Premie voor ziektekosten weer hoger BINNENLANDl COC noemt opvatting Vaticaan over condooms immoreel Van stoere actieheld tot moorddadige Squall Fortis Bank handhaaft 3,5% op internet sparen. KLM weigert verblijf asielzoekers te betalen Turntrainer opgepakt voor zedenmisdrijven Geen extra maatregelen tegen bendes Amsterdam Verdachte bedreiging Plooy vast Van Gils Store Haarlem Den Haag 'Minister maakte rekenfout' Ouders Anja Joos opgespoord Fatale gewoonte Iloempotten fokkeren A67 jjiohoven Een lading bloem- oiten heeft vanmorgen enkele [en de A67 tussen Geldrop en jndhoven geblokkeerd. De otten zaten in een vrachtwa- gn die eerst tegen een loslo- end paard botste en daarna egen de vangrail in de midden- lerm. Daardoor kwam de la ling op de weg terecht. Hoe het net het paard is afgelopen, was jnmorgen niet bekend. bc-onderzoek na ooi schoolhoofd oel - De GGD Kop van ioord-Holland gaat de leerlin- ia van basisschool De Akker h posterend (Texel) onderzoe- t n op besmetting met tuber- ilose. Bij het 57-jarige school- h iofd is de ziekte vastgesteld, lij overleed zondag. GGD-di- cteur Vogel benadrukte giste- cl ij dat de directeur hoogst- arschijnlijk niet is overleden l..„ woensdag 15 oktober 2003 'Rooms-Katholieke Kerk brengt duizenden mensen in levensgevaar' amsterdam-den haag/anp - De opvatting van rooms-katholieke kerklei ders dat condooms geen bescherming bieden tegen besmetting met het HIV-virus, is 'im moreel'. Dat zei voorzitter H. Beerten van COC Nederland gisteren in reactie op uitspra ken van onder anderen de Colombiaanse Cu riekardinaal Alfonso Lopez Trujillo, hoofd van de pauselijke raad voor het gezin. Trujillo zei zondag in het BBC-programma Panorama, tot woede van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), dat het HTV-virus zo klein is dat het gemakkelijk door een con doom kan dringen. Gezondheidsautoriteiten moeten volgens de kardinaal waarschuwen tegen het gebruik van condooms, net zoals ze roken proberen te ontmoedigen. „De kardinaal slaat de plank volledig mis", al dus Beerten. „Er is wereldwijde consensus over de effectiviteit van condooms in het voorkomen van HIV-infecties. Alle onderzoek en publicatie van onder andere de WHO ten spijt, verspreidt de kardinaal deze onjuiste in formatie. De kerk brengt hiermee duizenden mensen direct in levensgevaar." De kerk moet volgens Beerten minimaal de zogeheten abc-aanpak van de Verenigde Na ties volgen. De beste leidraad voor de be scherming tegen aids is 'abstain' (seksuele onthouding), vervolgens 'be faithful' (seks met slechts één partner) en als dat allemaal niet lukt, gebruik van een condoom. „Door de radicale afwijzing van condooms en het promoten van onhaalbare beschermings methoden als algehele en periodieke onthou ding, is de katholieke kerk verantwoordelijk voor duizenden doden per jaar", aldus Beer ten. Algemeen directeur R. Grotenhuis van de ka tholieke ontwikkelingsorganisatie Cordaid wees erop dat in Afrikaanse landen die een actief preventiebeleid voeren, condooms als onderdeel daarvan wel degelijk een bijdrage leveren aan het tegengaan van de versprei ding van aids. Bij de beoordeling van aidspro- jecten van Afrikaanse partnerorganisaties is voor Cordaid een aanpak waarbij alle aspec ten van preventie, inclusief condooms, aan de orde komen, essentieel. „Het is de verantwoordelijkheid van de men sen zelf om een afweging te maken", aldus Grotenhuis. Trujillo houdt volgens hem te weinig rekening met de kloof tussen het ker kelijke ideaal en de praktijk van het dagelijkse leven. „Dat de kerk een ideaal heeft en dat uitdraagt, is haar taak. Dat moet ze vooral blijven doen. Maar het zal iedereen duidelijk zijn dat er een verschil is tussen ideaal en werkelijkheid." Met zijn weinig pastorale boodschap zet de kardinaal veel mensen in de kou die in de kerken en in kerkelijke organisaties betrokken zijn bij de dagelijkse strijd tegen aids, aldus Grotenhuis. jngens bekennen randstichting haag - Een aantal jongeren (Moordrecht heeft bekend to tantwoordelijk te zijn voor >c a reeks strafbare feiten, waar- h tfer brandstichting in het ivan de burgemeester van woonplaats. In de nacht acln 22 op 23 juli werd een taj indend voorwerp in de brie- n 1 pbus van burgemeester Van nj! iBie-Van Vliet gegooid. De au ilitie heeft de afgelopen we- lvs pin totaal 22 jongeren aan- touden op verdenking van n rokkenheid bij criminele ac- ub jteiten. ngste wagen jdt in Flevoland iystad - De langste vrachtwa- nvan West-Europa, 22,40 iter lang, rijdt over de Flevo- idse wegen. Het voertuig is dproefproject van het minis - [ievan verkeer en waterstaat in het bezit van vuilnisbe- jfFlevocollect Gemeenten in /stad. De vrachtwagen kan ertwee keer zoveel afval (30 als andere trucks vervoe- den haag/gpd - Minister Don- ner van justitie vindt het niet nodig extra maatregelen te ne men om de spilfunctie van Am sterdam in de internationale georganiseerde misdaad te be ëindigen. Justitie en politie heb ben voldoende middelen om de bendes die vanuit de hoofdstad opereren, aan te pakken. Dat schrijft Donner in ant woord op vragen van het CDA over het rapport De Zwakste Schakel. Daarin constateerden onderzoekers van de Vrije Uni versiteit en de politie Amster- dam-Amstelland vorige maand, dat Amsterdam een trefpunt is van onder meer Chinese, Russi sche en Colombiaanse bendes. „Dat is een gegeven", aldus Donner. De 'goede economi sche, financiële en logistieke in frastructuur en het multicultu rele karakter van Amsterdam' maken de stad aantrekkelijk voor de internationale georga niseerde misdaad. Justitie doet er zowel via het strafrecht als op andere manieren alles aan om de criminaliteit in te per ken, verzekert de minister. Wat de minister betreft zijn de huidige middelen en bevoegd heden van de overheid vol doende. Tegen criminelen moet in de eerste plaats strafrechte lijk worden opgetreden. Daar naast doet justitie al van alles om ondernemers die criminele activiteiten ondersteunen aan te pakken. Zo heeft de politie extra bevoegdheden gekregen om bedrijven te onderzoeken die mogelijk betrokken zijn bij criminele activiteiten. en aangifte >en Bomhoff haag Het kabinet gaat aangifte doen tegen oud ster Bomhoff van volksge- lheid. Toenmalig LPF-mi- rBomhoff had vorig jaar e ministerraad geciteerd in >oek 'Blinde ambitie', mee zou hij zijn ambtsge- 1 hebben geschonden. litie rolt etplantage op haag De politie heeft gis- 1 in het Westland 100.000 tepplanten inbeslaggeno- len tien personen aange- den. Tijdens de grootschali ge werden invallen gedaan 1 locaties in het kassenge- ,waar vermoedens waren tennepteelt. Bij de actie len zeventig agenten inge- In totaal zijn zeven hen- avekerijen en een verwer- sbedrijf ontmanteld. Daar- rerden 10.000 hennepplan- in 82.000 stekjes, 150 lam- 30 filters en 20 afzuigappa- 1 in beslag genomen. Alles It vernietigd. nteken kost ommer 50 euro ihaag - Rijders van brom Ken snorfietsen moeten c's [eveer 50 euro gaan betalen ert r het kenteken dat minister s (Verkeer en Waterstaat) op ,So nuari 2005 wil invoeren. De f r hoopt met het al jaren «len aangekondigde kente- feai de verkeersveiligheid te [roten, omdat de politie na nering van het kenteken op- oerde of niet-goedgekeurde tuigen van de weg of het spad kan halen. amsterdam/gpd - Een 26-jarige Amsterdammer wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een moordaanslag op de Am sterdamse officier van justitie Koos Plooy. De man zat al sinds vorig jaar vast wegens overval len op geldlopers van waarde- (advertentie) CjiLi Haarlem Grote Houtstraat 125-127 Den Haagplaats 14 {b Paleispromenade) www.vangils.tv transporteur Brink's. Koos Plooy, de belangrijkste of ficier die zich in Amsterdam met zware criminaliteit bezig houdt, wordt al sinds begin au gustus zwaar beveiligd omdat 'Albanese huurmoordenaars' zouden zijn besteld om een aanslag op zijn leven te plegen. Justitie bevestigt dat de man de enige verdachte is die tot nu toe is 'opgepakt'. Hij zit vast in een huis van bewaring in Alphen aan den Rijn, in afwachting van het hoger beroep in de Brink's- zaak. Voor die overvallen kreeg hij negen jaar cel. De strenge beveiliging van Plooy volgde op afgeluisterde gesprekken die de verdachte vanuit het huis van bewaring voerde met zijn vriendin en met zijn moeder. Ook zou hij het in gesprekken met medegedeti neerden hebben gehad over zijn grote woede op justitie. De verschillende groepen die geldwagens van onder meer Brink's overvielen, opereerden vaak zeer gewelddadig. Dat was voor justitie reden om de drei ging zeer serieus te nemen. zeist/anp - De nominale ziekte kostenpremie zal in januari vol gend jaar waarschijnlijk opnieuw stijgen. Dit voorspelt Zorgverze keraars Nederland (ZN). „De uit gaven bij verzekeraars stijgen" zegt een woordvoerder. „Of je wilt of niet, daar zal iets tegen over moeten staan." Zorgverzekeraars Nederland doet de voorspelling nadat Vek- tis, het informatiecentrum voor de zorgverzekeringsbranche, gisteren een berekening pre senteerde over de uitwerking van de zogenoemde maatregel- De Geus. Het ministerie van volksgezondheid probeert met deze maatregel zorgverzeke raars minder te laten betalen voor de aanschaf van medicij nen bij apothekers voor hun cliënten. De maatregel is vorige maand ingegaan. Het ministe rie berekende dat de ingreep de zorgverzekeraars 415 miljoen euro per jaar zou opleveren. Vektis meent dat dit slechts 347 miljoen zal zijn, 68 miljoen eu ro minder, omdat het ministe rie volgens Vektis verkeerde be rekeningen heeft gemaakt. De maatregel komt er op neer dat apothekers alleen nog 60 procent van de kosten van be paalde medicijnen vergoed krij gen, als er ook goedkopere vari anten van kunnen worden gele verd. Als apothekers toch door gaan met de verkoop van dure medicijnen aan patiënten, zal, zo verwacht Vektis, de maatre gel nog minder geld opleveren. Volgens een woordvoerder van de koepel van zorgverzekeraars zijn er meer losse einden. Zo heeft de Tweede Kamer nog niet definitief besloten welke voorzieningen in het zieken fondspakket blijven, en welke worden geschrapt. Ook dat maakt de uitwerking van de maatregel onduidelijk. Amsterdam - De dagelijkse gewoonte om zijn auto even te starten is een 94-jarige Amsterdammer gisteren fataal geworden. Hij stoof met zijn auto de gracht in en overleed, ondanks een reddingspo ging van twee omstanders. Hoewel de man geen auto meer mocht rijden, had hij de gewoonte om zijn auto elke dag even te starten. Gisteren liep dat verkeerd af. Toen de man zijn motor startte, schoot het voertuig de Admiralengracht in, landde hij op een bootje, en zonk. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/anp - De ouders van Anja Joos zijn gisteren op gespoord door het consulaat van Duitsland in Amsterdam. De ouders zijn op de hoogte ge steld van het overlijden van hun dochter. Zij waren nog niet op de hoogte van het incident vorige week maandag in de Amsterdamse Pijp, waarbij Joos door een groep jongens werd doodgeschopt. De 43-jarige Joos, die oorspron kelijk uit Duitsland komt maar al jaren in Amsterdam woont, wordt vrijdag begraven. De so ciale dienst in de hoofdstad re gelt de uitvaart. De in Duitsland woonachtige ouders hebben via de consul aangegeven geen op drachtgever te willen zijn voor de begrafenis, aldus een woord voerder van de sociale dienst. Het is niet bekend of de ouders vrijdag naar Amsterdam ko men. Computerspel inspireert drietal tot gruwelijke moordaanslag door Coen Polack schiphol - KLM zal de kosten voor verblijf van geweigerde asielzoekers niet betalen. De luchtvaartmaatschappij rea geert hiermee op een nog ver trouwelijk plan van minister Verdonk van vreemdelingenza ken. De minister wil behalve de vervoerskosten ook de verblijfs kosten van aan de grens gewei gerde asielzoekers op de ver voerder verhalen. Als een asielzoeker aan de grens wordt geweigerd, brengen de vervoerders die direct terug naar het land van herkomst. De KLM wil niet verder gaan dan dat, aldus woordvoerder Baas. „Als we ook het verblijf aan de grens moeten betalen, dan wordt onze concurrentiepositie (advertentie) daar zwakker van. Verder vin den we het oneerlijk dat bus vervoerders, spoorwegbedrij ven en rederijen niet zo streng worden aangepakt." Op deze manier wordt het steeds onduidelijker waar het KLM-blauw eindigt en het poli- tieblauw begint, zegt Baas, die het rapport overigens zelf nog niet kent. „We doen al heel veel voor de overheid. We controle ren paspoorten, we kijken of reizigers de juiste stempels hebben voordat ze onze vlieg tuigen instappen en in risico landen maken we zelfs kopieën van de getoonde papieren, die we digitaal gecodeerd met het vliegtuig meesturen. Maar zo dra iemand aan boord van het vliegtuig zijn paspoort door de wc spoelt, kunnen wij daar ook weinig meer aan doen. Dan wordt het een zaak voor de po litie." eindhoven/gpd - Een 21-jarige inwoner van Eindhoven die gis teren in Den Bosch voor de rechter stond wegens poging tot moord heeft zich naar eigen zeggen laten leiden door het computerspel 'Final Fantasy VUT. Hij kleedde zich als Squall Leonhart, zijn held en leider uit het spel. Hij maakte met een stuk glas zelfs een litteken op zijn gezicht, zoals een van zijn virtuele helden. Uiteindelijk wérd hij de moord dadige Squall. Want net als de actieheld probeerde de Eindho- venaar in mei hardhandig en definitief een vijand uit de weg te ruimen. Voor de rechtbank van Den Bosch moest hij zich met twee medeverdachten ver antwoorden voor poging tot moord op de vader van zijn vriend, die daarbij voor zijn le ven verminkt werd. Alle aanwezigen gruwelden van de details van de aanslag. Het slachtoffer werd met messen, een schaar en een klauwhamer gestoken en geslagen. Voor de hoofdverdachte be stond geen onderscheid meer tussen virtueel en echt. En hij was niet de enige. In een Eind- hovense winkel waar het spel gespeeld kon worden, had hij twee andere jongens ontmoet die ook helemaal in het spel op gingen. Een achttienjarige jon gen uit Son en een 25-jarige man uit Eindhoven. Zij identifi ceerden zich met 'Seifer' en 'Zeil', twee andere figuren uit Final Fantasy VIII. De hoofd verdachte kreeg met de 25-jari- ge man een homoseksuele rela tie, die uiteindelijk tot de moordaanslag zou leiden. De stiefvader van de 25-jarige moest niets hebben van zijn homoseksuele stiefzoon, en al helemaal niets van diens rela tie. De man maakte zijn stief zoon belachelijk en schold hem uit. Hij was na de dood van zijn vrouw, de moeder van de jon gen, zwaar aan de drank ge raakt. Door zijn verslaving was er nergens geld meer voor. Het geld dat de stiefzoon verdiende moest hij thuis afleveren, waar het verdween in een bodemloze put van drank en schulden. De 25-jarige besloot op een ze ker moment dat zijn stiefvader vermoord moest worden. Maar hij durfde dat zelf niet te doen. „Dan doe ik het wel voor jou", zei zijn vriend. De derde com putervriend, de achttienjarige uit Son, werd ook bij de moord plannen betrokken. De stiefvader raakte bij de aan slag zeer zwaar gewond. De verdachten werden vrijwel on middellijk aangehouden. Tij dens de zitting van gisteren eis te de officier tegen de 21-jarige vijf jaar cel en tbs. Tegen zijn vriend werd drie jaar en tbs ge- eist en tegen de man uit Son, die aan een ernstige vorm van autisme lijdt, drie jaar waarvan één voorwaardelijk. De uitspraak is op 28 oktober. (advertentie) sittard/gpd - Een 42-jarige turntrainer uit Sittard is giste ren gearresteerd op verdenking van ernstige zedenmisdrijven met ten minste zes meisjes in de periode van 1996 tot 2000. De slachtoffers waren op dat moment 9 of 10 jaar oud en woonden in Maastricht. De po litie bevestigt alleen de aanhou ding van de man, maar wil ver der niets kwijt over de toe dracht en de achtergrond van de zaak. De man meldde zich in 1996 bij de twee Maastrichtse turnver enigingen Eendracht en Lam- bertus met het plan om op top niveau te gaan werken. Hij zou eerder al bij andere verenigin gen topturnlessen hebben ge geven. Eendracht, momenteel nog de enige turnvereniging in Maastricht, toonde geen inte resse. Lambertus ging wel met de trainer in zee. Hij selecteer de een groep getalenteerde meisjes die vijf dagen per week trainde. Maar de animo werd gaandeweg minder, omdat de jonge turnsters naai" verluidt het zware regime niet meer aan konden. Uiteindelijk is Lamber tus aan de uittocht van leden ten onder gegaan. De ontuchtzaak kwam aan het rollen toen in juni dit jaar een van de betrokken meisjes naar de politie stapte. Nader onder zoek wees uit dat de man nog vijf andere meisjes heeft mis bruikt. Waar andere aanbieders hun internet-spaarrente verlagen, handhaaft Fortis Bank onverkort 3,5%* FORTIS BANK De Dank van vandaag www.fortisbank.nl of 0900-8170 (ca.€ 0.1 o/min.) Rente vanaf 1 juli 2003. Rentewijzigingen voorbehouden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3