REGIO Vertroetelde cellen brengen Centocor wins 'Eerst maar eens een forse bezuinigingsronde op het gemeentehu 'Bestuurders geven veel te makkelijk geld uit aan verkeerde dingc COTldOOtYl WOVdt dOOVOTOk.cn Beerten'im moreel'. Alge meen directeur R. Grotenhuis van de rk-ontwikkelingsorganisatie Cordaid vindt dat de kerk onderscheid moet maken tussen ideaal en praktijk. Wat vindt pastoor J. SMITH van de Petrusparochie in Leiden ervan? Leids/Amerikaans biotechbedrijf maakt explosieve groei door HDC970 WOENSDAG 15 OKTOBER 200) NAVRAAG De uitspraak van onder anderen de Colombiaanse Curiekardinaal Alf onso Lopez Trujillo - hoofd van de pauselijke raad voor het gezin - dat condooms geen bescherming bieden tegen besmetting met het HlV-virus, is 'De onfeilbaarheid van het volgens coc- j 7 7 7 7 voorzitter H. Wat is uw mening over die uitspraak van de pauselij ke raad? „Of het HlV-virus daadwer kelijk door een condoom heen kan dringen, weet ik niet. Maar ik denk dat de uitspraak in zoverre goed is, dat daarmee de onfeil baarheid van het condoom wordt doorbroken. Het is bekend dat ook een con doom geen 100 procent bescherming biedt tegen overdracht van het HlV-virus. Ondanks een kerkelijk verbod op het gebruik van condooms, worden ze wel degelijk veel gebruikt in bijvoorbeeld Afrika. En toch zie je dat de aids-epidemie daar gewoon doorzet." Als het gebruik van condooms geen bescherming biedt, wat dan wel? „Wat de kerk probeert te bereiken, is een mentaliteitsverandering. Als de kerk het gebruik van condooms zou goedkeuren of zelfs aanmoedigen, zou ze impliciet die moraal goedkeuren. En daar gaat het de kerk juist om. We willen een verandering van levens houding bereiken." Maar maakt de kerk met zo 'n opvatting wel voldoende onder scheid tussen ideaal en praktijk? „Ja. In Oeganda heeft de kerk bijvoorbeeld projecten waar jonge ren wordt geleerd om de weg van de kerk te leven. De enige goede weg is seksualiteit binnen een monogaam huwelijk. Door de men sen te leren dat dat de juiste weg is voor een man en een vrouw om met elkaar om te gaan, bereik je een mentaliteitsverandering. Het is jammer dat de discussie zich telkens weer toespitst op het condoomgebruik. Maakt u zich ook zorgen om de lossere seksuele moraal die in Nederland bestaat? „Dat baart mij wel zorgen, ja. Het idee dat alles moet kunnen, alles moet mogen, klopt niet. Het scherpe verwijt van groepen die zo'n moraal uitdragen aan bijvoorbeeld de katholieke kerk is vaak 'into lerantie'. Maar dat zou je ook kunnen omdraaien. Die groepen zijn intolerant naar andere standpunten. Voor ons is een monogaam huwelijk tussen man en vrouw de juiste weg. En gelukkig niet al leen voor ons." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: AFP/Vincenzo Pinto UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 16 oktober LEIDEN - De woningbouw in Leiden dreigt de komende jaren onver mijdelijk in het slop te raken. Dit blijkt uit een woningbouwnota van de adjunct-directeur van volkshuisvestingen ruimtelijke ordening van de gemeente, M.A. Logtenberg. Al eerder bleek uit cijfers van het ge meentelijk bureau statistiek, dat de bouw van nieuwe woningen daalt en dat er de komende jaren een flink gat dreigt te vallen in de produk- tie. Volgens de woningbouwnota had om een sterke daling in het bouwprogramma te voorkomen dit jaar al begonnen moeten worden met de voorbereidingen en het bouwrijp maken van één van de moge lijke grote Leidse bouwplaatsen (Stevenshof, Roomburg, Leeuwen hoek en Schuttersveld). De voornaamste conclusie in de nota is dat het daarvoor nu reeds te laat zou zijn, aangezien de voorbereidingspro cedure en het bouwrijp maken drie a vier jaren in beslag nemen. ANNO 1978, maandag 16 oktober LEIDEN - De vereniging van stoma-patiënten, de Harry Bacon Club bestaat 12,5 jaar. De naam is een eerbetoon aan professor Harry Ba con, een Amerikaans chirurg die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de nazorg van stoma-patiënten. Tijdens een vergadering van de afdeling Zuid-Holland zaterdagmiddag legt mevr. Van Eyk van de be zoekdienst van de club uit hoe de hulpmiddelen werken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen i plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.tL (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '50 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. zwellingen in gewrichten ontsti die pijnlijk en uiteindelijk zeen vormend kunnen zijn. Dat remicade werkt tegen reum in Leiden vastgesteld. De Leidse hoogleraar reumatologie Toml zinga testte het middel op reun tiënten door ze het in een infui geven. Het werkte: gemiddeld! zij daarna acht tot twaalf weken klachtenvrij. Inmiddels is ookh kend hoe remicade precies wei het breekt een 'signaalstofje' af TNF heet. Het wordt in het mei lijk lichaam opgewekt als er erg een ontsteking is en zet het lich aan tot het maken van witte blo chaampjes. Die verhevigen dei steking nog eens. Volgens Tettt remicade geen echt geneesmit „De oorzaak van auto-immuio ten is onbekend", zegt hij. „In foppen we het afweersysteem! TNF te verwijderen en te zegge 'niets aan de hand, er is geenii tie'." i Centocor is een voorbeeld van succesvol biotechbedrijf op he Science Park. In de aanloopfas moest het, net als de meeste ai ondernemingen nu, miljoenen geven aan productontwikkelin der dat daar veel inkomsten te over stonden. Maar nu reopro micade stabiele winstmakers i het bedrijf als het ware geëxpli deerd, van 35 werknemers ij tot 930 nu. „Nog eens 1100 n van toeleverende bedrijven hé werk bij ons." Biotechnologie is een heel d sche bedrijfstak. Tetteroo achl kans groot dat Centocor overl jaar 'iets heel anders doet'. en remicade worden dan miss ingeruild tegen nieuwe, nógw gevender en baanbrekenderp ten. In de 'pijplijn' heeft hetb medicijnen tegen onder meer multiple sclerose, leukemie-ai bloedziekten en hart- en vaatz In potentie is de groei van del drijfstak onbegrensd. Onlang spelde het Leidse onderzoeks Blaauwberg dat het Bio Scieix in 2010 aan wel 24.000 mense kan geven. Tetteroo gelooft di spelling. Ook is hij ervan ovei dat de biotechnologie werk gi 'hoog tot laag'. De industrie b niet alleen toponderzoekers n maar ook middelbaar geschoi boratoriumpersoneel, technii de fabriek onderhouden en la geleide inpakkers. Doordat di drijfstak voortdurend innove anderen ook de eisen aan de ken en laboratoria steeds. „D se aannemers profiteren daai van." Wilfred Simons KLANKBORD Gemeenten zadelen hun burgers te makkelijk op met hogere lasten. Dat vindt een ruime meerder heid van de bezoekers van de website van deze krant. De stelling van de ze strekking wordt door 81 procent onderschreven. Een greep uit de reacties. C. van der Plas, Katwijk: „Persoonlijk heb ik niet de indruk dat er een ac tief beleid wordt gevoerd met betrekking tot de be zuiniging op uitgaven. Als je iedere week vanuit de pers verneemt voor welke doelen gelden be schikbaar worden ge steld, dan vraag je je wel eens af of er wel echt be- Cemeenten zadelen hun burgers te makkelijk op met hogere lasten. zuinigd wordt aan de uit gavenkant. Het is ook veel makkelijker om te korten af te wentelen op de burger, dan nee te moeten verkopen aan een of andere nutsinstel- ling. Ik pleit voor eerst maar eens wat forse be zuinigingsronden op het gemeentehuis zelf. Zet het mes maar eens in een 'topzwaar' ambtenaren korps: durf maar eens te kijken naar wijd open staande subsidiekranen voor wat al niet; bekijk efficiencyproblemen nu eens zelf en schakel niet het zoveelste peperdure adviesbureau in met rap porten die (ongelezen?) in kasten en 'koelkasten' worden gegooid." Freddy Bischoff, Leiden: „Het is moeilijk voor een politicus om belangen van de belastingbetaler af te wegen tegen die van de ambtenaar die hij da gelijks ziet." H. Kranenburg, Oegst- geest: „De burgers moe ten te vaak voor de fou ten van de wethouders opdraaien. Bezin voor je begint." Leon van Dijke, Hazers- woude: „Zeker in Ha- zerswoude zadelt de ge meente de burger te makkelijk op met hogere lasten. Nu zijn er weer nieuwe plannen voor het kruispunt/rotonde, die ongetwijfeld weer wor den gefinancierd door verhoging van de ozb." F. Stikkelorum, Oegst- geest: „Neem de berich ten uit Warmond onder de loep en kijk wat die gemeente voor haar bur gers doet. Een verhoging van 'slechts' 32 procent ozb, de rest komt daar nog bij. En dat allemaal voor een multifunctio neel centrum in het dorp. Kijk, dat noem ik nou onbehoorlijk be stuur. Ondanks dat er natuurlijk voorstanders waren. Maar ik neem aan dat de grootste meerder heid daar niet op zat te wachten. Zij kunnen goedkoper terecht in de omliggende gemeenten. De burger zelf blijft na tuurlijk op het nullijntje van ons adler balkje staan en dat is in sommige ge vallen terecht, maar daar valt in ieder geval nog over te praten. In War mond is het betalen en uit." B.M. Bochane-Roiiman, Leiderdorp: „Ik zie nog steeds de 'niet-toeganke- lijke weg' voor me die in het tv-programma 'Over de Balk' werd gepresen teerd. De weg is nog steeds niet toeganke lijk..." De stelling van deze week gaat over drankgebruik, of liever misbruik, door jongeren. Katwijk scherp te onlangs de controle op het drankbezit bij jonge ren aan. De politie pos teerde zich tegen slui tingstijd bij enkele super markten die populair zijn bij de naar alcohol gende jeugd. Zelfs ren van 13 en 14 ja den betrapt op he van drank. Volgen van de slijters wei huidige leeftijdsgi 16 jaar (18 bij sterf drank) niet. Hij be een verhoging. Ni 18, zoals de gemei maar naar 21 jaar. ling waarop tot ei maandag kan woi s reageerd luidt: Aan jongeren ond mag geen alcohol verkocht. Reageren? www. dagblad.nl, of pos 2300 AB, Leiden. Karin Casteiijn (42) boerin in Rijp- wetering: „Moeilijke stelling hoor. Ik denk dat gemeenten ook meer op hun uitgaven en inkomsten moeten letten, nu het wat slechter gaat. Als je soms leest over dure bureaus die worden ingehuurd om plannen te bedenken. Kunnen die gemeneten dat werk zelf niet doen? Aan de an dere kant zie je dat er een achter stand is in het onderhoud van we gen en rioleringen. In mijn woon omgeving heb je veel b-wegen die gewoon slecht zijn, waar je liever niet over rijdt. Dus er zijn twee zijdes aan de medaille." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant, beleggen „Vol komen met deze stelling eens. Van dichtbij maak ik dit mee, als War monden In het verleden rijn door de raad en het college - bewust en on bewust - verkeerde keuzes gemaakt. De impact daarvan wordt in de regel pas na twee a drie jaar zichtbaar, meestal nadat een nieuwe raad is ge kozen. De veroorzakers rijn of ver trokken of in de oppositie beland. De nieuwe partij wil niet impopulair bezuinigen op subsidies of uitgaven dus, hup eenvoudig, de lasten voor de burgers maar om hoog. De weg van de minste weer stand en indek ken. Hier moet nu echt met de toe nemende zelf standigheid en marktwerking eens paal en perk aan wor den gesteld." Nancy Knijnenburg 35) 11 wijk, magazijnmedewerkst is inderdaad wel een heel n zaak om hogere lasten op te aan de burgers. Als er maar gaatje in de begroting zit, h het gewoon binnen door de meer te laten betalen. Eeni ker oplossing is er toch niel andere kant gebeurt het val hand ook. Heeft het rijk een dan wordt het heel simpel; provincie opgelegd, die het gens bij de gemeenten neei dan is de stap naar de burg ook heel simpel. Dus ik den gemeenten in Neder land niet anders kun nen en daarom lijkt de lastenverzwaring voor de burger slechts een eenrichtingsweg- getje." er een ballon- De jaarlijkse productie van Centocor past in de 'kofferbak van een perso nenauto'. En straks in twee, want het Leidse bedrijf bouwt hard aan een tweede productielijn naast de eerste. Die productie moet wel buitenge woon winstgevend zijn, als het bedrijf er een investing van 250 miljoen euro voor over heeft. Zo is het precies, zegt directeur Pedro Tetteroo. In de kleine entreehal van Centocor drommen in het blauw geklede bouwvakkers samen. Ze brengen de receptionistes regelmatig tot wan hoop, want rij houden zich niet al tijd aan de strenge veiligheidsmaat regelen van het bedrijf. De bouwvak kers rijn druk bezig met de con structie van een fabriek waarmee het Leidse biotechbedrijf rijn productie wil verdubbelen. Vanuit rijn werkkamer heeft direc teur Tetteroo vrij uitricht op het stalen frame van de fa briek, dat inmiddels staat. Centocor heeft ook de vergunning voor 'fase 2' van de nieuwbouw bin nen, die bestaat uit ■■/..v, een kantoor aan de Niels Bohrweg. Langzamer- hand wordt het hoekje van het Bio Science Park achter de Gorlaeus Laboratoria een echt Cen- tocordorpje. Het bedrijf heeft nu 930 werknemers en groeit nog altijd. Het van oorsprong Amerikaanse Centocor kwam in 1987 naar Leiden. Het bedrijf heeft een wereldnaam opgebouwd met de ontwikkeling van twee geneesmiddelen, reopro en remicade. Officieel rijn dat 'mo- noklonale antilichamen', eiwitten met een ontstekingsremmende wer king. Het menselijke afweersysteem maakt ze van nature ook aan. Sinds de jaren '80 zijn biotechnologen op zoek naar mogelijkheden om mo- noklonale antilichamen te maken die zo min mogelijk van de 'huma ne' verschillen. Zij doen dat door DNA, dat menselijke cellen 'aanzet' tot het maken van de antilichamen, in cellen te plaatsen die zich goed la ten vermenigvuldigen. Centocor gebruikt muizencellen om het menselijk DNA in onder tè bren gen. Hierdoor kan Tetteroo niet claimen dat rijn pro ducten 'volledig' hu maan rijn. „Ze rijn vijfenzeventig pro cent mens en vijfen twintig procent muis", zegt hij. Na |pl eindeloze experi- £7 menten heeft Cento cor het productie proces nu goed onder de knie. Tet teroo zegt, niet zonder trots: „Wij zijn de grootste producent van mo- noklonale antilichamen in de we reld." Jaarlijks produceert Centocor in Leiden twee miljoen doses remi cade en één miljoen doses reopro. Centocor moet zijn cellen echt ver troetelen om ze tot productie aan te zetten. Ze leven immers en moeten dus op 37 graden Celsius gehouden worden. Ze 'eten' hetzelfde als wij: dagelijks krijgen zij een cocktail van zuurstof, aminozuren, vitaminen, suiker en groeistoffen. In het labora torium ritten ze in glazen retorten: een vuilgele, troebele vloeistof die met een propellortje in beweging blijft. Hoe troebeler het vocht, hoe meer cellen erin ritten. De ene slang voert voedsel aan, de andere voert de - nog ongezuiverde - antilicha men af. Reopro, Centocors eerste succespro duct, zorgt ervoor dat bloedplaatjes wél aan gewond weefsel kleven, maar niet aan elkaar (zoals gewoon lijk wel gebeurt). Reopro bewijst zijn waarde bijvoorbeeld bij dotterbe handelingen. Bij deze operatie wordt een vernauwd bloedvat wijder ge maakt door op te blazen. Hierbij ontstaan echter ook vaak scheurtjes. De bloedplaat jes klonteren daar tegenaan en vor men een prop in het bloedvat. Daar door kan de behandeling alsnog mislukken. „Als een arts van tevoren reopro toedient, binden de plaatjes wel aan de scheurtjes, maar niet aan elkaar", legt Tetteroo uit. „Het bloedvat blijft dus open en dat ver hoogt de slagingskans van de behan deling." Remicade bewijst rijn waarde in de behandeling van auto-immuunziek- ten. Dat zijn ziekten die ontstaan doordat het afweersysteem het eigen lichaam 'aanvalt' en daarbij allerlei ontstekingen veroorzaakt. Een heel akelige aandoening is de Ziekte van Crohn. Het afweersysteem breekt dan darmweefsel af en veroorzaakt onstekingen die op allerlei plekken fistels, etterende open wonden, ver oorzaken. Ook reuma is een auto- immuunziekte, waarbij ontste kingen netje Directeur Pedro Tetteroo in het laboratorium van Centocor met de verplichte veiligheidsbril. Rechts naast hem een glazen vat met remicade-cellen bak rechtsonder hangt een plastic zak die volloopt met - nog ongezuiverd - medicijn. Foto: Hielco Kuipers 'JS In de witte Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist: „Het hangt er natuurlijk vanaf wat je er als bur ger voor terugkrijgt. Het gaat zoals altijd om de balans tussen lasten en lusten. Ik vrees overigens dat het nog erger wordt. Straks val de gekozen burgemeester ter meerdere eer en glorie van het eigen ego ons mee la ten betalen aan de 'skyline' van Tjietjerkstradeel. Daarnaast verdenk ik menig rode wethouder van het bedrijven van inkomenspolitiek via de ozb. Ach ja, we ontmoeten elkaar wel weer als we het verkeer hebben ontregeld op het dorpsplein." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Bestuurders geven veel te gemakkelijk geld aan de verkeerde dingen uit. Het geld gaat op aan ex terne onderzoeken, het inhuren van tijdelijke krachten, het nemen van verkeerde besluiten, het vergeten van het indienen van een aanvraag voor subsidie bij een hogere over heid enzovoort. Geldverkwisting is aan de orde van de dag. Het is nogal makkelijk om dan bijvoorbeeld maar de ozb te verhogen. Ik heb een tijdje mogen meedraaien als commissielid a in Noordwijk, dus ik spreek uit ervaring, j Laat de gemeenten eerst maar eens het mes zetten in de ei gen organisatie in s van steeds maar weer op de burgers te rug te val len."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14