LEIDE Leiden sust ophef over Roomburg REGIO De Bakkerij maakt veel daklozen onvindbaar voor deurwaarder Verdachte van museumroof blijft tot rechtszaak in de cel 'Straks is de Leidse gemeenteraad een veredelde accountant' R1 De laatste was 'We staan hier echt te vernikkelen van de kou' dinsdag 14 oktober 2oo3 Leven met de ziekte van Parkinson Buurt vreest ruurwerk lan Turfmarkt onken man hardleers en - De politie hield gister dag rond half een op de manlaan een 37-jarige au- obilist uit Katwijk aan die iken achter het stuur zat. man was op de Beesten- kt in zijn auto gestapt en via fietspad bij het station op lesmanlaan gekomen. Na- Ie man met veel moeite tot pen was gedwongen, gaf ademanalyse 1010 ug/1 als ag terwijl 220 ug/1 is toege- i De politie kon het rijbe- van de man niet invorde- omdat dat al eerder was af- tó voor rijden onder in- iterschap kiest het internet l - De nieuwe vertegen- Jigers van het Hoogheem- chap van Rijnland worden nd najaar via internet ge- l Dat levert het schap een besparing op. Wie geen etverbinding heeft, kan em schriftelijk uitbren- ijnland is het eerste wa- lap van Nederland dat de zing via internet organi- Eerder al bestond het i het in één kiesdistrict doen. Besloten is nu om 6 ingezetenen (burgers) temet te kiezen, omdat iet duurder is dan een in slechts een district. In ibied wonen een miljoen en als zij allemaal digi- emmen, dan levert dat hap een besparing op van oa Rijnland hoeft dan de Msten van de retourenve- i niet meer te betalen, is het Hoogheemraad- ivan Rijnland is de stem- via internet geheim, en t kiezer zijn eigen stem mtroleren. Er is octrooi reaagd op het systeem lor de waterschapsverkie- ontwikkeld, het Rijnland iet Election System. neenteraad int studenten Studenten moeten subsidie kunnen krijgen ïun kamer. Dat vindt een meerderheid van de Leid- neenteraad. Alleen WD iristenUnie steunden de van de PvdA gisteravond motie herinnert aan ingenomen Tweede Ka- ie van vorig jaar, waar- log niets is gedaan. De ge- - leraad gaat nu een brief )en Haag sturen om de :r aan te sporen er mee slag te gaan. Huursubsi- volgens de PvdA een mid- uhet kamertekort te ver eren. De huursubsidie alleen voor kamers ver- idoor corporaties, maar oor zouden de prijzen van rticuliere kamers op den ook omlaag gaan. PvdA- id Broeijer pleit boven- Dor een eigen Leidse re- zoals Delft die heeft, fiets wat we gaan bespre- dens de begroting." door Silvan Schoonhoven leiden - Een groot aantal mensen met schulden verschuilt zich achter de deur van De Bakkerij om deur waarders te ontlopen, zegt Bram Buik van deurwaarderskantoor Buik en Van der Horst. „Ik erger me er groen en geel aan. De opzet van De Bakkerij is een nobele, maar in de loop der ja ren heeft het zich ontwikkeld tot een mogelijkheid voor Jan en alleman om zich daar in te laten schrijven en zich zo onvindbaar te maken." Het postadres van het diaconaal cen trum aan de Oude Rijn, ooit in het le ven geroepen voor daklozen om post te kunnen ontvangen en een uitke ring te kunnen aanvragen, wordt in middels door meer dan vierhonderd personen gebruikt. Ook staan er vijf tien bouwbedrijf]es ingeschreven op het adres Oude Rijn 44; een twintigtal bedrijven heeft dat in het verleden gedaan. „Ik heb zeker honderdvijftig gevallen in het systeem staan van personen die op de Oude Rijn 44 staan of ston den ingeschreven", vertelt Buik. Vol gens hem is de dienstverlening aan daklozen inmiddels zijn doel com pleet voorbijgeschoten. Directeur Will ar d Brandhorst van stichting De Binnenvest geeft toe dat het 'een fors aantal' is, maar voelt zich niet geroe pen uit te zoeken of er misbruik ge maakt wordt van de voorziening voor daklozen. De Bakkerij is het gebouw van de Ge zamenlijke Diaconieën. De Binnen vest is een van de stichtingen die er gebruik van maken. Daklozen kun nen zich er laten inschrijven, daar hun post ontvangen en bovendien zo in aanmerking komen voor een uitke ring, en een gemeentelijke toeslag van twintig procent. Dat extraatje is ooit in het leven geroepen om de ho gere kosten van het leven op straat te compenseren. De toeslag voor daklo zen geldt op dit moment voor 176 mensen die bij de Bakkerij staan in geschreven. Brandhorst ontkent dat misbruik op grote schaal voorkomt. „Mijn gevoel zegt dat vierhonderd mensen wel veel is, maar met alleen een gevoel kom je niet zo ver. Dit zijn wel signalen, maar ik zie het niet als onze taak om uit te zoeken of alles wel klopt. Zoals bij elke regeling zal ook hier wel eens onrechtmatig gebruik voorkomen. De gemeente controleert de gegevens zoveel mogelijk. Je schrijft je niet in bij ons als je niet allerlei riante alter natieven hebt." Gemeente aansprakelijk voor vervuiling leiden - Het pand van wasserij Ozon 2000 bv lig laten bij. Voor de deur van gebouw aan de Zaalb irgweg op industrieterrein Roomburg liggen stapels wasgoed, waarvoor niemand zich meer zal melden. Aan de straat kant staan twee vrachtwagens van de wasserij gepar keerd, beide met een ster in de voorruit. Het pand is ver laten. De enige aanwezige op het terrein is een jonge kat die temidden van het wasgoed een lekker slaapplaatsje heeft gevonden. Tot twee maanden terug was de wasse rij een bezige onderneming waar zo'n veertig mensen werkten. Op 13 augustus sprak de rechter echter het fail lissement over de zaak uit. Het faillissement van de Leid se wasserij heeft alles te maken met de moord op de oud-directeur, Jan van der Krieke uit Leiden. Hoofdver dachte is de man die de wasserij van Van der Krieke had overgenomen. Het lichaam van de vermoorde onderne mer werd op 15 mei in de kofferbak van zijn auto gevon den. Die stond in de omgeving van station Den Haag Hollands Spoor. Inmiddels is duidelijk dat Van der Krieke vijf dagen daarvoor was vermoord, in de wasserij waar hij nog regelmatig kwam. Makelaar Bob Oudshoorn heeft de wasserij inmiddels verkocht. Wat de plannen van de koper met het pand zijn, kan de makelaar niet zeggen. Foto: Henk Bouwman door Timoteus Waarsenburg den haag/leiden - De 37-jarige man uit Leiden die er van wordt verdacht gedurende ruim zes jaar honderden bijzondere en uiterst waardevolle prenten en platen uit het Delftse Legermu seum te hebben gestolen, blijft in voorarrest. Het verzoek van zijn advocaat om hem in af wachting van de behandeling van zijn zaak, op 2 december van dit jaar, op vrije voeten te stellen omdat er geen kans op herhaling zou zijn, wees de Haagse rechtbank gistermiddag af. De Leidenaar was sinds 1997 werkzaam als conservator bij het museum. In mei bleek tij dens een vijfjaarlijkse routine controle van de boekencollectie dat honderden pagina's ontbra ken. De platen bleken uit de boeken te zijn gesneden. Aan vankelijk schatte het museum de schade op zo'n 400.000 euro. Deze week liet het Legermuse um echter weten door de dief stal vermoedelijk tussen de 2 en 4 miljoen euro schade te heb ben geleden. Omdat de collectie van het mu seum niet voor iedereen toe gankelijk is, kwam de politie al snel op het spoor van de con servator als mogelijke dader. In juli vond de politie tijdens een huiszoeking bij de man diverse platen en prenten afkomstig uit de collectie van het museum. Bij die gelegenheid werd op zijn computer ook kinderporno ontdekt. De Leidenaar ondergaat een persoonlijkheidsonderzoek door de Forensisch Psychiatri sche Dienst (FPD). De uitkom sten van dat onderzoek zijn 1 december klaar. Direct daarna komt de zaak tegen de oud- conservator voor de rechter. De man wordt diefstal, vernieling en het in bezit hebben van por nografisch materiaal ten laste gelegd. Advocaat A. Baumgarten be toogde voor de rechtbank dat er geen kans is dat zijn cliënt in de periode tot de rechtszaak in herhaling vervalt. „Dat zou je eerder verwachten in het geval van een drugsdealer. Drugs zijn eenvoudig te verkrijgen. Dit soort prenten niet", aldus de raadsman. De rechtbank had weinig op met deze redenatie. „De kans dat hij zoiets nogmaals bij het Legermuseum zal kunnen uit halen lijkt ons nihil", sprak de rechter. „Maar de kans dat hij iets dergelijks weer zal doen lijkt ons zeer reëel." vervolg van voorpagina leiden - Niet alle treinreizigers die vanochtend naar Den Haag moesten, bleven thuis. Bij de haltes voor bus 43 en 45, beide richting Den Haag, staat een kluitje mensen te wachten. „We staan hier echt te vernikkelen van de kou", zegt Leon Bekooij (17), han den in de zakken, in zijn jas kraag weggedoken. Met een groepje vrienden gaat hij snowboarden in Den Haag. „We hoorden gisteravond dat er geen treinen zouden rijden. Balen. Nee, die acties interes seren me eigenlijk helemaal niks." Alex de Jong (23) kwam er dankzij zijn wekkerradio ach ter dat de trein geen optie was vanochtend. „Ik vind het wel grappig dat in Den Haag nu alles in de soep loopt Die po litici komen natuurlijk nooit op tijd. Of zou Balkenende in een lease-auto rijden?" Begrip heeft hij wel voor de actie. „Balkenende verandert dit land straks in een soort Ame rika, maar dan met twee keer zoveel belasting. Alleen moe ten ze volgende keer wel op het Binnenhof gaan demon streren. Want dit is toch wel erg vervelend als je naar je werk moet." Ook Rani van Beynum is on derweg naar zijn werk. Met zijn treinabonnement van 250 euro per maand baalt hij dat hij nu bij de bushalte staat te wachten. „Mijn abonnement is niet geldig in de bus. Boven dien betaal ik niet zoveel geld voor een staanplaats." Hij neemt het de NS dan ook kwalijk dat die geen alternatief vervoer hebben ingezet. „Ze hebben een vervoersplicht. Dus zorg dat er óf treinen rij den, óf regel iets anders." door Robbert Minkhorst leiden - De gewraakte erfpacht overeenkomst tussen toekomsti ge bewoners van Roomburg en de gemeente Leiden blijft be staan. Wel komt er een aparte brief bij, waarin de gemeente verklaart dat zij de volledige aansprakelijkheid voor eventue le vervuiling uit De Bult op zich neemt. Een meerderheid in de gemeenteraad legde zich gister avond voorlopig neer bij die handreiking van wethouder Alexander Geertsema (WD/ grondzaken). De onrust onder aspirant-ko pers van nieuwbouwwoningen in Roomburg is groot. Zij leven in de overtuiging dat zij op draaien voor de gevolgen als onder hun huizen gifgrond blijkt te zitten, omdat de ge meente alle verantwoordelijk heid voor vervuiling uit De Bult op hen afwentelt. Die onrust, en een serie artikelen in het Leidsch Dagblad, waren gister avond aanleiding voor een felle politieke strijd voor een volle publieke tribune tussen vooral Groenlinks en het CDA aan de ene kant, en de WD die het op nam voor haar wethouder aan de andere kant. Wethouder Geertsema en frac tieleider Leendert de Lange moesten de politieke druk flink opvoeren om te voorkomen dat een motie van Groenlinks en het CDA over het onderwerp zou worden ingediend. Het aannemen van die motie zou grote gevolgen hebben gehad die nu niet zijn te overzien, be toogden zij. Daar sloot de PvdA zich bij aan. Beide fracties bon den daarop in, en besloten de motie achter de hand te hou den. CDA en Groenlinks wilden de erfpachtovereenkomst open breken en daarin opnemen dat de gemeente verantwoordelijk is als er gif uit De Bult in de woonwijk Roomburg terecht komt. Ook wilden de twee par tijen dat eerder afgesloten over eenkomsten werden aangepast. Dat ging de WD veel te ver, bleek tijdens een schorsing van de gemeenteraadsvergadering. De partij vreesde verstrekkende juridische gevolgen. Bestaande contracten moeten worden ver broken en opnieuw opgesteld. Bovendien waarschuwde de partij voor een precedent. We hebben nogal wat locaties waar vervuiling zit, werd gefluisterd. In de raadzaal zei De Lange dat het CDA en Groenlinks publiek recht en privaatrecht door el kaar gooien. Wat een publiek rechterlijk orgaan als de ge meente ook moge besluiten, in het geval van De Bult zal het privaatrecht Leiden altijd terug fluiten. „Er zijn allerlei garan ties en zekerheden inge bouwd", betoogde De Lange, zelf jurist. WD-raadslid Frederik Zeven bergen zei dat artikelen uit het burgerlijk wetboek en de Wet Milieubeheer (die onder andere gaat over voormalige stortplaat sen) bepalen dat de eigenaar al tijd verantwoordelijk blijft voor een stortplaats. De wethouder merkte nog op dat het in dit ge val slechts om negen woningen gaat en dat de gemeenteraad zonder weerwoord drie keer eerder al exact dezelfde erf pachtovereenkomsten had la ten passeren. Maar dan kun je uiteindelijk die hele bepaling dat bewoners verantwoordelijk zijn voor ver vuiling in de erfpachtovereen komst net zo goed schrappen, redeneerden daarop raadsleden Gerard van Hees (Groenlinks) en Jan-Jaap de Haan (CDA). „We gaan toch geen ballast op nemen? Wat vreemd blijft over komen is dat de gemeente pu bliekrechterlijk alle verantwoor delijkheid afschuift, en vervol gens de bewoners een worst voorhoudt: u kunt privaatrech terlijk nog altijd uw gelijk ha len." De Haan: „Ik geloof in een redelijke overheid, maar nog meer in een betrokken over heid. Een overheid met een zorgplicht en die haar verant woordelijkheid neemt. Wat nou als ineens alle bloemetjes in de straat doodgaan?" De onrust die er in het begin nog leefde bij D66 en de Chris tenunie werd wel weggeno men. „Ik was zelf ook op het verkeerde been gezet", zei CU- fractieleider Filip van As. „Die helderheid is er nu. Waarom die bepaling er is, daar kan wel een wereld aan argumenten achter zitten. Die argumenten kun je er niet zomaar even uit fietsen. Dat is voer voor juri disch specialisten." Geertsema beloofde dat alle be woners uitvoerig worden inge licht over de aansprakelijkheid van de gemeente. Bovendien zegde hij toe de gewraakte erf pachtovereenkomst te willen evalueren. „Mogelijk kunnen we hem restylen, om het duide lijker te maken." Daar namen CDA en Groen links uiteindelijk genoegen mee. Hun motie had waar schijnlijk ook net niet voldoen de steun gekregen. CDA'er De Haan ergert zich aan achteloosheid waarmee raadsleden deel van hun budgetrecht uit handen geven Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Stel: de noodbrug bij molen De Valk in Leiden rot weg. Acute vervanging blijkt nodig. De verantwoordelijk wethouder regelt het en geeft 200.000 euro uit, zonder dat hij daarvoor de raad om toestem ming vraagt, laat staan infor meert. Enkele maanden later blijkt dat de gemeente het ver keerde hout heeft besteld. Bus sen en vrachtwagens mogen vanwege instortingsgevaar niet langer over de tijdelijke Valk- brug, totdat een derde nood brug is aangelegd. Die kost 250.000 euro. Wederom licht de wethouder de gemeenteraad niet in. Dat hóeft ook niet in Leiden. In de nieuwe financiële verorde ning van de gemeente is afge sproken dat de gemeenteraad in principe alleen over uitgaven beslist als die hoger zijn dan een half miljoen euro (bij een malige uitgaven) of 100.000 eu ro (bij structurele uitgaven). Een kwestie van vertrouwen, vond coalitiepartij PvdA vorige week na de raadsvergadering. Maar feit is wel dat een wet houder de ene blunder onge stoord kan corrigeren met een volgende. Pas achteraf kan de politiek vaststellen: hé, dat deugde niet. „Het geld is dan alleen al wel uitgegeven", zegt Jan-Jaap de Haan, het CDA- raadslid dat zich vorige week zo opwond over de afspraken in de nieuwe verordening. En dat is extra pijnlijk in een tijd waar in moet worden bezuinigd, geeft hij aan. Het CDA probeerde via een amendement te voorkomen dat het college zo de vrije hand kreeg, door de voorgestelde be dragen te verlagen. Het voorstel kreeg aanvankelijk ruim vol doende steun, inclusief die van collegepartijen PvdA, Groen links en D66. Die laatste drie partijen veran derden van mening toen het college zei dat het 'grote pro blemen' had met het voorstel. Er spreekt wantrouwen uit, zei wethouder Rogier van der San- de (financiën). „Het CDA wil er alles aan doen om wethouders aan handen en voeten te bin den", stelde hij. „Onder het mom van: als ze niks mogen doen, kunnen ze ook niks fout doen." Volgens De Haan heeft de poli tiek zichzelf ernstig tekort ge daan door genoegen te nemen met die uitleg. Het is ook een competentiestrijd, geeft het raadslid toe. „Het gaat over wie het voor het zeggen heeft. Ik zeg: de raad. Het dualisme is bedoeld om de positie van de raad te versterken." De nieuwe verordening bereikt het tegen overgestelde, stelt De Haan. „Dat wil niet zeggen dat we vol ledig van informatie verstoken zullen blijven. Maar het meest objectieve criterium hebben we laten lopen." Het dualisme verplicht ge meenten afspraken te maken wie waarover, hoe vaak en hoe uitgebreid informeert. De lan delijke stelregel is: burgemees ter en wethouders informeren de gemeenteraad wanneer iets 'ingrijpende gevolgen' heeft. Daar is nu in Leiden een bedrag aan gekoppeld. Later stelt de raad nog een verordening vast over hoever de informatieplicht van het college gaat. Ergerlijk vindt De Haan de ach teloosheid waarmee de raad een deel van zijn budgetrecht (het recht om over uitgaven te beslissen) uit handen heeft ge geven. „Ik maak me zorgen over opmerkingen als: bedra gen onder de vijf ton dat zijn details, of dat zijn technische zaken. Ik schrik ervan dat het een aantal collega's niet inte resseert. Als het college tegen mij zegt: 'daar hoef je niet over te praten', dan denk ik: dat be paal ik liever zelf. Nu laat je dus het college bepalen wat jij be langrijk vindt Natuurlijk is al tijd achteraf controle mogelijk. Maar straks zijn we een ver edelde accountant die nadien mag vaststellen of het wel naar onze zin was." Het raadslid stoort zich ook aan de opmerkingen dat iedereen de kans krijgt 'weer zijn eigen plas te doen' als de raad het ook bij lagere uitgaven voor het zeggen moet hebben. „Daar wordt dan meesmuilend over gedaan. Ik vind dat iemand als Jacques de Coo van LWG/De Groenen het recht heeft om te zeggen dat de aankoop van Aal markt 13 niet in zijifvisie past, omdat hij tegen het Aalmarkt project is. Democratie is niet al leen een meerderheid die be slist, maar ook dat je een min derheid de gelegenheid geeft om op gezette tijden en op een gepast moment protest aan te tekenen." Het CDA wil, net als de andere oppositiepartijen, die met het voorstel van De Haan mees temden, helemaal niet pietlut tig zijn. „Bij het onderhoud van groen zeggen we ook niet hoe veel grasmaaiers de wethouder daarvoor moet kopen, of hoe veel geraniums en violen. Het gaat erom: wat wil ik per se zien van tevoren? Dat moet de ge meenteraad zelf kunnen bepa len."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13