l «s* Trouwen in de tropen REGIO LITTLE Onderste steen Vrije Academie moet boven komen Recensie van 'vijftig jaar DVS' was niet volledig Het blijft een groot verlies de veemarkt niet meer bes Flenter NAVRAAG De prestigieuze Booker Prize werd eerder deze week gewonnen door DBC Pierre voor zijn debuutroman 'Vernon Cod Little*. In de Engelsta lige wereld staat het winnen van deze prijs garant voor enorme ver- 'Er gaat aantrekkingskracht uit van bekroonde boeken' koopcijfers. Hoe zit dat ei genlijk in Ne derland? Zijn wij ook onder de indruk of geven wij de voorkeur aan de winnaar van een Neder landse literatuurprijs? Navraag bij SANDER STEGGINK, bij de Leidse boekhandel Kooyker verantwoordelijk voor de afdeling literatuur. Weet ii wie de Booker Prize heeft gewonnen? Ja natuurlijk, DBC Pierre. Ik heb het boek nog niet gelezen, maar dat ga ik nu wel snel doen. Dat ben ik ver plicht aan onze klan ten." VERNON con r* Heeft n het boek al in de winkel liggen? „De genomineerde boeken hadden al een eigen plekje in de win kel. We hadden ze bij elkaar op een tafel ge legd. Er komen altijd mensen speciaal op af. Bij de Booker Prize is dat sterker dan bij an dere literaire prijzen. Vergelijk het maar met de Libris en de AKO Literatuurprijs. Wat je bij de Booker Prize merkt, is dat er toch veel mensen zijn die alle genomineerde boeken willen lezen. Ze willen blijkbaar zelf een oordeel vellen. Bij de AKO of de Libris kiest men eerder één of twee van de genomineerden." De Nederlandse vertaling van 'Vernon God Little' komt pas vol gende maand. Spijtig voor jullie? „Geenszins. De meeste klanten willen het boek juist in het Engels lezen. Ons publiek is goed opgeleid en deinst daar niet voor terug. Van de winnaar van vorig jaar, 'Life of Pi' van Yann Martel, hebben wij er tot nu toe vierhonderd in het Engels verkocht en honderd- vijftig in het Nederlands." Verwacht u er ook zoveel van "Vernon God Little' te verkopen? „'Life of Pi' was wel een heel erg toegankelijk boek De winnaars van de jaren daarvoor verkochten beduidend minder. Ik heb be grepen dat de winnaar van dit jaar een ontoegankelijker, rauwer en somberder boek heeft geschreven. Met 100 tl 150 exemplaren zijn we er wel, gok ik. Alleen is de voorraad op dit moment op. Over anderhalve week worden we opnieuw bevoorraad." Hoe belangrijk zijn literaire prijzen eigenlijk voor de boeki>er- koop? „Er gaat absoluut een aantrekkingskracht uit van bekroonde boe ken. Klanten worden blijkbaar graag gestuurd. Zo'n prijs is een handreiking naar de lezer. Het nadeel is dat er veel klanten zijn voor één boek en dus minder voor de andere boeken. Dan heb ik het over de vier belangrijkste prijzen: Booker Prize, AKO en Libris Literatuurprijs en de Nobelprijs voor de Literatuur. Voor de win naar van bijvoorbeeld de VSB Poëzieprijs is de belangstelling min der massaal." tekst: Theo de With foto: AFP/Jim Watson UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 17 October LEIDEN - Het is niet de eerste maal, dat op deze plaats gewag wordt gemaakt van de reeds lang bestaande plannen voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis dat mettertijd zal verrijzen aan de Houtlaan. Mettertijd... dat is een vaag begrip, doch het omvangrijke plaatselijke comité dat zich dezer dagen met veler medewerking heeft gevormd, streeft er met alle kracht naar die vaagheid binnen de korst mogelijke tijd te transformeren in een realiteit. Het is circa een halfjaar geleden, dat het Steunfonds zijn actie begon. In tal van plaatsen in de periphe ric van Leiden werden bazars en andere activiteiten georganiseerd, die alle ten doel hadden gelden voor de bouw bijeen te brengen. Het begin was alleszins bemoedigend: de eerste honderdduizend gulden zijn na genoeg bijeen. ANNO 1978, dinsdag 17 oktober LEIDEN - Zoals gebruikelijk in de herfstvakantie is gisteren het jaar lijkse schoolvoetbalfestijn weer in alle hevigheid losgebarsten. Bij de C junioren was er een eerste plaats weggelegd voor De Vlietschans. Tweede van links leider Wim Schaap, ook bekend als voorzitter van Quick Boys. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Trouwen is nog steeds in. Elkaar ten huwelijk vragen alleen al, wordt on der invloed van allerlei tv-program- ma's steeds spectaculairder aange pakt. Maar ook voor het trouwen zelf volstaat het stadhuis in de eigen woonplaats niet altijd meer. Het aan staand echtpaar bepaalt zelf wel hoe de ambiance tijdens het jawoord moet zijn. En dus zijn pittoreske stad huizen in trek. Het hoort bij de veran derende lifestyle van almaar mooier, meer, verder en groter. Maar nu dit Engels leenwoord is gevallen: het kan nog veel gekker en vooral exotischer... World Wide Weddings in Lisse is een gespecialiseerd reisbureau dat op de ze veranderende vraag inspringt. Op de Griekse eilanden Santorini of Rhodos per ezel naar de burgemees ter. Of nog wilder: per jeep 's och tends in natuurpark Sabi Sabi (bij wildpark Paul Kruger) in alle vroegte naar een drink- en waadplaats waar zebra's, giraffen, olifanten en andere wilde dieren zich ophouden. Op Sri Lanka per olifant naar de plaatselijke ambtenaar, maar dan wel helemaal in Srilankaanse stijl met de pinken aan elkaar gebonden. De ambtenaar trouwt het paar desnoods in safari kostuum, maar gewoon in pak kan natuurlijk ook. Nou vooruit, nog eentje dan: op Bali, maar dan wel all the way op zijn Balinees. Beiden in sarong kabaja met alles d'r op en d'r an. Maar het al weer bijna afgezaag de drive-in huwelijk in Las Vegas in een weddingchapel is natuurlijk ook heel wel mogelijk. Caroline van den Oetelaar (27) kan nog wel even doorgaan met bestem mingen opnoemen. In totaal heeft haar reisbureau World Wide Wed dings dertig bestemmingen - waar tachtig arrangementen aan zijn op gehangen - in de aanbieding. En ze is nog aan het uitbreiden. Haar reis bureau zit in bij reisbureau World of World Wide Wedding maakt huwelijk op exotische bestemmingen mogelijk TUI in de Kanaalstraat in Lisse, waar ze op de bovenverdieping haar in trek heeft genomen. Oorspronkelijk komt ze uit Noord- Brabant, wat nog goed is te horen aan haar naam en tongval. Daar ont wikkelde ze haar concept. Doordat haar vriend vanwege zijn werk moest verhuizen naar de Randstad, is ze in Hillegom gaan wonen en in Lisse haar eigen reisbureau begon nen. „Wat al bestond, is dat mensen na hun huwelijk op huwelijksreis gaan. Maar waarom zou je huwelijk en reis niet ineen doen?" De doelgroep van haar reisbureau - aangesloten bij ANVR en SGR - is heel divers, evenals het bedrag dat mensen willen besteden. Ondanks dat het in economisch opzicht slechter gaat in Nederland is één ding duidelijk voor Van den Oete laar: men heeft nog steeds een sub stantieel bedrag over voor huwelijk en huwelijksfeest. „Ja, en juist in het buitenland kan huwen heel interes sant zijn vergeleken met wat je hier uitgeeft. Trouwen en een week ver blijf op Rhodos voor twee personen kan al voor 3.000 euro per koppel. De meest kostbare trouwreis? Dat is naar Mauritius, voor 45.000 euro per paar. Dan heb ik het over een diner op een privé-eiland waar je per heli kopter naar wordt vervoerd. Maar rond de 10.000 euro per paar heb je ook een mooie huwelijksreis naar Barbados met een cruise daaraan vastgekoppeld." Volgens Van den Oetelaar trouwen veel stellen in het geheim om het daarna hun familie, vrienden en kennissen te vertel len. Ja, en soms valt dat nou niet bepaald in goede aarde. Ik had een keer een stel dat trouwde in Mexi co, die kregen na af loop dus de grootst mogelijke ruzie met de familie. 'Gij zult niet in het buitenland trouwen, want het hu welijk is heilig!' Maar ja, als je kind je een trouwfeest door je neus boort... Anderen doen het slimmer, die lossen hun schuldgevoel in door na afloop van hun reis nog een feestje of receptie te geven." Maar er is nog een ande re doelgroep in opkomst. Mensen die al getrouwd zijn, maar het eenvoudig weg enig vinden om de gelofte nog eens af te leg gen in een exotisch oord, zo vertelt Van den Oete laar. „Ik krijg regelmatig paren die 12,5 jaar of 25 jaar bij elkaar zijn, maar het nog een dunnetjes over willen doen. Vaak hadden ze destijds niet zo veel geld. En omdat ze dat nu wel hebben, willen ze revanche nemen op toen." Wat is nu het grote voordeel van een trouwreis boeken via World Wide Weddings? jpa „Wij regelen alle papieren rompslomp aan aktes en der gelijke voor het bruidspaar." Volgens Van den Oetelaar is trouwen in het buitenland een specialisme op zich. „Elk land heeft zijn eigen wet ten, rituelen en gebruiken en wil je dat als privépersoon uitzoeken, dan ben je zeeën van tijd kwijt. Ik heb in middels een zeer goed contact met het ministerie van buitenlandse za ken en bureau bijzondere akten van de gemeente Den Haag afdeling lan delijke taken, dat begrijp je." Trouwen op exotische B(uidegom Mag Als de onvermijdelijke vraag komt of ze zelf al getrouwd is of nog gaat trouwen, begint ze keihard te lachen en even hard te blozen. „O nee hè. Ik wist het, ik wist het - die vraag moést komen. Mijn ideale reis? Wil je dat echt weten? Haar ogen beginnen te schitteren. Nou eh, troUWeifop--- Mauritius en dan een rondreis door Afrika. Maar ik heb het heel slecht getroffen, al denken mensen genovergestelde. Mijn vriend loot, maar op zijn vakantie wil 0 liever geen gevlieg, laat staan nu al wil trouwen... En als zijn ders zouden meegaan, dan he we ook een probleem, want m schoonmoeder heeft vliegang- Aart van der Kuijl SCHRIJVENDE LEZERS Uit het artikel 'Vrije Academie in Sassen- heim aan de rand van de afgrond' - in het Leidsch Dagblad van dinsdag 30 sep tember - maak ik op dat er door het be stuur (tot nog toe) geen aangifte tegen de penningmeester is gedaan omdat ver duistering niet te bewijzen zou zijn (merkwaardig omdat het verdwenen geld niet meer op de rekening van de academie staat waarop het natuurlijk wel behoort te staan). Aangifte doen impliceert nu juist dat het justitieel apparaat technieken kan en zal toepassen om bewijs over schuld (of on schuld) te vergaren. Het artikel sugge reert dat het bestuur de penningmeester 'de handen boven het hoofd houdt' c.q. de bekende 'doofpot' wil gebruiken. Dat maakt het bestuur als geheel, alsmede de individuele bestuursleden, even ver antwoordelijk voor de verdwenen gelden als de penningmeester. Het is toch te zot voor woorden dat een bloeiende academie die met veel en thousiasme door een groep docenten is opgericht en al jaren door vele enthousi aste en betrokken cursisten vyordt be zocht door wanbestuur (in casu het on voldoende toezicht uitoefenen op de penningmeester) in korte tijd de nek wordt omgedraaid. Hier dient dus gewoon de onderste steen boven te komen. H.C. van den Hil, Noordwijkerhout. Met veel genoegen heb ik de recensie van Lidy van der Spek gelezen onder de kop 'Spetterende taptoe-show 50 jaar DVS' (LD 27/9). Een opbouwend verhaal over de Eurotaptoe op Marinevliegkamp Valkenburg, waarin de muzikanten en de gehele vrijwilligersorganisatie een groot compliment krijgen voor alle in spanningen. Helaas is de schrijfster onvolledig ge weest in haar recensie. Zij vergat te ver melden dat de Twirlvereniging Flying Stars uit Katwijk een aandeel had in het eerste deel van Eurotaptoe 2003. Als or ganisatie weten wij dat deze groep en thousiaste meiden heel veel energie heeft gestoken in de voorbereidingen van dit deel van de taptoe. Het onder deel was door ons bewust gekozen als afwisseling op het traditionele taptoe programma. Natuurlijk was het prettig geweest voor organisatie en de twirlgroep zelf om hierover het oordeel van de schrijfster te vernemen. Getuige de positieve reacties van het publiek hebben wij als organisa tie veel lof voor het optreden van Twirl vereniging Flying Stars. Ook is de deelname van het Katwijks Chr. Mannenkoor Jubilate in de recensie buiten beschouwing gebleven. Door de deelname van Jubilate, dat evenals DVS dit jaar 50 jaar bestaat, kon de finale van de taptoe worden voorzien van een - voor taptoebegrippen - unieke vocale ondersteuning. Wij, en velen met ons, zijn de 180 aanwezige mannenstemmen erkentelijk voor hun bijdrage. Willem Schonenberg, voorzitter Stichting Taptoe, Katwijk. De Groenoordhallen waren voorheen een sociaal trefpun boeren en mensen van het boerenland van Leiden en vei J streken. Veekooplieden van heide en verre - men kan rus stellen vanuit heel Nederland en zelfs vanuit het buitenla kwamen wekelijks naar de markt. Wij, stadsmensen, kochten vroeger een kostuum voor de dag en zondag. Maar de oudere boeren kochten vroeger; 3 een leven van hard werken, een kostuum voor de maand de dinsdag. De Leidse veemarkt was een sociaal uitje dat met zonen en eventuele dochters werd beleefd. Daar op< markt werden de oudere boeren nog om advies gevraagd .j. hun zonen bij het kopen van koeien, varkens, schapen k* enzovoort. De veemarkt was een verzamelplaats van oui jonge boeren. Maar het is afgelopen. Over en uit. Want de Groenoordhi werden overgenomen door Libema. Sindsdien: Leidse ve weg, Vebo weg, Beestenspul weg. Ja, Beestenspul. In 1978 en vele jaren daarna was het eve ment nog goed voor zo'n 45.000 bezoekers. Er kwamen S jaarden, Belgen, Engelsen en Duitsers naartoe om konijn kippen, duiven en andere kleindieren te kopen. Maar dat lang niet meer. Dit jaar is er een Belg helemaal voor niets men om beesten te kopen. De man was om de tuin gelei de poster 'Beestenspul op Safari'. Veemarkt weg, boeren weg, veehandelaren weg, Vebo wt Beestenspul weg. Wat mis ik André de Jong. LEIDS DIALECT Leiden had in de zeven tiende eeuw een beroem de rederijkerskamer, De Witte Akoleien genaamd. Zo'n rederijkerskamer bestond uit een aantal mannen (nooit vrouwen, in die tijd!) die regelmatig bijeenkwamen om elkaar hun dichtwerken voor te lezen en ze te bekritise ren. Er werden ook to neelvoorstellingen opge voerd en het ging er meestal nogal boers, volks en amateuristisch aan toe in die rederijkers kamers, maar er zal, mis schien wel juist daar door, ook veel gelachen zijn. Die Leidse Witte Akolei en had een nar, Pieter Cornelisz. van der Morsch geheten, maar beter bekend onder zijn bijnaam Piero. Hij moet in zijn tijd een heel be roemd man geweest zijn, want er bestaat zelfs een schilderij Van hem met als opschrift 'Gerechts Bood van mijn Stadt, en Rederijkers Sot:., 'k Ben Piero'. Hij stierfin 1629, maar zijn naam leeft nog steeds voort in het Leidse en wel in de uitdrukkin gen hij slacht (=hij lijkt opj Piero van Leiden. Je zegt het van iemand die een mogelijk toekomstig groot probleem niet af wacht, maar het met een paar kwinkslagen tracht af te weren. En als ie mand voor de dood van Piero wordt uitgemaakt, dan wil dat zeggen dat hij uitzonderlijk lang is. Een lange sladood in het alge meen Nederlands. Knielap. Soms kan ik buitengewoon opgewon den raken als ik denk dat ik de oplossing van een taalprobleem heb gevon den. En dan weer ben ik heel bedroefd als ik merk dat ik mezelf gewoon wat heb wijsgemaakt. Dat had ik drie dagen ge leden. Ik kwam in de lijst met Leidse woorden - die in het begin van de twintigste eeuw is sa mengesteld door dr. A. Beets, toentertijd redac teur van het Woorden boek der Nederlandsche Taal - de verbinding knielappen leggen tegen. De betekenis daarvan was 'zoete broodjes bak ken'. Een knielap is een leren lap die de knieën be scherming biedt tegen verwondingen. Ik be greep niet waarom knielappen leggen die be tekenis 'zoete broodjes bakken' had gekregen. Dus keek ik in het Woor denboek der Nederland sche Taal. En wat zie ik daar als tweede betekenis van knielap'Vrijstelling van betaling, die soms aan belastingpachters werd verleend, door de staat, als er rampen wa ren gebeurd'. Kijk, dacht ik, als je zó'n knielapje legt, door iemand te zeg gen dat-ie niet hoeft te betalen, dan ben je wel bezig met 'zoete broodjes te bakken', met 'iemand voor je in te nemen'. Maar 's avonds op mijn studeerkamer kwam in eens de gedachte op: 'wat een onzin, veel te in gewikkeld'. Als je voor ie mand die op de grond moet werken een knielapje neerlegt, dan zal hij je ongetwijfeld zeer dankbaar zijn. Je hebt derhalve zoete broodjes gebakken. Niks 'vrijstelling van betaling'. De les die hieruit te trek ken is: vertrouw nooit op een plotselinge inval, waarvan je denkt dat ie geniaal is. Als je wakker wordt, valt het altijd te gen. Flenter. Tot aan het eind van de negentiende eeuw kwam in het Nederlands het woord flenter voor, waar wij nu flintertje zeg gen, zoals in een flintertje vlees. Het woord bete kent eigenlijk 'klein afge scheurd stuk'. Zo ver zucht een van de perso nages uit een stuk van Ja cob Cats 'lek ben nu son- der eer; ach! waer ik son- der leven, Ach! waer ick in de lucht tot Renters weg-gedreven'. Deze be klagenswaardige figuur is eerloos geworden en wil niet meer leven, maar als kleine flarden door de lucht verspreid worden. In het Leids is de beteke nis van flenter aanmerke lijk gewijzigd. Voor ons is het een 'bijdehand kind'. Hoe dat precies is te ver klaren? Ik weet het niet. Het is in ieder geval iets kleins, maar waar dat as pect 'bijdehand' vandaan komt, is me voorlopig nog een raadsel. Varia. Nog twee Leidse uitdrukkingen. Twee we ken geleden was er, ter gelegenheid van 3 Octo ber, een bijlage van deze krant. Er stonden allerlei interviews in met fami lies. Overgrootvader, dochter, kleindochter en achterkleindochter, bij voorbeeld. Dochter zei dat ze op 3 oktober altijd vroeg opstond, hoe laat ze het ook de vorige avond had gemaakt en hoeveel er ook genuttigd was. „Maar dan heb ik 's ochtends wel een te smal petje op", zei ze. Waarop de kleindochter een beetje ironisch op merkte: „Dat heet tegen woordig een kater, ma!" Ik weet niet zeker -j een echt Leidse u king is, ze staat in enkel woordenbo maar ik vind haai heel beeldend. Datzelfde geldt vi ziet ze wel voord maar niet voorrd De kop is het ziel deel van het licha krop zit binnenin je niet. En de grol heid die in deze ze zit is deze: 'm( oordeelt mensen maar naar het uil jj niet naar het inni Met dank aan S. (Den Haag), Will Kooreman, A Lei sterdam), Nelle den, Joost van Ul nada) en W. van den. Reacties en tips: Dialect, postbus AB Leiden'. E-i naar de auteur kt heesterman s@inl Hans Heestermai

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14