Deel FNV gruwt van loonstop SETS 7 |TI Leidsch Dagblad Ook vriend van 'tirannen van Voorschoten' aangehouden fn°"uMc'enst Bende huurt huis op naam overleden man verkopen? Doden bij ongeluk met veerboot New York Jongeren bedreigen agenten met de dood V Onderhandelaars tegen akkoord Meer mensen in de bijstand Airbags Seats exploderen Zes arrestaties in Amsterdam Leidenaar sterft na beknelling HERFSTVAKANTIE! MAAK 'N MEUBELRONDJE BIJ: Leidsch Dagblad Leidsch opgericht 1 MAAKT 1860 eerste naut' als erwelkomd j de Polen Ipaus al eilige internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43362 los donderdag 16 oktober 2003 SPRINTERS IHr*ï.-ifcI:T:T:T: nr. 43362 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 door Nienke Ledegang voorschoten - De politie in Voorschoten heeft gistermor gen een 16-jarige jongen aan gehouden op verdenking van bedreiging van een plaatsge noot. De Voorschotenaar is de vriend van een van de 15-jarige Marokkaanse jongens die eer der al werden aangehouden op verdenking van een lange reeks aanrandingen, berovingen en bedreigingen in Voorschoten. De politie sluit niet uit dat ook de gisteren aangehouden jon gen meerdere personen heeft bedreigd. Hij is na verhoor in verzekering gesteld. De jongen zou verhaal hebben gehaald bij de jongeren die aangifte hadden gedaan tegen zijn vriend, die nog altijd vast zit. Enkele jongens voelden I voor irdorpse jmentenlijst ae voor naanden e roulatie mensen nodig j zullen steunen er ik ongelijk heb MENTAAR :leum paus tig jaar geleden gin- len juichend de straat ekend werd dat hun tyla tot paus was ge- benoeming van de van Krakau tot bis- Rome was een enor- lans voor de Poolse in de strijd tegen de tische dictatuur. Ook /leeft Johannes Paulus Bngrijke bijdrage gele de democratisering [-Europa. Sommigen it hij daarvoor de No- tor de vrede heeft ver van de rooms-katho- wordt de paus geliefd sd. Bij zijn entree in kte hij een moderne indruk. Ondanks een slag op zijn leven in le hij onvermoeibaar rond om het Woord te Het pausschap czij hem weer een ge- rbij de gelovigen in de eld beslist troost heb- uit zijn betrokken- nlot. c en sociaal opzicht lohannes Paulus II maar als geestelijk et hij te kort. Zijn ex- ervatieve opvattingen meer seksualiteit oplossing van het tuk danig in de weg. week beweerde één ardinalen, hoofd van jke raad voor het ge- condooms geen be- bieden tegen HIV. reiden van dit soort Jgt het leven van gelo- >Ueken direct in ge- gisch dat in een tijd -jog steeds behoefte is ving Johannes Paulus Ideleeuwse leerstellin- »udt. Kerken, zowel de holieke als de islami- toren hun morele ge- elen op denkbeelden ze tijd zijn. Teruggrij- traditionele waarden r het weren van bij vrouwen als misdie- er ook geen vrou- et laatste avondmaal varen', toont aan hoe 'eel pauselijke princi- worden. Rome ver weg. den haag/gpd-anp - Een groot deel van de CAO-onderhande- laars van FNV Bondgenoten eist dat het bondsbestuur zich uit spreekt tegen het 'historisch' Najaarsakkoord. Dat is gebleken na een bijeenkomst van de on derhandelaars. Het hoofdbe stuur van Nederlands grootste vakbond dat vandaag bijeen komt, staat nu voor een lastige taak. Geschrokken van de nega tieve opmerkingen in de pers, is bestuurders verzocht geen com mentaar meer te geven. Vooral de CAO-onderhande- laars in sectoren als de indu strie, metaal, havens en vervoer gruwen van het akkoord. Zij zijn degenen die de belangrijk ste en grootste CAO's met het bedrijfsleven afsluiten. Volgens hen heeft het FNV de tweejarige loonstop weggegeven. Egbert Schellenberg, onderhan delaar voor de petrochemie, had vandaag bij de CAO-onder- handelingen voor de werkne mers bij Shell een looneis op ta fel willen leggen van 1,25 pro cent structureel. Dat kan er daar ook best vanaf', foetert hij. Joke Hubert, onderhandelaar bij Philips denkt dat het ak koord moeilijk valt uit te leggen aan leden in bepaalde sectoren. „Vooral voor de mensen die ge- (advertentie) Er is nog nooit iemand blij geworden van een dode mus. Daarom houden wij het gewoon duidelijk. Bij ons zijn lie monturen altijd 35,-. Dus geen beperkte keuze uit net-nlet- actiemodellen en In de winkel alsnog de hoofdprijs betalen. Maar gewoon de hele collectie voor een vaste lage prijs. Ook onze tltanlummonturen zijn 35,-. Deze maand Inclusief extra dunne knosvaste en superontsplegelde glazen voor slechts 149,- (sterktes: +8.00 t/m -13.00). zich hierdoor zo bedreigd dat ze opnieuw naar de politie stapten. Nadat deze hen dit weekeinde aanvankelijk weg stuurde, heeft zij de aangifte alsnog in behandeling geno men. Gisterochtend is de zes tienjarige in zijn woning aan gehouden. Eerder vertelde hij zelf in d$ze krant dat hij reeds een gevan genisstraf had uitgezeten voor zware mishandeling en dat hij voorwaardelijk op vrije voeten is. „Ik weet wie ze zijn", zei hij over de jongeren die aangifte tegen zijn vriend hadden ge daan. „Ik heb er een paar op gezocht en ik ga iederéén op zoeken want ik wil duizend procent zeker weten hoe het zit." Hoewel de politie toegaf dat zij afgelopen weekeinde onjuist SDI de: handelde toen zij de slachtof fers wegstuurde, is daar vol gens burgemeester Verver geen prake van. „Weliswaar heeft leze zaak prioriteit, maar als er een paar van die knaapjes staan, kan ik mij voorstellen dat de dienstdoende agent het gebruikelijke traject heeft ge volgd. En dat is dat in het weekeinde wordt doorverwe zen naar het Leidse bureau aan de Langegracht." Verver pleit voor rust in de affaire. „Daar is de situatie bij gebaat." Het gesprek met de LWO, ver antwoordelijk voor het jeugd werk in Voorschoten, en de politie, dat hoge prioriteit zou krijgen, staat gepland voor vol gende week. Ook zijn ouders van de slachtoffers uitgeno digd voor een gesprek met de burgemeester. woon hard werken en niet ziek zijn of in de WAO zitten is niks tot weinig geregeld. Maar zij betalen wel de afspraken via de loonstop." Toch ziet Hubert ook pluspunten. „Die loonstop biedt kansen voor onderhande laars. Zo zal ik bij Philips eisen dat ze met het geld dat vrijkomt dingen gaan regelen die zeker zo belangrijk zijn als loon. Zoals goede sociale plannen." Het hoofdbestuur van FNV Bondgenoten beslist vandaag of het akkoord neutraal dan wel met een positief of negatief ad vies wordt voorgelegd aan de leden. Volgens Schellenberg is het zeker niet zo dat alle onder handelaars tegen zijn. Schellenberg is er samen met zijn collega's in de industrie, de havens en het vervoer van over tuigd dat hij via acties en sta kingen een beter resultaat had kunnen afdwingen. De FNV en het CNV zijn er fel op tegen dat lopende CAO's worden opengebroken. De werkgeversorganisatie MKB- Nederland wü dat voorstellen omdat in het najaarsoverleg is afgesproken dat de lonen de komende twee jaar niet stijgen. Pagina Economie: Meer over de FNV en het loonakkoord Het interieur veranderde in een enorme ravage nadat de veerboot tegen de kade op Staten Island bij New York was geslagen. Foto: Reuters/Mike Hvozda new york/ap - Zeker tien mensen zijn om gekomen toen een veerboot tussen Man hattan en Staten Island in New York bij aankomst de wal ramde. Minstens 42 men sen raakten gewond. Dat maakte burge meester Bloomberg vandaag bekend. Het is onduidelijk wat de oorzaak is van het ongeluk. De kapitein van de veerboot vluchtte na het ongeluk naar huis, waar hij probeerde zelfmoord te plegen. Hij wordt behandeld in het ziekenhuis. De politie on derzoekt naar aanleiding van een verkla ring van een bemanningslid of de schipper in slaap is gevallen. Bloomberg zei dat het vaartuig mogelijk tegen de wal is gevaren door zware windvlagen. Hij zei dat de be manning van de veerboot wordt getest op alcohol- en drugsgebruik. Het ongeluk had gistermiddag aan het be gin van de avondspits plaats. Een man die op de kant stond te wachten, vertelde hoe de veerboot plotseling sneller leek te gaan varen toen hij de wal naderde. „Ik dacht dat hij misschien een andere boot probeer de te vermijden. Ik zag dat hij recht op de pier afkwam", aldus de 43-jarige Evan Ro binson. Een opvarende zei dat er grote pa niek en chaos uitbrak op de veerboot. Som migen mensen sprongen het water in, an deren probeerden zo snel mogelijk naar de achterkant van de boot te rennen. Niet ie dereen haalde dat. Volgens de politie zijn bij het ongeluk van verscheidene mensen ledematen afgerukt. Tussen Manhattan en Staten Island wor den iedere dag ongeveer 100 vaarbewegin- gen gemaakt door de gemeentelijke veer dienst, die doordeweeks ongeveer 70.000 passagiers per dag, meest forenzen, ver voert. De gratis veerbootverbinding is ook geliefd onder toeristen vanwege het goede uitzicht op de skyline van Manhattan. De veerdienst is in verband met het ongeluk enige tijd stilgelegd, maar wordt naar ver wachting vanochtend weer hervat. leiden - Alle academische zie kenhuizen draaien vandaag 'zondagsdiensten'. Patiënten van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) heb ben weinig gemerkt van de ac tie, die een protest is tegen de lage salariëring van jonge spe cialisten. De zondagsdienst was lang van tevoren gepland en de polikli nieken bleven nagenoeg leeg. Afspraken die geen uitstel duldden gingen wel door, evenals belangrijke operaties. Met de zondagsdienst willen de ziekenhuizen aandacht vra gen voor de geringe beloning van jonge specialisten. „Begin nend specialisten verdienen bij ons véél minder dan in alge mene ziekenhuizen", aldus de Leidse actieleider chirurg P. van Luijt. voorburg - Het aantal bij stands- en WW-uitkeringen is verder toegenomen. Het aantal mensen dat bijstand kreeg, liep in het eerste kwartaal ten op zichte van eind vorig jaar op met ruim 4000 naar 325.000. Het aantal WW-uitkeringen ging in het tweede kwartaal met gemiddeld 8000 per maand omhoog. Eind juni werden er 247.000 verstrekt, zo blijkt uit vandaag gepresenteerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. sittard - Bij dertien nieuwe Seats zijn de afgelopen weken in Nederland de airbags onder het rijden spontaan geëxplo deerd. Volgens de directeur van Seat Nederland zijn daar bij geen gewonden gevallen. Het gaat om de Ibiza- en Cord- oba-modellen 2004. Daarvan zijn er in totaal 3500 gebouwd. Negenhonderd van deze mo gelijk defecte auto's rijden in middels door Nederland. Het mankement kwam aan het licht toen op 10 september bij drie van de zestig nieuwe lea- se-Ibiza's van het Rotterdamse bedrijf Ernst Young de hoofdairbag openklapte zon der aanleiding. (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn Telefoon 0172-492444. www.fase-exclusief.nl (advertenties) rijnsburg - De 19-jarige Leide naar die gisteren bekneld raakte door een naar voren klappende vrachtwagencabine, is in het LUMC aan zijn verwondingen overleden. Het ongeluk gebeur de gisterochtend bij de garage LIAM aan de Rijnsburgerweg in Rijnsburg. Het bedrijf wil geen toelichting geven. amsterdam/anp - De politie in Amsterdam heeft zes jongens tussen de 15 en 17 jaar oud op gepakt omdat zij herhaaldelijk agenten met de dood hebben bedreigd. Dat maakte de poli tie vanmorgen bekend. De jongeren uit Amsterdam- West hingen op straat poppen aan een strop in een boom en aan een lantaarnpaal, met daarop doodsbedreigingen en de naam van een betrokken agent. Ook schreven zij oprui ende teksten op objecten op straat en intimideerden zij een vrouwelijk agent die in haar vrije tijd in de tram zat. Twee jongens gaven de politie vrouw een boodschap mee voor een van haar collega's. Zij moest aan een met name ge noemde politieman vertellen 'dat hij er aan ging'. Aan de hand van videobeelden van een veiligheidscamera in de tram kon de recherche deze jongens traceren en aanhou den. De bedreigingen aan het adres van met name genoem de agenten spelen al sinds sep tember. In Amsterdam-West komt een groep probleemjongeren vaak in aanraking met de politie. Agenten grijpen deze jongeren regelmatig in de kraag omdat ze overlast veroorzaken of dief stal plegen. In juni organiseer den buurtbewoners nog een voetbalwedstrijd tussen pro bleemjongeren en agenten die moest zorgen voor verbroede ring tussen de twee groepen die vaak vijandig tegenover él- kaar staan. (advertentie) KOOREMAN MONTÈL VALHAL SLAAPKAMERCENTRUM BAALBERGEN LEDERLAND STOUTENBEEK SIEMATIC KEUKENS HOUWEUNG INTERIEUR UGNE R0SET XSKIOS CHAIRS CHAIRS BEVERS VLOEREN SANDERS MEUBELSTAD DE KEUKENCONCURRENT SANDERS KEUKENSTAD SHOW PAIN MEUBELPLEIN l-EIDERDDRP Donderdagavond koopavond. A4, afslag 6, gratis parkeren. Info 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl 11 111 i-. -J Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Vf>^ iider voorhout - Een drugsbende uit Noordwijk heeft twee jaar lang een huis aan de Distelweg in Voorhout ge huurd op naam van een overleden man. De drugscri minelen runden in het huis een hennepkwekerij en be taalden iedere maand keurig de huur. Als dekmantel haalde de bende in augustus een 47-jarige vrouw uit Noordwijk en haar vriend over om in het huis te gaan wonen. Kgl anonieme rijtjeshuis aan de Dis|g|weg was de ide ale dekmantel voor de kwekerij. De vrouw en haar vriend waren de ideale fagade. De Noordwijkse, die niet met haar naam in de krant wil komen, beseft nu dat ze zich door de drugsjongens heeft laten gebrui ken. De zaak kwam aan het licht nadat de politie in de maand augustus de kwekerij oprolde. De bende is ove rigens nog niet gepakt. Justitie wilde gisteren niets over de kwestie kw^. De vrouw heeft twee weken vastgeze ten in de gevangenis van Nieuwersluis voor verhoor, maar werd weer vrijgelaten toen bleek dat ze met de drugs niets van doen had. Gisteren bepaalde de rech ter na een kort geding dat de Noordwijkse en haar vriend wel het huis uit moeten omdat ze er officieel niet wonen. Pagina R5: Buren merkten niets van dr^spand (l.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zoigvuldg om met persoonsgegevens. I n het colofon van de krant treft u nadere informatie ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is min Handtekening 1 1 L-V- 712141 400114 T Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl irgmra3T.'».r,Bu;i:tSEi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1