KUNST CULTUUR 'Voor zingen was ik altijd veel te verlegen' Kunstenaars gaan strijd aan met vertrutting Tarenskeen verdie een groter publie Van Zweden vertrekt naar Hilversum Het Weerbericht Leidse musicalster Nathalie Haneveld avond aan avond in 'Sound of Music' 'Oude' Kast wordt Nije ir VRIJDAG 17 OKTOBER 2OO3 Portret Kahlo bij Christie's new york - Veilinghuis Chris tie's in New York veilt op 18 no vember een zeer bijzonder zelf portret van Frida Kahlo. Er wordt een opbrengst van an derhalf tot 2 miljoen dollar ver wacht. Kahlo schilderde het portret met krullend haar in 1935 nadat ze had ontdekt dat haar echtgenoot, Diego Rivera, een verhouding had met haar zuster Cristina. Ze beeldde zichzelf af met kortgeknipt haar en in westerse kleding. Haar man was altijd dol geweest op haar lange haar en vond ook dat Mexicaanse vrouwen hun traditionele kleding moesten dragen. Jazzaward voor Joan Reinders heerde - De Schilperoort Award 2003 zal vrijdag 7 november tij dens het Rabo Jazzfestival Heerde worden uitgereikt aan Joan Reinders, leider van het Millennium Jazz Orchestra. De Schilperoort Award is een twee jaarlijkse prijs die wordt toege kend aan een jazzmusicus die zich heeft onderscheiden bin nen de Nederlandse jazzmu ziek. De Award is door de stich ting Opmaat in het leven geroe pen na het overlijden van Peter Schilperoort, leider van de Dutch Swing College Band. Planeta-prijs naar Skarmeta madrid - De Chileense auteur Antonio Skarmeta heeft de Pla neta-prijs voor Spaanstalige li teratuur gewonnen. Hij kreeg de prijs, waaraan een geldbe drag van 601.000 euro is ver bonden, toegekend voor zijn boek El Baile de la Victoria (Dans van de Overwinning). De roman vertelt een liefdesver haal ten tijde van de dictatuur van generaal Augusto Pinochet in Chili. Skarmeta is een van de belangrijkste schrijvers van Chi li. Hij kreeg grote bekendheid met zijn roman De Postbode, over een opbloeiende vriend schap tussen een postbode en de bekende Chileense dichter Pablo Neruda. amsterdam/anp - Twee beken den in het Amsterdamse uit gaansleven gaan de strijd aan met de 'groeiende vertrutting' in de hoofdstad. Met 'Marie de la Nuit' nemen kunstenaar en nachtbraker Rob Schrama en 'levend kunstwerk' Fabiola lief hebbers van het nachtleven mee naar verborgen theaters en 'spannende plekjes'. Met activi teiten op de grens van wat wel en niet mag en met een dosis erotiek. „Zelfs de meest doorgewinterde caféganger raakt in extase of in verlegenheid tijdens onze tocht", zei Schrama gisteren tij- zwolle/gpd - Jaap van Zweden gaat definitief weg bij het Or kest van het Oosten. Dat beves tigt zijn persoonlijk manager Rob Groen. De dirigent heeft voor zes jaar bij het Radio Fil harmonisch Orkest getekend en heeft geen tijd meer voor zijn activiteiten in het oosten des lands. Wel blijft hij waarschijn lijk nog wérken voor het Resi dentie Orkest in Den Haag. Onlangs nog verwachtte direc teur Pieter Prick van het Orkest van het Oosten dat zijn voor malige chef-dirigent tien weken per jaar aan het orkest verbon den zou blijven. Prick had voor Van Zweden zelfs een eretitel in petto. Toen Van Zweden in on derhandeling ging met het Ra dio Filharmonisch Orkest meldde zijn manager echter desgevraagd dat de werkzaam heden voor het Overijsselse or kest met ingang van 2005 'uit gesloten' zijn. „Honderd pro cent zeker," aldus de manager. Geruchten over een overstap naar Hilversum gingen al eer der rond, maar gisteren bracht het Radio Filharmonisch Orkest (RFO) naar buiten dat Van Zwe den de nieuwe chef-dirigent wordt. Het contract gaat in 2005 in. Het RFO heeft al uitno digingen verstuurd voor de on dertekening van het contract op 7 november in het Concertge bouw te Amsterdam. Het Resi dentie Orkest is ook nog met Van Zweden in onderhandeling over het deels voortzetten van werkzaamheden daar. Gedurende zijn chefschap bij het Residentie orkest heeft Van Zweden ook altijd nog een bij na vergelijkbare functie bij het Orkest van het Oosten gehad. Onder Van Zweden is dat orkest gegroeid van een regionaal or kest naar een orkest met inter nationale uitstraling. dens een toelichting op het project. Met de tocht willen de twee kunstenaars laten zien dat Amsterdam bruist en dat het er na twee uur 's nachts nog steeds leuk is. Schrama: „De nacht is meer dan alleen dan sen en bier drinken." Fabiola: „We breken de stad open als een blik lekkere groentesoep." Zo voert de tocht langs de 'Pick-Up Club' alias de 'Pin-Up Club', een verborgen en illegaal theater. „Daar gebeurt altijd iets spannends", zegt Schrama. „Een toneelstuk of een Russi sche disco." Dat het theater tij dens de toer misschien wordt gesloten, nemen de initiatiefne mers op de koop toe. De Pick-Up Club is al lange tijd in gevecht met de rechter en wordt bedreigd door de eige naar van het pand en bouw- en woningtoezicht. De club heeft ruimte voor 350 personen, maar er mogen van de contro lerende instanties niet meer dan 50 mensen in. „Wij willen op illegale basis een bijdrage le veren aan de diversiteit van het nachtleven", zegt de exploitant. Ook de 'duikboot' kan op het programma staan, een onder zeeboot in het IJ die alleen per boot bereikbaar is en waar je een drankje kunt drinken. Of een boot in de haven waar ie mand zijn eigen bier brouwt of een arabische homobar waar de mannen zich niet echt ara- bisch gedragen. „Je moet goede wandelschoenen aan hebben en je moet klimmen, maar je moet ook je naaldhakken in een rugzakje meenemen", zegt Schrama. De tocht begint altijd bij de opening van een expositie in een van de kunstbroedplaatsen van Amsterdam en eindigt al tijd bij 'Metje in Bedje', op het peesledikant van ex-prostituee, auteur en fotografe Metje Blaak. Dat peesbedje, waar zij 25 jaar haar diensten heeft aangebo den, is ook de plek waar de meeste erotiek is te verwachten. De kunstenaars willen het pro ject klein en onvoorspelbaar houden. Bij te grote poj teit en massaliteit houd nachtbrakers er mee op. schijnlijk niet tot ontevj heid van de gemeente, di en perk wil stellen aan zi prikkelende handelingen strippen en paaldanse streng optreedt tegen hor legenheden die hun boi buiten gaan. De kunstenaars hebbei burgemeester Cohen ui digd mee te gaan tijdens ste nachttoer. Schrama: secretaresse heeft ons lat ten dat de burgemeesti kon die avond." Londen- Het weer is een dagelijks onderwerp van gesprek. Zet twee Hollanders bij elkaar en geheid dat ze elkaar vertellen wat ze beiden allang weten - dat het warm, winderig, guur, koud, zonnig, regenachtig of bewolkt is. Het Leidse museum Boerhaave vond het allemaal 'Uit de lucht gegrepen' en wijdt momen teel zelfs een tentoonstelling aan het weer. Maar nog meer dan bij ons houden de Britse eilandbewoners zich bezig met de temperatuursschommelingen. Het dagelijkse praatje daar vertaalde de kunster Olaf Eliasson in het zogenaamde Weerbericht, een project in het Tate Museum of Modern Art. De der gebruikte spiegels, licht, geluid en rook om bepaalde effecten te bewerkstelligen. Maar in de nehal, het moge duidelijk zijn, schijnt vooralsnog de zon. Foto AP door Theo de With leiden - The Sound of Music' is onverslijtbaar. Bijna iedereen kent de film met Julie Andrews uit 1965 en kan een paar liedjes meezingen. Vorig jaar trok de film zelfs nog volle zalen in Ne derland als meezingspektakel met Paul de Leeuw. Ook de mu sical van Joop van den Ende doet het boven verwachting. Na een tournee van een jaar langs de theaters in de grotere steden is Nederland er nog niet op uitge keken. Daarom heeft de musical een verlenging van vijf maanden in het Circustheater in Scheve- ningen. Daarna wacht Antwer pen. Voor de Leidse musicalster Nathalie Haneveld lijkt The Sound of Music' haar definitieve doorbraak te worden. Nathalie Haneveld (26) speelt in de succesmusical de rol van Liesl, de oudste van de zeven kinderen Von Trapp. Haar broertjes en zusjes worden ver tolkt door kinderen onder de zestien. Omdat die van de Ar beidsinspectie maar beperkt mogen werken, zijn er wisse lende groepen die aan de voor stelling meedoen. „Ja, dat kan lastig zijn", erkent de Leidse ac trice. „Elke avond moet ik op nieuw inspelen op de kinderen. Soms heb ik een brutale Friedrich en de volgende avond een verlegen Friedrich. Liesl is als oudste zus een steunpilaar voor de jongere kinderen Von Trapp, maar die rol vervul ik in het echt ook. Ik probeer even tuele fouten zoveel mogelijk op te vangen." Danseres worden, dat was ja renlang het ideaal van de in Leidschendam geboren Natha lie Haneveld. Ze deed een voor opleiding dans in Rotterdam en ging naar dansacademie Fontys in Tilburg. „Na het oriëntatie jaar heb ik toch gekozen voor de musicalopleiding. Dans vergt fysiek heel veel van je. De concurrentie is moordend. Ik was bang dat ik het niet zou trekken. Ik vond het ook te be perkt, want gaandeweg was ik erachter gekomen dat ik zingen ook heel leuk vind." „Nee, in mijn jeugd heb ik nooit gezongen. Daar was ik veel te verlegen voor. Met dans kon ik me nog wel uiten, maar zang kwam te dicht bij mezelf. Op de academie kwam ik er achter dat ik het wel in me had. In het begin ging ik echt door een hel. 'Dat kan ik niet', heb ik diverse keren geroepen. Pas toen ik er plezier in kreeg, kreeg ik ook lef." Haar stageplek was in het ensemble van de musical 'Annie'. Ze was pas negentien, maar besefte dat ze haar plaats had gevonden. „Ik vond het ge weldig om te zingen, te dansen én te acteren." Bij het Noord Nederlands To neel deed ze vervolgens mee in 'De Driestuiversopera' en daar na volgde de groots opgezette, maar jammerlijk geflopte voor stelling 'Grace, the musical' over het leven Grace Kelly. Vo rig jaar stond ze zelfs op het rondreizende theatercircus De Parade in de dansvoorstelling 'Fortuna's Wedding'. „Dat was zo leuk. We hebben alles zelf gedaan. Ik heb me bijvoorbeeld intensief met de choreografie bemoeid. Helaas moest ik er voortijdig mee stoppen, omdat ik aangenomen werd voor 'The Sound of Music'. Die buiten kans wilde ik niet laten lopen. De eigen inbreng is daar na tuurlijk een stuk minder. Het hele concept van de musical staat al vast. Alleen je eigen rol kun je nog een beetje inkleu ren." Nathalie Haneveld is er inmid dels achter dat werken in het theater een aanslag betekent op je sociale leven. „Ik werk als mijn vrienden vrij zijn, maar het is het me waard. Echte vrienden begrijpen dat. Geluk kig werkt mijn vriend ook in het theater. In de musicalwereld heb ik verder weinig vriend schappen. Je werkt een periode intensief samen en dan zie je iemand weer drie jaar niet. En de collega's blijven tot op be paalde hoogte ook concurren ten." Amsterdam verruilde ze een paar jaar terug voor Leiden. „Via een kamer in een pand aan de Hogewoerd ben ik in een hofje beland. Lekker knus. 6> Leiden heeft de gezelligheid van Amsterdam, maar niet die vreselijke drukte. Ik word daar altijd zo gestrest van. Ik voel me hier beter thuis." Ze heeft bo vendien het geluk dat ze mo menteel dicht bij haar werk woont nu 'The Sound of Music' voor een paar maanden in Scheveningen is neergestreken. Even geen files, geen gejakker. „Ik kan nu om vijf uur 's mid dags van huis en ben soms al voor twaalven terug. Een ver ademing! Ik pak gewoon de trein. Het Circustheater is een thuis geworden. De kleedkamer heb ik ingericht met mijn eigen lampjes en knuffels." Tot en met 11 januari kan ze zich in deze luxe wentelen. Daarna verhuist de voorstelling voor een paar weken naar de Stadsschouwburg van Antwer pen. Dat betekent van woens- »I! dag tot en met zondag in een hotel huizen. „Ach, dat heb ik wel over voor mijn eerste bui tenlandse avontuur", zegt ze. De meeste hoofdrolspelers (o.a. Maaike Widdershoven en Hugo Haenen) worden vervangen, maar Nathalie Haneveld had nog ruimte om de rol van Liesl even door te spelen. Zo lang heeft ze deze rol nog niet onder - haar hoede. „Ik ben begonnen in het ensemble en dan ben je onder meer één van de non nen. Het leuke daaraan is dat je een heel klassieke zangpartij mag doen. Die hoor je zelden in musicals. Verder was ik eerste vervanger van Liesl en tweede vervanger van Maria. De hoofd rol van Maria heb ik tot nu toe twee keer mogen spelen. Zij draagt de show. God, wat was dat spannend! Het publiek is in eerste instantie afwachtend, want ze komen toch voor Maai ke Widdershoven. Als ik de toe schouwers toch enthousiast weet te krijgen, is mijn missie geslaagd." Voor de 'Grande Finale' in Scheveningen mocht de Leidse de rol van Liesl helemaal over nemen van Céline Purcell, die moest beginnen met de repeti ties van de Abba-musical 'Mamma Mia!' die vanaf 9 no vember in Utrecht te zien is. „Liesl is tien jaar jonger dan ik zelfben. Ik ben dus in mijn her innering gaan graven, maar ben tot de conclusie gekomen dat ik een heel ander type was. Liesl is bijvoorbeeld best vrijpostig te genover postbode Rolf, op wie ze verliefd is. Ik was heel verle gen en durfde absoluut niets op dat terrein. Op deze manier krijg ik de kans mijn jeugd als het ware nog eens over te doen." 'Sound of Music', t/m 11 janu ari, Circustheater, Schevenin gen. Reserveren: tel. 0900- 3005000. Meer informatie: www.musicals.nl >0 muziek recensie Ken Vos Jazz - Olaf Tarenskeen Acoustic Trio. Gezien 16-10 in de Burcht, Leiden Voor een zaal als het grand café van De Burcht lijkt een akoes tisch trio nogal gewaagd van wege de gebruikelijke overlast van de luid converserende be zoekers, maar 'acoustic' kun nen we hier met een korreltje zout nemen. Het akoestische zit hem vooral in de instrumenten die gitarist Tarenskeen han teert. Tarenskeen behoort tot de zo geheten 'finger-style' gitaristen die met de nagels in plaats van het plectrum de snaren bespe len, daardoor vaak genuanceer der, maar ook minder krachtig klinkend. Als instrumentalist is hij kieskeurig, gebruik makend van een elektro-akoestische Ri chard Heeres met nylonsnaren, voor de heldere, snelle attaque en voor de dikke, meer omfloerste ouderwetse jazz- sound een hollow-body Low- den. Zowel de leider als contra bassist Harry Emmery maken voor de gelegenheid goed ge bruik van geluidsversterking. Eveneens opvallend is het in strumentarium van slagwerker Joshua Samson die speciaal voor deze zaal een dnimstel met kleine, snel reagerende trommen heeft meegenomen, waarmee het groepsgeluid al thans vlakbij de speakers opval lend compact en wendbaar wordt. Jammer is het dat de bas van Emmery soms onbedoeld dominant klinkt. Tarenskeen is een van u zikanten die vooral doo ai liefhebbers wordt gewa n maar is na een serieuze s in diverse genres, voor D jazz als in de klassieke si nog niet bij een breder j is doorgebroken. Toch I ai spel van het trio, dat ei jaar de cd 'Missing Li e bracht, niets esoteriscln crowdachtigs. Zowel ja g dards als eigen stukken x in toegankelijke arrangi m met melodieuze impi vormgegeven. Geïmpi wordt er door alle drie ci met veel aandacht melodische ontwikkelin r bij echter hier en daar g ning verloren gaat doo brek aan aandacht voc lijke rust tussen de tod le noten die gespeeld Haast vanzelfsprekend u dit instrumentarium ende ritmiek van de b va, maar ook swinger )Q notes worden niet vergi n, Tarenskeens empathie fusion-vocabulaire la haar invloed gelden in beeld het titelstuk van a, nadruk op directe gro )e actie resulteert in eeue ensemblegeluid dat wa Q lijk onder andere omst den beter tot zijn rechlg komen. Als voorbeelde A enkele leuke eigenaai nen van dit trio kunner noemd worden: Josh sons spel op de steelp w ge hang en Tarenskee kunstelde bewerking u ontwapenend typisch popliedje. Dit trio ven jg groter publiek. ut - b( Leeuwarden - De Friese pop groep De Kast heeft haar naam veranderd in De Nije (nieuwe) Kast. Op 28 oktober wordt de eerste cd gepresenteerd. De 'oude' Kast is vooral bekend van de hit 'In nije dei' uit 1997. Toenmalig zanger Syb i°i Ploeg en drummi "ai Outhuijse vertrokken 1 en richtten de nieui ||gr Spanner op. Zij zijn v en door zanger Jan Te aa) drummer Fokko de Joitiefi ide

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18