WD wil opheldering over De Bakkerij PT?! Gemeente draait mogelijk op voor schade bouwstop Nieuw: ISDN 100 uur rk in wijk |>mburg stilgelegd TTERENDE ATTRACTIES 'Ik zie nog die spottende lach voor me' REGIO L 2242 JP Wassenaar [5155 258. www.duinrell.nl 'Een ansicht irsturen is it de tijd' Noordduinen ordt geplaagd oor vossen enbeurs in enoordhallen I i-Meer dan 500.000 lp's, s, cd's, video's, posters en ijke worden zondag aan- en in de Groenoordhal- aar is dan de tweede pla- ncd-beurs. Standhouders men- en buitenland zijn :zig met nieuwe en twee ds artikelen. De beurs is 1,00 tot 16.30 uur. vraag voor se kinderen -Voor kinderen uit de u 7 en 8 van de basis- n houdt de Kinder- en enrechtswinkel Leiden ijsvraag over 'de rechten tkind'. De rechtswinkel oek naar het beste, leuk- irigineelste idee om met uro de omstandigheden J aderen in rijke of arme |te verbeteren. Het idee [prijswinnaar wordt uit- Een jury kiest de tien len. De bedenkers worden uitgenodigd iidse Kinderrechten- 19 november, een dag llandelijke Dag voor de van het Kind. Plannen tot 23 oktober worden naar de Rechtswinkel lUde Rijn 44/b, 2312 of per email naar iten@lwo.nl. sma (D66) wil i regeling |Niet Conny Broeyer TvdA, zoals gisteren in It stond, maar Peter la van D66 stelde maan- dvoor om te onder lof het mogelijk is om in pen eigen regeling te Jroor huursubsidie voor len. Bootsma zei dat tij- gemeenteraadsverga- |De aannemer die aan p is in de nieuwbouw- gomburg, moet extra nemen om te ten dat er vervuiling uit ■De Bult naar de bouw som t. Dat staat in een de provincie aan de i is er geen vuil uit de jge stortplaats naar het rein gesijpeld, blijkt uit kvan de provincie. Op [ent is de kans ook klein beurt. Daarom wordt [niet stilgelegd, ook al aannemer zich niet voorschriften voor het pen van grondwater, las I daarvoor wel een zo- voorwaarschuwings- 3m i de provincie. )/l incie kwam in actie wonenden vorige week i dat er te veel grond- rd weggepompt van de Dat is gevaarlijk, [et evenwicht in De Bult ]dt doorbroken. Pom pen het grondwaterpeil natig laag, om te 90 'en dat het vuil weg- terste analyse van de bleek vorige week al ten schade was aange- pompen op de bouw- nodig voor de bouw woontorens met par- 'Helft van de zogenaamde daklozen zit gewoon bij moeder de vrouw' door Silvan Schoonhoven leioen - Het hoge aantal van 411 daklo zen dat staat ingeschreven bij De Bak kerij wekt bevreemding bij de WD. De partij wil opheldering over de cijfers, die volgens haar de indruk wekken dat de voorziening voor daklozen wordt mis bruikt. De WD stelt vandaag schriftelij ke vragen aan wethouder Rabbae. De WD reageert daarmee op het be richt van gisteren in het Leidsch Dag blad, dat 411 mensen gebruik maken van de mogelijkheid om hun post te laten bezorgen op het adres Oude Rijn 44. Voor 176 van hen geldt dat ze een uitkering met een gemeentelijke 'dak- lozentoeslag' krijgen. Ook staan er vijf tien bouwbedrijven ingeschreven bij De Bakkerij. De WD-fractie twijfelt er al langer aan of de voorzieningen voor daklozen niet door anderen wordt misbruikt. Vorig jaar al heeft de fractie ophelde ring gevraagd aan wethouder Moham med Rabbae, maar die heeft daar nog niet op geantwoord. „Met de beantwoording van die vra gen schiet het niet op", zegt fractielei der Leendert de Lange. Hij wil Rabbae tot spoed manen, „Want het is niet de bedoeling dat mensen die in de pro blemen zitten, De Bakkerij als een soort schuiladres gebruiken. Daar is die niet voor bedoeld." Het raadslid Greetje van Gruting wist al dat het aantal ingeschreven bij De Bakkerij aan de hoge kant was. „Vorig jaar waren het er nog 350. De wijk agent heeft ons al eens gezegd: '350 daklozen, ammehoela. Als het er vijftig zijn, is het veel'. Hij vermoedde dat ze ker de helft van de mensen die daar staan ingeschreven, niet dakloos is. 'Als je ze nodig hebt, zitten ze gewoon bij moeder de vrouw', zei hij." Van Gruting wil snel meer duidelijk heid op de vraag waarom mensen zich inschrijven op de Oude Rijn. Ze denkt niet dat de ingeschrevenen zelf ten on rechte een uitkering ontvangen. „Maar hun partner kan op deze manier ge makkelijk een uitkering aanvragen als 'alleenstaande ouder'. Ook bij sociale zaken hebben ze me verteld: we kun nen redelijk controleren of mensen onterecht een uitkering krijgen - maar niet of de partner met wie ze samen wonen een te hoge uitkering ontvangt. Elke cent die onterecht wordt uitgege ven van het gemeenschapsgeld is kwa lijk. Ik vind het prima als we een soci aal gezicht hebben en dat we mensen ondersteunen die dat nodig hebben. Maar iedereen die daar misbruik van maakt, bedrijft een vorm van crimina liteit." Ook het raadslid Marijke van Dobben de Bruijn is geschrokken van de 411 daklozen, de 176 uitkeringen-met-toe slag en de vijftien bedrijfjes die op de Oude Rijn 44 staan ingeschreven. „Het zijn hele rare gegevens. De WD waar schuwt al langer voor de aanzuigende werking van dit soort Leidse initiatie ven. We moeten niet mensen uit heel Zuid-Holland aantrekken. Misbruik is tegenover de rest van de bevolking niet acceptabel." De Lange is ook geïnteresseerd in de vijftien bedrijven die staan ingeschre ven bij De Bakkerij. „Je moet te allen tijde voorkomen dat dit soort goede initiatieven door misbruik in gevaar komt. De Bakkerij is niet het bedrij- venloket van de gemeente." De raadsleden ergeren zich eraan dat wethouder Rabbae tot nu toe weinig alert heeft gereageerd. Van Dobben de Bruijn: „We hebben hem meermalen gevraagd hoe het zit. Het zou uitge zocht worden en nee, het was allemaal zo erg nog niet. Maar we zijn er hele maal niet gerust op dat het in orde is." Verbouwingen in de Leidse binnenstad zitten er voorlopig even niet in. Foto: Frans Roomer Geen bouwvergunningen meer voor binnenstad: tien vragen en antwoorden door Rody van der Pols leiden - Bewoners van de Leidse binnenstad die binnenkort hun huis willen verbouwen, kunnen die plannen maar beter op de lange baan schuiven. Een bouwvergunning zit er voorlopig toch niet in. Die mag de gemeente pas weer afgeven wanneer de bestemmingsplannen voor dit deel van de stad zijn aangepast, zo oordeelde de rechtbank in Den Haag onlangs. Dit tot grote ontsteltenis van Leidse aanne mers, architecten en makelaars, die een grote financiële strop vrezen en het verdwijnen van tientallen banen in de bouwsector. Tien vra gen én antwoorden over de Leidse bouwstop. 1. Wat is precies de aanleiding voor de bouwstop? Een uitspraak van de Voorzie- ningenrechter van de Haagse rechtbank op 5 augustus over de nieuwbouw van het psycho- medisch centrum voor alcohol en drugsverslaafden Parnassia aan de Lange Mare. De rechter floot de gemeente terug, omdat ze voor deze verbouwing nog geen vergunning had mogen af geven. In het bestemmingsplan (advertentie) Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! van deze wijk is niet opgeno men dat het hier om een 'be schermd stadsgezicht' gaat, wat volgens de Monumentenwet van 1988 wel moet. Ook in de bestemmingsplannen van an dere delen van de Leidse bin nenstad is deze bescherming niet opgenomen. Daarom moet Leiden eerst maar eens zijn huiswerk doen - dat wil zeggen: alle bestemmingsplannen ver nieuwen - voordat er weer bouwvergunning afgegeven mogen worden, oordeelde de rechter. De enige gebieden waar niets aan de hand is, zijn de Aalmarkt, de Oude Morsch en de Hogewoerd. 2. Is het wel een echte bouw stop? Nee, formeel gezien niet. Alle lopende projecten gaan ge woon door. Maar alle nieuwe aanvragen voor vergunningen worden minimaal een jaar 'aangehouden'. Hierdoor lopen alle geplande verbouwingen ernstige vertraging op. 3. Wie heeft er last van? Iedereen die direct of indirect met een verbouwing van een pand in de binnenstad te ma ken heeft. Van particuliere hui zenbezitters die een dakkapel willen plaatsen tot winkeliers die hun zaak een facelift willen geven tot tandartsen die een aangekocht pand tot praktijk ruimte willen ombouwen. Als gevolg hiervan lopen timmer lieden, stukadoors, loodgieters, verwarmingsinstallateurs, en zovoort, vele klussen mis. Net zoals aannemers en architecten veel minder opdrachten krij gen. De geraamde economi sche schade bedraagt volgens betrokkenen ettelijke miljoenen euro's en tientallen banen. Ma kelaars vrezen dat ze panden in de binnenstad moeilijk kwijtra ken, omdat gegadigden liever geen pand kopen waaraan ze het eerstkomend jaar toch niks kunnen doen. 4. Kunnen gedupeerden de ge meente aansprakelijk stellen? Ja, volgens Arjan Hulsbergen van het Leidse advocatenkan toor Teekens Karstens is dit ze ker mogelijk. De gemeente kan nalatigheid worden verweten, omdat zij niet tijdig de bestem mingsplannen voor de binnen stad heeft herzien. Hierdoor is de financiële schade die parti culieren lijden - verbouwingen lopen immers ernstige vertra ging op - waarschijnlijk wel op de gemeente te verhalen. Of ook bouwondernemers wegens verminderde omzet recht op schadevergoeding hebben, is volgens Hulsbergen minder makkelijk hard te maken. Maar ook voor deze gedupeerden is een claim op voorhand niet on haalbaar. 5. Had de gemeente Leiden dit kunnen zien aankomen? De gemeente zegt van niet. Tot voor kort werd er een gedoog beleid gevoerd ten aanzien van de verouderde bestemmings plannen. En over het algemeen wordt de regelgeving op dit ge bied juist versoepeld. Maar wat beschermde stadsgezichten be treft heeft de rechter besloten de letter van de wet te volgen en streng op te treden. Dit heeft de gemeente Leiden totaal ver rast. Wel kan de gemeente worden verweten dat zij haar bestem mingsplannen niet tijdig heeft vernieuwd, vindt BouwNed, de belangenbehartiger voor Ne derlandse bouwondernemin gen. Leiden had dit probleem al ver van te voren kunnen zien aankomen. 6. Speelt dit probleem ook in andere gemeenten? Nee. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). is Leiden de eerste plaats, die zo streng door de rechter is aangepakt. Wel is de vereniging bang dat deze uitspraak ook voor andere steden met een monumentale stadskern gevol gen heeft; ook daar zijn lang niet alle bestemmingsplannen op orde, zegt VNG. 7. Waarom heeft Leiden de be stemmingsplannen niet eerder aangepast? Daar was geen noodzaak toe, zegt de gemeente. Tot deze uit spraak van de rechter was er geen vuiltje aan de lucht. De plannen waren verouderd, maar voldeden in de praktijk nog. Er was wel een planning voor het herzien van de be stemmingsplannen, maar daar in waren de wijken in de bin nenstad pas over enkele jaren aan de beurt. Door de uitspraak van de rechter is onmiddellijke voorrang aan de binnenstad ge geven. 8. Waarom duurt het zo lang voordat de bestemmingsplan nen zijn vernieuwd? Het opstellen van een bestem mingsplan is een ingewikkelde procedure waarbij vele partijen betrokken zijn. Gedurende het proces vinden er meerdere in spraakrondes plaats, waarbij niet alleen bewoners, maar ook tal van instanties - zoals buur gemeenten, maar ook bijvoor beeld het energiebedrijf en het ministerie van VROM - zich over de plannen mogen uit spreken. Na de inspraakrondes is het ook nog mogelijk be zwaar aan te tekenen, eerst bij de Gedeputeerde Staten, later bij de Raad van State. Zo ligt er tussen het instellen van een eerste projectgroep en het defi nitieve bestemmingsplan meestal een periode van twee jaar. 9. Kan dit probleem niet an ders worden opgelost? De rechter zal toch wel begrip hebben voor de grote schade die het aanricht? De uitspraak is gedaan en kan niet meer worden terugge draaid. De rechter heeft in deze kwestie besloten de letter van de wet te volgen. Gaat de ge meente tegen de uitspraak in en verstrekt zij toch bouwver gunningen, dan is zij in overtre ding en kan ze hierop worden aangepakt. 10. Wanneer geeft de gemeen te wel weer bouwvergunnin gen voor de binnenstad af? De gemeente Leiden hoopt rond november 2004 'ontwerp- bestemmingsplannen' voor alle delen van de binnenstad klaar te hebben, waarna er weer bouwvergunningen kunnen worden afgegeven. In de tus sentijd wordt er wel gezocht naar de mogelijkheid om alvast toestemming te geven voor de kleinere, inpandige verbouwin gen. den haag/leiden - Tegen de leden van een Turkse familie die tijdens de rechtszaak over de 'Leidse stationsmoord' uit woede de verdachte naar zijn hals vlogen, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf ge- eist. Alhoewel het incident in middels al bijna twee jaar geleden gebeurde, waren de broer en zus, die giste ren namens de familie spraken, nog altijd zwaar geëmotioneerd. Het was de moordenaar van hun jongere broertje die des tijds voor de rechtbank moest verschijnen. Tijdens de rechtszaak lie pen de spanningen dan ook hoog op. De boel ex plodeerde toen de zaak korte tijd werd geschorst. Terwijl de moordverdach- te de rechtszaal werd uit gevoerd, zou hij een bele digend gebaar naar de fa milie van het slachtoffer hebben gemaakt. De va der, moeder, broers en zussen van het slachtoffer kregen het te kwaad en doken boven op de ver dachte. Achteraf verklaarde de verdachte, die inmiddels door het hof tot tien jaar gevangenisstraf is veroor deeld, dat hij zijn gebaar helemaal niet beledigend had bedoeld. Hij zou juist zijn handen samengevou wen om spijt aan de fami lie te betuigen. Maar daar gelooft de familie twee jaar na dato nog altijd niets van. Mij hoeft hij dat niet wijs te maken", zo verklaarde de zus van het slachtoffer. Ik zie nog zijn glinsterde ogen en zijn spottende lach voor me." Het slachtoffer werd in de zomer van 2001 op het station van Leiden ver moord. Een motief leek de 18-jarige dader nauwelijks te hebben. Hij had gescho ten omdat de manier waarop het slachtoffer naar hem keek hem 'niet aanstond'. De broer en de zus van het slachtoffer probeerden gisteren aan het gerechts hof duidelijk te maken, hoe diep de moord op hun broertje de familie getrof fen heeft. „Mijn vader en moeder zijn nog altijd de pressief en kunnen niet slapen", zo vertelde de zus van het slachtoffer. „Ik durf mijn moeder niet al leen te laten uit angst dat ze zichzelf iets aandoet." De zus beschreef een fami lie van hardwerkende mensen die probeerde iets te bereiken in het leven. „Maar nu is onze wereld ingestort. We kunnen nog altijd niet begrijpen waar om dit met mijn broertje is gebeurd." De politierechter toonde destijds begrip voor de si tuatie waarin de familie verkeerde en besloot slechts een geldboete op te leggen. Maar het openbaar ministerie vond die straf te laag voor dat wat de fa milie in de rechtszaal had aangericht. Daarom eiste de advocaat-generaal, zo als de aanklager bij het hof wordt genoemd, een voorwaardelijke gevange nisstraf. Het hof doet over twee we ken uitspraak. (advertentie) l 100 uur Internet per maand I Zonder telefoontikken I Altijd telefonisch bereikbaar Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planetnl/isdnlOOuur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13