LEIDE REGIO Toekomstige bewoners Roomburg eisen duidelijkheid Politiek vraagt nieuw contract Roomburg Agaatlaan is een getto geworden' Verkeersgeweld: aanrijdingen en vechtpartijen R1 Studentenhumor CDA en GroenLinks stemmen niet in met clausule Verlies Crucell loopt weer op in derde kwartaal en man otonde n 31 -jarige Leidenaar agochtend vroeg de I de Rijnsburgerweg ienaarseweg over het reed met zijn auto raakte een een mid- >r, verkeersbord en i wam op het fietspad d. De man verkeerde )ed van alcohol. e beroofd ckerstraat >n 32-jarige buiten- i iste is zaterdagnacht e kerstraat beroofd van i betast door een nog I man. In de tas zat e telefoon, een por- sleutels, een rijbe- ditcard. en i en I diverse plaatsen in ;elopen weekeinde Uit een woning •nmakersstraat i computer, pas- Ü-speler gestolen. In l aan de Vliet ver- mobiele telefoon. In kwam de dief via len. Via een stei- Iderraam werd er aan de Vreewijk- iroken. Daar ver en een mobiele te- een huis aan het Ge- tv, een stereoset, cd's meegenomen. maandag 13 OKTOBER 2003 door Timoteus Waarsenburg leiden - De toekomstige bewo ners van Roomburg willen dui delijkheid van de gemeente in de kwestie rond de aansprake lijkheid voor mogelijke vervui ling in de nieuwbouwwijk. Ze willen de toezeggingen die wet houder Ron Hillebrand vorige week deed, namelijk dat de ge meente Leiden altijd aanspra kelijk is als er onverhoopt in de toekomst verontreiniging van uit de voormalige vuilstort lekt, zwart op wit. Op dit moment verlangt de gemeente nog van de aspirant-kopers dat zij de gemeente Leiden volledig vrij waren. „De gemeente heeft duidelijke uitspraken over de aansprake lijkheid gedaan", zegt B. Berk hout. Hij is voorzitter van een van de twee kopersverenigin gen waarin tal van toekomstige bewoners van Roomburg ver enigd zijn. „Die uitspraken wil len we zwart op wit hebben. Hillebrand heeft mij beloofd dat dat ook gebeurt. Daar reken ik dus ook op. Bij onduidelijk heid en onzekerheid is nie mand gebaat. Er komt een nieuwe wijk met mooie huizen in een fraai stukje Leiden. Het wordt tijd dat we daar van kun nen gaan genieten." Zij collega-voorzitter P. Holtz van de andere kopersvereni ging, laat zich in ongeveer de zelfde bewoordingen uit. „Per soonlijk ben ik niet zo bang voor de mogelijkheid dat er ooit vervuiling vanuit de vuilstort plaats zal weglekken. Maar ik maak mij wel zorgen over de groeiende ongerustheid onder Spoort «gen dicht Morschpoort is e^oensdag en donder- tyoor het verkeer en Angers, omdat er een fleiding wordt gere- gemeente is van nen met de herin- het gebied rond de De straat is tot afgesloten voor erkeer, dat wordt 1 de Koninginne- ifrijheidslaan. Er ko- Irempels, de par en worden anders waardoor de straat Bjker wordt. In de t mag straks niet en gereden dan 30 er uur. Het gedeelte Octoberstraat en 28 wordt de ko- weken aangepakt. ,t het gedeelte tot de straat, dan het stuk geuzenstraat. Het t de Witte Singel is i de beurt. leiden - Al maanden staat De Pelikaanhof in de steigers omdat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) het leefklimaat en de veilig heid in het studentencomplex verbeteren. Het hele pand zit daarom ingepakt in kleurig doek. Maar het kan natuurlijk altijd vrolijker, moet een bewoner gedacht hebben. En dat is gelukt. Sinds een paar dagen lacht een flinke 'smile' in het veiligheidsdoek vriendelijk naar het passe rend verkeer op de Hooigracht. Foto: Hielco Kuipers leiden - De politie heeft zaterdagnacht op de kruising Levendaal en Oranjeboom straat vier mannen opgepakt. Het gaat om twee Zoeterwoudenaars (17 en 23) en twee Amersfoorters van 19 en 20. De Zoeterwou denaars zaten in een auto die werd be stuurd door de 23-jarige. Op de Lammer markt reed hij waarschijnlijk moedwillig in op een Leidenaar (23). Met een beenfrac tuur en hoofdwond werd deze overge bracht naar het LUMC. Mogelijk speelde een ruzie tussen de betrokkenen eerder op de avond een rol bij dit incident. De be stuurder botste na de aanrijding tegen een geparkeerde auto en reed door. De aanrijding werd gezien door twee Amersfoorters, broers van de eigenaar van de geparkeerde auto. Zij gingen achter de doorrijder aan en wisten hem tot stoppen te dwingen door een aanrijding te veroor zaken op de kruising Levendaal met de Oranjeboomstraat. Vervolgens haalden ze de beide Zoeterwoudenaars uit de auto en mishandelden hen. toekomstige bewoners. Mijn dringend verzoek aan de poli tiek is dan ook: neem stelling, wees duidelijk. Zorg dat we met een gerust hart binnenkort in onze mooie wijk kunnen gaan wonen." E. van Zeist, die in Roomburg een huis heeft gekocht dat in 2005 wordt opgeleverd, wil dat ook. „Ik denk dat de gemeente geen poot heeft om op te staan als er ooit vervuiling vanuit De Bult zou weglekken. Er is vol gens mij geen rechter die zou zeggen dat de gemeente geen verantwoordelijkheid heeft. Niet voor niets heeft de wet houder zo duidelijk gezegd dat zij in dat geval aansprakelijk zijn. Maar zet dat dan ook in het contract. Het beheersen van de vervuiling staat of valt met de grondwaterbeheersing. Er is vorige week al grondwater om hoog gekomen tijdens de werk zaamheden aan de woonto rens. Het laat zich raden dat dat gevaar ook bestaat als er over een paar jaar gegraven wordt om de A4 te verlagen. We moe ten voorkomen dat als er dan ooit iets gebeurt, iedereen naar elkaar gaat wijzen. En dat de bewoners daar de dupe van worden." door Timoteus Waarsenburg leiden - Vanavond vergadert de gemeenteraad over de uitgifte van nieuwe erfpachtpercelen voor Roomburg, dit keer aan aannemer Du Prie uit Leiden. Zo wel het CDA als GroenLinks wil dat de gemeente haar verant woordelijkheid voor de grond expliciet in de contracten op neemt. „Want anders kunnen wij geen toestemming geven", zegt raadslid J J. de Haan van het CDA. Op dit moment heeft de gemeente in de erfpachtover eenkomsten voor Roomburg een clausule opgenomen waarin zij nagenoeg alle verantwoordelijk heid voor de bodemgesteldheid neerlegt bij de gebruikers van de grond. „Wij willen aanpassingen van het erfpachtcontract op twee punten", zegt fractievoorzitter G. van Hees van GroenLinks. „De gemeente geeft grond uit die schoon is. Vanaf het mo ment van de overdracht ligt vervolgens alle verantwoorde lijkheid voor toekomstige ver vuiling - maar ook voor eventu ele ontdekking van vervuiling uit het verleden- bij de kopers. Dat is niet juist. Als over tien jaar blijkt dat er toch vervuiling in de grond zit die dateert van voor de overdracht, is dat de verantwoordelijkheid van de gemeente. En dat is ook zo als de overheid in de toekomst de regels zou aanscherpen, waar door de grond die nu als 'schoon' is aangemerkt, niet meer aan de eisen zou vol doen." „Ook willen wij dat er expliciet in de overeenkomst wordt op genomen dat de gemeente aan sprakelijk is voor vervuiling die mogelijk ooit vanuit de Bult wegsijpelt. Deze twee bepalin gen zouden dan alleen worden opgenomen in de nieuw uit te geven erfpachtbepalingen. Maar op grond van het gelijk heidsbeginsel zou dat dus voor de hele wijk gelden. Ook voor de percelen waar nu al een an der contract voor getekend is." Ook CDA'er De Haan wil dat de gemeente haar verantwoorde lijkheid op schrift stelt. Maar hij heeft nog meer vragen. „De ge meente heeft keer op keer ge zegd dat de verklaring zoals die nu getekend moet worden door toekomstige kopers 'heel nor maal' is. Maar er wordt hier ge bouwd op 'risicogrond', naast een voormalige vuilstortplaats. Dan is er dus al geen sprake meer van een 'normale' situa tie. Als er geen enkel risico op toekomstige vervuiling zou zijn, is zo' n verantwoordelijkheids- uitsluitingsclausule niet nodig. Maar ik ben daar niet zeker van. Wij kunnen niet voorspellen wat het grondwater doet in de komende jaren. Er wordt maar vanuit gegaan dat de vervuiling wordt tegengehouden door een dikke kleilaag. Maar of die dikke kleilaag er ligt, is zelfs al de vraag. De Bult en Roomburg liggen in oud rivierengebied dat gekenmerkt wordt door een zeer instabiel grondwaterpeil." Ook wil het CDA opheldering over de ruimte die er zit tussen de uitlatingen van de wethou ders Geertsema en Hillebrand. „Geertsema stelt zich op het standpunt dat de grond nu schoon is en dat dus alle toe komstige vervuiling van de be woners afkomstig is. Hij erkent dus geen enkele aansprakelijk heid. Hillebrand heeft gezegd dat de gemeente weldegelijk aansprakelijk is als er vervuiling vanuit de Bult weg zou lekken. Het CDA vindt dat de gebrui kers van de grond zeker verant woordelijkheid hebben. Maar niet voor iets waar ze geen in vloed op kunnen hebben. Zoals bijvoorbeeld oude vervuiling, of vervuiling uit De Bult." „Het is de taak van de gemeen te om het grondwaterpeil, en daarmee het risico op versprei ding van vervuiling constant in de gaten te houden. De ge meente moet als beheerder van De Bult zorgen dat er geen grondwater kan weglekken. Maar de vergunning om grond water op te mogen pompen, in dit geval toch een zeer essenti eel onderdeel van de beheers maatregel, is door de gemeente overgedragen aan de bouwers. Dat is ook vreemd. Want wie is er dan verantwoordelijk als er iets misgaat? De gemeente? De bouwers? Of de gebruikers? De gemeente moet duidelijk op schrift stellen wanneer zij wel en wanneer zij niet verantwoor delijk is. Anders kunnen wij niet instemmen met de uitgifte van nieuwe grond." wen die met stenen d of worden be- jverkrachting en nan van een lid van rscommissie die het is ingeslagen, vervui len buiten de flat, lif- openbaar toilet wor- kten kinderen die gndreigd en gediscrimi- dti leeftijdsgenoten, de Agaatlaan is niet :en groot deel van de (Èflegt dan ook weg te vil! woont al vanaf Agaatlaan en sinds Hjid van de bewoners van de 230 flatwo- rdeeld over vier por- in totaal 17 ver- nationaliteiten wo- de afgelopen ja- zien verloederen, heeft er tot op de f dpidaag, tevergeefs, te- iten en gaat binnen- :en. „Het is hier een :den. Het is hier niet en niet meer veilig ijn man en ik gaan it deAgaathel." niet de enige bewo- maar wel de eni- haar naam in de iaar mening wordt bewoners van de autochtoon én al- leeld maar zij zijn represailles van De echtgenoot werd onlangs door itone knapen in el- VSfgen toen hij een Dd&geren aansprak op iffiillen in een van de jZelf wordt zij regel- aal bedreigd. „Kan- hier mijn zondagse teiar ik blijf de jeugd 'arfl op hun gedrag, ik ■ning." gd (egelaar is het pro- r eJe Agaatlaan dat er te dafdandse mensen zijn 'nen. „De verhouding is zoek. Meer dan de helft van de bewoners is allochtoon en een groot aantal van hen let niet of onvoldoende op hun kinderen. Dat is de oorzaak van de vervuiling en de overlast. Zo zijn er veel vluchtelingen, veel alleenstaande moeders met kinderen en een aantal Marok kaantjes dat zonder dat hun ouders ingrijpen, de andere al lochtone jeugd meesleept." Woonstichting Portaal, eige naar van de flat, heeft afspraken gemaakt met de bewoners maar omdat er tegen overtre dingen niet wordt opgetreden, heeft die actie volgens Tegelaar 'alleen maar klauwen met geld gekost'. Een woordvoerster van Portaal wil de zaak 'absoluut niet baga telliseren' maar meent dat het momenteel aan de Agaatlaan 'best wel goed gaat'. „Een aan tal raddraaiers is bekend en door de politie aangesproken. Dat werpt nu al zijn vruchten af. Het probleem aan de Agaat laan is niet het probleem tussen zwart en wit. De problemen worden veroorzaakt door door individuele jongeren die samen een groep vormen." Speeltuin Maar afgelopen zomer hield de bewonerscommissie een schrif telijke enquête onder de bewo ners van de Agaatlaan, waaruit bleek dat het helemaal niet goed gaat. Mensen die anderen aanspreken op hun gedrag wor den bedreigd. Een vrouw vond een briefje in haar tuin met daarop de tekst 'jij wordt ver moord'. Dezelfde vrouw is on langs van haar fiets getrokken door twee jongens op een voor bij rijdende brommer met inte graalhelmen op, nadat zij hen had aangesproken op het ver oorzaken van overlast in de speeltuin aan het tegenover de Agaatlaan gelegen Maansteen pad. „We weten wie je bent en wachten je wel op", werd haar kort daarvoor toegesnauwd. Volgens Portaal is er van een echte enquête aan de Agaatlaan geen sprake geweest. „Het was meer een oproep in de portie ken. Maar de resultaten zijn wel besproken met bewoners, wel zijnswerkers en politie. Daar kwamen best ernstige zaken uit naar voren, die je alleen kunt oplossen als je weet wie de ver oorzakers zijn. In een aantal ge vallen is dat bekend en daar gaat de politie mee aan de slag." Vooral de speeltuin, die afgelo pen zomer open ging, blijkt een bron van ergernis te zijn vol gens het buurtonderzoek. De allochtone kinderen verbieden de blanke kinderen te spelen. Kinderen worden door hun al lochtone leeftijdgenoten met stokken geslagen. Volgens een woordvoerster van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) zijn er inderdaad inci denten geweest in en rond de speeltuin. „Maar de bewoners zelf moeten voor ondersteu ning en toezicht zorgen. Er is een plan van aanpak opgesteld dat volgende week met de be trokken partijen wordt bespro ken in het Leefbaarheidsplat form. Daarin zitten de LWO, politie, Milieu en Beheer, Por taal en bewoners. We gaan dan praten over onderhoud en toe zicht in de speeltuin en de soci ale cohesie in de wijk." Ook Portaal weet van de pro blemen in de speeltuin: „Daar zorgen individuen en groepen die zich misdragen voor over last. Dat moet natuurlijk wel worden aangepakt, maar dat gaat een beetje buiten ons om. Als het om onze huurders gaat, kunnen we een traject starten om problemen op te lossen." Volgens de politie spelen de problemen over en weer. „Het is niet zo dat alles van één kant komt. De speeltuin heeft veel belangstelling van buiten de buurt getrokken en dat heeft weer de nodige irritaties opge leverd." Aangifte De buurt ergert zich aan het optreden van politie, woning stichting en gemeente. Zo heeft de echtgenoot van Tegelaar aangifte van mishandeling ge daan en een buurvrouw aangif te van vernieling in haar tuin. „Maar we hebben niks meer gehoord terwijl in het geval van de mishandeling van mijn man de daders zijn aangewezen. Een andere veelgehoorde klacht is dat de politie niet of veel te laat komt en als er dan agenten zijn, wordt er alleen maar gesust." „De wijkagenten kennen de problemen, treden wel degelijk op en zijn er hartstikke druk mee bezig. En wat betreft de aangifte van mishandeling, die wordt uiteraard behandeld", zegt de politievoorlichter. Ook een woordvoerder van de gemeente zegt dat de klachten van de buurt wel degelijk seri eus worden genomen. „Dat blijkt wel uit het feit dat wet houder Buijing (Wonen) met de bewoners heeft gesproken. Bo vendien is er actie ondernomen door de gemeente, Portaal en LWO om te kijken wat er nu precies aan de hand is. Daar naast is ook wijkwethouder Rabbae er mee bezig, De ge meente houdt de zaak dus wel degelijk scherp in de gaten." Maar Tegelaar laakt de houding van Portaal en de gemeente. „Omdat daar gewoon wordt ontkend dat er problemen zijn. En over allochtonen die proble men veroorzaken, wenst men al helemaal niet te praten. Ik ben de urenlange vergaderingen met Portaal, de gemeente en politie zat. Daar komt toch niks uit. Mijn man en ik gaan ver huizen en met ons veel ande ren, ook allochtonen. De Agaat laan is een getto geworden." Volgens Tegelaar wordt het tijd dat de diverse instanties einde lijk eens erkennen dat er pro blemen zijn. „Dan kan er ook aan oplossingen worden ge dacht. De ouders van de rad draaiers moeten worden opge voed, er moet een betere verde ling komen van allochtoon en autochtoon en de politie moet veel harder optreden. Het is al lemaal veel te soft geworden." En de jongeren zelf? Een aantal steekt de middelvinger op als hen wordt gevraagd naar de klachten van buurtbewoners. „Over tien jaar zijn wij hier de baas", is het enige dat ze heb ben te melden. Verder willen ze absoluut niet praten. Eén van de entrees van de Agaatlaan wordt ontsierd door een groot aantal winkelwagentjes. Foto: Hielco Kuipers leiden/anp - Het Leidse bio technologiebedrijf Crucell heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 7,2 miljoen euro. Verleden jaar bedroeg het verlies in die periode 6,5 miljoen euro. De omzet van de ontwikkelaar van vaccins kwam uit op 1,2 mil joen euro. Dat was 0,8 miljoen euro minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar, al dus het bedrijf maandag. Crucell haalt zijn omzet voor namelijk uit de verkoop van li centies aan medicijnproducen ten. Drie contracten liepen in het derde kwartaal af. Daar te genover stond een nieuwe overeenkomst Een kwart van de omzet kwam van overheids subsidies, tegen 0,5 miljoen eu ro in het derde kwart van 2002. De kosten stegen naar 9,8 mil joen euro. In het derde kwartaal van vorig jaar bedroegen die 9,4 miljoen euro. Crucell, dat over 2002 twee keer zoveel verlies leed als het jaar daarvoor, paste begin dit jaar zijn strategie aan: het stopte met de productie van antistof fen en zet zijn kaarten op de productie en ontwikkeling van vaccins, onder meer voor het bestrijden van bioterrorisme. Het bedrijf heeft daartoe onder meer geïnvesteerd in de ^ver bouwing van zijn producïïefa- briek, waar binnenkort met de productie van het Ebola-vaccin begonnen wordt. Crucell ver wacht hier in de toekomst goe de zaken mee te doen. Vooral het Amerikaanse leger is geïnte resseerd in dit vaccin, dat sol daten moet beschermen tegen 'bioterroristen'. Bij de inenting van rhesusapen en makaken bleek het experimenteel vaccin honderd procent effectief. In vergelijking met de eerste negen maanden van 2002 is het nettoverlies met één miljoen euro gedaald dit jaar. De omzet nam echter ook met 2,5 miljoen euro af naar 4,5 miljoen. Deze daling is volgens Crucell toe te schrijven aan de lagere inkom sten uit de productie van anti stoffen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7