Ozb-stijging in Warmond onafwendbaar LEIDEN REGIO "Leidenaars de helden van 2003? Straffe oostenwind maakt tocht naar Workum bar kuns}+ Minder woninginbraken WONIN ïe-ii JZolang mijn verstand goed is, blijf ik dit doen woensdag 15 oktober 2003 door Jeroen Bordewijk warmond - De Warmondse ge meenteraad blijft zich verzetten tegen de Ozb-verhoging van 33 procent, waarmee wethouder De Vroomen (financiën) het begro tingstekort van 650 duizend eu ro voor 2004 wil wegwerken. De commissie financiën ging giste ren op zoek naar alternatieven, maar het lijkt er niet op dat met maatregelen als het wegbezuini- gen van een halve ambtenaar en het 'benutten' van een aantal gemeentelijke reserves, erg veel van de verhoging af kan. Alle vier partijen in de War mondse gemeenteraad hebben moeite met de lastenstijging. „Er is een economische terug gang, dan is het niet reëel om de burger ook nog eens op lo kaal niveau extra te belasten", zei Van der Scheer (WD). „Ze ker gezien de verhoging van de rioolbelasting, die de Warmon- ders ook al te verwerken krij gen." Beter is het volgens de WD om te bezuinigen op sub sidies. „Indirect moeten men sen dan ook meer gaan betalen, omdat voorzieningen duurder worden, maar daar kiezen ze dan tenminste zelf voor", zei raadslid Dahls. De Winter (Warmond Anders) wil de ozb-verhoging tot het minimum beperken en hoopt op nieuwe bezuinigingsvoor stellen van andere partijen. Voorstellen van zijn eigen partij werden gisteravond besproken. Warmond Anders wil onder meer een aantal gemeentelijke reserves laten vervallen, waar onder die voor het cultuurland schap en voor arbeids- en per soneelszaken. Maar de 'grote klapper', die no dig is om de ozb-verhoging echt af te wenden, lijkt voorals nog onvindbaar. „De begroting is zo langzaam aan uitgekleed tot de strikt noodzakelijke taken die we als gemeente hebben", verdedigde De Vroomen de ozb-verhoging nog eens. „Ver geet niet dat de bevolking de laatste jaren met vierhonderd mensen is afgenomen en dat we al veel van de voorgenomen ozb-verhoging hebben afge haald." Eerder wilden burge meester en wethouders de ozb met 70 procent verhogen. De gemeenteraad besluit de ko mende weken over de bezuini gingsoperatie. oegstgeest/warmond - Het aantal woningbraken in Oegst- geest, Sassenheim en Warmond blijft dalen. De politie baseert dit op het aantal aangiftes, dat in vergelijking met vorig jaar fors minder is. Tussen januari en augustus werden er vorig jaar 155 woninginbraken ge meld. Dit jaar zijn dat er 119. De politie vermoedt dat dit een gevolg is van de actie Politie keurmerk Veilig Wonen. Het af gelopen jaar hebben agenten vooral in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest veel reclame gemaakt voor goed hang- en sluitwerk. Op het water hebben de agen ten tot en met augustus 110 prenten uitgedeeld. Agenten hielden 28 waterrecreanten aan die zich niet aan de maximum snelheid hielden. De lasergun, die de politie dit jaar voor het eerst op het water inzette, blijkt hierbij een goed middel te zijn. Ook werden 38 jongeren onder de 18 jaar betrapt, die in een boot voeren maar daar veel te jong voor waren. (advertentie) Exposities, lezingen, workshops en interieuradvies bij kunstuitleencentra in heel Nederland www.kunstuitleen.nu tde ison [erk wacht op ouwvergunning iderdorp - Dansschool Karei nder Linden is definitief ver- lën tijd in Leiderdorp. Vorige reek liet de nieuwe eigenaar n het pand aan de Buitenhof- an, de Nieuw-Apostolische rk, de gevelplaat verwijderen ihing er de eigen naam voor de plaats. Dat betekent niet de dansschool van binnen 1 omgetoverd in een kerk- De voorlopige bouwver- nning moet eerst worden ngezet in een definitieve. De rbouwing duurt naar schat reen week of vijf. Wanneer 1 kerk verhuist, is nog niet be nd. De gemeenteleden willen ;ta f$t het huidige pand aan de n ige Rijndijk 24 in Leiden ver pen, ra ,1 u mwfeest St.Jan's srk Zoeterwoude Üterwoude - Pastoor B. van e? Plas opent zaterdag 18 ok- ier het jubileumjaar van de Ï-St. Jan's Onthoofding aan "Zuidbuurtseweg in Zoeter- de. Dat doet hij tijdens de cendviering die om 19.00 Tïïbegint. Op 3 oktober 2004 is honderd jaar geleden dat de ,ei ;plechtig werd ingewijd. feestcommissie wil dit vol- 1 jaar groots vieren, met ac- n :iten voor jong en oud. ormatie er kanker j stoeest - Mensen met kan- as, hebben soms moeite zich te 3, pannen. De LeShan Stich- eD houdt hierover op 22 okto- een informatieavond voor isen met kanker en hun r0 ners, familie of vrienden. sz nformatieavond duurt van p]0 5 tot 22 uur en wordt ge- n den in de bibliotheek aan loralaan in Oegstgeest. Op bel kan via 071-3616260. Op ovember volgt een infor- :avond over vermoeidheid lyi :hl anker Re ia iing over Ïp rtfalen erwoude - Wat is hartfa- 10e herken je het en wat e eraan doen? Die vragen idinsdag 21 oktober een - op een voorlichtingsbij- imst in Don Bosco aan de juurtseweg 57 in Zoeter- eni de. Hartfalen wil zeggen jompfunctie van het ;ortschiet. Het gevolg is elen van het lichaam soms inig bloed krijgen. Dat kan n tot klachten als ver- n dheid, kortademigheid en zette benen. De bijeen- it begint om 20.00 uur. hdc972 Een oostenwind bolt de zeilen van de strontboten die meedoen aan de prestatietocht. Via De Spriet, naar de Kagerplassen, op naar het Friese Workum. Foto: Hielco Kuipers door Marieke de Kok warmond - 'De Halve Maan' trekt een haarscherpe lijn in het water van de Warmondse Spriet. De lucht is winters blauw, een straffe oostenwind bolt de zeilen van het prachtige schip. Langzaam vaart het au thentieke strontschip richting het oosten, naar het Friese Workum. De vracht is klein: een zak met narcissenbollen en een Warmonds overlevingspakket gevuld met Warmondse pro ducten. „Hier krijg ik nou echt de rillingen van", verzucht be zoekster Henny de Winter. „En ik had het al zo koud." Gistermiddag vertrokken drie Friese strontschepen vanaf het park Groot Leerust in War mond naar Workum voor de prestatietocht. Deze tocht, die ongeveer anderhalve dag duurt, wordt gehouden omdat de strontrace dit jaar voor de der tigste keer plaatsheeft. „De prestatietocht is een halve strontrace. De schippers hoe ven niet heen en terug, alleen terug", legt Kees van den Aard weg uit. Hij zit in het bestuur van de Stichting Zeilvaart War mond die de activiteiten in Warmond organiseert. Alle drie de boten komen uit het hoge noorden. „De regels zijn wat minder strak bij de prestatietocht. Normaal mag de bemanning absoluut geen ge bruik maken van een motor. Dat mogen de deelnemers aan de prestatietocht wel, als het nodig is." Van den Aardweg kijkt over het water uit. De wind waait stevig en hij steekt zijn handen diep in de grote jaszak ken. „Het is een goede wind", zegt een man met een sterk Fries ac cent. „Goed voor de heenweg van de strontrace in ieder geval. Wat minder goed voor de tocht naar Workum terug." Hij heet Arjen Mintjes, is al meer dan twintig jaar betrokken bij de strontrace, waarvan de helft als voorzitter. „In Fryslan is ieder een heel enthousiast. Heel Workum zit nu gespannen voor de ramen over het water te tu ren of ze aan de horizon al een schip zien verschijnen." Min tjes lijkt geen last te hebben van de straffe wind. Zijn zomerjack hangt losjes open en in tegen stelling tot de andere aanwezi gen heeft hij geen dikke sjaal om zijn nek geknoopt. In de 'echte' race doen zestien boten mee. Tien daarvan - in clusief het enige Warmondse schip, De Groote Juffer - kwa men gisterochtend vroeg al aan in Warmond. De andere zes zijn gestrand bij Oude Wete ring. „De grote brug wordt ge renoveerd. Omdat de werklui aan het lassen zijn, is er geen stroom meer om de brug te openen voor onze boten." Van den Aardweg kruipt weg in zijn jas. „Tot vanmorgen acht uur konden de schippers er nog door. Vanaf dat moment kon geen schip meer verder." De Groote Juffer, met de Warmon- der Marcel Juffermans als kapi tein, ging als laatste onder de brug door. Van den Aardweg weet maar één alternatieve rou te; via de Braassemermeer en Alphen aan den Rijn. „Maar dan doe je een halve dag langer over de tocht. Je vaart ongeveer vier uur om." De strontracers hebben geluk. Er staat een harde oostenwind die hen sneller dan normaal naar het westen blaast. Op dinsdagochtend half acht komt het eerste schip aan op het keerpunt Warmond. „Half acht, dat is nog nooit gebeurd." Van den Aardweg glimt. „Achttien uur is heel weinig voor zo'n zware tocht." Op de terugweg is dit record echter weer tenietgedaan. Geen recordbrekende tijden. De Fries Swan Fan Donia legde vanmor gen als eerste schip aan. De be manning heeft in totaal veertig uur over de barre tocht gedaan. Voorschotense vrijwilligers onderscheiden door Nienke Ledegang enaars Bernard Stöxen en >er Grootenhuis zijn voor- agen voor de titel Held van I. In het KRO-programma die naam, dat in novem- 11 in december wordt uitge- Jen, zijn nog twee anderen imineerd voor de titel, en en Grootenhuis zijn gedragen voor hun rol in e.i ippakken van een vermoe- 1 Ja ke moordenaar op woens- "e !6 maart. 3en en bankje op het grasveld we' thet Theehuis in de Leid- 's8j out werd toen een 30-jari- f®" ouw doodgeschoten voor i gen van haar 4-j pai me( heehuis, hoorde de scho- n zette de achtervolging el e schutter in. Na eerst de sen op het volle terras het huis te hebben inge- d, volgde hij de schutter ir de muziektent, langs de "0' ren de atletiekbaan naar ladsherenbuurt. Onder- gooide de man zijn wapen 1 sloot. Het pistool werd po'op aanwijzingen van in teruggevonden, het fietspad langs de Leid- >ut kwam er een jongen fP fiets voorbij. Ik ben ach- gesprongen en heb de Daar ligt het wapen. Vlak na de schietpartij in de Leidse Hout, eind maart dit jaar, wijst de pachter van het Theehuis, Bernard Stöxen, de politie waar het pistool is weggegooid. Archieffoto: Taco van der Eb politie gebeld met zijn mobiele telefoon. De dader droeg een zwarte jas tot zijn knieën en ksi aar Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 een zwart rugzakje. In de Fa- gelstraat raakten we hem kwijt, daar hebben we ons opge deeld. Bij de Rijnsburgerweg kwam ik de politie tegen die de dader ergens in de Vogelwijk had opgepakt. De telefoon van die jongen had ik nog; die heb ik aan de politie gegeven. Ik weet niet eens wie hij was", vertelde Stöxen toen. Die jongen bleek de toen 31-ja rige Casper Grootenhuis te zijn. Later werden hij en Stöxen herenigd en kreeg Grootenhuis ook zijn telefoon terug. Hun actie heeft zoveel indruk gemaakt dat het duo is voorgedragen voor de titel Held van 2003. „Wie ons heeft voorgedragen weet ik niet", aldus Stöxen. „Wat ik wel weet is dat Casper en ik op zondag 7 december of 14 december naar de studio moeten. Het is een live-pro gramma en we mogen mensen meenemen. Op zondag 30 no vember is er al een uitzending. Per uitzending wordt iemand voorgedragen. Op 21 december wordt de winnaar bekendge maakt. De KRO heeft hier gis teren al op locatie gefilmd en die beelden worden tijdens on ze nominatie uitgezonden." Kastanjes tellen Diezelfde Bernard Stöxen heeft momenteel in zijn Theehuis een reuzenvaas vol met kastan jes staan. „De kastanjes vielen in augustus al door de droogte van de grote kastanjeboom hier naast de zaak. We hebben ze verzameld en in een grote vaas gedaan die nu helemaal vol zit. Speciaal voor de kinde ren hebben wenu tijdens de herfstvakantie eert prijsvraag bedacht. Wie raadt hoeveel kastanjes er in de vaas zitten, krijgt namens het Theehuis een discman." Eric-Jan Berendsen voorschoten - De hoedenshow is net achter de rug, de lunch wordt aangekondigd. Het is de slotbijeenkomst van het jubile umjaar van de Unie van Vrijwil ligers (UW) in Voorschoten. Op de voorste rij zitten mevrouw Groenenberg en mevrouw Rob- bertsen. Net als de unie vieren zij hun vijftigjarig jubileum. Vanaf 1953 zetten zij zich met grote betrokkenheid in als vrij williger, vooral voor ouderen. Dat moet gevierd. En hóe. Het duo wordt vandaag lid gemaakt in de Orde van Oranje Nassau. Alleen weten ze dat zelf nog niet. Mevrouw Groenenberg is dan ook met stomheid geslagen als plotseling haar schoonzoon en kleinkinderen binnenkomen. Ze slaat de handen voor het ge zicht en knippert dan maar eens met de ogen, of ze het niet goed heeft gezien. Maar als ook de burgemeester haar intrede doet, mét ambtsketen om de nek, gaat langzaam een lichtje branden. Ook haar buurvrouw, mevrouw Robbertsen, lijkt een en ander duidelijk te worden: het duo wordt in het zonnetje gezet. Het tweetal mag vereerd zijn, want burgemeester Verver ont hult dat ze voor deze huldiging speciaal de vergadering met het college onderbrak. 'Nog nooit gebeurd', benadrukt ze. „Maar vrijwilligers hebben bij veel mensen een bijzonder warm plekje in het hart. Ook bij de ge meente. Dus daar kom ik graag voor. Mevrouw Robbertsen is een vrijwilligster in hart en ziel en mevrouw Groenenberg tja, wat doe je met een duizend poot? Het bestuur van de UW heeft u voorgedragen voor het lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau. De eisen daar voor worden steeds scherper. Degenen die hem ontvangen, hebben dus echt bijzondere diensten verricht." De twee, beiden eigenlijk wars van al te veel aandacht en op smuk, worden een beetje verle gen van deze woorden. Maar Mevrouw Groenenberg (links) en mevrouw Robbertsen (rechts) krijgen hun onderscheiding, het lidmaat schap in de Orde van Oranje Nassau, uit handen van burgemeester Verver. Foto: Hielco Kuipers als burgemeester Verver een - incompleet - rijtje opsomt van het vrijwilligerswerk dat deze dames deden, moet iedere aan wezige concluderen dat de on derscheiding niet meer dan te recht is. Mevrouw Robbertsen was bestuurslid voor de ANBO en penningmeester van de Ne derlandse Bond voor Platte landsvrouwen. Ook hielp zij 23 jaar de Wereldwinkel in Doorn en zette zij zich onvermoeibaar in voor de ouderen in de sa menleving. Mevrouw Groenen berg begon haar vrijwilli- gersloopbaan na de waters noodramp in 1953. Niet alleen gaf .zij vaak leiding, net zo lief deed zij allerlei hand- en span diensten, zoals de rijdende win kel, Tafeltje Dek Je en het zie kenbezoek voor ouderen. Ze zat in de Oranjevereniging, in de Stichting Paardenmarkt en deed veel voor de geestelijk ge handicapten in Voorschoten. Groenenberg en Robbertsen zijn beduusd als ze de onder scheiding, in een grote blauwe doos, in ontvangst mogen ne men. „Welnee, ik wist hier niets van", zegt Groenenberg na af loop. „Ik zou eigenlijk op va kantie zijn, maar de UW had gezegd: je kunt onze slotbijeen komst toch niet missen?" Haar schoonzoon: „Als ze dit had ge weten was ze niet gekomen. Ze wordt hier heel verlegen van." De kleindochter van mevrouw Robbertsen vertelt: „Oma was speciaal uitgenodigd. 'Ik denk dat er iets aan zit te komen', zei ze." Wim Sieberg van het UW-be- stuur: „Omdat ze allebei 50 jaar als vrijwilliger werken, staan ze symbool voor het werk van UW. We zijn heel trots op ze. Mevrouw Robbertsen heeft noodgedwongen een stapje te rug gedaan. Ze deed zelf altijd alles voor ouderen, nu is ze zelf wat ouder. Bep Groenenberg doet nog ik weet niet wat. Ei genlijk was ze gestopt met dat winkeltje, maar inmiddels draait dat weer. Ze weet van geen ophouden." Groenenberg verklaart: „Zolang mijn verstand goed is, blijf ik het doen." Dat ze daarvoor nu een onderscheidinglfcrijgt, doet haar goed, maar vervult haar ook met weemoed. „Mijn man is gisteren een jaar geleden overleden. En vandaag is het feest. Zo wisselen vreugde en verdriet elkaar af. Daar moet je doorheen, dat hoort bij het le ven." Robbertsen is er ondertussen bij gaan zitten, de fraaie speld opgeprikt. „In het voorjaar kreeg ik al een oorkonde, dat vond ik al prachtig. Die hangt nu in de gang. En nu dit. O ja, ik héb ook wel veel gedaan hoor. Nu doe ik niet zoveel meer. Ik help alleen nog een juffrouw en een meneer die gehandicapt zijn. Vroeger ging ik bij ze op bezoek, nu bel ik ze regelmatig. En nu ga ik een happie eten, want ik heb er wel trek van ge kregen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15