Nederlanders langer vast in roerig La Paz BUITENLAND Italiaanse aanpak leidt tot chaos en ergernis 'Onrust in Bakoe zal nog dagen duren' 'Werkloze hoogleraar kan ook bratwurst verkopen' Bush en Schwarzenegger: We hebben veel gemeen Tienduizenden mensen op pad Paus viert zilveren jubileum Simpel voedseltransport Crisis rond homobisschop anglicanen rdbeving in idwest-China ng - Een krachtige aardbe- in het zuidwesten van Chi- eeft aan drie mensen het n gekost. Zeker dertig men- raakten gewond en een vijf- huizen werd verwoest, epicentrum van de beving, een kracht van 6,1 op de al van Richter, lag in het iet Dayao in de provincie nan. Hetzelfde gebied werd li ook getroffen door een beving. Iscocktail geeft ed resultaat pen - Een zogeheten cock- ran medicijnen blijkt de le- verwachting van aids-pa- en drastisch te vergroten, vergrote meerderheid van jnen die hun HIV-iiifectie meerdere medicamenten inen te behandelen, leeft zeker tien jaar. Weten- ppers concluderen dit na rzoek bij 7740 besmette inen in Europa, Australië mada. De resultaten wor- n de jongste editie van het t medische weekblad The et gepubliceerd. verhogen lik op Syrië HNGTON - De Verenigde n koersen aan op sancties i Syrië. Het Amerikaanse van Afgevaardigden is ak- 1 gegaan met een voorstel oe, en de verwachting is e Senaat en president zelf de komende weken net strafmaatregelen zul- stemmen. Bush heeft zich r verzet tegen sancties, kortgeleden toonde hij ilsnog voorstander. De ies moeten Syrië dwingen or de Amerikanen veron- ïlde steun aan het terro- te staken. anese lijken ■g naar Kosovo na - De stoffelijke resten ïertig etnische Albanezen t een massagraf in Servië jgegraven zijn gisteren ïerbegrafenis naar Kosovo cht. De lichamen zijn met p van DNA-onderzoek ge- ficeerd. Het gaat om Alba- I die op 27 april 1999, tij de NAVO-bombardemen- Servië, verdwenen uit irp Meja. In het massagraf vië zijn in totaal zo'n 800 nen gevonden. Zo'n 4.000 he Albanezen uit Kosovo in nog vermist. jische studie (gewassen n - De teelt van genetisch paste gewassen kan nega- tpakken voor de aan we el van dier- en planten- in op de plaatsen waar ewassen groeien. Dat is en uit een driejarig Brits zoek op in totaal zestig in. Milieuorganisatie peace greep de uitkom- isteren direct aan om op- te pleiten voor een ver- p de teelt van gengewas- borstanders stellen dat de eden teelt het gebruik van iden kan verminderen. bereid tot nheid IAEA in - Iran is bereid meer re installaties open te ivoor inspecties door het ationale Atoomenergie ichap om ingrijpen en ijke sancties van de VN- eidsraad te voorkomen, eft de voorzitter van de e parlementscommissie ationale veiligheid en lands beleid gezegd. Iran ot 31 oktober de tijd ge- i om aan te tonen dat zijn ire programma niet ge- i op de verwerving van apens. ron tegen tanning Arafat LEM - De Israëlische pre- haron heeft zich uitge- n tegen de verbanning s Palestijnse leider Arafat, vraaggesprek met The Je- n Post van vandaag zegt i dat de uitwijzing van 'niet goed voor Israël zou i de rechtse krant laat hij weten dat de kans om de jnse president te verban- inder dat hem iets over- lein is, „ook omdat hij jd zou zijn door een lijke schild van Israëli's". eling maakt zeer goed - De helft van de Siame- -ling die zondag in de gde Staten van elkaar is iden wordt niet langer latig in coma gehouden, igetje begon woensdag an te ademen, maar ligt •1 aan de beademing, al- i arts in het kinderzie- s van Dallas, waar de e is uitgevoerd. Ook met tertje gaat het volgens de tzonderlijk goed'. VRIJDAG 17 OKTOBER 2003 Onderhandelingen over nieuwe grondwet EU komen niet goed op gang door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Het gevecht om de macht bin nen de Europese Unie stagneert. Steeds luider klinkt de kritiek op het Italiaanse EU-voorzitterschap dat zorgt voor een organisatorische chaos en er niet in slaagt de onderhandelingen over een nieuwe grondwet goed op gang te krij gen. De Duitse bondspresident Schroder waarschuwde gisteren dat de huidige gang van zaken gemakkelijk tot een 'ver harding van standpunten' zou kunnen leiden. Eind november willen de Italianen met een allesomvattend compromis komen over de meest omstreden punten. Die aanpak leidt bij veel lidstaten tot erger nis en frustratie omdat tijdens de onder handelingen eindeloos dezelfde stand punten worden herhaald. „Vandaag was een doublure van wat we al eerder heb ben gedaan", zei premier Balkenende gisteravond in Brussel. „We draaien in rondjes, we moeten naar de problemen die ons verdeeld hou den", zei de Belgische premier Verhof- stadt. „De Italianen nemen een groot ri sico", oordeelde staatssecretaris Nicolaï van Europese zaken, die zich 'bezorgd' toonde. „We hebben een actief voorzit terschap nodig dat het voortouw neemt in de onderhandelingen en met voor stellen komt. Op deze manier loopt het gemakkelijk fout." De Italiaanse minis ter Frattini was de enige die 'echte voor uitgang' bespeurde. Slechts op een enkel ondergeschikt punt werden de regeringsleiders het gisteren eens: vergaderingen van Europese mi nisters worden in de toekomst openbaar wanneer de discussie over nieuwe wet geving gaat. Een van de grootste obsta kels in de onderhandelingen over de grondwet vormt de starre opstelling van Spanje en Polen. In het verdrag van Nice zijn die twee landen zeer ruim bedeeld; in de Europese ministerraad hebben ze net zoveel stemmen als Frankrijk, Duits land, Groot-Brittannië en Italië, hoewel ze veel minder inwoners hebben. Nu ge zocht wordt naar een eenvoudiger ma nier om de stemmen tussen de grote en de kleine landen te verdelen, weigeren ze hun machtspositie op te geven. „Wij zullen vechten tot de dood erop volgt", aldus een Poolse diplomaat. Een uitweg uit die impasse is wellicht te vinden wanneer de Spanjaarden en de Polen elk een tweede Europees Com missaris krijgen, of een paar extra zetels in het Europese parlement. Dat legt een extra druk op het broze compromis in de ontwerpgrondwet, dat de basis vormt voor de onderhandelingen. Als na de uitbreiding alle landen recht krijgen op een eigen vertegenwoordiger in de Europese Commissie, eisen de grote landen een tweede Commissaris. Bovendien wil een groot aantal landen meer europarlementariërs dan ze in het verdrag van Nice toebedeeld hebben ge kregen. Balkenende maakte gisteren duidelijk dat het aantal leden van het Europees Parlement na de uitbreiding niet hoger mag worden dan 732. Momenteel zijn het er 626. san bernadino/ap - De Ameri kaanse president George Bush en de aanstaande gouverneur van Californië Arnold Schwar zenegger hebben elkaar woens dag ontmoet. „We hebben veel met elkaar ge meen", vond Bush. „Beiden zijn we goed getrouwd en van beiden wordt gezegd dat we de taal niet goed machtig zijn. En we hebben natuurlijk alle twee grote biceps", aldus de presi dent tijdens een werkbezoek aan Californië. Dit is een staat waar dromen uitkomen zei Schwarzenegger tijdens zijn ontmoeting met Bush. „Ik had 35 jaar geleden nooit kunnen bedenken dat ik ooit als gouverneur van Califor nië nog eens de president van de Verenigde Staten zou mtro- duceren." Bush koppelde zijn bezoek; aan Californië aan een fundraiser voor zijn herverkiezingscam pagne en spekte zijn 'oorlogs kas met 1,75 miljoen dollar. De president mag sinds de veirkie- zing van Schwarzenegger iets meer hoop koesteren op een overwinning in Californië b ij de verkiezingen van volgend jaar. De 'Golden State' levert rneer dan een vijfde van het bencdig- de aantal kiesmannen voor het winnen van de presidentsr ace, maar geldt traditiegetrouw als een Democratisch bolwerk. la paz-den haag/anp-afp - Bui tenlanders die zich momenteel in de Boliviaanse stad La Paz be vinden kunnen voorlopig nog niet naar huis. Het eerste vlieg tuig vertrekt mogelijk pas dins dag. Intussen wordt de sfeer in de stad steeds grimmiger en wordt het voedsel schaarser. Gisteren vertrokken tienduizen den Bolivianen voor een mars naar het centrum van La Paz om het aftreden van president Gonzalo Sónchez de Lozada te eisen. Het is de grootste de monstratie in weken. Volgens schattingen zijn er ongeveer 50.000 mensen op de been. Vele duizenden arbeiders en (coca) boeren betogen in Bolivia al drie weken tegen de sociale misstanden in het arme land. De politie treedt daar hard te gen op. Bij die gewelddadige acties zijn volgens mensenrech tenorganisaties al 65 doden ge vallen, de autoriteiten houden het op een aantal van zestien. Directe aanleiding voor de volkswoede was het inmiddels opgeschorte plan om aardgas via het weinig geliefde buur land Chili naar de Verenigde Staten te exporteren. De baten daarvan komen volgens tegen standers nauwelijks ten goede aan de bevolking, van wie het overgrote deel in armoede leeft. Sdnchez de Lozada ziet intus sen zijn politieke steun afkal ven. De vice-president heeft zijn steun aan de president op gezegd en verscheidene minis ters zijn opgestapt. Gisteren gingen nog eens twee ondermi nisters weg. Het ministerie van buitenland se zaken zei gistermiddag dat in EU-verband wordt gesproken om buitenlanders uit La Paz weg te krijgen. Op dit moment zitten er naar schatting 122 Ne derlanders in de stad, onder wie 43 toeristen. Vooral die laatste groep moet volgens een woordvoerster zo snel mogelijk uit het gebied worden gehaald. door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Het 'amen' na de mispreek werd gevolgd door een vermoeide grimas: Johan nes Paulus II vierde gisteren op het Sint Pietersplein zijn zilve ren jubileum als paus met zo'n 50.000 gelovigen. Zij en de we reld zagen een 83-jarige kerk vorst aan het eind van zijn La tijn, ook al won zijn stem af en toe aan kracht. „De paus is niet uitgeblust, zijn ogen staan hel der, maar fysiek heeft hij het zeer zwaar. Ik moet zeggen dat dit het begin van het einde is", had de Nederlandse kar dinaal Simonis al eerder gezegd. Hij had de paus van nabij gezien, omdat deze eer der op de dag het voltallige kardinalencollege en daarna elk van de aanwezigen de hand had geschud. Volgens Simonis kreeg de paus een spontaan en lang applaus van 130 leden tellende college. Maar het voorlezen van een Foto: AFP lange toespraak liet hij, op het begin en het einde na, aan een bisschop over. Simonis zei af en toe de 'adem in te houden' bij het zien van het fysieke lijden van de paus. Maar hij vond het tonen van doorzettingsvermo gen om dat te overwinnen een geweldige inspiratiebron voor oudere mensen. „Oude mensen schrijf je niet", zei de kardinaal. De misviering op het Sint Pie tersplein begon on geveer op hetzelfde tijdstip waarop 25 jaar geleden de wit te rook boven het Vaticaan verscheen die aankondigde dat een nieuwe paus was gekozen. Volgens Curiekar dinaal Joseph Rat- zinger, die de mis viering opende, had de paus zich gedurende al die jaren 'onvermoei baar' voor vrede en gerechtigheid op de wereld ingezet. De paus zelf doorstond de mis viering goed. Zijn programma voor de komende dagen is met talloze vergaderingen en zon dag een nieuwe misviering en de zaligverklaring van Moeder Teresa indrukwekkend. Monrovia - Een Liberiaans meisje draagt een bundel cassaveplanten op haar hoofd. Ze is op weg naar een drie kilometer verder gelegen vluchtelingenkamp om daar een maail- tijd te bereiden. Want hoewel de hulpverlening in Liberia inmiddels op gang begint te komen is er nog steeds een groot tekort aan voedsel in het Afrikaanse land. Unicef, de hulporganisatie van de VN die de voedseldistributie in het land volgt, meldt dat er dagelijks tientallen kinderen door de honger sterven. Foto: EPA/Nic Bothma Waarnemers noemen verkiezingen Azerbeidzjaan oneerlijk door onze correspondent Frank Hendrickx bakoe - Een vertegenwoordiger van de mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch noemde het politieoptreden in de hoofdstad van Azerbei- dzjaan 'walgelijk'. Waarnemers verwachten dat de onrust nog dagen zal voortduren. Woensdagnacht voerden speci ale eenheden in Bakoe zonder directe aanleiding charges uit op aanhangers van de opposi tieleider Isa Gambar. Een paar uur later escaleerde de situatie toen een paar duizend woeden de demonstranten optrokken naar een regeringsgebouw in het centrum van de stad. Ze be kogelden de politie met stenen en gooiden auto's omver. De politie zette vervolgens traan gas in, lieten honden los en hakte in op iedereen die in de buurt was. Enkele agenten los ten waarschuwingsschoten. Toen de meute uit elkaar was geslagen, begon de politie te juichen. De rellen volgen op de verkie zingsoverwinning van Ilham Alijev, de nieuwe president van de olierepubliek. Volgens de autoriteiten kreeg hij in de eer ste ronde bijna 80 procent van de stemmen. Internationale waarnemers zeggen dat de ver kiezingen niet eerlijk zijn verlo pen. Stembusfraude, intimida tie en geweld stelden de over winning van het regime veilig. De 42-jarige Ilham Alijev volgt zijn doodzieke vader Gejdar Alijev op. Het is voor het eerst dat in een voormalige Sovjetre publiek een 'democratische dy nastie' ontstaat. Waarnemers verwachten dat het verschijnsel navolging zal krijgen in de re gio. De meeste jonge republie ken in de Kaukasus en Cen- traal-Azië worden op zeer auto ritaire wijze geleid. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Voor Duitsers staat het pakket hervor mingen, waarover de Bondsdag vandaag beslist, gelijk aan een rigoureuze ingreep. In het kader van haar 'Agenda 2010' brengt de rood-groene coalitie van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) haar hervormingsplannen voor de arbeidsmarkt in stemming. Nu in de afgelopen weken de bezwaren aan de linkervleugel van de SPD zijn weggemas seerd, staat vast dat de Bondsdag de voorstellen zal aannemen. Duitse werklozen - en iedereen is het erover eens dat dit er veel te veel zijn - krijgen het een stuk moeilijker. Niet alleen zullen ze gedwongen wor den eerder een baan aan te nemen, ze gaan er ook financieel op achteruit. Tot nog tpe hadden Duitsland stemt over hervorming van stugge arbeidsmarkt werklozen na hun WW-periode recht op Arbeit - losenhilfe', 57 procent van het laatst genoten net to-loon. In plaats hiervan komt nu het 'Arbeitslo- sengeld', dat ligt op het niveau van de bijstand. Iemand die een brutoloon van drieduizend euro verdiende, alleenstaand en kinderloos is, zal daardoor niet langer een uitkering krijgen van 886 euro, maar van 652 euro. En mensen die een aangeboden baan afwijzen worden gekort op hun uitkering. Jongeren kan de steun zelfs geheel worden afgenomen. Dit laatste leidde de afgelopen weken tot een dis cussie binnen de SPD. Linkse dissidenten opper den dat van een hoogleraar, die zijn baan ver liest, niet geëist kan worden dat hij dan maar 'bratwurst' moet verkopen. Maar 'superminister' Clement (SPD), van werkgelegenheid en econo mische zaken, vindt dit flauwekul. „Ik zou het toch ook doen", aldus Clement, die van aanpak ken houdt. Veel Duitsers bekennen geen idee te hebben waar de debatten over de details van de hervor mingsvoorstellen nu precies over gaan. Feit is dat achter de hervormingsplannen een bedrukkende waarheid schuilgaat: Duitsland gaat door de ern stigste economische crisis sinds de Tweede We reldoorlog. De economische motor van Europa hapert en sputtert al tijden. Ook in het buitenland maakt men zich serieuze zorgen. „Duitsland is het belangrijkste land van Europa, het kan de EU versterken of verzwak ken", merkte de president van de Nederlandse Bank, Nout Wellink, op in een interview met het weekblad Stem. Wellink betreurt het dat Duitse poUfici kennelijk pas sinds kort de urgentie in zien van de hervormingen. „Heel Europa lijdt onder de Berlijnse traagheid. Duitsland trekt de Europese economie naar beneden in plaats van als trekpaard te fungeren." Hoewel politici van links tot rechts inmiddels in zien dat veranderingen onomkoombaar zijn, is in Duitsland de kans altijd groot dat hervormings voorstellen in de loop van het politieke proces worden afgezwakt of zelfs geblokkeerd. Zo be reikte Gerhard Schroder weliswaar een compro mis met de linkervleugel van zijn partij, maar loopt hij nu het risico dat de grootste oppositie partij, CDU/CSU, de arbeidsmarkthervorming zal afwijzen in de Bondsraad. In die deelstaten- kamer heeft de oppositie een meerderheid. Duitse media hekelen de kloof tussen 'hervor- mingsretoriek' en concrete daden. Hoewel veel politici in hun uitspraken een haast ongekend pragmatisme ten toon spreiden, ontbreekt het in Duitsland toch aan de no-nonsense aanpak uit buurlanden als Nederland en Scandinavische landen, hekelen commentatoren. londen/anp-afp - Na twee da gen crisisberaad in Londen hebben leiders van de Angli caanse Kerk gisteravond de be noeming van een homoseksu eel tot bisschop veroordeeld. 2'ij waarschuwen dat de aanstaan de wijding van de Amerikaan Gene Robinson tot bisschop van New Hampshire de een heid van de kerk in gevat ir brengt. In een verklaring spreken de 3 7 anglicaanse leiders hun diepe spijt uit over de benoeming. D e geestelijken waren bijeengeko men op aandringen van he t geestelijk hoofd van de zeventig miljoen anglicanen in de wqi- reld, aartsbisschop Williams van Canterbury. Na het buitengewone beraad spraken conservatieve leiders de hoop uit dat de druk die op Robinson wordt uitgeoefend, hem zal dwingen af te zien van de benoeming tot bisschop. Volgens hen is homoseksuali teit een zonde. Zij beschouwen de wijding vam Robinson als een 'cruciale en kritieke' kwestie voor de Angli caanse Kerk. In een eerste reactie verklaarde: het bisdom New Hampshire1 vast te houden aan de benoe ming van Robinson. Ondanks de bezwaren van an glicaanse leiders zal hij zoals, gepland op 2 november wordem gewijd, aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7