REGIO 'Haha, ze zijn nog geen 16!' 'Ik denk dat ze nog beter kunnen 'Ik heb de leeftijd bereikt dat je hier belangstelling voor moet hebben' Dinsdagochtend geen treinen naar Den Haag Rijntamboers vieren jubileum NS is door de in haar ogen onterechte FNV-acties in een dilemma gedwongen. Ter voorkoming van uitgebreid en langdurig verstoord treinverkeer, schept NS zelf duidelijkheid over de dienstverlening op dinsdagochtend 14 oktober: tot 10.00 uur rijden in de regio Den Haag geen treinen. Treininformatie Op dinsdag 14 oktober tussen 4.30 uur en 10.00 uur rijden er geen treinen tussen: Rotterdam CS, Den Haag HS/CS en Leiden CS Gouda en Den Haag CS Leidschendam-Voorburg en Den Haag CS Internationale treinen Amsterdam - Brussel v.v. worden omgeleid en stoppen niet in Schiphol en Den Haag HS. Thalys Amsterdam - Parijs rijdt normaal. De volgende stations zijn van 4.30 uur tot 10.00 uur niet per trein bereikbaar: Delft Zuid, Den Haag HS, Voorschoten, Zoetermeer, Delft, Den Haag CS, De Vink, Zoetermeer Oost, Rijswijk, Laan van NOI, Voorburg 't Loo, Den Haag Moerwijk, Den Haag Mariahoeve, Voorburg. Op de Hofpleinlijn rijden tussen Leidschendam-Voorburg en Rotterdam Hofplein minder treinen. Op de Zoetermeerstadslijn rijden tussen Leidschendam-Voorburg en Zoetermeer minder treinen. Reizigers via Den Haag wordt geadviseerd een andere route te kiezen, bijvoorbeeld: Amsterdam/Schiphol/Haarlem - Rotterdam v.v. via Utrecht Amsterdam/Schiphol/Haarlem - Breda/Tilburg v.v. via 's-Hertogenbosch Leiden - Rotterdam v.v. via Gouda NS vraagt begrip voor de moeilijke positie waarin de FNV haar gedwongen heeft en biedt reizigers die dinsdag overlast ondervinden haar excuses aan. Meer informatie www.ns.nl OV Reisinformatie: 0900-9292 0,50 p.m.) Internationaal treinverkeer: 0900-9296 0,35 p.m.) •Teletekst pagina 751 Op de zwarte lijnen rijden dinsdagochtend geen treinen Den Haag CS Den Haag HS Hoek van Holland Leidschendam-Voorburg Gouda, Schiedam Centrum gidsduivel kwijt 3 DCCSTCEEST - Een 47- itgeestenaar moest jj een snelheidscon- Benoordenhoutse- i Haag zijn auto inle- nan werd 'geklokt' lelheid van 118 kilo- "1 uur, 68 kilometer per Idan op deze plek is V Ook een 41-jarige der is zijn auto kwijt, biet een snelheid van ter per uur voorbij o- Si linken blazen ,r en - Een 51-jarige st uit Voorschoten acht van vrijdag op i dronken dat hij de liet eens meer kon De politie zag de er verlichting op de f ovenlaan rijden. Om- nanalyse niet lukte. 'e doed afstaan. De uit- h bloedtest is nog niet ',n aarom kreeg de man od van 24 uur, de straf voor iemand die 'wil blazen. rprogramma -centrum - Kinderen die pre- weten hoe de hoge- jn wordt aangelegd HSL-tunnel onder e: t Hart wordt ge- eten tussen 15 en 22 )r n bezoekje brengen 1 ^L-informatiecen- Bospolder in Leider- behulp van proefjes meegenomen in de i de techniek tijdens ;n-week', bedoeld om laten kennismaken schap en techniek, latiecentrum is open tot en met vrijdag 16.30 uur en op zon- tot 16.30 uur. De gamma's beginnen m 12.30 en 14.30 uur. J eke Dijke v - Het is het gesprek zaterdag in slijterij in winkelcentrum in Leiderdorp. Zelfs niets nodig hebben in binnen om te vra- jet met het personeel gewapende overval javond. ..Jullie zijn erg geschrokken?" ijterij het achteraf ge- celpandje in het oude trum verliet en een lidden op het ver plein bemachtigde - die van alle kanten is - is het raak. In h jaar tijd pleegden Ms twee keer een ram- -Iflaatste keer waren de daarvan wekenlang omdat een nieuwe '^meteen geleverd kon 1 Dit keer kwam de lopend, gewapend en bivakmuts op. Tegen "vrijdagavond probeer- kassa leeg te halen, f kreeg geen geld mee ]J te in de richting van taartplein. De politie 0 g niet op het spoor. 1 oneel dat aanwezig eel erg geschrokken, van hun collega's za- Itend. De parttimer )p op zich gericht zag iwezig, maar zou die niet werken, en de Ier heeft een och- j. „Als die jongen wel 'osterd, was hij denk tisgebleven. Hij was afrekenen met een die man met die bi- op binnenkwam. Hij 1. maar die jongen zei et bij de kassa kon. te die overvaller zijn Onze bedrijfsleider het magazijn binnen, rig, want hij had het 'g niet gezien. Die 'g nog een keer om ar toen hij het niet hij snel weg. Ik reed toevallig langs, en zag tgenten in kogelvrije mdlopen. Ik dacht: nou aan de hand?', 'erd ik gebeld, dat het weer aan het werk te Ijdeze zaterdagmorgen niet. ,,De volgende 'd zullen we mis ts beter om ons heen De politie heeft zater- [cameraopnames van pil en de nabijgelegen pkeken, maar is daar- -hiets wijzer geworden. vervolg van voorpagina katwijk - Liters bier: no flesjes, 24 halve-literblikjes en 20 kleine blikjes. Maar ook sterker spul, 4 liter Smirnoff en 2 liter likeur. Dat is wat de politie in beslag heeft genomen tijdens een za terdagavond controleren in Kat wijk. En dit is maar een fractie van wat de jeugd inslaat om in te drinken' voor een avondje stappen. Zeven uur 's avonds. Bij de Konmar in Katwijk lopen nog heel wat mensen in en uit om boodschappen te doen. Opzij van de ingang staan groepjes jongeren met scooters en fiet sen. Zo nu en dan loopt er ie mand vanuit de supermarkt naartoe met een gele plastic Konmar-tas. Voorzichtig, want twee politiemannen in burger houden hen in de gaten. Af en toe mengt de politie zich tussen de jongeren, om te con troleren of ze wel oud genoeg zijn. Wie nog geen zestien is en met drank rondloopt, wordt naar bureau Halt gestuurd en bij de tweede of derde overtre ding naar het OM. Maar de jeugd is zeer inventief, zo con stateert de politie. Veertienjari gen vragen vrienden van zes tien of ouder om voor hen alco hol te kopen. Dan schieten de politiemannen naar voren. Een jongen en twee meisjes komen de Konmar uit lopen met een bierflesje aan hun mond. De flesjes worden afgepakt en omgekeerd, het bier stroomt schuimend over de stoep. Opzij klinkt gelach: „Ze zijn nog geen zestien!" Maar het drinken van alcohol op de openbare weg is altijd verboden. Verslagen lopen de drie naar twee vrienden. Een boete van 40 euro. Mijn moeder ver moordt me!", zegt Simone (14). De even oude Alicia („Ik heb geen baantje") belt naar huis om op te biechten wat er ge beurd is en krijgt te horen dat ze dat maar niet meer moet doen. „Ik wist nergens van", zegt hun vriend. Hij is zestien en heeft het bier gekocht. „Wij wonen in Zoeterwoude en komen hier nooit. En in Leiden mag het, als ze je daar met een fles zien, vra gen ze alleen of je die weg wil doen." Bas loopt rond met een sixpack Heineken. Hij is zestien, maar slaagde er ook de afgelopen ja ren al in alcohol te bemachti gen bij de supermarkt: „Omdat ik zo lang ben, lijk ik ouder." Later vanavond staat een be zoek aan Noordwijk op het pro gramma, waarschijnlijk The Champ. Daar kost een biertje zeker 1,50 euro. Bij de Konmar is het bier veel goedkoper, zo verklaren hij en de anderen hun aanwezigheid bij de super markt. In de slijterij bij de Konmar houdt bedrijfsleider Jacques van der Linden toezicht. Een groepje jongens staat bij de kas sa om sterke drank af te reke nen. „Dan moet hij de fles mee nemen", wijst hij naar een jon gen van negentien. Als hij aan de leeftijd van klanten twijfelt, vraagt hij steevast om legitima tie. En vanavond heeft hij er al vijftien weggestuurd. „Waarde loos is het, voor de meisjes is het niet leuk om hier te werken. We zetten extra personeel in ter bescherming." En niet alleen de caissières, ook klanten heb ben er last van. „Sommigen blijven weg, en terecht. Ik hoop dat de leeftijdsgrens snel wordt verhoogd." Wat Van der Linden betreft naar 21 jaar, ook al loopt hij dan de jonge klanten op za terdagavond mis. Ouderenbeurs trekt 750 bezoekers door Joris Rietbroek leiderdorp - Van de thuiszorg tot Tafeltje Dek Je en van de fo toclub tot de begrafenisonder neming. Alles wat van belang is voor de hedendaagse oudere was zaterdag te vinden op de Plusbeurs in sporthal De Does in Leiderdorp. Welzijnsorgani satie Pluspunt had flink de han den uit de mouwen gestoken om zoveel mogelijk organisaties op de beurs te krijgen. En met succes: achter 40 stands vertel den tientallen medewerkers honderduit over onder anderen gezondheidszorg, wonen en sporten. De beurs trok ruim 750 nieuwsgierige bezoekers. Wat zochten zij op de beurs en wat vonden ze opvallend? H. de Bruin (70) uit Leider dorp wandelt op zijn gemak van stand naar stand. „Mijn vrouw vroeg me om met haar mee te gaan. Ik heb im mers de leeftijd bereikt dat je voor dit soort zaken belangstel ling moet hebben. Het is goed om te weten waar je naar toe moet, mocht er eens iets man keren aan mij of aan mijn vrouw. Ik zie hier ook dingen waar ik nog nooit van gehoord had. De vereniging Parabowls bijvoorbeeld. Dat bowlsspel lijkt me heel aardig, al is het een beetje grote-mannen-knikke- ren, hè. Ik moet zo ook nog maar bij de oortechnicus langs, want mijn gehoor neemt steeds meer af." Mevrouw van der Geest (76) uit Leiderdorp kijkt haar ogen uit en prijst alle standhouders. „Ze geven hier echt ontzettend veel informatie. Het is goed op gezet en alles is vertegenwoor digd. Pluspunt zou het voort aan ieder jaar moeten organise ren. Goed ook dat ze iedereen een tasje voor de informatie meegeven, anders liggen alle folders straks op straat." Goede vrienden Thea van Kuijk (78) en Nico Liebert (80) uit Leiden rusten even uit op het terras. Thea: „We zijn hier om meer te weten te komen over typische zaken voor ouderen, zoals de thuiszorg. Ik was laatst gevallen en ben toch twee maanden een beetje gehandicapt geweest. Ik kende toen de mogelijkheden van thuiszorg nog niet goed, vandaar. Ik heb ook erg leuk kennisgemaakt met het bowlen, maar of ik het vaker ga doen, weet ik niet, want ik ben al druk met allerlei vrijwilligerswerk." Nico: „Het is hier machtig inte ressant. Je bent er weer eens een paar uurtjes uit en je komt veel nieuwe dingen aan de weet. Maar waarom organiseert Leiden niet een keer zoiets? In de Groenoordhallen of zo, daar is vaak toch niets te doen. In Leiden mogen ze best meer doen voor ouderen." A. Dofferhoff (64) uit Oegst- geest, vrijwillig technicus bij de kindertelevisie in het LUMC, kijkt naar de demon stratie rolstoeldansen. „Mijn schoondochter staat bij de diëtistenstand, daarom zijn we hier. Maar ik vind uiteinde lijk alle stands erg boeiend. Bij de begrafenisondernemer kon je het gewicht van een steen ra den, dat was wel apart. En ik vond de kraam met informatie over reizen heel aardig. Ik en mijn vrouw gaan er namelijk nog graag op uit en als ik vol gend jaar met pensioen ga, hebben we daar nog meer tijd voor." Mevrouw Bloemendaal (69) uit Leiderdorp zoekt het in de sportieve hoek. „Ik wil er op deze beurs achter komen wat voor sporten ik als oudere nog kan beoefenen. Ei genlijk wil ik graag iets met een Powerplate doen. Dat is een fit nessapparaat dat 40 trillingen per seconde door je lichaam jaagt, waardoor je veel vet ver brand. Helaas kan ik er niets over vinden op deze beurs. Ik ga trouwens ook nog graag zwemmen, maar hier in De Does vind ik het water te koud." A. Boon (82) uit Leiden en H. Slegtenhorst (78) uit Leider dorp drinken een kopje koffie. De dames hebben net naar het rolstoeldansen gekeken. „We zochten net informatie over de ov-taxi en we hebben uitgevonden dat ie veel te duur is. Op een korte afstand betaal je meer dan voor een gewone taxi! De informatie over veilig wonen is ook interessant. Ver der zijn de verschillende stands en de voorstellingen op het po dium heel afwisselend hoor. Net was er ook een kinderkoor, erg leuk. Er is hier echt voor ie der wat wils." zoETERwouDE-RiJNDiJK - Drumfanfare De Rijntam boers uit Zoeterwoude sloot afgelopen zondag de festiviteiten rond het veertigjarig bestaan van de vereniging af. De dag begon voor de leden van de jubilerende drumfanfare met een speciale kerk dienst in de Meerburgkerk. Daarna volgden nog een receptie en feestavond in De Eendenkooi. Tussendoor maakten vijf drumfan fares een rondgang door Zoeterwoude-Rijndijk. Aan deze 'street parade' werd deelgenomen door VIOS Zoeterwoude, ATM uit Amsterdam, AMIGO Leiden, Jong K&G Leiden en Groot IJsselmonde uit Rotterdam. Foto: Mark Lamers (advertentie) Kern Warmond slecht bereikbaar warmond - De Oranje Nas- saulaan in Warmond is van zaterdagochtend 18 oktober om 7.00 uur 's ochtends tot de volgende ochtend 7 uur afgesloten voor motorvoer tuigen. De kern van War mond is in die 24 uur alleen bereikbaar via de invalsweg aan de kant van Sassenheim. Omdat het verkeer niet di rect kan worden omgeleid, moeten motorvoertuigen omrijden via de A44 naar de andere invalsweg van War mond. Fietsers en bromfiet sers kunnen overigens wel gewoon gebruik maken van het fietspad langs de Oranje Nassaulaan, en hoeven dus niet om te rijden. Biljartclub 1 en nog 5' behaalt vierde plaats Nederlands Kampioenschap door Fred van Rooij ecmond aan zee - De wedstrijd van Janus Koppes is nog bezig maar de teleurstelling van de begeleiders langs de kant is van de gezichten te lezen. De strijd om de derde en vierde plaats op het Nederlands kampioen schap biljarten voor verstande lijk gehandicapten teams in Eg- mond aan Zee gaat verloren. Biljartclub '1 en nog 5' uit Oegstgeest mist op een haar na het podium. De doelstelling van begeleider Jan Klein was de vijfde plaats. Die doelstelling werd op zater dag al bereikt toen de biljarters eerste werden in hun poule en zich daarmee plaatsten voor de kruisfinales. Vandaag gaat het allemaal wat minder. Beide wedstrijden worden verloren. Maar van ontevredenheid is geen sprake. De vierde plaats is de hoogste plek die de biljarters in hun korte geschiedenis ooit behaalde. Maar Klein is opti mistisch: „Ik denk dat ze nog beter kunnen." Hotel Zuiderduin in Egmond aan Zee is voor de tweede keer het decor van het vijfde NK voor verstandelijk gehandicap ten teams. Een professionele biljartarena is in de Zuiderduin- zaal ingericht. In het strijdperk staan zes biljarttafels te baden in het licht. De lakens zijn strak en blauw. De gele, rode en witte bal liggen te wachten om gesto ten te worden door de spelers. Alles heeft de organisatie eraan gedaan om goed voor de dag te komen. Elektronische scorebor den, officiële scheidsrechters en een charmante speaker. Het evenement doet niet onder voor de bekerfinale van de ech te professionele biljarters. Maar dit NK is meer dan alleen biljar ten, het is feest. In het biljartca fé is een minikermis, karaoke en vooral veel gezelligheid. De sfeer op het toernooi is gemoe delijk en vriendelijk. Presteren is mooi, maar plezier staat van daag in Egmond voorop. „We hebben een toch aardige vooruitgang geboektverteld Dick van Egmond. Samen met Biljartclub 'i en nog 5' miste tijdens de Nederlandse Kampioenschappen op een haar na het podium. Maar met een vierde plek zijn de biljartèrs ook tevreden. Foto: Martin de Haan Klein is hij een van de elf vaste begeleiders die de biljartclub heeft. Klein was begin 2000 de initiatiefnemer van de club. In het korte bestaan van de ver eniging haalden ze dit jaar voor de derde keer het NK. Een zes de en zevende plaats waren de vorige resultaten. Met de vierde plaats van nu zijn ze uiterst te vreden. „Deze twee dagen is de top voor de jongens"', zegt Van Egmond. Zaterdag speelde het team beduidend beter dan van daag. Dat komt vooral om dat de spelers gewend raken aan het evenement. „Ze bevinden zich op vertrouwd terrein." Hoe vertrouwder de situatie is voor de verstandelijke gehandicapte biljarter hoe beter hij of zij zal presteren. En het dure hotel in Egmond is al bekend bij de 'jongens', zoals ze genoemd worden door de begeleiders. Ed den Eisen is dit jaar de teamcaptain. Hij is door Klein bewust niet opgesteld. In het thuishonk speelt Den Eisen ie dereen van de tafel, maar hij heeft grote moeite om met de spanning van zo'n groot evene ment om te gaan. Als teamcap tain heeft hij de perfecte rol. Ie dereen krijgt aandacht van hem en zelfs de pers wordt niet ver geten. „Na de wedstrijd wil je me zeker weer spreken", lacht hij. Terwijl hij tekst en uitleg over de wedstrijd geeft loopt zijn echtgenote sms'end voor bij. „De schoonfamilie zit in België", vertelt hij, „die wordt per sms op de hoogte gehou den van de uitslagen." Elk team bestaat uit acht spe lers waarvan er bij elke wed strijd zes aan bod komen. Die zes spelen een tegen een tegen een ander team. Wie de meeste partijen wint is de winnaar. Wel wordt voor elke speler een ge middelde op gegeven. „Het ge middelde bepaalt hoeveel pun ten een speler moet maken in een wedstrijd", zegt Van Eg mond. Zo kan het voorkomen dat tijdens een wedstrijd de ene speler maar vijf punten hoeft te maken en de ander twaalf. Elke speler speelt daardoor op zijn of haar eigen niveau en heeft zo evenveel kans om een wedstrijd te winnen. Aangezien de ver enigingen zelf de gemiddelden opgeven bestaat er een moge lijkheid tot sjoemelen. Van Eg mond is er bijna zeker van, maar een teamnaam weigert hij te noemen. „Rotzooien met de gemiddelden doen ze bij de Oegstgeestse club niet", verze kerd hij. De finale vandaag wordt ge wonnen door Biljartclub Tim paan uit Vught. Maar Klein is tevreden over zijn team. „De druk is te hoog geworden deze zondag. Het werd teveel voor de jongens", verteld Klein toch enigszins somber. „Maar de verwachtingen zijn overtroffen, we gingen voor plaats vijf." Bij teamcaptain Den Eisen staat de lach vastgebakken op zijn gezicht. Hij is tevreden over de jongens. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", straalt hij. „Het kan wel weer laat worden van avond."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9