Topman Justitie stapt naar rechter milijMiH!»:! Kleuters krijgen zeven uur zwemles per dag: dikke pret Lonen twee jaar bevroren, botte bijl van tafel ljj!L3DAGlür Leidsch Dagblad Gay Krant, Panorama en SBS6 wacht aanklacht BNN in opspraak na gift huisbaas GEHELE COLLECTIE China schiet eerste man in de ruimte Kinderontvoerder opnieuw de cel in Leidsch Dagblad if gen om en steeds ;ere straat irre tocht naar orkum door istenwind Zonnig en schraal 3/4 MENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad nr. 43361 los woensdag 15 oktober 2003 dagblad nr. 43361 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 lipmoordenaar ashington itkent schuld wereld eigens Gates irntrainer •gepakt voor nmisdrijven internet: www.leidschdagblad.nl nr. 43361 losse nummers 1,15 zaterc ita Kroft P)p T-Trinrn in Alrtbipn Ipirlt Lrinrlprpn in rlrip wpVpn on ttnnr Hmlrvmsi A door Marieta Kroft alphen aan den rijn - Vijfjaar zijn ze nog maar en dan worden ze door hun ouders op een snelcursus zwemmen gestuurd. In het Al- phense zwembad De Hoorn is het voor het eerst mogelijk dat kinderen in drie weken tijd diploma A halen. Vijftien kleuters bijten het spits af. Ze krijgen deze herfstvakantie 's mor gens vijf uur achtereen les en aan het eind van de middag nog eens één of twee uur. Vijf uur les achter elkaar, dat moet toch wel op een huilpartij en een zwemtrauma uit- De Hoorn in Alphen leidt kinderen in drie weken op voor diploma A draaien? De werkelijkheid is compleet anders. De jongens en meisjes uit Alphen en omge ving lijken deze dinsdag, aan het eind van de eerste les van vijf uur, nog vol energie. Ze la chen en halen allerlei toeren in het water uit. Ze zwemmen de hondjesslag, maar hier en daar is er ook al een schoolslag te zien. En als de juf na bijna vijf uur les vraagt wie er mee wil van de lange glijbaan, staan ze in de rij. „Jullie zijn kanjers", roept de juf haar kinde ren toe. Die stralen van trots. Sportmanager Peter Vrisekoop kijkt enthousi ast toe. „Pushen, pushen, pushen, dat doen we dus niet. Voor ons staat het plezier van het kind voorop. Alleen dan houdt het kind het vol." Het is een andere manier van lesgeven, ver volgt hij. „Je moet de kinderen constant prik kelen. Lukt het op de ene manier niet, dan moet je meteen een andere manier voorhan den hebben." Zweminstructrice Astrid Bos vult aan: „We doen zoveel mogelijk spelen derwijs. Vanochtend hebben we een rubber boot erbij gehaald en deden alsof het storm de. De kinderen sprongen één voor één uit de boot en toen waren ze toch verplicht naar de kant te zwemmen." Hoe vaak er in ons land een snelcursus wordt gegeven, weet Vrisekoop niet. De twee vaste zweminstructrices van de spoedgroep heb ben hun licht opgestoken bij collega's in Ede. Daar hebben ze de ervaring dat zeventig pro cent binnen de 45 lesuren in drie weken tijd, het diploma behaalt. Vrisekoop wil de snel cursus voortaan in en rond de herfst-, krokus- en zomervakantie geven. Pagina R4: 'Je moet de kinderen constant prikkelen' den haag - Secretaris-generaal mr. Joris Demming van het mi nisterie van justitie doet van daag of later deze week aangifte tegen SBS6, weekblad Panorama en de Gay Krant. De topambte naar wordt er door die media van beschuldigd dat hij seks heeft gehad met minderjarige jongens. In een civiele procedure stelt Demming hoofdredacties en journalisten van de televisie zender en de weekbladen ver antwoordelijk voor de schade die hij lijdt door nieuwsuitzen dingen en publicaties. „Moge lijk wordt dat een aanklacht we gens smaad", aldus een justitie- woordvoerder. Demming blijft vooralsnog gewoon in functie. Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay krant wacht de aan klacht af. „De advocaten van mijn uitgever Sanoma zullen zich erover buigen," aldus Krol. Hij wijst erop dat zijn blad geen naam heeft genoemd. De be trokken media zeggen over een groot aantal getuigenverklarin gen te beschikken, die zij bij de notaris hebben ondergebracht. Het zou gaan om onder ande ren prostitués, bordeeleigena ren en voormalige Kamerleden en ex-bewindslieden. De zaak kwam aan het rollen, nadat voormalig PSV-directeur Fons Spooren werd beschuldigd van (betaalde) seks met jongens, in hetzelfde plantsoen. Gisteren deed een 28-jarige man bij de politie in Eindhoven aangifte tegen de topambte naar. Hij vertelde de politie dat hij tussen zijn vijfde en achtste jaar in een bordeel in Praag door hem was misbruikt. Later gebeurde dat in het Anne Frank Plantsoen in Eindhoven op nieuw, in de tijd dat hij onge veer veertien tot achttien jaar was. Justitieminister Piet Hein Don- ner zegt geen enkele reden te hebben om te veronderstellen dat de aantijgingen tegen zijn topambtenaar kloppen. Maar nu er aangifte is gedaan, kan men zich beter verweren, vindt hij. „Mensen die op de allerhoogste post van een ministerie terecht komen, worden helemaal door gelicht. Dat geldt ook voor de roddels, die er altijd al zijn ge weest", aldus de justitiewoord- voerder. In Den Haag wordt al lang beweerd dat de ambtenaar een voorliefde heeft voor jonge jongens. Nederland is de grote bij het gisteren tussen werkgevers en kabinet sociaal akkoord. In twee jaar durende de werknemers, is bereid de omstreden igen op de sociale ze- te verlichten, zege voor het gezond :h verstand en het in- it de bedrijven zich uit de prijzen door te hoge sten. Maar er is veel meer ril het akkoord echt van che waarde worden. Het is nu aan zet toord dat toenmalig vak- ider Wim Kok in 1982 in aar met werkgeversvoor- tiris van Veen sloot, be- legendarische ruil. De mpiig van de werkne- rerd in die periode van iplopende werkloosheid werkgevers beantwoord beidstijdverkorting. Het ét thema van de tachtiger b'n uitruil is dit keer uit- Bonden en werkgevers nu het weer econo- egen zit, met de loonstop rantwoordelijkheid geno- Se hebben daarmee ge lat het verguisde polder- niet dood is. De sociale s mogen het als hun ver- bijschrijven dat ze het tot meer inschikkelijk- bben weten te bewegen oppositie in de Tweede e concessies van het ka- omen voorlopig niet ver beloftes. De omstreden n in de VUT en het pre st worden slechts uitge- n afwachting van de re it van discussies over een stelsel voor mensen die op willen houden met De door werkgevers ge- WAO-boetes verdwijnen per vier jaar het aantal arbeidsongeschikten dalen is. lel van de sanerings- 'len biedt de mogelijk- een akkoord over een modernisering van en de regelingen voor sioen. Als het kabinet laat liggen, zal het soci- ird van gisteren niet Ijken dan een voetnoot ledenisboekjes. Ie Vries Hilversum - Omroep BNN is met z'n ledencampagne in op spraak geraakt na een gift van een ondernemer. Met een aan tal vrienden heeft de Hilver- sumse zakenman Hanegraaf 40.000 euro opgehoest waar mee de omroep 7000 jongeren heeft geronseld door ze een gratis lidmaatschap aan te bie den. Hanegraaf is niet alleen de ver huurder van het pand waarin BNN is gehuisvest, maar ook fan van de omroep. Hij zegt geen rekening te hebben ge houden met de ophef die is ontstaan en het onderzoek dat het Commissariaat voor de Me dia instelt. „Volgens de juristen van BNN mag dit. Ik was liever anoniem gebleven, maar BNN (advertentie) 'Uitgezonderd afgeprijsde artikelen en aanbiedingen. 16t/m 18 oktober Bel voor de dichtstbijzijnde Bristol-vestiging: 0900 - 727 27 27 ie 0.20 per mi of kijk op internet: www.bristol-online.nl wilde openheid omdat journa listen anders zouden gaan gra ven." Hanegraaf is zelf tientjeslid en spoort zijn kinderen aan het zelfde te doen, om de jongeren omroep 'uit de shit' te helpen. 'Als ik wat kan doen, dan hoor ik het graag', zei Hanegraaf af gelopen zomer tegen BNN, vlak nadat de fusie tussen BNN en Veronica was mislukt. BNN had gehoopt de Veronicaleden te mogen overnemen, maar Vero nica ging in zee met het SBS- concem. „BNN zat toen echt in de shit en iedereen ging met va kantie. Ik wilde me daar verder niet mee bemoeien, maar ik wilde ze helpen. Nu blijkt ach teraf dat het nauwelijks nodig was, want de campagne loopt voorspoedig en de extra leden zijn niet meer nodig." Hanegraaf is zeer te spreken over de BNN-programma's, waaronder 'Je zult het maar hebben'. „Ik heb zelf een zoon die licht spastisch is en ik vind het fantastisch om te zien hoe ze die jongeren voor de camera aan de praat krijgen." Hane graaf omschrijft zijn huurders als 'een jonge wilde bende'. „Ach, ik vind het geen negatief verhaal. Toen ik vanochtend het kantoor binnenkwam, sta ken BNN'ers hun duim naar mij omhoog. Ik heb er alleen nog maar mensen om horen la chen. Het is gratis publiciteit en ik hoop dat het eraan bijdraagt om BNN in de lucht te houden, dat iedereen wakker wordt ge schud." Peking - Yang Liwei is de eerste Chinees in de ruimte. De 38-jarige straaljagerpiloot is vanochtend om tien minuten over drie Nederlandse tijd aan boord van de ruimteraket Shenzhou V in een baan om de aarde gebracht. Tien minuten eerder was de Shenzhou V door een Lange Marsraket gelanceerd van het lanceercenfrum Jiuquan in de Gobiwoestijn van West-China. Wanneer Yang naar verwachting rond één uur vannacht Nederlandse tijd veilig op de aarde terugkeert, voegt China zich bij Rusland en Amerika, de enige twee andere landen die zelfstandig mensen in de ruimte brachten. Foto: AP assen/anp - Een 32-jarige man is opnieuw veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar omdat hij weigert mee te wer ken aan de terugkeer van zijn zesjarige zoon Hamza, die hij in 1999 ontvoerde naar Algerije. De rechtbank in Assen be schouwt dit als een voortdu rend delict en veroordeelde de man conform de eis van de offi cier van justitie. De man gaat in hoger beroep. Met de uitspraak heeft de Asser rechtbank jurisprudentie ge schreven. De strekking is dat kinderontvoerders niet na een paar jaar cel vrijkomen en hun kind in de armen sluiten. De veroordeelde man kan nu tot 2015, wanneer Hamza meer derjarig wordt, telkens opnieuw worden vervolgd. De rechtbank neemt het hem zeer kwalijk dat hij halsstarrig blijft weigeren mee te werken aan de terugkeer van het kind en vindt dat hij daarmee de be langen van moeder en kind blijft minachten. In 2000 werd de man al veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar we gens ontvoering. Hij beloofde de rechtbank vervolgens schrif telijk contact op te nemen met zijn familie in Algerije, waar Hamza verblijft. Hij zou ze ver zoeken het kind naar de Neder landse ambassade in Algerije te brengen. Twee weken geleden constateerde officier van justitie M. Geerds dat hij zich niet aan de afspraak had gehouden. Ver der weigert de man een docu ment te ondertekenen waar door het voor Hamza mogelijk wordt om buiten Algerije te rei zen. S. Karkache, advocaat van de veroordeelde, kondigde direct hoger beroep aan: „Het verweer van mijn cliënt dat hij wel me dewerking verleent, maar zijn familie in Algerije niet, wordt door de rechtbank niet geloofd. Ik heb er vertrouwen in dat het gerechtshof in Leeuwarden dit wél gaat onderzoeken." Man bekneld onder vrachtauto rijnsburg - Een werknemer van garagebedrijf LIAM aan de Rijnsburgerweg in Rijnsburg is vanmorgen met zware verwon dingen vervoerd naar het LUMC. De man raakte volgens de politie door nog onbekende oorzaak bekneld onder de cabi ne van een vrachtauto. Toege snelde hulpdiensten, waaron der de bemanning van een traumahelikopter, moesten de man reanimeren. De arbeidsin spectie onderzoekt de toe dracht van het ongeluk. Air France en KLM tekenen nog niet Amstelveen - KLM en Air Fran ce hebben vandaag nog niet de definitieve overeenkomst tot samenwerking getekend. De agenda's van de directies zijn moeilijk op elkaar af te stem men. Het is de bedoeling dat deze week nog de handtekenin gen worden gezet. Air France neemt KLM over door middel van een aandelenruil. FNV Bondgenoten zal zich tegen de overname verzetten als de maatschappij geen werkgele- genheidsgarantie voor vijf jaar geeft. Vergoeding voor schade bouwstop leiden - Gedupeerden van de Leidse bouwstop kunnen hun schade waarschijnlijk verhalen op de gemeente. Dat zegt Arjan Hulsbergen van het Leidse ad vocatenkantoor Teekens Kar stens. Door een uitspraak van de rechtbank in Den Haag kan de gemeente voorlopig geen vergunningen meer verstrekken voor verbouwingen in de bin nenstad, omdat de bestem mingsplannen niet tijdig zijn aangepast. Volgens de advocaat kan de gemeente op dit punt nalatigheid verweten worden, wat tot schadevergoedingen voor de gedupeerden kan lei den. Pagina R1 Werkloosheid stijgt minder snel voorburg - De werkloosheid in Nederland blijft toenemen. Wel is het tempo waarmee het aan tal mensen zonder baan groeit afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de Ne derlandse beroepsbevolking had 5,5 procent in het derde kwartaal geen werk. Dat zijn 413.000 mensen. In dezelfde periode in 2002 was dat 4,3 pro cent. Het CBS becijferde dat het afgelopen halfjaar het aantal werklozen met 7.000 per maand is toegenomen. In het tweede kwartaal van dit jaar was dat nog twee keer zoveel. De belangrijkste afspraken van kabinet, vakbonden en werkgevers op een rijtje den haag - De lonen worden de komende twee jaar vrijwel bevroren. Kabinet, vak centrales en werkgevers hebben dat na wekenlang moeizaam onderhandelen af gesproken tijdens het najaarsoverleg. In ruil voor de loonmatiging is het kabinet bereid een aantal bezuinigingen in de so ciale zekerheid te verlichten. De belang rijkste afspraken op een rijtje. VROEGPENSIOEN Het kabinet heeft toegezegd de plannen om sparen voor VUT en prepensioen fis caal onaantrekkelijk te maken in de koelkast te zetten. Het is de bedoeling om met werknemers- en werkgeversor ganisaties voor 1 april 2004 tot een ak koord te komen over een nieuw stelsel voor het vroegpensioen en overgangsre gelingen. Het kabinet heeft tijdens het najaarsoverleg aangegeven dat een nieuw stelsel jaarlijks 600 miljoen euro mag kosten. KOPPELING Doordat de sociale partners in CAO-on- derhandelingen in 2004 en 2005 aanstu ren op de nullijn wat betreft de lonen, blijven de uitkeringen gekoppeld aan de salarisontwikkeling. Eerder had de rege ring aangegeven dat hoe dan ook de ambtenarenlonen en uitkeringen de ko mende twee jaar bevroren zouden wor den. WW Het kabinetsplan om ontslagvergoedin gen met de WW-uitkeringen te verreke nen is van de baan. De Werkloosheids wet zal grondig worden herzien in over leg met de Sociaal-Economische Raad (SER), die voor 1 maart 2004 advies uit brengt. WAO Als de instroom van nieuwe arbeidson geschikten in 2007 tot 25.000 is gedaald, gaat de uitkering omhoog van 70 naar 75 procent van het laatstverdiende loon. Dan wordt ook de WAO-boete voor werkgevers afgeschaft. Beide maatrege len gaan met terugwerkende kracht in per 1 januari 2006. Het kabinet is bezig met een nieuw WAO-stelsel, dat ingaat per 2006. Daarvoor wordt nog advies ge vraagd aan de SER over onder meer de criteria aan de hand waarvan wordt be paald of iemand arbeidsongeschikt is. JEUGDWERKLOOSHEID Het kabinet wil graag dat werkgevers ex tra (leer)werkplekken vrijmaken voor jongeren. Voor het creëren van deze sta geplaatsen is volgens de ondernemers wel ondersteuning nodig. Met de voor malige arbeidsbureaus, de Centra voor Werk en Inkomen (CWI), moet nog wor den onderzocht hoe deze steun eruit kan komen te zien. GESUBSIDIEERDE ARBEID Het kabinet heeft toegezegd meer werk te maken van de afspraken over gesubsi dieerde arbeid, die tijdens het najaars overleg vorig jaar zijn gemaakt. Op korte termijn moet een overleg plaatsvinden met sociale partners en gemeenten, de grootste werkgever van 'Melkertiers'. ZIEKTEKOSTEN Het kabinet heeft eenmalig 200 miljoen euro beschikbaar gesteld om de stijgen de ziektekosten in 2004 te verlichten. Met dit geld wordt de premie voor zie kenfondsverzekerden verlaagd met een bedrag van 24,50 euro. Pagina Economie: Meer over het sociaal akkoord Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken g NaamM V Telefoon (i.vm controle nabezorging) Wj gaan zorgviAlg om Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betaling ts min 400114 H V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1