Parttime huisarts werkt vaak vijftig u REGIO Waarom kan ik als starter niet in mijn gemeente Leiderdorp wonen? 'Soms jaloers op de katholieken' Een oranje gekleurd comment^ over de affaire Mabel Wisse Sit, 'In Leiden staan ere Driek van vugt heeft een veel kantoren leeg omgeving van Amster dam' aangekondigd. De voorzitter van de Leidse Rood-afdeling, Louk Rademaker, is er klaar voor. NAVRAAG Rood, de jongerenorganisatie van de Socialistische Partij, gaat vanaf vandaag leegstaande kantoorpanden kraken voor jongerenhuisves ting. Best kans dat de actie vanmiddag begint in Leiden, want de Leidse Rood-voorzitter l i 1 y actie in 'een stad in de Beginnen jullie vanmid dag met een pand in Lei den? „Nou, de actie gaat lande lijk van start." Leiden ligt wel voor de hand. „Eeh, daar ga ik niets over zeggen. Het zou niet zo fijn zijn als een kraakactie bij voorbaat al in de krant staat. Ik kan wel afspreken jullie dan langskomen." Staat er wel een Leidse kraakactie op het programma? „Ia." Hebben jullie al iets ondernomen? „Voor de zomer hebben we de kamer wethouder Buijing gekraakt. Maar daar is geen reactie op gekomen. Dus grijpen we nu naar an dere middelen om ons standpunt duidelijk te maken. Het is be langrijk dat er een signaal wordt afgegeven." Wat is in Leiden pecies het probleem? „Er zijn te weinig kamers voor jongeren. Zo n 3.000 kamers zijn er nodig, da's best veel, zo'n drie procent van de woningmarkt. Sinds de gemeente zo'n tien jaar geleden het woningbeleid uit handen heeft gegeven, is de bouw gestagneerd. Dat krijg je als je het aan de vrije markt overlaat. Dan worden in een nieuwbouwwijk als Roomburg alleen woningen gebouwd die verkocht worden voor drie tot vier ton. Wij vinden dat de woningbouw en woonruimte verdeling weer terug moeten naar de gemeente." Staan in Leiden veel kantoren leeg die geschikt zijn voorstuden ten? „Enorm veel, ja. Je hebt de Meelfabriek natuurlijk en langs de Schipholweg staan veel kantoren leeg. Het is niet de bedoeling dat die allemaal gekraakt worden, want uiteindelijk is kraken nooit een uitkomst. Het gaat ons om het signaal." tekst: Erna Straatsma foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 13 October HAZERSWOUDE- Door den schoolopziener, den heer W.F.G.L. Haan stra, zijn in dit zomerhalfjaar voor de drie scholen op het dorp te za- men verleend acht vergunningen wegens veldarbeid voor den tijd van hoogstens 6 weken. Wel werd dit verlof door meerdere ouders ge vraagd, doch de verzuimen in het voorafgaande halfjaar of ook het nog niet bereikt hebben van den tienjarigen leeftijd waren oorzaak, dat aan het verzoek dier ouders niet voldaan kon worden. Intusschen had de commissie tot wering van schoolverzuim met de laatstgenoemden de meeste drukte, want de teleurgestelde ouders gebruikten, door den nood gedrongen, hun kinderen nu eens drie of vier dagen voor het aren rapen, dan weer een halve week voor het rooien der aardappelen, soms ook om op broertje of zusje te passen, terwijl moeder deze werkzaam heden op het veld ging verrichten. Al die verzuimen werden voor on wettig aan den schoolopziener opgegeven, soms met verzachtende omstandigheden, soms niet en eindelijk, aangezien de aanmaning niet krachtig genoeg bleek om het kwaad - als hier van kwaad sprake mag zijn - te fnuiken, werden de ouders opgeroepen om voor de 'commis sie' te verschijnen. Die had vaak de schoonste resultaten, daar zij niet naliet door ernstige waarschuwing en gemoedelijke overreding een heilzamen invloed op de ouders uitte oefenen. dat we bellen zodra er een actie is. Dat ANNO 1978, vrijdag 13 oktober LEIDEN - Het go-spel is hoogstwaarschijnlijk de oudste denksport op aarde. Drie a vierduizend jaar geleden is dit ingewikkelde spel in Chi na ontstaan. De Leidse Go-dub vierde gisteravond haar io-jarig be staan in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Voor de tafel de Ne derlandse kampioen Ronald Schlemper uit Voorhout tijdens een go- simultaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLcL (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut ine) p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Huisartsen werken steeds vaker parttime, in een gedeelde praktijk. Maar dat betekent niet dat ze het rustig aan kunnen doen. De werkdruk is hoog, door het toenemende tekort aan artsen. Een parttimer werkt altijd nog meer dan veertig uur per week. In Leiden zijn bijna geen huisartsen meer te vinden die alleen werken. Een duo-praktijk is de trend. Het is onder meer het gevolg van een enorme toename van vrouwelijke huisartsen. Zo'n tweederde van de huisartsen in opleiding is vrouw. Als ze eenmaal zijn afgestudeerd, kiezen de meesten voor een parttime baan. „Terecht", zegt de Hillegomse huisarts Edwin Wallaart. „Er zijn meer zaken in het leven dan werken. En een parttime baan betekent nog steeds dat je zo'n veertig tot vijftig uur per week werkt." De meeste parttimers kiezen voor een vierdaagse werkweek. Wallaart is voorzitter van de regionale huisart senvereniging Leiden en omstreken en zegt dat ook buiten Leiden duo-praktijken de norm zijn. „Er is haast geen huisarts meer die een solo-praktijk heeft. Ze hebben tegenwoordig allemaal wel een middagje of een dag vrij. Voor de vrije uren wordt soms ook een huisarts-in-dienstverband ingehuurd. Dat zijn veelal net-afgestudeerde huisartsen. „Een jonge klare noe men we dat. Ze willen zich meest al nog een beetje oriënteren op de arbeidsmarkt. Wallaart werkt zelf ook in een duo-praktijk, maar is geen partti mer. Samen met zijn collega heeft hij een dubbele praktijk, met in totaal zo'n 4.600 patiënten. „Maar op deze manier lukt het ons toch om elke week een middag vrij te hebben. Een duo-praktijk verlicht de werkdruk toch enigszins, ook al is het een dubbele praktijk." Ondanks de vaste vrije middag maakt de Hille gomse arts werkweken van ruim vijftig uur. „Van acht tot zes uur werken is normaal. Als je een vrije middag hebt, begint die om één uur. En verder heb je nog de diensten op de huis artsenpost in Voorhout of Leiden. Die regeling levert gelukkig een enorme urenreductie op. Je werkt tijdens zo'n dienst wel veel harder dan tijdens de vroegere weekenddienst, maar na acht uur bven je tenminste echt vrij. Dan kun je niet meer opgebeld worden. En het is maar één keer in de zes weken dat je dienst hebt. Zo'n heel weekeinde oproepbaar zijn, zoals vroeger, is echt heel vervelend. Toen werkte een fulltimer meer dan zestig uur per week." De toename van part-timers is niet bevorder lijk voor de situatie op de arbeidsmarkt, die toch al een fors tekort aan huisartsen kent. In de Leidse regio is de situatie nog niet nijpend, maar wel zorgwekkend. Wallaart: „In het hele gebied van onze huisartsenvereniging, Leiden en omgeving en de Duin- en Bollenstreek, is een dreigend tekort aan huisartsen. En het ver trek van één huisarts betekent dat er ineens 2.500 patiënten met dossier op straat komen te staan. Vooralsnog heb ben we door creatief en in ventief optreden de proble men kunnen oplossen, maar de rek is er nu uit. We "gaan de toekomst met angst en vrees tege- l moet." In Alphen aan den Rijn is de situatie een stuk 'M slechter dan in Leiden en omgeving. „De ko mende maand zijn er drie praktijken die wor den neergelegd en voor alledrie is nog geen op volger gevonden", zegt Ernst de Kievit, directeur van de huisartsenver eniging district Rijn land/Midden Holland. Er zijn in Alphen ook praktijken die op waarnemers draaien. Huisartsen in Alphen blijken nog nauwelijks samen te werken en dat bemoeilijkt de opvol ging enorm. De Kievit: „In Leiden heb je vrij wel geen praktijken meer aan huis. Maar Al phen moet nog een behoorlijke inhaalslag ma ken. Tot voor kort waren er in deze gemeente alleen solopraktijken, veelal aan huis. Nu is er een omslag maar dat betekent wel dat de huis vesting voor veel nieuwkomers een probleem is." De afgelopen tijd werden vier samenwer kingsverbanden van zo'n drie tot zes huisart sen opgericht. Die groepen huisartsen werken met - of wachten nog op - een gezamenlijke huisvesting. „De oudere garde in Alphen bestaat veelal uit fulltimers", zegt De Kievit. „Jonge huisartsen zien het niet altijd zitten om een grote praktijk over te nemen. Dus zie je vaak dat er twee huisartsen komen." Ook jonge mannelijke huisartsen kiezen tegenwoordig minder vaak voor een 60-urige werkweek. „Ik heb elk jaar contact met de derdejaars studenten huisarts- engeneeskunde. Als je ze vraagt wie er partti me wil werken, zie je dat er over de hele linie de hand wordt opgestoken. Ook mannen gaan iets vaker part time werken. Al kun je dis cussiëren over wat partti me is. Is een vierdaagse werkweek een parttime baan". De Kievit denkt van niet. Uit onderzoek van de huisartsenvereniging district Rijnland/Midden Holland blijkt dat de uitstroom van huisartsen de komen de tien jaar veertig pro cent bedraagt. Er is nu nog geen direct te kort, maar dat komt er wel aan." ertje| idda J Kea Fogelberg begon zo'n 25 jaar ge praktijk aan de De Sitterlaan in Leid ging ze parttime werken, in een duo met Maria van den Muijsenbergh. Si jaar of vijf werkt ze weer alleen, als fi Ze heeft een vrij kleine praktijk, maai I minimaal vijftig uur per week om ha 1 op orde te krijgen. „Ik zou liever kort ken, maar het heeft ook wel z'n voori alles in je eentje te doen." Ze hoeft g leg te voeren met haar collega, kan beleid uitstippelen. „Ik heb het trek geprobeerd met een andere colli dat klikte niet. Dus toen ben ik ma; time gaan werken." Fogelberg werkt elke dag minimaal ti van 's ochtends acht tot 's avonds z de middag heb ik net een kwartiert om de krant te lezen. Dinsdagmidd; vrije middag, maar dan moet ik mijn stratie doen, dus dat is ook werk. Als11 de diensten in de dokterspost optelt, snel aan een uur of zestig per week." Toen ze parttime werkte, was het ooi „We hebben een keer een onderzoek den en toen kwamen we erachter dal bei veertig uur per week werkten, waren we tachtig uur per wee aan een praktijk volgens de 1 2.350 patiënten! Nu heb ik en meer wil ik er niet. Het voor patiënten mogelijk! ze, als ze 's ochtends v genen opbellen, nog detr bij me terecht kunnen, scheelt wel enorm hoor erbij. Aan het eind van ben ik echt doodop." Erna Straatsma Door het toenemend tekort aan huisartsen is de werkdruk in deze beroepsgroep erg hoog. Archieffoto: United Photos De Boer/Marisa Beretta SCHRIJVENDE LEZERS MAANDAG 13 OKTOBER A Rooms-Katholieke Kerk. De wereld politiek houdt terdege rekening met hun macht. Wat zijn de protestan ten in Nederland dan eigenlijk pro vinciaal, miezerig, krenterig en kneuterig. Niet dat ik nou zo graag een bisschop wil. Maar een beetje meer gezag vind ik helemaal niet zo erg. Plaatselijke gemeentes zijn broeinesten van conflicten, eigen aardigheden, kleinzieligheden die gereformeerde dorpjes isf kenraad soms oppermachtig.) paar bollebozen delen de lal en niemand controleert het. C| flicten kunnen soms torenhof laaien." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Henk Bouwman In het Leidsch Dagblad van 24 september stonden twee arti kelen over het huizentekort in de regio. In een stuk stond dat vooral voor jonge starters moeilijk is om een huis te vin den. Dit is helemaal correct. Maar op de volgende pagina stond een stuk over Leider dorp en dat er vooral wonin gen voor ouderen moeten worden gebouwd, wat nu al wordt gedaan. Ik vind het belachelijk dat er in Leiderdorp alleen apparte menten worden gebouwd die óf niet betaalbaar zijn voor starters, of zijn gebouwd voor ouderen. Er worden wel huur woningen gebouwd maar de huurprijs daarvan begint rond de 800 euro. Leiderdorp zou om zijn jongeren moeten denken, voordat er over een jaar of twintig een spookstad zal ontstaan. Waarom een centrumplan als dit dorp alleen bestaansrecht heeft voor de ouderen? Ik ben zelf ook een jonge starter en vind het belachelijk dat ik geen huis kan vinden in de gemeente waar ik al lange tijd woon. Hierdoor wordt ook de druk op Leiden groter doordat alle jongeren kunnen meedin gen voor een huur- of goed kope koopwoning in deze buurgemeente. Kortom gemeente Leiderdorp, jullie zijn zoals gewoonlijk weer lekker verstandig bezig. Nienke Sixma, Leiderdorp. 5 VOOR 12/12 12 December van dit jaar is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestant se kerken in Nederland. Voor de een reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: de Leidse pre dikant D. Stolk, vroeger hervormd, nu gereformeerd. Voor zijn collega in de Bevrijdingskerk, B. Schelhaas, geldt overigens het omgekeerde. „Ik begrijp de bezwaarden niet, de mensen die tegen de kerkfusie zijn. Al jaren zitten ze in de Nederlandse Hervormde Kerk. Die bestrijkt het hele spectrum van vrijzinnig tot ul traorthodox. Ze zijn toch ook niet weggelopen toen homo's konden trouwen? Waarom dan nu wel? De kerkfusie komt eigenlijk te laat. We vissen al achter het net, mensen zijn allang op zoek gegaan naar an dere levensbeschouwingen: de pinkstergemeente, new age. Soms denk ik dat er te weinig aantrek kingskracht van de protestanse kerk uitgaat: versnippering verzwakt. Ik herinner me de oproep nog van de achttien predikanten om weer één te worden; ik was toen zeventien en dacht dat alles in een paar jaar rond wel zou zijn. Het is voor mij al zo vanzelfspre kend dat de kerken met elkaar op trekken. We winnen er alleen maar bij. Eindelijk kan de protestantse kerk straks één geluid laten horen in een maatschappij waar alles draait om geld, pluk de dag, 'haal eruit wat erin zit'. Verschillen zijn er nauwelijks nog. Vroeger zat ik bij de Gereformeerde Bond in de hervormde kerk, daarna ben ik in gereformeerd vaarwater gekomen. Daar waardeer ik het mo derne bijbelgebruik, er is meer ruimte voor verschillende manieren van geloven. Het is niet allemaal zwart-wit en die ruimte vind ik prettig. Vroeger waren de standpunten over abortus en euthanasie veel uitge sprokener. Je proeft bij de gerefor meerden nog wel eens een restant ervan. Een zeker gebrek aan soepel heid: hun ja moest ja zijn, ze kon den niet toegeven aan nuancerin gen, want waar bleef je dan? Her vormden hebben wat meer oog voor de randkerkelijken, voor de wereld. Ik ben wel eens jaloers op de Meneer De Vries, eerlijk, ik heb nog nooit zo'n ouwehoerverhaal gelezen, als uw hoofdredac tioneel commentaar 'Wisse Smit' in de krant van zaterdag 4 oktober. Hebt u misschien banden met het koningshuis? Van uw kant is er dus geen enkele kritiek op het uiterlijke ge drag van mej. Mabel Wisse Smit door de jaren heen. Zoals u het stelt is er eigenlijk geen 'screening op goed gedrag' door de AIVD (voorheen BVD) voor een eventuele toekom stig lid van ons koningshuis meer nodig. Want, het waren immers maar 'jeugdzonden'. Dan was de BVD vroeger heel wat kritischer ten opzichte van het gedrag van de 'gewone man', zeker als deze al dan niet openlijk bele den en gepraktiseerde communistis( j pathieën te berde bracht. Volgens u deze zaak dus wel met twee maten w j gemeten. Ach ja, wie nu eenmaal de bare) macht heeft, respectievelijk die n vuur zit...?! Conclusie ten aanzien van uw stuk: g j. volgende keer een wat minder (oranj t( kleurd propagandistisch verhaal als l ;t cieel?) LD-commentaar. Nee, dan do naamgenoot (R.) het in zijn benadeit het onderhavige duidelijk beter. Hij fi e zich tenminste aan de feiten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8