werkloosheid blijft stijgen Feesten voor een weeshuis in Malawi LEIDEN REGIO ]e hoeft je niet in te schrijvenwe hebben toch niks voor je' Honderd Diabetesdienst in Sijthoffpand vrijdag 17 OKTOBER 2OO3 in- en Bollenstreek vormt uitzondering i/regio - De werkloosheid |en en de Rijnstreek blijft Als enige regio in het rebied van Middenwest- and zag de Duin- en Bol- eek de afgelopen maand rkloosheid dalen. Eind sep- ir telde de Bollenstreek 108 azen minder dan de maand een afname van 4,4 pro- augustus stak de Bollen er al bovenuit met de ie stijging van het aantal oekenden zonder baan jn ingeschreven bij het m Werk en Inkomen Toen eindigde de teller, e in- en uitschrijvingen, chts zes personen meer le zomermaand ervoor, in de stad Leiden het inschrijvingen toen nog met 193, dat is 4,8 pro- Je stijging gaat in Leiden inmiddels iets minder hard, met 3,6 procent oftewel 152 personen. In Alphen aan den Rijn en omstreken was de afge lopen maand de toename 3,9 procent (113 personen). Vestigingsmanager M. Box hoorn van het CWI in Lisse leg de vorige maand al uit dat het grote aanbod seizoensarbeid in de Duin- en Bollenstreek (bol- lensector, bouw en visserij) van invloed is op de cijfers. Daar door is de minimale groei van de werkloosheid van voorgaan de maanden inmiddels omge bogen naar een daling. Middenwest is één van de zes districten die het CWI in Neder land telt. Het loopt grofweg van Amersfoort tot de kust en van Delft tot Almere. In totaal zoe ken in dit district zo'n 118.000 mensen een baan via het CWI. De stijging van de werkloosheid verschilt per doelgroep, volgens een al langer gesignaleerde trend. De werkloosheid neemt harder toe onder mannen dan onder vrouwen. Niet-minder- heden hebben meer last dan minderheden. Ouderen vanaf 60 jaar en jongeren tot 23 jaar kennen ook een grotere werk loosheidstoename. De werk loosheid onder mbo-, havo- en vwo-opgeleiden steeg 41 pro cent in een jaar. Moeilijk vervulbare vacatures Ondanks de toenemende werkloosheid zijn er nog altijd vacatu res. Maar dat zijn vaak banen waaraan specifieke eisen worden gesteld, zegt directeur Cor Verschoor van het CWI Leiden. Sinds 1 januari werden er bij het bureau 1630 vacatures gemeld uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkemade. Daarvan werden er 352 via het CWI vervuld. „Wij hebben meer vacatures dan voorheen, omdat we er meer ach teraan gaan. Maar ik sta niet te juichen over het aantal vacatu res. Het lijkt een leuk aantal, maar het was aanzienlijk hoger in de tijd dat het economisch beter ging", aldus Verschoor. Als voorbeeld van moeilijk te vervullen functies noemt hij ba nen in het onderwijs en in de gezondheidszorg. „Br zijn mis schien best mensen die dat werk willen doen, maar er worden wel heel specifieke eisen aan gesteld. Ik wil niemand zonder op leiding aan mijn bed, en u ook niet, denk ik." leiden - Met zo'n tachtig andere gasten, voornamelijk medebe woners van Rijn en Vliet, en met loco-burgemeester Hans Buijing, vierde mevrouw A. Meijer gister ochtend haar honderdste ver jaardag. 's Middags kwam de fa milie langs in het zorgcentrum waar de honderdjarige woont. Mevrouw Meijer werd op 16 ok tober 1903 in Hoogmade gebo ren. Ze woonde daar haar hele leven, tot ze naar een aanleun woning in Leiden verhuisde. Sinds 2000 woont zij in Rijn en Vliet. Mevrouw Meijer is een so ciaal ingestelde vrouw die haar hele leven voor haar ouders, broers en zussen heeft gezorgd. „En ze is ontzettend geïnteres seerd in alles wat er om haar heen gebeurt", weten de zusters die haar tegenwoordig verzor gen. „Ze leest graag, kijkt tv en volgt de beursontwikkelingen op de voet. En ze onthoudt alles. Als ze een praatje met je maakt, komt ze er steevast de volgende dag op terug." Foto: Mark Lamers oolverlaters vinden geen baan bij Leidse uitzendbureaus y van der Pols kvan voorpagina Heb je een boekhou- ima en al enkele jaren iring, dan zitje gebak- jar ben je net afgestu- heb je nooit een bij- gehad, maak dan je lar nat. Banen zijn er ze- zo blijkt uit een rond- glngs de Leidse uitzendbu- naareen flinke dosis faring is een vereiste om h slag te kunnen. „Bedrij- iben het momenteel voor oeken. Ze nemen alleen met een stevig cv." I" 5 zoveelste keer maakt Jorm (22) een rondje Leidse uitzendbu- )e student is hard op ar een bijbaantje, maar einig succes. „Een on- ke opgave", zo vat hij ktocht samen. „Bij veel bureaus hoor ik bij bin- ïst al: je hoeft je niet in ven, we hebben toch ir je." Toch hangen de van de uitzendbureaus ids vol met vacatures, ir banen zijn er dan voor wie zijn ze be ien rondgang langs een .willekeurige uitzendbu- jieft het antwoord. ack Uitzendbureau oordeinde 54 features: klusjesman, ïonteur, inkoopmede- h op: MBO+/HBO'ers, 1 lelijk administratief ent Laurette van Kloos- ;omen hier heel veel _s, maar we zijn erg iet inschrijven. Alleen In de Leidse binnenstad zitten veel uitzendbureaus, zoals op de Prinsessekade. Het is een 'heel slappe tijd', melden de bureaus. Foto: Henk Bouwman degenen die serieus naar een baan zoeken, willen we hier hebben. Niet de mensen die al leen maar komen om aan hun sollicitatieplicht voor een uitke ring te voldoen. Behalve een goed cv vragen we ook twee re ferenties aan banenzoekers. Af gestudeerden zonder werkerva ring kunnen we niet gebrui ken." Start Uitzendbureau Waar: Breestraat 51 Actuele vacatures: laboratori ummedewerker, moleculair- biologisch analist, leerling- vleesbewerkers, meteropnemer Heeft werk voor: MBO/MBO +'ers Intercedent Ayse Eris: „Het aantal vacatures gaat in golfbe wegingen. Momenteel is het een hele slappe tijd. Of je werk vindt, is helemaal afhankelijk van de ervaring die je hebt. Het is voornamelijk administratief en magazijnwerk dat we heb ben. Voor laaggeschoolden is er bijna niets. En ook voor studen ten kunnen we weinig doen." SPS Recruitement Waar: Breestraat 47 Actuele vacatures: senior inko per, medewerker telesales Richt zich op: MBO/HBO'ers, voornamelijk logistiek Vestigingsmanager Michael Dors: „We zitten hier pas sinds 1 juni als uitzendbureau. Een gekke tijd om te beginnen, ja. Maar omdat we zo klein zijn, zijn we ook erg flexibel. We kunnen ons goed op een speci fieke markt richten. In ons ge val de logistiek. We doen bij voorbeeld veel in de haven van Rotterdam, veel op Schiphol. Het aantal vacatures verschilt van week tot week." JMW Horeca uitzendbureau Waar: Breestraat 39 Actuele vacatures: onder meer horecawerk in de Arena, Am sterdam Richt zich op: mensen met ho- reca-ervaring Intercedent Lotte Meijerink: „Dit is geen doorsnee uitzend bureau. We stellen nogal wat eisen. Je moet representatief zijn - niet te lang haar, geen baard, geen piercings -, erva ring in de horeca hebben en bereid zijn om de juiste kleding aan te schaffen en een training te volgen. Maar kom je door de selectie, dan hebben we vol doende werk. We hebben een aantal grote klanten, zoals de Arena en de Rai in Amsterdam. Hier in Leiden doen we dingen voor Naturalis en Minerva." Luba Uitzendbureau Waar: Kort Rapenburg 10 Actuele vacatures: tandartsas sistent, verpleegkundige Richt zich op: studenten, veel tijdelijk werk Intercedent Simone Jansen: „Eigenlijk is het voor de uit- zendbranche wel gezond dat het nu minder gaat. Luba gaat terug naar de basis: mensen aan tijdelijk werk helpen. Inval lers voor een zwangerschaps verlof, ziektevervanging, dat soort dingen. Bovendien houd je nu de echt goede krachten over, omdat we veel strenger kunnen zijn." Content Waar: Breestraat 1 Actuele vacatures: heftruck chauffeur, typiste, bijstands consulent Richt zich op: MBO+'ers, voor namelijk administratief Vestigingsmanager Eva Stevens: „Heb je ervaring in de financië le branche - controller, boek houder, dat soort dingen - dan zit je goed. Dat soort banen zijn er nog vrij veel. Heb je een MBO-opleiding en administra tieve ervaring, dan vinden we ook wel een baantje. Daarbui ten wordt het lastig." Uitzendbureau ViaWerk Waar: Breestraat 26 Actuele vacatures: automon teur, receptioniste, pizzabezor gers, schoonmakers Richt zich op: MBO+'ers Intercedent Marjan Visser: „De banen zijn er wel. Het pro bleem is dat je de juiste mensen erbij moet vinden. Werkgevers stellen tegenwoordig zulke ho ge eisen. Met mensen die net van de universiteit komen, kun nen we eigenlijk niets. Werkge vers weten uit ervaring dat aca demici over een maand al uit gekeken zijn op een baan bene den hun niveau." Uitzendbureau Creyf s ASA Student Waar: Breestraat 171 Actuele vacatures: verpleeghul pen, telefonisten voor incasso bureau, krachten voor kinder opvang en thuiszorg Richt zich op: vooral studenten Intercedent Martine Fluitsma: ASA richt zich voornamelijk op studenten. Die zijn bijna al tijd beschikbaar, waardoor we ze makkelijk voor ad hoe klus sen kunnen inzetten. Nee, we schrijven lang niet iedereen in. Eigenlijk alleen als we ook wer kelijk een baantje hebben. Het is een lastige markt." Uitzendbureau De Koning Waar: Kort Rapenburg 20 Actuele vacatures: administra teur, helpdesk-medewerker Richt zich op: MBO/MBO+'ers, voornamelijk administratief Directeur Jeroen Mantels: „De afgelopen jaren zochten we mensen, mensen, mensen. Ie dereen schreven we in. Nu pro beren we heel specifiek de juis te mensen op de juiste plek te krijgen." Otympia Uitzendbureau Waar: Kort Rapenburg 6 Actuele vacatures: ervaren cad- tekenaars, elektromonteurs, callcenter- medewerkers Richt zich op: in principe alle niveaus Intercedent Daniël Drost: „Het is voor ons een rustige periode. In de zomer en winter hebben we veel productiewerk, maar dat ligt nu een beetje op zijn gat. In principe schrijven we nog wel zoveel mogelijk men sen in. Maar mensen zonder werkervaring hebben het zwaar. Konden bedrijven voor heen uit twee cv's kiezen, nu zijn dat er veertig. En dan kie zen ze de beste." Manpower Uitzendorganisatie Waar: Prinsessekade 3/4 Actuele vacatures: studenten voor kledingmagazijn Mexx, ad ministratief medewerker, sto ringsagent Richt zich op: MBO'ers Intercedent Ingrid Weeda: „We moeten steeds meer mensen naar huis sturen. Banen voor laaggeschoolden zijn er met pieken en dalen. Administratie ve banen hebben we alleen voor mensen met een diploma en werkervaring. leiden - Het Leidse artsenlabo ratorium heeft zijn diabetes- dienst ondergebracht in het voormalige Sijthoff-pand in de Doezastraat. In het gebouw zijn diverse faciliteiten voor diabe tes-patiënten aanwezig. Ruimtegebrek noopte de Stich ting Centrale Artsen Laboratori um (SCAL) tot uitbreiding van haar territorium. „We zijn de laatste jaren sterk gegroeid", zegt L. Schoneveld van SCAL. „En we verwachten de komen de jaren steeds meer diabete spatiënten." Het artsenlab heeft het aantal cliënten fors zien toenemen sinds de dokterspost twee jaar geleden in het artsen lab is gevestigd. Huisartsen stu ren patiënten door naar het lab. Naast de diabetesdienst is een aantal kleine bedrijven en in stellingen uit de gezondheids zorg gevestigd in het Sijthoff pand. Behalve voor bloedonderzoek kunnen patiënten in het artsen- lab terecht voor ECG's, zwan gerschapsecho's en oogfoto's. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Verzamelaars kunnen van avond terecht op de ruil- avond in buurthuis Het Spoor tje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. Zondag is er vanaf 13.30 uur in buurthuis De Pancrat gele genheid om te klaverjassen. De zaal van het buurthuis aan de Middelstegracht 85 in Leiden gaat om 12.30 uur open. Vrij klaverjassen kan elke maandag vanaf 12.30 uur voor 50 cent. In buurtcentrum De Kooi is zondag een bingo. Aanvang 13.00 uur. Het adres is Drift- straat 49. Zondag is er een rommel markt in het verenigingsge bouw van muziekvereniging Concordia. De rommelmarkt wordt gehouden aan de Lange- gracht 61 in Leiden van 11.00 uur tot 15.00 uur. De islam is het onderwerp van een lezing die dinsdag wordt gehouden in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg 9 in Oegst geest. De lezing wordt verzorgd door Josien Folbert, projectme dewerker Interreligieuze Dia loog op het Landelijk Diensten centrum in Utrecht. Verschil lende kerkorganisaties organi seren de bijeekomst. Aanvang 20.00 uur. Over het thema borstprothese of borstreconstructie wordt maandag een ontmoetings avond gehouden door de Borst kanker Vereniging Nederland. De bijeenkomst is in de kapel van het Diaconessenhuis, aan- ,/ang 19.30 uur. rus. Vandaar dat er zoveel we zen zijn." Met de zoon van het dorps hoofd van Nkhata Bay heeft Verbaan, die begin volgend jaar naar Malawi teruggaat, al een aantal afspraken gemaakt over het weeshuis. „We begin nen met een opvang voor tien kinderen van 12 of 13 jaar. Die opvang is bij de school en het ziekenhuis en aan Lake Mala wi, zodat de kinderen kunnen vissen voor het avondeten. Bij het weeshuis is land dat ze kunnen bewerken en er zijn geiten en kippen, dus ook melk en eieren. Voor een groot deel wordt er dus in de eigen voed selvoorziening voorzien." Volgens Verbaan is het belang rijk dat de kinderen in het weeshuis daar blijven tot ze op eigen benen kunnen staan. „Anders gaan ze zwerven en zijn we ze kwijt. Het is de be doeling dat ze onder onze hoe de blijven tot ze zelfstandig zijn en een beroep hebben geleerd. Lukt dat, dan volgt uitbreiding van het weeshuis." Voor de bouw en exploitatie van het weeshuis heeft Ver baan geld nodig. Daarom houdt zij op zaterdagavond 15 november een feestavond voor haar nieuwe project. In het An- tonius Zalencentrum aan de Lange Mare dat die avond van af 20.00 uur is geopend, treden Sandra Verbaan brengt hulpgoederen in de met haar steun gebouwde school in Nkhata Bay in Malawi. Particuliere foto dan The Clarks op ener is een saladebuffet. Kaartjes kosten 30 euro en de opbrengst van de avond gaat naar het nieuwe project van Verbaan in Malawi. Voor haar reizen naar en hulp aan het Afrikaanse land heeft Sandra Verbaan de stichting Healthy Malawi opgericht. De stichting is gevestigd aan de Jan van Goyenkade IA, 2311 AX Leiden, telefoon 071 - 5128650, fax 071 - 5128605. ING Leiden, 659114364. Meer informatie is te vinden op de website www.healthymalawi.nl Eric-Jan Berendsen schoolgebouw wordt voltooid. Ik wil nu het volgende pro bleem aanpakken, de weeskin deren." Volgens Verbaan is dat hét gro te probleem in Malawi, dat in Zuidoost-Afrika ligt. „Door aids sterft momenteel een hele ge neratie uit. De ouderen overle ven en de kinderen ook, omdat er inmiddels succesvolle anti- aidscampagnes worden ge voerd op de scholen in Malawi. Maar alle mensen daar tussen in gaan dood door het hiv-vi- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van dé stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 t er al geholpen met het en inrichten van een een ziekenhuis ge- Maar Sandra Verbaan Leiden heeft nu haar op het opvangen in het Nkhata Bay in Malawi, met elf miljoen inwo- een van de armste 'lan- Afrika. „De school en enhuis krijgen inmid- van de regering er we's en x'c s aangelegd en het

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15