Bewoners blijven bang voor vuurwerk Een kijkje in de keuken van de reclame LEIDEN REGIO Twee jaar cel voor afpersen van Duinrell ederland wordt hoogopgeleid en het ROC moet méé R3 Bezwaar tegen bunker naast keuken aan Turfmarkt Pedofiel in de fout op toilet Duinrell v:.~ dinsdag 14 OKTOBER 2003 i ien haag/wassenaar - De twintigjarige agenaar die probeerde attractiepark uinrell vijftigduizend euro af te trogge- ii door met bomaanslagen te dreigen, veroordeeld tot twee jaar celstraf en maanden voorwaardelijk. De straf imt overeen met de eis van de officier in justitie. e verdachte dreigde in mei van dit jaar uinrell per brief dat drie bommen zou- ontploffen en dat er honderden do- in zouden vallen, tenzij hij 50.000 euro krijgen. Het geld zou in een pakketje de Haagse Markt moeten worden ergelegd. De verdachte beweerde tij dens de behandeling van de zaak twee weken geleden, dat hij na het schrijven en posten van de brief spijt had gekre gen. Het pakketje met geld - nepgeld, want Duinrell had de politie gewaar schuwd - ging hij nooit ophalen. Daarom, zo pleitte zijn advocaat twee weken geleden, was er sprake van 'vrij willige terugtred', wat wil zeggen dat de man op tijd van afpersing had afgezien. Bovendien had hij nooit écht bommen gelegd bij Duinrell. De man had bij zijn brief ook een foto van een bom opge stuurd. Daarop stond een plutonium bom, waar een normaal mens eigenlijk niet aan kan komen. Het geheel was knullig opgezet, nauwelijks serieus te nemen, aldus de advocaat. Maar de rechter nam het wel serieus. Het was niet aan de verdachte te danken dat de afpersing was mislukt, maar aan Duinrell. De leiding van het attractie park had, ondanks waarschuwingen daartegen in de dreigbrief, wel de politie ingelicht. Omdat de dader vermoedde gepakt te worden, was hij het neppak- ketje geld niet gaan ophalen. De rechtbank nam het de man kwalijk dat hij zijn slag wilde slaan in een perio de dat de media zeer veel over afpersin gen schreven. Kort tevoren hadden twee mannen geld geëist van Albert Heijn in Zwolle en deed een man gif in een pro duct van Campina. De Hagenaar reageerde geïrriteerd op de straf. Hij mopperde tegen zijn advocaat niet in hoger beroep te willen, maar die zal adviseren dat wel te doen. „Want dit is een extreem zware straf in verhouding met vergelijkbare zaken." De 19-jarige metgezel van de verdachte werd vrijgesproken. Hij wist ervan, was erbij toen de brief werd gepost, maar zijn rol in het geheel was te klein voor een straf. ongeren in Leidse regio hoeven niet werkloos te zijn' e i/en z iafor Wilfred Simons - Niet één lager opgeleide igere hoeft in de Leidse regio ikloos te zijn. Dat zeggen Jac- van Gaal en Anke van Vuur- het ROC Leiden. Aan jon- die nu geen werk hebben, zij het advies: ga terug school, werk aan jezelf. „Op b moment dat de arbeids- rkt aantrekt, heb jij als eerste n ibaan." ïVuuren en Van Gaal reage- op de noodkreet van de Ise ondernemersvereniging Bestuurders R. van den en R. Plug zeiden vorige in deze krant dat Leiden doet voor kennisintensieve m rijven, zoals biotechnologie, dat het arbeidsintensieve rijven en lager opgeleiden ei e kou laat staan. itter Van Gaal van het je van Bestuur van het Leiden vindt het terecht dl de LVI aandacht vraagt voor toekomstkansen van lager jefcleiden. „We mogen de isavraag nooit vergeten. Kijk Philips. Daar maken ze ïtJ-recorders, maar ook gloei- pen. De samenleving draait op kennisintensieve bedrij- ini alleen, we hebben ook elek- ov ens, loodgieters en bakkers nl 'r" d( Gaal en marketingdirecteur Vuuren zijn het met de LVI dat het ROC moet oplei- voor een reële vraag in de ie regio. Het ROC onder- t die vraag ook. „We zien een overschot aan mensen horecadiploma's en ICT- idingen", zegt Van Vuuren. arentegen is er veel vraag laboratoriumpersoneel. leiden wij samen met de ei eschool Leiden op aan on- Middelbare Laboratorium j." Ook technisch ge- j'ei lolden kunnen altijd aan de „Leiden heeft nog altijd veel industriële bedrijven, voor al op installatie- en elektrotech nisch gebied." Een derde van de 10.000 leerlingen van het ROC Leiden volgt een techni sche opleiding. Het ROC Leiden leidt niet op voor werkloosheid, zeggen Van Gaal en Van Vuuren. Wel is er 'frictie' tussen de wensen van de bedrijven en de leerlingen. „Leerlingen vragen zich óók af of ze zich kunnen ontplooien, of ze interessant werk krijgen en of het wat verdient", aldus Van Gaal. „Daar moeten de be drijven voor zorgen." Jongeren in de Leidse regio die een oplei ding kiezen waar de arbeids markt om vraagt, zijn volgens de twee echter verzekerd van werk. Niettemin vindt de collegevoor zitter dat de Leidse regio zich niet mag blindstaren op werk voor lager opgeleiden. „Neder land groeit toe naar een hoog waardige, hoogtechnologische samenleving met veel dienst verlening. Dat moeten we niet afremmen! Dan lopen we in Europa direct achter." Van Gaal weet dat 26 procent van de Ne derlanders nu een hbo- of een wetenschappelijke opleiding heeft gevolgd 'en dat getal schiet de komende jaren door naar veertig'. Leiden haalt dat niveau al; als ook de studenten populatie wordt meegeteld, is meer dan de helft van de Leidse bevolking hoogopgeleid en dat percentage groeit nog. Het ROC-Leiden moet méé in die ontwikkeling, meent Van Gaal. „Je kunt niet meer alleen eisen dat onze afgestudeerden vakbekwaam zijn. Ze moeten sociaal vaardig zijn, netjes hun werk kunnen opruimen en in staat zijn om te werken met computerprogramma's als Ex cel." Technici op MBO 4-ni- veau schaart Van Gaal zonder voorbehoud onder 'hoogopge leiden'. „Dat zijn hele zware opleidingen, die jongens en meisjes kunnen veel." Het ROC werkt bovendien samen met Jacques van Gaal en Anke van Vuuren. Jongeren in de Leidse regio die een opleiding kiezen waar de ar beidsmarkt om vraagt, zijn verzekerd van werk." Foto: Hielco Kuipers hogescholen aan verkorte ver volgopleidingen voor leerlingen die afstuderen op MB0 4-ni- veau. Ook leerlingen die vakken op MBO 1 en 2-niveau volgen, wil het ROC de kans geven om door te stromen, eventueel op latere leeftijd. „Wij geloven in een leven lang leren", zegt Van Vuuren. De biotechnologie in De Leeu wenhoek is sinds 1984 ontstaan uit samenwerking tussen de ge meente en de Universiteit Lei den. De LVI vindt dat Leiden behalve een kennisintensieve industrie ook een laagtechnolo- gisch speerpunt nodig heeft. Het ROC Leiden zou hierin een 'aanjaagrol' kunnen spelen, vergelijkbaar met wat de uni versiteit doet voor de biotech. Van Gaal vindt het 'een interes sant idee'. Hij wil daarover graag verder praten met de LVI, het MKB en met WD-wethou- der Geertsema (economische zaken). Hij geeft voorbeelden van wat het onderwijs kan aan dragen. „Wij denken aan cul tuuropleidingen op MBO-ni- veau. Muziekopleidingen wor den nu alleen aan conservatoria gegeven, maar op het MBO is dat ook goed denkbaar. Vanuit ons technisch onderwijs is een opleiding als theatertechnicus mogelijk." Ook gelooft Van Gad, hardop denkend, dat op de communicatieopleiding van het ROC een MBO-opleiding journalistiek geënt kan worden. door Silvan Schoonhoven leiden - Omwonenden van de Turfmarkt blijven fel gekant te gen de komst van een vuurwerk opslag in het pand waar nu fiet senwinkel Dusoswa zit. De Vlie gershop, nu nog in de Haarlem merstraat, verhuist naar de Turf markt en wil daar 3000 kilo vuurwerk kunnen opslaan. Alle vergunningen volgens de nieuw ste richtlijnen heeft De Vlieger shop op zak, maar de buurt te kent protest aan. Niet alleen vanwege het ontploffingsgevaar - de omwonende* vrezen ook voor een hogere verzekerings premie. Ze beraden zich nog op acties. Een informatiebijeenkomst heeft de angst niet kunnen wegnemen. De Milieudienst West-Holland heeft de buurtbe woners ervan proberen te door dringen dat elke vergelijking met SE Fireworks in Enschede niet op gaat. Daar lag een grote hoeveelheid evenementenvuur werk; het consumentenvuur werk dat op de Turfinarkt komt, behoort tot de lichtste catego rie. Onder de nieuwe regels moeten de muren van een vuurwerkop slag ten minste een uur lang brand kunnen tegenhouden. De bunker, uitgerust met elek tronische brandmelders en een sprinklerinstallatie, is getest op de Maasvlakte. „De effecten waren daar nagenoeg nihil", schrijft de milieudienst. „Door de sprinkler komt er al overal water als er nog maar een klein brandje is." De opslag op de Turfinarkt krijgt een gasdichte deur zodat er geen lucht bij kan in het geval van een brand. Er is acht meter afstand tussen de bunker in de winkel en de om ringende huizen. J. Heeger, bewoonster van de Coninckshof, is er niet gerust op. „Ik geloof best dat het aan alle regels voldoet", werpt ze tegen. „Maar gewoon vuurwerk wordt ook steeds zwaarder. Vuurwerk bestaat allang niet meer alleen uit gillende keu kenmeiden. En elektronica kan falen. Er kan altijd wat mis gaan." Het is onnodig, verwoordt ze het standpunt van de buurt, dat vuurwerk het hele jaar ligt op- v geslagen op een plek waar veel mensen dicht op elkaar wonen. „Als het nou alleen tijdens de maand december was, dan kon ik het me nog voorstellen. Maar nu ligt er het hele jaar een voor raad. Onnodig, lijkt me. Waaf- om legt hij geen depot buiten bewoond gebied aan? Het heeft bij ons het vermoeden doen rij zen dat hij vuurwerk doorver koopt aan derden. De eigenaar van de winkel zegt dat hij moet kunnen opslaan wat hij over houdt. Dat riekt naar doorhan- del. Zakenmensen blijven za kenmensen." Wat Turfmarkt-bewoonster M. de Goede het meeste dwarszit, is het gegeven dat de vuurwerk opslag direct naast de keuken van restaurant Rhodos zit. „Ze kunnen die bunker wel getest hebben op de Maasvlakte, maar daar zit geen keuken pal naast. De brandweer is hier niet ter plekke komen kijken. Ik betaal 1 al 1500 euro meer verzekerings- premie per jaar door het bran drisico van het restaurant. Dat zal nog wel veel meer worden met de vuurwerkopslag." Eigenaar Schulp van De Vlie gershop wil geen commentaar geven. door Marieke de Kok den haag - Op een kindertoile tje in Duinrell betastte een 34- jarige man zichzelf, toen hij op 5 juü dit jaar werd gesnapt door een andere gast van het Wasse- naarse pretpark Een huilende peuter van twee stond ernaast. In een zwarte rugzak van de man en enkele andere toiletjes trof de politie tupperware- doosjes aan, met daarbij brief jes met de vraag om een plasje achter te laten in het doosje. Gisterochtend stond de ver dachte Winschotenaar terecht voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank Be halve voor zijn aanstootgeven de gedrag in Duinrell deze zo mer, ook voor het bezit van kin derporno. De officier legt een strafeis neer van dertig maanden cel, waar van tien voorwaardelijk, en ver plichte reclassering. De reclas- seringsbeambte moet de Win schotenaar na zijn straf een zin volle dagbesteding geven. Bo vendien wil de officier een voorwaardelijke celstraf van zijn vorige veroordeling alsnog op laten leggen, omdat de ver dachte binnen de proeftijd van een eerdere veroordeling is op gepakt. De man zit onrustig op zijn ver dachtenbankje. Hij wiebelt met zijn voeten, waaraan hij blauwe saunaslippers draagt. Zijn han den klemt hij strak tussen zijn bovenbenen. Ondanks zijn dik ke zandkleurige schipperstrui trillen zijn schouders alsof hij het ijskoud heeft. Op de vraag of hij ontucht heeft gepleegd met de peuter zegt hij: „Nee, dat heb ik niet." Op de vraag waarvoor hij de tupperware- doosjes gebruikt, wil de man niet antwoorden. De Winschotenaar heeft een pedofiele achtergrond. In 1994 en 2002 werd hij al bestraft voor ontucht met een dertienjarige overbuurjongen en schennis van de eerbaarheid. In het psy chologisch rapport staat dat de man 'enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar' is. „Hij is ver standelijk gehandicapt en maakt een kinderlijke indruk", leest De Krom voor. „Emotio neel functioneert hij nagenoeg niet, hij heeft het IQ van een zesjarige. Zijn ouders hebben hem verwaarloosd; hij kreeg geen warmte." Dat de pedofiel ontucht ge pleegd zou hebben met het tweejarige kind, is volgens de officier van justitie niet te be wijzen. Schennis van de eer baarheid wel. Ook het bezit van de kinderporno die de politie vond op de vele diskettes, vi deo's en foto's in het huis van de man, is strafbaar. De advocaat zegt dat ook de' schennis van de eerbaarheid' niet te bewijzen is voor het1 openbaar ministerie. „Mijn cli ënt heeft niets aanstootgevends gedaan", verklaart hij. Daar naast is het voor de advocaat' van groot belang dat de man1 een nieuwe baan krijgt, bij de sociale werkplaats bijvoorbeeld. „Dan zit hij niet meer hele da-' gen slapjes en gedrogeerd te' dromen over zijn seksuele fan tasieën." Het bezit van kinder- i pomo mag volgens de raads man niet leiden tot een hoge' straf. „Door de pomo wordt' voorkomen dat potentiële on- tuchtplegers zich vergrijpen aan een kind. Het beeldmateri aal werkt ontuchtbeperkend. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl opmerkelijk verhaal dat in eclamewereld de ronde t, luidt als volgt. Ooit over- >g de directie van British over te stappen naar een er reclamebureau en maak- en afspraak bij het wereld- lemde Saatchi Saatchi in den. Daar aangekomen fden de directeuren ontvan- door een slordig geklede, wgom kauwende receptio- e wier haar in de war zat. l luidelijk niet geïnteresseer- lame liet de heren in een - ge plaatsnemen, voorzag van koffie met een voetbad •esteedde verder geen aan- ht meer aan de groep. Toen lirectie na een tiental minu- dreigde op te stappen, zich lagend over zo'n slechte fóngst, verschenen plotse ling de bobo's van het reclame bureau op het toneel. „U bent net zo ontvangen als uw servi ce bij het Britse publiek be kendstaat", aldus een van hen. „Ze kregen dus een koekje van eigen deeg. Een prachtige stunt", zegt Cees Mallander. „Dat reclamebureau had al grondig onderzoek verricht naar de Britse spoorwegen. En uiteraard werd British Rail klant bij het reclamebureau." Mallander (57) werkt al meer dan 30 jaar in de reclame als art-director en directeur van diverse reclamebureaus. Hij was ook docent communicatie en examinator op de Hoge school In Holland. De Leide- naar organiseert begin volgend jaar een Oriëntatiecursus Re clame in De Eendenkooi in u, ld Is! De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redacte van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Zoeterwoude-Rijndijk. „Ik heb drie doelgroepen op het oog", aldus Mallander. „Nieuwsgierige mensen, jonge ren die misschien in de recla me willen en mensen die bij een klein bedrijf werken. Jon geren wil ik laten ruiken aan de reclame en de andere kant van de medaille laten zien. Want het is niet alleen maar glitter en glamour. Het is keihard werken en misschien werkt dat wel ontnuchterend. Mensen die bij een klein bedrijf werken en re clame willen gaan maken, wil ik kennis over reclame en ken nis over de reclamewereld bij brengen. Want bij een reclame bureau binnenlopen en zeggen dat je net zo'n folder wilt als de concurrent werkt natuurlijk niet." Reclame. Iedereen wordt er mee geconfronteerd. De een zapt vol irritatie weg als er weer een reclameblok op televisie is, de ander beleeft er plezier aan. Ook Mallander heeft een haat liefdeverhouding met de recla me. „Het is een prachtig vak, maar het is spijkerhard werken en constant stress. Sommige opdrachtgevers vragen een on aanvaardbare levertijd en heb ben een zeer beperkt budget. Vroeger werd er minder streng naar de kosten gekeken, tegen woordig kijkt de opdrachtgever hier zeer kritisch naar." Mallander mag het reclamevak graag vergelijken met voetbal. „Het is constant presteren. Als je een paar keer niet goed speelt, word je naar het tweede elftal teruggezet en als je slecht blijft presteren, vlieg je eruit. Wat goede reclames zijn? Die van de KLM met de zwanen. Cees Mallander: „Een goede reclame is verrassend maar passend." Foto: Henk Bouwman Mooi, sierlijk en altijd dezelfde kleur blauw. Die reclame van Heineken en de skileraar mag er ook zijn. Iedereen praat daarover. Een slechte reclame? Eentje die een hoop geld heeft gekost maar die zich niémand kan herinneren. Een reclame bureau krijgt de klanten die het verdient, zeg ik altijd." Het belangrijkste van een goe de commercial is dat de recla me onderscheidend is, vindt Mallander. „Verrassend maar passend. Stel je maakt een be paald product. Je zit met een heleboel concurrenten in de zelfde markt. Allemaal hetzelf de, goede product. Hoe onder scheid ik me van anderen, moet je je dan afvragen. Maar daarbij mag je de ethiek nooit uit het oog verliezen. Momen teel is er in België een reclame voor Eurostar, de trein naar Londen. Op die poster staat de Britse vorstin met haar rok om hoog. Je kunt je afvragen of zo iets kan." De cursus van Cees Mallander begint op 6 januari en wordt op zes achtereenvolgende dinsdagavonden in De Een denkooi in Zoeterwoude ge houden. Meer informatie is te vinden op www.mallander.nl. Mallander is te bereiken via 071-5130362 of 06-55167300 of e-mail: cees@mallander.nl Eric-Jan Berendsen Kinderen kunnen morgen middag herfstmaskers ma ken, met zelf gevonden blade ren, zaden en vruchten in de Leidse Hortus. Wie mee wil doen moet zich opgeven op tel: 5275144. De kindermiddag is van 14.00 tot 15.30 uur. Broederschap is het onder werp van de lezing die morgen, woensdag, wordt gehouden in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De bijeenkomst wordt verzorgd door de Stich ting I.S.I.S, die is verbonden aan het Theosofisch Genoot schap, tel. 3617417. Aanvang 20.15 uur. Voor 'iedereen die bezig wil zijn met zijn of haar geestelijke groei' wordt een keer in de maand een 'meditatief mo ment' gehouden. Zaterdag is het eerste, over vriendschap. De bijeenkomst, georganiseerd door de Baha'i-gemeenschap Leiden, is in Verbum Dei, te genover Utrechtse Veer 39. Aanvang 16.00 uur. Pape Seye, danser en choreo graaf uit Senegal, verzorgt een nieuwe serie Afrikaanse dans lessen. Vanavond is de eerste les, van 20.00 tot 21.30 uur in de gymzaal aan de Vondellaan 35. Informatie: 06-42158927. Vanuit het bezoekerscentrum Het Reigersbos in polderpark Cronesteyn in Leiden kan zon dag vanaf 14.00 uur een padde stoelenexcursie worden ge maakt. Het bezoekerscentrum ligt midden in het polderpark. Het IVN verzorgt zondag een excursie over het landgoed Oud Poelgeest. Aanvang 14.00 uur aan de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. In het COC Leiden aan de Langegracht 65 wordt vrijdag om 20.30 uur, alleen voor vrou wen, de BBC tv-film 'Oranges are not the only fruit' gedraaid. Bij Wijkvereniging Aktief is het vrijdag om 20.00 uur weer bin go. De zaal van het clubgebouw aan de Berlagestraat 2 in Leiden gaat om 19.30 uur open. Er is nog plaats bij de cursus Spaans voor gevorderden op vrijdag van 10.45 tot 11.15 uur in buurthuis Matilo, Zaanstraqt 126, Leiden. Twaalf lessen voor 39 euro. Meer informatie: tel. 5412515. In buurthuis 't Spoortje is zondag een koopjesmarkt, van 10.00 tot 15.30 uur. Het adres van het buurthuis is Bemhard- kade 40. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland begint 6 november met de curus 'Leren Leven met een chronische ziekte. De bij eenkomsten worden gehouden in Leiderdorp. Voor meer infor matie: 071-5161415. Voormalig kinderarts en hoogleraar Kindergeneeskunde Guus de Jonge houdt donder dag 30 oktober een lezing over het onderwerp Famjjieverband. Hij spreekt vanaf 15T)0 uur in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De orga nisatie is in handen van de Ver eniging van Vrijzinnig Her vormden Leiden/Oegstgeest. Voor mensen die te maken hebben gehad met een beroerte wordt zaterdag een bijeen komst gehouden in Verpleeg huis Zuydtwijck, van 14.00 tot 16.00 uur. Lotgenoten kunnen elkaar ontmoeten en steunen op de bijeenkomst van de afde ling Leiden en omstreken van de vereniging Samen Verder. Het adres van Zuydtwijck is Aaltje Noordewierlaan 50. Linedancen kan zaterdag avond vanaf 20.30 uur in buurt huis Op Eigen Wieken aan hef Valkenpad in de Merenwijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15