Loon twee jaar in ijskast ECONOMIE Vakbondsleiders slagen waar de oppositie faalde De weg naar historisch akkoord Eco Brasil fleste beleggers in hoi De Waal: Het akkoord is het beste van vele kwaden Tweede Kam is opgelucht Koppen rollen door Duitse tolheffii Particulier bezit mogelijk in China peking - De leiding van de Chi nese communistische partij heeft besloten de grondwet te hervormen zodat particulier bezit mogelijk wordt gemaakt. Sinds de communistische machtsovername van 1949 was particulier eigendom in China officieel verboden. Volgens het persbureau Xinhua heeft het partijplenum, na vier dagen vergaderen achter gesloten deuren, er zijn goedkeuring aan gegeven. Het voorstel wordt nu voorgelegd aan het Nationale Volkscongres. Het ondenkbaar dat het congres een voorstel van de partij wegstemt. Uitgevers in VS tegenover elkaar Amsterdam - Uitgever Ree- dElsevier heeft concurrent VNU in de VS voor de rechter ge daagd. Volgens Elsevier's doch ter MarketCast probeert AC- Nielsen, onderdeel van VNU, op illegale wijze een monopo liepositie te krijgen op het ge bied van marktonderzoek voor de filmindustrie. Een woord voerster van ReedElsevier wilde gisteren slechts bevestigen dat er een zaak is ingediend bij een rechtbank in Los Angeles. Vol gens VNU is de klacht 'volstrekt ongegrond'. ReedElsevier geeft in de VS entertainmentblad Va riety uit, VNU is eigenaar van Hollywood Reporter. Akkoord gasprijs in de tuinbouw Groningen - De Gasunie en de energiebedrijven Westland, Nuon en Eneco hebben over eenstemming bereikt over de gasprijs voor de tuinbouw voor het eerste halljaar van 2004. Het akkoord geldt voor tuinders die tot 1 miljoen kubieke meter ge bruiken en die vanaf 1 juli 2004 keuzevrijheid van leverancier hebben. Voor de eerste 170.000 kubieke meter gaat de inkoop prijs met 1 eurocent per kuub omhoog. Daarentegen gaat de prijs voor de daaropvolgende 830.000 kuub omlaag met 0,4 cent per kubieke meter. Zo'n 9000 tuinders verbruiken 3 mil jard kuub. Volgens LTO Neder land en het Productschap Tuin bouw kost het de tuinbouw en kele miljoenen euro's extra. NMa nu tevreden over incasso UPC den haag - De Nederlandse Mededingingsauthoriteit (NMa) is voorlopig tevreden over de maatregelen die UPC heeft ge nomen om haar incassobeleid te verbeteren. De beurswaak- hond heeft besloten nu geen onderzoek te doen naar moge lijk misbruik van een economi sche machtspositie door UPC. Het regende klachten nadat UPC in het najaar van 2002 een nieuw factureringssysteem in voerde. Dat leidde tot onjuiste nota's en onterechte afsluitin gen. Het ging volgens de NMa vanaf april beter. Welteke: Herstel Duitse economie frankfurt - De president van de Duitse centrale bank, Ernst Welteke, heeft gezegd dat de Duitse recessie voorbij is. Vol gens de bankier groeide de eco nomie in zijn land in het derde kwartaal 0,2 procent ten op zichte van de drie maanden er voor. Duitsland belandde dit jaar in een recessie. In het eer ste kwartaal kromp het bruto binnenlands product 0,2 pro cent, in het tweede was dat 0,1 procent. Volgens Welteke gaat het nu weer beter, al is het her stel 'gematigd'. De Duitse eco nomie is de grootste van Euro pa. Dell trekt zich kritiek HCC aan Amsterdam - Dell Computers zegt zijn verkoopvoorwaarden tegen het licht te zullen houden na klachten van kopers. Maan dag maakte de vereniging van computergebruikers HCC be kend een rechtszaak tegen de computerfabrikant aan te span nen omdat de algemene voor waarden van DeU in strijd zou den zijn met het Nederlands recht. Dell neemt deze aantij gingen zeer serieus, aldus een woordvoerder. Dell zegt de voorwaarden regelmatig aan de Nederlandse wet te toetsen. De huidige regels zijn al enkele ja ren in gebruik. Desondanks on derzoekt de computermaker nu de voorwaarden. Weer CAO-overleg met verzekeraars den haag - Het Verbond van Verzekeraars en de vakbonden hebben gisteren besloten de onderhandelingen over een nieuwe CAO te hervatten. In mei waren de onderhandelin gen vastgelopen. Breekpunt was de pensioenpremie. In de bedrijfstak hebben werknemers nooit premie hoeven betalen. De werkgevers wilden daarin verandering brengen. woensdag 15 oktober 2003 door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - De afgelopen dagen werd alom twijfel geuit over de slagkracht van de vakbeweging. De acties tegen het kabinetsbe leid waren immers minder mas saal dan bedoeling was. Waren FNV-voorzitter De Waal en de zijnen nog wel in staat een vuist te maken? Na afloop van het Na jaarsoverleg kan deze vraag vol mondig met ja worden beant woord. Want de acties van de FNV-bonden zelf mogen dan weinig imponerend zijn ge weest, ze blijken wel degelijk re sultaat te hebben gehad. De angst voor meer acties en het besef dat de bonden de be zuinigingen van het kabinet zouden verhalen op de werkge vers, hebben de werkgeversor ganisaties ertoe bewogen sa men met de vakbeweging op te trekken. Het gisteren gesloten akkoord bewijst hiermee dat het veelbe sproken Nederlandse polder model nog steeds springlevend is. Het overlegmodel zou geen toekomst meer hebben, omdat door het uitruilen van belangen geen lastige beslissingen geno men werden. Ook zouden de werkgevers geen behoefte meer hebben aan overleg, omdat het toch makkelijk zaken kon doen met dit rechtse kabinet. ,,De polder heeft in weerwil van alle kritiek springlevend niet afge daan". zei minister De Geus (sociale zaken) gisteravond. „De vakbeweging en werkge vers hebben bewezen hun ver antwoordelijkheid te kennen." Het front van vakbeweging en werkgevers dwong het kabinet tot verregaande concessies in de onderhandelingen over een sociaal akkoord. Concessies die veel verder gaan dan wat het kabinet de afgelopen maanden wilde toegeven aan de breed gedragen wens van de Tweede Kamer. Wat oppositieleiders als Wouter Bos (PvdA), Jan Marij- nissen (SP) en Femke Halsema (Groenlinks) niet lukte, is Lo dewijk de Waal en zijn CNV- collega Doekle Terpstra wel ge lukt. Het kabinet accepteert een hoger financieringstekort om de economie weer op gang te helpen. Tekenend voor de knieval die het kabinet heeft gemaakt, is de 200 miljoen euro die het uit trekt om de ziekenfondspremie te verlagen (dat is 24,50 euro per verzekerde). In de Tweede Kamer werd drie weken gesteg geld over het afschaffen van de medicijnknaak. Daarmee stem de het kabinet uiteindelijk al leen in door het eigen risico te verhogen, zodat de operatie de schatkist niets zou kosten. Tot nu toe waren alle voorge nomen bezuinigingen heilig voor met name minister Zalm (financiën). Alles wat de Twee de Kamer wilde veranderen Demonstraties voor het SER-gebouw waar het najaarsakkoord werd gesloten. Foto; ANP/Juan Vrijdag moest passen binnen het "fi nancieel kader". Dat betekent dat er voor iedere bezuiniging die geschrapt zou worden er een andere bedacht moest wor den. Toch ziet het kabinet nu af van het voornemen om de gouden handdruk bij ontslag te korten op de WW-uitkering, zonder daar iets tegenover te stellen. Ook stelt het zijn besluit uit om de drempel voor de WW te ver hogen. Eerst gaat het daarvoor nog een keer om de tafel zitten met de vakbeweging en de werkgevers. En dan de WAO. Stormen van kritiek heeft het kabinet door staan waar het ging om de in voering van een partnertoets in de WAO. Deze kwam er op neer dat wie straks gedeeltelijk ar beidsongeschikt wordt (en in het nieuwe WAO-stelsel dus geen WAO-uitkering meer krijgt) en zijn baan zou verlie zen, uiteindelijk een bijstands- Van links naar rechts Lodewijk de Waal(FNV), Jacques Schraven(VNO-NCW) en premier Jan Peter Balkenende serieus in gesprek bij het crucia le najaarsoverleg in Den Haag. Foto: CPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Het is de vakbe weging, de werkgeversorganisa ties en het kabinet gisteren ge lukt samen een ver strekkend akkoord af te sluiten over loon matiging. Iedereen die onder een CAO valt, krijgt volgend jaar geen structurele verhoging. Het kabinet heeft in ruil daarvoor de bezuinigingen op WW, WAO, VUT, prepensioen en ziekenfond sen teruggedraaid of afgezwakt. De vakbonden zullen afzien van stakingen en andere acties. In de komende CAO-ronden zullen ze alleen voor eenmalige loonuitkeringen strijden in de sectoren waar het goed gaat. FNV en CNV hebben kabinet en werkgevers beloofd de lonen ook in 2005 te matigen. Als het economisch heel slecht gaat zullen we nul procent structurele verhoging vragen. Als de economie zich plots her stelt zit een loonsverhoging er wel in", aldus FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. „Het ak koord is het beste van vele kwa den. Niemand vindt het leuk geen extra loon te krijgen. Maar met de plannen die het kabinet had, waren gewone mensen veel slechter af geweest." Door de beloofde loonmatiging is het kabinet minder geld kwijt aan uitkeringen en aan lonen voor overheidspersoneel. De fi nanciële ruimte die daarmee vrijkomt, wordt onder andere gebruikt om de huidige regelin gen voor VUT en prepensioen tot 2006 in stand te houden. Daarna gaat het kabinet de uit keringen pas fiscaal zwaarder belasten. Sociale partners krij gen daardoor extra tijd om zelf een overgangsmaatregel te be denken voor mensen die eerder willen stoppen met werken. De partnertoets in de WAO is definitief van de baan. Mensen die in de toekomst arbeidson geschikt worden, houden nu toch recht op een minimale uit kering, ongeacht of ze een part ner hebben die een inkomen heeft. Ook wordt de uitkering van mensen die langdurig in de WAO zitten met 5 procent ver hoogd tot 75 procent van hun laatstverdiende loon. Hieraan zit wel een voorwaarde: de in stroom in de WAO moet met bijna de helft dalen. Het kabinet ziet ook af van de bezuinigingen op de ontslag vergoeding. Mensen die hun baan kwijtraken hoeven een die vergoeding toch niet af te trek ken van hun WW-uitkering. Onder zware druk van de vak beweging heeft het kabinet bo vendien 200 miljoen euro be schikbaar gesteld om de aange kondigde bezuinigingen op het ziekenfonds te verzachten. De vakbeweging had grote moeite 'De Unie' is tegen Vakbond De Unie verwerpt het najaarsakkoord over het vrijwel bevriezen van de lo nen. Voorzitter Teuwen van de grootste vakbond binnen de vakcentrale MHP sprak gis teravond van een 'blinde loonstop' en een 'boekhou dersakkoord'. „Dit akkoord is misschien goed voor het huis houdboekje, maar leidt zeker niet tot meer werkgelegenheid en verbetering van de produc tiviteit en innovatiekracht van het bedrijfsleven", meent de voorman. Volgens Teuwen zal het vrijwel bevriezen van de met de plannen van het kabinet omdat vooral mensen met lage inkomens meer premie gaan betalen. Zij krijgen nu een tege moetkoming in de kosten van 24,50 euro. Verder hebben de werkgevers beloofd voor volgend jaar enke le tientallen miljoen te reserve ren voor een eenmalig extraatje voor mensen die al langere tijd in de bijstand zitten. Vooral het kabinet en de werk lonen een geweldig gat slaan in de koopkracht van werkne mers. „Mensen gaan er al niet op vooruit door stijgende pen sioenpremies. Straks hebben we door dit loonakkoord ook nog eens geen ruimte om dit te compenseren met een loonsverhoging", stelde hij. De Unie legt het akkoord de komende weken negatief voor aan de leden. Met 100.000 le den heeft de vakbond veruit de grootste achterban binnen de MHP-koepel, die in totaal 170.000 leden telt. gevers waren na afloop van het overleg zeer gelukkig met het resultaat. „Een historisch mo ment", zeiden premier Balke nende en De Geus. Volgens werkgeversvoorman Schraven is dit akkoord een essentiële voorwaarde om de economie er weer bovenop te krijgen. Met lagere lonen kunnen we beter concurreren met het buiten land." (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... uitkering kreeg die wordt verre kend met het inkomen van de partner. Veel arbeidsongeschik ten zouden zo niets overhou den. Alle aanvallen op dit voorne men in de Tweede Kamer, wim pelde het kabinet af. Nu stemt het er toch mee in dat ook deze groep een minimumuitkering krijgt. Ook gaat de WAO-uitke- ring zelf eerder omhoog dan gepland (mogelijk stijgt die met 5 procent in 2006) en wordt de WAO-boete voor werkgevers eerder afgeschaft. Tot slot stelt het kabinet haar gewraakte plannen uit om de belastingvoordeeltjes voor VUT en prepensioen af te schaffen. Wel moet hierbij worden ver meld dat de vakbeweging zich op dit punt gesteund wist door regeringspartij CDA. Tot nu toe riepen Zalm en zijn collega De Geus altijd dat als de vakbeweging iets wilde veran deren aan de plannen, ze twee jaar de lonen moesten bevrie zen. Met het geld dat dit zou opleveren kon er hier en daar wat gebeuren. Nu gaf de Geus toch toe dat het anders lag. De concessies kos ten veel meer dan 800 miljoen euro. Bovendien scheelt loon matiging de schatkist veel be lastinginkomsten. „Maar een mogelijk hoger fi nancieringstekort weegt niet op tegen het belang dat dit kabinet hecht aan loonmatiging", zei De Geus gisteravond. „Dat is van groot belang om de econo mie er weer bovenop te krij gen." Precies dezelfde redene ring volgenden PvdA, SP en Groenlinks de afgelopen maanden. Zij werden wegge hoond door het kabinet. „Maar mij is het wel gelukt het kabinet te overtuigen", lachte De Waal. En dat zonder te belo ven dat de lonen twee jaar be vroren blijven. Eenmalige uit keringen kunnen nog steeds en voor 2005 hangen de looneisen af van wat het kabinet doet met VUT en prepensioen. den haag/gpd - In de Kam opgelucht gereageerd op akkoord. Regeringspai CDA, WD en D66 belovei toezeggingen van het kal niet te zullen blokkeren, gens CDA-kamerlid Verbu het bevriezen van de CA( nen van essentieel belani de kwakkelende econom weer bovenop te helpen, 'er De Vries: „Het was eem geweest als het akkoord er was gekomen, maar dit is genoeg.". De grootste op| tiepartij PvdA zegt dat het net veel toezeggingen moeten doen om het akk te krijgen. Kamerlid i „Komend voorjaar wordt gesproken over de overgan geling voor de bezuinigi op VUT en prepensioen e referte-eis in de WW. Pas al is afgesproken, worden or 2005 de lonen gematigd pas echt sprake van een risch akkoord." Groenlink merlid Vendrik vindt dat sen met lage inkomens we dupe zijn. De SP vindt he koord onder de maat. „D organiseerde solidariteit uitgehold", aldus fractiel Marijnissen. Hij twijfelt a< geloofwaardigheid van de centrales en vindt dat de bondsleden het akkoord ten afwijzen. Na het herfstreces van week zal de Kamer met he binet debatteren over hei koord. 3 juli Officieel kennismakingsoverleg tussen het kabi net-Balkenende 2, de werkgevers- en de werkne mersorganisaties. De partijen praten in de zo mermaanden verder over pensioenen, jeugd werkloosheid, verbetering van productiviteit en innovatiekracht van het bedrijfsleven, loonmati ging en topinkomens. 23 augustus Nederlands grootste ambtenarenbond Abvakabo reageert onthutst als het kabinet met een extra bezuinigingsronde op de proppen komt. De bond roept op tot een landelijke staking. Vakcen trale FNV vindt dat nog te vroeg. 27 augustus Het CNV zegt in 2004 genoegen te nemen met eenmalige beloningen in plaats van structurele loonverbeteringen. In ruil moet het kabinet be zuinigingsplannen verzachten. 16 september Op de ochtend van prinsjesdag eist minister De Geus van de vakbeweging een loonstop voor 2004 en 2005. FNV-voorman Lodewijk de Waal spreekt van een 'ongelofelijk domme actie'. De vakcentrales kondigen structurele looneisen aan: MHP 1 procent, FNV maximaal 1,25 procent en het CNV 1,25 tot 1,75 procent. 17 september De FNV begint met acties tegen het kabinetsbe leid. Duizend ambtenaren bezetten onder leiding van de Abvakabo het atrium van het stadhuis in Den Haag. In Rotterdam spreekt De Waal 5000 betogers toe op de Coolsingel. 24 en 25 september Werkgevers roepen het kabinet op de plannen op het gebied van het vroegpensioen, WAO en WW te herzien en vragen om overgangsregelingen. Vakbonden dreigen werkgevers de CAO-onder- handelingen te gebruiken om de kabinetsmaat regelen te repareren. 26 september Informele gesprekken tussen kabinet en sociale partners ter voorbereiding op het najaarsoverleg. Werkgevers zijn tevreden; het kabinet is bereid ingrepen in het vroegpensioen te verzachten en stelt 800 miljoen euro ter beschikking in ruil een tweejarige loonstop. Kabinet en vakbew blijven ver uit elkaar liggen. I oktober De FNV voert de acties tegen het kabinetsb op. In Groningen begint de bond met kortei onderbrekingen in bedrijven en zorginstelli Het zijn vooral acties in het openbaar ver\ de aandacht trekken en waar de FNV ook 1 op krijgt. 9 oktober MKB-Nederland legt een voorstel op tafel loonmatiging in ruil voor verzachting van netsingrepen. 10 oktober De FNV is bereid de lonen de komende twe te bevriezen, maar vindt de 800 miljoen d kabinet daar tegenover stelt om de bezuinig te verzachten, veel te weinig. De vakcentra verder de ingrepen in het vroegpensioen ee d uitstellen. Dientengevolge moet het kabin 11 cepteren dat het begrotingstekort in 200 L loopt. II oktober Het kabinet komt met voorstellen die t. ning moeten bieden in het slepende conflitts de vakbonden over een meerjarig socia ei koord. De bonden vinden het nog onvoldc In de ochtend voert de FNV actie bij onder re het streekvervoer. 13 oktober Vooroverleg tussen alle betrokken partijen op niets uit. De kloof tussen kabinet, werk;ld en werknemers is weer verbreed. Ook CNV der voorwaarden bereid de lonen twee jaai vriezen. 14 oktober Kabinet, werkgevers en werknemers be een akkoord over het bevriezen van de voor in principe twee jaar. In Den Haag h een paar duizend mensen nog actie gevot gen de bezuinigingsplannen van het ka Ook reden er in de ochtend geen treinen o ln Haag. De NS besloten daartoe wegens actiDs nen van de FNV. groenlo/winterswijk/gpd - Er zijn aanzienlijk meer partipatie- bewijzen voor commerciële bosbouwplantages in Brazilië uitgegeven dan er feitelijk aan bos staat. Dat heeft curator Baks geconstateerd na een be zoek aan Brazilië. Baks is belast met de afwikke ling van het faillissement van Eco Brasil en Hoquwin Vast goed in Winterswijk. In beide fondsen zijn 46 miljoen euro ingelegd door circa 1400 Neder landse beleggers. Baks zegt dat voor een van de drie bosbouw-projecten in Bra zilië voor 400 hectare aan parti- cipatiebewijzen is uitgegeven, terwijl er feitelijk slechts 100 hectare is aangeplant. Boven dien verkeert de aanplant 'in zorgelijke staat'. Volgens de cu rator is er de laatste vijftien maanden niet meer aan ge werkt. „Voor de beleggers in dit project ziet het er niet gunstig uit," meent Baks. Een ander bosbouwproject is in het geheel niet in ontwikkeling genomen en een oerwoudex- ploitatieproject van 120.000 hectare is slechts voor 3000 hectare ontgonnen. Maar ook hier is het laatste half jaar geen onderhoud gepleegd omdat er geen geld meer uit Nederland kwam. Dit laatste project is commerci eel nog uit te baten. De oproep van Baks aan de investe d om 300.000 tot 400.000 e te leggen heeft slechts teda succes gehad. Baks overll 'ei ze week met de rechter-ci e« saris over zijn bevindinj Brazilië. Baks kan nog niet vasL l.' hoeveel van de ingelegd 15 joenen is besteed aan sc bouwprojecten in Brazil) heeft hij vastgesteld datflj boeken van de Brazil dochter van Eco Brasil ov 01 kingen uit Nederland te zijn. „Maar of het geld fN plekke is gearriveerd e,ar welke doeleinden het uil geven, dan is een lastige aldus de curator. 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl berlijn/dpa - De moeizame po gingen van de Duitse regering om een tolsysteem voor vracht wagens van de grond te krijgen, heeft voor het eerst koppen doen rollen. De topman van het bedrijf dat voor de technische ondersteuning zou zorgen, Mi chael Rummel van Toll Collect, is gisteren opgestapt. De eige naars van Toll Collect, Daimler- Chrysler en Deutsche Telekom, hebben een nieuw manage ment aangesteld. De Duitse regering wilde aan vankelijk vanaf begin augustus vrachtwagens voor het gebruik van de snelwegen laten betalen. Door grote technische proble men is de introductie echter al enige malen uitgesteld. Het tol systeem zal niet eerder dan vol gend jaar ingaan. Tussen Toll Collect en het Duitse ministerie van transport is inmiddels een stevige ruzie ontstaan over de vraag wie moet opdraaie de schade. Toll Collect wilde de toll nen door boordcompu vrachtwagens te plaatsen )e| gereden kilometers via ten registreren. In de bleek echter dat buitel vrachtwagens slecht aan te paratuur konden kom computers lieten het bo* Ve vaak afweten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6