Loonoverleg met bonden op scherp IETS |TE O Transseksueel Kendra Sanchez: Schorsing is pure discriminatie Agent vindt aangifte van jeugdterreur niet nodig Ongeregeldheden in Bolivia eisen zeker 15 levens verkopen? Vandaag mist bijna niemand de trein Sociale partners ver uit elkaar Inbreker slaat 118 keer toe in tien maanden Leidsch Dagblad Dorin chiedenissen o elkaar: iedere p denkt dat de tergelijkbaar is IE NT A AR VKEN lid Jan ten een algemeen ver- Nadat hij eerst tmeerderheid achter om het kraken van den te gaan verbie- ij nu een stap verder *Vk een einde komen aken van woningen, tidooi zet Ten Hoop- dertig jaar terug en 6~~erinneringen op aan rellen in Amsterdam zeventig was er een aan huisvesting en. Vooral studenten Mi leegstaande pan- I een dak boven het bben. Na veel discus- t kraken bij wet toe- wel aan strikte re- Een woning of mag pas worden het tenminste één Ine J hoge huizenprijzen ignood onder jonge- fr schrijnend dan daardoor is het aan- I fors afgenomen, "big zijn er in Neder- teer dan vijftienhon- -t. In de jaren tachtig er twintigduizend, jm niet duidelijk wat van het CDA-voor- f| tgrijpelijk is dat kra- R geassocieerd met die kraakpanden als gebruiken, estaltnerlid Ten Hoopen ettaHet is waar dat niet mai lieverdjes zijn. Een monterheid van anarchis- en heeft maling aan est.dng en wordt in ver tilt met het plegen Maar dat is nog het kraken van en bedrijfspanden, leegstaan, dom- slec speculatie of leeg- steeds een maat- Door de re- een recordaantal •)Ut:ieters aan kantoor- Het is niet toevallig Dtebesturen steeds 5. IJ» voor het ombou- 26. tgstaande kantoren DL Op lokaal niveau q CDA wél, dat het kraken onnodige irkomt. 9. i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDAGBLAD.Nt. Dagblad DINSDAG 14 OKTOBER 2003 SPRINTERS NR. 43360 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Marieta Kroft bodegraven - De gevoelens van Ken- dra Sanchez uit Bodegraven zijn dub bel. Haar ogen stralen als ze vertelt dat ze eindelijk de vrouw mag zijn die ze zich altijd in haar hoofd heeft ge voeld. Maar haar blik is gelaten als ze vertelt dat de directeur van de plaat selijke openbare basisschool Het Pa let haar tijdelijk op non-actief heeft gezet. Sanchez werkte er zes uur in de week als conciërge en deed daarnaast vrijwilligerswerk. De veranderingen van een man in een vrouw die sinds enkele maanden gaande waren, gin gen bij een groepje ouders op de school te snel. „Het is pure discriminatie", zegt Ken- dra (55) op boze toon. Ze heeft een lange spijkerrok aan en een slobber trui. Ze draagt veel sieraden, maar is op de mascara na nauwelijks opge maakt. Sanchez heeft vol donker haar, maar het voorhoofd is kalend. „Het overkomt veel transseksuelen", zegt ze over de kwestie met Het Palet. „Ik overweeg daarom een aanklacht in te dienen. Zeker weet ik het nog niet, want dan wordt het wel een pro ces tot aan het Europese Hof. Als je het traject ingaat, wordt het conflict tussen mij en de school telkens op nieuw opgerakeld. En dat kan ik mijn kinderen niet aandoen. Ze zijn zo ontzettend belangrijk voor mij." De school wist van Sanchez' wens om te transformeren tot vrouw. Tij dens de lessen werd er ook aandacht aan besteed. Maar eind september kwam het desondanks tot een escala tie. De directeur ontving klachten van een groepje ouders, dat vond dat de veranderingen te snel gingen. „Ze klaagden omdat ze me in een rok op school zouden hebben gezien. Dat is beslist niet waar. Op school houd ik me aan de kledingvoorschriften. Dat wil zeggen dat ik er gewoon in jeans loop en mijn haar in een staart heb. Er waren ook ouders die vonden dat mijn borsten te veel deinden. Hoe kan dat nou? Ik heb nog maar cup A." De afgelopen weken zijn niet al te leuk geweest voor het gezin. Dochter Kelsey (8) vertelt hoe ze door drie jongens op het schoolplein bij haar nek, arm en been werd gepakt en zo geen kant meer op kon. 's Middags durfde ze eerst niet naar school. En zo waren er, sinds op school bekend was dat haar vader in een vrouw aan het veranderen was, steeds pesterij tjes. In de hoop dat het pesten nu over is, gaan de twee zusjes na de herfstvakantie naar een andere school in Bodegraven. Pagina R4: 'Ik dacht dat iedereen in zijn waarde moest worden gelaten' den haag/gpd - De vakbonden en werkgevers hebben vanoch tend opnieuw geprobeerd het eens te worden over meerjarige loonafspraken, de uitkeringen, pensioenen en ziektekosten. „We willen toch nog kijken of we een unanieme aanbeveling voor het kabinet rond krijgen", aldus R. van Splunder van vak centrale CNV. Met die 'unanieme aanbeve ling' zouden de bonden en werkgevers vanmiddag het Na jaarsoverleg met het kabinet in willen, waar dan verdere ingrij pende maatregelen moeten worden vastgesteld om de Ne derlandse economie uit het slop te halen. Gisteravond om tien uur werd het overleg tussen het kabinet en de sociale partners afgebro ken. De bonden en werkgevers hebben vervolgens nog tot half twee vannacht verder gepraat. De bonden staan tegenover het kabinet en de werkgevers als het gaat om het langdurig be vriezen van de lonen. De werk nemersorganisaties hebben daar grote problemen mee. De bonden willen in de komende CAO-ronden de ruimte houden om eenmalige salarisverhogin gen af te spreken in de sectoren en bedrijven waar het nog goed gaat. Werkgevers en kabinet zijn alleen bereid tot eenmalige loonsverhogingen achteraf, als daarvoor ruimte is. Het is echter zeer twijfelachtig of er een akkoord zal worden bereikt. Vakcentrale FNV spreekt over 'heel gecompli ceerde' onderhandelingen. „Het enige lichtpuntje dat er is, is dat we doorpraten", aldus een woordvoerder. Een woord voerder van werkgeversorgani satie VNO-NCW zei dat 'tot op het laatste moment scherp wordt onderhandeld'. Werknemersorganisaties FNV, CNV en MHP zijn het vanoch tend eens geworden over de loonmatiging. Volgens een woordvoerster van de FNV is er een gezamenlijke tekst ge maakt, waarin staat dat de vak beweging bereid is de komende twee jaar de loonontwikkeling op nul te houden. Wel moet dan „eenmalige resultaat af hankelijke beloning" mogelijk blijven in sectoren en bedrijven waar het beter gaat. Het kabinet moet ook verdergaande con cessies doen op geplande in grepen in de WAO, WW, koppe ling van de uitkering aan de lo nen, het vroegpensioen, ge zondheidszorg en arbeids marktbeleid. De vakcentrales FNV en CNV zullen een meerjarig sociaal ak koord blokkeren, als de rege ring vasthoudt aan twee jaar volledige bevriezing van de lo nen zonder die concessies. Volgens FNV-onderhandelaar A. Jongerius heeft het kabinet gedane concessies ingetrokken, waardoor het uitzicht op een compromis weg is. Het kabinet stelde voor eerder aangekon digde bezuinigingen op de soci ale zekerheid te verzachten. Dit wordt echter bijna allemaal be taald uit de 800 miljoen euro die vrijkomt als de vakbeweging voor twee jaar de lonen be vriest la paz/anp-afp-efe - Tijdens geweldda dige confrontaties gisteren in Bolivia tussen demonstranten en ordetroepen zijn zeker vijfden personen om het leven gekomen. Ongeveer honderd mensen raakten gewond. Het totaal aantal do den door de aanhoudende demonstra ties tegen de regering is daarmee opge lopen tot zeker 58. De demonstranten uitten hun onvrede over het plan van de regering om gas via het ongeliefde buurland Chili naar de Verenigde Staten en Mexico te exporte ren. Volgens vakbondsleiders en india- nenleiders belanden de verdiensten van de gasexport in de zakken van de rijken. Zij eisten het aftreden van president Sénchez de Lozada. Het conservatieve staatshoofd, bondgenoot van de VS in de strijd tegen drugs, weigert dat. Wel zegde hij toe geen gas via Chili te expor teren, zonder dat hij de bevolking daar voor toestenmming heeft gevraagd. Vice-president Carlos Mesa zegde giste ren zijn steun op aan de president, om dat hij ontevreden is over de wijze waar op deze een einde probeert te maken aan de sociale onrust. De minister van economische ontwikkeling is afgetre den. Een groep toeristen, onder wie een on bekend aantal Nederlanders, is gestrand in de hoofdstad La Paz. Door de onlus ten is er geen luchtverkeer meer moge lijk. De groep is bijeen gebracht in een hotel in de hoofdstad. Pagina Buitenland: Sanchez de Lozada: overlever door Rody van der Pols leiden - Achter de ramen van de intercity brandt licht. Maar voor wie? Op spoor 8b van Lei den Centraal is het om kwart over acht 's ochtends stil, dood stil. De NS hebben besloten om geen treinen op Den Haag te la ten rijden, om zo de staking van machinisten daar voor te zijn. Zo'n beetje de enige mensen die het perron op dit tijdstip bevolken, zijn een paar FNV- mannen in feloranje hesjes. Om gedupeerde reizigers voor te lichten. Maar veel te doen heb ben ze niet. De boodschap is blijkbaar maar weinig treinreizigers ontgaan: geen treinen tussen Leiden en Den Haag vanochtend. Wie de mogelijkheid heeft, werkt een ochtendje thuis of lift mee met een collega met auto. Op de au towegen van en naar Den Haag is het niet drukker dan nor maal, en de bus blijkt nauwe lijks een alternatief. Op het Transferium bij de A44, waar een snelbus naar Den Haag ver trekt, is het uitgestorven. Net als in de stationshal. „Het is hier doodstil, zoals je ziet", zegt een medewerker van de NS, die daar speciaal staat om voorlich ting te geven. „Van de mensen die we spreken, vraagt negentig procent hoe ze het snelst in Den Haag komen, slechts tien procent weet niets van de acties en dat zijn eigenlijk alleen maar toeristen en buitenlanders." De mannen van de FNV, met petjes, buttons en hesjes, staan er dan ook werkloos bij. „De re acties zijn heel lauw", zegt An ton van Gooi, die vrijwillig op het perron posteert om gedu peerde reizigers uitleg te geven over het hoe en waarom van de acties tegen het kabinet. „Men sen lijken wel niet meer te por ren om in opstand te komen. Nee, negatieve reacties hebben we nauwelijks gehad. Maar ook bijna geen positieve." FNV-actievoerders op Leiden Centraal hebben alle tijd om een saucij- Pagina Ri: zenbroodje op te peuzelen. Foto: Henk Bouwman 'We staan hier te vernikkelen' leiden/ANP - De politie heeft een 37-jarige verdachte opge pakt, die in minder dan tien maanden 118 keer zou hebben ingebroken in woningen in on der meer Zuid-Holland. De in breker boorde gaatjes in kozij nen en wist daardoor ramen en deuren te openen. De politie maakte dit gisteren bekend. De man kon van november vo rig jaar tot augustus dit jaar uit handen van de politie blijven, ook nadat zijn identiteit bekend was. Hij had zich uit Nederland laten uitschrijven en verander de steeds van verblijfplaats. De politie zat de man sinds no vember op de hielen, omdat toen het aantal boorinbraken in Zuid-Kennemerland flink op liep. Een speciaal team werd hiervoor vrijgemaakt. Pas eind 'Onjuiste beslissing' snel teruggedraaid bij politie Voorschoten door Janneke Dijke voorschoten - Het bestrijden van de jeugdterreur in Voor schoten heeft nog niet bij alle politieagenten de hoogste prio riteit. Dit weekeinde wilden een paar jongens aangifte doen van bedreiging, maar toen de dienstdoende agent dat hoorde gingen er geen alarmbellen rin kelen. In plaats daarvan kregen de tieners te horen dat aangifte doen niet nodig was. De jongens stapten naar de po litie omdat ze bedreigd zouden worden door een vriend van M., een van de twee jongens die twee weken geleden werden opgepakt omdat ze leeftijdge noten maandenlang bedreig den, afpersten, seksueel intimi deerden en verkrachtten. „De collega had op het mo ment dat die jongens aangifte wilden doen, geen goed over zicht over de zaak", meldt een politiewoordvoerster. „Vrij snel daarna merkte hij dat zijn be slissing niet juist was en heeft hij die teruggedraaid." De jon gens, onder wie een 15-jarige Voorschotenaar die uit angst niet met zijn naam in de krant wil, mochten uiteindelijk van ochtend aangifte doen. Dat ze niet direct welkom waren bij de politie, vindt hij jammer. „Er zijn toch veel kinderen slacht offer van." Nog steeds is de nachtmerrie voor een groep Voorschotense jongeren niet voorbij. Tieners die aangifte hebben gedaan te gen de twee terroriserende en inmiddels opgepakte Marok kaanse jongens, zeggen dat ze nu worden bedreigd door vrienden en broers. Die eisen dat de jongeren hun aangifte bij de politie intrekken, 'anders gaan er erge dingen gebeuren'. Het lijkt erop dat de affaire de Voorschotense jeugd in twee kampen uiteen drijft, een kamp van bedreigers en een kamp van bedreigden. Hoewel de jongeren bang zijn voor de bedreigers, peinzen ze er niet over bij de pakken neer augustus kreeg de politie de verdachte te pakken. Toen werd hij nog niet verdacht van dit grote aantal inbraken. De man zit nog vast en heeft een aantal inbraken bekend. De verdachte zou ook hebben ingebroken in Haarlemmer meer, Utrecht, Noord-Holland- Noord en het Gooi en de Vecht streek. Hij had het vooral gemunt op mobiele telefoons, geluidsap paratuur en b ankpasjes. Brief moet onrust kopers wegnemen leiden - Met een brief bij het koopcontract wil de gemeente Leiden de onrust bij kopers van huizen in de nieuwbouwwijk Roomburg wegnemen. In de brief neemt de gemeente de volledige aansprakelijkheid op zich voor eventuele vervuiling uit de voormalige vuilstort plaats De Bult. De erfpacht- overeenkomst waarover de af gelopen weken commotie ont stond, blijft wel bestaan. Daarin staat dat de bewoners verant woordelijk zijn voor toekomsti ge vervuiling. Pagina R1 te gaan zitten. Een stuk of vijf jongens zijn van plan aangifte te doen tegen de jongen die nu de rol van zijn opgepakte vriend M. heeft overgenomen. Deze jongen kondigde vorige week al in deze krant aan dat hij van plan was de aangevers op te zoeken. De afgelopen da gen viel hij diverse jongeren Pagina R4: Bedreigde jongens weigeren aangifte in te trekken Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V gaan zorgwicig om met persoonsgegevens. In he« colafan van de Krant treft u nadere rtotmabe maandabonnement automatische betaling 19,70 C kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatedie betaling is m^n Handtekening: 712141 400114 bank-gironummer I Ml ll II V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■IA','UrUI.».1.',BIA!UJ.'R Demonstranten slaan op de vlucht voor traangas tijdens een betoging gisteren in de hoofdstad La Paz van Bolivia. Foto: Reuters/Carlos Barria

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1