ECONOMIE Akzo Nobel ziet winst kelderen Dwarse 'bondgenoten' zijn risico voor FNV Ahold waarschuwt: nieuwe tegenvallers Bovenmodaal met leaseauto alleen vooruit MKB slikt plan openbreken van CAO's snel in Bij farma-divisie verdwijnen 800 banen door omzetdaling Remeron Bij V&D piercing boven de navel Eerste uitspraak in zaak geheime bankrekening Schadeclaims dreigen voor wanbeleid Laurus Spelletjesfanaten achter de pc Trichet wil 'erfenis' van Duisenberg respecteren Dn doet Norit er van de hand iUDAM - Energiebedrijf doet het drie jaar geleden ;hte bedrijf Norit weer van id. Kopers zijn Gilde In tent en Euroland Invest- Gilde Investment deed - dat zich toelegt op tech- gie in waterzuivering en I tegen diarree - drie jaar en voor 152 miljoen euro Ie hand en koopt het nu 151 miljoen euro weer te- «Juon wil zich louter op de jctie, distributie en handel iktriciteit en gas toeleggen, iet Amerikaanse waterbe- Jtilities Corp staat te koop. II verkoopt aratiedivisie iaac - Telecombedrijf KPN zijn reparatieactiviteiten icht aan Teleplan Interna- I. Bij KPN Repair werken ïensen in vaste dienst, die 1 gespecialiseerd zijn in pareren van mobiele tele- Deze werknemers ko- illemaal in dienst van Te- I, KPN Repair heeft een mzet van circa 35 miljoen Over de overnamesom KPN niks zeggen. Te- dat netwerksystemen iert, heeft een hoofdkan- p Veldhoven en werkt we- ijd vanaf 30 locaties. Het f behaalde over 2002 een tvan 302 miljoen euro. ring stopt met iductie 757 co - De Amerikaanse uigfabrikant Boeing stopt rolgend jaar met de pro van de Boeing 757. In nd daarmee reserveert het fin het derde kwartaal iljoen dollar. De 757 is nggerekte versie van de de Boeing 737 en biedt aan ongeveer 200 men ie afgelopen twintig jaar leer dan duizend van deze llen gebouwd. De vraag le afgelopen tijd echter af. it wordt opgevuld door re versies van de 737. Ook er een nieuw toestel, de tsa-ontslag bij rersal Music iceles - Universal Music, otste platenmaatschappij reld, gaat 1350 banen ipen. Het concern rea- laarmee op de sterk te lende verkoop van cd's 'olg van de illegale ver ing van muziek via inter- tiversal besloot onlangs irijzen van zijn cd's fors te en om een alternatief te voor de piraterij. Om uit liezen te komen moet het in de kosten snijden. ■kton bouwt ll Betuweroute HT - Bouwbedrijf Struk- pn NS-dochter, gaat sa- pet het Duitse Fahrleit- iu een deel van de Betu- !e bouwen. Dat levert de iade bijna 104 miljoen De combinatie gaat jject tussen Gorinchem mei onder het Panner- Kanaal bij Angeren aan- In totaal 72 kilometer ipoor. Bovendien leggen ijven de bovenleiding issen de Sophiaspoortun- |Hendrik-Ido-Ambacht tunnel in Zevenaar. De jnatie moet 1 april 2006 :i geklaard hebben. 'ing Tiscali ailverkeer it - Tienduizenden abon- an internetaanbieder Tis- tvangen sinds zondag mail niet meer of met rtraging van enige dagen, ik is overbelasting van de nputers waarmee Tiscali tending regelt van elek- :he post. Onbekend is n de hardware van slag is t. De wachttijden bij de skzijn opgelopen tot een scali zegt dat twee van de nailservers zijn opgetuigd nog de achterstallige )or te sturen. De nieuws- een computer die regelt iduizenden nieuwsgroe- reikbaar zijn, doet het it. „We hebben een nieu- teld. Het kan nog wel uren voordat we het ding praat hebben." Jwarebedrijf naar Britten idam/naarden - AutO- erder Getronics en han derneming Hagemeyer hun soft- en hardwarele- ier Pluz verkopen aan de echnologiegroep Specia- nputer Holdings (SCH). mop levert volgens Ge- 5 tot 8 miljoen euro op. nmiddels een intentie- ing. Pluz ontstond in een fusie tussen Getro- stributietak Datelcom en leyers Codis. Het bedrijf met 180 werknemers een zet van 250 miljoen eu- s heeft vestigingen in i en Hoogeveen. utrecht/anp - Alleen een twee- verdienend stel met een boven modaal inkomen en zeker één leaseauto gaat er komend jaar in koopkracht op vooruit. Dat constateert het Nationaal Insti tuut voor Budgetsvoorlichting gisteren na doorrekening van de effecten van het loonak- koord. Ook modale gezinnen zullen komend jaar moeten inleveren, terwijl het Nibud er eerder dit jaar nog van uitging dat de koopkracht van deze groep ge lijk zou blijven. Het instituut re kent altijd bij de presentatie van de kabinetsplannen op prins jesdag de effecten daarvan door op de koopkracht van verschil lende typen huishoudens. „Als je gezond bent, werkt in het be drijfsleven en gezonde kinderen hebt dan valt het in 2004 wel mee", constateerde het Nibud nog op de derde dinsdag van september. Volgens een woordvoerster moet dit beeld met het akkoord over loonmatiging door het ka binet, werkgevers- en werkne mersorganisaties worden her zien. Een echtpaar met een mo daal inkomen, twee kinderen, wonend in een huurhuis en zie kenfondsverzekerd gaat er in 2CJ^4 0,6 procent op achteruit. den haac/cpd - FNV-voorzitter Lodewijk de Waal is gisteren ter nauwernood gered van een ne derlaag. Het scheelde een haar of de grootste FNV-bond, Bond genoten, had het 'historische' loonakkoord met een negatief stemadvies aan de 500.000 le den voorgelegd. Als die tegen stemmen, heeft het voor kabinet en werkgevers weinig zin om in de toekomst nog akkoorden te sluiten. Waarom zou je afspra ken maken met een vakbonds voorzitter die zijn leden niet ver tegenwoordigt? Vlak voordat het hoofdbestuur van FNV Bondgenoten gisteren bij elkaar kwam om te besluiten hoe ze het Najaarsakkoord aan de leden zouden voorleggen, ontstond heisa. Een groep CAO-onderhandelaars eiste via de media dat de bestuurders het akkoord met een negatief advies naar de leden zouden sturen. Het ging weliswaar slechts om een stuk of vijf 'oproerkraaiers', maar het waren wel de onder handelaars van sectoren waarin de bond veel leden heeft, zoals de industrie, metaal, de havens en het vervoer. Onderhande laars dus met veel invloed. Niet alle onderhandelaars vin den het akkoord slecht. Be stuurders in de ICT- en dien stensector zijn overwegend po sitief. Ook in de sector industrie zijn onderhandelaars te vinden die de positieve kanten ervan inzien.Hubert, onderhandelaar bij Philips en Roodhuizen (Ak- zo) wijzen er op dat door de loonmatiging geld vrijkomt om andere belangrijke arbeidsvoor waarden te financieren. Geen idee Meer dan de helft van de Ne derlanders heeft geen idee wat de vakbonden hebben bereikt tijdens het najaars overleg. Dat blijkt uit een en quête van onderzoeksbureau De Vos Jansen onder 724 Nederlanders, in opdracht van het Radio 1 Journaal. In het najaarsoverleg werd dinsdag afgesproken dat de lonen twee jaar lang bevro ren worden. Op de vraag wat de regering daar tegenover stelt, wist bijna 57 procent van de mensen geen ant woord te geven. Ondervraag den in de leeftijdsgroep van 15 tot 34 jaar zijn het slechtst op de hoogte en ook het minst geïnteresseerd. Het bestuur besloot het ak koord neutraal aan de leden voor te leggen. „Maar het heeft wel een beetje stemming gecre- eerd", geeft een woordvoerder toe. Bondgenoten-voorzitter Henk van der Kolk reageert vol begrip op het 'relletje'. „Ik snap de emoties van de bestuurders. Natuurlijk hebben die te maken met gevoelens van leden", zegt hij. De vakcentrale FNV zegt er niet wakker van te liggen. De kritiek komt uit 'verwachte hoek'. „Be stuurders van de sectoren indu strie, metaal, havens en vervoer houden er vaak een andere me ning op na dan de rest van de FNV." Volgens bestuurder Eg- bert Schellenberg heeft dat te maken met de organisatiegraad van die sectoren. „Wij zijn niet bang om ergens tegen te zijn omdat onze leden acties niet schuwen", zegt de bestuurder petrochemie. Overigens wie die bond tegen zich heeft, jaagt meteen een half miljoen leden tegen zich in het harnas, de helft dus van alle FNV-leden. De dwarse opstel ling van Bondgenoten-bestuur ders is daarom bedreigend voor de vakcentrale FNV en voorzit ter De Waal. Nu kent het stemsysteem bin nen de FNV een veiligheidscon structie. Binnen de federatie- ra?.4 waarin de voorzitters van Illustratie: Wim Stevenhagen de bonden stemmen is geregeld dat FNV Bondgenoten geen meerderheid heeft. Anders zou de bond voortdurend zijn wil aan de andere bonden kunnen opleggen. Als de leden van FNV Bondge noten het loonakkoord verwer pen, dan leidt dat waarschijnlijk niet tot een crisis. De leden van de op een na grootse bond van de FNV-bond Abvakabo lijken het loonakkoord van harte steunen. Zonder 'deal' voert het kabinet namelijk de eerder aan gekondigde bezuinigingen ge woon door. Dan zijn de ambte naren veel slechter af. den haag/anp - MKB-Neder- land heeft het voorstel om ló pende CAO's open te breken in getrokken omdat het op te groot verzet stuitte van de vakbewe ging. De werkgeversorganisatie had het idee geopperd omdat in het najaarsoverleg is afgespro ken dat de lonen twee jaar vrij wel niet stijgen. Het MKB vond het niet kunnen dat in eerder afgesloten CAO's werknemers in 2004 nog wel procenten loons verhoging zouderiTrijgen. „Voor de vakbeweging was dit meer dan een brug te ver", con cludeerde A. van Delft, coördi nator sociaal beleid van MKB- Nederland. Vasthouden aan het voorstel zou betekenen dat hét loonakkoord op losse schroeven zou komen te staan. Dat was het de organisatie niet waard. Nu wordt het aan betrokken partijen overgelaten om de CAO's die doorlopen tot in 2004 nog eens tegen het licht te hou den. MKB kreeg ook weinig steun van VNO-NCW. Deze werkge versorganisatie had er welis waar begrip voor, maar vorid dat dit niet op centraal niveau moest worden geregeld. Voor zitter Schraven wees er boven dien op dat er maar een paar CAO's zijn die lang doorlopen, De meeste zijn kortlopen arnhem/gpd - De dure euro en hoge pen sioenlasten hebben de winst van chemie concern Akzo Nobel in het derde kwartaal van dit jaar met 23 procent doen inzak ken. De nettowinst kwam uit op 178 mil joen euro. Dat heeft het bedrijf vanoch tend voorbeurs bekendgemaakt. De con- cernomzet daalde van 3,5 naar 3,3 miljard euro. Het bedrijfsresultaat ging net als de net towinst flink omlaag. In het derde kwar taal bedroeg het resultaat 304 miljoen euro, 20 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De nadelige invloed van het omrekenen van valuta's en pensioenen kostte de chemiereus in to taal 62 miljoen euro. De omzet van de farmaceutische poot werd nog eens extra getroffen doordat de markt van het anti-depressivum Re meron vooral in de Verenigde Staten in zakt. Op de markt zijn steeds meer goedkopere imitaties te koop. De afna me van het gebruik van Remeron is de belangrijkste oorzaak voor het met 34 procent inzakken van het bedrijfsresul taat van de Pharma-groep. Het concern wil deze klappen opvangen door 800 ba nen te schrappen. De resultaten van de afdelingen coatings (onder meer verf en lak) en Chemicals komen respectievelijk 6 en 5 procent la ger uit dan in het derde kwartaal vorig jaar. Als de euro niet zo duur was ge weest waren de prestaties veel beter ge weest. Bij Chemicals is de volledige om zetdaling toe te schrijven aan 'valutaom rekening'. Akzo Nobel verwacht voor de rest van het jaar geen verbeteringen, zo laat fi nancieel topman Fritz Frohlich weten. Hij voorspelde al eerder dat het jaar 2003 een daling van de winst laat zien van 20 procent vergeleken met vorig jaar. Toch is hij niet ontevreden. „Ik vind de resultaten acceptabel onder de huidige economische omstandighe den", zegt hij. In mei maakte Akzo Nobel bekend drie activiteiten af te stoten, samen goed voor een jaaromzet van 1 miljard euro. De verwachte opbrengst hiervan zal waarschijnlijk ruim boven de 500 mil joen euro liggen. zaandam/anp - Het super- marktconcem Ahold heeft van daag gewaarschuwd dat het re sultaat over 2003 aanzienlijk la ger uitvalt. Bovendien denkt 500 miljoen euro meer kwijt te zijn aan de volledige overname van ICA Ahold in Zweden. Ahold maakte dat bekend bij het inleveren bij de Amerikaanse beurswaakhond SEC van het jaarverslag op basis van boek houdregels in de VS. De resulta ten staan volgens Ahold dit jaar onder druk door de zwakke eco nomie en sterke concurrentie. Bovendien maakt het super marktconcern veel meer kosten door het fraudeschandaal en zullen de operationele kosten aanmerkelijk hoger liggen dan in 2002. Ahold bezit 50 procent van de Zweedse supermarktketen ICA, maar heeft zich verplicht gesteld als eerste de aandelen van de overige aandeelhouders te ko pen, mochten zij die aanbieden. Ahold verwachtte minstens 1,3 miljard euro te moeten betalen, Een nieuwe inschatting komt echter uit op 1,8 miljard euro. Volgens de Amerikaanse regels heeft Ahold een verlies geleden van 4,3 miljard euro. Volgens de Nederlandse regels is dit 1,2 mil jard euro. De Amerikaanse winst valt veel lager uit door afwaarde ringen, met name bij probleem- dochter US Foodservice. Dat onderdeel van de Amerikaanse tak staat voor 2,63 miljard euro minder in de boeken. De verkoop van Golden Gallon, een keten van benzinestations en 'gemakswinkels', is afgerond. De opbrengst is 187 miljoen dol lar. Bij de aankondiging van de verkoop eind augustus wilde Ahold niets zeggen over de prijs,, utrecht/ - Het is het allereerste warenhuis in Nederland dat er een in huis heeft: een piercing shop. Op de onderste verdie ping van Vroom en Dreesmann in het Utrechtse Hoog Catharij- ne, is Danger Zone gevestigd, een particulier piercingwinkel tje. Yuri(24 jaar) runt de 'win- kel-in-de-winkel'. Zijn ouders hebben een groothandel in piercingsieraden, hij heeft een cursus piercen achter de mg. Voor zo'n 40 euro kan iedereen bij hem een piercing laten zet ten. Niet overal, zegt Yuri. (Al les beneden de navel doen wij niet. En ook geen tongpier- cings. Dat kan erg gaan bloeden en dat is niet handig in een win kel." Alleen jongeren van 14 jaar en ouder kunnen een doorboring laten doen. Zo lang ze nog geen 17 zijn, moet er bovendien een ouder mee. „Ik kreeg al een jon gen van 13 jaar hier voor een oorpiercing. Dat heb ik dus niet gedaan," zegt Yuri. De bedrijfs leiding wil niet ingaan op de waag waarom V&D een pier cingshop binnen de muren heeft gehaald. Alleen is duidelijk dat het piercen onderdeel is van een nieuwe 'funafdeling' in ont wikkeling, gericht op jongeren. Rechter laat omstreden bewijs toe groningen/anp - De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 50-jarige Groninger veroor deeld tot een boete van 25.000 euro wegens belastingfraude. Bovendien krijgt hij een werk straf van 180 uur. Het ging hier om de eerste verdachte in de zogeheten KB-Lux-zaak. In deze zaak was het bewijs omstreden maar volgens de rechter toelaatbaar. Het be stond uit lijsten met geheime bankrekeningen, afkomstig uit België. Het gaat om de bankge gevens van Nederlanders die hun geld bij de Kredietbank Luxemburg hadden gestald. De verdachte had eind jaren negentig een vermogen in Luxemburg ondergebracht en ontdook daarmee de belasting voor 45.000 euro. Hij heeft de belasting op een later tijdstip alsnog betaald. Ontevreden medewerkers namen microfi ches met de bankgegevens in de jaren negentig uit de bank mee. Via de Belgische justitie kwam de informatie in handen van het openbaar ministerie in Nederland. Die stuurde tiental len mensen een dagvaarding wegens belastingfraude. De rechtbank in Groningen er kende dat het nog niet helder is hoe de Belgische autoriteiten de microfiches in handen kre gen. Vaststaat intussen wel dat de microfiches in Luxemburg door de werknemers van KB- Lux zijn ontvreemd bij hun werkgever en in die zin door die werknemers onrechtmatig zijn verkregen. Rechters in Bel gië spraken in maart twaalf Bel gische verdachten vrij. Hun ge gevens stonden op dezelfde lijst. De Belgische rechters oor deelden dat het bewijs tegen hen onrechtmatig was veriare gen. Onderzoek overname door Casino amsterdam/anp - De uitspraak van de Ondernemingkamer dat de top van Laurus wanbeleid voerde bij de ombouw van de Konmar-superm arkten maakt de weg vrij voor schadeclaims. Laurus nam volgens de rechter een onverantwoord risico. Bo vendien wordt een onderzoek ingesteld naar de overname van Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) door het Franse Casi no. De zaak was aangespannen door oud-commissaris Albada Jelgersma en de Vereniging van Effectenbezitters. Volgens Alba da Jelgersma zijn aandeelhou ders misleid en wettelijke voor schriften geschonden. De om bouwoperatie liep faliekant mis en werd in het najaar van 2001 stopgezet. Door de financiële problemen die het gevolg wa ren, was Laurus genoodzaakt een partner te zoeken. Dat werd Casino, dat vorig jaar een be lang van bijna 39 procent in Laurus kreeg. De meeste Kon mars worden inmiddels weer omgebouwd naar Super de Boer of Edah. Albada Jelgersma zag door de transactie met Ca sino zijn belang in Laurus ver schrompelen van 34 naar 9 procent. Volgens de kamer was de aan trekkingskracht van de Kon- mar-formule aan geen enkele serieuze test onderworpen. Hoewel het misliep, hield de directie toch vol. Maar deze volharding was gebaseerd op een illusie, aldus de rechter. Ook de commissarissen kregen harde kritiek. Zij hadden scherper moeten toezien op het beleid en zijn daarom me deverantwoordelijk voor het wanbeleid. De directeur van de Vereniging van Effectenbezitters, P. de Vries, overweegt naar aanlei ding van de uitspraak een schadeclaim in te dienen bij Laurus. Bovendien wil hij dat de commissarissen die verant woordelijk waren voor de om bouw aftreden. Albada Jelgers ma wil pas reageren als er een uitspraak ligt over de overna me door Casino. Laurus zelf wil nog niet reageren. De raad van commissarissen moet zich er op 23 november eerst over buigen. seoul - In het Olympic Park in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul worden op dit ogenblik de World Cyber Games gehouden. Meer dan 600 spelletjes fanaten uit 55 landen strijden achter de computer om de hoogste eer. De winnaar wordt morgen be kendgemaakt. Het grootste computergame-toer nooi wordt gesponsord door de Zuid-Koreaanse re gering en het internationale elektronica-concern Samsung. Foto: AP/Ann Young-joon Op 1 november president ECB brussel/gpd - De nieuwe presi dent van de Europese Centrale Bank (ECB), Jean-Claude Tri chet, zal er alles aan doen om de 'erfenis' van Wim Duisen berg te respecteren. Dat maakte de Fransman gisteren tijdens de Europese top in Brussel dui delijk nadat de regeringsleiders zijn benoeming hadden goed gekeurd. Volgens Trichet (60), die op 1 november de leiding over neemt, heeft Duisenberg het vertrouwen in de euro weten te bewaren en versterken en is het het ook mede zijn verdienste dat de Europese monetaire in stellingen goed functioneren. „De geslaagde introductie van de euro heeft dat in ieders ogen bewezen", aldus Trichet. De benoeming van Trichet kwam niet als een verrassing. Eerder al stemden het Europees Parlement en de Raad van Mi nisters ermee in. Trichet gold al jaren als de beste kandidaat voor Duisenbergs opvolging, maar een slepende juridische procedure rond de vroegere Franse Staatsbank Credit Lyon- nais dreigde roet in het eten te gooien. Trichet werd ervan beschuldigd dat hij begin jaren negentig als topambtenaar op het ministerie van financien had toegestaan dat Credit Lyonnais boekhoud fraude pleegde. In juni sprak een Franse rechtbank hem van Jean-Claude Trichet. Foto: AFP iedere verdenking vrij. De wég naar de ECB lag daarmee voor Trichet open. In verband met de juridische perikelen waarin Trichet ver wikkeld was, moest Wim Dui senberg zijn pensioneringsda tum uitstellen. Duisenberg wil- de de ECB eigenlijk op 9 juli, zijn 68ste verjaardag, verlaten. Om de kansen van Trichet niét om zeep te helpen, bleef Dui senberg een paar maanden lan ger aan. Trichet geldt als een bruggen bouwer en als voorstander van een harde euro. Volgens minis ter Zalm (financien) is Trichet een deskundig centraal bankier die als topman van de Franse centrale bank heeft bewezen dat hij onafhankelijk is. 8,1} tfë

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9