BINNENLAND 2 Turkse charter Onur Air staat onder toezicht IWW.T0Y0TA.NL 'Bedrijven sjoemelen bij export afval naar Duitsland' Ultrasoon geluid verjaagt zeehonden 'Fpijm Kinderen lijden nog onder ramp Enschede Celstraf voor zelfmoordhulp NIET OP DE RAI, WEL OP Compositie van röntgenfoto's Man doodgeschoten in coffeeshop 'Codeknikker' voor schapen rdü lachte fraude ans vast KRDAM- De hoofdverdachte de miljoenenfraude bij het ;eum Boijmans van Beunin- in Rotterdam is aangehou- De man was sinds de ont- king van de verduistering in spoorloos, maar werd ndag in Leiden opgepakt, itie maakte de aanhouding tren bekend. De 28-jarige erdammer is volgens justi- e spil in de verduistering 3,3 miljoen euro bij het kl« ieum. Hij bleek de laatste nden onvindbaar. De man lt donderdag voorgeleid fae rechter-commissaris. woensdag 15 oktober 2003 L de ree eed Is meer ibetespatiënten terdam - Het aantal diabe- atiënten is in Nederland de ite jaren enorm gestegen, eveer 850.000 Nederlanders n aan suikerziekte. Van- j begint de voorlichtings- pagne 'Lang zal je Leven', bet Diabetesfonds. Het Is pleit ervoor dat risico- pen zich regelmatig door uisarts laten onderzoeken. 193 250.000 mensen aan de te. Inmiddels zijn er D00 mensen voor suiker- te onder doktersbehande- „De anderen weten niet dat ze de ziekte hebben", s een woordvoerder van ekf onds op 2< rangsommen park Lingemeer ft n - Tien gezinnen die in Ecreatievilla op park Lin- eer in Lienden wonen, krij- ierandaag de eerste ver- dverklaring in de bus. In erklaring eist de gemeente dwangsom van 4500 euro lolwassene per maand op, r'ft at de gezinnen permanent aan vakantiebungalow blijken !rd( inen. Volgens wethouder jn nan van de gemeente Bu- ich lebben dertien van de 23 p. inen tegen wie de gemeen- n procedure voert, kunnen men dat zij elders een ladres hebben. Van de ge tien gezinnen kan de get lente op grond van een uit- asi ik van de Raad van State laximaal 90.000 euro per assene eisen als dwang- derse steun trum Sobibor - De provincie Gelder- ïelpt Polen met de oprich- an een herinneringscen- in Sobibor. In het concen- camp in die plaats kwa- n de Tweede Wereldoor- iO.OOO joodse mensen om ven, onder wie ruim 0 Nederlanders. Onder fan het herinneringscen- irdt een reizende ten- ig over de holocaust, tentoonstelling voor is al wereldwijd be- ig getoond, onder mit de Verenigde Sta- litsland, Itali en Tsjechië, ide tentoonstelling be- ;nd voorjaar in Kamp irk de wereldpremière. sychotica voor libido in - De helft van de iche patiënten die iotica gebruiken, met seksuele bijwerkin- )at blijkt uit een onder van de Rijksuniversiteit ingen (RuG). Ze krijgen an een verminderd libido ectie-of orgasmestoomis- ildus onderzoeker H. lering. Mensen die lijden sychosen krijgen vaak an- ihotjca om symptomen als irdheid of het horen van oen te bestrijden. De bij- agen ontstaan vooral bij urig gebruik van de medi- den haag/anp - Kinderen lijden nog steeds onder de gevolgen van de vuurwerkramp in En schede. Dit blijkt uit onderzoek dat dertig maanden na de ramp, in mei 2000, is gehouden in opdracht van het ministerie van volksgezondheid. Deskun digen raden onderwijzers en ouders aan kinderen door te verwijzen naar professionele hulpverleners als ze merken dat ze hulp nodig hebben. Volgens het Instituut voor Psy- chotrauma uit Zaltbommel ver toont 46 procent van de kinde ren die betrokken zijn geweest bij de ramp posttraumatische stressreacties. Het gaat dan om kinderen van 4 tot 11 jaar. Bij de leeftijdsgroep 12 tot 18 ligt dit percentage op 30 procent. Volgens onderzoeker Van der Velden kunnen de kinderen snel geprikkeld zijn, enge dro men hebben, of juist terugge trokken gedrag vertonen. Volgens Van der Velden heeft een derde van de getroffen kin deren professionele hulp gehad na de ramp. Hij vindt dat wei nig. Het onderzoek is een vervolg op eerdere studies naar de ge volgen van de vuurwerkramp. Voor het eerst zijn alleen kinde ren onderzocht. Door de vuurwerkramp kwa men 22 mensen om. De En- schedese woonwijk Roombeek werd voor een groot deel weg gevaagd. leeuwarden/anp - Een man die zich 'zelfmoordconsulent' noemt is gisteren door het ge rechtshof in Leeuwarden ver oordeeld tot vier maanden cel. De advocaat-generaal eiste twee weken geleden zes maan den voorwaardelijk. De man verleende in 2001 een 81-jarige vrouw hulp bij zelfdo ding. De zaak veroorzaakte lan delijk een discussie over hoever een zelfdodingsconsulent mag gaan. Op verzoek van de vrouw gaf de consulent drie zelfdodingsmo gelijkheden aan. Uiteindelijk bleek zelfdoding door een com binatie van verstikking, alcohol en medicijnen het meest haal baar. De vrouw verzocht hem daarop de benodigdheden op papier te zetten. Het hof oordeelde dat de con sulent een regisserende en in struerende rol heeft gehad op de avond van de zelfdoding. Ook wordt hem verweten on zorgvuldig te hebben gehan deld. Het hof vreest dat het niet straffen een precedentwerking heeft. „De verdachte zet de deur open voor het verlenen van bijstand aan mensen die niet ten prooi zijn gevallen aan ondraaglijk en uitzichtloos lijden, maar die om welke reden dan ook het leven moe zijn", aldus de president van het hof. De man vergeleek het hof na de uitspraak met een religieuze rechtbank, zoals in Iran. „Het proces was vreselijk. De rechter insinueerde en manipuleerde", aldus de veroordeelde. Advo caat Anker noemt de uitspraak er een met een bijzondere kleur. „Het is een schemerge bied De hoofdvraag is in hoe verre je hulp mag bieden aan iemand met een doodswens? Het hof echter heropent de eu thanasiediscussie en dat is niet aan de orde", aldus Anker. (advertentie) i nieuwe bedrijfswagen zoekt, wilt u rustig kunnen kiezen en 24 uur op het net, 6 dagen in de week bij de Toyota-dealer mgeving, of in de mooiste tentoonstellingskoepel van Nederland, ï-döme in Raamsdonksveer! Van 13 t/m 25 oktober bent u 3 welkom van 10 tot 18 uur. In het weekend van 10 tot 17 uur. www.loyoU nl vooc gcdetiillKidc inlwmatic. imidonksveer of uw lokale Toyota-dealer tc I luit ooi gratis 0800-0369 bellen Distributeur Louwmsn F TOYOTA 'n Wereld van vertrouwen door Petra Huijser den haag/gpd - De grootste Turkse chartermaatschappij in Nederland, Onur Air, staat onder verscherpt toezicht van de In spectie Verkeer en Waterstaat. De maatregel is genomen na een reeks incidenten. Toestellen van de maatschappij bleken te zwaar of verkeerd beladen en de be manning spreekt slecht Engels, de voertaal in de luchtvaart. Ook Fly Air en Royal Air Maroc staan onder verscherpt toezicht. Overbelading kan een rol heb ben gespeeld bij het ongeluk op Groningen Airport op 17 juni van dit jaar. Een toestel van On ur Air schoot van de baan toen het de start afbrak en niet meer op tijd kon remmen. De inspec tie meent dat het gewicht van het toestel in het onderzoek moet worden meegenomen. Onur Air vliegt voor grote reis organisaties vanaf alle Neder landse luchthavens. De proble men kwamen aan het licht tij dens een onderzoek naar va kantiecharters, uitgevoerd door de divisie Luchtvaart van de In spectie Verkeer en Waterstaat. Daarbij werden van 15 mei tot 1 september vijfden maatschap pijen, zeven Nederlandse en acht buitenlandse, tegen het licht gehouden. Aanleiding voor het onderzoek waren klachten die de inspectie van passagiers ontving én een melding van Rotterdam Airport, waar een toestel van Onur Air bij het rijden naar de startbaan een verkeerde route nam. Daar bij bleek ook dat de bemanning het Engels onvoldoende mach tig was. „Meldingen van passagiers over vieze vliegtuigen en slechte ser vice geven vaak aan dat een maatschappij rommelig bezig is. Dat, gecombineerd met zo'n foute startvoorbereiding, deden ons besluiten tot een speciale inspectie", zegt waarnemend directeur en hoofdinspecteur Peter van Dalen van de divisie luchtvaart. Het onderzoek was net begon nen toen op 17 juni op Gronin gen Airport een toestel van On ur Air van de baan gleed. De oorzaak daarvan kan een ver keerde berekening van de bela ding zijn geweest. „Op basis van het gewicht reken je uit op welke punt je tijdens een start nog kunt remmen. Als je dat verkeerd doet, kan het toestel te ver doorschieten", zegt Van Da len. Het ongeluk wordt nog on derzocht door de Raad voor de Transportveiligheid. De divisie Luchtvaart heeft de problemen aangekaart bij de Turkse luchtvaartinspectie. Op 15 en 16 september is er in de Turkse hoofdstad Istanboel bij Onur Air nog een gezamenlijke inspectie geweest. Sindsdien gaat het beduidend beter met de Turkse chartermaatschappij, stelt de inspectie. „Maar we houden nog wel verscherpt toe zicht", zegt Van Dalen. Tijdens de inspecties van va kantiecharters kwamen ook bij twee andere maatschappijen tekortkomingen aan het licht. Een toestel van Royal Air Maroc was zo zwaar overbeladen dat het op last van de inspectie een deel van vracht moest uitladen. De Turkse chartermaatschappij Fly Air kreeg een waarschu wing, omdat piloten bij Eind hoven Airport extra bochten maakten bij het aanvliegen voor de landing. Het bleek te gaan om een training voor de piloten waarvan de verkeerstoren niet op de hoogte was. Volgens de inspectie was bij de overige maatschappijen alles in orde. amsterdam/anp Een compositie van rönt genfoto's is een van de bezienswaardighe den bij de manifestatie Mensbeeld in het Na tuurmuseum in Rotterdam. Mensbeeld laat de verschillende manieren zien waarop de biomedische wetenschap tegen het mense lijk lichaam aankijkt. De expositie wordt vandaag geopend door minister Hoogervorst van volksgezondheid. Mensbeeld is een van de activiteiten in de landelijke Wetenweek, die van 16 tot 22 oktober wordt gehouden. Bij universiteiten, onderzoeksinstituten, mu sea, sterrenwachten en hogescholen in heel Nederland kunnen belangstellenden voor wetenschap en techniek terecht bij in totaal vijfhonderd lezingen, open dagen, experi menten en rondleidingen. Met de aanbie ding van 'het slimste uitje van het jaar1, hoopt de organisatie wetenschap en tech niek dichter bij de leek te brengen. Een van de grootste evenementen is een poging een aardbeving te veroorzaken. Voor het nieuwe wetenschapsprogramma Hoe?Zo! van Teleac wil presentator Bart Peeters vrijdag 10.000 mensen synchroon op en neer laten springen in de Efteling. Het KNMI is erbij om de aard beving te registreren. Foto: ANP/Koen Suyk Strijd om goedkoopste tickets Onur Air is in 1992 opgericht jaar 1,5 miljoen passagiers te met als thuisbasis Istanboel. De laatste vier jaar vervoerde de vakantiecharter met bijna 30.000 vluchten circa drie mil joen passagiers. De maat schappij vliegt het meest van en naar Nederland. Dit jaar vervoert Onur Air 400.000 pas sagiers tussen Nederland en Turkije. Onur blijft populair bij passa giers, omdat de maatschappij spotgoedkoop is. Vanaf no vember wil Onur Air binnen landse vluchten organiseren en daarmee de concurrentie aangaan met Turkish Airlines. Onur Air streeft ernaar in een vervoeren binnen Turkije. De vraag is of de veiligheid is achteruitgegaan nu het vlie gen zo goedkoop is geworden. Buitenlandse toestellen wor den sinds 1997 steekproefsge wijs geïnspecteerd door teams van een speciale instantie, de Safety Assesment of Foreign Aircrafts. Turkse toestellen van Onur Air zijn in 2001 vijftien keer geïn specteerd, in 2002 dertig keer en dit jaar zeven keer. Eén keer werd een tekortkoming geconstateerd: er waren on voldoende zwemvesten aan boord. den haag/gpd - Nederlandse afvalver werkers sjoemelen regelmatig bij de export van bouw- en sloopafval naar Duitsland, maar er zijn geen aanwij zingen dat er op grote schaal 'zware criminele activiteiten' plaatsvinden. Dat schrijft staatssecretaris Van Geel (milieu) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij kondigt strengere controles aan, maar is niet van plan de uitvoer van afval te verbieden. Begin vorige maand constateerden de Kamerleden Samsom (PvdA) en Koop- mans (CDA), dat er op grote schaal wordt gefraudeerd bij de export van bouw- en sloopafval, bedrijfsafval en grof huishoudelijk afval. Een groot deel van het afval wordt volgens hen ongesorteerd gestort of verbrand, ter wijl de voorwaarde is dat ten minste vijftig procent wordt hergebruikt. Samsom baseert zich op eigen onder zoek in Duitsland. Volgens Van Geel kan uit recent on derzoek van het ministerie niet wor den geconcludeerd dat het merendeel van het geëxporteerde afval -dit jaar is dat naar schatting 1,2 miljoen ton - ongesorteerd in Duitsland wordt ge stort. Wel erkent hij dat het makkelijk is de regels te ontduiken en dat dit ook regelmatig gebeurt. Bedrijven gebrui ken eikaars exportvergunning of sorte ren het afval slecht. Ook vrachtbrieven kloppen niet altijd. Hoe vaak er wordt gesjoemeld valt niet te zeggen, schrijft Van Geel. Volgens hem is er tot nu toe nooit sprake geweest van grote risico's voor het milieu. De staatssecretaris kondigt in zijn brief maatregelen aan, maar weigert de ex port tegen te houden. Hij belooft wel strengere controles. Van Geel verwacht dat het exportprobleem in 2005 tot het verleden behoort. Dan wordt in Duits land een stortverbod van kracht. In Nederland geldt al een dergelijk ver bod. Wil een bedrijf toch storten, dan moet het fors in de buidel tasten. Samsom noemt de door de staatsse cretaris aangekondigde maatregelen 'teleurstellend'. Hij eist acties die wel zoden aan de dijk zet. De PvdA'er pleit onder meer voor belasting op de afval- export. rhenen/anp - Ultrasoon geluid kan zeehonden en zeeleeuwen uit de buurt van visnetten on der water houden. Uit testen onder de zeehondenpopulatie van Ouwehands Dierenpark in Rhenen is gebleken dat derge lijk voor de mens niet-hoorbaar geluid de zeehonden op een af stand van tenminste acht meter van de geluidsbron houdt. Dat hebben onderzoeksbureau Sea- marco en het dierenpark giste ren bekendgemaakt. De uitkomst van het onderzoek is van groot belang voor zeevis kwekerijen in de hele wereld. Zeehonden en zeeleeuwen brengen grote schade toe aan de netten van de kwekerijen. Het kweken van zeevis om aan de consumptiebehoefte te vol doen, neemt volgens Seamarco toe. In landen als Canada, Noorwegen, Engeland en de VS gebruiken viskwekers meestal netkooien die voor de kust in zee drijven. Dergelijke kooien zijn voor zeehonden en zee leeuwen een soort 'tafeltje-dek- je', aldus een woordvoerster van Ouwehands. „De beesten bijten gaten in de netten en eten de vis op. De rest van de vissen zwemt door de gaten weg." Tien jaar geleden ontwikkelden bedrijven al zogeheten 'zeehon denverschrikkers', die onder water een keihard geluid ma ken. Maar die jagen niet alleen zeehonden weg, maar verdrij ven ook allerlei andere zeedie ren Daarom ontwikkelde dr. J. Ter- hune van het Canadese Cen trum voor Kuststudies en Vis- kweek een plan met ultrasoon geluid. De testapparatuur is ontwikkeld door de afdeling Trillingen en Geluid van TNO Delft. De wereldwijde proef kon alleen in Ouwehands Dieren park worden gedaan. „Ouwe hands had al een proefopstel ling van Seamarco die de test mogelijk maakte. Bovendien beschikt de dierentuin over het grootste zeehondenbassin van Europa", zegt de woordvoer ster. De ultrasone geluidsapparatuur is ruim twee maanden lang elke dag gedurende 45 minuten ge test. Daaruit bleek dat vier ver schillende toonhoogten, waar van er maar een hoorbaar is voor de mens, de zeehonden gemiddeld op acht meter af stand van de luidspreker hou den. Dat was nooit eerder aan getoond. amsterdam/anp - Een nog onbekende man is gis teren doodgeschoten in een coffeeshop aan de Hoofdweg in Amsterdam-West. Bij de schietpartij raakten twee andere mensen gewond. Die zijn naar e^n ziekenhuis gebracht. Volgens een woordvoerder van de politie verkeren de gewonden niet in levensgevaar. Wat zich pre cies heeft afgespeeld in de coffeeshop is nog niet duidelijk. De schutter wist hoe te ontkomen. Foto: ANP/Evert Elzinga brussel/anp - Schapen worden waarschijnlijk de eerste dieren in de veeteelt met een elektro nisch identificatiesysteem. Zo dra ze ouder dan zes maanden zijn moeten ze een soort knik ker inslikken, die gescand en herkend kan worden. Deskundigen van de Europese Commissie bereiden het identi ficatiesysteem voor. De elektro nische knikkers moeten vanaf omstreeks januari 2006 de hui dige oorflappen ve^angen. De gele flappen met eêh streepjes code bleken in praktijk lastig, omdat sommige te vies zijn om te scannen. De landbouworganisatie LTO- Nederland is voor de elektroni sche herkenning. De tracering dient bijvoorbeeld om dieren te achterhalen van dieren met een besmettelijke ziekte. Wel heeft LTO het systeem lie ver aan het oor dan met een knikker in de maag. Nederland is daarvoor een eigen proef be gonnen, waarvan de resultaten binnenkort bekend worden. Nederland vermoedt dat de elektronische knikkers door lammetjes uitgepoept worden. Elektronische identificatie is al toegepast bij sommige paarden, vooral op verzoek van verzeke raars. Daar zat de code in on derhuids aangebrachte chips.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5