Softdrugs kunnen hard aankomen BINNEN-BUITENLAND Oud-doelman Ton Thie is met weinig gelukkig in Gambia Verzamelnaam voor synthetische dru wisselende samenstelling. Maakt dat ker zich euforisch voelt en verbonden mensen in de omgeving. Heeft een o| pend effect. Bij toenemende dosis nee effect toe. Werkingsduur: drie tot zes Het is dé drug in het uitgaanscircuit. 1 taalbaar, maar ook onbetrouwbaar do wisselende samenstelling. door Jos Pak Hij ging weg om het jachtige le ven in Nederland een tijdje te ontvluchten. Om zonder stress te leven. Een beetje vissen, een beetje lezen, ongedwongen ge nieten. Ton Thie, oud-doelman van ADO, vertrok voor een va kantie van een jaar naar Gam bia. Dat was in 1996. Hij woont er nu nog. Ton Thie is er dom weg gelukkig. Gewillig laat Ton Thie zich door de fotograaf naar een nóg bete re plek dirigeren. De koeien, het groen en de prachtige wolken lucht van de Krimpenerwaard associeert hij direct met Afrika, met het kleine land Gambia aan de Afrikaanse westkust, waar hij alweer enige tijd woont. „Zeker, we hebben daar ook koeien. Een heleboel zelfs. Ze zijn al leen een stuk magerder en ge ven veel minder melk. Het is daar nu regentijd, dus alles staat er lekker fris bij. Het na deel is dat de luchtvochtigheid erg hoog is. Maar mij hoor je niet klagen." Ontspannen Thie zegt het met een brede lach op zijn bruine, smalle kop. De 58-jarige ex-doelman van ADO ziet er goed uit en maakt een ontspannen indruk. „Ik heb de afgelopen weken weer moeten wennen aan de drukte hier. Het jachtige, de files. In Gambia, vertelt hij even later als de fotograaf zijn werk heeft gedaan en de cappuccino is ge serveerd, gaat alles op zijn elf- endertigst. Daar moet je eigen lijk nergens gek van opkijken. Niemand komt op tijd, want ie dereen heeft tijd zat. „Dat is niet altijd leuk, maar je stelt je daar van lieverlee op in. Je gaat er in mee, zoals je hier ook overal in meegaat. Je moet wel. En het is ook niet erg." Hoeveel heeft een mens nodig om gelukkig te zijn? Weinig, zo blijkt uit het relaas van Ton Thie. Na zijn voetbalcarrière was Thie, de sierlijke sluitpost van het gouden ADO onder Ernst Happel en Vaclav Jezek, actief in de horeca. Hij runde het restaurant in zwembad de Tobbe in zijn woonplaats Gou da. „Met plezier hoor, ik heb het achttien jaar gedaan. Maar op het laatst liep het terug. De omzet werd minder, de mensen grimmiger. Je moest ook aan steeds meer eisen voldoen, in vesteringen plegen. Een olie vanger, vuilcontainers. Goed voor het milieu, maar ik had het allemaal wel een beetje gehad." Thie was 51, had inmiddels Sonja Rook leren kennen - een waterpolo'ster van DONK die vele uren in het Goudse zwem water doorbracht - en besloot om er eens een tijdje tussenuit te knijpen. „Ik wilde gewoon wat anders, ik voelde me fysiek ook niet zo geweldig. Ik hield altijd al van vissen. Toen heb ben we een bestemming geko zen die niet zo duur was, waar weinig Nederlanders naar toe gingen en ook nog een land met een prettig klimaat." Dat werd dus Gambia, West- Afrika. Thie had wat gespaard en ontving een pensioentje uit het CFK (zeg maar de voetbal- spaarregeling). „Ik ben gewoon gaan rekenen en kwam er ach ter dat je voor het bedrag dat je hier maandelijks aan huur kwijt bent daar makkelijk twee maanden kunt leven. Om luxe gaf ik toch al nooit. Ik heb niks met auto's. En je kunt ook maar één paar schoenen tegelijk dra gen. Ik loop daar altijd in een korte broek en op slippers. Eten? Zelf groente verbouwen en een visje vangen." Thie had ook nooit kunnen be vroeden dat het 'langzame le Lex Schoenmaker. Met ie weemoed in zijn stem: werden derde dat seizoei was een geweldige ploeg, waren mooie tijden. Thui uitverkocht, binnen een t Tijden die voorgoed voor ken. Juist daarom vindt J het onbegrijpelijk dat dei spelers uit die gloriejaren op de een of andere wijze de club verbonden zijn. iemand als Jan Villerius. 1 was een echte meneer. S[ vloeiend Frans, Duits en gels. Zo'n man had een j( moeten hebben bij ADO, Korevaar idem dito. Thie schudt zijn hoofd. „Er is kapitaal weggegooid. Me met een clubhart moet je teren. Die hebben een mi waarde. Kijk maar naar c als Ajax en Feyenoord. Ja Mansveld heeft z'n tribui maar toen hij nog leefde nooit iets aangeboden." Eigen dokter Zo, dat moest er even uit. we Thie terugbrengen nai huis van zijn schoonmoei Krimpen aan den IJssel w en Sonja tijdelijk verblijve merkt hij bij het passeren een ambulance nuchter je in Afrika wel noodgedi gen je eigen dokter word „Ik heb uiteraard talloze malaria gehad. Je moet a tend uitkijken met wond) middels heb ik er goed hi op. Ik weet wanneer ik iel opgelopen. Kwestie van t medicijnen innemen. Eeife ben ik toch te laks gewee Toen was ik bijna te ver h In allerijl is er nog een do bijgekomen. Ik heb écht randje gelegen. Dagenlai hoge koorts. Toen dacht het met me was gebeurd ben ik heel wat voorzicht geworden." Trippen Tripmiddelen veranderen de waarneming van de zintuigen. De gebruiker ervaart din gen die er niet zijn als echt. Vaak zijn het na tuurlijke middelen: ze zitten in klieren in de nek van bepaalde kikkers (waaraan discogan gers tegen betaling kunnen likken), ze ko men voor in paddestoelen en cactussen. Lsd is een chemisch tripmiddel. Ghb Het narcosemiddel ghb is een relatieve nieuwkomer op de markt van uitgaans- drugs. Het zorgt voor euforie en hallucina ties, ontremming (bij lage dosis) en seksu ele stimulatie. Het effect lijkt vergelijkbaar met dat van alcohol, alleen hebben ghb- gebruikers de volgende dag geen kater. Werkt twee tot drie uur. Cannabis Hennep, cannabisfmarihuana, hasj, wiet: na men voor (varianten of producten van) de cannabis-plant, waarvan de werkzame stof tetrahydrocanabinol (the) is. Een plant bevat gemiddeld dertien procent the, met uitschie ters tot 25 procent. Dat is vele malen meer dan dertig jaar geleden. Nederwiet is tegen woordig van dusdanige kwaliteit dat gebruik ervan verre van onschuldig is. Speed Heet ook pep en is feitelijk amfetamine. Che mische stof met sterk stimulerende werking op het centrale zenuwstelsel. Effecten: tijde lijke opgewondenheid, vrolijkheid, zelfverze kerdheid. Maar ook: sterk verhoogde bloed druk, eetlust verdwijnt, tandenknarsen, pu pilverwijding. Heeft een werkingsduur van vijf tot acht uur. De sterkere variant heet methamfetamine. Cocaïne 'Coke' is afkomstig van de bladeren van de cocaplant, die voorkomt in Zuid-Amerika. Ge bruik stimuleert het centrale zenuwstelsel (meer energie, opgewekt gevoel), maar ver snelt ook de hartslag en de ademhaling en verhoogt de bloeddruk. Kan worden gesno ven, geïnjecteerd of als crack, gerookt. Oud-ADO-keeper Ton Thie even terug in Nederland.Jn Gambia ben ik domweg gelukkig." Foto: GPD/Jacques Zorgman. ven' in Gambia hem en Sonja zo goed zou bevallen. Hij zegt niet er de rest van zijn leven te zullen blijven, maar van een permanente terugkeer is voor alsnog geen sprake. De afgelo pen weken was hij in Neder land om dingen te regelen. „M'n rijbewijs en paspoort moesten worden verlengd, ver zekeringen moesten geregeld en we wilden familie en vrien den bezoeken. Het was alweer drie jaar geleden dat we voor het laatst in Nederland waren." Het was tevens een mooie gele genheid om de Nederlandse geldgevers te bezoeken. Want zonder dat ze daar ook maar een moment op uit zijn geweest zijn de Thie's de 'ontwikke lingshulp' ingerold. „Mensen in Nederland begon nen ons geld te geven waarmee wij kinderen konden helpen. Voor vijftig euro gaan er twee een heel jaar naar school. In drie dagen tijd hebben Sonja en ik tien geldsponsors bezocht om te vertellen hoe het met 'hun' kinderen gaat. Met het rapport in de hand. In een straal van 25 kilometer hebben we nu iets van 25 kinderen on der onze hoede. We geven hen schoolgeld, ze krijgen een uni formpje, een rugtas en een paar schoenen. Mooi als je dat kimt doen." Het sobere van het leven aan de Afrikaanse westkust spreekt hem enorm aan, ook al ideali seert hij het niet..Achter die lach van de Gambianen gaat vaak een enorme hoop ellende schuil. Ze zijn constant bezig met een struggle for life. Maar ze proberen overal wel het po sitieve van in te zien." Als lange blanke valt Thie na tuurlijk ontzettend op tussen al die zwarten. Toch zegt hij zich absoluut thuis te voelen. „Je bent en blijft een toebab, een witte. Maar onze ervaring is dat wanneer je niet met je neus omhoog loopt de Gambianen je gewoon accepteren." Daarbij helpt het altijd als je oud-voetballer bent. Dat 'lekte' uiteraard snel uit. „Ze zijn er gek van voetbal. Ze kennen alle spelers van Oranje, Kluivert en Davids voorop. Als ze al naar school gaan, dan voetballen ze na schooltijd. Op blote voeten, op het zand. Als ze tenminste een bal hebben, want daar is al tijd een enorm gebrek aan. Ik heb daar al wat ballen gerepa reerd. Of 'geregeld'. „Er werd een keer een groot toernooi ge houden, met allemaal nationale teams uit West-Afrika. Maar de bond had maar twee ballen. Via-via heb ik toen van de KNVB tien Nike-ballen opge stuurd gekregen. Daar ben ik ze in Zeist nog erkentelijk voor." Voetbal, het is en blijft een sleu telwoord in het leven van Ton Thie die als pupil begon bij het Goudse Olympia. Hij is onlangs bij een paar wedstrijden van ADO aanwezig geweest. Oude liefde roest niet. Hij constateert droogjes dat de club het 'heel moeilijk' zal krijgen om zich te handhaven. „Het was allemaal nog niet best wat ik heb gezien. Inderdaad, onvergelijkbaar met de teams waarin hij dertig, vijf endertig jaar geleden speelde. Er komt een zwartwitfoto op ta fel van de ADO-elf in 1970. Hij bestudeert de jonge kerels, zijn ploegmakkers van destijds, nog eens goed. Stuk voor stuk kan jers, van Dickie Advocaat (met volle haardos) tot Piet de Zoete. Thie wordt geflankeerd door Aad Mansveld en vóór hem zit door Paulus Smits Een vijftienjarig Limburgs meisje slikt xtc-tabletten op een dance- feest en is enkele uren later dood. Van de bezoekers aan houseparty's en dancefeesten gebruikt meer dan drie kwart wel eens xtc, een makkelijk ver krijgbare drug. Beginnen we drugs gewoon te vinden? Versla vingsarts Romeo Ashruf: „Wil ik kinderen vinden die nog niets hebben gebruikt, dan moet ik naar de basisschool." Wie hasj afdoet als onschuldig en legalisering bepleit, doet er goed aan zich van de juiste ge gevens op de hoogte te stellen. Het 'stickie' dat in de jaren ze ventig rondging op popfestivals en in sleep-inns, is uitgegroeid tot een drug die helemaal zo soft niet meer is. Verslavingsarts Romeo Ashruf waarschuwt voor de gevolgen. Jarenlang al werkt hij voor de Haagse instelling voor versla vingszorg Pamassia. Doelgroep: jongeren en volwassenen die ooit begonnen met een een voudige joint en die nu als ge volg van jarenlang intensief cannabisgebruik een complete persoonsverandering hebben ondergaan. Hij kent de scene van binnen uit, want hij is re gelmatig op houseparty's en dancefestijnen. Excesssief Niet voor zijn lol,maar om zijn ogen de kost te geven: „We zien een toenemend aantal erg jon ge mensen - al vanaf een jaar of veertien - excessieve hoeveelhe den gebruiken." Het heeft te maken met de toe nemende acceptatie van met name softdrugs: „Sommigen roken dagelijks marihuana, an deren gebruiken het één keer per week, maar ook dat kan ernstige gevolgen hebben." Want, zo doceert Ashruf, de in Nederland geteelde cannabis is van uitzonderlijke kwaliteit. Vergeleken met het spul dat de ouders van nu enkele decennia geleden gebruikten om in een verheven gemeenschapsstem ming te komen, is de tegen woordige cannabis vele malen geconcentreerder. Maar niet alleen de kwaliteit is veranderd, het consumptiepa troon van de hedendaagse jeugd is compleet verschillend van wat in de jaren zeventig ge woon was. „Toen was het in een groepje jongeren één siga ret die rondging. Iedereen nam een trekje en dat was het dan. Het gebeurde in een sociale set ting, het was iets bijzonders. Hasj was ook nauwelijks te krij gen en als je eraan begon, was je meestal een jaar of achttien. Postpuberaal zogezegd, je ging op kamers, studeerde en kon net zolang over de studie doen als je wilde." „Na de jaren zeventig verbeter de de kwaliteit van de hennep planten zienderogen, met een veel grotere concentratie van de werkzame stoffen. Na de jaren tachtig ging de beginleeftijd van de gebruikers omlaag." Cijfers van het Trimbos-instituut, het landelijk kenniscentrum voor verslavingszorg, bevestigen dat: op achttienjarige leeftijd heeft één op de vier jongens en één op de tien meisjes geblowd. Ashruf: „Was vroeger één stic kie in een jaar normaal, tegen woordig is eentje per week heel geaccepteerd. Maar jonge ge bruikers overzien de conse quenties niet. Jong beginnende en al snel veel blowende kinde ren zetten hun puberale ont wikkeling stop. Gevolg daarvan is een afgeremde geestelijke ontwikkeling. Als achttienjarige denken ze nog als een kind voor de pubertijd. Bovendien komen ze veel gezondheidspro blemen tegen. Want een joint heeft een hoog gehalte aan teer en carcinogenen, kankerver wekkende stoffen. De concen tratie van die stoffen kan in een cannabis-sigaret wel het tien voudige zijn van wat in een ge wone sigaret zit." Stapelingseffect Dan heeft Ashruf het nog niet gehad over de verslavende as pecten. Daar is het al niet min der dramatisch mee gesteld: „Cannabis blijft een week in het lichaam. Rook je vaker dan een keer per week, dan krijg je een stapelingseffect, waardoor de gebruiker veel vaker en sneller in hoger sferen vertoeft. Soms is bij herhaald gebruik één trekje al voldoende om je compleet anders te voelen. Deze gebrui kers worden een ander mens. Met alle gevolgen van dien: ge zondheidsschade, achterblij vende schoolprestaties, apathie na schooltijd, verminderd con centratievermogen. Schoolcarrières barsten in de knop. Wat aanvankelijk stiekem gebeurde, verandert na verloop van tijd in openlijk gebruik, omdat het bijna niet meer te verdonkeremanen valt. „Dan geeft zo'n jongen tegenover zijn ouders toe dat hij veel rookt, Romeo Ashruf is regelmatig op housefeesten te vinden. Niet voor zijn lol, maar om zijn ogen de kost te geven. Foto: GPD/Rob Keeris maar hij voegt eraan toe dat hij het toch goed doet op school. Alleen vergeet hij er dan bij te zeggen dat hij in de loop van de achterliggende periode van het gymnasium is teruggezakt naar de havo." Slecht slapen De blowende scholier heeft vaak niet in de gaten hoe zeer zijn ouders zich zorgen maken om de ontwikkeling van hun kind. Ashruf: „Ogenschijnlijk voelen de kinderen zich prima, vooral door de lange werkings- tijd van de cannabis. Maar de ouders zijn vaak ten einde raad. Ze komen hier hun hart luchten en we bekijken wat we voor hun kind kunnen betekenen. Opname is een van de opties. De eerste twee maanden kun nen ze het volhouden zonder te gebruiken, omdat er nog resten van de cannabis in het lichaam aanwezig zijn. Pas na een week of tien is dat allemaal uitge werkt en dan zie je verschijnse len als slecht slapen, maag- en darmklachten en agressief ge drag. Die periode duurt zo'n twee weken. Voor die periode moet je de gebruikers, maar ook hun omgeving, zeer gericht waarschuwen." De wereld is voor kwetsbare jongeren knap gecompliceerd. Echtscheidingen, ouders die geen tijd denken te hebben voor hun kinderen, de verkrijg baarheid van vrijwel alles wat denkbaar is, de acceptatie van wat vroeger nog verboden was. De media-voorstelling die er al leen maar op gericht lijkt dat jongeren voortdurend uit hun bol moeten gaan. Het internet dat jongeren anoniem in con tact brengt met allerhande ge varen. In die heftige wereld is het gemakkelijk toe te geven aan de verleiding, geeft Ashruf toe. „Cannabis heeft grote voordelen. Allereerst is het goedkoop. Het kost 2,5 euro per plantje, waardoor je voor wei nig geld aan je verslaving kunt toegeven. Trouwens, geld is vaak het probleem niet. Want vrijwel alle jongeren hebben wel een baantje. Dus ook geld. En met geld kim je alles krijgen. Er zijn dan ook bijna geen mo- nogebruikers meer." Dat is de eerste trend die hij signaleert. Zorgwekkend Alsof hij persoonlijk een brede ervaring heeft met tal van mid delen, steekt Ashruf van wal over polygebruik: „Te actief na 'n uppertje? Een downertje compenseert. Te veel gezopen gisteravond? Neem een pil om te herstellen. Maar als dat op zeker moment verkeerd gaat, belanden ze wel bij de dokter, vaak de huisarts. Die herkent verschijnselen van een psycho se en daar kan het inderdaad op lijken. Maar als gevolg van die verkeerde diagnose wordt het eigenlijke probleem niet aangepakt." De tweede zorgwekkende trend die Ashruf waarneemt, is dat het allemaal heel heftig moet. „Dat zie je ook bij drank. Drie biertjes is niet toereikend. Het moeten er vijftien zijn. En liefst nog wat andere drankjes erbij. Bij drugs gaat het net zo. In de duinen een pil slikken, bij je vriendin nog een paddo-omelet eten, een blowtje met het groepje voordat je uitgaat, dan nog wat lachgas in de disco. En als het'meezit, kun je ook nog kikkerlikken of wat GHB nemen tegen het eind van de nacht." Ashruf: „Het past allemaal bij het uitproberen. En daarmee kom ik op een derde waarne ming: de leeftijd waarop ze dat gaan doen, dat uitproberen, wordt steeds lager. Was het in de jaren negentig nog de mid- delbarescholier uit de boven bouw die dit soort dingen ging ontdekken, tegenwoordig zijn het brugklassers die al van alles weten. Wil ik kinderen voorlich ten die nog niets hebben ge bruikt, dan moet ik naar de ba sisschool." Verontrustend De getallen zijn verontrustend: Nederland telt ongeveer een half miljoen cannabis-gebrui- kers, meldt het Trimbos-insti tuut. Ashruf: „Van hen kan tien procent ontsporen. Dan praat je wel over vijftigduizend men sen. Voor zo'n grote groep is in ons land geen behandelcapaci- teit. Ziedaar het probleem." Dat probleem wordt volgens Ashruf alleen maar groter als je bedenkt dat de handel in hasj een complete bedrijfstak is ge worden, met onroerend goed en veel personeel. Die voor de staat aardig wat belastingcen ten in het laatje brengt. Romeo Ashruf weet waarover hij het heeft. Zelf van Suri naamse afkomst heeft hij een jongere oom die in Amsterdam een klein softdrugsimperium heeft opgebouwd. „Hij was vroeger het zwarte schaap van de familie. Maar nu is hij de ge vierde man. Neefjes willen bij hem in een van de zakenli vakantiebaantje. Hij rijdt: mooie auto." Maar niet zijn oom is een bron vani matie. Het feit dat hij ref' tig op houseparty's en da|f feesten is, heeft hem eenr faam bezorgd. Expert will zich niet noemen. „Zie hs 'in het land der blinden ii oog koning'. Er is gewooi weinig deskundigheid. H moeten beginnen bij hui sen. Die worden vaak he geconfronteerd met de b tjes en de drinkertjes. Al: jonge gast klaagt over mi maagklachten en ander 1 melijk ongerief, moet de arts óók eens vragen of d tiënt blowt of multigebni Dat kan een heel anderli werpen op de klachtenel bepalend zijn voor de in ten therapie." v. Lezingen Ashruf draagt die visie 00 op lezingen die hij geregi zorgt voor huisartsen die scholing krijgen. Schape controles, zou een anrwo kunnen zijn, maar Asiru gen een verbod. Dat leidt gens de verslavingsaits al maar tot Chicago-achtige reien, daarmee verwjzen de drooglegging in de VS jaren twintig, een periodf in de lokale alcohobnaffi: stad terroriseerde. 1 Onbeperkt legaliseren is evenmin de oplossing. A I „De aanpak begint met e a breed besef van de gevari 1 met het creëren van een 11 leefwereld voor de jeugd e serieuze aandacht voor e\e probleem dat groter is datil nigeen denkt." I11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6