Zingend met Berta de berg af TOERISME Frans skiparadijs bijna klaar voor de winter Voor een prikkie naar de tropen Ouders verdringen zich voor goudomrand bedje in Fiss HDC313 VRIJDAG 17 OKTOBER 2OO3 REISBERICHTEN Winterstop Hooverspeed Deze winter varen er geen Seacats tussen het vaste land van Eu ropa en Croot-Brittannië. Ferrymaatschappij Hooverspeed heeft besloten de snelle catamarans, die een verbinding onderhouden tussen Calais en Dover, van eind december tot begin maart uit de vaart te nemen. De wintermaanden voor de ferrymaatschap pijen worden de laatste jaren getekend door een teruglopende belangstelling voor autovakanties van en naar Groot-Bittannië. Door de Seacats deze winter aan land te houden denkt Hoover speed financieel quitte te spelen. De pauze zal benut worden om de volledige vloot op te knappen. Doordat er niet gevaren wordt, kan Hooverspeed dat onderhoud in het droogdok zelf uitvoeren en ook dat levert een besparing op. De winterpauze start op maandag 22 december na de afvaart van 18.00 uur en eindigt op donderdag 18 maart 2004. Skisafari in Canada Touroperator TravelCanada biedt deze winter een geheel nieuw product: skisafari's voor jongeren. Onder begeleiding worden spectaculaire tochten gemaakt langs alle grote skigebieden in de Rocky Mountains en in British Columbia. De rondreizen zijn speciaal gericht op een jonger ski- en snowboardpubliek. Reizen zijn mogelijk vanaf 899 euro. Meer informatie: www.travelcanada.nl Dresden Hotels in de Saksische hoofdstad Dresden hebben vanaf deze week allerlei herfst- en winteraanbiedingen. De bezoeker die kiest uit het aanbod van de Dresden Days kan drie nachten boe ken voor de prijs van twee. Behalve overnachting en ontbijt krijgt de bezoeker 48 uur gratis toegang tot het openbaar ver voer, vrije toegang tot de Dresdner kunstverzamelingen en kor tingen bij andere bezienswaardigheden. Er doen 29 hotels uit diverse categorieën mee aan de actie die tot en met 31 maart loopt. Meer informatie: tel. 0049 3514 9192120 of e-maïl: dresdendays@dresden-tourist.de Giorgio Armani Ruim vierhonderd kledingstukken van de beroemde Italiaanse modeontwerper Giorgio Armani zijn van 18 oktober tot en met 15 februari te zien in de Royal Academy of Arts in Londen. Verder kunnen de bezoekers originele schetsen en videopresentaties bekijken. De expositie is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur, op vrijdag tot 22.00 uur. De overzichtstentoonstelling was eer der te zien in New York, Bilbao en Berlijn en gaat na Londen nog naar Rome, Tokyo en Las Vegas. Reisorganisatie Keith Prowse biedt speciale arrangementen aan met de vlucht naar Londen, overnachting en toegang tot de expositie. Meer informatie: tel. 020 6383 989 of e-mail amsterdam@keithprowse.com. door Alice Plekkenpol Deze winter nog zin in een ver re vakantie? Een reis naar Zuid- Amerika of het Verre Oosten kost dikwijls minder dan een weekje skiën in de Alpen. Met dank aan de grote touropera tors, die elkaar tot op het bot beconcurreren. De consument is, met een beetje geluk, de la chende derde. De reiswereld verkeert al enige jaren in mineurstemming, on der meer door externe factoren als de ziekte sars, terreuraan slagen en de oorlog in Irak. Om het tij te keren hebben de twee grootste touroperators in ons land, TUI (onder meer Arke, Holland International en Kras Stervakanties) en Thomas Co ok (Neckermann en Vrij Uit), onlangs de handen ineen ge slagen. Zij gaan in zee met luchtvaartmaatschappij Air Holland, die vanaf deze winter hun klanten tegen bodemprij zen de hele wereld overvliegt. De derde reisorganisatie, Oad, wil niet meedoen met de me- ga-order van 120.000 vliegtuig- stoelen. „Wij gaan uit van onze eigen kracht", zo verklaart top man Geert Willem Boven deze beslissing. Oad is evenmin van plan de tarieven drastisch te verlagen, temeer daar TUI en Thomas Cook vooral op be stemmingen vliegen die niet door Oad worden aangeboden. En, althans de komende drie jaren, zal Oad evenmin reizen verkopen via internet, omdat de organisatie van mening is dat consumenten recht hebben op goede service bij een reis bureau. „Dat is belangrijk, me de door de wirwar aan moge lijkheden en prijsstructuren." Boven beaamt wel dat de reis wereld in moordend tempo verandert, en dat de klant op de bestuurdersstoel zit. Zijn collega Steven van der Heijden van Thomas Cook is het ermee eens dat de klant ko ning is, maar pleit juist voor een grotere rol van internet. „Mensen zien zaterdag in de krant de reisaanbiedingen en boeken zondag via internet. Een reisbureau is duurder én op zondag gesloten. Nu al wordt één op de zes reizen via internet geboekt, dat zullen er volgend jaar één op de vijf zijn." Hij erkent de ontwikke ling van internet onderschat te hebben. „De consument heeft de macht. Dat is tevens de reden dat TUI en Thomas Cook de samen werking zijn aangegaan, die zich overigens beperkt tot de intercontinentale bestemmin gen. .Afzonderlijk kunnen we niet zulke goedkope reizen aanbieden, samen wel", aldus Van der Heijden. Ook TUI-baas Louis Franken- huis erkent dat de samenwer king tussen beide reisgiganten een noodzakelijk kwaad is. „Vooral Arke en Holland Inter national hebben erg geleden onder de concurrentie (met Oad red.)." TUI en Thomas Cook hebben 120.000 vliegtuigstoelen inge kocht op Air Holland-charter vluchten naar verre bestem mingen. Tot nog toe vliegt Air Holland uitsluitend op de Ne derlandse Antillen. Dat rou tenetwerk wordt dus flink uit gebreid met tien nieuwe verre bestemmingen in Brazilië, Mexico, India, Sri Lanka, Kenya en de Dominicaanse Repu bliek. Dankzij deze grootschali ge samenwerking en minimale winstmarges kunnen de consu menten voor een koopje op reis. Andere reisorganisaties hebben al laten weten bang te zijn dat er straks te veel vlieg tuigen en te veel hotels aange boden worden, zodat de prij zen nog verder in een neer waartse spiraal geiaken. door Hans van Alebeek Voor kilometervreters op de piste wordt het een mooie Kerst. Half de cember namelijk gaat in de Franse Al pen Paradiski open, een van de groot ste skigebieden ter wereld. Dat alles dankzij twee mega-kabelbanen die de vele sneeuw van Les Arcs en La Plagne met elkaar gaan verbinden. Op zichzelf zijn de skigebieden van Les Arcs en La Plagne al zo verschrik kelijk groot dat de doorsnee-skiër in een week tijd amper alle pistes kan bedwingen. Maar toch wordt er al ja ren gepraat over het aan elkaar kno pen van beide gebieden. Die discussie L;ordt dit jaar afgerond met de inge bruikname van de Vanoise Express, de kabelbaan die beide wintersportbe stemmingen met elkaar verbindt. Dat 'nieuwe' gebied, Paradiski ge doopt, is er een van de grote getallen. Duizelingwekkende getallen. De skiër heeft hier namelijk keuze uit 425 kilo meter piste; 238 stuks in totaal: 29 zwarte, 65 rode, 132 blauwe en 12 groene. Een buitengewoon sneeuwze ker gebied ook, want de laagste piste ligt op 1200 meter, de hoogste op 3250 meter. Het gebied omvat verder twee gletsjers en bijna 160 km aan loipes voor langlaufers. Afgelopen week zijn de twee reuzen- cabines gearriveerd, waarmee de ski ers straks het tussenliggende dal kun nen oversteken. In elke gondel gaan 200 mensen. Die staan in twee etages boven elkaar, zodat het in- en uitstap pen vlugger gaat. Met een snelheid van 45 km per uur steekt de Vanoise Express dan in vier minuten naar de overkant. De beide gondels opereren onafhan kelijk van elkaar om de stroom skiërs zo optimaal mogelijk te kunnen ver voeren. Afgelopen zomer zijn de enor me kabels over het dal getrokken (een overspanning van twee kilometer zon der pijlers), deze week zijn de cabines aan de draad bevestigd en begint het uitgebreide testen van het systeem. Op 20 december gaat de Vanoise Ex press voor het publiek 0£>en. Het komende winterseizoen moet blij ken hoe groot de stroom van Les Arcs naar La Plagne en vice versa is en hoe die het beste verwerkt kan worden. Vooral 's ochtends en 's avonds en bij voorbeeld na een week slecht weer kan het namelijk (te) druk worden bij de gondel en zal er misschien met een reserveringssysteem gewerkt moeten worden. Ook wordt gedacht aan infor matiepanelen in de skigebieden waar op de wachttijd voor de kabelbaan staat aangegeven. Voorlopig schatten ze die op zo'n ben minuten. Bij een superskigebied en een super kabelbaan horen ook superprijzen voor een skipas. Een 6-daagse skipas voor heel Paradiski gaat 220 euro kos ten. Maar in Frankrijk denken ze dat de meeste mensen eerder zullen kie zen voor een iets goedkopere pas die toegang geeft tot een van beide gebie den (les Arcs of La Plagne) inclusief het recht op één dag skiën aan de an dere kant. Zo'n skipas kost 190 euro, 14 euro meer dan de 'kale' pas voor een van de twee deelgebieden van Pa radiski. De Fransen vinden dat alle maal niks te duur. „De Vanoise Ex press is een luxe-product en daar wil de liefhebber best een prijs voor beta len." Vanaf Kerstmis zal dat moeten blijken. Voor meer informatie: www.paradiski.com Mirjam van Twisk xjnreek zijn de reuzencabines van de Vanoise Express aan de kabels V Foto: GPD/PR omt nog regelmatig voor 3n|ve hem 's avonds slapend [re effen met Berta in zijn ar- Hij mag dan al acht zijn, Berta, met haar zwart-gele e lijfje en rode broekje a imt hij zich niet. Integen- bfde mascottekoe van het •nrijkse dorpje Fiss wordt isterd. Zij is synoniem voor Kan de tofste vakanties die 21 zijn twee jaar oudere broer neemaakten. De eerste ski- itie heeft onuitwisbare in maakt op het stoere duo. weken na terugkeer dende- vrolijke kinderliedjes uit het huis. Meegezongen er, uit volle borst in bijna- 2~4[Duits. Als de skiklasjes een of twee dagen bezig zijn, wordt het rustig in Berta's Kinderland. Foto: GPD/Mirjam van Twisk ebben er lang mee ge- die eerste wintersport ilaPtie met het gezbi- imdat we het die koters linden, maar omdat je van lure vakanüe ook collec- oet kunnen genieten. Je jmmers naar de sneeuw skiën. Dus wil je daar ook lange latten en niet halve 1 thuiszitten omdat de uk- et skiklasje niet leuk, te jeiend of te koud vinden. as onze afweging. Niet die ile anderen, zo wordt wel lijk op de eerste lesdag als sjes worden samenge- Uit de vele honderden ren die zich melden bij de YJ100I, kan slechts één be- rsklasje voor oudere kin- worden geformeerd. ;oed, dat ene klasje is vol- we dus weloverwogen vakanüe beginnen, iteert zich al direct een de voorbereiding. Nooit reden we aan het begin hui ivoorjaarsvakanüe naar irei ieuw. Natuurlijk kennen 52 horrorverhalen van ellen- 3tn files op Duitse snelwegen, et:lm vertrekken we al op dui [ochtend, lekker voor de uit. En dat lukt. Zonder ponthoud nemen we aan id van de dag onze intrek m hotel dicht bij de Duits- a- irijkse grens. ig maar een paar uurtjes e boeg, vertrekken we za- ochtend rond een uur of en. Fout dus, die paar e s hadden we beter de tevoren kunnen afleg- 4fant vlak voor de grens, 1 we een file in waar we jen later, en nog geen [kilometer verder, pas lit komen. Oi rdt het dus toch nog laat it we arriveren in Fiss. pQ ir tijd te verliezen met uit- n, gaan we direct door s 0 et bergstaüon, waar ook cl reau van Skischool Fiss/ in enkele skiverhuurders vestigd. Makkelijk, zo al- elkaar. De kinderen wor- geschreven voor skiles en n direct de volgende dag ïen. Ski's en schoenen n in geroutineerd tempo neten en blijven achter grabs depot om zeulen !die spullen te voorko- if uurtje en een smak ter is alles geregeld en naar goed ook, zo blijkt. 1 die later aangekomen die langer gewacht heb- et aanmelding bij de ski- krijgen te horen dat er 1 Bn geen plek meer is in 'n [roepen. Ze moeten na ^(j gen nog maar eens te men. Een kwestie van te personeel? Welnee. Een p lat er deze week zeker mderd man op de loon ei1 de skischool staan, zal r bezijden de waarheid )rd aar hier is vol ook echt iiaraan worden in Fiss Dncessies gedaan, want gaan de lessen er onder En, hoe zuur ook voor igen, gelijk hebben ze. Teruglopend naar ons piepklei ne appartementje, waarvoor we in de voorjaarsvakanrie een heel normale prijs van 135 euro per nacht neertellen, verbazen we ons over Fiss. Wat een maf dorp. Eerste indruk: een boerenge hucht, onberoerd door de üjd. Veel traditioneel Oostenrijkse huizen en her en der wat boer derijen die, te oordelen naar de geur, de stallen niet hebben omgebouwd tot gastenverblijf. Hoe is het in hemelsnaam mo gelijk dat de wintersportgasten in de rij staan om in dit dorpje een goudomrand bedje te hu ren? Het antwoord op die vraag zal ons de komende dagen duide lijk worden. Achter die rusüeke dorpsfacade schuilt een goed geolied toerisbsch bedrijf, dat koketteert met zijn ouderwetse uiterlijk. Het gemoedelijke dorpse sfeertje blijkt het goed te doen bij jonge Nederlandse ge zinnen en op die markt behoort Fiss bij de koplopers. Kinderrestaurant Alles in Fiss staat in het teken van jonge gezinnen. De eerste beginselen van het skiën wor den bijgebracht in een uitnodi gend Kinderland. Het grut heeft er zelfs een eigen restaurant waar het, samen met hun ski juf of -meester, tussen de mid dag een warme maaltijd geser veerd krijgt. Zodra de hap ach ter de knopen zit, komt een clown de kinderen vermaken tot de lessen weer beginnen. Pa en ma hoeven hun skidag dus niet per se te onderbreken om de kinderen bjdens de lunch op te vangen. Voor de skiklasjes is er, behalve de gebruikelijke afsluitende ski wedstrijd op vrijdag, halverwe ge de week een feest. Op een van de lesdagen worden rond een kampvuur broodjes geroos terd in het Indianendorp op de piste. Voor kinderen van drie maanden tot drie jaar is er een crèche. En zelfs buggy's zijn in het dorp te huur. Disco's zul je in Fiss tevergeefs zoeken. De après-ski beperkt zich tot een paar plekken waar ook kinderen naar hartelust Achter de facade van een onbedorven traditioneel Oostenrijks dorp, gaat een goed geolied toeristisch bedrijf schuil. Foto: GPD/PR kunnen dollen. En de restau rants zijn vrijwel zonder uitzon dering ingesteld op kinderen. Wie tot in de kleine uurtjes wil feesten, moet zijn heil zoeken in het even verderop gelegen Serfaus. Zondagochtend lijkt het voor de jongens maar geen negen uur te willen worden. Eindelijk, eindelijk, mogen ze hun skipak- ken aanbekken en wandelen we in iets meer dan vijf minu ten naar het bergstaüon, waar het zwart ziet van de mensen. Toch vergt het niet meer dan ben minuten om met de Son- nebahnlift naar het middensta- tion te komen, waar Berta's Kinderland sinds afgelopen winter een plekje heeft gekre gen. Je moet gewoon wel even stil staan om dit kakelbonte plaatje in je op te nemen. Aan de voe ten van een kolossale opblaas- Berta krioelen honderden kin deren, vrolijke Berta-muziek schalt uit de luidsprekers. Er is een enorm podium, er zijn wip jes, schommels en grote plasüc zitkussens, een tent en speel- hutjes en een serie kindvrien delijke afdalinkjes, waarop de eerste beginselen van het skiën worden bijgebracht. Geen sleepliften, maai' lopende ban den zorgen voor het transport van het grut naar boven. Lekker veilig en minder inspannend dan de gebruikelijke sleepliften. Snel en doeltreffend wordt de enorme massa kinderen inge deeld bij de verschillende Was jes en nog geen half uur later is iedereen begonnen aan de eer ste les. Gevorderden zoeken de moeilijker pistes op, de begin nertjes werken zich in het zweet om die lasüge lange laben on der controle te krijgen. Dat duurt overigens niet lang. Na de eerste dag wat rondge hangen te hebben in de buurt van het Kinderland, ziben we daar de tweede dag al voor spek en bonen. Het is het domein geworden van de allerkleinsten die de beginselen van het skiën spelenderwijs wordt bijge bracht. Alle andere lesklantjes, en dus ook onze jongens, zijn de hellingen van het Kinder land al ontgroeid en elders in het skigebied op pad. Zo snel gaat dat dus met die jonkies. Om jaloers op te worden Niet kinderachtig Tijd om zelf de lange latten on der te binden en de omgeving te ontdekken. Anders dan je zou verwachten bij zoveel kind vriendelijkheid, is het skigebied van Fiss allesbehalve kinder achtig. Zelfs de meest ervaren skiër zal zich er niet vervelen, zo uitgestrekt en gevarieerd zijn de mogelijkheden in het gebied dat sinds drie jaar verbonden is met dat van Serfaus. Het dorp ligt op een 1436 meter hoog plateau, dat bij goed weer de hele dag baadt in de zon. Daarboven strekken de pistes, tot 2700 meter hoogte, zich in alle windrichüngen uit. Gehol pen door sneeuwkanonnen ga randeert die gevarieerde ligging in combinaüe met uitstekend onderhoud alüjd wel ergens in het gebied perfecte sneeuw. Het is slechts twee dagen later als we op de flanken van de Sat- telkopf even stoppen om op adem te komen. 'Hallo', klinkt een triomfantelijk geschreeuw de groet. Die stemmen kennen we. Het geluid volgend, zien we hoog in de lucht ons nageslacht in een stoeltjeslift naar de top zweven. Snelle vorderingen zijn leuk, maar dit is toch wel erg confronterend. Iedere skidag levert nieuwe sterke verhalen op. Met rode konen wordt enthousiast ver haald over de 'zwarte pistes' die werden genomen, de 'jumps' die werden gemaakt en de 'buggies' die geen belemmering vormden. Skiërslatijn, natuur lijk. Maar desniettemin sluiten de heertjes hun lesweek af op het ereschavot. De medailles krijgen een speciaal plekje in hun kamertjes thuis; trotsma- kende souvenirs van een meer dan geslaagde wintersportva- kantie. FEITEN&CIJFERS Plaats: Fiss (Tirol, Oostenrijk) Afstand vanaf Amsterdam: circa 965 km. Auto: Bregenz, Arlberg Schnellstrasse (E60), bij Landeck afslag Reschenpass/Sankt. Moritz, na 15 km. in Ried afslag Fiss. Ook via Memmin gen (D), Fernpass, Imst, Landeckertunnel naar Ried. Trein: Station Landeck, daar vandaag met taxi of bus naar Fiss. Vliegen: Innsbruck, de VW Fiss verzorgt de transfer. Hoogte: 1220-2700 meter. Liftinstallaties: 1 gondelbaan, 8 kabelbanen, 10 stoeltjesliften, 18 sleepliften, 15 lopende banden. Wachttijden: Hoewel het 's ochtends bij het bergstation erg druk kan zijn, is die mensenmassa veelal binnen twintig minuten weggewerkt door de drie kabelbanen die daar samenkomen. Tussen de middag en aan het einde van de dag is het vaak druk bij de verbindingslift tussen Serfaus en Fiss. Totaal aantal kilometer aan afdalingen: 160 kilometer. Ligging van de skipistes: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: Makkelijk tot middelzwaar. Kinderopvang: Ja, vanaf drie maanden. Langlaufmogelijkheden: in kilometer loipen, waarvan 25 km op 2000 meter hoogte. Snowboarding: Snowboarders zijn in het hele gebied welkom. Bij Fiss vinden zij een funpark. Verdere sportieve ontspanning: Rodelen en wandelen. Prijspeil: Een 6-daagse pas voor volwassenen kost 182 euro, voor kinderen 102 euro, houders van een gastenkaart krijgen aanzienlijke kortingen. Wenen O DUITSLAND Salzburg -Innsbruck \)>Linz Klagenfurt4 Avondvertier: Fiss kent enkele bars, maar geen disco's of nachtclubs. Bijzonderheden: Fiss is vooral ingesteld op gezinnen met jonge kinderen. Het dorp met slechts 840 inwoners telt 3300 gastenbedden, die tijdens de voorjaarsvakantie allemaal gevuld zijn. Vroeg boeken is derhalve noodzaak. Nadere informatie: Bij de VW in Fiss, tel. 0043 - 54 76 64 41, internet: www.fiss.at, e-mail: in fo@fiss.at of bij het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam, tel. 020-468.4793, e-mail: info@oewams.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21