r— Weer bloedige aanslag in Bagdad BUITENLAND Helmut Schmidt: 'Gezeur Ossies is 'zum kotzen' Honderden daklozen door Israëlische actie Op Bali zijn de geesten nog rusteloos Paus geeft startsein voor viering zilveren jubileum Amerikanen lijken greep op oppositie te verliezen Overzicht aanslagen in Irak Oppositie Israël sluit akkoord met Palestijnen Indianen trotseren Boliviaanse elite 'hische politie bordelen aan De Tsjechische politie t weekeinde invallen ge- j honderden nachtclubs ,elen in een groot- [se actie tegen de inter vale vrouwenhandel. De titen benadrukten dat de iiericht was tegen vrou- «adelaren, niet prostitu ant slachtoffers van vrou- jjndel zijn vooral vrouwen an of staten als Oe- en Moldavië. maandag 13 oktober 2003 uwen Koeweit gen kiesrecht T- Vrouwen in Koeweit zich voortaan kandidaat voor de gemeenteraad stad Koeweit. Het recht iet voor het Koeweitse ient, dat herhaaldelijk ïllen in die richting heeft pen. De uit 1962 date- rrondwet van Koeweit annen en vrouwen gelij- ten, maar de kieswet .„uwen uit. In 1999 be- emir sjeik Al Sabah bij —it dat vrouwen mochten jen en zich kandidaat pn stellen voor het parle- Het parlement verwierp :et. Van de ongeveer toen mensen in Koeweit jchts 115.000 stemge- 1 Bijna tweederde van kts monument [leuzen beklad In Duitsland zijn jkbinde een joodse be ts een monument dachtoffers van het itratiekamp Ravensbrück met ultrarechtse leuzen, tidesberg in Midden- gsipnd waren 42 grafstenen «lokale joodse begraaf- ."bespoten met leuzen als Iitler', 'Sieg Heil' en De poort van de be- latswas beschilderd :nkruisen. Op het mo lt voor de slachtoffers 'ensbrück was antisemi- !n rechts-extremistische aangebracht. Van de vrouwen die in Ravens- taten, stierven er onge- J.OOO. nd in inrichting 30 levens - Een brand in psychia- inrichting in Wit-Rus- eeft gisteren dertig men- leven gekost. Ruim der- «onen raakten gewond. I fiënt die mogelijk het ge- pi brand heeft gestoken, ifde de brand niet. Hij ree maal eerder gepro- irand te stichten en ïkend als een pyro- olgens mensenrechten- ten is de brand het gevolg èwaarlozing van het in- wjswerk door de overheid. I>anaanval in Afghanistan iar - Ongeveer 150 ver- ijke Taliban-strijders gisteren met zware ma- eren en raketten een lost in het zuidelijke dis- iandab aangevallen. zijn drie politiemannen Arghandab ligt onge- kilometer ten noord- a van het voormalige Tali- Kandahar. De In het zuiden en het oos- Afghanistan is de afge- Pweken opgelaaid. Rege- roepen, coalitiemilitairen ipverleners worden er ge- aangevallen. olombia weer tici gedood - Opnieuw zijn in Co- itwee kandidaten voor Öezingen eind deze lvermoord. Het gaat om rdidaat voor het burge- iBchap en een voor de rteraad van de stad Ge- Dï moorden worden toe- e»en aan de linkse rebel- ket FARC, dat tegen de ringen is. Inmiddels zijn eifiezingscampagne ten 21 burgemeesterskandi- jeiood en acht anderen :rd Bijna 160 kandidaten n ach teruggetrokken, ie eenderde na doodsbe- ingei. andese leger 1400 kinderen 'Ala -Het Ugandese leger ruim vierhonderd kinde- sred Ut handen van het ^sieger van de Heer (LRA), sbellenbeweging die kin- lontvoert om zijn gelede- versterken of als sekssla- misbruiken. Dat meldde en eenlegerwoordvoer- reel kinderen waren on- ied en leken uitgeput. En- j zeiden dat zij ruim drie jeleden waren ontvoerd. RA vecht al sinds 1986 te le regering van president ri Museveni. Geschat t dat sindsdien zeker P kinderen zijn ontvoerd. door Wierd Duk Berlijn - Voormalig bondskanselier Hel mut Schmidt heeft met krasse uitspra ken over zeurende Ossi's' in Duitsland voor beroering gezorgd. De 84-jarige Schmidt (SPD) bekritiseer de in de Sachsische Zeitung in niet mis te verstane bewoordingen de rituele jammerklachten van veel Oost-Duitsers over de hoogte van hun pensioenen en salarissen en over de werkloosheid in de voormalige DDR. Met name het 'gehuil' over de pensioe nen vindt Schmidt, kanselier tussen 1974 en 1982 'zum kotzen', om van te kotsen. Volgens hem is er juist weinig reden tot klagen. Vrouwen in het Oosten zijn met hun pensioen vaak beter af dan vrou wen in de westerse deelstaten, consta teert hij. En bij mannen ligt het pensi oen gemiddeld rond 90 procent van de pensioenen in het Westen. „Wat valt er nog te klagen?", aldus Schmidt. Dat in het oosten van Duitsland echtparen va ker twee pensioenen hebben, komt doordat in de nieuwe deelstaten meer vrouwen werkzaam zijn. Schmidts uitspraken lokten heftige reac ties uit. „Deze kritiek is volledig ongepast en kwetsend", reageerde Dieter Althaus (CDU), minister-president van de ooste lijke deelstaat Thüringen. Oost-Duitse gepensioneerden zouden in tegenstel ling tot wat Schmidt beweert juist 'dank baar' zijn voor de ontwikkelingen sinds de Duitse hereniging. Schmidts partijgenoot Markus Meckel, in 1990 nog minister van buitenlandse zaken van de DDR, verweet Schmidt diens extreme woordkeuze. „Dit is een verloedering van de politieke stijl, die ik van hem niet had verwacht. Maar Schmidt, die ondanks zijn ketting- roken en hartproblemen nog altijd graag van zich laat horen, liet zich niet van de wijs brengen. Volgens hem is het bij voorbeeld helemaal geen probleem dat Oost-Duitse jongeren massaal naar het Westen trekken om werk te zoeken.Als ze niet terugkeren, sterft er toch nie mand?" Oost-Duitse deelstaten hebben historisch nu eenmaal weinig werk en perspectief te bieden. „In Mecklenburg was er nooit meer dan graan, aardappe len en koolraap." Dat Oost-Duitsers menen recht te heb ben op gelijke betaling voor gelijke ar beid, vindt hij onzin. „De productiviteit in het Oosten ligt per uur immers nog twintig procent onder die in het Westen. Dan kun je niet gelijke lonen eisen." De Duitse hereniging, onder CDU-leider Helmut Kohl, is volgens Schmidt zowel in Bonn als in Oost-Berlijn door 'econo mische dilettanten' georganiseerd. De fouten van destijds moeten nu alsnog worden gecorrigeerd. vaticaanstad/ap - Johannes Paulus II heeft gisteren het startsein gegeven voor een reeks plechtigheden ter gele genheid van zijn 25-jarige ambtsjubileum. Vanuit het ven ster van zijn kamer in het Vati- caan bedankte de paus alle ge lovigen op het Sint Pietersplein en elders die voor hem bidden. De gezondheid van de 83-jarige paus is de afgelopen maanden zichtbaar achteruitgegaan. Gis teren was hij aan het begin van zijn redevoering nog goed te verstaan, maar naarmate hij langer aan het woord was, ver loor hij het vermogen om dui delijk te spreken en moest hij steeds vaker even pauzeren. Komende donderdag is het pre cies 25 jaar geleden dat de toen 58-jarige Pool Karol Wojtyla tot paus werd gekozen, als een van de jongste kerkvaders in de ge schiedenis. Het ambtsjubileum wordt donderdag gevierd met een mis. Drie dagen later volgt de zaligverklaring van Moeder Teresa. Op 21 oktober vindt de consistorie plaats waarop dertig nieuwe kardinalen worden ge creëerd. Van alle pausen in de 2000 jaar oude geschiedenis van de rooms-katholieke kerk zijn er maar drie langer paus geweest dan Johannes Paulus II. Onder hen de eerste kerkvorst, de apostel Petrus. Die zou van het jaar 30 tot het jaar 64 of 67 paus zijn geweest. heeft op een bijeenkomst van de Organisatie van de Islamiti sche Conferentie (OIC) in Ma leisië gezegd dat de Amerika nen voorlopig niet zullen weg gaan uit Irak. Zebari riep de 57 aangesloten moslimlanden op bij te dragen aan de vrede in Irak door troe pen te leveren. Het lijkt er niet op dat de OIC-lidstaten aan die oproep gehoor willen geven, moest Zebari na afloop van zijn toespraak vaststellen. De meeste landen op de confe rentie vinden dat de Ameri kaanse bezettingsmacht zich zo snel mogelijk moet terugtrek ken uit Irak. Pas twee weken geleden gaf gastheer Maleisië zijn verzet te gen de komst van een vertegen woordiger van de Iraakse be stuursraad op. Die raad is im mers buiten de Verenigde Na ties om geïnstalleerd door de Amerikanen. bagdad/anp-afp-rtr - De Iraak- se hoofdstad Bagdad is gisteren opnieuw opgeschrikt door een bloedige zelfmoordaanslag. Ze ker zes Irakezen kwamen om het leven toen twee auto's ontplof ten nabij een zwaarbewaakt ho tel waar veel hoge functionaris sen van de coalitietroepen, za kenmensen en leden van de re geringsraad verblijven. Tiental len mensen in de buurt raakten gewond, van wie zeker tien ern stig. Het incident had plaats bij het Hotel Bagdad. Twee auto's pro beerden door de vier meter ho ge afzetting te komen. Toen be wakers vervolgens het vuur op de voertuigen openden, ont plofte de explosieve lading. De beveiliging van regeringsge bouwen en onderkomens van coalitietroepen is de laatste maanden flink opgevoerd na de grote aanslag in augustus op het VN-hoofdkwartier. Na de moord vorige maand op een lid van de regeringsraad werden de maatregelen nog verder ver scherpt. Groeperingen loyaal aan Saddam Hussein zien de leden van de regeringsraad maar ook politiemannen als collaborateurs. De aanslag van gisteren is vol gens de Iraakse chef van de po litie Ahmad Ibrahim het werk van „al-Qaeda of (Saddam Hus seins) Baathpartij". Het doel van de daders is het verjagen van de buitenlandse troepen. „Ze denken als ze dit doen de Amerikanen bang worden en het land verlaten", aldus poli tiechef Ibrahim. Amerikaanse Congresleden hebben na de laatste aanslag president Bush opgeroepen meer internationale steun te vinden voor de wederopbouw van Irak. De Iraakse minister van buiten landse zaken Hoshyar Zebari bagdad/anp - Sinds de Amerikaanse president Bush op 1 mei ver klaarde dat de oorlog in Irak voorbij waren, is het land opgeschrikt door en reeks aanslagen. Een overzicht: 12 oktober: Autobom ontploft bij Hotel Bagdad in gelijknamige Iraakse hoofdstad. Er vallen zeker zeven doden. 9 oktober: Zelfmoordaanslag op politiepost in Bagdad eist zeker tien levens. In Bagdad wordt een Spaanse diplomaat gedood. 20 september: Akila al-Hashimi, vrouwelijk lid van de door de VS ingestelde Iraakse regeringsraad, wordt neegeschoten. Ze overlijdt later aan haar verwondingen. 29 augustus: Autobom explodeert in heilige stad Najaf. Er vallen meer dan tachtig doden, onder wie de vooraanstaande sjiïetische geestelijke ayatollah al-Hakim. 19 augustus: Verwoestende aanslag op VN-hoofdkwartier in Bag dad. Er vallen 23 doden, onder wie VN-gezant Vieira de Mello. 7 augustus: Aanslag met autobom voor de Jordaanse ambassade in Bagdad. Het dodental loopt op tot zeker zeventien. 5 juli: Ontploffing bij trainingscomplex voor nieuwe generatie Iraakse politiemannen in Ramadi. Zeven Irakezen sterven. Miljarden Saddam Amerikaanse onderzoekers zeggen dat circa 3 miljard dollar van het fortuin van de verdreven Iraakse president Saddam Hussein op bankre keningen in Syrië staat. De VS hebben Syrië volgens het weekblad Time al herhaalde lijk gevraagd het geld terug te geven. President Bush heeft Syrië er geregeld van beschuldigd oud-leden van het Iraakse regime te steu nen. Binnen het Amerikaan se Congres circuleert mo menteel een wetsvoorstel dat aanstuurt op sancties tegen Syrië, ook omdat het land het terrorisme zou bevorde ren en het bezit van massa vernietigingswapens zou na streven. Amerikaanse militairen rennen naar het wrak van de bomauto voor het Baghdad-hotel. De aanslag was gericht op de vele westerlingen in het hotel en op de Irakezen die met de Amerikanen samenwerken. Foto: EPA door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëliërs en Palestij nen tekenen volgende maand in Zwitserland het 'Akkoord van Genève', een permanente rege ling voor hun slepende conflict. Maar het gaat niet om een offi ciële overeenkomst. De ondertekenaars zijn aan de Israëlische kant leden van de oppositie, intellectuelen en ho ge officieren buiten dienst. De Palestijnen die hun handteke ning zetten, zijn voormalige mi nisters en volksvertegenwoordi gers. De Israëlische regering is woedend. Volgens premier Ariel Sharon ondermijnt 'links' met de actie 'elke serieuze kans op onderhandelen'. Over het akkoord is de afgelo pen twee jaar intensief onder handeld tussen Yossi Beilin, de voormalige Israëlische minister van justitie, en de voormalige Palestijnse minister van infor matie, Yasser Abed-Rabbo. Ze hebben het gebaseerd op wat in 2000 en 2001 officieus is bereikt bij Israëlisch-Palestijnse onder handelingen in Camp David en Taba. De ondertekenaars willen het document gebruiken om steun te werven onder de Israëlische en Palestijnse bevolking voor een vredesregeling. Een van hen, de bekende schrijver en vredesactivist Amos Oz, voor ziet sterke oppositie tegen het plan. „We zullen wel te horen krijgen dat dit een slechte over eenkomst is en dat we alles weggeven. Maar één ding zul len ze niet kunnen zeggen, na melijk dat we geen partner heb ben voor onderhandelingen." Volgens de hoofdpunten van het document zullen de Pales tijnen het recht op terugkeer van hun vluchtelingen opgeven en Israël erkennen als de staat van het joodse volk. Ze krijgen soevereiniteit over de Tempel- Ariel Sharon is niet blij met de actie van de linkse parlementari ërs. Foto: AP berg, waarbij een internationale politiemacht het recht van toe gang voor aanhangers van alle godsdiensten waarborgt. De Arabische wijken in Oost-Jeru- zalem worden deel van de Pa lestijnse staat. Israël trekt zich terug naar de bestandslijn van 1967, maar krijgt soevereiniteit over een aantal nederzettingen in de directe omgeving van Je ruzalem. De Palestijnen worden daarvoor elders gecompen seerd. De nieuwe staat Palesti na krijgt geen leger en de Pales tijnse regering ontmantelt alle milities. De internationale grensovergangen komen onder internationaal toezicht. Abed-Rabbo noemt de onderte kening van het document 'het begin van een nieuw tijdperk'. Hij zegt felicitaties te hebben ontvangen van president Arafat en premier Kurei. rafah/ap-anp - Tot 1500 Pales tijnen zijn dakloos geworden door een meerdaagse Israëli sche inval in het vluchtelingen kamp Rafah in het zuiden van de Gazastrook. Sinds de inval afgelopen vrijdag begon zijn er voortdurend vuurgevechten geweest. Daarbij zouden zeker acht Palestijnen, onder wie twee kinderen, zijn gedood. Volgens een VN-woordvoerder lijkt het wel of er een zware aardbeving heeft plaatsgevon den in Rafah. „Vele, vele huizen - ongeveer 120 - zijn compleet vernietigd. Ze waren het onder komen van 250, 300 families", aldus Peter Hansen van de VN- organisatie voor hulp aan Pa lestijnse vluchtelingen (Unrwa) tegen de Britse omroep BBC. Het Israëlische leger verklaarde slechts een aantal gebouwen te hebben vernietigd. Alleen ge bouwen gebruikt door militan ten worden gesloopt, aldus Is raël. Israël trok met een gevechtshe likopter, tanks, pantservoertui gen en scherpschutters het 70.000 inwoners tellende Rafah binnen om tunnels te vernieti gen. Volgens de legerleiding was in formatie binnengekomen dat Palestijnse extremisten via de tunnels probeerden Stinger- luchtafweerraketten het land in te smokkelen. Zaterdag werden ongeveer veertig tanks uit Rafah teruggetrokken, maar de opera tie werd gisteren voortgezet. Het Israëlische leger heeft drie tunnels gevonden, maar geen wapens. Het leger is het vluchtelingen kamp de afgelopen drie jaar al tientallen keren binnengetrok ken om tunnels te vernietigen, maar bij de inval van dit week einde waren veel meer soldaten en materieel betrokken dan ge woonlijk. Indonesische stille kracht en westerse kaarsjes voor de doden van Kuta la paz - Woedende demonstranten schreeuwen leuzen tegen de regering van Bolivia. Zeker twintig be togers zijn gisteren doodgeschoten door politie en leger. Onder de slachtoffers is een vijfjarige jongen. De rooms-katholieke kerk en humanitaire organisaties spreken over een bloedbad. De strijdkrachten zou den zelfs zware machinegeweren hebben gebruikt. De demonstranten in El Alto bij de hoofdstad la Paz zijn boos over het plan van de regering om aardgas naar de VS en Mexico te exporteren. Zij eisten het af treden van de conservatieve president Sanchez de Lozada. Maar het dieper gelegen conflict is dat tussen de inheemse indiaanse bevolking en de rijke elite van Spaanse afkomst. Foto: AP door Step Vaessen kuta - Vanaf de kale vlakte waar eens de Sari Club stond, klinkt een doodskreet. De honderden bezoekers aan wat al het Indo nesische 'ground zero' wordt genoemd, drommen samen. In het zand zit een Bali nese vrouw die aanvankelijk diep in gebed was verzonken. Nu schreeuwt ze alsof de dood haar op de hielen zit en spreekt ze plotseling Engels. „Ik ben Jane", zegt ze met een vreemde stem. „Ik ben op zoek naar mijn vriend die hier is omgekomen." Purnadi uit Jakarta legt aan de verschrikte omstanders uit dat de geest van een van de overledenen in de vrouw terecht is geko men. „Er zijn er altijd een paar die terugko men", zegt hij kalm. Purnadi komt een goede vriend herdenken, een jaar na de aanslag op Bali die meer dan 200 mensen het leven kostte. Zijn vriend stapte net uit de taxi voor de Sa ri Club in het uitgaanscentrum van Kuta toen de bom ontplofte. Er is niets van hem teruggevonden. Alleen zijn geest, die meldde zich met be hulp van een hindoepriester een week na de aanslag. Hij was in paniek en eenzaam, zei hij via de priester. Maar door lang met hem te praten konden ze hem kalmeren en begeleiden naar zijn rustplaats. „Logisch toch dat de geest er nog is, als je van het een op het andere moment geen lichaam meer hebt", zegt Purnadi. Volgens de Balinese cultuur is het niet ge bruikelijk om een jaar na een tragedie de slachtoffers te herdenken. Het kan de gees ten verstoren. Die hadden ze vorig jaar, twee maanden na de aanslag, met een uit gebreide ceremonie juist rust proberen te geven. Toch doet Bali beleefd mee met de herdenking die vooral door Australië is ge organiseerd. Maar president Megawati greep de Baline se cultuur dankbaar aan als reden om niet aanwezig te hoeven zijn. Volgens een inge wijde had ze er gewoon geen zin in de Au stralische premier Howard te ontmoeten, die er wel was. Meer dan zeshonderd nabestaanden zijn door de Australische regering naar Bali ge vlogen om de speciale bijeenkomst bij te wonen. Van de 202 slachtoffers uit 22 lan den kwamen er 88 uit Australië. Voor de vier Nederlandse slachtoffers stak de ambassadeur een kaars aan. Familieleden van de omgekomen Neder landers hadden ervoor gekozen niet bij de dienst aanwezig te zijn. Wel stond er tussen de zee van bloemen, foto's en brieven bij de Sari Club een portret van twee van de Nederlanders: 'Marianne en Mark, Rust in Vrede lieve kinderen', staat erbij. De herdenking door de Australische rege ring vindt plaats in een surrealistisch land schap tussen uitgehakte rotsblokken, onder het toeziend oog van de mythische vogel Garuda, het nationale symbool van Indo nesië en de hindoegod Vishnu, Een geïso leerde plek, die vooral heel goed valt te be veiligen. Duizenden politiemensen en mili tairen moeten de bezoekers het gevoel ge ven dat er geen nieuwe aanslag komt. Maar die zijn eerder boos dan bang. Robert Louis uit Australië verloor zijn 19- jarige zoon Danny, die na zijn schoolexa men voor het eerst zonder ouders op va kantie ging. „Zijn eerste vakantie, zijn eer ste auto, zijn eerste vriendin." De hele her denking kan Louis gestolen worden. „Het maakt me alleen maar boos", zegt hij na af loop als hij wat verloren in het gras zit. „Meer dan tweehonderd mensen zijn dood en degenen die het gedaan hebben leven nog. Ze hadden Amrozi hier neer moeten zetten dan had ik hem zelf kunnen dood schieten", zegt hij woedend over een van de hoofddaders van de aanslag die met twee anderen ter dood is veroordeeld. Sinds de dood van zijn zoon werkt Louis niet meer en heeft hij alleen de beelden van die afgrijselijke nacht op zijn netvlies.Als hij was omgekomen bij een ongeluk, dan had ik dat kunnen accepteren, maar dit is zo onwerkelijk."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5