REGIO Bedreigde jongeren trekken aangifte niet ii 'We maken onze eigen brede 'Ik dacht dat iedereen in zijn waarde moest worden gelater; Scholieren in verzet tegen lange fietsroute naar Leidei Record gebroken bij Strontrace Fietser geschept hazerswoude-rijndijk - een 60-jarige fietser uit Roelof- arendsveen is gisteren op de Rijndijk in Hazerswoude ge wond geraakt toen hij door een auto werd geschept. Een Haag se automobilist wilde op de Rijndijk rechtsaf gaan, de Melk weglaan op. Hij zag de fietser over het hoofd. Die is met letsel aan het gebit en een verwon ding aan de knie overgebracht naar het ziekenhuis. Schuifspelletje voor minima leiderdorp - Alle uitkeringsge rechtigden in Leiderdorp krij gen deze week een schuifspelle tje van de gemeente. Hiermee kunnen ze de nieuwe naam ra den van de Leiderdorpse afde ling Sociale Dienstverlening en Woonruimtezaken, de afdeling die uitkeringen verstrekt. Onder de goede inzendingen verloot de gemeente drie waardebon nen van 25 euro. Gordelcontrole: 26 bekeuringen wassenaar - De politie heeft gistermiddag twee uur lang een gordelcontrole gehouden op de Prinsenweg in Wassenaar. In die tijd zijn 257 bestuurders en passagiers gecontroleerd. Van hen kregen 26 een boete omdat ze geen gordel droegen. Onderscheiding voor vrijwilligers voorschoten - De dames B. Groenenberg en G.M. Robbert- sen uit Voorschoten hebben vanmiddag een koninklijke on derscheiding ontvangen uit handen van burgemeester Ver ver. Ze worden benoemd als Lid in de Orde van Oranje Nas sau. Beide wouwen vieren hun 50-jarig jubileum bij de Unie van Vrijwilligers (UAAO in Voor schoten. Vanaf 1953 hebben zij zich ingezet als vrijwilliger, vooral voor de Voorschotense ouderen. Hun jubileum valt te gelijk met die van de UW zelf, die vijftig jaar geleden werd op gericht. Cheque voor Bulgarije rijnwoude - Ambassadeur Po- riazov van Bulgarije is vanmid dag in het gemeentehuis van Rijnwoude om in aanwezigheid van wethouder De Best een cheque te overhandigen aan de penningmeester van de Stich ting Humanitaire Hulp Bulga rije. Het geld is ingezameld door leden van de Juniorkamer uit Alphen aan den Rijn. De stichting zet zich al ruim twaalf jaar in voor met name bejaar den, gehandicapten en wees kinderen in Bulgarije. Op dit moment spaart de Rijnwoudse stichting voor een verwarming in een bejaardentehuis. (advertentie) dinsdag 14 oktober 2oo3 RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? I TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RHJËT KOZIJNEN warmond - In de Strontra ce, de zeilrace van Workum naar Warmond en weer te rug, is vanmorgen een re cord gebroken. De eerste twee strontschepen kwamen vanmorgen om half acht in Warmond aan. Nooit eerder in de dertigjarige geschiede nis van de race werd het keerpunt zo snel bereikt, na melijk in minder dan 18 uur en 30 minuten na de start in Workum. De 'Rust na Arbeid' van Ru- dolf le Poole legde als eerste aan, op 27 seconden gevolgd door 'Swan fan Donia' van schipper André Wiersma. Op de wal van het Park Groot Leerust werden de zakken stront gelost en kregen de schippers van burgemeester Vosjan van Warmond een flesje Kaagwater uitgereikt. Na een uurtje vertrokken de schepen, met als wacht een zak bloembollen, weer rich ting Workum. De 'Groote Juffer' van de Warmondse schipper Marcel Juffermans kwam rond negen uur als zesde in Warmond aan. De Stichting Buitenschoolse Opvang in Oegstgeest (SBO) heeft een nieuw 'kinderpaleis'. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke en Nienke Ledegang vervolg van voorpagina voorschoten - Voorschotense jongeren peinzen er niet over om hun aangiften in te trekken tegen S. en M., de twee jongens van 15 jaar oud die de politie ruim twee weken geleden op pakte. De twee worden er van verdacht dat ze leeftijdsgenoten maandenlang terroriseerden door hen seksueel te intimide ren, aan te randen, te bedreigen, af te persen en te bestelen. De jongens die nu zeggen bedreigd te worden door de vrienden en broertjes zijn van plan ook hen aan de politie bekend te maken. Dat meldt een 15-jarige jongen, die uit angst niet met zijn naam in de krant wil. Deze jongen vertelt dat hij vrij dagavond bij NS-station Voor schoten door een vriend van de opgepakte M. is bedreigd en lastiggevallen. „We stonden daar met een paar wienden toen hij er aan kwam en mij en een wiendje apart nam", vertelt de 15-jarige Voorschotenaar. „Hij zei dat wij de aanklacht moeten intrekken, anders zou den er erge dingen gebeuren. Hij bedreigde ons, hij zei dat hij wilde weten wie de andere jon gens zijn die aangifte hebben gedaan." Uit angst noemden hij en zijn vriend uiteindelijk wat namen. Later dit weekend is de jongen nog achtervolgd door het broertje van de bedreiger, zegt hij. „Af en toe was het best eng." De 16-jarige wiend van M. heeft een andere lezing van het gebeurde. „Ik ben naar die jon gens toegegaan en heb ge waagd hoe het precies zit. Of M. ze echt heeft afgeperst. Ik zei: als hij niets heeft gedaan en hij komt vrij, weet dan wel dat hij boos is. Maar bedreigen? Ik kijk wel uit. Ik heb een voor waardelijke straf gekregen kan beter niets uithalen." De 15-jarige jongen die zich geïntimideerd voelt door vriend van M., had 'slechts' vijf dagen last van machtswellust. „We moesten naar hem lui ren, en als we dat niet det zouden er enge dingen gel ren. Hij bepaalde waar we 1 gingen, en we moesten eter drinken voor hem halen, heeft ongeveer vijf dagen duurd. Toen werd hij houden." Vervolgens deedf aangifte. Jongeren voelen zich niet ri veilig om op straat te har omdat de vrienden en 1 van de opgepakte jongens moment langs kunnen kort „Ik ben zeker van plan bij it de buurt te blijven. Elke kee Bi we ze zien, gaan we weg. zitten nu meestal bij ierc 11 binnen, maar dat is mir n leuk dan buiten." door Nancy Ubert oegstgeest - Ze waren niet meer welkom in basisschool De Vogels in Poelgeest. De brede school die daar gestalte moet krijgen, kon de medewerkers en kinderen van de Stichting Bui tenschoolse Opvang in Oegst geest (SBO) niet langer gebrui ken. De Vogels en grootste kin deropvangorganisatie van het dorp wilden alleen nog samen verder met buitenschoolse acti viteiten. Nu, een paar maanden later, staat de SBO er beter voor dan ooit. Een paar honderd meter van De Vogels vandaan wordt een 'kinderpaleis' opge bouwd. „En die brede-school- activiteiten gaan we zelf wel aanbieden", zegt Arjan Kore- vaar, voorzitter van de stich ting. Korevaar heeft het er niet bij la ten zitten. Nadat hij hoorde dat hij met ingang van het nieuwe schooljaar vertrokken moest zijn uit De Vogels ging hij op zoek naar een alternatief. Voor een 'prikkie' kocht hij de ver plaatsbare school die een paar jaar op het asielzoekerscentrum in Alphen aan den Rijn heeft gestaan. De portakabins wer den verhuisd naar een stuk on bebouwd terrein in Poelgeest, waar ook de huisarts met zijn keet is te vinden. De ruimte die de kinderen nu ter beschikking hebben, is groot. „In De Vogels hadden de kinderen waar schijnlijk op de gang moeten spelen." Tijd voor een open dag is het nog niet. Het gebouw moet eerst nog verder opgeknapt worden. Dat doen een paar vrij willigers onder supervisie van opa Gerrit Boere, die zijn klein kinderen graag naar de opvang brengt en van lieverlee steeds meer voor de organisatie is gaan doen. „Zonder die man was het allemaal niet gelukt. Hij is een echte projectleider." De twee belangrijkste ruimten, de speelzaal voor de kleinere kin deren en het honk van de oude re jongens en meisjes staan strak in de verf en verleiden tot een hoop plezier. „Wij laten zien dat je met minimale mid delen iets geweldigs kunt neer zetten", vindt Korevaar. „De noodlokalen die de gemeente voor het Rijnlands Lyceum huurt, kosten jaarlijks evenveel als het bedrag waarvoor wij de ze vierhonderd vierkante meter hebben gekocht." Fantastisch gaat het worden in de noodvoorziening, die nog zeker tien jaar meekan. Dat be looft Korevaar ernstig. „Mis schien moeten we de naam Kinderpaleis maar introduce ren. Het wordt hier een opvang van koninklijke allure." Nu prijkt naast de ingang nog een bord met de namen Poelkids en Poelkiddy's. Zijn enthousiasme heeft Kore vaar in elk geval mee. In ras tempo bereidt hij, samen met vrijwilligers, de activiteiten voor die straks na schooltijd in het kinderpaleis worden gegeven. Zijn netwerk is groot en hij weet menigeen met zijn geestdrift aan te steken. Zo heeft hij het voor elkaar gekregen dat pro grammamaakster Sancha Vieira een cursus 'filmen' komt geven. Vanaf begin volgend jaar werkt Vieira op de woensdagmiddag met een groep kinderen naar een echte productie toe. Film en televisiester Cas Jansen, idool van menig meisje, komt een middag langs om de kinde ren acteerles te geven. „Hij vindt het wel leuk om dat voor ons te doen." Vieira, die voor de cursus speciaal in Amster dam op stage is gegaan bij een soortgelijk project, hoopt zo ver te komen met de kinderen dat de videoproductie rijp voor uit zending op televisie is. „Net als bij de brede school, is deze acti viteit niet alleen bedoeld voor de kinderen die naar onze op vang komen." Korevaar heeft nog meer 'brede-schoolactivi- teiten' in het vat zitten. „Yoga- les, bijvoorbeeld. En een cursus Barbie-kleertjes maken." Dat de SBO en zusje Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest in tegenstelling tot sommige an dere organisaties wel het hoofd boven water weet te houden, heeft onder meer te maken met de manier waarop wordt ge werkt. „Wij hebben geen loca- tiehoofden, chef inkoop, chef planning en noem maar op. We leggen de verantwoordelijkheid bij de mensen die op een vesti ging werken. Ze mogen hun ei gen winkel runnen. Reken maar dat ze daarvoor gaan. Ook ge bruiken wij de beschikbare ruimte optimaal, 's Morgens komen de peuters een paar uurtjes in de speelzaal spelen, na schooltijd is die ruimte het domein van de kleuters en de kinderen uit de laagste klassen. Nu we een fantastisch eigen onderkomen in Poelgeest heb ben staan, kunnen we mis schien extra inkomsten genere ren door het gymzaaltje 's avonds te verhuren. Ja, we ma ken hier gewoon onze eigen brede school." alkemade - Veense leerlingen die sinds de zomervakantie twintig minuten moeten om fietsen via Hoogmade hebben gisteren bij de commissie be zwaarschriften geen gehoor ge vonden voor hun problemen. Negen leerlingen van het Stede lijk Gymnasium iq Leiden maakten gisteren vergeefs be zwaar tegen de bouw van een tijdelijke brug over de Zuidzij- dervaart die het mogelijk maak te om de parallelweg langs de A4 tussen Rijpwetering en Lei derdorp af te sluiten. Het be zwaar werd door de commissie niet ontvankelijk verklaard. De gedupeerde leerlingen kregen het advies om hun zaak recht streeks bij de politiek aan te kaarten. Dat de commissie het bezwaar van de scholieren naast zich neer zou leggen, was eigenlijk al vanaf het begin duidelijk De tijdelijke brug over de Zuidzij- dervaart die kort na de zomer vakantie is aangelegd door bouwcombinatie Hollandse Meren - de aannemer die ver antwoordelijk is voor de gebun delde aanleg van HSL en A4 - is een constructie waar niémand echt tegen is. Het probleem waarvoor de scholieren en een bewoner van de Achterwetering gisteren naar het raadhuis in Roelofarendsveen waren geko men, is de afsluiting van de pa rallelweg langs de A4 aan de kant van Rijpwetering. De nieu we brug vormt de tijdelijke ont sluiting voor de bewoners van de Achterwetering en de Blau we Molenweg in de richting Leiderdorp. En doordat die uit sluiting nu geregeld is, kon de oude weg richting Rijpwetering worden afgesloten. Die afslui ting is nodig in verband met de aanleg van de kruising tussen de HSL en deA4. De juriste van de gemeente had een heel eenvoudig verhaal over waarom de gemeente een bouwvergunning had verstrekt voor de tijdelijke brug: er was gewoon geen enkele wettelijke grond om de vergunning te weigeren. Scholieren en bewo ners die om moeten rijden als gevolg van een wegafsluiting el ders op het traject doen daar niets aan af. De bewoner van de Achterweg die samen met de scholieren bezwaar maakte tegen de af sluiting, bleek overigens j dubbelrol te spelen. De bt combinatie was voor de zo j, nog van plan om een tijd weg door de polder aan te gen. Op die manier zou werk aan de kruising A4, j, veilig kunnen worden u j voerd terwijl de verbinding p| Rijpwetering gewoon bleef. De tijdelijke weg liep een deel over het land va: bezwaarmaker die daarvo zo geeft hij achteraf ook ze! - een absurd hoge vergoe n vroeg. Bovendien bleek hi v dertijd ook tegen het oorsp n, kelijke plan bezwaar te hel B, gemaakt 'voor het theoreü 0' geval dat we er niet uit zo; e) komen met de bouwcoml tie'. Hierop ging de aann je op zoek naar de een alten ve route. De belangrijkste pijler 01{ het bezwaar van de beu was dat er toch zo'n mooi natief voor handen was. B tematief dat - zo moest kennen - mede door zijn doen in de vuilnisbak wa land. Zijn bezwaar werd j de commissie ongegrond klaard. door Marieta Kroft vervolg van voorpagina bodegraven - In de knusse huiskamer zit dochter Kelsey (8) voor de televisie. Soms luis tert ze mee, want het interview vindt ze razend interessant. „Ik sta vierkant achter mijn papa hoor", zegt ze spontaan. „Of pama, zo noem ik haar ook wel eens. Maar in de winkel mag ik geen papa zeggen, want dat brengt mensen in verwarring." Kendra Sanchez (55) zit midden in het transformatieproces van man naar vrouw. En dat leidt op de school van de kinderen, waar Sanchez conciërge was en vrijwilligerswerk deed, tot pro blemen. De directeur ontving klachten van een groepje ou ders, dat vond dat de verande ringen te snel gingen. Op een voor Sanchez onbegrij pelijke manier heeft de direc teur haar in overleg met De Sluis Groep op non-actief gezet. „Het Palet is een Jenaplan school. Ik dacht dat het een school was die als ideaal na streefde dat iedereen, ongeacht zijn achtergrond, in zijn waarde moet worden gelaten. Daar ben ik dus flink in teleurgesteld. Niet in iedereen hoor. Van een grote groep ouders ontving ik hartverwarmende reacties." Wilma, de vrouw van Kendra, loopt rond. Veel zin om zich met het interview te bemoeien heeft ze niet. „Ook ik sta vier kant achter Kendra, maar ik vind de publiciteit wel genoeg zo; vooral voor mijn dochters. Ik ben bang dat zij een stempel krijgen opgedrukt." Kendra: „Jaren ging het goed op de school van mijn doch ters. Ik was er sinds een half jaar door De Sluis Groep (de so ciale werkvoorziening) gedeta cheerd voor zes uur per week als conciërge. Daarnaast deed ik veel andere vrijwilligersklus- sen, als dat ging." Sanchez heeft ooit een zwaar auto-onge luk gehad waarbij twee rugwer vels en een nekwervel braken. Sindsdien is de van oorsprong bedrijfsmaatschappelijk werker Kendra Sanchez, met haar dochters Eilana (7) en Kelsey (8). De conciërge overweegt een klacht in te dienen tegen basisschool Het Palet wegens discriminatie. Foto: Hielco Kuipers bij KPN voor een groot deel af gekeurd. Een jaar geleden heette Kendra nog Ken. Maar in samenspraak met het gezin is de Bodegraafse zich Kendra-Lee Sanchez gaan noemen. „Lee is een eerbetoon aan mijn oma. Zij was de eerste die ik vertelde over mijn trans- seksualiteit en ze accepteerde het." Sinds twee maanden slikt Kendra hormonen. „Het slaat verrassend snel aan", zegt ze met een stralende glimlach. Blij is ze met de steun van haar partner Wilma. Twee eerdere relaties waren stuk gelopen, vooral omdat Ken niet voor zijn geaardheid durfde uit te ko men. Bij Wilma was hij meteen open. Zij accepteerde hem zo als hij was. Zij was het ook die begon over een diepgeworteld verlangen bij Kendra om ook de operatie te ondergaan, waarbij het man nelijk geslachtsdeel wordt ver wijderd. „Probeer niet weg te kruipen, zei ze. Want dan kruip ik achter je aan. Ik durfde er zelf niet over te beginnen, omdat ik zo'n angst had dat ik haar en de kinderen zou verliezen. Negen van de tien huwelijken lopen spaak. Gelukkig kunnen wij erg goed met elkaar praten. Inmid dels ben ik geaccepteerd voor het ondergaan van de operatie. Voordat het gebeurt moet ik anderhalf jaar volledig als vrouw functioneren en daarna ga ik op de wachtlijst. Ik denk dat ik over twee jaar aan de beurt ben. Ik kijk er heel erg naar uit. Heel erg." 'Kendra mag terugkomen na transformatie' De directie van OBS He a Palet en het schoolbe stuur (de gemeente Bot graven) zijn verbaasd 01 alle publiciteit en ophel rond Kendra Sanchez I een gezamenlijke verid n ring geven ze aan dat, toen de veranderingen Sanchez zich in een on ie verwacht hoog tempo .1 ei trokken, in goed overlej ei besloten dat Kendra tiji te lijk ander werk zou woi ie den aangeboden. ej „De tijdelijke oplossing s de heer Sanchez niet oj L gedrongen", aldus dire el teur Ruud Terpstra. „Si I ker nog, de heer Sanch toonde veertien dagen j leden nog begrip en wa verheugd over de mogi 0 lijkheid om na diens transformatie weer aan *1 slag te kunnen op onze B; school. Ken is een ge- K waardeerde kracht die i< graag wensen te behou >z den." u Volgens wethouder val e i onderwijs Paula van dl 1 Burg heeft de directie' 't Het Palet zorgvuldige! e correct gehandeld. „Dl fe tijdelijke oplossing op P sis van vrijwilligheid 0 h dersteun ik van harte e bedoeld om de school deren niet onnodig te choqueren en de acce tie binnen de school tó bevorderen. Van disci ei natie is in geen enkel I zicht sprake." De wetl der heeft vanmiddag! lii gesprek met Kendra S v< chez. e A ft 0

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16