving gaan op de schop na Wachten Reis naar Buffalo City uitgesteld Puinhoop in Kuipers-Rietbergstraat Eerste jongeren met vertraging van een jaar gearriveerd \A LEIDEN Raadsleden gewaarschuwd voor kosten leiden/regio - De gemeentelijke kosten voor de Rijn Gouwe Lijn zullen hoger zijn dan verwacht en de opbrengst zal tegenval len. Die waarschuwing uit de stichting Stoom in een brief aan de gemeenteraadsleden in Lei den, Rijnwoude, Zoeterwoude, Alphen, Boskoop, Waddinxveen en Gouda. Stoom, de Stichting Openbaar vervoer Op Maat Leiden, is fel tegenstander van het tracé van de Sneltram door Leiden, om dat dat onveilig zou zijn. De Rijn Gouwe Lijn is een lightrail- verbinding tussen Gouda, Lei den en de kust. Volgens Stoom, de Stichting Openbaar vervoer Op Maat Lei den, komt de eigen bijdrage voor de sneltram voor Leiden neer op 12,5 miljoen euro, voor Alphen aan den Rijn op 7,5 mil joen, voor Rijnwoude op 2 mil joen en voor Zoeterwoude op 910.000 euro. De stichting, op gericht door bewoners van de Leidse Lammenschansweg, heeft een verdeelsleutel ge maakt op basis van het aantal inwoners. De provincie Zuid-Holland, trekker van het project, zegt dat de gemeenten nog in onder handeling zijn over de afzon derlijke bijdragen. Afgesproken is wel dat de gemeenten in to taal 35 miljoen voor hun reke ning nemen. Volgens een woordvoerder van de provincie wordt uitgegaan van een ande re verdeelsleutel. Cruciaal wordt hoeveel baat een ge meente heeft bij de komst van de sneltram. In de brief waarschuwt Stoom voor de 'onvolledige informatie' die 'met name de provincie en de gemeente Leiden' over de Rijn Gouwe Lijn naar buiten brengen. Naar de kosten en ba ten en het verwachte aantal rei zigers zijn verschillende onder zoeken gedaan. Stoom stelt dat aannames in die studies - en dus ook de conclusies - niet kloppen. Volgens een rapport van Ecorys levert de Rijn Gou we Lijn de regio 199 miljoen eu ro op. Een ander onderzoek geeft aan dat de sneltram meer reizigers trekt dan bussen en mede daardoor minder verlies lijdt. Stoom heeft de zeven gemeen ten langs het oostelijke tracé aangeschreven. De aanleg van dat deel is gepland voor 2007. Over het stuk van Leiden naar de kust is niet veel meer bekend dan dat er nog geen geld voor is, maar dat de regio ook die verbinding hoogst noodzakelijk vindt. leiden - Omwonenden kunnen de troep zo langza merhand niet meer aanzien. Een mooi staaltje van de gemeente die 'houd uw stad schoon' promoot, zo klinkt het cynisch. De stoep van de Kuipers-Riet bergstraat achter het Vijf Meiplein ligt namelijk al dagen bezaaid met een grote hoeveelheid ge dumpt vuil. Een bewoner heeft eerder deze week naar de gemeente gebeld, maar de troep is nog steeds niet opgeruimd. En ondertussen spelen de kinderen in de rommel, waardoor het vuil nog eens wordt verspreid. De gemeente erkent dat er een melding over vuil is binnengekomen. „In eer ste instantie heeft de reinigingsdienst geprobeerd te achterhalen wie er voor de dump verantwoorde lijk is, maar dat is helaas niet gelukt", aldus een woordvoerster gistermiddag. Volgens de planning wordt het vuil eind van de middag of begin van de avond door ons weggehaald." Foto: Mark Lamers Hoewel de verbouwing nog gaande is, hebben de eerste elf bewoners al hun intrek genomen in het Werkhotel. Foto: Henk Bouwman door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Werkhotel voor jon geren is eindelijk open. De eerste elf bewoners hebben inmiddels hun intrek genomen in de flat op de hoek van de Smaragdlaan en de Agaatlaan. Het project voor zestig jongeren die moeilijk aan een woning en aan werk kunnen komen, liep ruim een jaar vertra ging op. Volgende maand gaat het officieel van start. In de flat komen zestig eenka- merappartementen voor jonge ren tussen de 17 en 27 jaar die door onvoldoende opleiding en door problemen in hun woon- en leefsituatie in de knel drei gen te komen. In het Werkhotel kan deze groep jongeren ge meubileerde woonruimte krij gen voor maximaal twee jaar te gen een zeer redelijke prijs: 325 euro inclusief. „In die tijd krijgen ze een job- coach en gaan wij actief met hen op zoek naar een baan. Daarnaast krijgen ze persoonlij ke begeleiding om zelfstandig te leren wonen", zegt de direc teur van het Werkhotel, Noor Freericks. „Wij garanderen deze jongeren - mits ze zich aan strenge regels houden - dat ze na die twee jaar een baan heb ben en in aanmerking komen voor een huurwoning elders." De huurcontracten voor het Werkhotel zijn gekoppeld aan een werk-leertraject. „Het con cept van het Werkhotel is geba seerd op de idee, dat wij de jon geren iets te bieden hebben als zij zich gemotiveerd tonen. Als ze het op hun werk verbruiken, bijvoorbeeld door niet op te ko men dagen of zich ziek te mel den als ze niet ziek zijn, liggen ze er uit. Dan moeten ze weg uit hun appartement en bege leiden wij ze niet verder." Het Werkhotel had al sinds sep tember vorig jaar in bedrijf moeten zijn. Aanvankelijk liep de ingebruikname van de flat vertraging op omdat de ge meentelijke goedkeuring voor 700.000 euro subsidie op zich liet wachten. „Toen die subsi die zeker was, tekende een van de overige bewoners van de flat bezwaar aan tegen de komst van het hotel. Voordat zo'n be zwaar is afgehandeld, ben je ook zomaar een paar maanden verder." Maar nu ook die hindernis ge nomen, staat niets de komst van het Werkhotel nog in de weg. Sterker, de eerste bewo ners hebben zelfs al hun intrek genomen. Freericks: „Begin juli hebben we de eerste twee be woners kunnen verwelkomen. Op 1 oktober zijn daar nog eens negen jongeren bij gekomen. En voor het einde van het jaar verwachten we er nog negen. De komende twee jaar wordt het Werkhotel verder aangevuld tot zestig bewoners." De flat waar het Werkhotel in gevestigd zit, telt ongeveer tachtig appartementen. De be woners van de appartementen die niet bij het Werkhotel ho ren, kunnen blijven zitten waar ze zitten. De veertig apparte menten die in de komende twee jaar door jongeren be woond gaan worden, doen nu nog dienst als tijdelijke huisves ting voor buitenlandse studen ten. Een leven i, irstensvol nfaremuziek Kalender van iden oals it vroeger was tar Moedig prwaarts -Manege Moedig Voor- s houdt volgende week geen bazar. De op- jstvan de tweedehands [ren en het Rad van Avon- |s bedoeld voor de gehan- ten die bij de manege [rijden. Het houden van hzar is een van de manie- fearop de manege het [rijden voor de deelne- petaalbaar probeert te en. De bazar begint om [uur en duurt tot 16.00 adres van de manege isenaarseweg 525. de artis Jaarkaart je vrienden isbruik van gemeenschapsgeld ligt altijd gevoelig. Deze week ontstond er mmotie over het aantal mensen dat als dakloze staat ingeschreven bij het diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn. Meer dan vierhonderd daklozen staan ingeschreven; 176 krijgen een uitkering met een extra lozentoeslag'; bovendien staan veertien bedrijfjes geregistreerd op de Oude Wordt er misbruik gemaakt van de voorzieningen? In gesprek met Willem Hovius, 'een echte Leidse dakloze'. hten dat mensen die niet dakloos nisbruik maken van de voorzie- n van De Bakkerij bestaan al Wat denkt u? eer en geweten: er wordt mis- van gemaakt. Bijvoorbeeld om den te ontduiken. Ik ken een go- :t een schuld van 85.000 euro. ingeschreven te staan bij De Bak- irobeert hij dat te ontlopen. Van akloze kun je tenslotte niet pluk- kken een jongen die een paar kkaanse meisjes heeft aangemeld ;en uitkering. Ik ken niet één Ma- ans meisje in Leiden dat dakloos t staan dat ik die ooit in het ^jhuis gezien heb. Zo trekken ze 111 ele uitkeringen." oen ze dat dan? set hoe het gaat. Je bent zoge- d gescheiden, schrijft je in bij De :rij als dakloze en krijgt een extra ing. Maar meneer woont niet op a in dat dan voor mensen? Hoe zeker dat ze niet dakloos zijn? zijn mensen in dure kleren die omen rijden met een dure auto in inkomstenverklaring op te ha- ben toch niet gek. Je ziet wie tv^os is en wie niet. Als mensen daar n met een leren jas en een gou- etting, die hebben toch geen uit- l nodig. Die hebben een adres, |n geen daklozen." en daklozen ook wel eens gewei- 'tt 'oor inschrijving? r was laatst een dakloze jongen !n Haag die werd weggestuurd t hij niet uit Leiden kwam. Ze de laatste tijd strenger op. Nou f0 en ze ook nog strenger zijn op de en die niet dakloos zijn." an 411 mensen als dakloze inge- ien. Hoeveel daklozen zijn er in n? tig, hooguit vijftig. Het Slaaphuis ekend op veertien tot achttien nen. Luister, ik kom hier bij De Bakkerij altijd een bak koffie drinken. Ik kom me hier douchen. Ik slaap bij het Slaaphuis. Ik kom langs bij de GGD. Bij De Zaak kom ik af en toe eten. Overal is je naam genoteerd. Ver gelijk die lijst eens met de mensen die één keer in de maand hun inkomens- verklaring komen halen. Bij De Bakke rij ligt een stapel van een halve meter hoog aan inkomensverklaringen. Dat moeten er bijna tweehonderd zijn. En waarom zou je een postadres bij De Bakkerij nemen? Dan neem je toch ge woon een postbusnummer? Het klopt gewoon niet." Vindt u dat op die manier de echte daklozen benadeeld worden? „Waarom denk je dat ik erover sta te praten met jou? Wij worden de ko mende jaren gekort. Ze willen de woontoeslag afschaffen. Dat is een toeslag omdat het leven op straat duurder is. Die centen heb je ook echt nodig op straat. Voor het eten, voor de bekeuringen omdat je in je tentje slaapt. Laatst ging ik een omeletje eten met mijn vriendin: acht euro! Het moet niet zo zijn dat wij straks onze toeslag kwijtraken. Dat De Bakkerij verdwijnt. Wat blijft er dan nog voor ons over?" Wat moet er gebeuren? „Ze moeten dóórvragen bij de mensen die alleen maar langskomen voor het ophalen van een inkomstenverklaring: Waarom heb ik jou nooit gezien bij het Slaaphuis? Waar slaap je dan? Waarom laat jij je kleren hier niet wassen? Waarom douche jij hier niet? Hoe komt het dat je zo netjes geschoren bent? Ze moeten gewoon de mensen uitschrijven die onrechtmatig gebruik maken van De Bakkerij. Zodat die kan voortbestaan waarvoor hij is bedoeld. Want ze doen goed werk. De mensen hier achter de koffiebar, Henk, Tineke, die doen alles voor ons. Die hebben hart voor ons en hun werk." Tekst en foto: Silvan Schoonhoven O leiden - Het in 2001 heringe richte gebied rond de Korevaar straat, het Levendaal en de Ge- regracht gaat opnieuw op de schop. De gemeente geeft daar mee gehoor aan een stroom van klachten over de onover zichtelijke situatie die is ont staan na de aanpassingen in het gebied. Maandag wordt begonnen met werkzaamheden op de kruising van Levendaal en Sint Joris- steeg. Daarna zijn de Korevaar straat, Raamsteeg en Kaar- desteeg aan de beurt. De aan passingen worden in delen uit gevoerd en duren tot eind no vember. Op de hoek van de Sint Joris- steeg en het Levendaal, aan de kant van de Hoogvliet, komt een aparte afslag voor fietsers naar rechts, richting Korevaar straat. De rijbaan van het Le vendaal ter hoogte van dat kruispunt wordt verbreed zodat het verkeer beter kan doorstro men. Op de hoek Oranjeboom straat en Levendaal komt een aparte afslag voor fietsers die rechtsaf het Levendaal op wil len. Tijdens de werkzaamheden wordt het Levendaal tussen de Sint Jorissteeg en de Korevaar straat afgesloten voor verkeer richting Korevaarstraat. De rijbaan op diezelfde Kore vaarstraat wordt verbreed zodat er aan beide kanten meer ruim te voor fietsers komt. In de rich ting van de Jan van Houtkade wordt een aparte fietsstrook aangelegd. Het asfalt en de markering worden 's avonds en 's nachts aangebracht. De Raamsteeg krijgt bij de Aldi ook een fietsstrook. Bij de krui sing met de Korevaarstraat komt een middengeleider ter afscherming van die fietsstrook. Daarnaast komt er bij de Aldi een laad- en losplaats voor vrachtwagens en wordt de stoep voor de winkels aan de Raamsteeg herbestraat. Als laat ste onderdeel van de herinrich ting wordt vanaf 3 november de Kaardesteeg herbestraat. Het gebied rond de Korevaar straat en Geregracht is in 2001 compleet aangepast. Na een groot aantal klachten van be woners, winkeliers en wegge bruikers, deed de gemeente in februari vorig jaar een oproep voor suggesties ter verbetering. Daarop is massaal gereageerd en die inspraakronde heeft ge leid tot de aanpassingen aan het gebied die vanaf volgende week worden doorgevoerd. leiden - Een reis naar de Leidse zusterstad Buffalo City is voor lopig uitgesteld. De delegatie kan eind oktober niet weg om dat op dat moment niemand van het college van burgemees ter en wethouders mee kan. Vertegenwoordigingen van Lei den en de Zuid-Afrikaanse stad bezoeken elkaar met regelmaat. De delegatie die deze keer naar Buffalo City gaat, heeft als doel om te zien wat beide steden op het terrein van justitie en crimi naliteit van elkaar kunnen le ren. Op de reis volgt ook een te genbezoek. De politiek behandelt dit najaar een aantal belangrijke onder werpen: de toekomst van het Aalmarktgebied, een visie op Leiden- in 2030, en de begroting voor volgend jaar. Met dat laat ste hangt samen dat de ge meenteraad voorstellen moet bedenken die acht miljoen euro per jaar aan besparingen ople veren. De agenda van de wet houders staat daarom niet toe dat eind oktober verantwoorde lijk wethouder Rabbae, of ie mand anders- van het college, meereist. De delegatie wil nu half of eind november weg. Het uitstel van het bezoek heeft geen politieke achtergrond, al dus de gemeente. Het zuster- stedenbeleid van de gemeente ligt onder vuur. Politieke partij en willen best geld uitgeven aan banden met andere steden, maar willen ook weten waarom en met welk doel. Bovendien moet de gemeente meer doen aan fondsenwerving. (advertentie) IDE STELLING Aan jongeren onder de 21 mag geen alcohol worden verkocht. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13