BINNENLAND 2 Heel weinig animo voor huisartsenvak Behaaglijk bidden op verwarmde kerkbank Premier bedolven onder Kamervragen over Mabel Veel studenten medicijnen kiezen iets anders Protest tegen wapens Groenlinks wil onderzoek naar drugsbeleid (voerder van tanne naar PBC ivarden - De 63-jarige ont- lervan Lusanne van der yordt onderzocht in het rBaan Centrum (PBC) in iht. De rechter-commissa- n de rechtbank in Leeu- en heeft gisteren toestem- u jeven de man uit jérk psychiatrisch te laten [zoeken. De 11 -jarige Lus- werd maandag 25 augus- Dtvoerd en dook twee da- ater ongedeerd op. mannen vast ir bedreiging ergen - De politie Hol- 1 Midden heeft woensdag- i elf mannen aangehou- p verdenking van bedrei- ran een conducteur. De chten komen uit Den Oss, Drunen en Waal- n zijn tussen de 17 en 21 ad. De conducteur deed Ie van bedreiging en frau- gens het ongeoorloofd ge- van een OV-jaarkaart. en vervuild •riek bij Shell dijk - Ruim zeshonderd in de jachthaven van lschans (gemeente Ze len) zijn met olie be door een lekkage bij Nederland Chemie in dijk. Dat bevestigde het f gisteren. De olie ont- door een kapotte afdich- in een afsluiting in de styreen- en propeenoxi- iek van Shell. Het bedrijf schoonmaak betalen. tpraak in efzaak pesten arden - Constructiebe- bema uit het Friese Tijnje [esproken van de be- liging dat het geen beleid om werknemers tegen ele intimidatie en agressie illega's te beschermen, tspraak heeft economisch rechter Anjewierden gis- i in Leeuwarden gedaan in oefproces over pesten op •rk. Officier van justitie had de onderneming vaard namens een werk- van IJbema, die vele ja- gepest en seksueel geïnti- rd. Op 18 maart van dit eldde hij zich ziek, maar s het slachtoffer werden - ichten genegeerd. door Jan Salden eindhoven - Het zal niet de reden zijn waarom de kerken op zondag steeds leger worden, maar och wat is het er vaak koud in de winter. Kosters en kerkbesturen sto ken zich een ongeluk om de kerk warm te krijgen. Een methode die niet alleen uit blinkt in inefficiëntie, maar ook nog eens schadelijk is voor het interieur. De oplos sing: kerkbankverwarming. Comfortabele kerken bestaan niet. Lo gisch, want het geloof is een ernstige zaak. Daar passen geen zachte fauteuils, maar harde houten banken. In rooms- katholieke kerken kan er nog net een kussentje voor het knielen van af, maar verder is het afzien. En zeker in de win ter kan het in veel kerken erg koud zijn. De gemiddelde temperatuur in de Ne derlandse godshuizen is een regelrechte aanslag op lijf en leden. Maar een oplos sing is nabij: de verwarmde kerkbank is volop in ontwikkeling. En dat allemaal dankzij 'Marlo', een robot die is ontwik keld door onderzoekers van de Techni sche Universiteit Eindhoven. Samen met collega's uit België, Italië, Polen en Fin land werken ze aan een Europees pro ject over luchtstromen in kerken. Marlo, vernoemd naar zijn geestelijk va der, is uitgerust met allerlei sensoren, die hem in staat stellen net zoveel warmte af te geven en op te nemen als een mens van vlees en bloed. In dit on derzoek botst hij een kerkganger na. Hij huist in een 'kerkbank' in een kamer van het universiteitsgebouw, waar hij wordt blootgesteld aan de meeste wisselende temperaturen. Maar hoe ver het kwik ook daalt, koud zal Marlo het niet snel krijgen. De zittingen in de koelcel zijn namelijk uitgerust met een hi-tech staal tje op verwarmingsgebied: kerkbankver warming. Drie elektrische elementen moeten de kerkgangers voortaan op temperatuur houden. Eén in de rugleuning, één on der de zitting en één onder de kniel bank. De elementen, omhuld met folie, stralen het koude lijf warm. En dat is een hele vooruitgang in vergelijking met de bestaande systemen, die zich louter be perken tot het blazen van verwarmde lucht, een methode die uitblinkt in inef ficiëntie. „Je moet een hele kerk verwar men en dat vraagt nogal wat energie", licht onderzoekster Neilen (26) toe. „Bo vendien stijgt warme lucht op, waardoor die niet de kerkgangers bereikt, maar al leen de muren en gewelven. En daar lijdt het interieur weer onder. Want hoe groter de luchtcirculatie, des te groter de vervuiling door roet en stof. Wandschil deringen verkleuren, het hout van het orgel krimpt en verflagen bladderen af." Het team van Europese onderzoekers verzon een oplossing: de warmte bren gen daar waar het nodig is. Naar de mensen dus. De TU Eindhoven werd uitverkozen om het nieuwe verwar mingssysteem te ontwikkelen. En nu zit Marlo, steevast uitgerust met een dikke winterjas, overuren te draaien in drie nagebouwde kerkbanken in de universi teit. Zo af en toe krijgt hij gezelschap van échte proefpersonen, die de leegte op vullen die Marlo achterlaat. Want de ro bot kan veel, maar naar een mening over het systeem hoef je hem niet te vra gen. Hoewel de combinatie tussen hou ten kerkbanken en stralende verwar mingselementen niet meteen de meest gelukkige lijkt, is het brandgevaar vol gens Neilen klein. „De folie wordt hoog uit twintig graden warm. Daarvan vat geen bank vlam." Moeilijker wordt het om de elementen, die nu nog in een open rugleuning zijn geplaatst, straks in te pakken in een geheel houten leuning en er tegelijkertijd voor te zorgen dat de warmte de kerkgangers nog bereikt. Desalniettemin hebben diverse bedrij ven en kerken inmiddels al belangstel ling getoond voor het systeem. Het onderzoek naar de verwarmde kerk banken zal nog tot het voorjaar van 2005 voortduren. In januari verhuist het hele verwarmingssysteem naar een kerkje in Rocca Piatore in de Italiaanse Dolomie ten, waar de lokale bevolking de verwar mingselementen zal testen. Mocht het bevallen, dan blijft alle apparatuur er achter. Exclusief Marlo, want die hou den ze in Eindhoven liever zelf. den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil het naadje van de kous weten over de kwestie-Mabel Wisse Smit. Voorafgaand aan het Kamerdebat over deze affai re hebben alle fracties premier Balkenende bedolven onder een karrenvracht aan vragen. Wie gaf de inlichtingendienst AIVD opdracht om het reilen en zeilen van Wisse Smit na te gaan? Valt Mabel nu wel of niet onder de ministeriële verant woordelijkheid? Heeft premier Balkenende Mabel en prins Jo- han Friso eigenlijk wel gewaar schuwd voor de ernstige gevol gen van het achterhouden van informatie? De fracties willen eerst en voor al weten wie verantwoordelijk is voor het AIVD-onderzoek naar de antecedenten van Friso's verloofde. Balkenende was daar eerder al heel duidelijk over: wat hem betreft is dat minister Remkes (binnenlandse zaken), onder wie de AIVD formeel valt. De Kamer lijkt hier echter nog niet van overtuigd. Ze wil weten wie van de twee bewindslieden de AIVD inschakelde. CDA, WD en Groenlinks wil len weten of de AIVD de dos siers van Bruinsma en het IRT (interregionaal rechercheteam) opnieuw heeft doorgelicht. Het is niet uitgesloten dat in het IRT-dossier, dat informatie over Bruinsma bevat, de naam Mabel Wisse Smit opduikt. De Kamer wil ook precies we ten hoe het zit met de ministe riële verantwoordelijkheid. Vol gens Balkenende geldt die al leen voor leden van het konink lijk huis. Groenlinks vindt ech ter dat de premier al in een eer der stadium verantwoording draagt, aangezien het hier om een 'zeer bestendige relatie' gaat, met 'uitzicht op lidmaat schap van het koninklijk huis of de koninklijke familie'. rotterdam/gpd - Nog maar één op de tien studenten geneeskun de wil na de medicijnenstudie huisarts worden. Dat was kort geleden nog één op de vijf. Dat blijkt uit een enquête die on langs onder duizend studenten van alle acht medische facultei ten is gehouden door het KNMG- studentenplatform. Als deze studenten voet bij stuk houden, zou dat betekenen dat de instroom van nieuwe huis artsen halveert. Het huisartsen- tekort zou daardoor over tien jaar niet op 20 procent uitko men, maar vele malen hoger. Door de toelating te verruimen, zal de instroom naar de medi sche faculteiten, die nu jaarlijks ongeveer 1500 basisartsen op leiden, wel blijven stijgen. Maar dat is niet snel genoeg om de plaatsen voor de huisartsenop leiding te vullen. Daardoor lijkt het jaarlijkse aantal van 670 op te leiden huisartsen in de toe komst niet te worden gehaald. Het studentenplatform hoopt dat minister Hoogervorst van volksgezondheid het parttime werken van artsen gaat aan moedigen in plaats van ont moedigen. Anders zal de popu lariteit van de huisartsenoplei ding nog verder dalen. De be windsman maakte zich enkele maanden geleden boos toen bleek dat 86 procent van de aankomende artsen in deeltijd wil werken. Hij vreest als gevolg daarvan een groot tekort aan huisartsen en wees op de dure opleiding (300.000 euro per huisarts). Uit het onderzoek van het stu dentenplatform blijkt dat bijna de helft van de studenten die voor de huisartsenspecialisatie kiest, binnen vijf jaar na vol tooiing daarvan in deeltijd wil gaan werken. Vrouwen geven tot driemaal vaker dan mannen aan parttime te willen gaan werken. De instroom van vrou wen in de huisartsenopleiding is meer dan 60 procent en zal in de komende jaren nog verder toenemen. den haag - Antimilitaristische demonstranten lieten gisteren hun ongenoegen blijken voor het Congres centrum in Den Haag. De Stichting Nederlandse Industriële Inschakeling Defensieopdrachten (NIID) hield daar onder het motto Nouwen aan Veiligheid een beurs en symposium. Er werden wapensysyemen en pantservoertuigen tentoongesteld. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - Groenlinks wil dat de Eerste Kamer een parlementair onderzoek dan wel een parlementaire enquê te instelt naar het drugsbe leid. Daarin kan worden on derzocht wat de effecten zijn van de strafrechtelijke hand having van dat beleid. De fractie van Groenlinks in de Eerste Kamer zal dinsdag bij de behandeling van de al gemene en politieke beschou wingen pleiten voor zo'n on derzoek. Dat heeft fractie voorzitter De Wolff van de partij gisteren meegedeeld. Groenlinks vindt de straf rechtelijke aanpak van drugs handel 'dweilen met de kraan open'. Politie, justitie en de rechterlijke macht zijn door drugshandel en drugsgerela teerde delicten zwaar overbe last. Ook allerlei extra maatre gelen zoals de noodwet voor drugskoeriers, helpen volgens De Wolff nauwelijks. HP printers. Het gaat om uw reputatie, niet de onze. De beste printer voor uw bedrijf is de printer waaraan u nooit hoeft te denken. Die u een goed imago geeft zonder er veel voor terug te vragen. Kortom, een HP printer. Met wereldwijd al meer dan 260 miljoen HP printers blijft HP bouwen aan zijn reputatie op het gebied van kwaliteit, betrouwbaarheid en netwerkgemak. En als u erop kunt rekenen dat dingen werken, is het veel gemakkelijker om u te concentreren - bijvoorbeeld op uw werk. Kies voor meer. Kies voor HP printers. HP color LaserJet 1500 serie Vanaf 619,- excl. BTW Ga naar uw HP Business Partner of kijk op www.hp.nl/color. oyright 2003 Hewlett Packard Development Company, L.P.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5