Opnieuw Israëlische inval in Gazastrook BUITENLAND 'Ontbinding wereldwijde Anglicaanse kerk beste oplossing' Sanchez de Lozada: overlever ïp overreden ^grasmaaier Commissie-Hutton komt volgend jaar met rapport Armsten Bali voelen gevolgen aanslagen meest Feest bij de muur President Iran waarschuwt Shirin Ebadi Gore: Havens en centrales VS niet goed beveiligd Nieuwe ontwerpresolutie Irak een stap voorwaarts lanse politie it 7,5 ton coke jp - De Spaanse politie Bit weekeinde 7.500 kilo oe uit Colombia onder- De drugs werden voor $t van Portugal in beslag lien aan boord van een (Senegalese vlag varend fechip. Zes bemanningsle- jerden aangehouden. De Örugs heeft een straat je van 375 miljoen euro. Rotste drugsvangst werd fa gedaan, toen op de Ca- Jie eilanden 10.000 kilo |e in beslag werd geno- feme vriend er overleden jrg - De SS'er die Adolf ïaan het einde van de Wereldoorlog na diens ^ord verbrandde, is op leeftijd overleden. De fOtto Guensche behoor de intiemste vrienden van nazi-Duits- 'ifi een recent interview ty-de Guensche dat Hitier itfersoonlijk had opgedra- lichaam te verbranden doorkomen dat het op- Rode Leger het stoffe- ajrschot in handen zou J te verkiezing i-Arabië DINSDAG 14 OKTOBER 2003 ïudi- »deigaat ajl laar Iran taMohamed EIBaradei, iaf van het Intemationa- Bnergie Agentschap hörtrekt morgen naar het land te over- kn de noodzaak voor 00 van deze maand te het niet aan de B van kernwapens la? 31 oktober loopt de befif die het IAEA aan gfleeft gesteld. door onze correspondente Esther Gotink londen - De wereldwijde Anglicaanse ge meenschap is het beste af als ze zich volledig ontbindt. Dat meent de voormalige bisschop van het Engelse Durham, David Jenkins. Het schrappen van de traditionele structuur be spaart miljoenen, die de kerken goed kunnen gebruiken voor hun directe genootschap. Zijn opmerking komt daags voor de spoedconfe- rentie, waarop internationale Anglicaanse lei ders bijeenkomen om de groeiende crisis over homoseksuele bisschoppen en de inze gening van homohuwelijken te bespreken. De conventie die morgen en donderdag plaatsvindt in Londen, is belegd door de aartsbisschop van Canterbury, Rowan Wil liams, om de diepe kloof in de Anglicaanse gemeenschap te helen. Jenkins, een van de invloedrijkste theologen in rustte, zegt dat bisschoppen zich beter op hun eigen omge ving kunnen concentreren in plaats van el kaar wereldwijd te kritiseren. „Kerken zouden meer aandacht moeten schenken aan de eenheid en de toekomst van de christelijke kerk en de zending in hun ei gen land en directe omgeving", aldus Jenkins in dagblad The Times. Hij benadrukte dat de zorg voor de eigen kudde belangrijker is dan een geld verslindend debat over de structuur van de internationale geloofsgemeenschap. De toekomst van die structuur hangt volledig af van wat deze week op de conventie wordt besproken. Aanleiding voor de speciale verga dering is de omstreden benoeming van de eerste openlijk homoseksuele bisschop, Gene Robinson, in het Amerikaanse New Hampshi re. Ook wordt een verhitte discussie verwacht over de verleende toestemming voor de ker kelijke zegening van homostellen in New Westminster in Canada. De 77 miljoen leden tellende Anglicaanse ge meenschap heeft niet eerder zoveel scheuren vertoond. Tijdens de twisten over het inwij den van vrouwelijke priesters begonnen de voegen te kraken, maar het bastion bleef vooralsnog intact. Aan Rowan Williams nu de haast onmogelijke taak om de neuzen op nieuw dezelfde kant op te krijgen. Bij zijn aantreden als aartsbisschop van Can terbury vorig jaar, werd verwacht dat hij een liberale benadering zou kiezen. Williams heeft altijd medeleven betuigd voor de ho mo's binnen zijn geloofsgemeenschap; als aartsbisschop van Wales wijdde hij een pries ter van wie hij wist dat die homoseksueel was. In zijn nieuwe hoedanigheid als internatio naal leider wil hij echter vasthouden aan de conservatieve normen, die in 1998 zijn vast gelegd in de bijzondere bepaling dat 'homo seksuele praktizering wordt afgewezen als on verenigbaar met de Heilige Schrift'. Tegenstanders van de benoeming van Robin son in Amerika, kwamen vorige week bijeen voor een grote demonstratie, die vooraal veel steun kreeg uit Afrika. Peter Akinola, de be langrijkste leider in Nigeria, noemde homo seksualiteit 'een schandelijke ongehoorzaam heid tegenover God'. Een opiniepeiling onder Britse kerkgangers gisteren, gaf echter een verrassend tegengesteld resultaat: meer dan vijftig procent vond praktizerende homosek sualiteit geen belemmering voor een wijding. i|Er komen voor het eerst \&ngen in Saudi-Arabië. heft het conservatieve isla- koninkrijk gisteren be- ifcnaakt. De helft van de in veertien gemeen- aidt gekozen, de rest be- Kroonprins Abdullah, ifeudi-Arabië de dienst heeft de verantwoor- ,'stuurders een jaar de 'en om de verkiezin- te bereiden. Wanneer izingen plaatsvinden is lelijk. eji - Een 8-jarige jongen piierikaanse staat Penn- ït| heeft in een onbewaakt üfc zijn zeventien maan- ijle zusje met een motor- overreden. De jon- ni op de machine ge in toen zijn vader die motor had laten li even een fles benzine Ïitten. Toen de man Iraaide en zag dat zijn zijn dochter afreed, al te laat. irtson: Geen "AVO in Irak n s j De NAVO zal waar- iti geen rol gaan spelen jsoperaties in Irak. Dat iVO-secretaris-generaal bertson gezegd. „Er ligt cel verzoek aan de kp tafel om deel te ne- U operaties in Irak en eiiok niet voor de hand", nlbertson na afloop van ïitnkomst van het Center rity Policy. De NAVO is Hikken bij vredesopera- eijghanistan, Bosnië en mi $we kandidaat "democraten e? Icto - De Democraat eiucinich, lid van het ïtfinse Huis van Afge- eden, heeft zich officieel e «t gesteld voor de De- presidentsnomi- (57) staat te eneen progressieve De- d De oud-burgemeester was tegen de ?dense invasie van Irak, N de Amerikaanse mili- is snel mogelijk uit dat eleten worden terugge- t. bn bepleit de oprich- r epen ministerie van vre- >rs ij doden bij figeiuk VS )tq- Acht bejaarde inzit - inan een bus zijn giste- piAmerikaanse staat pla omgekomen toen de b vluchtstrook tegen Jger aanreed. Zeven raakten gewond. Een ve^erkeert in kritieke toe- int chauffeur van de bus e De het ongeluk. Hij ver- „bolitie dat hij in slaap achter het stuur, de bus zou hebben grdiwd waardoor hij wak- :euk, maar toen was het ie] gaza-stad/anp-afp-rtr - Het Is raëlische leger is vanmorgen voor de tweede keer in een week tijd het Palestijnse vluchtelin genkamp Rafah in de Gazastrook binnengevallen. Bronnen in het ziekenhuis meldden dat zes Pa- lestijnen gewond zijn geraakt. Volgens het leger maken de ac ties deel uit van een groot scheepse operatie om een ille gaal tunnelstelsel te vernieti gen. Via de tunnels zouden wa pens uit Egypte worden bin nengesmokkeld. Getuigen in Rafah vertelden dat twee rijen gepantserde leger voertuigen het kamp rond 04.00 uur binnen reden. Zij gingen naar een andere plek in het kamp dan bij de actie eerder deze week. Toen kwamen bij schotenwisselingen acht Pales- tijnen om het leven, onder wie twee kinderen. Ook werden drie tunnels gelokaliseerd en opge blazen. EU gaat Israël wacht aanzeggen De Europese ministers van buitenlandse zaken zullen vol gende maand zelf bij Israël aandringen op een snelle stop op de bouw van nieuwe jood se nederzettingen. Ook eisen zij dat Israël stopt met het op trekken van afzettingen of muren rond Palestijnse gebie den. De bewindslieden beslo ten gisteren tijdens overleg in Luxemburg tot de ongebrui kelijke stap om zelf allemaal de volgende associatieraad met Israël bij te wonen, op 18 november in Brussel. Doorgaans zijn dit soort ver gaderingen van EU-lidstaten en landen waarmee zij sa men werkings- of handelsak koorden hebben een aangele genheid voor diplomaten of hogere ambtenaren. Vaak vin den die plaats in de marge van het overleg van de Europese ministers, die zelf alleen bij hoge uitzondering aanwezig zijn. Dat de EU-bewindslieden nu zelf gaan, is een teken dat zij de druk op Israël en het vre desproces in het Midden-Oos ten willen opvoeren. De Ne derlandse minister De Hoop Scheffer stelde dat de EU 'zware kritiek' heeft op Israël. Europese sancties tegen Israël zijn echter niet aan de orde. Het Israëlische leger bevestigde dat de ingreep een voortzetting was van de meerdaagse inval afgelopen week. Ongeveer 120 huizen werden met de grond gelijkgemaakt. Volgens een or ganisatie van de Verenigde Na ties raakten 1500 personen dak loos. Israëlische troepen trokken zich zondag terug uit het vluchtelin genkamp, gelegen aan de Egyp tische grens, waar zij drie dagen lang zochten naar tunnels voor de smokkel van wapens. De in val stuitte op hevig verzet van Palestijnse strijders. De Israëlische soldaten richtten zich vooral op de wijk Yabena in het vluchtelingenkamp. Ver schillende huizen werden op geblazen, waarna de resten werden platgewalst door bull dozers van het Israëlische leger. Niet eerder sinds het begin van de tweede intifada ruim drie jaar geleden verwoestte Israël zoveel Palestijnse huizen tege lijk. Rafah is al tientallen keren het doelwit van Israëlische opera ties geweest. In totaal werden er zo'n 1.200 huizen vernield in het kamp, aldus medewerkers van de Verenigde Naties die de Palestijnse vluchtelingen pro beren bij te staan. In de gehele Gazastrook zijn 3.500 huizen te gen de grond gegaan door toe doen van het Israëlische leger. londen/ap - De Britse rechter Lord Hutton heeft gisteren ge zegd dat het rapport van zijn onderzoek naar de omstandig heden rond de dood van de Britse wapenexpert David Kelly waarschijnlijk pas begin vol gend jaar gereed zal zijn, later dan verwacht. Hutton sloot de hoorzittingen in zijn onderzoek vorige maand af. Hij heropende ze gisteren voor een kruisverhoor van Ke vin Tebbit, de hoogste ambte naar van het ministerie van de fensie. De getuigenis van Tebbit was eerder onderbroken omdat hij wegens een operatie een tijdje uit de running moest. bali/ap - Een jaar na de bom aanslagen op Bali is de werk loosheid op het Indonesische toeristeneiland met 30 procent toegenomen en moet een groot aantal kinderen vanwege geld gebrek voortijdig de school ver laten, zeggen de Verenigde Na ties in een rapport. De VN ver wachten echter dat Bali er vol gend jaar weer bovenop kan komen. De Amerikaanse ambassadeur Boyce zei dat de Balinese ge meenschap veel veerkrachtiger is gebleken dan een jaar gele den werd gedacht. Hij zei dat de wereld een voorbeeld kan nemen aan de eensgezinde, vreedzame manier waarop de bevolking met de crisis is om gegaan. De Indonesische regering heeft minder goed gereageerd vol gens het rapport, waaraan ook andere donororganisaties heb ben meegewerkt. Zij was er snel bij om internationale conferen ties op Bali te organiseren, maar met de 341 miljard roepia voor economisch herstel is nog maar weinig structureels ge daan. Bali's belangrijkste inkomsten bron, het toerisme, is door de aanslagen en de daarop volgen de SARS-crisis en oorlog in Irak zwaar aangeslagen. De inkom sten zijn met 40 procent ge daald en in sommige gebieden heeft 60 procent van de kinde ren de school verlaten. De ma laise treft ook Lombok en Java, omdat die goederen en arbeids krachten voor de toeristenindu strie op Bali leveren. Kelly pleegde 18 juli vermoede lijk zelfmoord, nadat zijn naam was gevallen als mogelijke bron van een bericht van de BBC, dat de regering het dossier over de Iraakse bewapening had aange dikt. Tebbit zei dat premier Blair de vergadering voorzat waar besloten werd de naam van Kelly te onthullen. De regering was aanvankelijk niet van plan de naam prijs te geven, maar kwam daarop te rug toen duidelijk werd dat zij van misleiding kon worden be ticht als het parlement of de media erachter kwamen dat zijn naam werd achtergehou den. Tebbit noemde het BBC- bericht 'een tikkende tijdbom'. Het ministerie van defensie deed 8 juli een verklaring uit gaan waarin stond dat een me dewerker had toegegeven met de BBC te hebben gesproken. Diens naam werd niet ge noemd, maar de persvoorlich ters van het ministerie kregen de instructie te bevestigen dat het Kelly was, als journalisten daar naar zouden vragen. De gebeurde de volgende dag. Blair heeft zelf voor de commis sie-Hutton de volle verant woordelijkheid op zich geno men voor de regeringsbeslis sing die leidde tot de onthulling van de naam van Kelly. Jeruzalem - Duizenden orthodoxe joden ontvan- herdenken hoe het Joodse volk veertig jaar door de gen de zegen tijdens een feest bij de westelijke woestijn trok na de uittocht uit Egypte, muur in de oude stad van Jeruzalem. Meer dan 40.000 mensen zijn daar samengekomen om te Foto: AFP/Menahe. Kahana teheran/anp-afp - De Iraanse president Mohammed Khatami heeft de winnares van de No belprijs voor de Vrede, Shirin Ebadi, gewaarschuwd 'op Iraanse belangen te letten'. Zij moet er volgens het staatshoofd voor waken dat 'men haar suc ces niet gaat uitbuiten'. Khata mi, die pas vier dagen na de be kendmaking van de toekenning van de Nobelprijs met een reac tie kwam, noemde de onder scheiding „niet erg belangrijk". Ebadi, die de hervormingsge zinde Khatami steeds heeft ge steund, vroeg na de bekendma king van het Nobelcomité om een „zo snel mogelijke vrijla ting" van alle Iraanse politieke gevangenen. De advocate zei dat het belangrijkste is dat de vrijheid van meningsuiting wordt gerespecteerd en dat de mensen die om hun opvattin gen in de gevangenis zitten, di rect worden vrijgelaten. taipei/ap - Amerikaanse havens en kerncentrales worden onvol doende beveiligd tegen terroris ten. Dat heeft de voormalige Amerikaanse vice-president Al Gore vandaag gezegd op een conferentie over beveiligings technologie in de Taiwanese hoofdstad Taipei. Volgens Gore gaat de aandacht die sinds de aanslagen van 11 september 2001 aan de beveiliging van luchthavens wordt besteed ten koste van het beschermen van andere gevoelige plaatsen. Gore beklaagde zich in zijn toe spraak over de werkwijze van de Amerikaanse inlichtingen diensten. Die zijn te veel bezig met het verzamelen van gege vens, waardoor zij niet nauw keurig en oplettend genoeg omspringen met materiaal dat zij al in handen hebben. Zo zouden de autoriteiten over veel informatie hebben be schikt over de vliegtuigkapers van de aanslagen van 11 sep tember 2001, maar die niet af doende hebben geanalyseerd. Nu wordt die fout opnieuw ge maakt waar het de beveiliging van havens en kerncentrales betreft, oordeelt Gore. la paz/anp - Na de confronta ties de afgelopen dagen tussen militairen en betogers in de voorstad El Alto van regerings zetel La Paz komt de Boliviaan se president Gonzalo Sanchez de Lozada steeds meer onder druk te staan. De Nieuwe Repu blikeinse Macht (NFR), coalitie genoot van Lozada's Nationale Revolutionaire Beweging (MNR) eist dat de president af treedt om nog meer bloedver gieten te voorkomen. Ook vice-premier Carlos Mesa heeft afstand van de president genomen. Mesa zei dat hij het volstrekt oneens is met het har de optreden van het leger tegen betogers. Sanchez de Lozada piekert er echter niet over om af te treden. Hij verweet de vak bonden en linkse oppositie gis teravond dat ze de democratie om zeep willen helpen. De 73-jarige leider van de con servatieve MNR heeft al een lange politieke carrière achter de rug en is geenszins van plan die abrupt te beëindigen. SénT chez de Lozada is afkomstig uit een van de machtigste families in Bolivia. Zijn vader was groot grondbezitter en werkte een aantal jaren als diplomaat in de VS. Sdnchez de Lozada groeide in Amerika op en spreekt zeker zo goed Engels als Spaans. Hij zet te in de jaren vijftig verscheide ne bedrijven op, onder meer in de mijnbouw. In de jaren zeventig begon hij zich steeds meer voor politiek te interesseren. Hij was een aantal jaren senator en was tus sen 1973 en 1997 voor de eerste keer president van Bolivia. Sén- Sanchez de Lozada zegde gisteren toe geen gas te exporteren zonder toestemming van de bevolking van Bolivia. Foto: AP/Juan Karita chez de Lozada werd in in au gustus 2002 opnieuw tot presi dent gekozen. In februari dit jaar kreeg zijn regering voor het eerst te maken met dagenlange protesten van Bolivianen die zich niet kunnen verenigen met zijn economisch-liberale be leid. Bij die acties kwamen 33 mensen om het leven en raak ten honderden betogers ge wond. Sanchez de Lozada wist zijn hachje te redden door een voorstel om de belasting te ver hogen in te trekken. Bovendien verving hij acht ministers en schafte hij vijf ministeries af. De demonstraties deze week zijn een direct gevolg van het voornemen van Sónchez de Lo zada om gas via het ongeliefde buurland Chili naar de VS en Mexico te exporteren. De mees te Bolivianen zijn nog niet ver geten dat Bolivia in het laatste kwart van de negentiende eeuw na een oorlog met Chili een deel van het grondgebied aan het buurland moest afstaan. Bolivia verloor daardoor de toe gang tot de zee. De crisis heeft echter diepere oorzaken. Bolivia is een van de armste landen van Zuid-Ameri- ka, maar heeft wel grote gasre serves. Het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) meent dat Bolivia door de export van gas in de periode tot 2008 jaarlijks een economische groei van 1 procentpunt kan realiseren. De linkse en nationalistische oppo sitiepartijen willen daar echter niet aan. Ze stellen dat de ver armde Bolivianen niet van die economische groei zullen profi teren. new york-bagdad/anp-rtr-afp - De Verenigde Staten hebben aan de VN-veiligheidsraad een nieuwe ontwerpresolutie over Irak voorgelegd. Diplomaten die het voorstel hebben gezien, zeggen dat er weinig verande ringen zijn aangebracht ten op zicht van het vorige ontwerp, maar Frankrijk en Duitsland spraken gisteren van 'vooruit gang'. In tegenstelling tot de vorige versie is er nu sprake van een datum, 15 december, waarop de tijdelijke door de VS inge stelde Iraakse regeringsraad een tijdschema moet presente ren voor de daadwerkelijke overdracht van de macht aan de Irakezen. De ontwerpresolu tie is nu mede onderschreven door Groot-Brittannië en Span je. Ook stelt de tekst van het voor stel dat de VS de macht 'zo snel als praktisch mogelijk' moeten overdragen aan de Irakezen. Maar tot die tijd belichaamt de regeringsraad, die door de Amerikanen is ingesteld, de Iraakse soevereiniteit, aldus de ontwerpresolutie. Onder meer Frankrijk, Rusland, Duitsland en VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan pleitten er de afgelopen weken voor dat een nieuwe resolutie zou voorzien in meer zeggenschap van de Verenigde Naties in Irak. De Franse minister van buiten landse zaken De Vïllepin zei dat de nieuwe resolutie 'een voor uitgang' is ten opzichte van de vorige. Parijs moet de tekst ech ter nog goed bestuderen om te zien of het „voor Irak wel ge noeg vooruitgang is". Zijn Duit se collega Fischer sprak ook van een 'stap voorwaarts', maar zei dat aan de resolutie nog wel moet worden 'gewerkt'. Brede steun voor de nieuwe re solutie in de VN-veiligheidsraad is voor de VS van belang, omdat dan waarschijnlijk meer landen bereid zijn troepen naar Irak te sturen om het Amerikaanse le ger te ontlasten. Ook zou er dan meer geld voor de wederop bouw van het Arabische land binnenkomen. Het is nog onbe kend wanneer de Veiligheids raad stemt over de ontwerpre solutie. Diplomaten in New York lieten weten dat dit moge lijk al deze week zal gebeuren. Washington zou de zaak graag rond willen hebben, voordat op 23 oktober in Madrid de donor conferentie voor Irak begint. Intussen hebben Amerikaanse militairen in Bagdad gisteren verscheidene mensen opgepakt wegens mogelijke betrokken heid bij de aanslag van zondag in de buurt van het Bagdad Ho tel. Door de explosie van een autobom kwamen zeker acht mensen om het leven, allen Ira kezen. In de plaats Fallujah pakten de Amerikaanse strijdkrachten een populaire imam op, die bekend staat als een tegenstander van samenwerking met de Ameri kaanse bezetters. Honderden geloofsgenoten riepen maan dagavond om zijn vrijlating. In het noorden van Irak kwamen twee Amerikaanse militairen om bij twee aanvallen. Amerikanen moeten in Bagdad blijven Veel inwoners van de Iraak se hoofdstad Bagdad willen dat het Amerikaanse leger langer dan nog een paar maanden in hun stad blijft. Volgens een peiling van het Amerikaanse onderzoeks bureau Gallup ziet 71 pro cent de Amerikanen liever nog niet gaan, terwijl 26 procent binnen enkele maanden van hen af wil. De grootste verrassing voor de onderzoekers van Gal lup was de respons van het publiek: bijna 97 procent van de ondervraagden wil de reageren. Soms werden de enquêteurs straten lang gevolgd door mensen die smeekten om hun mening te mogen geven, aldus Ri chard Burkholder, Gallup- directeur voor internaÉD- nale opinieonderzoeken. Een aanzienlijke minder heid vindt onder omstan digheden aanvallen op de Amerikanen gerechtvaar digd. Negentien procent vindt ze zonder meer ge rechtvaardigd, 17 procent onder bepaalde omstandig heden. Achtenvijftig procent van de ondervraagden vond dat de Amerikaanse militairen zich in Bagdad goed ge droegen, 10 procent zelfs zeer goed. Van de onder vraagden vond 20 procent dat de Amerikanen zich slecht gedroegen, 9 procent zeer slecht. Bij de peiling werden 1.178 Irakezen on dervraagd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7